4. 10. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 10. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ

Siemens a BenQ nebo Jak se dostat z mizérie

Tchajwanská firma BenQ hájila v úterý své rozhodnutí zbavit se své pobočky BenQMobile v Německu a propustit 3000 zaměstnanců. Loni v říjnu koupila firma BenQ podnik společnosti Siemens pro výrobu mobilních telefonů. Nyní se ho rozhodla zlikvidovat. Prý to celé "nedopadlo tak, jak Tchajwanci plánovali", konstatovala německá tisková kancelář DPA.

Siemens a BenQ - to je opravdu zajímavý příklad skutečného dnešního ekonomického a politického života, a to nejen v Německu. Člověk by si mohl klást různé otázky v souvislosti se spoluprací managementu obou firem. Píše se o tom ve všech novinách, moc se ale nepíše o plánovacím procesu a o základních důvodech, proč došlo ke spolupráci obou podniků, proč byla tato obchodní transakce naplánována a proč bylo nakonec rozhodnutí přijato.

Firma Siemens bývala kdysi podnikem, který měl úspěch na trhu mobilních telefonů. Po nějakém čase ale začalo být zřejmé, že jiné firmy jsou na trhu mobilních telefonů úspěšnější. Přišly nové firmy, a některé z těch starších začaly mít problémy. Siemens nakonec nedokázal udržel své postavení na trhu. Zda to byla věc designu, techniky, marketingu nebo nákladů, nebo také všeho dohromady, o tom mohou spekulovat jiní. V téhle poznámce jde jen o to, že manažeři té části firmy Siemens, která byla odpovědná za mobilní telefony, už nebyli úspěšní.

A tak Siemens začal hledat investora. Když už si mnozí, včetně mě, mysleli, že se žádný kupec už nenajde, protože každodenní ztráty mobilní divize podniku Siemens už byly příliš vysoké, přišla zpráva o tom, že se objevila firma BenQ, která má o mobily podniku Siemens zájem.

Tehdy jsem se neptal, proč Siemens svou mobilní divizi chce prodat, protože to bylo jasné, ale pročpak asi BenQ chce ten podnik koupit. Oni v té době byli velice úspěšní při výrobě nejen mobilních telefonů. Pročpak tedy projevovali takový zájem o firmu, která není úspěšná? Pro mne jejich koupě značky Siemens na nějaký čas taky neměla velký význam, ani ne, když přišla informace, že firma BenQ za převzetí mobilní divize podniku Siemens nic nezaplatila, ale naopak dostala svatební dar asi 350 milionů euro. A podnik BenQ tehdy hned oznámil, že chce používat značky Siemens jen krátce, a to ve spojení se jménem BenQ.

Proto jsem si říkal, co asi bude BenQ dělat s tím danajským darem. Přišel jsem na něco. Bylo jasné, že BenQ získanou firmu rozdělí, převezme její patenty, přesune pracovníky získané firmy do společnosti s ručením omezeným, nedá této společnosti dost finančních prostředků a po nějaké chvíli oznámí, že firma, bohužel, udělala bankrot.

Nikdo by se tomu nedivil a řekl by , že se to učí každý student v prvním semestru ekonomie. Ale Clemens Joos, dříve u Siemense a dnes manažer u firmy BenQ v Německu, potvrdil v jednom interview, že na to u Siemense "mysleli, ale doufali, že se to nestane".

Krásný! Jako by nevěděli, že se normálně stane vždycky to, co nejvíc nechceme, a že hlavně v obchodě máme předvídat a připravovat se na věci předem.

Že šéfové BenQu použili tu taktiku, kterou jsem výše vyložil, jen dokazuje, že jsou chytří. Budou říkat, že ten bankrot nechtěli, ale že byli jen připraveni na to, co se nemělo stát.

A co se stalo u Siemense? Tam se pro pozorovatele odehrálo taky přesně to, co se učí každý začínající student ekonomie. Vzhledem k tomu, že tam manažeři ušetřili peníze za odstupné a soudní spory se zaměstnanci, které by museli propustit, kdyby prodělečný provoz nepřevzala firma BenQ, bylo rozhodnuto, že jim budou zvýšeny platy.

Zdálo se, že tohle přesně se také stalo. Nikdo u Siemense nepřizná, že to je z tohoto důvodu, ale platy vedení podniku se měly zvýšit o třicet procent. Začali se hlásit odboráři a politikové všech stran. Protestovali zaměstnanci.

A reakce Siemense? Firma Siemens odložila toto třicetiprocentní zvýšení platů pro ředitele o jeden rok. A ušetřené peníze se vloží do fondu pro závažné případy u firmy BenQ. Za rok se už o celé této věci a propuštěných lidech nebude mluvit, politikové si zase zvyknou na zákony trhu, manažeři u Siemense konečně dostanou zasloužené zvýšené platy a u některých firmy se pro manažery, kteří dosud nevěděli, jak ušetřit peníze, stanou jména Siemens a BenQ skutečnou inspirací.

Autor byl dlouhá léta ředitelem jedné velké japonské nadnárodní elektronické firmy v Evropě.

                 
Obsah vydání       4. 10. 2006
4. 10. 2006 Příznivci americké základny v Česku zoufale hledají argumenty Zdeněk  Havel
4. 10. 2006 Radar u Mohyly míru? Miroslav  Jandora
4. 10. 2006 Nejednotní lidovci
4. 10. 2006 V Británii se už nesmí na veřejnosti demonstrovat
4. 10. 2006 Vinobraní Bohumil  Kartous
4. 10. 2006 Jiří David: Protestuji proti pořadu České televize o VŠUP Jiří  David
4. 10. 2006 Marek Wollner: Jiří David nevyvrací podstatu věci
4. 10. 2006 Siemens a BenQ nebo Jak se dostat z mizérie Uwe  Ladwig
4. 10. 2006 Klaus: Cesta po dějinách komunismu s tržními prvky Štěpán  Kotrba
4. 10. 2006 Obchod je důležitý, důležitější je však slušnost Jan  Čulík
4. 10. 2006 O návratu avantgardy ducha do katakomb Jan  Paul
4. 10. 2006 Přehájkováno... Ladislav  Žák
4. 10. 2006 Gruzie do NATO! Oskar  Krejčí
4. 10. 2006 Parlament je dav Oskar  Krejčí
3. 10. 2006 Vláda nedostala důvěru, 97 poslanců není většina Štěpán  Kotrba
3. 10. 2006 V zemi je svoboda. Utěšujme se Oldřich  Průša
3. 10. 2006 Protiraketová obrana USA: Výsledky testů budí rozpaky v odborných kruzích Stanislav  Kaucký
3. 10. 2006 Spojené státy nebudou ovládat internet
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC
3. 10. 2006 Rozhlas, jak ho vidí staří i mladí? Tragédie! Ivo V. Fencl
2. 10. 2006 Spain is different Darina  Martykánová
2. 10. 2006 Rakušané odmítli demontáž sociálního státu Richard  Seemann
2. 10. 2006 Niall Ferguson: Ignorovat Ženevské dohody není dobrý nápad
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce