ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7.10.2015
Takže, co pro nás kdy imigranti udělali, Thereso?

"Kromě toho, že založili 465 000 nových podniků, zaměstnávají 1,2 milionu lidí, pracují v 11 procentech zaměstnání v britském zdravotnictví (včetně 26 procent lékařů), a jen loni poskytli Británii 8183 registrovaných zdravotních sester - a od roku 2000 přispěli do britské ekonomiky mnoha miliardami liber...," píše deník Independent.

Britská konzervativní ministryně vnitra se stala terčem ostré kritiky po svém úterním polofašistickém protiimigrantském projevu - protože je dávno dokázáno, že přistěhovalci a uprchlíci jsou pro každou zemi obrovským prospěchem.

Taková je debata v Británii, zatímco v České republice média šíří xenofobní strach ze "zlých, agresivních, nevzdělaných cizinců". Hlupáci. Ale co by čeští novinářští prostituti neudělali pro zvýšení čtenosti svých publikací, i tím nejpofidérnějším způsobem.

Mezinárodní organizace poukazují na to, je pozoruhodné, že přestože přes Balkán v šílených podmínkách jdou pěšky desetitisíce lidí, nebyla zaznamenána žádná kriminalita. (JČ)

7.10.2015

Při pokusech americké armády usmrtit bezpilotními letadly 41 osob bylo usmrceno 1147 osob.

Tak argumentuje v deníku Guardian George Monbiot v souvislosti se sobotním americkým vybombardováním nemocnice v afghánském městě Kunduz. Píše: Skoro nikdy bomby - ať je shazují letadla či drony - americká, britská, ruská, izraelská, saúdskoarabská či jiná - válečnou situaci nezlepší, naopak ji skoro vždycky zhorší. Není pravda, že nikdy neexistuje argument pro leteckou válku, avšak její důsledky musejí být při její přípravě pečlivě zkoumány. Neustále však přicházejí nyní zprávy o leteckých úderech, které vypadají nepořádně a impulzivně.

Samozřejmě, Taliban, Isis a al Kajda zabíjejí civilisty bez skrupulí a také je záměrně vraždí. Avšak to přece posiluje argument, že by se Západ z morálních důvodů měl chovat jinak.

Lidskoprávní organizace Reprieve zveřejnila loni analýzu, z níž vyplývá, že při pokusech americké armády usmrtit bezpilotními letadly 41 osob bylo usmrceno 1147 osob.

Jak na to poukazuje analytik Paul Rogers, americké letectvo shodilo 1800 bomb, když pomáhalo kurdským bojovníkům získat syrské město Kobane od Isis. Používalo dvěstěkilogramové bomby proti jednotlivým motocyklům. O tom, kolik civilistů bylo v této ohňové bouři usmrceno, nevíme téměř nic, avšak nikdo nad nimi netruchlí ani neuvažuje. Někdy tato údajná válka za civilizaci vypadá spíše jako střet dvou barbarství.

Každá bomba, která minula cíl, každý brutální noční útok, každý usmrcený civilista, každá lež a každá minimalizace důsledků funguje jako verbovací plakát pro ty, kdo válčí se Spojenými státy. Právě z těchto a z mnoha jiných důvodů americké války na mnoha frontách selhávají. Taliban vítězí. Isis roste a rozšiřuje se: do severní Afriky, přes Blízký východ a na Kavkaz (což je vývoj, který Putinova intervence v Sýrii jen povzbudí).

ČÍm více peněz a munice sype Západ do Sýrie a do Iráku, tím silnější se povstalci zdají být. A i kdyby se Americe a jejím spojencům podařilo zvítězit, vítězství nad Isis by posílilo Asadův režim, který vyhnal z domovů a vyvraždil ještě větší počty lidí. Takže jaké jsou tady přesně cíle?

Invazí do Iráku v roce 2003, likvidací jeho vlády a infrastruktury, zrušením irácké armády a uvězněním tisíců bývalých vojáků vytvořily Spojené státy za pomoci Británie Islámský stát. Svým bombardováním - lze argumentovat - jeho existenci dále podporují.

Chaos a složitá situace, kterou západní bombardování vytvořilo, nemá žádné jednoduché řešení, ale pro začátek by pomohlo, kdyby svět přestal situaci zhoršovat. Tato válka nemá žádné cíle, a pokud je má, každý měsíc se mění. Prospívá to jen obrovskému výzvědnému a vojenskému establishmentu, který žádný americký prezident od Jimmyho Cartera se nepokusil zvládnout.

Válka v Iráku trvá dvanáct let, v Afghánistánu čtrnáct. Zdá se, že se stala sama cílem. Překvapivý technický pokrok a pokrok při organizaci armády a jejím užívání způsobil, že bombardování je daleko jednodušší než bývalo, a s důsledky je složitější si poradit.

Kompletní článek v angličtině ZDE

7.10.2015
Riskoval jsem svůj život kvůli tomuhle?

"Myslel jsem, že jsem přijel do svobody, do lidských práv, tady v Evropě, ale lidé s námi zacházejí jako se zvířaty a se zločinci," řekl jeden Iráčan, s nímž jsme hovořili v Maďarsku. "Riskoval jsem svůj život pro tohle? Co jsem udělal, že si takové zacházení zasloužím?" Jak mu evropští politikové odpovědí?

Tovarnik, Chorvatsko. "Buď zemřeme. Anebo budeme moci dál žít."

To je volba, kterou měli před sebou Samira a Omar, manželská dvojice z města Kobane v Sýri. Tak vzali své děti - ve věku devíti, osmi, tří let a 10 měsíců - a za pomoci osmnáctiletého bratrance se vydali na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře do Evropy. "Na cestu smrti," jak ji charakterizovali uprchlíci, s nimiž jsme se sešli minulý týden, píší na prestižním serveru Politico Lydia Gall a Izza Leghtas.

Samira a Omar vyprávěli, že nejprve je podvedl pašerák, který si od nich vzal 3000 dolarů a zmizel. Až poté zaplatili 6300 dolarů za cestu na řecký ostrov, která si vyžádala tolik lidských životů.

Setkali jsme se s nimi jedné noci, jak stáli na konci dlouhé fronty lidí, čekajících na vpuštění do depresivního tranzitního tábora v chorvatském městě Opatovac. Při pohledu na tuto rodinu jsme se jako Evropané styděli, že lidé, kteří uprchli před nebezpečím, byli nuceni znovu riskovat svůj život a život svých dětí, jen proto, aby mohli hledat útočiště. Evropa přece není takto strašná.

Už to, že lidé musejí riskovat svůj život ve snaze hledat útočiště cestou do Evropy je strašné. Ale zacházení, které musejí přežívat na hranicích Evropy, je přidává k tomu ještě ponižování a urážení.

Na všech hranicích, které jsme v posledních týdnech navštívili - v Maďarsku, v Srbsku, v Chorvatsku i v Makedonii - jsme viděli vyčerpané lidi, držené ve vakuu místními úřady často za chaotických a nelidských podmínek. Naprostá absence koordinace mezi úřady jednotlivých států a odmítání států převzít odpovědnost za žadatele o azyl a uzavírání hranic způsobily, že to, co mohl být naprosto zvládnutelný proud uprchlíků se občas stává nezvládnutelnou krizovou situací. Tisíce lidí se hromadí u pohraničních přechodů.-

Lidské důsledky vidí každý. Viděli jsme mnoho rodin s malými dětmi a nemluvňaty, kteří byli nuceni přenocovat na polích bez jakékoliv ochrany před zimou a deštěm. Viděli jsme tisíce lidí, kteří neměli jídlo ani vodu, v obrovském vedru i v mrazivé zimě a dešti. Rodinní příslušnící se navzájem ztráceli, rodiny byly nuceny spát v bouři na hřbitově, aniž by tušili, co se stane příští den.

Byli jsme ale svědky i jiné, lepší stránky Evropy, totiž obrovského úsílí dobrovolníků, znepokojených občanů, kteří na některých místech, která jsme navštívili, projevovali pohostinnost a lidskost. V Budapešti dělali na nechvalně známém nádraží Keleti dobrovolníci úplně všechno. Vytvořili tam na mnoho týdnů provizorní tábor pro uprchlíky, protože maďarské úřady neposkytly vůbec žádnou pomoc.

Ve Vídni a po celém západním Balkánu jsme se seznámili s fantastickými, angažovanými lidmi, kteří odešli ze zaměstnání a od rodiny a pomáhali uprchlíkům, sbírali pro ně peníze, kupovali a rozdávali potraviny, šaststvo, přikrývky a stany. Na jednom pohraničním přechodu mezi Chorvatskem a Srbskem odvezl osmdesátiletou paní ze Sýrie k nejbližšímu autobusu švédský dobrovolník. Vozil i další lidi na další etapu cesty. Osmdesátiletá paní nemohla chodit a byli jsme ohromeni, že se jí podařilo dostat až tak daleko.

Avšak toto není krize, kterou mají řešit dobrovolníci. Tato krize vyžaduje efektivní společnou reakci od Evropské unie a dalších evropských vlád. Relokační plán, schválený Evropskou radou dne 22. září je teprve prvním krokem. Efektivní společná reakce EU také vyžaduje vytvoření bezpečných a legálních cest do Evropy, příslib napravit rozbitý evropský azylový systém a zajistit robustní záchranné operace v Středozemním moři.

Před summitem EU se zeměmi západního Balkánu a se sousedy Sýrie, který se bude konat 8. října, je životně důležité, aby se vlády EU nepokoušely řešit tuto krizi svalením své odpovědnost na své sousedy na západním Balkánu, na Srbsko, Makedonii či Turecko. Srbsko a Makedonie nemají v současnosti schopnost férově zpraacovat ani slušně a lidsky ubytovat velké počty žadatelů o azyl, a v Turecku už jsou dva miliony uprchlíků.

Vytváření kapacity na západním Balkánu a zvýšená finanční pomoc uprchlíkům v Turecku, v Jordánsku a v Libanonu jsou důležité. Ale jsou pouze doplňkem - nikoliv náhražkou - a vlády EU musejí splnit své povinnosti. Namísto sezení v Bruselu či v Lucembursku by možná měli evropští politikové strávit několik hodin s uprchlíky, kteří uvázli na hranici na západním Balkánu.

"Myslel jsem, že jsem přijel do svobody, do lidských práv, tady v Evropě, ale lidé s námi zacházejí jako se zvířaty a se zločinci," řekl jeden Iráčan, s nímž jsme hovořili v Maďarsku. "Riskoval jsem svůj život pro tohle? Co jsem udělal, že si takové zacházení zasloužím?"

Jak mu evropští politikové odpovědí?

Zdroj v angličtině ZDE

7.10.2015

Statisíce migrantů, jimž nebyl udělen azyl, budou v příštích týdnech nuceně deportovány z Evropy. Tvrdí to list The Times na základě tajných plánů, k nimž údajně získal přístup.

Brusel bude hrozit ukončením programů pomoci, obchodních dohod a vízových dohod, pokud země jako Niger nebo Eritrea odmítnou vzít nazpět své ekonomické migranty. Návrh také počítá se zadržením tisíců migrantů v evropských státech, aby se nemohli před deportací ukrýt.

Více než 400 000 osob, které vstoupily do EU v první polovině roku, se patrně dočká zamítnutí žádostí o azyl. Text návrhu má být dnes předmětem diskuse na schůzce ministrů EU. "Zvýšená míra návratnosti by měla fungovat jako odstrašení od nezákonné migrace," říká se v návrhu.

Také ti, kdo pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu nebo Libye, zemí, kde probíhají vnitřní konflikty, se mohou ocitnout mezi deportovanými, pokud jejich žádost o azyl nebude schválena.

Deportace by měla zajistit speciální jednotka evropské pohraniční agentury Frontex a země, které nebudou vynucovat deportační pravidla, mají čelit žalobám a pokutám ze strany Evropské komise.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

5.10.2015
Prosíme, nezapomínejte na finanční příspěvky pro Britské listy

Zdá se, že jde vážně do tuhého.

Veřejná diskuse v České republice byla za posledního čtvrt století po většinu doby vždycky do značné míry povážlivá, nikdy však natolik iracionální, nesmyslná a hysterická jako dnes. Bereme vážně varování některých pozorovatelů, že se Česko svou nynější veřejnou diskusí vrací do atmosféry někdejší pomnichovské Druhé republiky. Nesmysly a strach, jemuž v důsledku absence přístupu k normálnímu mezinárodnímu diskursu propadají v ČR i lidé, od nichž by to nikdo nečekal, dosahují rekordního počtu a intenzity.

Pavel Novotný, donedávna šéfredaktor bulvárního serveru Extra.cz, vysvětlil zcela otevřeně hlavní důvody, proč v ČR dnes vládne iracionální hysterie a strach. "Novináři neeskalují negativní emoce vůči muslimům proto, že by ty muslimy neměli rádi, ale proto, že jim to zvedne čtenost. Sám jsem jako dlouholetý šéfredaktor v komerčních médiích české xenofobie využíval. Psal jsem cíleně články, které rasovou nenávist podněcovaly," píše bezelstně Novotný a dodává, že nemá cenu se snažit při psaní o slušnost: "K čemu je to dobrý? Ta komerční média, které jedou na xenofobní vlně, mají většinu trhu. Čeho tím docílíš? Co vlastně kultivuješ, rasistické a xenofobní Čechy?"

Novotný si zřejmě neuvědomuje, že pokud zredukuje veškeré své hodnoty jen na vydělávání peněz prostřednictvím podvodného psaní pro společnost zmanipulovanou vymyšlenými poplašnými zprávami, systematicky pracuje na likvidaci českého politického a kulturního prostředí, které se rychle vyčleňuje z evropského civilizačního kontextu a stává se netoleratním, nenávistným a nesnesitelným. V takové společnosti, kterou "buduje" Novotný, nebude příjemné žít.

Jedním z nejpozoruhodnějších rysů poslední doby je nejen to, do jaké míry se vzedmula v médiích vlna strachu, iracionality a nenávisti. Zvlášť znepokojující je její legimitizace a normalizace. Na mlčenlivé nebo i otevřené podpoře serverů šířících nenávistné nesmysly se v současnosti podílejí i lidé, o nichž by člověk doufal, že si uvědomí, že ve společnosti, kde mají přežít základní civilizační principy, je něco takového nepřípustné.

Britské listy mají jen malou možnost proti vlně zloby, nenávisti a strachu vystupovat - hlavně proto, že lidi, zděšené nesmyslnými poplašnými zprávami a spekulacemi nepřesvědčíte, aby začali uvažovat racionálně.

Nicméně doufáme, že v české společnosti existuje aspoň menšina rozumných lidí, kteří budou schopni se proti špinavé vlně nahnědlého strachu a rasismu postavit. Právě jim se snažíme zprostředkovávat neideologickým a věcným způsobem informace a analýzy, které nejsou jinak v českém jazykovém prostředí k dispozici.

Apelujeme tedy na čtenáře, kteří nepřestali racionálně myslet: Prosíme, podpořte Britské listy pravidelným finančním příspěvkem, abychom mohli tuto práci dělat dál. Rozšiřujte naše články mezi své známé a přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE.

Možná naši práci v českém prostředí už nepůjde dělat. Země možná propadne v důsledku iracionálního strachu, vyvolávaného poplašnými zprávami, které si vymýšlejí komerční média, všeobecné fašizaci.

Zatím to však ještě nevzdáváme, pokud nás podpoříte.

Stojí za to zapálit alespoň malou svíčku než proklínat temnotu.

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

7.10.2015

V tureckých provinciích Kilis a Manisa roste rozvodovost, protože syrské ženy se snaží uniknout obtížnému životu v uprchlických táborech třeba i za cenu účelového manželství. Řada z nich se stává druhými manželkami tureckých mužů. Byl zaznamenán i případ, kdy si padesátiletý muž vzal patnáctiletou Syřanku. Tento faktor vysvětluje prudký nárůst žádostí o rozvod v oblastech, kde se nacházejí uprchlické tábory.

V roce 2014 v Turecku požádalo o rozvod 130 913 párů a nedávná zpráva Tureckého statistického institutu ukazuje nárůst o 4,5 %. Ačkoliv nebyl proveden podrobný výzkum, lidé zabývající se žádostmi tvrdí, že druhé sňatky tureckých mužů se Syřankami jsou hlavním faktorem nárůstu rozvodovosti.

Obvyklou příčinou žádosti o rozvod bývá domácí násilí, avšak nyní se situace změnila a předpokládá se další nárůst rozvodovosti.

Zainteresované orgány očekávají, že s publikací dalších údajů a pokračováním debaty o tématu dojde k vyostřování situace.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

7.10.2015

Námořní mise bude "prohledávat a konfiskovat plavidla v mezinárodních vodách", trvají však pochybnosti o efektivitě akcí proti pašerákům

Téměř půl roku poté, co se EU rozhodla zaměřit se na libyjské pašeráky uprchlíků, to má nyní začít dělat v praxi. Je to v době, kdy pašerácká sezóna v podstatě končí a kdy se primární migrační cesta přesunula z Libye do Turecka.

EU nemá k akci mandát ani od libyjské vlády ani od OSN, a tak její námořní síly mohou operovat pouze v mezinárodních vodách, což vyvolává otázky, jak se budou moci zaměřit na pašeráky, ktří většinou působí v rámci libyjských výsostných vod.

Pašeráci totiž naplní gumové čluny lidmi v libyjských vodách a vyšlou je pak směrem k Itálii samotné. Italský vedoucí námořní operace Antonello de Renzis Sonnino potvrdil, že s uprchlíky nalezenými v mezinárodních vodách bude zacházeno stejně jako dosud: budou odvezeni na italskou pevninu a pašeráci, pokud budou přítomni, budou předáni italské policii.

Námořní jednotky EU by od nynějška snad mohly zatýkat pašeráky, kteří cestují s uprchlíky a po jejich vylodění u italských břehů se snaží odvézt si loď zpět do Libye. De Renzis Sonnino se však vysvětlení této praxe vyhnul.

ZDE

7.10.2015

Plán britské ministryně vnitra byl ostře kritizován organizacemi pro uprchlíky a podnikatelské kruhy odmítly její restriktivní imigrační strategii

Konzervativní britská ministryně vnitra Theresa Mayová požadovala ve svém projevu na kongresu britské Konzervativní strany, aby žádosti lidí o azyl, přicházejících ze zemí, kde zuří válka a vládne útlak, byly hodnoceny v sousedních zemích a nikoliv v Británii, "kam se dostanou jen bohatí a zdraví lidé".

Její názor okamžitě ostře odsoudil Refugee Council, Rada pro uprchlíky, která její výroky charakterizovala jako "absolutně hrůzostrašné". Prestižní britský Institute of Directors, Ústav ředitelů podnikatelských firem, konstatoval, že ho "překvapuje neodpovědná rétorika ministryně vnitra", a obvinil ji, že se snaží podbízet protiimigračním náladám a dává přednost vnitrostranickému politikaření před zájmy Británie jako celku.

Refugee Council konstatoval, že úmysl Mayové uzavřít britské hranice uprchlíkům, kteří se snaží zachránit své životy, je "absolutně hrůzostrašný", stejně jako její "drsný útok" proti základním zásadám, vtěleným do mezinárodního práva, že lidé, prchající před pronásledováním, mají právo v Británii žádat o azyl.

"Představa paní ministryně, že těch pár uprchlíků, kterým se samotným podaří dospět do Británie, nepotřebuje ochranu, je zásadně chybná. Uprchlíky se nestávají jen chudí a nemocní lidé," konstatoval generální ředitel Refugee Council Maurice Wren.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7.10.2015
KONZERVATIVNÍ DAILY TELEGRAPH:

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová rozdmychává plameny xenofobie v cynickém úsilí stát se šéfkou Konzervativní strany, píše britský konzervativní deník Daily Telegraph.

Je těžko říct, kde začít při reakci na děsivý, ošklivý, věcně chybný, cynický a neodpovědný projev Theresy Mayové pronesený v úterý na výročním sjezdu Konzervativní strany.

Její projev lze shrnout takto: "Imigranti vám kradou pracovní příležitosti, způsobují, že chudnete a ničí vaši zemi. Věcná fakta ignorujte, jen prostě nenáviďte cizince. A udělejte mě šéfkou Konzervativní strany."

Tento její výrok zaslouží pozornosti:

"A my víme, že pro lidi v nízko placených zaměstnáních jsou jejich mzdy stlačovány ještě níže, zatímco někteří lidé vyloženě o zaměstnání přicházejí.!

Opravdu? My to VÍME?

Protože loni provedli činitelé samotné paní Mayové na ministerstvu vnitra hodně seriozní analýzu faktů v této věci. Zjistili toto:

"Neexistují důkazy, že by migrace způsobovala v obdobích, kdy je ekonomika silná, statisticky zaznamenatelné vyhánění rodilých Britů z pracovního trhu."

A jak nám ministři právem sdělují, britská ekonomika je silná. Jinými slovy, samotná dnešní britská konzervativní vláda zjistila ve své oficiální analýze, že imigranti nepřipravují Brity o zaměstnání, jak tvrdí Mayová.

Vládní analýzy obsažené i v jiných dokumentech uvádějí i další fakta. Britské ministerstvo financí například konstatuje, že v důsledku imigrace je každoroční růst britského HDP o 0,25 procenta vyšší, než by byl bez ní. Vládní Office for Budget Responsibility, Úřad rozpočtové odpovědnosti, konstatuje, že britský státní deficit je nižší v důsledku daní, které platí imigranti. A studie OECD a dalších institucí dokazují, že Británie v důsledku imigrace bohatne a má udržitelnější veřejné služby.

Mayová dále tvrdí, že imigrace ohrožuje "soudržnost společnosti".

Argumentuji, že Mayová se mýlí a že Británie je ve skutečnosti po období vysoké imigrace pozoruhodně soudržnou a tolerantní společností, v níž víceméně neexistuje nenávistná xenofobie, jejíž vlna nyní vznikla v mnoha evropských zemích.

Ale nejsem naivní. Vím, že existuje spousta lidí, kteří jsou imigrací znepokojeni. Často jde o společenské stereotypy. O představu, že imigrace musí být problém, i když jste vy osobně žádné záporné dopady imigrace nezažili.

Existují důkazy, že čím menší osobní zkušenosti s imigranty občan má, tím více je znepokojen imigrací.

Jestliže, jak argumentuje Mayová, imigrace způsobuje, že Británie je méně soudržnou společností, není to alespoň částečně v důsledku toho, že se politikové vyžívají v zneužívání lidských předsudků a nevědomosti a zlovolně zkreslují fakta, aby se lidi báli a byli rozhněvaní?

Ministryně vnitra tvrdí, že se obává, že imigrace naruší společenskou soudržnost. Pokud chce opravdu pomoci, mohla by začít tím, že nebude pronášet tyto povrchní a odporné projevy a opustí i stejně odpornou politickou strategii.

Ale ony se budou konat volby nového šéfa Konzervativní strany a naděje, že Mayová vyhraje, rychle klesá, protože hlavním favoritem strany se stal ministr financí George Osborne, který má úplně jiné názory na imigraci a její dopady. A politické ambice paní Mayové jsou přece daleko důležitější než nutnost hovořit o imigraci odpovědně a poctivě, že. To by byla podivná nová šéfka Konzervativní strany.

Podrobnosti v angličtině ZDE

7.10.2015

Boris Johnson a Theresa May byli obviněni, že se snaží prosazováním uzavření britské hranice pro občany EU posílit svou kandidaturu na šéfa Konzervativní strany

Londýnský starosta Boris Johnson a ministryně vnitra Theresa Mayová vyvinuli na výročním sjezdu Konzervativní strany tlak na premiéra Davida Camerona a požadovali, aby vyjednal v Bruselu zákaz práce v Británii pro "cizince" z Evropské unie. Týká se to především občanů středo a východoevropských zemí, jako jsou Poláci, Maďaři a Češi.

Cameron má o této věci jednat s Merkelovou tento pátek. Snaží se zakázat volný pohyb obyvatelstva EU po Evropské unii, avšak to by znamenalo zrušení jednoho ze základních principů Evropské unie. Ministr zahraničí Philip Hammond varoval, že tento požadavek je nerealizovatelný. Vysvětlil, že vedoucí politikové východoevropských zemí vědí, že kdyby učinili Británii takový ústupek a dovolili Británii zakázat jejich občanům jezdit do Británie za prací, byla by to pro ně "domácí politická sebevražda".

Avšak oba, Johnson i Mayová, požadovali zákaz vstupu do Británie pro "cizince". Podle Johnsona má mít právo rozhodovat Londýn a nikoliv Brusel, kdo bude smět do Británie přijet. Mayová dodala, že "počty lidí, přicházejících z EU do Británie, jsou neudržitelné a tato praxe se musí změnit".

Mayová varovala, že uprchlíci, kteří nyní přicházejí do Německa, dříve nebo později získají německé občanství, a, hrůzo hrůz! budou tak mít právo cestovat i do Británie.

Cameron na to reagoval těmito slovy: "Je pravda, že jsme neučinili dost na zvládání imigrace, ale děláme to na základě našeho přesvědčení, že mnohoetnická, mnohonáboženská, mnohorasová demokracie, kterou jsme v Británii vytvořili, je skutečným vzorem pro celý svět."

Podrobnosti v angličtině ZDE

7.10.2015

Letecký úder na nemocnici organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kunduzu objednaly americké speciální jednotky - nikoliv jejich afgánští spojenci, přiznal nyní americký velitel. Krátce předtím, než generál John Campbell, velitel amerických jednotek a vojsk NATO v Afghánistánu svědčil v americkém Senátu, obvinil předseda organizace Lékaři bez hranic Spojené státy a Afghánistán, že se přiznali k "válečnému zločinu".

Campbell změnil americkou výpověď o tom, jak došlo k zmíněnému leteckému úderu, ve čtyřech dnech už počtvrté. Opakoval, že útok objednaly afghánské jednotky, které se účastnily "úporných bojů" ve snaze znovu dobýt města Kunduz od Talibanu. Avšak pozměnil své pondělní svědectví. Tentokráte uvedl, že afghánské jednotky nekomunikovaly přímo s americkými piloty. Jejich žádost ověřovala nejprve speciální americká jednotka v místě, která pak útok na nemocnici schválila.

Letecký úder proti nemocnici patří k nejhorším a nejviditelnějších případům civilních úmrtí za celých 14 let války v Afghánistánu, o níž Barack Obama v podstatě prohlašuje, že už skončila. Při útoku zahynulo 12 zaměstnanců Lékařů bez hranic a 10 pacientů, kteří vyhledali pomoc v nemocnici poté, co minulý víkend Taliban ovládl město Kunduz. Při leteckých úderech, které byly opakované, zahynuly tři děti a pacienti uhořeli v postelích.

Campbell nevysvětlil, jak je možné, že americké letadlo střílelo na nemocnici, i když Američané znali její koordináty. Uvedl však, že k útoku na nemocnici "došlo omylem".

Lékaři bez hranic však požadují nezávislé vyšetřování incidentu, nikoliv jeho vyšetřování americkou armádou. "Zase mluví o tom, že to byla 'chyba', řekl Jason Cone, americký ředitel organizace Lékaři bez hranic. "Chyba, která trvala déle než hodinu, přestože umístění nemocnice armáda dobře znala a byli během leteckých úderů informováni, že útočí na nemocnici."

Campbell naznčil, ale otevřeně neřekl, že na Afghánce střílel Taliban z nemocnice, což otevřeně tvrdí afghánská vláda. Lékaři bez hranic to popírají.

Mary Ellen O’Connell, profesorka mezinárodního práva na University of Notre Dame, vysvětlila, že podle mezinárodního humanitárního práva by šlo o válečný zločin, pokud Američané předem neinformovali nemocnici, že z ní na afghánské vojáky střílí Taliban.

Podrobnosti v angličtině ZDE

6.10.2015
JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV: Skotský ministr pro mezinárodní rozvoj:
Když se dívám na uprchlíky, uvědomuju si, jak obrovské máme štěstí, že to nejsme my

Skotský ministr pro Evropu a mezinárodní rozvoj Humza Yousaf navštívil řecký ostrov Lesbos a pomáhal tam při přistávání uprchlíků. Jel se tam podívat, jaká je tam situace. Na Twitteru píše: "Setkal jsem se na Lesbosu s nádhernými dětmi. Většina z nich je zjevně traumatizována a mají před sebou ještě mnoho dní/týdnů dlouhou pěší cestu:"

Scény z Lesbosu mě budou traumatizovat ještě dlouho. Všichni bychom se měli stydět. Selhání Evropy stojí životy: Po návratu do Glasgow napsal toto: "Jsem zpět po čtyřiadvaceti hodinách na ostrově Lesbos: Radím: Obejměte své blízké a řekněte jim, jak silně je milujete. My jsme ti, co máme štěstí..."

Zde skotský ministr z Řecka poděkoval Britským listům, že jeho článek vydaly česky:
7.10.2015

Geolokace videozáběrů ze Sýrie publikovaných ruským ministerstvem obrany ukazuje, že "dosud neexistuje známka toho, že se ruské ministerstvo obrany zaměřuje na pozice ISIS, nebo zasáhlo cíle v Rakce (jednom z dvou "hlavních měst" islamistů), navzdory opačným tvrzením" ZDE.

Na internetu může každý gramotnější tvor zpětně dohledat mapy Sýrie publikované průběžně před ruskou invazí, u nichž nemusí mít žádné podezření z účelového falšování. Pokud tyto mapy jednu po druhé srovnáte s rozmístěním ruských náletů, snadno dospějete k závěru, že Rusové skutečně neútočí primárně na "islámský stát". Ne proto, že to říká britský ministr obrany ZDE, ale protože ruské mapy rozmístění jednotlivých frakcí v Sýrii se liší od všech map publikovaných ostatními zdroji asi jako Lívie od Libye.

***

Izrael v boji proti Palestincům propagandisticky útočí hlavně na radikální frakce, jeho skutečným cílem ale vždy byli umírnění Palestinci, kterým všelijakými akcemi Šin Betu i vojenskými zákroky škodil na prvním místě. Stejný přístup aplikovali Rusové v Čečensku a nyní i v Sýrii. Umírněné frakce totiž nabízejí legitimitu, kterou extrémisté nemají. A to je v prostředí, kde mezinárodní veřejné mínění má stále ještě nezanedbatelnou váhu, docela důležité.

***

Když se kdysi ještě v pekárnách pekly dobré věci, nikoliv drcené staré pečivo s výtažkem vlasů, chlupů a oslích kopyt, lidé se špatnými zuby často jídali chleba jinak neobvyklým způsobem. Promáčkli krajíc vprostřed, roztrhli a měkkou střídku pak vyjedli bez větších potíží. Co zbylo byl okraj tvořený kůrkou, přibližně ve tvaru velkého "O".

Přirozeně, že zbytek není už možné ve slušné společnosti předložit komukoliv k jídlu. Kůrky zpravidla končívaly druhý den nakrájené v kávě ke snídani, nebo byly případně zkrmeny domácímu zvířectvu.

***

Rusko uplatňuje v Sýrii strategii vykusování krajíce. Útočí špatnými zuby primárně na jiné, zranitelnější skupiny, než je "islámský stát", a dělá to záměrně a promyšleně.

Pokud se záměr vydaří, budou zničeny všechny formace s politickou legitimitou, a z opozice proti Asadovi zůstane pak jen "islámský stát" na jedné a al-Kajdá na druhé straně ohlodaného zbytku. Přirozeně, že takoví partneři jsou k oficiálním mírovým rozhovorům naprosto nestravitelní. Tak jako v případě Izraelců je cílem možnost zaujmout postoj, podle nějž jednat vlastně není s kým, protože chybějí přijatelní političtí partneři. Válka tedy musí pokračovat.

***

Kdo tvrdí, že ruská intervence v Sýrii může vést k ukončení války jednáním a politickým kompromisem, sděluje buď své vytoužené přání, nebo názor, jenž mu přikazuje sklon nekriticky stranit v konfliktu, či omyl, který mohly zapříčinit ještě všelijaké jiné důvody. Rozhodně však ani náhodou nepopisuje, co se v Sýrii opravdu děje.

7.10.2015

Začínají vystupovat obrysy ruské strategie v Sýrii. Moskva se snaží vytvořit zónu pro Bašára Asada zbavenou povstalců a zabránit zde západním silám v přístupu do vzdušného prostoru.

Ačkoliv Moskva tvrdí, že jejím cílem je útočit na "islámský stát", většina analytiků to odmítá jako zástěrku pro tažení, které primárně usiluje o posílení režimu Bašára Asada proti mnohem širšímu spektru povstalců.

"Pro Rusy je prioritou chránit "užitečnou Sýrii"," tvrdí Michel Goya, vojenský historik na univezitě Sciences Po v Paříži. Má tím na mysli hustě osídlené západní a pobřežní oblasti země, kde je soustředěn průmysl a také zemědělství.

Tvrdí, že prioritou bylo nejprve útočit na Frontu an-Nusra napojenou na al-Kájdu, která představuje bezprostřednější hrozbu, než IS. Několik málo náletů na "islámský stát" proběhlo podle něj pouze proto, aby "ospravedlnily tažení, ale opravdu to není jejich priorita", vysvětluje Goya.

"Strategickým cílem je zajistit "bezpečnou zónu" pro alávity... při ponechání východní, pouštní oblasti země [IS]," napsal Igor Suťagin z britského thinktanku RUSI.

Asad i značná část vedení režimu patří k alávitům, kteří jsou usídleni podél západního pobřeží a obávají se, že by mohli být vyhubeni, pokud by zemi převzali militanti.

Protože alávité tvoří jen 12 % obyvatelstva, "kontrola celé země je politicky nemožná a Damašek ji snad dokonce ani nepovažuje za nezbytnou," tvrdí Suťagin.

34 ruských bojových letounů v Sýrii představuje směs stárnoucích strojů jako Su-24 a Su-25 a nových pokročilých modelů v podobě Su-34. Ale zbraňové systémy jsou zastaralé a chybí zaměřovací podvěsy typické pro americké stroje.

"Všechny systémy, které vidíme Rusy používat, bychom mohli zdvořile označit za "zralé"", tvrdí Douglas Barrie, letecký expert thinktanku IISS v Londýně. Podle něj Rusko vesměs používá neřízené bomby svrhávané ze středních výšek, ale letouny čelí omezené hrozbě, pokud potřebují přelétat cíle.

(Starší ruské stroje až na výjimky používají neřízenou leteckou munici, často klasické sovětské "železné" pumy řady FAB z 60. let, kdežto řízená munice je doménou Su-34. Ze středních výšek se bombarduje kvůli obavám z přenosných protiletadlových systémů, ačkoliv není známo, že by jimi (propašovanými z Libye) islamisté disponovali v nějakých významných počtech, ty které měli už patrně spotřebovali a USA až dosud blokovaly všechny snahy povstalců tyto systémy získat na černém trhu - KD.)

"Je to poměrně shovívavé prostředí, protože protivník má poněkud omezenou protivzdušnou obranu - většinou ruční zbraně, kulomety. Někteří z povstalců mohou mít přenosné protiletadlové rakety, ale nic z toho nepředstavuje pro ruská letadla velkou hrozbu," dodal Barrie.

Na rozdíl od koalice vedené USA má Rusko velkou zpravodajskou výhodu v podobě syrských a íránských pozemních jednotek, které pomáhají s vyhledáváním cílů. (Návrhy na rozmístění amerických leteckých návodčích stornoval Barack Obama, kontakty s pozemními silami povstalců v zásadě neexistují - KD.)

Další výhodou je, že Syřané a Rusové nemají tak přísné předpisy jako NATO, pokud jde o ochranu civilistů.

Vstupem do syrského vzdušného prostoru v něm Rusko de facto vytvořilo bezletovou zónu chránící Asada a jeho arsenál.

"Nemůžete si dovolit nálet na Asada a jeho letectvo, pokud existuje sebemenší riziko, že zasáhnete také Rusy. Mluvilo se o bezletové zóně uvalené na Asada, teď je to vyřízeno," vysvětluje Goya.

Průnik ruských letadel do tureckého vzdušného prostoru vyvolal navíc obavu, že se Moskva snaží zabránit NATO a jeho spojencům v přeletech nad Sýrií.

Přitom ještě minulý týden Pentagon a Rusko vedly jednání o vyloučení incidentů nad Sýrií.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

2.10.2015
Rozhovor Britských listů 25:
Neviditelná Strana zelených
Dokáže se česká Strana zelených vyhrabat ze své neviditelnosti? Potenciálně by mohla mít podporu až 10 procent voličů, avšak dokážou její aktivisté voliče přesvědčit o svém praktickém programu a volitelnosti? S členem Strany zelených, filozofem Martinem Škabrahou, hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici na kabelu a na internetu, od pátku 2. října 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

7.10.2015
Přečetli jsme:
Morální imperialismus

Paradox uprchlické krize, o jejíž vážnosti žádný soudný člověk nemůže pochybovat, spočívá v tom, že českou a slovenskou společnost neohrožují sami uprchlíci, jejichž počet u nás je zanedbatelný – ale většinový postoj politické třídy a veřejnosti. Je totiž v rozporu s mravním řádem, jehož jsme se až dosud cítili být součástí. -

Papež i Merkelová jsou „morální imperialisté“, vnucují nám mravní řád, o němž jsme si nalhávali, že jej sdílíme, ale teď vidíme, že to tak není. Zuřivost veřejné debaty o uprchlících je průvodním projevem našeho traumatu z poznání, že náš mravní řád je jiný, ale ještě pořád nevíme, jaký vlastně je. -

Skutečné ohrožení české a slovenské společnosti spočívá v tom, že když odmítne ten křesťanský, humanistický a evropský, bude si muset vytvořit svůj vlastní. A vše nasvědčuje tomu, že bude založen na národním egoismu a odmítání čehokoli cizího.

Celý článek ZDE

7.10.2015
Czech President Zeman: "If you approve of immigrants who have not applied for asylum in the first safe country, you are approving a crime."

"People who approve of the arrival of immigrants who have not applied for asylum in the first safe country they have reached are approving of a crime," said Czech President Miloš Zeman to the Czech News Agency. "Czech society is united in its defiance of the immigrants," said Zeman. 90-95 per cent people are against the immigrants while only chronic complainers, i.e. Prague journalists, hold the opposite view.

Zeman added that if the European Union tries to force higher refugee quotas on the Czech Republic, the Czech government should take the EU to court.

Source in Czech HERE

7.10.2015
50 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should never receive refugees escaping war

50 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should not be receiving refugees from countries affected by war. 40 per cent of Czechs think that such refugees should be accepted temporarily until they are able to return home. Only 4 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should accept the refugees permanently.

In September 2015, 69 per cent of Czech citizens above 15 years of age were against accepting refugees and migrants from the Middle East and from Africa. 49 per cent of Czech citizens were against accepting some refugees from Ukraine.

62 per cent of Slovaks and 38 per cent of Poles were against accepting refugees from war-torn countries.

The Czech polling agency CVVM interviewed 994 Czech respondents above 15 years of age. In Slovakia, 1003 Slovak respondents above 18 years of age were interviewed, in Poland 1040 respondents above 18 years of age were interviewed.

Source in Czech HERE

7.10.2015

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vystoupil proti umístění ruské letecké základny v Bělorusku, informovala agentura BELTA.

Podle slov běloruského lídra Minsk nepotřebuje základnu ruských leteckých sil.

"Dnes nepotřebujeme základny. Tím spíše vojenského letectva. Potřebujeme konkrétní zbraně. To jsem také veřejně řekl Putinovi a předtím Medveděvovi... Sleduji poslední dobou výkřiky naší opozice kvůli umístění ruské letecké základny na území Běloruska. Nic o tom nevím. Jsem člověk, který by o tom měl rozhodnout - a nic o tom nevím," řekl Lukašenko.

V Minsku proběhl protest proti zahraničním vojenským základnám. Důvodem se staly rozhovory Běloruska s Ruskou federací o zřízení ruské letecké základny u města Bobrujsk.

Ruská ministerstva obrany a zahraničí by měla provést rozhovory s Minskem a poté by mělo dojít k podpisu smlouvy o základně. Začátkem září o tomto plánu veřejně hovořil ruský premiér Medveděv.

Podle jeho slov by cílem zřízení základny mělo být "zajištění společné ochrany vnějších hranic spojeneckého státu ve vzduchu".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

7.10.2015

NATO včera odmítlo vysvětlení, které Moskva nabídla ohledně průniku svých bojových letounů do tureckého vzdušného prostoru. Podle aliance k incidentu nedošlo omylem a Rusko také vysílá do Sýrie další pozemní jednotky a posiluje zde přítomnost vojenského námořnictva.

Zatímco Rusko rozšířilo nálety na starověké město Palmýra, turecký prezident Erdogan prohlásil, že mu dochází trpělivost s ruským porušováním vzdušného prostoru. "Útok na Turecko znamená útok na NATO," varoval Erdogan na tiskové konferenci v Bruselu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že aliance má zprávy o výrazném posilování ruských jednotek v Sýrii, včetně pozemních sil a lodí ve východním Středomoří.

"Nebudu spekulovat o motivech... ale nevypadá to na náhodu a viděli jsme to dvakrát," řekl Stoltenberg na adresu ruských narušení během víkendu. A dodal, že "trvala dlouho".

Incidenty, které NATO označuje za "extrémně nebezpečné" a "nepřijatelné", zdůraznily riziko další eskalace syrské občanské války, kde americké a ruské letectvo podnikají vlastní nálety v témže prostoru poprvé od 2. světové války.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že letouny Su-30 v sobotu pronikly do tureckého vzdušného prostoru "na pár sekund" omylem, který byl vyvolán navigační chybou v důsledku špatného počasí. NATO tvrdí, že další obdobný incident se odehrál v neděli, Rusko ho údajně vyšetřuje.

Představitel NATO sdělil Reuters, že průnik ruských letounů trval déle, než ruská strana tvrdí, a označil ruský popis události za "nepřesvědčivý".

Turecko informovalo o dalším incidentu, k němuž došlo v pondělí. Letouny MiG-29 a raketové systémy umístěné v Sýrii se dostaly do kontaktu s osmi stíhačkami F-16 hlídkujícími u syrské hranice.

MiG-29 "zamkl" svůj radar na tureckou hlídku na dobu 4 minut a 30 sekund (procedura, která bezprostředně předchází odpálení raket vzduch-vzduch - KD) a pozemní systém na 4 m 15 s. Letouny MiG-29 provozuje Rusko i Sýrie.

Stoltenberg prohlásil, že NATO neobdrželo "žádné reálné vysvětlení" ohledně narušení tureckého vzdušného prostoru.

Neshody panují také ohledně cílů ruské intervence. Moskva tvrdí, že útočí na "islámský stát", ale většina náletů směřuje na území držené jinými skupinami syrské opozice, které bojují proti ruskému spojenci Bašáru Asadovi.

Západní země, arabské země a Turecko, které vedou vlastní nálety proti "islámskému státu" (Turecko provedlo všehovšudy asi dva nálety proti IS, zneužívá situaci k tažení proti kurdské PKK - KD) a žádají odchod Asada tvrdí, že Moskva využívá "islámský stát" jako záminku k útokům na jiné Asadovy protivníky. Rusko tvrdí, že Asadova vláda by měla být v centru mezinárodního úsilí o boj s extrémismem.

V roce 2012 došlo k sestřelení turecké stíhačky syrskou protivzdušnou obranou nad Středozemním mořem a počátkem roku Turecko sestřelilo syrský vrtulník, který podle něj narušil turecký vzdušný prostor.

Ruský velvyslanec při NATO tvrdí, že Západ využívá náhodný incident k propagandistickým účelům a dochází podle něj k překrucování cílů ruského tažení.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se v principu dohodlo s USA na návrzích ohledně koordinace letů nad Sýrií, a je připraveno vést podobné rozhovory s Tureckem. (Nejprve proběhly rozhovory tohoto druhu s Izraelem a je pravděpodobné, že je Rusko ochotno vést s každou zemí zapojenou do konfliktu separátní rozhovory, nikoliv ale jednat s jakoukoliv koalicí, či o koalici, jak si naivně představují čeští politici - KD.)

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že do Sýrie nepošle pozemní jednotky, nicméně Stoltenberg prohlásil, že existují doklady posilování ruských jednotek v Sýrii, včetně pozemních a také námořních.

Několik vysoce postavených osob na Blízkém východě sdělilo Reuters, že ruské nálety jsou součástí plánu pozemní ofenzívy zahrnujícího nasazení íránských jednotek, libanonského Hizballáhu a syrských vládních sil.

Pozemní tažení řídí íránský generál Kásim Sulejmání, velitel elitních jednotek Kuds určených pro zvláštní operace v zahraničí. Ten je přímo podřízen nejvyššímu duchovnímu vůdci Íránu ajatolláhu Alímu Chameneímu, nikoliv velení armády.

Hovoří se o cestě Sulejmáního do Moskvy (srovnej ZDE) za účelem naplánování společné akce, poté co se vysocí ruští představitelé sešli s Chameneím a íránské protějšky s Putinem.

Spojené státy již dříve oznámily, že Rusko vyslalo do Sýrie sedm tanků T-90, dělostřelectvo a asi 200 příslušníků námořní pěchoty. Instalovalo také dočasné ubytovací kapacity, mobilní stanici pro řízení letového provozu a prvky pozemní protivzdušné obrany. Podle ruských představitelů se na operaci podílí asi 1 500 vojáků a více než 50 bojových letounů a vrtulníků. Logistika je zajišťována přes ruskou námořní základnu v Tartúsu a také letecky.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

6.10.2015

MKC Praha zveřejnilo Analýzu způsobu zobrazování Romů v severočeských médiích

tisková zpráva

Praha, 1. 9. 2015. Analýza vytvořená Multikulturním centrem Praha v rámci projektu Společně proti rasismu mapuje, jak 17 regionálních mediálních titulů ze severu Čech psalo v roce 2014 o Romech. Ukazuje se, že média o Romech referovala převážně negativně (60 % mediálních výstupů), a to nejčastěji v souvislosti s problematikou sociálně vyloučených lokalit (22 % textů) a kriminalitou (21 % mediálních výstupů). Média dávala největší prostor k vyjádření politikům (30 % citovaných osob), pouze 9 % citovaných osob jsou samotní Romové.

Nežádoucí významové posuny, k nimž při mediálním zprostředkování informací dochází, odhaluje kritická analýza diskurzu vybraných mediálních výstupů.

"Dlouhodobě převládající negativní postoj k Romům na straně veřejnosti a obraz Romů podávaný médii spolu úzce souvisí," uvedl koordinátor projektu Jan Dítko z Multikulturního centra Praha. Součástí analýzy je rovněž přehled nejčastějších mýtů o Romech a kapitola věnovaná výskytu nenávistných projevů v diskusích pod analyzovanými mediálními výstupy na sociálních sítích. "V mediálních výstupech se objevují polopravdy, užívají se zavádějící slovní spojení, hodnotící či emocionálně zabarvené výroky, neadekvátně se zmiňuje etnicita. Averze, jejíž náznaky jsou patrné v novinářských textech, se naplno projevuje v diskusních příspěvcích čtenářů," doplňuje Jan Dítko.

Poznatky, k nimž analýza dospívá, jsou podkladem pro vzdělávací aktivity určené pro studenty středních škol a učilišť, zaměstnance institucí státní správy, místních samospráv a bezpečnostních složek a rovněž pro místní osobnosti, kterým převládající anticiganismus není lhostejný.

Analýza je dostupná ZDE

6.10.2015
Spojené státy shromažďováním digitálních dat "zasahují do osobních práv občanů"

Skutečnost, že Spojené státy shromažďují digitální informace občanů, narušuje jejich právo na soukromí, rozhodl Evropský soudní dvůr.

Bude to mít rozsáhlé dopady na internetový průmysl a mnohé poskytovatele internetových služeb to donutí, aby přesunuli své firmy z USA do Evropské unie.

Rozsudek je vítězstvím pro rakouského aktivistu Maximiliana Schremse, který původně žaloval po odhaleních Edwarda Snowdena ohledně amerického špehování občanů na internetu Facebook v Irsku.

Americké firmy budou muset změnit svou praxi jak spravují a užívají data v Evropě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

6.10.2015

Turecký prezident ovšem za to bude od EU požadovat vysokou cenu

Evropští politikové prosí tureckého autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, aby podpořil jejich radikální plán, jehož cílem je omezit proud statisíců uprchlíků do Evropy.

Evropané nabízejí, že nakonec převezmou z nových uprchlických táborů, které by financovali a kde by se zpracovávaly žádosti o azyl, až půl milionu uprchlíků. Za to by Ankara měla začít střežit své hranice, aby lidé nebyli pašováni nebezpečnými čluny do Řecka, a mělo by souhlasit, že Turecko převezme zpět uprchlíky, jimž se podaří dostat se z Turecka "ilegálně" do Evropy.

Erdoğan však za to požaduje, aby Evropa umožnila tureckým občanům bezvízový přístup do EU. Také požaduje, aby EU začala Turecko považovat za "bezpečnou zemi" a aby tak začala ignorovat stále represivnější politiku turecké vlády a zhoršující se mediální cenzuru a situaci v oblasti lidských práv.

"Situace, kdy z Turecka do Evropské unie prchají statisíce lidí, musí být zastavena," řekl prezident Evropské rady Donald Tusk.

Na to reagoval Erdoğan, že Turecko se stará o téměř desetkrát více syrských uprchlíků než Evropská unie. Požaduje, aby EU vytvořila na turecko-syrské hranici bezletovou zónu a nárazníkovou zónu v severní Sýrii. To EU a Washington považuje za nemožné, avšak Tusk je aspoň ochoten o tom s Erdoğanem jednat.

Erdoğan je v Turecku nyní ve velmi slabém postavení, jenže v uprchlické krizi má všechny karty v rukou a snaží se vyzískat od Evropy oplátkou za pomoc s uprchlickým problémem co největší množství ústupků.

Erdoğan se od roku 2013 stal na Západě páriou, protože ve své zemi tvrdě potlačuje opozici. V důsledku uprchlické krize jsou však nyní evropští politikové ochotni tolerovat jeho domácí útlak.

Potíž je. že kontrolovat námořní hranici mezi Tureckem a Řeckem je nesmírně obtížné. Evropská unie si představuje, že to bude Řecko a Turecko dělat společně. Nové námořní kontroly by měl provozovat Frontex, pohraniční úřad Evropské unie. Potřebuje na to 800 zaměstnanců. Sotva jich od EU dostane 400.

Představa je, že by námořní kontroly vracely uprchlíky do Turecka.

POtíž je, že zatímco Evropská komise v Bruselu se snaží zavést politiku o uprchlických kvótách, nerozhoduje o přijímání uprchlíků. To činí jednotlivé evropské vlády, a je to politicky riskantní.

V Polsku tento měsíc uprchlická krize zřejmě povede ve volbách k pádu nynější vlády. V nedělních volbách ve Vídni, kterou normálně trvale ovládají sociální demokrati, zřejmě posílí ultrapravice.

Kdyby Evropská unie prohlásila Turecko navzdory faktům za "bezpečnou zemi", a přislíbila liberalizaci vízového režimu pro Turky, Erdoğanovi by to pomohlo v nadcházejících volbách.

EU definuje bezpečnou zemi, kam mohou být uprchlíci deportováni, jako zemi "s demokratickým systémem, bez pronásledování, bez mučení a nelidského či ponižujícího zacházejí, bez hrozby násilí a bez ozbrojeného konfliktu".

Podrobnosti v angličtině ZDE

6.10.2015

Interní audit koncernu Volkswagen dosáhl pokroku při objasňování emisního skandálu. Někteří inženýři se podle mediální zprávy přiznali, že se podíleli na manipulacích. V aféře falšovaných hodnot emisí u Volkswagenu jsou k dispozici v rámci interního auditu společnosti první doznání. Informace ze serveru Spiegel přeložil pro Britské listy Milan Lelek.

Několik inženýrů VW souhlasně dosvědčilo, že instalovali v roce 2008 manipulační software, jak informovaly noviny Bild am Sonntag. V této době byl již dieselový motor 189 EA, který byl vyvíjen u VW od roku 2005, krátce před nasazením do sériové výroby.

V té době nebylo k dispozici žádné řešení, prostřednictvím kterého by bylo možno realizovat jak emisní předpisy, tak i dodrženy nákladů na motor.

Proto bylo rozhodnuto použít manipulační software, jak uvedli inženýři VW podle "BamS" zprávy do protokolu. V opačném případě by to znamenalo, že by bylo nezbytné velmi důležitý motorový projekt zastavit. Manipulované motory jsou v dieselových vozidlech od VW celosvětově, v samotném Německu jde o 2,8 milionů automobilů.

Dále je ale podle novin Bild am Sonntag nejasné, kdo vydal pokyn k instalaci manipulovaného software. V rozhovorech s koncernovou revizní skupinou obvinilo několik inženýrů bývalého šéfa vývoje Ulricha Hackenberga. Byl si prý minimálně vědom podvodu a údajně k němu zadal příkaz. K jeho roli existují nicméně protichůdná prohlášení, jak informovaly noviny. Člen představenstva Audi Hackenberg, který pracoval léta jako vedoucí vývoje pro VW, byl před týdnem poslán na dovolenou. Podle Bild am Sonntag nechtěl svá obvinění komentovat.

Noviny dále uvádějí, že Volkswagen pro manipulaci používá také software od dodavatele, firmy Continental. Zatímco byly v Severní Americe použity dvoulitrové dieselové motory s technologií Bosch, VW použil pro menší variantu objemu 1,6 litru systémy vstřikovacích čerpadel a vstřikovacích trysek od Continentalu.

Pötsch považuje situaci za ohrožení vlastní existence

Mluvčí firmy Continental Felix Gress uvedl pro Bild am Sonntag, že jeho společnost nemá žádný důkaz o zneužití své technologie: „Námi dodaný software nemohl manipulovat žádnými hodnotami emisí výfukových plynů." Kontroverzní program pro registrační testy přidal VW údajně samostatně.

Společně s dodavateli připravuje Volkswagen v současné době postup výzvy pro povolání vozidel do značkových servisů pro odstranění zakázané technologie z vozidel se vznětovým motorem. I když zřejmě u softwaru Bosch postačí update řídícího počítače (řídící jednotky), u systému Continental půjde o náročnější zásah, protože budou nezbytné i změny na motoru.

Nejen vnější pozorovatelé a odborníci hodnotí situaci u VW jako zjevně závažnou. Také předběžně jmenovaný dozorčí rada VW Hans Dieter Pötsch vidí automobilku v extrémně napjaté situace. Pötsch vystoupil na interní akci ve Wolfsburgu se zprávou o "existenčním ohrožení koncernu", jak uvedly v předstihu noviny Welt am Sonntag. Ale přesto si je jistý, že jsou schopni problémy řešit, pokud všichni potáhnou za provaz.

Podle informací je k dispozici také plánovaný investiční rozpočet více než 100 miliard EUR do roku 2018, jehož nasazení se zvažuje. Podle jednoho z informovaných pracovníků koncernu prý je „ mnoho příležitostí k úsporám“. Také programy energetické účinnosti, inicializované v létě roku 2014, by měly být dále prohloubeny. Koncern VW se odmítl těmto informacím vyjádřit.

Podrobnosti v němčině ZDE

6.10.2015
USA nejsou schopny vysvětlit, jak mohlo dojít k bombardování nemocnice Lékařů bez hranic

Letecký útok na nemocnici provozovanou v afghánském Kunduzu organizací Lékaři bez hranic, při němž zahynulo 22 lidí, měl být podle prvotních informací Pentagonu obranou amerických jednotek, které se dostaly pod tlak. Podle posledních informací amerického ministerstva obrany se však jednalo o akci provedenou na žádost Afghánistánu. Organizace Lékaři bez hranic, která se mezi tím z města stáhla a město tak přišlo o jedinou nemocnici schopnou ošetřovat těžce zraněné, požaduje při řádné vyšetření incidentu. Tragický omyl také značně ztěžuje Baracku Obamovi rozhodnutí, zda stáhnout 5 000 amerických vojáků, kteří mají podle plánu zůstat v Afghánistánu do konce roku 2015. Informaci přinesl Washington Post.

Podrobnosti v angličtiněZDE

6.10.2015
Nejprve je třeba pomoci, teprve pak zjišťovat, kdo jsou ekonomičtí migranti
Ohromuje mě ten postoj

Je neuvěřitelné, jak sprostě se chová mnoho lidí neustále na základě svého iracionálního strachu a nenávisti vůči uprchlíkům, které nikdy osobně neviděli a nepoznali.

Normálním lidem přijde obscénní, když někomu shoří barák, nebo mu někdo zabije manželku, a on vás požádá o pomoc, a vy začnete namísto toho zjišťovat, jestli náhodou nebyl před rokem 1989 v KSČ nebo zda neukradl v samoobsluze na rohu tatranku. Anebo se dotazovat, co z toho budete vy mít, když mu pomůžete.

V první řadě se těm lidem musí pomoci, aby nemuseli spát s malými dětmi v pěti stupních Celsia v oranici a nemuseli hladovět a být nemocní. Jenže to je normální LIDSKÁ reakce, která se zdá být drtivé většině Čechů naprosto cizí.

Až po zabezpečení těchto základních havarijních potřeb se může zjišťovat, kolik z nich jsou "ekonomičtí migranti".

Odborníci ale poukazují na to, že ta hranice je velmi mlhavá. Už jsme o tom mnohokrát psali, jenže čeští zarytci neposlouchají, ignorují informace a melou si svoje nesmysly. Velká odbornice na Blízký východ, reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum, na námitku, že "to přece všechno nejsou uprchlíci". o tom napsala toto:

Za poslední tři týdny cestování po Evropě bylo asi 80 procent lidí, s nimiž jsem se setkala, Syřani. Setkala jsem se také s Iráčany, Afghánci, Pákistánci a lidmi ze Senegalu. Syřané prchají před válkou - o tom není diskuse. Bangladešané a Senegálci pravděpodobně hledají lepší život v důsledku chudoby a nedostatku příležitostí v jejich vlasti. S ostatními je to složitější. Pokračující válka v částech Afghánistánu a Iráku znamená, že normální život je pro mnoho lidí nemožný, ale definice jsou tu mlhavé. Avšak pokud jste mladý muž, jehož otce zabila bomba umístěná v automobilu v Bagdádu a který nemůže najít práci, aby uživil svou matku a sestry, jste uprchlík nebo ekonomický migrant? Nejsem si tím jista.

ZdrojZDE

6.10.2015
Kde se najednou bere ta solidaritaV ranním pořadu televize veřejné služby moderátorka přemlouvala diváky, aby přispěli na charitativní akci podporující postižené děti v ČR, Na stránce Britských listů na Facebooku umístil jeden čtenář odkaz na článek o případu malého českého dítěte, na jehož léčbu údajně nejsou peníze a k tomu doplnil dotaz, jak je možné, že máme peníze pro uprchlíky a ne pro české děti. Ve večerním diskusním pořadu ČT Hyde park položila "divačka z Prahy" dotaz Ivanu Gabalovi, jak to, že chceme vynakládat peníze na cizí, když v ČR žije tolik lidí na hranici chudoby. S evidentní potřebou zdůraznit to dodala, že rozhodně není žádná levičačka. Kde se najednou v těchto lidech, kteří problém světa okolo sebe více méně ignorují, bere tak silná vlna solidarity s bližními? 

V ČR se zdvihla vlna odporu pomoci lidem z válkou či terorem postižených zemí, aby zároveň připomenula, že tu máme vlastní bezprizorné a potřebné. Není to nepochopitelné? Nikoliv, je to jen zajímavý paradox, který poukazuje na českou (středoevropskou) mentalitu zformovanou jednak přetrvávajícím pocitem, že nám bylo ublíženo, a jednak významně dlouhou dobou izolace od světa okolo, způsobenou jednak vývojem z 20. století a následným handicapem spočívajícím zejména v neschopnosti utvářet si obraz os světě jinak než z čistě vlastních, národních informačních zdrojů.

Není jistě pravda, že by Češi nebyli schopni empatie. Podle některých informací je ochota Čechů věnovat své prostředky na pomoc potřebným srovnatelná s evropských průměrem. Problém tedy nespočívá v tom, že by Češi nechtěli pomáhat, dokonce se to netýká jen pomoci "svým vlastním", ale např. i tehdy, dojde-li k živelné katastrofě na druhém konci světa. 

Jen se potřební nesmí přiblížit příliš blízko. Češi rádi pomáhají těm, které v podstatě nemusí vidět, kteří jsou buď daleko, nebo se o ně postará ten, kdo prostředky dostane. V tomto smyslu funguje česká charitativní angažovanost dobře. V okamžiku, kdy někdo "projde okolo", tato ochota mizí. Dokonce ani nemusí klepat na dveře, ani nemusí chtít žádat zde někoho o pomoc, jak to vidíme u uprchlíků, kteří touží ČR pouze projít, pokud se jim nepodaří najít jinou cestu. I tehdy naplno propuká hysterie, která okamžitě popírá jakoukoliv potřebu pomáhat a u těch skutečně hloupých dokonce vyvolává potřebu tupě útočit proti neexistujícímu nepříteli.

Nápor solidarity s těmi bližními, kteří jsou onou košilí bližší kabátu, je umělý. Nejde o potřebu řešit nelehkou situaci postižených dětí, důchodců, nezaměstnaných či nemocných, jde o snahu hledat co nejserióznější výmluvu, prostřednictvím které je možné odmítnout pomoc uprchlíkům. V okamžiku, kdy v hlavách těchto lidí odezní panika a potřeba ochraňovat "to své", odezní i potřeba starat se o bližní, jelikož Parlamentní listy, ani TV Nova nebudou vyvolávat podobné masové vášně články a reportážemi o tom, že někde na ulici umírají bezdomovci, kteří nemají co jíst, nebo že některé matky samoživitelky musejí svým dětem rozpůlit pomeranč, neboť si nemohou dovolit dát každému z nich celý.

Je zcela signifikantní, že lidé, jako je Václav Klaus junior, kteří zcela otevřeně a agresivně odmítají rovnost v přístupu ke vzdělávání, prokazatelně porušovanou českým vzdělávacím systémem, a neštítí se přitom používat zcela demagogických argumentů, jsou zároveň zapřísáhlými odpůrci pomoci uprchlíkům. U pana Klause je to pochopitelné, neboť si pravděpodobně nikdy nedovolil nesouhlasit v něčem zásadním se svým otcem. Ale co ti, kdo se naučili samostatnému uvažování? Anebo je 90 % této společnosti z hlediska kritického uvažování negramotných?

Empatie vyvolaná xenofobií není empatie, ale racionalizace xenofobie. Pro všechny, kdo přejí lidem smrt ve Středozemním moři a poté s dojetím sledují, jak si jejich pes hraje na louce se psem od sousedů...

6.10.2015

NATO vyzvalo Rusko, aby zanechalo náletů na syrskou opozici a přestalo narušovat turecký vzdušný prostor ZDE. Zaříkávání jsou ovšem k ničemu, ať už je provádí velekněz Obama osobně, nebo celý sbor ministrantů. NATO buď Putina zastaví silou, nebo bude přihlížet tomu, jak se z postupu vyzkoušeného na Ukrajině a nyní v Sýrii stává rutinně opakovaný vzorec řešení mezinárodních sporů, podle nějž si Putin v libovolné situaci dělá, cokoliv se mu zlíbí ZDE.

Putina v jeho revizionistickém tažení za anexemi bylo třeba zastavit již na Ukrajině. Bylo třeba tuto zemi podržet, vyzbrojit, ponechat za hranicí NATO, ale nedopustit její podrobení bývalou imperiální metropolí. Místo toho se vystrašení západní politikové podíleli na potupných Minských dohodách a nestabilním "kompromisu", který zaručuje trvající politickou nestabilitu v zemi. Když Američané vnutili Kyjevu pochybný projekt "autonomie" Donbasu, průběžného cíle v plánu destabilizace Ukrajiny bylo dosaženo a dál lze pokračovat zpravodajskými prostředky. Přišla vojenská pauza nejméně do ledna, než se vycvičí 150 000 právě povolaných čerstvých záložníků, a s ní vyvolání krize v jiném regionu.

Tím se navzdory očekáváním (zatím?) nestalo Pobaltí, ale Sýrie.

V Sýrii se ukrajinský scénář zopakoval, pouze v modifikované podobě. Rychlá vojenská akce vytvořila situaci, která Rusko opět postavila do role hlavního hráče v celé krizi, hráče diktujícího pravidla všem ostatním. Politicky roztříštěný Západ reaguje pomalu - a když by se k něčemu snad konečně odhodlal, situace je už v takovém stádiu, že by si změna vyžádala výrazně rizikový silový zásah. Aby Putin ohledně Sýrie vůbec někoho poslouchal, musely by nejprve systém Patriot umístěný v Turecku nebo americké letouny F-22 zle pocuchat pýchu jeho letectva, kterou vyslal intervenovat. A něco takového Barack Obama nejspíše nikdy neschválí. A prezidenti Trump či Sanders by to také neudělali.

Pokud si západní země nezjednají respekt přesně v té gangsterské logice, podle níž opakovaně prohrávají, budou prohrávat podle stejného modelu stále dokola. Kdekoliv bude mít Rusko jinak definované zájmy než západní státy, provede si po libosti ozbrojený zásah a postaví oponenta před hotovou věc. Výzvy se budou množit, bude se to v nich hemžit znepokojením, rozhořčením, šokováním, a bude to k ničemu. Rusko je téměř ve všech oblastech potenciálních střetů vojensky silnější - a tam kde není, jako právě v Sýrii, absence politické vůle západních lídrů navozuje takový poměr přinejmenším ve svém důsledku. Žabími skoky a salámovou metodou ZDE budou hranice "ruského světa" posouvány na západ, na sever i na jih. K Podněstří, Abcházii, Jižní Osetii, Krymu a "Ruské arabské republice" přibudou další a další enklávy bleskově obsazené a samy o sobě vždy příliš málo významné na to, aby jejich zabrání vyvolalo opravdu ráznou a vytrvalou mezinárodní odezvu.

V kterémkoliv okamžiku se může najít politik, který se rozhodne tento proces po(s)tupné porážky zastavit. Jenže čím později se tak stane, tím budou rizika spojená s otevřenou konfrontací mnohem a mnohem větší.

6.10.2015

Na serveru Retraction Watch, který se zabývá otázkami kolem kvality vědeckého publikování a zejména informováním o tom, které vědecké články byly staženy jako z nějakého důvodu nedůvěryhodné, vyšla šokující zpráva o tom, že v tzv. „predatory journals“, kde bylo v roce 2010 publikováno 53 tisíc článků, jich vyšlo loni 420 tisíc.

Tzv. „predatory journals“ (česky asi „predátorské časopisy“) představují velmi výrazný fenomén ve světě současného vědeckého publikování, který má dokonce již své heslo na anglické wikipedii. Takovéto časopisy lze podle tohoto heslo poznat podle následujících znaků:

1. články jsou rychle přijímány k publikaci bez pořádného posouzení, přičemž se publikují také hoaxy a nesmysly,

2. poplatky za publikování článků jsou sdělovány až ex post po akceptování, nikoli předem,

3. tyto časopisy se vědcům agresivně podbízejí, aby v nich publikovali,

4. uvádějí akademiky ve svých panelech bez jejich vědomí a neumožňují jim rezignovat na členství v panelu,

5. v těchto panelech mívají také úplně smyšlené akademiky,

6. napodobují jména a webové stránky seriózních vědeckých časopisů,

7. uvádějí o sobě zavádějící informace, jako např. nepravdivé údaje o místě působení,

8. užívají nesprávná nebo smyšlená ISSN a nesprávné nebo smyšlené informace o svém impakt faktoru.

Termín „predatory journals“ zavedl Jeffrey Beall z University of Colorado, který dokonce vypracoval seznam takových časopisů

Zpráva v Retraction Watch.

Heslo ve Wikipedii.

6.10.2015
Bodláky Václava Duška

Pamětníci mají snad v paměti ještě uložený text písně, kterou pěli hrdí příslušníci bojového letectva v letech nesmlouvavých bojovníků pracujícího lidu: My letci, máme ocelové ptáky! My máme naše ptáky z ocele, lítáme nad oblaky vesele...Technika, jak se zdá, není samospasitelným nástrojem vítězů. Poslední omyl stál životy lékařů bez hranic v Afganistánu, zemi zmítané za pomoci neschopných vojenských lobbistů a dalších mameluků hrabajících odměny z armádních zdrojů. V hnojišti zrůdností se hrabou i nevojáci, proč si nezaválčit daleko... na daleké hlídce míváme titánská ramena?!

Zničit, zapálit, rozpárat, zastřelit, utopit, otrávit - být zlým, jak zrůdně nádherné. Pokušení svatoušků z ohradníku u Kraví hory převeliké.

V dnešních časech už nemusíme číst pouze balamutící příspěvky zaručených expertů na války. Válka je vůl a ničemu neprospívá. Jeden by očekával, že v době nebývalého pokroku přijdou experti války s novou taktikou, kde nebude použito zákeřných zbraní - a vojenské letouny jsou více jak zákeřné svinstvo! Tiše plachtí v nebi, být Bůh, přátelé, pošle ocelové vrahouny k zemi.

Sedíme u televize a viděli jsme už pár krásných záběrů z vymazání nepřítele za pomoci armádní elity, vyškoleného letectva ve strojích připravených s pečlivostí geniů. Cíle vybrány. Pumy shozeny - padaly na školy, nemocnice, sídliště, hřiště, sportoviště, zahrady a lesy, mosty a železnice... i nadále jsme svědky zběsilého vraždění!

Nepomůže omluva, protože životy nevinným nevrátí. Pomůže leda mezinárodní soudní tribunál - v případě jugoslávských přehmatů se soudilo štandopéde, že se člověn nestačil divit, i když někteří skuteční váleční zločinci pár let vzdorovali, chráněni mocnými hlavouny světa vezdejšího, nedokonalého, ideově umrněného s demokratickými plísněmi...

Soud s leteckými kaskadéry musí zabránit excesům armádních generálských batolat - odebrat parádní i polní uniformy, ozdobné řády, tučný majetek a odeslat polohrdiny rovnou do trestnic, možná do psychušek k výplachu zaneřáděného mozku.

Oběti žalují. My mlčíme, kušovat se vyplácí i proplácí. Doba zralá k násilnostem všeho myslitelného druhu. Pěstírny žurnalistických kádrů se mohou holedbat cenou Pepici Goebbelse. A mohou sborově zpívat: My máme blízko ku moci, jsme nenažraní proroci... o ptácích v gatích taktně pomlčíme.

 

6.10.2015

Na základě společného polsko-slovenského projektu ZDE vznikne v Krakově mezinárodní centrum pro kontrašpionáž ZDE. Smyslem kontrarozvědné činnosti je odhalování, monitoring a prevence působení cizích tajných služeb na vlastním území.

Francouzská či švédská kontrarozvědka, které mají dlouhodobé srovnání, hlásí v posledních měsících aktivity ruských tajných služeb na úrovních nevídaných ani na vrcholu někdejší studené války. V Norsku byl právě televizí NRK odhalen bezprecedentní případ nátlaku ruské služby FSB na vládu v kauze komunálně vlastněného listu Barents Observer ZDE. Minulý týden byl odvolán editor listu Thomas Nilsen. Trval na požadavku plné nezávislosti ediční práce listu, který byl zamítnut. Podle ruské strany údajně list Barents Observer, který se dlouhodobě zabývá potopenými sovětskými jadernými ponorkami, "narušuje vzájemné vztahy". Ruská strana samozřejmě nátlak popírá.

Česká republika patří mezi oblasti, o něž jeví ruské zpravodajské služby velký zájem. Stručné shrnutí toho, co se na našem území děje, poskytuje poslední výroční zpráva Bezpečnostní informační služby ZDE. Cituji:

"Aktivity ruských zpravodajských důstojníků a jejich spolupracovníků v ČR jsou v přímém rozporu s „kvalifikovanými a zasvěcenými komentáři“ o tom, že v Česku není nic, o co by mohla ruská špionáž stát. Cílem ruského zájmu se stává česká účast v mezinárodních vědecko-technických projektech a na tyto projekty navázané možnosti přístupu k finančním prostředkům z českých i evropských grantů cestou českých prostředníků spolupracujících s ruskou stranou. Ruská strana tak usiluje nejen o získání konkurenční výhody na úkor ČR a EU, ale také o to, aby ČR a EU ruské aktivity financovaly.

V kontextu ukrajinské krize ruská moc a její sympatizanti předvedli celou škálu bílé, šedé i černé propagandy. Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních (ruských/sovětských) akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí. Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU. Po vypuknutí krize na Ukrajině měla proto ruská moc v ČR na co navázat a neměla potřebu budovat zde vlivové sítě „na zelené louce“. Spektrum nástrojů ruské propagandy v Česku začíná u ideologicky manipulovaných občanů, kteří nevědomě podporují ruské propagandistické úsilí a končí u profesionálů, kteří s Rusy spolupracují vědomě. Jak ukázala kauza památníku internacionalistům na pražských Olšanských hřbitovech (březen 2014), česká veřejnost je citlivá na přímé ruské (či jakékoliv jiné cizí) angažmá na českém území a Rusové si toho jsou vědomi. V kontextu ukrajinské krize proto neměla pro české prostředí zásadní význam propaganda ruskojazyčná či propaganda šířená přímo ruskými entitami (vládními i nevládními). Zásadní vliv na české publikum měly a mají české prorusky orientované organizace či jednotlivci a jejich webové projekty, které ruské názory a argumenty českému publiku přetlumočí či podsunou a následně potvrzují kruhem takovým způsobem, že se běžný občan může domnívat, že nepřijímá ruské ideje, nýbrž názory a přesvědčení českých spoluobčanů. České publikum, resp. jeho část, se tak na jedné straně dokáže vzbouřit proti pomníku sovětským okupantům - internacionalistům z roku 1968, avšak na druhé straně bude obhajovat ruské okupanty Krymu a ruské internacionalisty na východní Ukrajině.

Výsledný obraz informací o ruské a proruské propagandě (resp. jejích realizačních strukturách) v ČR a v dalších státech EU nevypovídá jen o tom, že Rusko provádí účinnou propagandu proti EU a NATO, resp. jejich integritě. Rusko podle názoru BIS buduje v Evropě strukturu ideologicky opřenou o expanzionistický duginovský neo-eurasianismus (který je svým způsobem akceptovatelný pro celé evropské politické spektrum od extrémní levice přes populisty k extrémní pravici), kterou lze považovat za návrat ke konceptu Kominterny (alias Komunistické internacionály alias Třetí internacionály), kterou zřídil a využíval Sovětský svaz."

Tolik BIS. Nesmyslná morální panika spojená s uprchlíky nejen že vytváří příkop mezi Českou republikou a téměř všemi zeměmi Evropské unie, ale také systematicky odvádí pozornost a energii veřejnosti od reálných hrozeb. V srpnu požádalo v ČR o azyl celkem 11 osob ZDE. Teatrální manévry spojené s takovou "hrozbou" slouží především kariérním zájmům osob zodpovědných za bezohledné a cynické vyvolávání strachu z lidí v nouzi, podle některých zdrojů je však děs z uprchlíků podporován také ruskou propagandou ZDE.

Až děs z uprchlíků jako každá uměle vyvolaná kolektivní emoce opadne, bude čas k racionální rozpravě o váze a charakteru jednotlivých vnějších hrozeb, kterým Česká republika reálně čelí. K tomu je však také třeba zabránit tomu, aby se i v České republice objevovaly podobné kauzy, jako je kauza listu Barents Observer.

Bez svobodných a kritických médií přinášejících ověřené informace nemohou demokracie existovat.

6.10.2015
Václav Kalus ml. je typickou "success story" inkluze. Trpí úplnou ztrátou sebereflexe?

Strávil jsem týden v Norsku a Finsku. Byl jsem zjistit, jak tamní školy přistupují k dětem, které se nějakým způsobem vymykají "normálu", tzn. potřebují nějakou zvláštní péči. Patří mezi ně děti postižené tělesně nebo smyslově, mentálně, děti sociálně zanedbané, děti imigrantů, které neumí vyučovací jazyk. Norský a ani finský systém tyto děti nepovažuje za "nenormální", neseparuje je mimo hlavní vzdělávací proud a potřebnou péči se jim snaží poskytovat v rámci běžného vzdělávání. Václav Klaus ml., který by mohl sloužit jako případová studie úspěšnosti takového přístupu, si z nepochopitelného důvodu myslí, že to takto nefunguje. Není schopen elementární úvahy?

Václav Klaus ml. je vysoce inteligentní, sociálně úspěšný člověk, mediální prominent, možná dokonce budoucí úspěšný politik. Tento život může žít proto, že mu bylo umožněno vzdělávat se v běžné škole, rozvíjet své dovednosti a nadání a posléze se sociálně etablovat.

Zkusme si představit, že by jako malý nepocházel z rodiny tehdejších prominentů, ale narodil se řekněme v romském ghettu. Ponechejme mu jeho inteligenci, ale odeberme lékařskou péči a rehabilitace, které pravděpodobně musel prodělat a nepochybný rodinný stimul, který ho pravděpodobně vedl k překonávání svého nelehkého handicapu. 

S velkou pravděpodobností by v takovém případě jako dítě s vážnými řečovými problémy skončil mezi těmi "nenormálními", tedy v tehdejší zvláštní škole. Okolo sebe by měl pouze děti, které jsou podobně zanedbané, nebo děti, které skutečně trpí fyziologickou poruchou a sníženou inteligencí. Vzděláván by byl podle osnov pro mentálně postižené, stimulace by byla nulová. 

Jak velká šance je, že by se člověk, který byl podroben tak silnému degenerativnímu vlivu, stal v dospělosti ředitelem gymnázia? Teoreticky tu jakási šance je, prakticky je nulová. Václav Klaus ml. by dnes nehověl na špici společenské pyramidy, ale pravděpodobně seděl v nějaké nevábné boudě pro hlídače parkovišť.

Je pro mě těžko pochopitelné, jak může pan Klaus tvrdit, že inkluze je ideologická doktrína EU, která zničí místní "tradiční školství", když by sám mohl sloužit jako učebnicový případ funkčnosti začleňování dětí, které potřebují nějakou formu podpory, do běžného vzdělávání. A ještě obviňovat ostatní ze lží, když mu chybí elementární sebereflexe i informace. Finsko nezavádělo tento systém před dvaceti lety vůli příkazům z EU, ale zcela dobrovolně. Dnes jde o systém, který vykazuje nejmenší rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími žáky, přičemž zároveň patří v průměru mezi země s nejlepšími vzdělávacími výsledky. Dogma, že začleňování slabých mezi průměrné či nadprůměrné, o což má pan Klaus velkou obavu, neplatí. Norsko vůbec v EU není, už více než 15 let tam budují stejný systém a nemíní na tom nic měnit, ačkoliv by jistě po takové době zjistili, že se vydali špatným směrem. Naopak, pokračují dál, zcela svobodní ve svém rozhodování, podporují vyučování imigrantů nejen v norštině, ale i v jejich vlastních jazycích. A co teprve Ontario, které chce být nejvíce inkluzivním vzdělávacím systémem na světě. A to si ještě ani nepodali přihlášku do EU.

Ano, všechny tyto zaostalé země se pokoušejí o vzdělávací sebevraždu, protože doposud nepoznali génia Miloše Zemana a Václava Klause mladšího. Jsou to hlupáci, kteří nevědí, do jaké záhuby se ženou...

Dokážu pochopit, že má pan Klaus jiný názor a že ho navzdory prokazatelné skutečnosti nechce změnit. Aby ale obviňoval ze lži ty, kdo fakta respektují a kdo chtějí posunout české vzdělávání alespoň kousek dopředu, je nedůstojné člověka, který si tolik zakládá na své inteligenci. Na inteligenci, kterou měl možnost rozvinout jen proto, že byl začleněn mezi "normální".

6.10.2015

Ráno bývá v horách viditelnost k závisti; pole, železnice, lomy, zatopené oprámy, sídliště, vísky, lesy, obory, silnice, remízky, mosty, lávky, pasoucí se vysoká, ptáci vystřelují k nebi, vítr šumí a pohazuje klasy; pohlednice ze sudetské krajiny pořízena panem fotografem Sudkem, namalovaná z lásky nesmírné k divoké přírodě a hořícím uhelným slojím Bogdanem Kopeckým, Vladimírem Šavlem, opěvována básníky, pamatující odsud českých rodin a vyhnání rodin německých...

K oblakům stačí vztáhnout ruce, pochválena Matka za vlídnou výdrž s lidskými nespokojenci, kteří v laboratořích vynalézají nové podezřelé prvky - jen vody nám jaksi ubývá v pramenech, orná půda změněna v průmyslové zóny, lesy se vzpamatovávají z chemických spršek.

Pamatujte, nevěřící Tomášové, že chemičky byly, jsou a budou, neškodné i po výbuchu a požáru. Chemičky produkují léčebné látky, i proto sídlí ve městech - děkujeme, odejděte, marné volání v dobách dinosauřích i demokraticky vypečených. Pšouky plynů a látek neviditelných dostatek; kdysi i později zasaženy stromy, hnědé stopy na listech neměly souvislost s komíny odvádějícími k nebesům vonné parfémy, ve kterých hynuli ptáci.

Ráno přijdeš k autu, skla mastná, stěrače pracují naplno - to není tím, že v průmyslové zóně sídlí firma vyrábějící potřebné svinstvo k pokroku - z komínu se valí jen pára, čistá pára! Kdejaký Kanimura žvaní o potřebném rozvoji a lidských zdrojích, o otrocích, kteří našli práci. Proč zdroje nejsou ve vyvinutých zemích? Špatná otázka! Nu, jsou tací, co imrvére klafou! Optáte se mluvčího? Stěží, mluvčí u nás doma placeni za mlčení, pracovní povinnost nade vše - nemohou zrovna podávat informace, protože... a protože... a protože... být mluvčím je slušná sinekura pro otrlé povahy s kachním žaludkem.

Srdečné pozdravy, ze země milované a...

5.10.2015
Americký generál nyní tvrdí, že letecké údery proti nemocnici v Kunduzu si objednali Afghánci

Americký generál, který nese konečnou odpovědnost za letecký úder proti nemocnici Lékařů bez hranic v městě Kunduz, přestal tvrdit, že cílem úderu bylo ochránit americké jednotky pod palbou. Trvdí nyní, že se případ vyšetřuje. Dodal, že letecký úder si objednali Afgánci.

Organizace Lékaři bez hranic důrazně zpochybnila vysvětlení leteckého úderu od americké i od afghánské armády, při němž zahynulo nejméně 12 jejích zaměstnanců a 10 pacientů, z toho tři děti.

Lékaři bez hranic zdůraznili, že všem stranám konfliktu poskytli koordináty nemocnice, což bezprostředně vyvolalo otázky ohledně amerického rozhodování co bombardovat. Organizace uvedla, že hlavní budova nemocnice "byla opakovaně zasažena precizními útoky, zatímco obklopující budovy zůstaly nedotčené. Naznačila tím, že americké letecké údery byly záměrně zacíleny na civilní lékařskou budovu.

V neděli řekl mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sediq Sediqi, že se "v nemocnici skrývalo 10 nebo více teroristů". Lékaři bez hranic označili toto tvrzení za lživé a zároveň za "přiznání k válečnému zločinu", protože z něho vyplývá, že byla nemocnice záměrným cílem opakovaných leteckých úderů.

Lajos Zoltan Jecs, zdravotník, kterému se podařilo uniknout, svědčil o tom, že když se ohlédl, viděl šest pacientů na jednotce intenzivní péče, jak "hoří v postelích".

Podrobnosti v angličtině ZDE

5.10.2015
Britský ministr: Lidem musíme sebrat sociální dávky, aby se naučili pracovat jako v Číně

Během letošního výročního kongresu Konzervativní strany konstatoval ministr zdravotnictví Jeremy Hunt: "Musíme lidem v zaměstnání zrušit podpůrné sociální dávky, protože je to velmi důležitý kulturní signál. Chceme, aby se Británie stala za 20, 30, 40 let jednou z nejúspěšnějších zemí. Existuje zásadní otázka, kterou musíme zodpovědět. A ta v podstatě zní: Staneme se zemí, kde lidé budou ochotni pracovat tak usilovně, jak se pracuje v asijských ekonomikách, tak usilovně, jak jsou ochotni pracovat Američané? Proto musíme vytvořit kulturu, kde bude práce jádrem našeho úspěchu."

Zdroj: ZDE

5.10.2015
Ve Středozemí dále umírají děti - už nejsou fotografie, tak Evropa zůstává nevzrušena

Řecká policie nalezla na pláži nedaleko hotelu na ostrově Kos dvě silně rozložené mrtvoly dětí. Jedna byla nemluvně, mladší než jeden rok, měla na sobě zelené kalhoty a bílé tričko. Druhá mrtvola byla dítě ve věku od tří do pěti let, měla modré kalhoty a růžové tričko. Mrtvoly byly odvezeny do nemocnice k pitvě a k testů DNA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

5.10.2015
PŘEČETLI JSME:
V Duchcově zakázali piknik Romům - protože ho uspořádali Romové

Pevnou půdu pod nohama získal znovu při odpovědi na otázku jedné z piknikujících: „A vy jste tady proč?“

Policista: „No, vidíme tady větší počet lidí.“

Piknikující: „A to je důvod? Parky jsou přece od toho, aby se tam lidé potkávali...“

Policista: „No, dobrý, ale ne v takovémhle počtu. Na jednom místě. To je nezvyklý.“

A aby potvrdil přechod do ofenzivy, stvrdil fundamentalistickou protigrilovací taktiku: „Neříkejte mi, že je normální, abyste si grilovali, kde se vám zalíbí. To tak nejde.“

Piknikující: „No, nezlobte se, ale to je normální.“

Policista: „To možná někde jinde ale ne v Duchcově.“

Tady se ovšem dostal do bodu, který už i jemu samotnému zřejmě nezněl úplně přesvědčivě...

Policista, po dalších otázkách na téma, proč není možno na veřejném prostranství grilovat: „Tady nikdo nemáme právní výklad.“

Piknikující: "Takže vy to sám vlastně taky nevíte.“

Policista: "Nevim.“

Celý článek ZDE

5.10.2015
Czech Republic has opened a new prison-like refugee detention centre

A new secure detention centre has been opened by the Czech authorities in a former prison in the village of Drahonice, west of Prague. 240 male refugees will be held here.

In all, the Czech Republic illegally and irrationally imprisons some 750 refugees. Most of them are held in the secure detention centres in Zastávka near Brno and Vyšní Lhoty in Northern Moravia.

Source in Czech HERE

5.10.2015
Ruská televize
Vynikající povětrnostní podmínky pro pomoc supervrahu civilistů

5.10.2015

Za posledních pět dní vyplavilo moře v Libyi mrtvoly nejméně 95 uprchlíků, konstatoval v neděli mluvčí organizace Červený půlměsíc.

Mohamed al-Masrati uvedl, že hlídky Červeného půlměsíce nalezly nedaleko libyjského hlavního města Tripolisu 85 mrtval a nedaleko Sabarthy, města, odkud většinou vyplouvají pašerácké čluny s imigranty, dalších 10 mrtvol.

Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že během roku 2015 se ve Středozemním moři utopilo více než 2700 lidí.

Organizace Human Rights Watch znovu naléhavě upozorňuje, že uprchlíci přicházejí ze zemí rozervaných válkou a násilím, případně z tvrdých diktatur, jako je Sýrie, Eritrea, Somálsko, Afghánistán a Irák. Evropská unie nese přímou vinu na úmrtí těchto ubohých lidí, protože jim neumožňuje získat útočiště v Evropě prostřednictvím bezpečné a legální cesty, jimiž by byly řádné kvóty pro uprchlíky, širší přístup k humanitárním vízům a sjednocování rodin. Evropské země mají povinnost rozdělit si mezi sebou odpovědnost za žadatele o azyl a zavést v rámci EU jednotné normy pro přijímání uprchlíků a pro azylové procedury, zdůrazňuje HRW.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

5.10.2015

V roce 1979 francouzští politici a intelektuálové odložili neshody a přivítali více než 120 000 vietnamských a kambodžských uprchlíků. V současné krizi ve Středomoří je něco takového nepředstavitelné.

Představte si, že největší intelektuálové z pravice i levice jednotně volají po záchraně lidí na vracích, které bloudí Středomořím. A že je ve Francii vítají s otevřenou náručí.

Dnes je to nemyslitelné; přesto se to stalo. Tento příklad existuje déle jak 35 let, ale nikdo se neohlíží nazpět.

Došlo k tomu v roce 1979 a krize spojené s loďmi v Indočíně byla nonstop plná televize. Celé rodiny se tísnily na provizorních lodích v Jihočínském moři, ohrožovány piráty, žraloky, rozmary počasí... Vietnamci a Kambodžané prchající před komunismem a etnickým násilím či vydíráním se dostali do slepé uličky.

A stal se zázrak. Jean-Paul Sartre a Raymond Aron, dva intelektuálové protikladnější, než kdokoliv před nimi, se spolu s dalšími špičkami tehdejší inteligence sjednotili na společné věci. Na okamžik zapomněli na politické neshody, ačkoliv tehdy existovaly mnohem antagonističtější politické tábory, než dnes.

Tato různorodá koalice spolu s Lékaři bez hranic pronajala loď na cestu do Jihočínského moře, aby přinesla lidem v nouzi úlevu a pomoc.

Po záchraně na moři se koalice sešla znovu, aby pomohla lidem v improvizovaných táborech v zemích regionu - v Hongkongu, Malajsii atd.

Pokud si tu dobu nepamatujete, nemůžete odhadnout, kolik těchto uprchlíků Francie přijala a pomohla jim začlenit se. Nikoliv stovky, ne několik tisíc; 128 531 Vietnamců, Kambodžanů a Laosanů vstoupilo legálně na francouzskou půdu.

V textu zveřejněném v roce 2006 Karine Meslinová přednášející sociologii na univerzitě v Nantes, zaznamenala paradox:

"Ve Francii byla právě pozastavena pracovní imigrace a v zemi panovala hospodářská krize, což, zdá se, nepřispívá k vítání nových cizinců. Ale po měsících nebo letech čekání 128 531 občanů bývalé Indočíny, včetně 47 356 Kambodžanů, legálně vstoupilo na území Francie. Po příjezdu se těšili mimořádné pohostinnosti doprovázené empatickými projevy, které formulovali i političtí lídři."

A ptá se:

"Jak rozumět tomuto paradoxu? Jak to, že uprchlíci mohli těžit z takové pohostinnosti, když se uznává, že "v době nejistoty jsou zejména cizinci vnímáni jako hrozba pro etablované skupiny"?"

Meslinová připomíná, že významným rysem Francie v době prezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing byly mnohé parametry sociálního systému nastavené tak, aby podporovaly pohostinnost. Příchod uprchlíků byl první příležitostí institucionalizovat spolupráci mezi spolky odpovědnými za příjem uprchlíků a státem, který odpovídal za jejich bezpečnost.

Takže po krátkém povinném pobytu ve čtyřech pařížských tranzitních domech se uprchlíci mohli rozhodnout, zda se pokusí o sebe postarat sami, nebo zůstanou v péči sdružení mobilizovaných kvůli nim.

Ve druhém případě odešli do dočasných ubytovacích středisek na dobu nejméně tří měsíců a poté je na úrovni obcí přijaly hostitelské výbory, které byly odpovědné za každodenní asistenci.

Současně s tím byly dočasně kvůli nim zjednodušeny obvyklé postupy udělování a obnovování pracovních povolení. Současně byly pro ně změkčeny i požadavky na udělování povolení k pobytu. Fungoval systém pobídek, včetně finančních, který usnadňoval jejich zaměstnávání.

To vše bylo doprovázeno soucitným a starostlivým diskurzem jasně odděleným od stigmatizace.

Značná část asijské komunity ve Francii, zejména ve 13. pařížském obvodu, vznikla touto přistěhovaleckou vlnou.

Antikomunismus pravice a špatné svědomí levičáků, kteří dlouho podporovali osvobozenecká hnutí, z nichž se staly utlačitelské režimy, umožnily dohromady tento vzácný konsensus.

Muži a ženy prchající dnes před válkou v Sýrii, což je také bývalé území spravované Francií, nebo před eritrejskou diktaturou, nebo před chudobou v Subsaharské Africe, kde má Francie historické závazky, nevyvolávají stejnou empatii.

Když slyšíme, jak Evropská rada jedná o přijetí 5 000 Syřanů a jejich rozdělení mezi půlmiliardu Evropanů, jaký děs by asi vyvolalo 128 000 Asijců přijatých jen samotnou Francií před desítkami let? Nebo miliony Syřanů či téměř milion Libyjců, kteří jsou v Tunisku...

Je pravda, že dnes chybí takové postavy jako Jean-Paul Sartre a Raymond Aron, které by symbolizovaly ušlechtilé spojení napříč ideologiemi a politickým spektrem.

Co platí pro Francii, platí i pro sousedy: Hlavní cenu z tohoto hlediska získal David Cameron, který oznámil, že pošle loď Královského námořnictva do Středomoří, aby každý migrant zachráněný britským námořnictvem byl vysazen na pobřeží nejbližších zemí, odkud se může dostat do Itálie. Elegantní.

Podrobnosti ve francouzštině: ZDE

5.10.2015
Lidská práva už nejsou pro Velkou Británii prioritou, konstatuje vysoký činitel britského ministerstva zahraničí

Podle tajemníka britského ministra zahraničí má nyní pro britskou vládu podnikatelská "agenda pro prosperitu" přednost před bojem proti bezpráví

Simon McDonald, tajemník britského ministra zahraničí, sdělil listu Independent, že lidská práva už nejsou na jeho ministerstvu tak důležitá, jak bývala v minulosti. Daleko důležitější je prý dnes vládní "agenda pro prosperitu", na niž nyní ministerstvo soustřeďuje své tvrdě seškrtané zdroje. Lidskoprávní organizace označily McDonaldův výrok za "překvapující a znepokojující" a charakterizovaly tuto změnu strategie britské vlády jako "hluboce politováníhodnou".

Důležitější než hájit lidská práva je podle McDonalda podporovat zájmy britských firem v zahraničí. McDonald to řekl před cestou britského ministra financí George Osborna do Číny, kde Osborne v zájmu "obchodu" podlézal činitelům čínské komunistické strany a byl kritizován, že veřejně s Číňany nehovořil o lidských právech.

Alan Hogarth, šéf organizace Amnesty International pro strategické a vládní záležitosti, uvedl, že jeho organizace je těmito výroky hluboce znepokojena a bude o nich bezodkladně hovořit s britskými ministry. "Když hoří velká část Blízkého východu a v Evropě zuří uprchlická krize, McDonaldovy výroky jsou překvapující a znepokojující. Za obchodní zájmy nelze nikdy zaprodat životy a svobodu lidí. Budeme o tom s ministerstvem zahraničí jednat na nejvyšších místech."

David Mepham, britský ředitel organizace Human Rights Watch, dodal: "Tato neochota plně podporovat lidská práva a základní svobody je v rozporu s nejlepšími tradicemi britské historie a globálně to oslabuje britskou pověst a britský vliv."

Podrobnosti v angličtině ZDE

5.10.2015

První světová válka nezačala v Evropě. Začala v Africe.

Ve chvíli, kdy v roce 1914 začala palba, retrospektivní analýza podmínek, které vedly k válce, fakticky vedla k závěru, že velký střet byl takřka nevyhnutelný. Německo se cítilo "obklíčeno" a pocit, že bylo neférově zbaveno svého podílu na afrických koloniích, vedl Berlín k válkychtivosti. Německo v roce 1911 silně protestovalo proti francouzskému potlačení marockého povstání a následující okupaci území, než si činilo nárok. Krok Paříže přiměl Řím k tomu, aby vyhlásil svrchovanost nad Libyí, což vedlo k válce s Osmanskou říší. Poté, co Turci ztratili kontrolu nad severoafrickým pobřežím, začal závod o rozdělení osmanských území na Balkáně, který vyvrcholil balkánskými válkami v letech 1912 a 1913. S nástupem srpnové krize v roce 1914 byl už svět téměř tři roky ve válce.

Protože studium 1. světové války v USA vyšlo z módy, převládá názor, že Spojené státy vstoupily do nerozhodného konfliktu hned po potopení lodi Lusitania německou ponorkou. Ve skutečnosti k tomu došlo 23 měsíců poté. Tak vytrvale se Woodrow Wilson držel slibu z roku 1916, že udrží Ameriku mimo evropský konflikt. Internacionalista a antiimperialista byl navíc ovlivněn zkušeností z intervence v mexické revoluci (která vedla k ještě horší občanské válce a vzestupu Pancho Villy, jehož bandy prováděly nájezdy na jih Spojených států). Ale jak se pozice Německa v Evropě zhoršovala a to se připravovalo na robustnější tažení proti lodní dopravě, které by téměř jistě znamenalo další Lusitanie, Berlín se snažil oživit mexický revanšismus špatně skončivším Zimmermannovým telegramem (ZDE). Aliance, která byla zamýšlena jako prostředek napadení USA na dvou frontách současně, měla přesně opačný účinek. Kongres váhavě následoval Wilsona do války.

Dnes je na pochodu další rozhořčená velmoc. Nyní je to Rusko ovládané ambiciózními muži pohlcenými touhou znova získat ztracenou velikost, kdo ohrožuje mír. Využívá dlouho doutnajících konfliktů na Blízkém východě a v Severní Africe k prosazování svých zájmů. Zkouší své štěstí na periferii Evropy. Takřka sto let po srpnové krizi byl zničen další civilní dopravní prostředek silami loajálními k evropskému státu.

Stejně jako tehdy byl konflikt velmocí prakticky nemyslitelný. V roce 1914 uplynulo takřka 40 let od poslední velké evropské války. A málokdo by předvídal kalamitu, která navždy změní miliony životů, ačkoliv byla za dveřmi.

K pochopení žalostného stavu věcí v Sýrii je třeba pouze sledovat chování amerických politiků. Představitelé administrativy byli nepřipraveni na náhlou ruskou intervenci v takřka pětileté syrské válce, jejíž vyústění bylo oznámeno ruským tříhvězdičkovým generálem, který připochodoval na americké velvyslanectví v Bagdádu a dal Spojeným státům hodinu na to, aby vyklidily vzdušný prostor nad Sýrií. Ruské bombardéry brzy nato zasáhly nikoliv "islámský stát", ale síly vycvičené a vyzbrojené CIA. Dopady odvážného ruského manévru budou rychlé. Riziko, že letecké systémy NATO a Ruska při omezených kontaktech obou armád, střílející v témže prostoru na různé cíle, se dostanou do vzájemného konfliktu, exponenciálně vzrostlo. Pokud by došlo ke konfliktu, existuje jen málo mechanismů, které by zabránily v jeho eskalaci. Spojené státy mohou být brzy přinuceny opustit toho válčiště jen proto, že pokračovat v operacích by bylo příliš nebezpečné.

Také současný americký prezident se zoufale snaží vyhnout zatažení do zdlouhavých konfliktů - a vedlo to k současnému neoptimálnímu stavu. Ministr zahraničí John Kerry a ruský protějšek Sergej Lavrov spěchali s "dekonflikcí", která se primárně zaměřuje na na to, aby na sebe dvě největší světové mocnosti nezačaly vzájemně střílet. Oba diplomatičtí zástupci rychle uklidňovali svět, že se jejich úsilí v Sýrii nekříží, ale jejich jednání vypovídá o něčem jiném. Washington čelí mizerné volbě: Potupně se stáhnout a tím provokovat k další ruské agresi, nebo Moskvu odstrašit věrohodnou hrozbou síly. Pentagon se připravuje na druhou možnost.

V pátek Associated Press oznámila, že Pentagon připravuje sadu možností pro prezidenta, pokud by se rozhodl bránit povstalce podporované Washingtonem před ruskými nálety. Detaily plánu zůstávají utajeny, ale budou nezbytně zahrnovat umístění amerických leteckých systémů do těsné blízkosti ruských sil (k tomu již došlo ZDE - KD) a vyvolání mezinárodního incidentu s očekáváním či možná nadějí, že Rusko před krizí couvne. V nejhorším případě by však mohla vypuknout totální válka.

Riziko je takové, že se zdá být vyloučeno, aby se tato administrativa podílela na podobné hře s ohněm; ale nebylo by to poprvé, kdy Vladimir Putin testuje Baracka Obamu předtím, než vyprší jeho druhý termín. Nikdo v Moskvě nebo Washingtonu si nepřeje vyvolat širší konflikt, ale konflikt je nevyhnutelný, když se zájmy dvou mocností natolik rozcházejí. Tak jako v případě Ukrajiny Rusko doufá, že změní situaci na zemi do té míry, aby ji Washington musel přijmout coby nový status quo. Pokud tohoto bodu již nebylo dosaženo, nastane okamžik, kdy ruské agresívní akce uvrhnou Washington do krize, z níž nebude moci ustoupit bez ztráty tváře.

Před sto jedna lety mohl málokdo předpokládat, že mezinárodní incident v dalekém Srbsku může otřást pohodlnou existencí, kterou si užívaly dvě generace Evropanů. Vyhlídka na něco podobného je dnes takřka stejně nepředstavitelná, ale nikoliv v té míře, jako tomu bylo ještě minulý týden.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

11.8.2015
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za červenec 2015

Zůstatek k dispozici Britským listům k 30.6. 2015 :..............209 875,59 Kč

Příjmy:

Od sponzorů .......................................................... 26 669,32 Kč
úrok........................................................................1,67 Kč
reklama ...................................................................19 211 KčVýdaje:

bankovní poplatky..........................................................466,32 Kč

připojení k internetu: ...........................................................2196,50 Kč
honorář (KD) ..........................................................................29 000 Kč
honorář (IŠ)...............................................................................6000 Kč
honorář (DV) ..............................................................................8000 Kč
honorář (BK) ...............................................................................15 000 Kč
programování a technická správa BL (MP) ......................................16 200 Kč
výdaje na cestu a pobyt v ČR (JČ) .................................................4 000 Kč
Filmový festival Karlovy Vary .........................................................10 400 Kč

Zůstatek k 31.7.2015: 164 494,76 Kč

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2014

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014
Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Václav Havel - dramatik a politik       Historie >
12. 1. 2015 Foreign Policy: Why Washington Needs to Get Over Vaclav Havel Jan  Čulík
13. 12. 2014 Vaklav Hejvl a výprodej české devótnosti Karel  Dolejší
11. 12. 2014 Respekt zasahuje: Jak smíme mluvit o Havlovi Bohumil  Kartous
20. 11. 2014 Názor dne Oldřich  Průša
20. 12. 2013 Václav Havel -- padouch, nebo hrdina ? Štěpán  Forgáč
4. 1. 2013 Něco málo navíc k mladé až mladičké přítelkyni Luděk  Prokop
6. 2. 2012 Odcházení: Havel se postavil k svému celoživotnímu dílu s obrovskou svobodou Miroslav  Tejkl
6. 2. 2012 Omlouvá nás sebekritičnost? Alex  Koenigsmark
1. 2. 2012 Otevřený dopis vládě České republiky Petr  Kellner
23. 1. 2012 O preferencích a omezené universálnosti

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce