COLLATERAL DAMAGE

Genocidy v Africe jsou řízeny elitami kapitalismu

14. 5. 2009 / Jana Ridvanová

„Afrika nehladoví, protože to je Afrika. Afrika hladoví, protože je obětí maximálně devastujícího příkladu predátorského kapitalismu, bezcitné a absolutní chamtivosti, kombinované s duchovní krizí západní společnosti, která nemá obdoby. Dlouhodobá kontrola nerostných zdrojů Konga je uskutečňována šířením teroru, vyhlazováním lidí, destrukcí rodin, zaséváním nedůvěry a nenávisti. Říká se tomu rozděl a panuj a je to nejstarší trik v učebnici evropského dobyvatelství.“

Keith Harmon Snow.

1. díl: 30. 4. 2009 Genocida ve Rwandě, nebo neokoloniální válka Spojených států s Francií o nerostné bohatství ve východním Kongu? ZDE

Afričtí diktátoři - made in USA

Kagame je pravidelným hostem na Harvardské univerzitě, v Institutu Jamese Bakera III. v Texasu, v Bílém domě a v Pentagonu. Pentagon navštívil i v srpnu 1996, těsně před společnou invazí Rwandy, Ugandy a USA do Zaire, dnešního Konga. USA, Evropa a Jižní Afrika pokračují ve vojenské podpoře mnoha ozbrojených skupin ve Střední Africe skrze jejích zastupitelské armády Ugandy (UPDF), Rwandy (RPA), Burundi a Súdánské osvobozenecké armády (SPLA) v jižním Súdánu. Vůdce SPLA John Garang byl dokonce vycvičen na vojenské škole School of the Americas ve Fort Benning, Georgia (USA), které je často přezdíváno škola zabijáků. Kagame byl také vycvičen ve Spojených státech na Fort Levenworth v Kansasu. Na výcvik do USA byl poslán v době, kdy byl ředitelem vojenských zpravodajských služeb diktátora Ugandy, Museveniho.

Merchants of Death: Exposing Corporate-financed Holocaust in Africa, Keith Harmon Snow http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=11311

BL, 29. 2. 2008, Jana Ridvanová: School of Americas - škola zabijáků a masové hroby v Panamě aneb zavádění demokracie po americku ZDE
BL, 21. 2. 2008, Jana Ridvanová: Problematika sebeurčení a rozdíl mezi osvobozeneckým bojem a separatistickým terorismem ZDE

Díky zákonu o volném přístupu k informacím z roku 1966 (Freedom of Information Act) dnes víme, že Spojené státy si na nechvalně známé, nicméně dodnes fungující vojenské škole „School of the Americas“, vychovávají diktátory, vojenské lídry a guerillové bojovníky. Historií americké vojenské školy a brutalitou jejich absolventů se zabývá 13 minut dlouhý segment z cyklu dokumentárních filmů s názvem „What I've Learned About U.S. Foreign Policy: The War Against The Third World“ (Co jsem se dozvěděl o zahraniční politice USA, aneb Válka se zeměmi třetího světa). V řadě segmentů hovoří bývalý agent CIA, Filip Agee.

Zmíněný segment má název „School of Americas - School of Assassins“: Škola Ameriky - Škola zabijáků ZDE

Ale zpět do Afriky. Oba, Kagame i Garang (SPLA) se pravděpodobně také účastnili výcvikových programů Pentagonu IMET (International Military Education and Training Program). Od roku 1998 IMET zajistil výcvik 318 vojákům RDF a 291 vojákům UPDF. Mnoho dalších vojáků trénovaných IMET, kteří se zúčastnili i výcviku na americké vojenské škole School of the Americas, jsou dnes známí porušováním lidských práv především v Latinské Americe.

Hlavni spojenec novodobé, ale stejně brutální kolonizace: masmédia

Kagame a Museveni mají na rukou krev jak Hutuů, tak Tutsiů. Jejich školitelé je však naučili nejen umění zabíjet, ale také umění PR, bez kterého se moderní demokracie dnes neobejde. PR spojencem diktátora Kagameho jsou západní novináři, kteří o masakrech ve Rwandě informovali tak, aby z nich armády těchto válečných zločinců vyšly jako hrdinové. A příběh dobra a zla opakují při každé příležitosti. Kagame si dokonce najal mezinárodní PR agenturu, Goodworks International, aby mu pomáhala tento mýtus udržet a zároveň propagovala jeho součastný režim spolu s jeho spojenci, nadnárodními společnostmi. Agentura Goodworks úzce spolupracuje s Africko-americkým institutem (AAI), který je podporován CIA. Funkce institutu AAI spočívá v produkci desinformací. Agentura Goodworks má v Kigali, hlavním městě Rwandy, i kancelář. Goodworks vyprodukovala např. propagandistický kousek s názvem Rwanda na vzestupu, který se promítal na letech Delta Airlines.

National Society for Human Rights: An Exposé about Nujoma’s CIA connections, part 2 ZDE

Efekt desinformačních agentur tvářících se jako nezávislé zdroje objevil již Edward Bernays, který pro potřebu společnosti United Fruit Company zmanipulovat veřejné mínění Američanů v otázce bombardování Guatemaly, jejíž prezident se nepodrobil zájmům americké korporace, založil „tiskovou agenturu“ Middle America Information Bureau. Propagandistická kampaň nesla název operce Sherwood.

National Security Archive Electronic Briefing Book No. 4: CIA and Assassinations: The Guatemala 1954 Documents, Kate Doyle and Peter Kornbluh ZDE

Podobnou taktiku použili i např. neokonzervativci, kteří před tažním na Irák potřebovali vystrašit veřejnost katastrofickými scénáři. Založili si tedy v Pentagonu vlastní zpravodajskou agenturu, kterou nazvali Office for Special Plans (Kancelář pro zvláštní plány). Později ji přejmenovali na Policy Counterterrorism Evaluation Group (Skupina vyhodnocující protiteroristické postupy). Tato kancelář se starala o to, aby média měla čím strašit Američany v souvislosti s Irákem a pověstnými zbraněmi hromadného ničení. To bylo jen velmi stručně k historii mediální manipulace pro potřeby businessu.

Další organizací, která se dnes zasazuje o to, aby pravda o Rwandě nevyšla najevo, je např. Genocide Intervention Network (GIN). Mezí její mluvčí patří prominentní osoby jako generál Romeo Dallaire, bývalý velitel sil OSN ve Rwandě, Samantha Power z Harvardu a kanadský historik Grarld Kaplan.

Keith Harmon Snow: The US Sponsored "Rwanda Genocide" and its Aftermath, Psychological Warfare, Embedded Reporters and the Hunting of Refugees ZDE

Los Angeles Times, 4.4.2004, Samantha Power: “Remember the Blood Frenzy of Rwanda,
Keith Harmon Snow : HOTEL RWANDA: Hollywood and the Holocaust in Central Africa ZDE
Robin Philpot, Rwanda 1994: Colonialism Dies Hard. The Taylor Report and Robin Philpot, 2003; on the RPF cells, Robin Philpot cites: Reed, William Cyrus, “Exile, Reform and the Rise of the RPF/A,” in Journal of Modern African Studies, Vol. 34, No. 3, 1996, p. 496.
Keith Harmon Snow: Rwanda’s Secret War: US-Backed Destabilization of Central Africa ZDE

Honba za bohatstvím Konga stála již kolem 15 milionů životů

Dříve armády masakrovaly na povel králů, dnes na povel tzv. liberálních demokracií a korporací

Když v Kongu řádily armády belgického krále Leopolda II, zajímaly místním mužům rodiny a držely je jako rukojmí. Z mužů si tak udělali otroky. Těm, kteří se nepodrobili, belgičtí vojáci usekali ruce. Evropské barbarství v Kongu tehdy stálo život kolem 10 milionů Afričanů. Dnes v Kongu pokračují v masakrech a zotročování obyvatel armády sousedních zemí, ale i místní ozbrojenci, přičemž jsou sponzorováni a cvičeni Spojenými státy a korporacemi. Jednu z hlavních rolí při tom hraje válečný zločinec Henry Kissinger. Kissingerovy zájmy jsou pevně spjaty např. s korporací Freeport McMoRan, která se zmocnila kobaltu a mědi v oblasti Katangy. V honbě za „krvavými diamaty“ zde figurují společnosti jako banka HSBC, GE, Goldman Sachs, Pfizer, Gilead Sciences (společnost Davignona a Donalda Rumsfelda). Své zájmy prosazují mj. skrze tzv. humanitární organizaci International Rescue Committee (IRC), mezi jejíž členy správní rady patří Henry Kissenger.

Prezidentem konzultační firmy IRC Group, ve Washingtonu DC, je Donald F. McHenry, ředitel Coca Coly, která jde v Africe tvrdě za kaučukem. A řada představitelů americké diplomacie a businessu, jako Andrew Young, Madeleine Albrightová, Lawrence Eagleburger, Frank Ferrari, Donald Easum, Donald F. McHenry, Frank Carlucci (bývalý min. obrany US a lobbista zbrojařské korporace Carlyle Group), nebo i George Soros. Všichni patří mezi chapadla Templesmanovy chobotnice, píše K. H. Snow. Templesman se účastní drancování Afriky již od padesátých let, kdy začínal se společnosti De Beers. De Beers pomohla v Zaire (dnešním Kongu) k moci diktátorovi Mobutu a v Ghaně svrhla Nkrumaha, aby se tak dostala k místním diamantům.

Rick Hines and Keith Harmon Snow: Blood Diamond: Doublethink and Deception over those Worthless Rocks of Desire ZDE

Glitter and Greed: The Secret World of the Diamond Cartel, Janine Roberts, The Disinformation Company (April 1, 2007), ISBN-13: 978-1932857603

Většina výše jmenovaných má styky s aparátem zpravodajských služeb a všichni mají styky s ostře kritizovanými filiálkami CIA, jako Africa-America Institue a Corporate Council on Africa, píše K. H. Snow v článku The war that did not make the headlines: Over Five Million Dead in Congo? (Válka, která se nedostala na titulní stránky: Přes pět miliónů mrtvých v Kongu?)

Prezident IRC, George Rupp, je zároveň ředitelem organizace Partnerství pro snížení chudoby a hladu v Africe - PCHPA. Mezi řídící členy PCHPA patří např. ugandský diktátor Yoweri Museveni, jehož vláda násilím přivedla 1,3 milionu lidí z kmene Acholi do táborů smrti na severu Ugandy, kde zamezila přísun humanitární pomoci. PCHPA je pravičácká židovsko-křesťanská organizace, mezi jejíž další řídící členy patří např. Robert Dole, kansaský senátor v důchodu a prokutátor, nebo David Backman, který patří ke stejně fundamentalisticko-křesťanské skupině, Bread for the World (Chleba pro svět).

V roce 1995 putovala cena IRC, „Freedom Award“ Richardu Holbrookovi, v roce 1996 Madeline Albrightové, a v roce 2004 generálu Domeo Dallairovi. Všichni tito lidé hráli rozhodující role při amerických tajných operacích, které vedly k masivní vlně uprchlíků a smrti ve Střední Africe. „Holbrooke a Albrightová jsou také vinni ze zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii, Haiti, Sudánu, a Iráku,“ píše Keith Harmon Snow. V roce 2005 toto ocenění konečně dostal i Bill Clinton a G.H.W. Bush. Clinton odstartoval války ve Rwandě a Kongu s podporou „humanitarismu“ svého předchůdce, který zahájil masivní státní destabilizaci, síť teroru, mučení, státní převraty a útoky na suverénní státy v Africe.

„Místo nakrmení hladových, se IRC soustředí na počítání mrtvých. I ty však v Kongu počítá až od roku 1998 do roku 2007. Vynechává tak první válku (1996-1998), kterou USA podpořily. Požadavek o zdůvodnění vynechání tohoto období, IRC nezodpověděla,“ píše Keith Harmon Snow. Snow dále píše, že jeden ze zřejmých důvodů byla přímá účast Pentagnu a amerických žoldáckých armád, jako Militay Professional Resources Incorporated (MPRI), Kellogg, Brown & Root (Halliburton). Stejně jako krvavý boj ve Rwandě.  

Podle většiny agentur monitorujících uprchlíky, bylo v době útoku ve východním Zaire (Kongo) 1,5 milionů uprchlíků z Rwandy a Burundi, ale Spojené státy trvaly na tom, že jich je tam maximálně 700 000. USA dále trvaly na tom, že uprchlíci se v pořádku vrátili do Rwandy. „Nevrátili,“ píše K. H. Snow. „Sta tisíce neozbrojených, nevinných mužů, žen a dětí bylo hnáno na západ, na sever a na jih. Utíkali ze strachu o život před invazí aliančních jednotek. Krutost aliančních zabijáků poznali během předchozích šesti let. Mnoho uprchlíků bylo přinuceno se vrátit do Rwandy, kde proti nim však zasáhla RPA. Síly RPA/UPDF pochytaly a pozabíjely sta tisíce lidí v jasném případu genocidy,“ dodává Snow. Jména velitelů USA, RPA, UPDF a kolaborantů v Kongu jsou dobře známá těm, kteří byli tehdy na místě, ale i dalším.

Keith Harmon Snow : The War that did not make the Headlines: Over Five Million Dead in Congo? Behind the Numbers Redux: How Truth is Hidden, Even When it Seems to Be Told ZDE

Válka v Kongu: občan Konga se vyjadřuje k událostem v Kongu ZDE

Ugandská armáda UPDF, aliance tzv. Demokratických sil Konga (AFDL-CZ), podpořená rwandskou armádou, podnikla invazi do Zaire (Konga) v záři 1996. Po desítkách tisíc armády masakrovaly nejen uprchlíky Hutuů, ale i ostatní civilisty. Invaze byla podpořena Pentagonem přes základny v Ugandě a Rwandě, přičemž americká administrativa zlehčovala zabíjení Hutuů.

Keith Harmon Snow : Darfurism, Uganda and the U.S. War in Africa, ZDE

Wayne Madsen v 80. letech pracoval pro NSA, vypovídal před Mezinárodním trestním tribunálu pro Rwandu a před Kongresem.

Wayne Madsen, Mellon Press, 1999, Genocide and Covert Operations in Africa, 1993-1999,

Andrew G. Marshall: Congo Resource Wars ZDE
U.N. Panel of Experts Reports on Illegal Resource Exploitation in the DRC ZDE

Masakry uprchlíků z kmene Hutuů v Kongu armádami RPA a UPDF jsou západními médii povětšinou zlehčovány a prezentovány jako odplata za genocidu Tutsiů ve Rwandě. Oběti zabijáků vyzbrojených a vycvičených USA, v Kongu masakrují a zotročují civilisty, které masmédia označují za „zabijáky“ Hutuů z FDLR, kteří utekli do Konga poté, co spáchali genocidu. Keith Harmon Snow říká, že to jen dále živí kampaň „kolektivního odličtění“ 85 procent populace Rwandy a Burundi. Jakoby nezabíjeli lidi, ale nějaké zrůdy. Při invazi do Konga armády však vraždily v uprchlických táborech, kde se nacházeli neozbrojení civilisté, muži, ženy a děti.

Keith Harmon Snow: Merchants of Death: Exposing Corporate-financed Holocaust in Africa ZDE

Armády Rwandy RPA, Ugandy UPDF a ADFL Laurence Kabili, se zmocnily Konga, aby zotročily jeho obyvatelstvo k těžbě nerostných surovin a obohatily tak sebe a své sponzory, korporace, které využívají státních vojenských aparátů a žoldáckých armád. Na místě byl viděn americký vojenský personál v poradní funkci UPDF/RPA. Wayne Madsen zaznamenal, že Spojené státy postavily komunikační stanice v Ruwenzorských horách v Ugandě. A stejné komunikační vybavení bylo viděno na ostrově Idjwe, na jezeře Kivu, na hranicích Rwandy a Konga.

Telegraph Exclusive, David Blair: DR Congo rebels recruited from Rwanda army - Wealthy Rwandans need Nkunda to protect their interests in E. Congo ZDE

V roce 2001 Wayne Madsen přestoupil před Kongres, aby ho upozornil na roli amerických korporací ve válce v Kongu. „Zdroje, které máme v oblasti Velkých jezer, hlásí, že USA vybudovaly vojenskou základnu ve Rwandě, blízko Cyangugu, což je v bezprostřední blízkost hranic s Kongem. Na stavbě základny se částečně podílela dceřiná společnost Halliburtun, Brown & Root.“ Tuto společnost mj. označuje bývalý losangeleský policista z protidrogového, Michael Ruppert, za hlavní článek v „říši drog Bushe a Cheneyho“.

David Blair: The Bush-Cheney Drug Empire ZDE

Madsen pokračuje: „Říká se, že Halliburton spolupracuje s armádou RPF, které v tzv. Demokratické Republice Kongo zajišťuje logistiku.“

Výpovědi těch, kteří invazi přežili, mluví o zločinech proti lidskosti a aktech genocidy spáchaných na civilistech v Kongu. V květnu 1997 byly zmasakrovány stovky neozbrojených příslušníku kmene Hum, ve městě Mbandaka. Zmasakrovaly je jednotky tzv. Aliance demokratických sil pro osvobození Konga (ADFL), které operovaly pod velením rwandské armády RPA, napsala Human Rights Watch v červnu 1998. V říjnu 1997 vydala HRW zprávu „What Kabila is Hiding: Civilian Killings and Impunity in Congo“ (Co skrývá Kabila: Vraždění civilistů a beztrestnost v Kongu). HRW došla k závěru, že „rwandští vojáci hráli roli v některém z vyvražďování rwandských uprchlíků kmene Hum v teritoriu Zaire“ (Konga).

Jeden ze svědků vypověděl: „Běželi jsme dolů do přístavu na pláž, protože jsme slyšeli střílení. Viděl jsem zastřelení dvou lidí, ale podél celé pláže leželi mrtvá těla. Vojáci také házeli mrtvá těla do řeky Kongo. Bylo tam hodně tutsijských vojáků, ale nemohli jsme je všechny rozeznat. Viděl jsem vojáka ptát se ženy, ale ta žena nebyla schopna odpovědět v jazyce Lingala (jazyk používaný v Kongu). Voják řekl: „Ano, patříš mezi rwandské Huty. Obrať se obličejem k řece a modli se ke svému bohu, protože se s ním co nevidět setkáš.“ Pak ji automatickou zbraní střelil do zad.“

Wayne Madsen: Genocide and Covert Operations in Africa 1993-1999” ZDE

Antoine Roger Lokongo, a London-based Congolese journalist : Keeping Congo bleeding: How British mercenaries are ‘fuelling Africa’s First World War' ZDE
Juvenal Uwiligiyimana: On Kagame and other “disinterested” observers of Kenya ZDE
Rwanda's illegal resource exploitation in the Democratic Republic of the Congo [Part of UN report] ZDE
Amnesty International, prosinec 2004: Arming East Congo: Arms flows in eastern DR Congo, APPG, str. 34 ZDE

Ve zprávě OSN z října 2002 se píše, že šedesát až sedmdesát procent z Konga exportovaného koltanu, nerostné suroviny používané v elektronice, bylo vytěženo pod „přímým dozorem“ rwandské armády.

UN report accuses Western companies of looting Congo ZDE

Rwanda's illegal resource exploitation in the Democratic Republic of the Congo [Part of UN report], 16 October 2002 ZDE
International Federation of Chemical, Energy, Mine and General Worker’s Union, 7. 5. 2007: “ICEM protests Congo’s Transport, Diamond Injustices,” ZDE
BBC: UN troops 'armed DR Congo rebels' ZDE
BBC: Peacekeeper 'smuggled Congo gold' ZDE

Během „transformace“ (2003-2006) byla jedna třetina Konga prodána zahraničním firmám, bez žádných viditelných výhod pro Kongo samotné. 642 firmám bylo rozděleno 4 542 těžebních oprávnění. Devadesát procent exportu z DRK je buď nelegální, nebo není regulováno. Ne více než 6 procent v národním rozpočtu pochází ze zdrojů těžby. Těžební společnosti inkasovaly 600 procent výnosů, zatímco vláda nezískala více než 5 procent. Tomu se říká volný trh. Mezi firmy, které devastují a vykrádají Kongo, patří např. Freeport-McMoran, Debeers, AngloAmerican, BHP Billiton, Cabot Corporation, OM Group, Phelps Dodge, Eagle Wings, Resources International, Kemet Electronics Corporation, OM Group, Vishay Sprague, MineralFields Group a celá řada dalších. Mnoho jich pochází také z Kanady. Murice Carney, jeden ze zakladatelů a vedoucí organizace Friends of the Congo (Přátelé Konga), ve Washingtonu D.C., říká, že skoro každý ministerský předseda Kanady od Pierra Trudeaua, má styky s těžebním společnostmi, které drancují Kongo. Korporace a politici přepočítávají miliony dolarů z těžby nerostného bohatství Konga, zatímco Konžané přežívají na 30 centech denně, trpí a umírají.

DR Congo - Disaster Capitalism in Action ZDE

Corporations Reaping Millions as Congo Suffers Deadliest Conflict Since World War II ZDE

Brutální neokolonizaci zaštiťují instituce globálního kapitalismu: MMF a Světová banka

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky, Antnio Guterres, v lednu 2008 poskytl interview Financial Times, kde řekl, že MMF pro vládu Konga ustanovila takové finanční pravidla, která ji omezila do té míry, že si nemoha dovolit armádu. Vojáci, kteří nedostali výplatu, se obrátili na obyvatelstvo, které začali okrádat a znásilňovat. Maurice Carney přirovnává entré Světové banky (SB) do Konga ke způsobu „disaster capitalism“, metodě kapitalismu, kterou popisuje Noami Klein v knize Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism (Doktrína šoku, aneb vzestup katastrofického kapitalismu). Světová banka se v Kongu ukázala po té, co Kongo zažilo šok z invaze okolních států podporovaných USA a zavedla zde zákony pro těžbu nerostných surovin. Tyto zákony zajistily nadnárodním korporacím příznivou legislativu, na jejímž základě od konžské vlády získaly více než výhodné kontrakty k těžbě. M. Carney říká: „I když zavedené zákony týkající se těžby vyžadovaly transparentnost a soulad s pravidly OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), tak těžební společnosti přišly a uzavřely neprůhledné smlouvy. Nebyly transparentní. A studie Světové banky to jasně zdokumentovaly. Ale Světová banka tyto studie odmítá uveřejnit. Studie totiž demonstrují, jak jsou smlouvy o těžbě, které uzavřely nadnárodní společnosti ohavné a absolutně neslouží zájmům obyvatel Konga, ale zájmům investorů ze Západu.“

Friends of the Congo: Some Shocking Facts Behind the Mining Review Process ZDE

Norm Dixon, Green Left Review: Congo Massacre: Australian mining company's managers indicted ZDE
K. H. Snow: Behind the Scenes: Warlord’s Deadly Battle in Congo ZDE

OSN a EU asistují korporacím při drancování Konga

OSN (MONUC) a Evropská unie (EUFOR) asistují korporacím při vykrádání Konga. Až na některé skandály, které se západní tisk snaží svést na jednotlivce, jsou mise OSN a EU prezentovány jako humanitární a udržující mír. Bohužel není tomu vždycky tak.

Washington Post, 18. 12. 2007: U.N. Combats Peacekeeping Staff Corruption ZDE

EUFOR RD Congo ZDE
K.H. Snow, YouTube: A look at the Democratic Republic of the Congo (DRC) 12

V březnu 2007 zažilo Kongo válku v hlavním městě Kinshasa. Čtyři dny Kabilovi vojáci FARDC válčili s Hnutím za osvobození Konga (MLC), které bojuje za představitele bývalé opozice, neúspěšného kandidáta na prezidenta, Jeana Pierra Bemba. Modré přilby OSN, mise MONUC, strávily 22. březen 2007 evakuováním cizinců, ale odmítly evakuovat místní, dokonce ani rodiny místních pocházejících ze Západu.

Businessman pracující s představiteli DRK řekl, že viděl „projíždět nejméně šest nákladních aut plných mrtvol... a že nákladní auto označené logem OSN, MONUC, asistovalo s logistikou. Byly zabíjeny malé děti a jejich rodiče ani neví, kam je odvezli. Stovky a stovky lidí, kteří s tím neměly nic společného, jsou mrtvé. Říkají, že to bylo 550 lidí? Je to víc než 2000. Ze všeho byl obviněn Bemba, ale zapomněli, že Kabilovy vojáci obklíčili Bembův dům. Oba Kabila a Bemba jsou zabijáci.“

K. H. Snow: Behind the Scenes: Warlords’ Deadly Battle in Congo ZDE

Pozorovatelská mise OSN v Kongu, MONUC, utratila mezi 40 a 45 procenty z miliardy dolarů, kterou má na Kongo k dispozici, na letadlech, která létají kolem Střední Afriky a jsou využívány korporacemi. „S takovouto sítí společnosti nikdy nemají problém transportovat zbraně,“ píše K.H. Snow.

K. H. Snow: The War that did not make the Headlines: Over Five Million Dead in Congo? ZDE

Beware of a stampede to war: The UN may send more troops to Congo. Would they do any good? ZDE
Stephen Lendman: UN Peacekeeping Paramilitarism ZDE
Reuters, 23.4.2007: Local U.N. workers strike in Congo over conditions ZDE

Ve zprávě Amnesty International se píše, že Čína, Izrael, Itálie, Švýcarsko, VB, USA a další pomohly největším zbrojním firmám dopravit stovky tisíc tun zbraní do rozvojových zemí. Díky těmto zbraním pokračují jedny z nejbrutálnějších konfliktů, jako ten v Kongu a Súdánu. Podle Amnesty, jen 35 zemí se obtěžovalo schválit zákony o obchodu se zbraněmi. Takovýto přístup nevyhnutelně živí humanitární katastrofu, kterou třetí svět prochází, prakticky bez povšimnutí mediálně zdegenerovaného obyvatelstva za Západě.

Podrobnosti Amnesty International ZDE

Oficiální militarizace zahraniční politiky USA v Africe: AFRICOM

Spojené státy však nic nenechávají náhodě a rozhodly se v Africe sjednotit vojenské velení pod střechou AFRICOM, který ovládá Pentagon. Začaly operovat pod evropskou sítí EUCOM, ale v říjnu 2008 se osamostatnily. Militarizace americké zahraniční politiky v Africe v podstatě začala už za Bushe staršího, pokračovala za Clintona a bude dále pokračovat během Obamovy administrativy. Pentagon a státní správa jsou plné militantních americko-afrických „expertů“. Překvapivě je mezi nimi řada osob ženského rodu, které se pohybují kolem americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Patří sem např. Jendayi Frazerová, náměstkyně min. zahraničí pro africké otázky, Theresa Whalenobá, zástupkyně náměstka pro africké otázky ministra obrany a bývalá náměstkyně min. zahraničí pro africké otázky v administrativě Billa Clintona, Susane Riceová, která je dnes Obamovou vyslankyní v OSN. „Susane Riceová, patří k militantně uvažujícím členům think tanku Hillary Clintonové, jako Center for American Progress (CAP),“ píše bývalý bezpečností analytik Národní bezpečnostní agentury USA (NSA), Wayne Madsen.

„Militarizace americké zahraniční politiky v Africe je dále podtržena faktem, že státní činitelé z řad Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), jejíž aktivity jsou úzce spjaty se CIA, jsou umísťováni na velitelstvích AFRICOMu.

Miliony dolarů amerických daňových poplatníků mizí v programech USAID, jako Program pro životní prostředí ve Střední Africe (CARPE). Skrze tento fond se za posledních deset let, „ztratily“ doslova miliony dolarů. Dalším fondem, skrze který v Africe „mizí“ miliony z fondů USAID je např. Dian Fossey Gorilla Fund-International (DFGFI). Na druhé straně místní ozbrojené skupiny přijímají masivní zbrojní podporu z neznámých zdrojů... Myslím si, že jedna a jedna jsou stále dvě.

Wayne Madsen: AFRICOM: The Recolonization of Africa by Uncle Sam ZDE

Georgianne Nienaber a Keith Harmon Snow: Are USAID Gorilla Conservation Funds Being Used To support Covert Operations in Central Africa ZDE
K. H. Snow: Africom’s Covert War in Sudan ZDE

Podobná situace té v Kongu je např. v Dárfúru (Súdán), kde se nachází třetí největší zásoby mědi, čtvrté největší zásoby uranu na světě a nechybí tu ani bohatá naleziště ropy. Dárfúr je navíc strategicky položen. V Somálsku jde také o ropu. Somálské zásoby roby jsou podzemí propojeny s ropným bohatstvím Ethiopie v oblasti Ogaden Basin a navazují na jemenské naleziště v úžinách Hormuz. Americká ropná společnost, jejíž rafinerii v Jemenu pokřtil v roce 1986 G. H. W. Bush, Hunt Oil, se dens v Ethiopii stará o operace v Oganden Basin. Kousek od této oblasti byli Desátou horskou divizí a Třetím pěším plukem USA vytrénováni etiopští vojáci pro invazi do Somálska v prosinci 2006.

K. H. Snow: Oil in Darfur? Special Ops in Somalia? The New Old "Humanitarian" Warfare in Africa ZDE

K. H. Snow: The US’s War In Darfur ZDE

Jak spolu tedy souvisí byznys a genocidy nejen v Africe? Vyjádřeno jedním slovem: kapitalismus

Váleční zločinci jako Henry Kissinger, Madlen Albrightová, nebo Richard Holbrook přebírají ceny a uznání za brutální likvidaci lidské společnosti. A co na to většina tzv. civilizovaného světa? Chodí do práce, shání slevy, kouká na televizi, čte bulvár, hraje fotbal a platí jeden multiholokaust za druhým.

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 14.5. 2009