ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5.12.2016
Donald Trump na Twitteru útočí na Čínu!

"Zeptala se nás Čína, zda je v pořádku, aby devalvovala svou měnu (čímž způsobila, že je pro naše podniky obtížné konkurovat), aby tvrdě zdaňovala naše výrobky, exportované do jejich země (USA je nezdaňuje), anebo aby budovala obří vojenský komplex uprostřed Jihočínského moře? Myslím, že ne!"

2.12.2016
Rozhovor Britských listů 86:
Čeští politikové drsně zanedbávají školství


O tom, jak nedozírné škody působí České republice špatná politika české vlády vůči školství, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Danielem Münichem, ekonomem s CERGE, který se dlouhodobě zabývá vztahem ekonomiky a školství. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. prosince 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

5.12.2016
Šéf italské Severní Ligy: "Ať žije Trump, Putin, Le Pen a Liga!"

5.12.2016
Matteo Renzi potvrdil, že odstoupí z funkce premiéra

Po tom, co vypadá jako tvrdá porážka v italském referendu o ústavní reformě potvrdil italský premiér Matteo Renzi, že, jak přislíbil, odstoupí ze své funkce. "Prohrál jsem a říkám to nahlas," řekl Renzi na tiskové konferenci a dodal, že předloží svou rezignaci v pondělí.

Podle předpovědi Piepoli Institutu/IPR pro televizi RAI podpořilo Renziho reformy v referendu jen 39-43 procent voličů a odmítlo je 57-61 procent voličů. Renzi má promluvit o půlnoci. Euro se propadlo na zahraničních trzích vůči americkému dolaru o téměř 1 procent, na 1,0573 dolaru. Pokud se ukáže, že průzkumy u východů z volebních místností byly spolehlivé, bude to vítězství pro protiestablishmentové Pětihvězdičkové hnutí i pro protiimigrantskou Severní Ligu Mattea Salviniho. Volební účast byla zvlášť vysoká v Lombardii a ve Venetu, kteréžto regiony silně podporují Severní ligu.

Renziho porážka zřejmě povede ke krizi italských bank, která může vést ještě před Vánocemi k celoevropské bankovní krizi.

Euroskeptické TImesy: "Evropa v chaosu, Renzi prohrál"

5.12.2016


Rakouským prezidentem se s poměrně zřetelnou převahou stal Alexandr Van der Bellen, nezávislý kandidát a někdejší předseda Zelených. Porazil Norberta Hofera z ultrapravicové strany Svobodných.


Průzkumy volebních preferencí tentokrát opět neuspěly, protože mírně favorizovaly právě Hofera. Politická mobilizace rakouské občanské společnosti však evidentně zabrala a přivedla do volebních místností velmi mnoho těch, kdo se nechtějí stydět za vlastní zemi.

Rakousko má s takovými věcmi dostatek zkušeností z minulých let, ať už se jednalo o účast strany bývalých nacistů v koaliční vládě nebo prezidenta s historií válečníka proti jugoslávským partyzánům. Obojí kdysi vedlo k ostrakizaci země v mezinárodní politice. A Rakušané si to pamatují a chápou, proč k tomu došlo.

Žádný český prezident se od odchodu Václava Havla nepodíval například do Bílého domu, ale Češi zřejmě jakoby naprosto netušili, čím to asi tak může být. Že v čele jejich státu už dlouho stojí osoby ublíženě shazující vlastní rozhodující odpovědnost špičkových politiků za chronické potíže české společnosti na "shnilou Evropu a Západ", osoby obklopující se konspiračními teoretiky, antisemity a islamofoby, lidé kteří i na poměry v mezinárodní politice běžné velmi nadprůměrně lžou, ba dokonce vymýšlejí si naprosto pomýlené politické mýty podporující jejich potrhle samolibou osobní agendu.

Ale možná se to teď změní. Miloš Zeman má sice nesrovnatelně horší rétoriku a chování než v Rakousku poražený ultrapravičák Norbert Hofer, který se snaží vesměs vystupovat jako slušný člověk. Nicméně třeba teď pozvání do Bílého domu konečně přijde. Český prezident může amerického naučit spoustu opravdu užitečných dovedností. Jak vymyslet neexistující článek proslulého novináře či jak vlastenecky uvědoměle zalézt do čínské zadnice, místo abyste jednali s dalajlámou či Tchajwanem. Tyto dovednosti i Donaldu Trumpovi zatím citelně chybí. Má co dohánět.

V Německu řada lidí zvolení Trumpa považuje za známku příklonu USA k fašismu a na pozadí vlastních hořkých zkušeností s politickými demagogy se jej upřímně děsí. Týž faktor patrně sehrál rozhodující roli v rakouských prezidentských volbách, v nichž převládl motiv nemuset se za svou zemi a její pověst ve světě stydět.

To Češi se naopak vůbec nestydí. Ani za prezidenta, který v Chile kradl, ani za následníka, jenž když už ho mezinárodně respektovaní kolegové náhodou vůbec někam pozvou, posedává zpravidla v kuloárech sám se sklenkou a tiše nasává.

Rakušané, zdá se, ještě nezapomněli, že je pro ně důležité, aby je svět bral vážně. Češi se dávno orientují na jiné hodnoty. Čím potrhlejší hlava státu, tím lépe reprezentuje svéráz národního politického diskursu na hradě někdejších českých králů. Každý přece ví, že Jarmila Šuláková nás ve světě reprezentovala mnohem lépe než třeba Jiří Stivín. Česko je takové valašské království en gros a politický šarm po česku nese jméno egoteismus.

V Rakousku rozum a pud sebezáchovy ještě žijí. Nejnovější trend, kdy prezidenti model Duterte rozhazují kolem sprosté nadávky a organizují střílející bojůvky, to není nic pro ně.

Tím, že rozum přežil v Rakousku, zůstává naživu také malá naděje, že mu to vydrží i v širší Evropě.

5.12.2016

Ve více než 200 brazilských městech vyšly miliony Brazilců do ulic na protest proti prezidentu a parlamentu. Od té doby, co převzal prostřednictvím parlamentního puče moc prezident Michel Temer, od zvolené prezidentky Dilmy Rousseffové, země je v politickém chaosu. Rousseffová schválila zákony, které umožnily federální policii a soudcům stíhat a uvěznit stovky politiků a podnikatelů, kteří se podíleli na korupci. Během posledních čtrnácti dnů se parlament snaží schválit zákon, který by amnestoval všechny politiky a poskytl jim imunitu před stíháním za korupci. Právě kvůli tomuto drzému a ostudnému pokusu vyvinit se ze svých zločinů se země sjednotila a vyšla do ulic protestovat.

Před několika měsíci shromáždila veřejná iniciativa 2,5 milionu podpisů od občanů, kteří požadovali, aby schválil parlament zákon o deseti bodech proti korupci ve vládě. Tento zákonný návrh byl poslán do parlamentu, kde prostě změnili všechno. Zanechali jen čtyři body a přidali dodatky, takže namísto toho, aby byli vládní činitelé a státní úředníci potrestáni za korupci, mají být potrestáni soudci za to, že korupci stíhají - politikové se pokoušejí pomstít se soudcům, kteří je posílají do vězení.

A co je ještě horší: tyto změny v tomto "občanském" zákoně byly provedeny za velmi podezřelých okolností: uprostřed noci, v době, kdy celá země truchlila nad smrtí celého fotbalového týmu (Chapecoense), který minulý týden zahynul při letecké havárii v Kolumbii.

Předseda Senátu Renan Calheiros, kterého oficiálně vyšetřuje Nejvyšší soud za korupci, se také v této době pokusil uspořádat mimořádné zasedání ve snaze schválit zákon, který těsně předtím schválila dolní komora parlamentu, avšak sociální média explodovala hněvem, a tak bylo hlasování zrušeno. Avšak hněv veřejnosti se tak rozšířil, že se v neděli 4. 12. konaly demonstrace, které mají varovat, že schválení amnestie pro korupčníky povede v Brazílii k občanské revoluci. Před týdnem svolal prezident Michel Temer tiskovou konferenci, na níž přislíbil, že parlament zákon o amnestii pro korupčníky neschválí. Pak se ovšem parlament pokusil udělat přesně toto, a to v noci (!) v době celonárodního smutku.

Média zveřejnila plán, který za zavřenými dveřmi vypracovala armáda, pro případ, že by Michel Temer musel rezignovat. Podle zákona by měl v tom případě převzít prezidentský úřad viceprezident, ale žádný není (Temer byl viceprezidentem Rousseffové), a tak by se prezidentem měl stát předseda dolní komory parlamentu. Ale ten je také vyšetřován, takže další v řade by byl předseda Senátu, ten je ale už rovnou trestně stíhán za korupci. To by znamenalo, že by předseda Nejvyššího soudu měl uspořádat okamžité volby (do tří měsíců). Ty by zřejmě vyhrál Lula, kdyby se volby konaly dnes. Až na to, že Lula také zřejmě skončí ve vězení. Podle plánu armády by ozbrojené síly vrátily k moci bývalého prezidenta Fernanda Henrique Cardosa do čela prozatímní vlády do prosince 2018.

Brazílie se znovu stala banánovou republikou.

3.12.2016

Nikdy v historii nebyly zločiny proti lidskosti filmovány každý den a proměněny ve filmovou podívanou za spolupráce jak obětí, tak katů. Nikdy v historii se dosud pravidelně nevysílaly na velkých světových televizních sítích a nestreamovaly na sociálních médiích, kde jsou přerušovány reklamou a kde je konzumuje veřejnost a kde je umělecký trh proměňuje ve zboží.

V éře Osvětimi měl jen Bůh vidět, co se děje ve sprchách.

Syřany, kteří bojují proti svému státu, nikdo nechce bránit. Mají příliš dlouhé vousy na to, aby se jim dalo důvěřovat, bojují proti vlastní vládě, snaží se zvrátit zákony geopolitiky na Blízkém východě a mohli by lehce vyvolat třetí světovou válku. Proto se Syřanům nepomáhá, píší členové filmového kolektivu Abunadara ("Muž s brýlemi"), který každý týden zveřejňuje na internetu dokumentární video ze syrské války.

Avšak co si počít s dokumentárními záběry ponižování lidí a zvěrstev, které se valí téměř jako v živém vysílání ze Sýrie už od roku 2011? Tato podívaná je bezprecedentní. Nikdy v historii nebyly zločiny proti lidskosti filmovány každý den a proměněny ve filmovou podívanou za spolupráce jak obětí, tak katů. Nikdy v historii se dosud pravidelně nevysílaly na velkých světových televizních sítích a nestreamovaly na sociálních médiích, kde jsou přerušovány reklamou a kde je konzumuje veřejnost a kde je umělecký trh proměňuje ve zboží.

V éře Osvětimi měl jen Bůh vidět, co se děje ve sprchách. Bylo to až po osvobození koncentračních táborů, kdy akreditovaní novináři mohli zachytit důkazy těchto zločinů, které byly příslušnými úřady uznány jako zločiny. Tyto záběry se však považovaly za nesnesitelné, dokonce i v očích nacistických válečných zločinců, jimž bylo nabídnuto mimořádné promítání u norimberského soudního tribunálu. Jeden z nich začal nekontrolovatelně vzlykat - jiný si zakrýval oči třesoucí se rukou.

Totéž platí pro vesničany ve vesnicích nedaleko koncentračních táborů, kteří se vždycky hájili, že neviděli, co se děje, i když zápach mrtvol naprosto pronikal těly živých. Tak dodržovali ustanovení, že člověk se nesmí dívat, jak druhý umírá, a nepomoci mu při tom. I Bůh bude čelit výslechu za to, že se díval na představení, při němž umíraly bytosti, které stvořil, degradované na podlidi. Lidstvo tehdy na sebe vzalo odpovědnost tím, že uznalo nový právní axiom: vrozenou důstojnost všech příslušníků lidské rodiny.

Posvěcen Všeobecnou deklarací lidských práv, tento princip předpokládá, že s člověkem nesmí být zacházeno jako s prostředkem, ale že člověk sám o sobě je cílem. Takže šéf státu, který usmrcuje své občany jedovatým plynem, který s nimi zachází, jako by to byla infekce a teroristé, páchá trestné činy proti lidskosti.

Avšak šéf syrského státu všechno toto dělá, aniž by se s ním zacházelo jako se zločincem proti lidskosti. Naopak, je prezentován jako gentleman, hájící své názory ve velkých světových televizích, zatímco jeho oběti jsou prezentovány jako osoby zbavené důstojnosti, smíšené s náboženskými komunitami či hordami uprchlíků. Nejenže tak prezentujeme zločince prostřednictvím metafory banálního člověka, který se ukázal při procesu s Adolfem Eichmannem, prezentujeme také jeho oběti jako fundamentalisty, kteří se chovají zuřivě a jako blázni v jakémsi exotickém varšavském ghettu.

A do tohoto bodu jsme se dostali jen proto, že jsme dovolili událostem, aby se volně vyvíjely. Experti dál líčili syrskou společnost pomocí starých dobrých kategorií z 19. století, zatímco byla uprostřed demografické změny, stejně jako celý arabský svět. A média dál ukazovala Syřany prismatem geopolitiky, náboženství nebo exotismu, zatímto titíž Syřané protestovali v ulicích a křičeli, že se hlásí k obyčejnému lidství.

Dodneška jezdí novináři z celého světa do Damašku a interviewují Bašara Asada, přestože nařídil umlčení všech médií v roce 2011 a od té doby všem vnutil svůj názor a předstírá, že bojuje proti fundamentalistům. Syrská společnost nemá možnost vytvářet svůj vlastní image nezávisle na těchže mediálních organizací, které buď šíří pohádky tohoto zločince a jeho poradců pro PR, anebo uzavírají Syřany do binárního protikladu oběť - vrah, což vyvolává buď voajerismus, nebo soucit.

Proto je obtížné vidět Syřany jako plnoprávné členy lidské rodiny. Začalo být obtížné představit si v Sýrii jakoukoliv občanskou společnost, protože na zemi parazituje kriminální stát, vyzbrojený Ruskem, zatímco americký prezident a nositel Nobelovy ceny míru deklaruje z výšin OSN, že "pokud máme mluvit upřímně,chápeme, že žádná vnější moc nedonutí různé náboženské či etnické komunity, aby koexistovaly delší dobu."

Jinými slovy, Syřani jsou v pasti: Nikdo jim nepomůže, protože jsou líčeni bez důstojnosti, a představení jejich systematického ponižování se vnucuje jako důkaz téhož. Co se tedy dá dělat, milá lidská rodino, kdy čelíme tomuto představení, které potvrzuje výrok Dostojevského "lidi jsou póvl, zvyknou si na všechno".

Článek v angličtině ZDE

3.12.2016
"Všichni se na nás vykašlali..."

Zjistila jsem, že moje dcera v kuchyni dává dohromady kamínky. "Co děláš?" zeptala jsem se. "Znovu stavím Aleppo."

5.12.2016
"Mít vazby na Evropu" je dnes podle Daily Mail silně podezřelé:

Daily Mail napsal: "11 soudců, kteří se nezodpovídají nikomu, bude rozhodovat o případu, který by mohl zabránit prosazení vůle většiny ohledně brexitu. Daily Mail se neomlouvá za zveřejnění jejich názorů - a mnoho těchto soudců má vazby na Evropu!"

V pondělí 5. 12. bude u britského Nejvyššího soudu zahájeno odvolací řízení o brexitu. Nedávno rozhodl britský Vysoký soud, že britská vláda nemá právo aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU bez souhlasu parlamentu. Britská vláda se odvolala k Nejvyššímu soudu a způsobila si tím, že na straně odpůrců brexitu se k odvolání přidala také skotská, velšská a severoirská vláda. Skotská vláda požaduje, aby soud potvrdil pravomoc rozhodovat o aktivaci článku 50 i skotský parlament. Pokud tak Nejvyšší soud učiní, k brexitu nedojde, protože skotský parlament ho nikdy neschválí.

Gina Miller, která původně žalovala u britského Vysokého soudu britskou vládu za to, že se pokoušela aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy bez souhlasu parlamentu a zvítězila, poukázala na to, že britští soudci, kteří potvrdili demokratickou pravomoc Dolní sněmovny v této věci, se stali v bulvárním tisku terčem honby na čarodějnice. Upozornila také, že ona sama se stala terčem obrovského množství nenávistných útoků.

Bulvární ultrapravicový list Daily Mail publikoval jména všech soudců Nejvyššího soudu a shrnul jejich názory, uvedl jejich manželský stav, jejich příjem a jakou mají hodnotu jejich domy či byty. Daily Mail napsal: "11 soudců, kteří se nezodpovídají nikomu, bude rozhodovat o případu, který by mohl zabránit prosazení vůle většiny ohledně brexitu. Daily Mail se neomlouvá za zveřejnění jejich názorů - a mnoho těchto soudců má vazby na Evropu!"

Konstatovala, že už nemůže cestovat veřejnou dopravou, nemůže pracovat v kanceláři ani strávit normální víkend s rodinou. Nejvíce je však znepokojena novými útoky na soudce ještě předtím, než odvolání začalo:

"Myslím si, že je to velmi nebezpečná cesta útočit na soudce a na jejich integritu a nezávislost," zdůraznila a poukázala na to, že soudci mají povinnost rozhodovat nezávisle na médiích a na politicích. "Jsou vláčeni bahnem a je to naprosto ostudné."

Podrobnosti v angličtině ZDE

9.11.2016
Vzniká přízračná éra
JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

5.12.2016
Trumpův poradce pro národní bezpečnost Flynn šíří lživou zprávu, že Clintonová páchala pedofilní trestné činy

5.12.2016
Trump na twitteru zveřejnil další svou nepromyšlenou pitomost

V nedělí ráno pohrozil Donald Trump americkým firmám, které se chystají přesunout své provozy do zahraničí, a přesto dál prodávat své zboží v USA, dovozním tarifem ve výši 35 procent:

Ekonomičtí odborníci poukazují na to, že by okamžitě následovaly žaloby, kdyby se Trump pokusil uvalit tarify na konkrétní firmy bez souhlasu Kongresu.

Problémem také je, že tarify by postihly pouze americké firmy, které si přesunuly provozy do zahraničí. Nepostihly by zahraniční firmy, které vyrábějí v zahraničí a dovážejí výrobky do USA. "Tarify jsou jedna věc. Jiná věc jsou tarify, které by postihly jen americké firmy, napsal ekonom z University v Michiganu na Twitteru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3.12.2016

Evropské centrum pro práva Romů v Budapešti vydalo více než osmdesátistránkovou zprávu o násilné sterilizaci romských žen v ČR za posledních padesát let, založenou především na svědectví jednotlivých žen. Anglický originál je ZDE, český překlad je ZDE

Tato zpráva zkoumá praktiky nedobrovolných sterilizací v České republice, tak jak si je proti jejich vůli a bez svobodného souhlasu prožily romské ženy. Spolu s přehledem institucionálního, právního a politického kontextu, v rámci kterého se tyto sterilizace konaly, se zpráva zaměřuje především na osobní svědectví sterilizovaných romských žen. Ta byla získána prostřednictvím individuálních rozhovorů a v rámci skupinových diskuzí 22 nedobrovolně sterilizovaných žen.

Svědectví informují o zkušenostech romských žen se zacházením ze strany zdravotnické- ho personálu a sociálních pracovníků. Rozhovory odkrývají okolnosti, za jakých romské ženy podstoupily sterilizace bez předchozího vyrozumění, že na nich tento operační zákrok bude vykonán; v některých případech ženy tvrdí, že s jejich písemným souhlasem s operací a lékařskou dokumentací bylo manipulováno a jejich podpisy byly falšovány. Tento zákrok byl často vykonán současně spolu s císařských řezem, anebo ženám byly předkládány formuláře s písemným souhlasem ve velkých bolestech nebo strádání těsně před nebo během porodu. V jiných případech byly romské ženy nuceny souhlasit se sterilizací na základě dezinformace o povaze tohoto zdravotního zákroku, stejně tak skrze hrozby institucionalizace jejich dětí a odebrání jejich sociálních dávek. Některým romským ženám byly sterilizace nepravdivě odůvodněny jejich lékaři jako život zachraňující zákrok.

Zpráva rovněž popisuje následky sterilizace na psychický stav a společenský život žen. Sleduje zejména jejich zápasení s depresí, změnami nálad, ztrátou sexuální touhy, pocity méněcennosti a existenciální úzkostí. Taktéž zachycuje vyprávění o rozvodech a partnerských rozchodech jako následku sterilizace.

Neposledně zpráva analyzuje právní, politické a jiné překážky pro dosažení účinné nápravy pro oběti. Obsahuje aktuální informace o legislativních změnách, návrzích na odškodňovací mechanismus, aktuální informace o soudních případech, komentuje informace poskytnuté vládou České republiky a rovněž obsahuje doporučení vládě. Příloha obsahuje podrobné informace o zvolené metodologii

Doporučení vládě

ERRC a Liga lidských práv doporučují vládě České republiky bez dalšího odkladu provést následující:

Přístup ke spravedlnosti

1. Garantovat odškodnění všem obětem nucených sterilizací v České republice bez ohledu na datum sterilizace, etnický původ, národnost či věk;

2. Zajistit, aby tříletá promlčecí lhůta, běžící od okamžiku sterilizace, nezabránila obětem v podání občanskoprávních žalob na náhradu škody;

3. Zajistit, aby všem obětem nedobrovolné sterilizace byla poskytnuta bezplatná právní pomoc a hrazeny všechny potenciální náklady na soudní výdaje;

4. Změnit/zrušit problematické ustanovení zákona o specifických zdravotních službách týkající se informovaného souhlasu ke sterilizaci.

Transparentnost

1. Ujistit se, že v každé komisi na náhradu škody bude vedle zástupců ministerstev a zdravotních služeb i nezávislý odborník;

2. Jmenovat nezávislou komisi, která by zajistila výzkum v plném rozsahu ohledně újmy způsobené praxí nedobrovolných sterilizací, a podpořila pokračování výzvy ke všem potenciálním žadatelům o odškodnění;

3. Stanovit jasná procesní pravidla v návaznosti na stížnosti na porušování práv a posílit správní mechanismy odpovědnosti v nemocnicích.

Odškodnění

1. Zajistit přístup k nepeněžním formám odškodnění, jako je umělé oplodnění, rehabilitace, atd.;

Odpovědnost

1. Pověřit České ministerstvo zahraničí, aby zahájilo jednání se Slovenskou vládou o poskytnutí odškodnění ženám sterilizovaným na Slovensku před rokem 1991;

Diskriminace a přístup k informacím

1. Shromáždit jednotlivá data ve zdravotnictví na základě etnického původu a pohlaví;

2. Zvážit kumulativní účinky vícenásobné diskriminace (etnický původ/pohlaví), které čelí romské ženy v přístupu ke zdravotní péči, vzdělávání a v dalších oblastech;

3. Rozpoznat a reagovat na intersekcionalitu mezi typy faktorů ohrožení, včetně pohlaví, etnického původu a jiných postavení žen, jako je „žena z venkova” nebo „žena migrantka“;

4. Uznat, že etnická diskriminace může zabránit romským dětem, včetně romských dívek, v rovném přístupu ke vzdělání a zdravotní péči;

5. Přijmout komplexní politiky, které řeší situaci romských žen obecně ve smyslu přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a dalším službám;

6. Vyčlenit specifické finanční zdroje na zlepšení situace romských dívek a žen v přístupu ke zdravotní péči a vzdělání.

4.12.2016
V Rakousku sice zvítězil v prezidentských volbách levicový kandidát, ale 46 procent občanů volilo ultrapravici!

Podle rakouské veřejnoprávní televize ORF získal levicový kandidát Alexander Van der Bellen po sečtení 58 procent volebních okrsků 53,6 procent hlasů. To je prý příliš velký náskok na to, aby ho dohnal ultrapravicový kandidát Strany svobody Norbert Hofer, který získal jen 46,6 procent hlasů. To vede Van Bellenův tábor k optimismu. Vyplývá to z průzkumů u východu z volebních místností, kdy je možnost statistické chyby 1,2 procenta. Definitivní výsledky však budou známy až začátkem týdne, možná až ve středu.

Aktuální výsledky:

James Morris: "Tohle není důrazné odmítnutí fašismu. Bylo to těsné."

DPA: Hofer přiznal porážku:

Komentátor Guardianu Owen Jones: "O něčem to hodně vypovídá, že se radujeme z toho, že v evropské zemi hlasovalo pro ultrapravicového kandidáta JENOM 46 procent voličů... "

Anne Applebaum: Trump vyděsil víc lidí, než kolik inspiroval? Brexit nejde moc dobře?

Thomas Seifert: Van der Bellenova kampaň byla aktivní a úspěšná na venkově. Měl duhovou koalici.

Tzv "Institut" Václava Klause:

4.12.2016
Ruský či Asadův nálet na trh v Sýrii usmrtil nejméně 20 lidí

4.12.2016

U britského Nejvyššího soudu začíná v pondělí odvolací řízení ohledně toho, zda článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU smí aktivovat britská vláda bez souhlasu parlamentu. Nedávno rozhodl britský Vysoký soud, že vláda toto právo nemá a že musí rozhodnout parlament. Britská vláda se odvolala, což znamenalo, že se k případu přidala na straně odpůrců brexitu i skotská a severoirská vláda. Skotská vláda argumentuje, že právo o tom, rozhodovat o odchodu Británie z EU musí mít i skotský parlament v Edinburku. Pokud by soud toto potvrdil, znamenalo by to, že se brexit konat nebude, neboť skotský parlament nikdy souhlas k brexitu nedá.

Důležitou součástí nyní velmi složité argumentace je i nejasná otázka, zda po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy je možné, aby se Britové rozhodli jinak a článek o odchodu Británie z EU zase deaktivovali. Podle zákona má jediné právo tuto otázku vyjasnit Evropský soud v Lucembursku. Britský Nejvyšší soud se však zřejmě bude z politických důvodů bát Evropského soudu zeptat. K tomu pozoruhodná reportáž rozhlasu BBC z nedělního poledne:

Konečné slovo nad evropskou legislativou má Evropský soudní dvůr v Lucembursku. Stephen Agnew, poslanec za Stranu zelených v severoirském parlamentě, se účastní odvolání ohledně práva britského parlamentu rozhodovat o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o brexitu, a uvažuje o tom, že požádá Evropský soudní dvůr, aby začal v této věci jednat.

"No, předpokládá se, že článek 50, jakmile bude aktivován, je nezrušitelný, pokud se zrušením jeho aktivace nesouhlasí všech 28 členských zemí EU. Je to podivný předpoklad, že výsledek je už jednou a provždy předem určen. A my jsme přesvědčeni, že to oslabuje postavení EU. O tomto předpokladu nerozhodoval soud. Mělo by se to zkoumat. Chceme se dovědět, zda po aktivaci článku 50 můžeme tuto aktivaci znovu zrušit.

Soudce Jolyon Maugham je také přesvědčen, že by měl v této věci být vznesen dotaz k Evropskému soudu: "Zákon je v této věci velmi jasný. Zákon praví, že pokud chce britský Nejvyšší soud znát odpověď na tuto otázku, nikoliv může, ale MUSÍ se dotázat Evropského soudu v Lucembursku. Britští právníci se domnívají, že je nepředstavitelné, že by to britský Nejvyšší soud udělal, protože by došlo k rebelii. Takže se očekává, že britský Nejvyšší soud poruší zákon v důsledku politických okolností toho, co by nastalo, kdyby se obrátil na Evropský soud. Proto jsem se obrátil na soudy mimo Velkou Británii, v jiných evropských jurisdikcích, které by se obrátily na Evropský soud s tímto dotazem, o němž jsem přesvědčen, že je naprosto zásadní ohledně toho, jak se bude utvářet politická dynamika ohledně brexitu. Myslím, že britský Nejvyšší soud by se měl v této věci obrátit na Evropský soud a je možné, že to skutečně udělá. Je to ale tak klíčová otázka, že jsem se také obrátil na soud v Irsku a na akademické právníky v Belgii s tím, aby se obrátili na Evropský soud v této věci odtamtud.

Zdroj v angličtině BBC World This Weekend (audio, od minuty 23) ZDE

5.12.2016
Zima v Polsku překvapila letos silniční službu trochu víc než obvykle...

4.12.2016
71 procent Rusů si přeje lepší vztahy se Západem

71 procent Rusů si přeje prohloubení hospodářských, politických a kulturních styků se Západem a chtějí se se Západem sblížit. 17 procent Rusů si přeje, aby Rusko omezilo styky se Západem a distancovalo se od něho.

4.12.2016

Donald Trump: "Pokusil jsem se právě podívat se na pořad Saturday Night Live - nedá se na to vůbec dívat! Naprosto zaujaté, vůbec to není zábvné a Baldwinovo napodobování mé osoby by nemohlo být horší. Smutné."

Zde je pětiminutová ukázka z pořadu. V něm Donald Trump manicky přeposílá na Twitteru rasistické a nacionalistické výroky různých náhodných lidí z americké veřejnosti a dva státní úředníci ho marně přesvědčují, že by se měl věnovat bezpečnostní poradě, protože "situace ve světě je vážná". Nakonec Trump prohlásí, že se nemůže účastnit žádné porady bez přítomnosti svého strategického poradce Steva Bannona, který se dostaví jako smrtka:

Na Trumpův tweet reagovala vlnou reakcí na Trumpově twitterovém púčtu aktivistka Danielle Muscato:

"Ježíši, do háje, Donalde Trumpe. Byl jste zvolen prezidentem. Dávej do háje pozor, proti čemu bojuješ. Člověče, ztrapňuješ se.

To, jak tě Baldwin napodobuje není "Smutné". Víš, co je smutné? Za 7 týdnů budeš odpovědný za životy 330 milionů lidí a ty nedokážeš myslet na nic jiného než na satirický pořad. Uvědomuješ si, že jsou ohroženy reálné životy? Jsi ubožák.

Tohle není vtip, Donalde. Nemáš nic lepšího na práci? Jsi takový narcista, že se zaměřuješ na PARODII?

Víš, kolik lidí bylo od prezidentských voleb zavražděno? Víš, kolik veteránů spáchalo sebevraždu?

Víš, kolik dětí šlo dnes večer spát bez dostatečného jídla? Zajímá tě to vůbec? Co je s tebou?

Ne, samozřejmě tě to nezajímá. Ty ani nevíš co je to "slepý trust" [do něhož má po dobu své funkce americký prezident odevzdat své podniky] a to si říkáš podnikatel.

Jsi zoufalec. Kandidoval jsi na prezidenta, aby si tě lidi všímali. Jsi podvodník. Nikdy jsi stejně nechtěl vyhrát, všichni to vidíme.

Vidíme, co jsi zač. Bojíš se a nevíš, co máš dělat a absolutně nemáš představu, jak jednat. A ono je to vidět.

Myslíš si, že jsme všichni příliš zdvořilí, příliš šokovaní, abychom řekli jasně a na rovinu, co jsi zač. Já do tebe vidím, Donny. A říkám na rovinu, co jsou zač. Jsi jen vtip.

Jsi mi naprosto odporný. A víš, co je to skutečné tajemství? Ty jsi odporný i sám sobě. Proto se obklopuješ zlatem a krásnými ženami, z nichž děláš předměty. Dobře víš, že jsi loser, a tak se snažíš dát si lepší pocit, mít pocit, že jsi úspěšný, autoritativní, že vlastníš věci a peníze. Jsi podvodník.

Stydím se za tebe. Svět se stydí. Lezou z tebe NESMYSLY, miliony ilegálních voličů? Ani ty tomu nevěříš - je to absurdní.

Myslíš si, že jsme idioti? Myslíš si, že nevíme, co děláš? Že se snažíš ovládnout narativ, přesvědčit své stoupence, ať nevěří médiím, průzkumům veřejného mínění, reportérům, aby se obraceli jen na TEBE, který jim sám určíš, co je pravda. Tohle se nějak jmenuje. Jmenuje se to "propaganda". Víme, že to děláš. Nedovolíme ti, abys potlačoval tímhle nesmyslem voličské hlasy.

Nedovolíme ti, abys pošlapal naše občanská práva. Nedovolíme ti, abys zničil pokrok, který jsme učinili. POSTAVÍME SE NA ODPOR!

Apeluju na pokrokové lidi, Demokraty, nezávislé aktivisty I Republikány, aby SE POSTAVILI NA ODPOR proti Donaldu Trumpovi, PROTI fašismu, mafiánskému kapitalismu a pokrytectví.

(...)

3.12.2016
Sky TV vysílala rozhovor s Jeremym Corbynem z Prahy

O brexitu, o Blairovi, který chce zpět do politiky, o populismu, o antisemitismu. Sky News vysílá rozhovor s šéfem Labouristické strany Jeremym Corbynem z Prahy, kde se Corbyn účastní zasedání evropských socialistů.

3.12.2016
Čína-Trump: Takto začínají války

Podle názoru čínské vlády je Tchajwan nedílnou součástí území Číny. Čína předpokládá, že Tchajwan bude dříve nebo později Pekingem ovládnut. Není to pro Čínu tématem k jednání. Čína se nikdy nevzdala práva dobýt Tchajwanu silou. Od roku 1979 praktikují Spojené státy politiku "jediné Číny" a nemají s Tchajwanem diplomatické styky. Otázka Tchajwanu byla ve Washingtonu po dobu mnoha desítek let předmětem citlivé diplomacie.

Jestliže je Trumpův telefonát s tchajwanskou prezidentkou signálem, že Trump razantně mění strategický postoj Spojených států k Číně, na této úrovni mají slova a signály vážný dopad. A způsob jímž přistupuje Donald Trump k mezinárodní diplomacii, vyvolává znepokojení nejen u čínských činitelů.-

"Je Trumpovým plným právem měnit politiku, aliance, strategii," napsal na twitter Chris Murphy, demokratický senátor a člen amerického senátního výboru pro zahraniční vztahy. "To, co se děje za posledních 48 hodin, to není změna strategie. To jsou razantní změny zahraniční politiky bez jakéhokoliv plánu. Takto začínají války."

Zdroj: ZDE

3.12.2016

Aktualizace: Čína proti Trumpovu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou protestovala:

Ještě před svou inaugurací riskuje Donald Trump zásadní konflikt s Čínou: v pátek totiž hovořil telefonicky s Tsai Ying-wen, prezidentkou Tchajwanu.

Byl to první kontakt mezi americkým prezidentem nebo budoucím americkým prezidentem a vedoucím představitelem Tchajwanu od roku 1979, kdy Spojené státy s Tchajwanem přerušily diplomatické styky.

I když není jasné, zda Trump telefonát s tchajwanskou prezidentkou zamýšlel jako políček Číně, je velmi pravděpodobné, že telefonát rozzuří Čínu, která považuje Tchajwan za vzbouřeneckou provincii.

Donald Trump v minulých dnech v telefonních rozhovorech také chválíl nejrůznější světové diktátory: Do Bílého domu pozval filipínského prezidenta Duterteho, který na Filipínách systematicky nechal vyvraždit tisíce narkomanů:

Telefonicky chválil známého diktátora v Kazachstánu a pochválil také kontroverzního pákistánského premiéra Nawaze Sharifa.

2.12.2016
Představujeme čarodějnici Winnie a jejího kocoura Wilbura

Winduna is thrilled to announce the UK premiere of Winnie and Wilbur on Channel 5’s MILKSHAKE! this CHRISTMAS EVE at 7.50am, when we will be treated to a Wintery Special featuring the episodes Wilbur’s Big Clean and Winnie’s Tricky Tights.

Introducing the magical cartoon world of Winnie and Wilbur and their friends in two exciting new escapades. From tea and cupcakes to a flying vacuum cleaner, from silly snowballs to stripy stockings, Winnie and Wilbur’s house is full of magic and adventure, so join them this Christmas Eve for some cracking capers, musical treats and plenty of festive fun!

Winnie and Wilbur and their friends can’t wait to meet you on Christmas Eve morning!

První dva díly animovaného seriálu o čarodějnici Winnie a jejím kocourovi Wilburovi pro děti od čtyř do semi let, na motivy slavných knížek Valerie Thomasové a Korky Paula, které jsou dílem spolupracovnice Britských listů Emy Čulík a skotské animátorky Lesley Keen, se budou vysílat v Británii letos na Štědrý den na televizním okruhu Channel 5. Seriál je globální značkou a později se bude vysílat v mnoha zemích světa na všech kontinentech. Pro čtenáře Britských listů přinášíme několik upoutávek:

2.12.2016

V doplňovacích volbách ve volebním okrsku Richmond Park v západním Londýně, nedaleko letiště Heathrow, zvítězila kandidátka liberálních demokratů, kteří jsou nyní jedinou výraznější anglickou politickou stranou, která se úporně staví proti brexitu.

Volební účast byla relativně nízká, těsně pod 50 procent. Liberální demokratka Sarah Olney zvítězila většinou 1872 hlasů.

Ve volebním okrsku Richmond byl poslancem konzervativní milionář Zac Goldsmith, který nedávno neúspěšně kandidoval na funkci londýnského primátora proti Sadiqu Khanovi a vedl proti němu špinavou islamofobní kampaň. Goldsmith se staví proti výstavbě třetí rozjezdové dráhy na letiští v Heathrow, která bude znamenat zbourání části místní vesnice. Když letos na podzim britská konzervativní vláda rozhodla, že se tato třetí rozjezdová dráha v Heathrow stavět bude, Goldsmith na protest proti tomu rezignoval na své poslanecké místo člena Konzervativní strany a rozhodl se v nově vypsaných doplňovacích volbách znovu kandidovat, tentokrát jako nezávislý poslanec. Konzervativci proti němu nepostavili žádného jiného svého kandidáta. Na Labouristickou stranu mnozí apelovali, aby také nepostavila protikandidáta proti antibrexitové liberálnědemokratické kandidátce Olneyové, ale ti odmítli. Goldsmith je ostře pro brexit a podporovali ho v tomto volebním klání nejen konzervativci, ale i ultrapravicová strana UKIP.

Labouristický poslanec získal tak málo hlasů, že přišel o svůj volební finanční vklad. (Kandidáti musejí v britských volbách poskytnout finanční vklad asi 1000 liber, cca 30 000 Kč, aby se zamezilo kandidatuře frivolních kandidátů. Pokud získají rozumný počet hlasů, finanční vklad je jim vrácen, pokud ne, propadne.)

Voliči labouristů i zelených takticky hlasovali pro Olneyovou. Liberální demokrati v Richmondu zorganizovali masivní předvolební kampaň. Goldsmith chtěl, aby doplňovací volby byli o třetí runwayi pro Heathrow, liberální demokrati z nich udělali referendum o brexitu.

Volební okrsek v Richmondu je multikulturní a velmi bohatý, většinou v něm žijí mladí lidé. V červnu hlasoval proti brexitu poměrem 72% vůči 28%.

Protibrexitové kandidátce Olneyové se podařilo svrhnout Goldsmithe kvůli brexitu, který měl při posledních volbách většinu 23 000 (!) hlasů. Znamená to, že konzervativní premiérka Theresa Mayová bude po tomto výsledku velmi nervózní. Guardian nicméně varuje, že toto volební vítězství neznamená pro liberální demokraty celostátně příliš mnoho. Z volebních průzkumů v Anglii pozoruhodně vyplývá, že většina anglického obyvatelstva, tedy i ti, kteří hlasovali proti brexitu, si nyní myslí, že Británie musí z EU odejít. I když vláda nemá žádnou strategii jak to učinit a svou neschopností a hloupými výroky intenzivně irituje své evropské spojence.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

2.12.2016

Když se Donald Trump před volbami prsil svým odmítavým postojem vůči establishmentu a slibem, že „vysuší washingtonskou bažinu“, spousta obyčejných Američanů mu jednoduše uvěřila, neboť mnohdy z reálných pohnutek ztratila důvěru ve stávající politické pořádky. Nicméně s každým novým členem Trumpova kabinetu tato slepá víra čím dál víc slábne, či spíše měla by slábnout. Kupříkladu novým ministrem financí se stane bývalý vysoký činitel banky Goldman Sachs Steve Mnuchin, insider Wall Stretu, který získal obrovské jmění na úkor desítek tisíc obyčejných lidí díky hypoteční krizi. A pokud mnohé Američany děsila provázanost Hillary Clintonové s bankou Goldman Sachs, potažmo s Wall Streetem, s Mnuchinem a dalšími politickými představiteli se Wall Streetu dveře do Bílého domu otevřely dokořán.         

Jestliže se dalo počítat s tím, že se s případným zvolením Hillary Clintonové do Bílého domu posílí vliv nejmocnější firmy Wall Streetu Goldman Sachs, naděje vkládané do Donalda Tumpa slibovaly pravý opak. Trump, jemuž se populistickým tažením proti Wall Streetu podařilo získat tápající a dezorientované voliče, nyní jmenoval do čela ministerstva financí investora, který 17 let působil ve vrcholné pozici v Goldman Sachs. Trumpův hlavní politický stratég a zároveň kontroverzní přívrženec rasistického hnutí Alt Right Steve Bannon v této bance pracoval v 80. a 90. letech minulého století jako investiční bankéř. Dalším z předních poradců 45. amerického prezidenta je finančník a podnikatel Anthony Scaramuchi. Ten svou kariéru u Goldman Sachs zahájil v roce 1989 a po sedmi letech společnost opustil, aby se osamostatnil. A aby toho nebylo málo, prezident této klíčové bankovní instituce Gary Cohn nedávno strávil hodinu klábosením s Donaldem Trumpem a rýsuje se možnost, že v jeho administrativě bude zastávat významnou pozici.

Vliv Goldman Sachs na politické dění ve Spojených státech lze vystopovat již na začátku 20. století, nicméně v letech po finanční krizi poněkud zeslábl. Elitním americkým bankéřům se paradoxně s volebním vítězstvím Donalda Trumpa naskytla příležitost, jak svou kolísající pozici v Bílém domě posílit – a to navzdory magnátovu ostrému kursu proti Wall Street před volbami.

Steve Mnuchin přichází s ekonomickou agendou, z níž se Wall Street nepokrytě raduje. „Naší prioritou bude reforma daní. Půjde o největší změnu od Reaganových dob. Snížíme korporátní daň, půjdeme z 35 procent na 15,“ prohlásil Mnuchin v televizi CNCB. Trumpův ministr financí chce také revidovat některé části reformního zákona Dodd-Frank Act z roku 2010, který omezil řadu fanfarónských operací finančníků z Wall Street. Podle Mnuchina by bankám mělo být umožněno poskytovat půjčky ve větším rozsahu, než je tomu dnes.

Mocenský růst Wall Street v rodící se Trumpově administrativě a Mnuchinův recept na restart amerického hospodářství děsí americké liberály. Ti považují daňové škrty pro korporace v kombinaci s rozvolňováním regulací ve finanční sféře za zaručený recept na katastrofu. Revize reformního zákona Dodd-Frank Act by Wall Street umožnila oprášit praktiky, jež pomohly vyvolat finanční krizi a zároveň strádání miliónů Američanů.  

Sám Mnuchin se svým dlouholetým angažmá v Goldman Sachs na finanční krizi podílel a vydělal značný obnos peněz na zabavování nemovitostí. Jeho banka OneWest dokonce zabavila dům 90 leté Ossie Loftonové kvůli chybné platbě a nedoplatku ve výši směšných 27 centů.

Trumpovo chvástání o „vysoušení washingtonské bažiny“ tedy bere za své ještě dříve, než vstoupil do Oválné pracovny. A nejedná se pouze o insidery z finanční instituce, jejíž představitelé přiznali svůj podíl na propadu globální ekonomiky, ale i tradiční republikány, jejichž role spočívá v uklidnění Trumpem vyděšeného establishmentu.    

2.12.2016
Komisař Rady Evropy pro lidská práva apeluje na Polsko: Neomezujte svobodu shromažďovací

"Jsem velmi znepokojen zákonnými dodatky o shromažďování, které dnes schválil polský parlament. Tyto dodatky by zbytečně a disproporčně omezily pro velkou část obyvatelstva jejich lidské právo na shromažďování. Porušují článek 11 Evropské konvence o lidských právech. Apeluji na Senát, aby tyto dodatky nepřijal a znovu naléhám na polské úřady, aby zpomalily legislativní proces postihující lidská práva a aby umožnily smysluplné konzultace."

Niels Muiznieks, Komisař Rady Evropy pro lidská práva

2.12.2016

Donald Trump se v Americe v těchto dnech účastní nejrůznějších shromáždění, kde děkuje svým stoupencům za vítězství. V první den tohoto turné v Cincinnati se vrátil k svému agresivnímu stylu z předvolební kampaně. Útočil na Hillary Clintonovou, zatímco jeho publikum skandovalo "Zavřít ji!", napadal sdělovací prostředky a své soupeře a oznámil, že ministrem obrany se rozhodl jmenovat námořního generála v penzi Jamese Mattise.

Trump také zaútočil na to, co charakterizoval jako "globalismus":

Neexistuje žádná globální státní hymna, žádná globální měna," řekl. "My slibujeme loajalitu jediné vlajce a ta vlajka je americká vlajka- Globální je výborné, ale právě teď se my chceme soustředit na naši národní komunitu."

Trump také obvinil politiky, že vpouštěli do USA uprchlíky, a tím "způsobili teroristické útoky".

Kellyanne Conwayové, šéfce Trumpovy předvolební kampaně a jeho nynější vysoké poradkyni, byl položen dotaz, jak je možné, že Trump rozšířil v minulých dnech lživé výroky na Twitteru ohledně údajných volebních podvodů. Conwayová řekla: "Pan Trump je nyní prezidentem, takže toto je prezidentské chování." Bude to zřejmě ještě velmi zajímavé.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1.12.2016

Vzbouřenecké syrské organizace jednají v Turecku už týden s Ruskem o osudu východního Aleppa, kde se zásoby potravin snížily k nule. Vyjednává se o příměří a o otevření koridorů pro dodávky humanitární pomoci. Oplátkou za to mají z města odejít extremisté, kteří jsou mezi jeho obránci.

Je to podobná dohoda, jakou navrhl velvyslanec OSN pro syrský konflikt Staffan de Mistura už v říjnu letošního roku. Avšak přestože je osud východního Aleppa nyní ještě daleko zoufalejší než tehdy, zatýkání či zmizení stovek mužů, kteří byli zatčeni na vojenských stanovištích Asadova režimu, když utíkali minulý týden z Aleppa, ochromilu důvěru v záruky Moskvy, že občané, kteří odejdou z východního Aleppa skrze vládou kontrolované čtvrti budou mít zaručený bezpečný průchod.

Míra důvěry při rozhovorech v Aleppu je také nízká, protože Rusko provádí ofenzívu krutého leteckého bombardování, které v obrovském měřítku zabíjí civilisty. Rusko je nyní vnímáno jako velmoc, která má v Aleppu slábnoucí vliv. Tam nyní rozhoduje Asadův režim a íránské ozbrojené jednotky.

"Rusové hrají dvojí hru," vysvětluje Bassam Barabandi, bývalý syrský diplomat, který je nyní politickým poradcem opozičního Vysokého vyjednávacího výboru. "Chtějí dokazovat, že jsou v regionu supervelmocí a chtějí zprostředkovat dohodu, ale zároveň bombardují a zabíjejí všechny lidi, kteří ještě zůstávají v Aleppu. Rusové by chtěli mít příměří, aby to napomohlo jejich vztahům s Tureckem a aby mohli ukázat, že mají zájem o mír, jenže Asadův režim a Íránci - těm je to jedno. Asad a Íránci prostě chtějí dobýt celého Aleppa. Jestliže se Rusům nepodaří dosáhnout v Aleppu příměří, dokáže to, jak jsou slabí."

Východní Aleppo je v obklíčení už 150 dní a trpí řadu měsíců intenzivním bombardováním. Je tam v pasti asi 200 000 lidí bez funkčních nemocnic a bez zdravotnických a potravinových zásob.

Po pozemní ofenzívě během minulého týdne, kterou provedla libanonská Hezbollah a šiitské milice z Íránu přišli vzbouřenci o 40 procent svého území ve městě. Odhaduje se, že zbývá asi 8000 vzbouřeneckých vojáků, z nichž asi 100 - 400 jsou součástí extremistické organizace Jabhat Fateh al-Sham

Randa Slim, analytik v Middle East Institute, který se podílí na dialogu o Sýrii, vysvětlil, že ruské návrhy v Ankaře neobsahují nic nového.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2.12.2016


Třetina Bulharů si nemůže dovolit sejít se jednou za měsíc s přáteli na jídlo a pití, napsala redakce listu The Sofia Globe.


Bulharsko je jedním ze tří států v EU, kde zhruba třetina obyvatelstva nemá na to vyjít si jednou měsíčně s přáteli nebo rodinou do restaurace, zjistila studie publikovaná Eurostatem.

V Bulharsku mezi lidmi mladšími 25 let je v takové situaci 26 % obyvatel. V kategorii do 64 let to je již 28 % a u seniorů jde o 53,4 %.

Totéž se podle Eurostatu týká Maďarska (36,5 %), Rumunska (35,7 %) i Bulharska (30 %). Velké podíly lidí ve stejné příjmové situaci existují také v Řecku (20,7 %), na Maltě (19,2 %), v Irsku (18,4 %) a v Litvě (17,4 %).

Zvlášť zasaženi jsou senioři v Rumunsku: Ve věkové skupině nad 65 let je to 43 %. V Maďarsku je podíl nejvyšší mezi mladými (40 %).

Na druhé straně škály pod jedno procento ukázaly výsledky ze Švédska. Méně než 5 % se situace týká také ve Finsku (1,5 %), Dánsku (3,2 %), Nizozemska (3,3 %) České republiky (3,4 %) a Lucemburska (4,1 %).

Podrobnosti v angličtině: ZDE

2.12.2016


Vyhlídky na pád povstaleckého východního Aleppa do rukou syrského režimu a jeho spojenců může podpořit postoj administrativy Donalda Trumpa. Trump již vyjádřil ochotu spolupracovat s Asadem, ale může brzy zjistit, že potřebuje povstalce k dosažení cíle, který během kampaně neustále kladl do popředí: K boji s IS ve východní Sýrii, napsala Laura Rozen.


Rusko doufá, že k 20. lednu, kdy Trump nastoupí do úřadu, bude východní Aleppo již pod Asadovou kontrolou. Analytik Dmitrij Trenin upozorňuje, že Moskva očekává od nové administrativy ocenění vlastní role v Sýrii jakožto globální velmoci.

Ale pád východního Aleppa nemusí významně změnit dilemata, jimž nastupující administrativa čelí. V zásadě má v boji s IS dvě možnosti: Posílit stávající přístup, tj. navýšit podporu povstalcům a ve spolupráci s regionálními mocnostmi pokračovat v náletech. Nebo lze navýšit počet amerických vojáků zapojených do boje. To ale není politicky průchodné.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

2.12.2016


Vítězství Francoise Fillona v primárkách středopravicových francouzských konzervativců je zatím poslední známkou tektonického pohybu v evropském řádu: Směrem k akomodaci s Ruskem, místo aby mu kontinent čelil, napsal Max Fisher.


Od konce 2. světové války evropští lídři udržovali svou alianci jako nárazník proti ruské moci. Během dekád složitého vývoje rusko-evropských vztahů, v dobách odcizení i smiřování, udržovala tato mocenská rovnováha kontinent stabilní.

Avšak v Evropě sílí proud zahrnující také Fillona, spolu s jinými populističtějšími politiky, který prosazuje jinou politiku: Místo aby se Evropa Putinovi postavila se má postavit za něj.

Fillon vyzýval ke zrušení sankcí proti Rusku a k partnerství s Moskvou ve snaze omezit migraci a terorismus. S Putinem má přátelské vztahy. Pokud výzkumy nelžou a Fillon se na jaře stane prezidentem, může se přidat k několika evropským politikům prodělávajícím vzestup a nově zvoleným lídrům s podobnými názory.

Jak zdůrazňují učenci, tento pohyb je vyvoláván silami mnohem silnějšími než jakýkoliv zvolený lídr. Populistická vlna mění kontinent a současně s ním i neosobní tlaky mezinárodního mocenského vyvažování.

Tyto změny spolu s nastávajícím britským odchodem z EU a zvolením Donalda Trumpa, ohlašují "dramatickou změnu" v půlstoletí staré západní jednotě proti Rusku, říká James Goldgeier, politolog ze School of International Service při American University ve Washingtonu.

"Všechny trendové křivky nyní směřují od tvrdého přístupu k ruské agresi a ukazují k většímu přizpůsobení ruskému pocitu, že mají privilegovanou sféru vlivu," prohlásil Goldgeier.

Není jasné, jak daleko může v Evropě tato sféra ruského vlivu sahat, nebo jaké bude mít důsledky pro národy, které jen před jednou generací unikly ruské nadvládě. Ale to jsou otázky stupně; Fillonovo vítězství v primárkách naznačuje, že posun už začal.

Ačkoliv Fillon zvrátí tvrdý postoj vůči Rusku, nebude první - totéž udělal Charles de Gaulle - a sám o sobě tím evropskou jednotu nerozbije.

Mnohem důležitější je, že není sám. Trump slíbil spolupracovat s Ruskem a hrozil snížit roli USA v NATO. Několik východoevropských zemí zvolilo lídry, kteří prosazují smiřování s Moskvou.

Zdá se, že v Západní Evropě se politika hýbe Fillonovým směrem. Mainstreamové strany musely uznat, že nedokážou zadržet krajní pravici, a místo toho se rozhodly převzít její agendu.

Fillon tento trend dobře ilustruje. Na rozdíl od francouzské krajní pravice chce zachovat členství v EU, ale slíbil výrazně omezit imigraci, prosazovat konzervativní sociální hodnoty, uvalit "přísnou administrativní kontrolu" na islám a zajistit bezpečnost před terorismem.

"Po celé Evropě se putinismus vynořil jako ideologická alternativa ke globalismu, EU, atd.," tvrdí Benjamin Haddad, francouzský analytik konzervativního thinktanku Hudson Institute ve Washingtonu. Putin je považován za ochranný prvek pro "konzervativní hodnoty" a síla vystupující proti "sňatkům homosexuálů, imigraci a islámu".

Fillon je svým způsobem typický pro Francii, ale například v Německu středolevicová SPD prosazuje opuštění vedoucího postavení v evropském úsilí čelit Rusku. Místo toho navrhuje návrat k Ostpolitik z dob studené války, kdy se Německo snažilo o neutrální vyvažující roli mezi Východem a Západem. (Helmut Schmidt postavil svou Ostpolitik na silném Bundeswehru a jednal s Moskvou o obchodních vztazích a omezení zbrojení do značné míry jako rovný s rovným, ze silné pozice. Dnešní SPD na pozadí kšeftů s Gazpromem neprosazuje Schmidtovu Ostpolitik, ale appeasement země unavené svou historickou rolí, s karikaturou moderní armády - KD.)

Západoevropští politiky se často nepovažují za explicitně vyzývající k přizpůsobení vůči Moskvě, ale prosazující opuštění nákladné mise čelit ruské agresi vůči vzdáleným východním státům v okamžiku, kdy mají bezprostředně jiné starosti. Upřednostňují problém terorismu a přistěhovalectví.

Zájem o východ je z větší části projekt politických establishmentů, které považují za zásadní udržet evropský poválečný řád. Voliči jsou skeptičtější. V roce 2015 průzkum Pew zjistil, že lehká většina ve Francii, Německu a Itálii tvrdí, že by jejich země neměly dodržovat závazek bránit východoevropské členské státy NATO, pokud by se staly terčem ruského útoku.

Voliči, zejména pravicoví, dlouho dávají přednost "jižním" problémům před "východními". Tyto hrozby mohou vést ke vzniku ultrapravicových vlád, který by mohly zcela rozbít evropský projekt.

Ruská moc a agrese sílí, zatímco dvě nejsilnější západní mocnosti, Spojené státy a Británie, hrozí, že se stáhnou.

Podle expertů na mezinárodní vztahy, kteří mají sklon měřit dějiny v epochách spíše než ve volebních cyklech, mocenská rovnováha v Evropě se rapidně posouvá na východ - nehledě na to, co si myslí nebo co říká Fillon.

Rusko je ekonomicky mnohem slabší než Francie nebo Británie, ale stále má jednu z nejsilnějších armád světa a největší jaderný arsenál. V roce 2014 ukázalo ochotu použít armádu v Evropě.

Teorie mocenské rovnováhy tvrdí, že když země jako Rusko je na vzestupu, další státy v regionu mají tři možnosti. Mohou se jí postavit eskalací proti ní. Mohou změnit strany a přidat se k mocnosti na vzestupu. Nebo se mohou přizpůsobit a sílící mocnosti povolit větší vliv v regionu.

V posledních několika letech Evropa zvolila první možnost, ale po Trumpově zvolení a brexitu je stále neudržitelnější. I kdyby Trump nesplnil hrozbu opustit spojence v NATO, ti nemají mnoho jiných možností, než se na to připravit.

Zdá se, že se evropské státy nyní ohlížejí po třetí variantě: Přizpůsobit se Rusku, splnit tolik ruských požadavků, aby to vedlo ke stabilitě. Angela Merkelová, která se drží projektu uchování poválečného řádu, je i v Německu stále izolovanější, ze strany politických spojenců i skeptických voličů.

Jakmile jedna evropská země prolomí jednotnou frontu proti Rusku, zdůrazňuje Goldgeier, "každá evropská země se bude snažit uzavřít v Rusy vlastní dohodu."

To znamená patrně poskytnout Rusku ústupky v Sýrii, zrušit sankce zamýšlené jako nátlak na ukončení války na Ukrajině, nebo tolerovat větší ruský vliv ve Východní Evropě.

Je nemožné předpovědět, kam až tento trend povede, ne proto, že by byl pochybný, ale poněvadž předvídat tak extrémní změny v evropském řádu mohou mít důsledky, které je těžké odhalit.

Goldgeier tvrdí, že bezprostřední obava se týká bývalých sovětských republik, které nejsou členy EU nebo NATO a zřejmě jako první přijdou na řadu při expanzi ruského vlivu.

"Pro lid Ukrajiny, Moldavska a Gruzie jsou tyto trendy dost tragické," dodává Goldgeier.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

2.12.2016


Navzdory tvrdé opozici německá ministryně obrany Ursule von der Leyen trvá na záměru otevřít ozbrojené síly zájemcům ze zemí EU. V nové personální strategii politička CDU oznámila, že chce otevřít Bundeswehr pro nové cílové skupiny a "vytvořit legální a kariérní požadavky".


"Bundeswehr prozkoumá možnosti otevření občanům EU a vojákům EU," oznamuje strategický dokument. Třicetistránková zpráva byla na ministerstvu interně prezentována ve čtvrtek.

Sdružení pro Bundeswehr, největší skupina zastupující zájmy vojáků, odmítlo již červencovou Bílou knihu, která znamená rozchod s principem, podle nějž v německých ozbrojených silách mohou sloužit jen němečtí občané. Argumentuje "zvláštní vzájemnou loajalitou státu a vojáka".

Pro ministryni ovšem otevření Bundeswehru vyhovuje snaze silněji propojit evropskou alianci. Pro tento účel je třeba změnit zákon o ozbrojených silách, ale nikoliv ústavu.

Podrobnosti v němčině: ZDE

2.12.2016


Poté co strávil měsíc v aleppské věznici na počátku syrského povstání si politický aktivista Abdalláh Hakavati myslel, že ví, co má od vojenského zpravodajství režimu Bašára Asada očekávat. Podruhé byl zatčen v září 2011.


Na čtyři dny jej pověsili za ruce. Bili jej holemi a železnými tyčemi a pouštěli mu elektřinu do genitálií. Pak přišlo překvapení: Po zinscenovaném procesu a odsouzení za terorismus skončil v cele, kde se nacházel mezi nejtvrdšími veterány al-Kájdy nově převezenými z politických věznic.

"Bylo to poprvé, co jsem viděl někoho z hnutí al-Kájdy tváří v tvář," říká Hakavati, herec, který hrál hlavní roli v protirežimním představení a pomáhal organizovat demonstrace v Aleppu. "Vyhrožovali mi zabitím, protože jsem atheista a nemodlím se."

Po týdnech ve stejné cele s kajdisty, kteří "prakticky řídili věznici," se pět jeho kolegů k extrémistům přidalo a mnozí později pozvedli zbraň proti Asadovi.

Míchání aktivistů s extrémisty nebyla náhoda.

Syrský prezident tvrdil, že v roce 2011 vedli povstání ozbrojení teroristé. To ale nevypadalo věrohodně. Takže Asad využil svůj bezpečnostní aparát, aby realitu přizpůsobil propagandě. Ve skutečnosti hrál velmi významnou roli při podpoře extrémismu v regionu, jak ukazuje dvouletý výzkum listu Dailz Beast. Věznice v Aleppu byla součástí koordinovaného úsilí radikalizovat a diskreditovat národní revoltu.

Zatímco zvolený prezident Donald Trump zvažuje těsnější vojenskou spolupráci s Asadem, kritici tvrdí, že spolupráce s Asadem a jeho ruským ochráncem se může vymstít, protože pokud jde o teroristy, syrský režim dlouho hraje dvojí hru.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

2.12.2016

Octli jsme se v nejnebezpečnější fázi rozvoje lidstva. Máme nyní technologii na zničení této planety, na níž žijeme, ale nevytvořili jsme si dosud technologii, která by nám umožnila odsud uniknout. Proto musíme rozbít, ne budovat, bariéry uvnitř národů a mezi nimi.

At si myslíme cokoliv o rozhodnutí Angličanů odmítnout členství Evropské unie a Američanů zvolit Donalda Trumpa prezidentem, není pochyb, že šlo o výkřik hněvu lidí, kteří mají pocit, že se na ně jejich politikové vykašlali, píše teoretický fyzik Stephen Hawking.

Teď je ale důležité, jak budou elity reagovat. Měli bychom odmítnout toto hlasování jako výlev hrubého populismu, který ignoruje fakta? To by byla chyba.

Znepokojení, které bylo zdrojem tohoto hlasování, a které se týká hospodářských důsledků globalizace a zrychlujících se technologických změn je absolutně pochopitelné. Automatizace továren už zdecimovala pracovní příležitosti v tradičním průmyslu a vzestup umělé inteligence velmi pravděpodobně rozšíří tuto likvidaci profesí a pracovních příležitostí hluboko do středních vrstev.

To prohloubí už tak rychle se šířící hospodářskou nerovnost po celém světě. Internet a jeho digitální platformy umožňují miniaturním skupinám lidí vydělávat obrovské množství peněz při zaměstnávání jen minima lidí. To je nevyhnutelné, je to pokrok, ale je to také sociálně destruktivní.

Musíme o tom uvažovat zároveň s úvahami o finanční krizi, v jejímž důsledku si lidé uvědomili, že jen velmi malé množství lidí pracujících ve finančním sektoru je odměňováno astronomickými částkami a my ostatní ten úspěch zaručujeme a jsme nuceni uhradit náklady, pokud dojde ke krizi. Takže celkově žijeme ve světě prohlubující se finanční nerovnosti, v níž mnoho lidí vidí nejen, že jim klesá životní úroveň, ale že mizí i jejich schopnost si vůbec na živobytí vydělat. Není divu, že hledají nové uspořádání, a tak se jim zdálo, že brexit a Trump jim jej nabízejí.

Dalším nezamýšleným důsledkem globálního rozšíření internetu a sociálních sítí je to, že drsná nerovnost je dnes lidem daleko zjevnější než v minulosti. A vzhledem k tomu, že v subsaharské Africe je dnes více lidí, kteří mají telefon, než lidí, kteří mají přístup k pitné vodě, to bude zakrátko znamenat, že téměř všichni lidé na naší stále přelidněnější planetě bude vědět o tom, jak tvrdá nerovnost na světě vládne.

Důsledky jsou jasné: lidé z venkova se stěhují do měst, vedení nadějí. A když zjistí, že ráj jako na Instagramu tam není, vydávají se do zahraničí, kde ve stále větších počtech hledají lepší život. Tito migranti vytvářejí nové požadavky na infrastrukturu a ekonomiky zemí, do nichž přicházejí, což ochromuje snášenlivost a posiluje politický populismus.

Pro mě je obzvlášť znepokojující, že více než kdy v naší historii potřebuje náš biologický druh vzájemně spolupracovat. Čelíme obrovským ekologickým problémům: globálnímu oteplování, problémům při pěstování potravin, přelidnění, likvidace jiných biologických druhů, epidemie, překyselení oceánů.

Octli jsme se v nejnebezpečnější fázi rozvoje lidstva. Máme nyní technologii na zničení této planety, na níž žijeme, ale nevytvořili jsme si dosud technologii, která by nám umožnila odsud uniknout. Musíme proto spolupracovat na ochraně této planety.

Proto musíme rozbít, ne budovat, bariéry uvnitř národů a mezi nimi. Máme-li toho dosáhnout, světoví politikové musejí přiznat, že selhali. Bude nutno se naučit sdílet ty zdroje, které nyní ovládá jen hrstka lidí.

Vzhledem k tomu, že nyní mizí nejen pracovní příležitosti, ale i celá průmyslová odvětví, musíme pomoci lidem získat novou kvalifikaci pro nový svět a podporovat je k tomu finančně. Jestliže si komunity a ekonomiky neporadí se současnou mírou migrace, musíme dělat daleko víc na podporu globálního rozvoje, protože jedině tak budou migranti přesvědčeni, aby zůstali doma.

Elity se budou muset poučit z lekcí uplynulého roku. To především vyžaduje určitou míru pokory.

Kompletní článek v angličtině ZDE

2.12.2016
Trump jako slon v nukleárním porcelánu

Američtí diplomaté jsou zděšeni neinformovanými telefonními rozhovory Donalda Trumpa se světovými politiky. Trump pochválil diktátora vládnoucího v Kazachstánu a pákistánskému premiérovi přislíbil, že "osobně vyřeší jakékoliv problémy, jaké jeho země má" čímž zděsil Indii. Tím, že Trump ignoruje specialisty z amerického ministerstva zahraničí a vykládá v rozhovorech se zahraničními politiky, co ho napadne, "vede lidi k tomu, aby ho nebrali vážně," varoval Daniel Feldman, bývalý mimořádný americký velvyslanec pro Afghánistán a Pákistán. "Trump se chová nejen jako slon v porcelánu, ale jako slon v jaderném porcelánu."

31.10.2016
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za říjen  2016

Zůstatek k dispozici Britským listům k 30. 9.  2016 :..............93 065,09 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 26 557,93  Kč
Reklama .....................................................................9160,00  Kč


Výdaje:

bankovní poplatky...........................................................402 Kč
připojení k internetu: .....................................................2190.50 Kč
honorář (KD) ...............................................................20 000.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................11 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................11 500.00 Kč
natáčení  a střih Rozhovorů Britských listů (AK) ......2000.00 Kč
pronájem filmové techniky ............................................1210.00 Kč

Zůstatek k 31. 10. 2016: 79 981,02

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015
Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice       Historie >
28. 4. 2016 Zpověď „šmejda“ Ivo  Barteček
30. 12. 2015 Vidina tří set (korun) Štěpán  Steiger
1. 1. 2014 Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla Štěpán  Kotrba
1. 10. 2013 Interpretace o důchodcích paní Šporkové není úplně přesná Jiří  Baťa
30. 9. 2013 Manuálně pracující mívali vysoké důchody Alice  Valkarová
30. 9. 2013 Důchodci -- trochu jiný pohled Sylva  Šporková
29. 9. 2013 Důchodci by se měli probudit   
24. 9. 2013 Šedá síla mlčící, spící Ivan  David
20. 9. 2013 Zapomenutí - a co dál? Jan  Sláma
20. 9. 2013 Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Václav Havel - dramatik a politik       Historie >
3. 11. 2016 My, nudní Češi Bohumil  Kartous
27. 10. 2016 O odkazu Václava Havla Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Cenzura ve jménu Václava Havla? Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Censorship in the name of Václav Havel? Pieter De Buysser
20. 10. 2016 Postotalitní bigoterie v naší kulturní DNA Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Kdyby nebylo Václava Havla, museli bychom si jej vymyslet Daniel  Veselý
6. 10. 2016 Srovnávat Havla, Klause a Zemana nedává smysl Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Havlovský patos v digitálu   
5. 10. 2016 Je opravdu nutné proměnit všechno v ČR v ideologický stereotyp a mediální kýč? Jan  Čulík
23. 12. 2015 O lidskoprávním „nihilismu“

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce