ODS stále podporuje mafiánský kapitalismus východního typu

29. 4. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Kolem dluhů a vymáhání dluhů se, myslím, musí neustále opakovat, že půjčování peněz není povinné a věřitel musí nést riziko, že se mu dluh nevrátí, když dlužník prostě nemá na to, aby dluh uhradil. Není např. možné dlužníka nutit k tomu, aby prodal svou ledvinu nebo své dítě, a není možné ho mučit, i když by to asi výrazně zrychlilo a „zefektivnilo“ exekuce. (Jen tak mimochodem si vzpomínám, že jsem nedávno četl článek v Project Syndicate, který chválil USA za možnost rychlého oddlužení lidí s neudržitelnými hypotékami, což prý výrazně pomohlo nastartovat americkou ekonomiku po hypotéční krizi: ZDE).

Věřitel by měl půjčovat s rozumem při vědomí, že si nesmí na dlužníkovi vzít nic z jeho základních potřeb, že nesmí svou nerozvážnou půjčku vymáhat na úkor lidské důstojnosti dlužníka. To, že má věřitel právo na své peníze, není zákonem, který spadl z nebe, je to zákon, který vymyslela společnost, aby se společensky užitečné půjčování, třeba investování, vyplatilo. Společensky neužitečné půjčování, které sdírá z lidí kůži a posílá je na dno, samozřejmě nesmí mít žádný nárok na ochranu.

V Česku se v tomto směru snad konečně schyluje k revoluci a základní důstojnost lidí bude ochráněna zákonem před exekutorskými dravci. Je až trýznivé číst, co všechno bylo dosud povoleno a co má být jako v každé civilizované zemi konečně i u nás zakázáno:

„Podle přijatého zákona, který ještě musí schválit Senát a potvrdit prezident, exekutor nebude moci zabavit běžné součásti oblečení, včetně obuvi či obvyklé vybavení domácnosti. Za to jsou označeny lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti.

Předmětem exekuce také nebudou studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky, snubní prsten, písemnosti osobní povahy či fotografie týkající se členů rodiny, zdravotnické potřeby, hotovost do dvojnásobku životního minima a také domácí mazlíčci - slovy zákona „zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.“

A především nebude dlužníkovi exekutorem zabavena „střecha nad hlavou“, tedy nemovitost, ve které má trvalý pobyt, pokud výše pohledávek nepřesahuje 30 tisíc korun. Platit to ale nebude, když se jedná o pohledávku kvůli neplacení výživného nebo náhradu újmy za ublížení na zdraví.“

Člověk by řekl, že všechny politické strany budou s takovou změnou souhlasit a podpoří ji, že se každá politická strana a každý politik budou distancovat od tak odporně nelidské minulosti, vlastně současnosti. Jenže změnu zákona nepodpořila ODS jako jeden muž, zdrželi se také 3 poslanci KDU-ČSL a 4 poslanci TOP09. Bývalý ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek, přestože jeho žena je exekutorkou a měl by tedy být zdrženlivý kvůli konfliktu zájmů, dokonce prohlásil:

„Kdokoli dnes vystupuje proti exekutorům nebo se zastává dlužníků, se veze na falešné mediální vlně,“ prohlásil Blažek. „Dostáváme se do situace, kdy je až příliš chráněn někdo, koho stát chránit nemá.“

Nemohu se zbavit pocitu, že tím, kdo je „příliš chráněn“ a koho „stát chránit nemá“, není člověk, jemuž bude zákonem zakázáno vzít jeho snubní prsten, jeho oblečení, fotografie jeho příbuzných, vybavení jeho domácnosti, nýbrž ten, kdo rizikově a hloupě půjčuje, nebo dokonce půjčuje s predátorským záměrem sedřít z lidí kůži. Takové půjčky společnosti totiž ničím neprospívají, nemají smysl a nemají žádné právo na ochranu. V každém případě: půjčovat se nemusí a půjčka je riziko, toto riziko se nesmí kompenzovat na úkor lidské důstojnosti dlužníka. Že to ODS, dokonce ve své údajně obrodné fázi po pádu Nečasovy vlády, nechce připustit, to je velmi výmluvné a dobře to vysvětluje mentalitu mafiánského kapitalismu divokého východu, který odmítá západní právní a kulturní standardy. Pro představu, jak probíhají exekuce v USA: http://www.blisty.cz/art/66274.html

Podrobnosti o novele zákona a postojích stran: ZDE

0
Vytisknout
11283

Diskuse

Obsah vydání | 4. 5. 2015