ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16.1.2017
Srbská policie: Uprchlíkům je zakázáno dávat jídlo!Jsem zpátky ze Srbska, píše Eva Zahradníčková. Situace je tam taková: byli jsme v Horgosi (to je to místo, kde žijí lidé pod přístřešky z hader). Na místě jsem se potkali s pracovníky UNHCR. Ti nám řekli, že ženy a děti odvezli do zděné budovy v Subotici, která je ovšem uzavřená a není možné se k nim dostat. Muži zůstali na tom poli. Momentálně je jich tam něco kolem dvaceti. Rozdávali jim deky a rukavice. Tvrdili, ze nemají povolení jim dávat jídlo. My jsme jídlo přivezli, jenže během pár minut tam přijela srbská policie a příslušník na nás začal křičet, že pomáhat teď lidem je ilegální a že nás muže zatknout. Po nekolikaminutové debatě s nim na nás vytáhl argument, ze je možné... že jídlo, které jim chceme dát, je otrávené a že on tímto vlastně chrání ty imigranty. Nakonec nás pustil.Jeli jsme dal do Kelebije. Tam jsou opět jen muži pod přístřešky. Ve dne jsou pod střechou jednoho bistra, kde jim dovolí sedět a případně si nabíjet mobil. Tam jsme se potkali se skupinou dobrovolníků z Německa, kteří jim tam vozí jídlo. Všichni uprchlíci čekají na pořadové číslo. Maďaři si berou ve všední dny 10 uprchlíků dle pořadí. Přednostně berou ženy a děti. Muži musí čekat až nakonec. Bohužel se tímto systémem oddělují otcové od rodin.

Ti muži v Kelebii nám vyprávěli, ze nad ránem přijela policie a zkopali je. Když jsem se ptala proč, jeden mi odpověděl:" Protože můžou."

Foto Zdeněk Štěrbák

17.1.2017I have just come back from Serbia, says Czech activist Eva Zahradníčková. We were in Horgos. This is the place where people live in shelters made of rags. We talked to UNHCR people there. They told us that women and children have been moved to a brick building in Subotica, which is however closed so there is no access to the refugees. The men were left behind in the fields, in the shelters made of rags. At the moment, there are about twenty of them there. The UNCHR people gave them blankets and gloves. They told me they were not allowed to feed them. We brought food, but within a few minutes Serbian police arrive and a policeman started shouting at us that it is illegal to help refugees and that he can arrest us. After a debate lasting several minutes he told me that it was possible that the food we were about to give the refugees is poisoned so he is in fact protecting them from us.

We went on to Kelebia. Again the men over there survive only in rag shelters. During the they they congregate under the roof of a bistro where they are allowed to sit or to charge their mobiles. This is where we met a group of volunteers from Germany who bring food to them. All the refugees are waiting to be given a number. On weekdays, Hungary accepts 10 refugees per day. They take women and children. Men must wait. This is how fathers are separated from their families.

Men in Kelebia told us that before dawn the police gave and brutally kicked them for some time. When I asked why they did so, a refugee answered: "Because they can."

Watch this shocking interview with Eva Zahradníčková, "Inhuman and degrading treatment of refugees of Greece" HERE

Pictures by Zdeněk Štěrbák

13.1.2017
Rozhovor Britských listů 92:
Všichni jsme Donalda Trumpa podcenili


Obecnější úvaha o tom, co zvolení a inaugurace Donalda Trumpa znamená pro USA a pro svět. Jan Čulík hovoří na toto téma s Kryštofem Kozákem, amerikanistou z Karlovy univerzity. Rozhovor vznikl před středečním zveřejněním britské dokumentace o údajné existenci kompromitujícího materiálu na Trumpa. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. ledna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

17.1.2017
Trumpovi lidé telefonovali do EU a ptali se "Která země odchází jako další?"

Trump věří, že se EU v roce 2017 rozpadne.

Odcházející americký velvyslanec v Bruselu varuje před mocí "okrajových" hlasů

Členové Trumpova týmu telefonovali vedoucím představitelů Evropské unie a ptali se jich, "která další země se chystá opustit EU" tónem, který naznačoval, že se "Evropská unie rozpadá", informoval odcházející americký velvyslanec u Evropské unie.

Anthony Gardner na své poslední tiskové konferenci bojovně varoval před "okrajovými" hlasy, jako je Nigel Farage, které budou mít na Trumpa ve Washingtonu obrovský vliv. Gardner zdůraznil, že by to bylo "šílenství" a "vrchol pošetilosti", kdyby Spojené státy opustily svou zahraniční politiku posledních šedesáti let a začaly podporovat rozpad EU.

"Trumpův tým má dojem, že se Evropská unie r. 2017 rozpadne," informoval Gardner. Upozornil, že by někdo měl Trumpovi vysvětlit, že se Evropská unie nerozpadá a že naopak se po brexitu stmelila.

Podobně jako nedávno rezignovavší britský velvyslanec u EU Sir Ivan Rogers, i Gardner apeloval na to, aby více činitelů "říkalo pravdu moci". "Bohužel jsme svědky opaku, kdy lidé, kteří říkají před volbami jednu věc, rychle obrátí kabáty a začnou říkat opak, jen aby dostali vládní funkci."

16.1.2017
Merkelová: Osud Evropy je v našich rukou

Německá kancléřka se připojila k francouzskému prezidentu úsečným komentářem k výrokům Donalda Trumpa o Německu, EU a o NATO

Angela Merkelová a François Hollande reagovali úsečně a vzdorně na výroky Donalda Trumpa, jimiž dal nový americký prezident najevo, že nepodporuje NATO a naznačil, že nebude podporovat ani soudržnost Evropské unie.

"My Evropané máme svůj osud ve vlastních rukou," řekla Merkelová. "Znovu vyjádřil své postoje. Jsou už známy po určitou dobu. Moje postoje jsou také známy."

V rozhovoru pro deník Times si Trump stěžoval, že NATO je "zastaralé", protože "nebojuje proti terorismu". Tento výrok později pochválil Kreml. Trump také vyjádřil názor, že i další země opustí Evropskou unii.

Francouzský prezident Hollande se vyjádřil, že Evropa nepotřebuje, aby ji outsideři říkali, co má dělat.

"Evropa bude podporovat transatlantickou spolupráci, avšak bude to založeno na jejích zájmech a hodnotách," řekl v pondělí Hollande. "Nepotřebuje rady zvenčí ohledně toho, co má dělat."

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že Trumpova kritika NATO vyvolala v této vojenské alianci znepokojení. "Hovořil jsem dnes nejen s ministry zahraničí EU, ale i s ministry zahraničí NATO a mohu vás informovat, že přicházejí signály, že nedošlo k uvolnění napětí," řekl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16.1.2017

Konečně svobodni!!

Konzervativní, nevolená britská premiérka Theresa Mayová zdůrazní ve svém úterním projevu, že prioritou pro ni je kontrola evropské imigrace a vyčlenění Británie z jurisdikce Evropského soudního dvoru - takže se britští občané už k němu nebudou moci odvolávat, pokud budou porušena jejich lidská práva. Protože chce Mayová v první řadě zakázat Evropanům přístup do Británie, vyčlení zemí z evropského jednotné trhu a z celní unie. Kvůli posedlostí zákazem imigrace z EU hodlá britská premiérka vážně poškodit britské hospodářství.

"Neusilujeme o částečné, ani asociační členství v Evropské unii. Neusilujeme o nic, co by znamenalo, že částečně zůstáváme v Evropě, řekne Mayová ve svém projevu.

Zdroje v britské vládě uvádějí, že Mayovou přesvědčili vládní kolegové, aby zaujala tvrdý postoj vůči brexitu, protože prý by nyní referendum pro brexitu se vyslovilo pro brexit v poměru 60-40 procent. Angličtí voliči si prý myslí, že to, že dosud nedošlo k hospodářské katastrofě (brexit se zatím nekonal), znamená, že odchod Británie z EU je hospodářsky nepostihne.

Očekává se, že projev Mayové povede k dalšímu poklesu britské libry.

Na tvrdý postoj Mayové vůči Evropské unii bude reagovat zuřivě Skotská nacionální strana, protože je zjevné, že Mayová hodlá ignorovat požadavek Skotska, aby zůstalo členem evropského trhu a udrželo si volný pohyb obyvatelstva. Skotsko hlasovalo drtivou většinou pro setrvání v EU

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová varovala, že pokud bude londýnská vláda ignorovat požadavky Skotska, důsledkem může být nové skotské referendum o nezávislosti. Skotský tisk publikuje názory evropských europoslanců, podle nichž prý nic nebrání tomu, aby na rozdíl od Anglie Skotsko zůstalo členskou zemí EU a stalo se tak v tomto smyslu následnickým státem Velké Británie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

17.1.2017
Švédská ministryně je šokována nenávistí Angličanů vůči Švédům

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová k tomuto článku: "Vhodný okamžik, abych připomněla všem občanům EU žijícím ve Skotsku, že jste tady vítáni a že chceme, abyste tu zůstali."

Ann Linde, švédská ministryně pro EU a pro obchod, konstatovala, že byla šokována nejistotou a xenofobií, jejichž obětí jsou Švédové žijící v Británii.

Odhaduje se, že v Británii žije asi 100 000 Švédů. Švédská vláda požaduje, aby byla otázka jejich práva na pobyt v Británii a právo Britů žít v Evropě řešena při jednání o EU prioritně.

15.1.2017

Bezdomovectví je asi nejvíce traumatizující jev v naší polistopadové, demokratické společnosti. Víme, že ve vyspělých zemích, k nimž jsme chtěli po pádu komunistického režimu patřit, se k prevenci i léčbě bezdomovectví používá tzv. sociální bydlení. Sociálním bydlením proslula např. Vídeň. Ale i v konzervativním, pravičáckém Utahu se podařilo díky sociálnímu bydlení snížit tento děsivý společenský jev o 90% (http://blisty.cz/art/77309.html).

S koncem mandátu Sobotkovy vlády zjišťujeme, že přes všechny vládní sliby zůstáváme zase bez zákona o sociálním bydlení.

K tomu: Daniel Prokop, Jak nekvalitní bydlení tvrdě postihuje děti v ČR

Na Facebooku bylo možno si přečíst vyjádření představitelů lidovců o tom, že bydlení je zásluhové a že kdo nechce pracovat, ten ať nejí. Opravdu odmítání práce má znamenat smrt hlady? Myslel to tak svatý Pavel? A jak vlastně asi myslel to, že otroci mají poslouchat své pány (Efezským 6,5)? Člověk žasne nad tím, jak kruté a absurdní je uvažování těchto politiků. Nejde přece o to, aby všichni lidé měli stejný komfort bydlení a stravy, ale nikdo by neměl být v podmínkách, které ho vážně poškozují. Jak pochopili v Utahu: nejprve je třeba dát lidem domov, aspoň nějaký, a pak je možné s nimi řešit otázku práce a začlenění do normálního života. A i kdyby člověk udělal něco špatného, trest musí být přiměřený.

Ale bezdomovectví přitom není žádný spravedlivý trest, nevynáší ho žádný soud po zvážení všech okolností života daného člověka. Bezdomovectví je neštěstí, je výsledkem nikoli nějaké vyšší spravedlnosti, ale naopak souhry okolností. Postihuje především slabé, nemocné, ty, kdo neměli štěstí. Týká se dětí, které z důvodu chudoby rodičů končí v dětských domovech. Příběhy bezdomovců bývají otřásající a nesvědčí nikdy tolik o jejich vlastním selhání jako o selhání celé této společnosti, zejména politiků, kteří vytrvale brání tomu, abychom se stali v této tak traumatizující věci civilizovanou zemí.

Velká většina občanů si je toho přitom podle nedávného průzkumu veřejného mínění dobře vědoma. Cituji:

Průzkum ukázal, že zákon o sociálním bydlení podporují voliči napříč politickým spektrem. Voliči stran si mohou jinak představovat jeho detaily, ale samotná existence sociálního bydlení není chápaná jako pravicová či levicová, ale jako veřejný zájem, který spojuje voliče všech stran,“ říká Daniel Prokop z agentury Median. To, že by měl v nějaké formě existovat zákon o sociálním bydlení, si podle průzkumu myslí okolo 80 procent voličů ČSSD, ANO i KDU-ČSL (BC: a tato koalice má ve Sněmovně už čtvrtým rokem pohodlnou většinu a stále nic!) a přibližně 73 procent voličů pravice (ODS, TOP09) a 70 procent voličů KSČM.“

http://zpravy.idnes.cz/cesi-podporuji-zakon-o-socialnim-bydleni-fpg-/domaci.aspx?c=A170106_153515_domaci_zt

A přesto politici mluví o zásluhovosti a smrti hladem (co se asi stane člověku, který je bez domova, možná ani nechce pracovat, možná je dávno zlomený a vážně nemocný, ale nedostane najíst?) za neochotu pracovat. Ignorují jasné přání veřejnosti, s jejímiž penězi nakládají a z jejíchž peněz jsou placeni, a z Písma dělají příručku řízeného hladomoru.

Přečteme si proto raději slova svatého Pavla z 2. Listu thesalonickým (3,7-11) v jejich původním kontextu: „Sami přece víte, jak máte žít podle našeho příkladu. My jsme u vás nezaháleli, ani jsme nikoho nevyjídali, ale ve dne v noci jsme namáhavě pracovali, abychom nikomu z vás nebyli na obtíž (BC: zda to o sobě mohou říci naši politici?). Ne že bychom k tomu neměli právo, ale chtěli jsme vám sami sebe dát za příklad, abyste se jím řídili. Když jsme u vás byli, přikazovali jsme vám: Kdo nechce pracovat, ať nejí! Teď však slyšíme, že někteří mezi vámi vedou zahálčivý život, pořádně nepracují a pletou se do věcí, do kterých jim nic není. Takový přikazujeme a vybízíme je ve jménu Pána Ježíše Krista, aby žili řádně a živili se vlastní prací.“ To nejsou slova pro bezdomovce, pro lidi na dně, kteří nemají domov, to jsou slova pro zahálčivé lidi, kteří se mají dobře a kteří chtějí zahálčivě parazitovat na druhých. „Ať nejí!“ znamená: „Ať nemají přebytek!“, nikoli „Ať zemřou!“ A bezdomovci jsou na hranici smrti a vážných zdravotních následků strádání, nejsou v situaci zahálčivých přebytků a parazitismu. Koho by asi svatý Pavel dnes považoval za parazita?

Výborný komentář Michala Kašpárka k postoji některých představitelů KDU-ČSL a fámě, šířené místopředsedkyní ODS o tom, že v rámci sociálního bydlení jsou rozdávány byty do vlastnictví, lze najít zde: http://finmag.penize.cz/bydleni/319549-neprizpusobivi-dostanou-byty-zadarmo-lez-ktera-zabiji

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

16.1.2017
Trumpovy zahraničněpolitické výroky jsou alarmující. Chová se jako agent Kremlu

Je znepokojující, že v rovhovoru pro Michaela Govea pro deník Times Trump více odsuzuje Angelu Merkelovou než Vladimíra Putina, píše Jonathan Freedland. Charakterizuje rozhodnutí německé kancléřky přijmout milion uprchlíků jako "katastrofální chybu". Je také výmluvné, že jim neříká "uprchlíci", ale "ilegálové". Představa, že by lidi mohli prchat před vražděním, je zjevně mimo hranice jeho představivosti.

Trump také naznačil, že by chtěl zrušit sankce uvalené na Rusko pro jeho anexi Krymu, bez jakéhokoliv požadavku změny ruské politiky v této oblasti. (Vzájemné snížení jaderných arzenálů by stačilo.) Trump označil NATO, které většina Američanů považuje za fundament západní aliance. za "zastaralé": Trump také naznačil, že Evropská unie, považovaná po dobu šedesáti let za strategického partnera USA, končí a že ostatní členské země EU by měly z EU také odejít a že to učiní.

Jinými slovy, tento rozhovor musel přivést potěšený úsměv na tvář Vladimíra Putina, který přirozeně považuje jak NATO, tak EU za hrozby ruské moci. Samozřejmě, že musíme přijmout Trumpovo ujišťování, že není vydíratelným agentem Kremlu. Je ale pozoruhodné, do jak velké míry jako takový agent hovoří.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16.1.2017


Libyjský válečný podnikatel podporovaný Ruskem může vyvolat "občanskou válku" v zemi a zvýšit příliv uprchlíků do EU, varovala Malta.


Libyjský velitel Chalífa Haftar postupuje na město Tripolis, sídlo vlády uznané OSN, informoval maltský ministr zahraničí George Vella.

"Haftar se svou armádou se pohybuje postupně, pomalu z východu na západ... a možná se nakonec spojí se svými kolegy ze západu, ze Zintane, a bude postupovat obchvatem na Bání Walíd, Misurátu a Tripolis," prohlásil Vella.

"To by bylo katastrofální, protože to by vytvořilo občanskou válku a vytvořilo více uprchlíků prchajících z Libye," dodal maltský ministr.

Vella také upozornil na Haftarovy kontakty s Ruskem. To podle něj dosud respektuje embargo na dodávky zbraní do Libye, ačkoliv Haftar "jezdí do Moskvy žádat o zbraně".

Rusko, které podle Velly Haftara financuje, má strategický zájem uchytit se v centrálním Středomoří. "Je to velmi nepříjemné. Všichni víme, že ruským snem vždy bylo mít základny ve Středomoří," upozornil Vella.

Haftar si ve čtvrtek prohlédl ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov plující ze Sýrie a zúčastnil se videokonference s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu.

EU, které příštích šest měsíců předsedá Malta, se snaží uzavřít dohodu s libyjskou vládou v Tripolisu a zmírnit proud uprchlíků směřujících do Evropy.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

16.1.2017

Na otázku, co by měl Trump dělat, aby si němečtí zákazníci kupovali víc amerických automobilů, řekl Gabriel: "Vyrábět lepší auta."

V reakci na Trumpovy výroky, že Merkelová učinila "naprosto katastrofální chybu, že vpustila ty ilegály do země", řekl Gabriel, že nárůst počtu lidí prchajících z Blízkého východu a hledajících azyl v Evropě byl částečně důsledkem amerických válek, které region destabilizovaly.

Berlín se energicky postavil na ochranu své politické strategie poté, co Donald Trump kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou za její postoj k uprchlické krizi a pohrozil, že zavede dovozní tarify ve výši 35 procent na automobily BMW dovážené do USA.

Náměstek německé kancléřky a ministr hospodářství Sigmar Gabriel zdůraznil v pondělí dopoledne, že daň na dovozy z Německa by vedla k "těžkému probuzení" amerických automobilek, protože závisejí na transatlantických subdodavatelích

"Pokud vím, největší továrna BMW už je v USA, ve Spartanburgu v Jižní Karolíně," řekl Gabriel ve video rozhovoru pro deník Bild.

"Americký automobilový průmysl by zažil těžké probuzení, kdyby měly najednou všechny součástky, které se nevyrábějí v USA, být podrobeny tarifu ve výši 35 procent. To by americký automobilový průmysl oslabilo, zhoršilo a především zdražilo. Počkal bych na to, jak se k tomu chce vyjádřit Kongres, který je většinou plný lidí, kteří chtějí opak toho, co chce Trump."

Trump si stěžoval v rozhovoru pro deníky Bild a The Times: "Když se procházíte po Fifth Avenue, všichni mají před domem BMW, že? Kolik vidíte v Německu chevroletů. Mnoho ne, možná žádné. Je to jednosměrná ulice."

Na otázku, co by měl Trump dělat, aby si němečtí zákazníci kupovali víc amerických automobilů, řekl Gabriel: "Vyrábět lepší auta."

V reakci na Trumpovy výroky, že Merkelová učinila "naprosto katastrofální chybu, že vpustila ty ilegály do země", řekl Gabriel, že nárůst počtu lidí prchajících z Blízkého východu a hledajících azyl v Evropě byl částečně důsledkem amerických válek, které region destabilizovaly.

"Existuje vazba mezi chybnou americkou intervencionistickou politikou, zejména v irácké válce, a uprchlickou krizí. Proto bych radil, abychom si navzájem neříkali, co jsme kdo udělali dobře nebo špatně, ale abychom usilovali o vytvoření míru v tomto regionu a udělali všechno, aby tam lidé znovu mohli nalézt domov," řekl Gabriel.

"V tomto ohledu dosahují už Německo a Evropa obrovských úspěchů - a proto si také myslím, že není správné hovořit o výdajích na obranu, když pan Trump říká, že vydáváme příliš málo na financování NATO. Přispíváme gigantickým způsobem na uprchlická útočiště v regionu a ta jsou také důsledkem americké intervencionistické politiky.

Merkelová loni na podzim nabídla Donaldu Trumpovi těsnou spolupráci na základě sdílených hodnot "demokracie, svobody a respektu vůči zákonu a důstojnosti člověka, bez ohledu na jeho původ, barvu kůže, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci či politické názory".

Sigmar Gabriel se vyjádřil: "Na jedné straně je Trump zvoleným prezidentem. Až bude v úřadě, budeme muset spolupracovat s ním i s jeho vládou - to vyžaduje respekt pro výsledek demokratických voleb. Na druhé straně musíme mít dost sebedůvěry. To, co říká o obchodních otázkách, jak chce zacházet s německými výrobci automobilů, jak hovoří o NATO, jeho názor na Evropskou unii - to všechno vyžaduje sebevědomý postoj, nejen jménem Německa, ale všech Evropanů. My nejsme ve srovnání s ním podřadní, něco přinášíme také na stůl. Zejména v této etapě, kdy je Evropa velmi slabá, se musíme dát dohromady a jednat sebevědomě a ve vlastním zájmu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

15.1.2017

V důsledku odmítání migrace by věk odchodu do důchodu mohl stoupnout až na 70 let

Drastické omezení migrace dramaticky zhorší poměr lidí v produktivním věku vůči důchodcům. Znamená to, že odchod do důchodu se pro staré lidi bude muset odložit. Vyplývá to z finančního modelování, provedeného v Oxfordu pro deník Guardian. Pokud by veškerá příchozí migrace do Británie byla zastavena, lidé by museli jít do důchodu až o půldruhého roku později než nyní.

V důsledku prodloužené délky života a odchodu do důchodu velkého počtu lidí, narozených těsně po druhé světové válce, se v Británii počítá s nutností zvýšení věku odchodu do důchodu. Avšak pokud bude blokována migrace do Británie, situace starších lidí se ještě výrazně zhorší. Vyplývá to z analýzy Oxfordské univerzity.

"Od poloviny dvacátého století Velká Británie, podobně jako četné jiné pokročilé ekonomiky, používaly práci migrantů k snížení poměru mezi důchodci a lidmi v produktivním věku, který vznikl v důsledku nízké porodnosti a delšího průměrného života," konstatuje profesorka Sarah Harperová z oxfordského Ústavu pro stárnutí populace. Pokud Británie v důsledku brexitu omezí migraci, začneme stárnout stejnou rychlostí jako Řecko, Itálie a Španělsko.

V současnosti existuje v Británii na každých 10 lidí v produktivním věku 7 závislých, nepracujících lidí. Po roce 2020 to stoupne na 8 na 10 a v roce 2050 na 9 na 10.

Znamená to, že koncem třicátých let bude zřejmě nutné zvýšit věk odchodu do důchodu až na 70 let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16.1.2017

Facebook zavádí testování svých nástrojů proti fake news v Německu, jak například nedávné "zprávy", že na "nejstarší německý kostel" zaútočil "dav tisíce muslimů". Němečtí uživatelé Facebooku budou od nynějška mít možnost upozornit Facebook na to, že zpráva je falešná, a zpráva pak bude odeslána instituci Correctiv, která ověří její věrohodnost. Pokud verifikace objeví, že jde o falešnou zprávu, u zprávy na Facebooku se objeví upozornění, že je "sporná" a vysvětlení. Zpochybněné statusy zpravodajský algoritmus nebude prioritizovat a lidé dostanou varování, pokud se "zprávu" rozhodnou sdílet.

Facebook informoval, že jedná s německými médii a vydavatelskými konsorcii a chce spolupracovat s více partnery.

"Zaměřujeme se nyní na Německo, ale přemýšlíme, v kterých dalších zemích to zavedeme," řekl mluvčí Facebooku.

Německá vláda je znepokojena, že nadcházející volby v Německu by mohly být ovlivněny šířením falešných zpráv a hackerstvím do ústředí politických kampaní, poté, co se rozšířily falešné zprávy, jako že papež František podporuje Donalda Trumpa. Německá vláda minulý měsíc oznámila, že plánuje zákon, který by Facebook za šíření fake news pokutoval částkou až půl milionu euro.

V rozhovoru s týdeníkem Welt am Sonntag varoval německý ministr spravedlnosti Heiko Maas, že fake news zosobňují "hrozbu naší kultuře debatování" a dodal, že v extremních případech by byli viníci potrestáni až pěti lety vězení.

"Avšak sociální sítě také mají povinnosti," zdůraznil. "Nemůže být v zájmu Facebooku, že je jeho platforma zneužívána k šíření lží a nenávistných kampaní. Kriminální obsah musí být vymazán okamžitě, jakmile na něj bylo upozorněno. A musí být jednodušší pro uživatele na existenci fake news upozorňovat."

16.1.2017
Trump: "Brexit bude vynikající věc"

Měli bychom být připraveni důvěřovat Putinovi," říká Donald Trump.

Maniaku Michaelu Goveovi, bývalému konzervativnímu ministru školství, který vážně poškodil anglické školství, a pak ministru spravedlnosti, který tak vážně poškodil britské věznictví, že jsou v něm nyní na denním pořádku vzpoury vězňů, kteří pravidelně okupují celé vězeňské areály, a který proslul výrokem, že nikdo nemá důvěřovat expertům, nyní v deníku Times vydal rozhovor s Donaldem Trumpem.

Je to další pomsta premiérce Therese Mayové, která Govea loni v létě vyhodila z britské vlády. Gove proslul v Británii tím, že na poslední chvíli vrazil svému brexiťáckému kolegovi Borisi Johnsonovi kudlu do zad, když se Johnson snažil po odchodu Davida Camerona stát premiérem. Na poslední chvíli se rozhodl, že Johnsona nepodpoří a bude premiérem sám.

Gove je přítelem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, vlastníka deníku Times, který mu okamžitě dal místo komentátora s platem 150 000 liber ročně (375 000 Kč měsíčně). Gove nyní svého sloupku v Timesech využívá, aby nadával britské vládě a požadoval co nejtvrdší brexit.

Trump Goveovi v rozhovoru sdělil, že brexit bude "vynikající věc", protože Britové přece chtějí "vlastní identitu". "Británie byla tak chytrá, že z EU vypadla!" "Myslím, že kdyby Británie nebyla donucena přijmout všechny ty uprchlíky, nedošlo by k brexitu." (Británie k přijetí žádných uprchlíků donucena nebyla, má v EU výjimku, britský premiér Cameron se z vlastní vůle zavázal, že Británie přijme 20 000 Syřanů, pozn. red.) Dále se Trump vyjádřil, že Merkelová udělala obrovskou chybu, že do Německa vpustila "tolik ilegálů".

Trump také tvrdil, že EU je "nástrojem pro Německo", a předpověděl, že i ostatní země z Evropské unie odejdou. Varoval, že jeho trpělivost s Angelou Merkelovou "nebude vůbec trvat dlouho" a označil ji za potenciálně problematického spojence. Jeho výroky zřejmě posílí obavy ohledně budoucnosti Severoatlantického společenství, konstatuje deník Financial Times.

Trump také kritizoval imigrační politiku NATO. Vyjádřil přesvědčení, že se mu podaří s Ruskem dosáhnout výrazné dohody o snížení jaderných arzenálů na obou stranách, navzdory tomu, že nedávno řekl, že Amerika "musí svůj jaderný arzenál podstatně rozšířit".

Velmi kriticky se Trump vyjádřil o ruské intervenci v Sýrii, která vedla "k strašlivé humanitární situaci". Bude Putinovi - a Merkelové - zpočátku důvěřovat, ale to nemusí trvat dlouho.

Příští pondělí budou podepsány příkazy k posílení amerických hranic, což může zahrnovat omezení cest do USA pro Evropany a "extremní prověřování" osob cestujících z těch částí světa, známých islamistickým terorismem.

Owen Jones: "Chcete-li obraz budoucnosti, představte si vojenskou botu, jak dupe na lidskou tvář - navždy."

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

9.11.2016
Vzniká přízračná éra
JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

16.1.2017
Analýza

Hodnocení odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamy se přirozeně různí. Zatímco liberální sdělovací prostředky na Obamovo prezidentství nahlížejí shovívavě a 58 procent Američanů hodnotí práci 44. amerického prezidenta kladně, při bližším pohledu zjišťujeme, že některá z Obamových politických rozhodnutí přispěla k progresi populismu a xenofobních nálad v americké společnosti. Volební úspěch Donalda Trumpa byl už jen logickým vyústěním této skutečnosti.

Obavy z Donalda Trumpa, který bude tento týden slavnostně uveden do Oválné pracovny, jsou oprávněné a pochopitelné. Pokud nový „lídr svobodného světa“ otevřeně sympatizuje s autokraty a diktátory, s nimiž nachází společnou řeč, jmenuje do svého týmu nepotrestané válečné zločince, paranoidní konspirační teoretiky a neofašisty, a pokud nemíní čelit zásadní hrozbě v podobě globálního oteplování, není vůbec divu.

Nicméně za volebním úspěchem prostohubého magnáta nelze primárně vidět prodlouženou paži Kremlu (analýza americké zpravodajské komunity nepřináší konkrétní důkazy o Putinově angažmá v amerických volbách), odhalení WikiLeaks ani spiknutí FBI. Existuje totiž řada objektivních důvodů, proč nevyhrála kandidátka sterilního ekonomického a politického establishmentu. A jedním z těchto důvodů je i politická a ekonomická agenda prezidenta Baracka Obamy.

Ještě před Obamovým nástupem do Bílého domu politolog Sheldon Wolin předpověděl, že pokud demokraté uspějí v prezidentských volbách, neudělají nic, co by signifikantním způsobem změnilo směřování americké společnosti k pravici. Podle Wolina byli demokraté uhranuti centristickými zásadami do takové míry, že pro chudé Američany, obyčejné zaměstnance a příslušníky menšin neexistovala autentická politická platforma, jež by hájila jejich zájmy. A přestože Barack Obama po osmi katastrofálních letech vlády George W. Bushe triumfálně vstupoval do Bílého domu s příslibem změny na rtech, Wolinova předpověď se naplnila.

Zhruba tři měsíce poté, co se Obama ujal úřadu, čelili představitelé Wall Street značnému hněvu a jejich pozice byla neobvykle slabá. Finanční elity nesly odpovědnost za světovou ekonomickou krizi a lidé to moc dobře věděli. Americký novinář a nositel Pulitzerovy ceny Ron Suskind napsal pozoruhodnou publikaci o pozadí finanční krize s názvem Confidence Men: Wall Street, Washington and the Education of a President, v níž uvádí, že prezident Obama v březnu 2009 svolal schůzku 13 předních amerických finančníků, aby je ujistil o své podpoře. „Moje vláda je jedinou věcí, která stojí mezi vámi a vidláky. Máte docela vážný problém s PR a stává se z toho problém politický. A já vám chci pomoct. Ochráním vás. Poskytnu vám ochranu před hněvem Kongresu a veřejnosti,“ prohlásil tehdy Obama.

Sanace finančního sektoru z peněz daňových poplatníků včetně zlatých padáků pro přední bankéře mohla nerušeně pokračovat. Taktéž propast mezi pohádkově bohatými a zbytkem společnosti se nadále prohlubovala a během prvního Obamova mandátu 95 procent hrubého národního příjmu směřovalo k jednomu procentu nejbohatších Američanů. „Progresivní prezident“ Obama měl přitom historickou příležitost ke skutečné obnově Ameriky, neboť se mohl inspirovat svým předchůdcem – Franklinem D. Rooseveltem. Prezident Roosevelt prostřednictvím politiky Nového údělu ekonomiku USA, otřesenou světovou finanční krizi, postavil na nohy a hospodářský růst trval desítky let.

Ačkoli je pravda, že v průběhu osmi let, kdy Barack Obama úřadoval v Oválné pracovně, zaznamenaly Spojené státy hospodářský růst, téměř 95 procent nově vytvořených pracovních míst byla buď zaměstnání na částečný úvazek, nebo na vedlejší pracovní poměr. Stále více Američanů má dvě až tři zaměstnání, aby mohli uživit sebe a své děti. Zatímco příjmy většiny Američanů stagnovaly či klesaly, velké firmy a nadnárodní korporace zažívaly zlaté časy. Prezident Obama byl od samého začátku velkým příznivcem smluv o volném obchodu, včetně Transpacifického partnerství, z čehož Donald Trump dokázal vytěžit politický kapitál.

Demokratická strana přišla během loňských prezidentských voleb o klíčové hlasy ve své baště – ve státech Rezavého pásu. Donald Trump zde dokázal zvítězit díky vysoké volební účasti republikánských voličů a nízké volební účasti příznivců demokratů. Magnát měl pro obyvatele Rezavého pásu jasný vzkaz: Ekonomický růst slibovaný demokraty je fata morgána, a pokud opět zvítězí demokratický kandidát, budete i nadále trpět. Obyvatelstvo států Rezavého pásu bylo v průběhu Obamova mandátu zasaženo stagnací nebo poklesem mezd, deindustrializací a odlivem pracovních míst do zámoří. Zatímco v roce 2012 v těchto státech Obama svůj mandát ještě obhájil, o čtyři roky později už bylo pokrytectvím vinit ze zdejší neblahé ekonomické situace republikány. Bylo navíc velkou chybou, že Hillary Clintonová podporovala Transpacifické partnerství, protože případná implementace této dohody by byla příslibem pokračující deindustrializace. I proto ve státech Rezavého pásu Trumpovo volební heslo „Učiňme Ameriku znovu velkou“, slibující v rámci ekonomické obnovy návrat pracovních míst ze zámoří a restart průmyslu, nalezlo vděčné posluchače.

Donald Trump dokázal získat mnoho politických bodů díky svému izolacionistickému postoji, ač je celkem zjevné, že šlo o populistické gesto. Trump ale správně poukazoval na destruktivní povahu intervencí a invazí Obamovy éry, zejména pak v Libyi. Američané mají po krk nákladných vojenských dobrodružství v zámoří a opomíjení domácích problémů. Představitelé Demokratické strany by se proto měli chytit za nos, přestat vinit z prohry všechny okolo a provést hlubokou sebereflexi, chtějí-li v roce 2020 Bílý dům opět získat.

Souhrnně řečeno, Obamova administrativa nedokázala onu proklamovanou změnu realizovat, jelikož ti, kteří nesli odpovědnost za finanční krizi, nebyli potrestáni, ale naopak odměněni, zatímco příjmy obyčejných Američanů stagnovaly či klesaly. A není pochyb, že tyto a další skutečnosti přispěly k sublimaci hněvu, nárůstu populismu a xenofobních nálad, což vyústilo ve volební úspěch populistického selfmademana, jenž stejně jako Barack Obama před osmi lety přichází s příslibem změny na rtech.

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

16.1.2017
Uprchlíci v Bělehradu/Refugees in BelgradePtali jsme se těch z UNHCR na ty lidi,co jsou v tom šíleném skladu v Bělehradě a oni nám říkali - tam ani nejezděte..vždyť jsou ve zděné budově..to je v pořádku. Což mne osobně přišlo dost nepochopitelne vzhledem k podmínkám, které tam panují, konstatuje Eva Zahradníčková.

We asked some people from UNHCR about those refugees who live in that horrifying warehouse in Belgrade and they told us - you do not need to go there, they are in a brick building, they are OK. Which I found quite incredible considering the conditions there, says Czech pro-refugee helper Eva Zahradníčková.

16.1.2017

Srbsko pohrozilo Kosovu válkou poté, co Kosovo nevpustilo do země vlak s nápisy KOSOVO JE SRBSKÉ

Srbsko zřídilo vlakové spojení do severního Kosova obývaného převážně Srby, a to navzdory protestům z Prištiny, které to označily za provokaci a agresívní narušení suverenity Kosova.


Srbský vlak zastavil na hranici s Kosovem. Byl pomalován nápisy "Kosovo je Srbsko" a vyvolal vážnou krizi na Balkáně. Ve hře je potenciální střet mezi Ruskem a Západem o dominanci v oblasti centrálního Balkánu.

Srbsko v neděli obvinilo kosovské vedení, že si "přeje válku" a varovalo, že bude bránit "každou píď" svého území. Došlo k tomu den poté, co vlak pomalovaný pravoslavnými symboly a srbskými vlajkami nemohl vjet na kosovské území.

Srbsko neuznává kosovskou suverenitu vyhlášenou s podporou západních zemí v roce 2008. S pomocí Ruska se snaží udržet vliv na srbskou menšinu. Prezident Tomislav Nikolić v neděli varoval, že po zastavení vlaku srbská vláda považuje kosovské Srby za ohrožené kosovskými Albánci.

Srbsko se oficiálně uchází o členství v EU, ale v poslední době se přiklání ke Kremlu a jeho politice posilování vlivu na Balkáně. S většinou svých sousedů má Srbsko napjaté vztahy. Mnozí analytici tvrdí, že jde o výsledek ruského vlivu.

Nikolić, který je sám otevřeně proruský, kritizoval Západ, že se o Srby nestará a nepomáhá jim, a vyzval k ukončení přístupových jednání v Bruselu, včetně klíčové části, která vyzývá k normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem, které NATO obsadilo po letecké válce v roce 1999.

Nikolić také odsoudil odcházející Obamovu administrativu a americkou podporu nezávislosti Kosova - což jsou vyjádření, která odráží obecné očekávání, že Donald Trump bude k Rusku a Srbsku vstřícnější.

Napětí opět vzrostlo po nedávném zatčení Ramuši Haradinaje, bývalého kosovského premiéra, během pobytu ve Francii.

Kosovo označilo mezinárodní zatykač za neplatný a vyzvalo Francii, aby jej ignorovala, zatímco Srbsko žádá rychlou extradici a obviňuje Haradinaje z válečných zločinů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

15.1.2017
Odcházející šéf CIA varuje Trumpa, aby si dával pozor na jazyk

Dosavadní šéf CIA John Brennan varoval, že Trumpovy "řeči a výroky na Twitteru" ohrožují americký národní zájem. Konstatoval, že Trump "Rusku nerozumí" a označil Trumpovo přirovnání amerických výzvědných služeb k nacistickému Německu za "šokující".

"Spontánnost není něco, co ochraňuje bezpečnostní zájmy státu," řekl Brennan.

15.1.2017

První Trumpova cesta do zahraničí bude za Putinem. Bude mu děkovat, anebo ho žádat o radu, jak potlačit tisk?

První zahraniční cestou Donalda Trumpa bude vrcholná schůzka s Vladimírem Putinem na Islandu. Podobně jako se tam r. 1986 setkal Ronald Reagan s Michailem Gorbačovem, Trump a jeho tým sdělili britské straně, že schůzka s Putinem se bude konat během pár týdnů po Trumpově inauguraci. Cílem schůzky bude zlepšit vztahy Západu vůči Rusku a dohodnout omezení jaderných zbraní. Trump je stále terčem obvinění, že Rusko vlastní materiál, jímž ho může vydírat.

V sobotu se Trump vyjádřil, že bude uvažovat o zrušení sankcí proti Rusku, pokud bude Rusko s USA spolupracovat na klíčových cílech, i když "zatím sankce necháme v platnosti".

"Bylo mi řečeno, že se Rusové se mnou chtějí setkat, a to je, co se mne týče, absolutně v pořádku," řekl Trump. Jeden Trumpův poradce se vyjádřil, že Putinova touha, aby byl považován za "hlavního hráče ve světěL, dává Spojeným státům "obrovský vliv".

Britské výzvědné služby požádaly o ujištění od CIA, že britští agenti v Rusku budou při sdílení výzvědných informací s USA ochráněni. "Dokud se neujistíme, že lze Trumpovi a jeho hlavním lidem důvěřovat, nebudeme s USA sdílet výzvědné informcae," řekl pracovník britských výzvědných služeb listu Timnes. "Řečeno otevřeně, nemůžeme riskovat, že bychom prozradili své zdroje a metody Rusům."

Rusko vyvolalo znepokojení tím, že oznámilo plány přesunout tisíce tanků a desetitisíce vojáků k hranicím NATO. Je to vývoj, který vyvolal velké znepokojení v pobaltských státech.

Trumpovo tvrzení "nemám s Ruskem nic společného" je zpochybněno výrokem jeho syna Donalda Junior, který řekl v projevu roku 2008, "upřímně řečeno, náš kapitál (tj. kapitál Trumpových podniků) tvoří do velké míry Rusové".

Podrobnosti v angličtině ZDE

15.1.2017
Způsobí Británie rozklad evropské sociální infrastruktury?

Pokud Evropská unie odepře po brexitu Británii přístup na jednotný evropský trh, britští konzervativci promění Británii v daňový ráj a zruší tamější sociální infrastrukturu evropského typu a evropský systém zdaňování a regulace, řekl britský konzervativní ministr financí německému listu Welt am Sonntag. Na výzvu, aby to vysvětlil, Hammond řekl: "Mohli bychom být donuceni změnit svůj hospodářský model a budeme muset změnit svůj hospodářský model, abychom získali konkurenceschopnost. A můžete si být jisti, že uděláme všecko, co budeme muset udělat. Britský lid si nelehne na zem  a neřekne, je to škoda, nedá se nic dělat, byli jsme zraněni. Změníme svůj ekonomický model a navrátíme se, staneme se významnou konkurencí."

Hammond také zdůraznil, že pro Británii bude při vyjednávání s EU hlavní prioritou omezení imigrace z Evropské unie. "Jsme si vědomi signálu z referenda, že musíme mít kontrolu nad vlastní imigrační politikou," dodal. "Pokud budete mít německý pas, budete samozřejmě moci do Británie cestovat jako turista či za obchodem. Otázkou je svoboda jezdit do Británie za prací, svoboda v Británii se usadit a svoboda zakládat tam podniky."

Konzervativní premiérka Mayová chce omezit přístup pracovníků z EU do Británie "ve všech sektorech a na všech úrovních kvalifikace".

Holandský náměstek premiéra Lodewijk Asscher, který byl nedávno zvolen předsedou holandské Labouristické strany, která je v současnosti partnerem v tamější koaliční vládě, informoval písemně šéífy socialistických stran v EU, kde je hranice, za něž jeho strana při vyjednávání o brexitu odmítne jít. Holandsko podle něho bude blokovat jakoukoliv obchodní dohodu EU s Británii, pokud Británie nepřijme tvrdé předpisy proti vyhýbání se placení daní. Holandsko nebude akceptovat, aby se Británie stala daňovým rájem pro multinacionální společnosti a pro bohaté, řekl Asscher.

Podle Asschera je v zájmu jak Británie, tak 27 členských zemí EU, aby bylo vládě premiérky Mayové zabráněno proměnit Británii v "neoliberální" baštu s nízkými daněmi. Kdyby se to stalo, "ohrozí to všechny Evropany, protože to ochromí naši podporu pro sociální infrastrukturu a způsobí to, že obyčejní lidé za to budou muset zaplatit. Proto musí příští obchodní dohoda s Británii obsahovat záruky, že Británie neumožní firmám vyhýbat se placení daní. Musíme zastavit onen fiskální závod ke dnu."

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

13.1.2017

Motto - Čtenářská reakce na fóru Washington Post: Dnes si je většina Čechů jistá, že všichni muslimové jsou buď teroristé nebo velmi konzervativní islamisté. Já jsem součástí muslimské rodiny už mnoho let a mou zkušeností je, že mnoho z nich je pozápadněných a byli by daleko příjemnějšími sousedy než Češi. Zeman hraje na nevědomost, strach a hysterii Čechů, kteří se nikdy s žádným muslimem nesetkali. Takovýto druh politika je mi odporný. A mimochodem, Hitler byl zvolen 44 procenty německých voličů. Miliony Němců byly donuceny ke spolupráci s nacistickým režimem. Německo nebylo náhle proměněno ve vražedné rasisty. Zeman je vzdělaný člověk a tohle dobře ví.

Ze Zemanových odpovědí z rozhovoru pro deník Washington Post vyjímáme:

Byl jsem jediný evropský šéf státu, kdo před prezidentskými volbami podporoval Trumpa. Moje důvody? Zaprvé je to jeho odvaha. Politikové by měli být odvážní a neváhat. Zadruhé zastává Trump podobné postavení jako já v boji proti islámskému terorismu a ilegální migraci. A zatřetí jde o politickou korektnost. Politicky korektní je říkat "mezinárodní terorismus". Odvahou je říkat "islámský terorismus". Bude pro mě proto potěšením setkat se s Donaldem Trumpem. Pojedu v druhé polovině dubna. Donald Trump mi osobně zatelefonoval. Říkal mi, že zná Českou republiku, navštívil ji, jeho bývalá manželka je Češka. A proto říkal, že Česká republika je velmi krásná země. A já souhlasím.

Od Obamy jsem nikdy pozvání nedostal, protože jsem nesouhlasil s jeho postojem vůči Izraeli. Nelíbí se mi váhání v této oblasti. A situace na Blízkém východě. Obamova politika zničila prakticky všechny země a struktury na Blízkém východě.

Podporuji zrušení sankcí proti Rusku, protože je to strategie, která nemůže vyhrát. Proto mě považují za proruského politika. Nejsem ale financován z Ruska, ve skutečnosti jsem jen agentem České republiky.

Otázka: Jeden z vašich vrcholných poradců, Martin Nejedlý, byl partnerem v ruské firmě Lukoil, v české pobočce. Lukoil dokonce zaplatil za Nejedlého firmu velkou pokutu po ropné dohodě, která se neuskutečnila.

Zeman: Pravděpodobně, ano. To je problém pro Lukoil. To není můj problém.

Otázka: Nepotvrzená zpráva z prokremelského serveru tvrdí, že americké velvyslanectvi v roce 2014 zorganizovalo proti vám v den 25. výročí sametové revoluce protest. Věříte tomu?

Zeman: Nevím. Všechno je možné.

Otázka: V roce 2016 vydala česká rozvědka zprávu, že Rusové pronikají tajně do českých médií ve snaze šíří propagandu a fake news. Souhlasíte s jejím hodnocením?

Zeman: Máte-li vy nějaké názory, Rusové mají nějaké názory a chcete je vyjádřit veřejně v médiích. To není dezinformace, to není propaganda. Je to normální situace, protože věřím ve zdravý rozum občanů, v ČR i v Americe. A kromě toho nemám rád novináře. Protože chápou své názory jako něco nadřazeného názorům ostatního obyvatelstva.

Otázka: České ministerstvo vnitra nedávno vytvořilo novou jednotku pro boj proti fake news. Že prý to nepodporujete?

Zeman: Nikdo nemá monopol na pravdu. Tato část ministerstva vnitra, asi 15 lidí, nemá monopol na pravdu a nemají žádnou kvalifikaci pro to, aby analyzovali, co je pravda a co je lež.

Otázka: Objevily se nepodložené zprávy, že Michael Cohen, poradce Donalda Trumpa a další z jeho týmu se v Praze během prezidentské kampaně sešli s ruskými činiteli. Donald Trump to popírá. Víte něco o této schůzce?

Zeman: Pokud se tato schůzka uskutečnila, Michael Cohen byl velmi nezdvořilý, protože se nesetkal se mnou, prezidentem České republiky. Nemám o tom žádné informace. Je to naprostý nesmysl.

Otázka: Říkáte, že žádný umírněný muslim neexistuje. Můžete to vysvětlit?

Zeman: V Německu ve třicátých letech byli Němci slušní lidé. Jen za tři roky se stali fanatickými nacisty. A muslimů jsou dvě miliardy. Pokud byli Němci zradikalizováni za pouhé tři roky, existuje vážné nebezpečí, že tyto lidi, kterým říkáte umírnění muslimové, zradikalizuje například Islámský stát.

Otázka: Také tvrdíte, že muslimové se nemohou asimilovat do evropských kultur.

Existuje obrovský rozdíl mezi americkou a evropskou kulturou a muslimskou kulturou. A to je postoj vůči ženám. Pro muslimy jsou ženy podřadné bytosti. To je v evropské kultuře nepřijatelné.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

15.1.2017
Jak skotský týdeník Sunday Herald inzeruje televizní přenos z Trumpovy inaugurace

Po dlouhé pauze se vrací The Twilight Zone (Zóna šera) s jedním z nejambicioznějších, nejdražších a nejkontroverznějších projektů v historii vysílání. Autoři scifi se často snažili zabývat příběhy z alternativní historie - k nejčastějším patří "Co kdyby nacisté zvítězili v druhé světové válce" - avšak tento obrovský interaktivní projekt virtuální reality, který se bude rozvíjet během nadcházejících čtyř let v televizi, v tisku a na Twitteru, zkonstruuje naživo alternativní současnost. Příběh začíná rokem 2017, proměněným v noční můru, v níž byla jakýmsi podivným způsobem podvedena velká část amerických voličů, aby hlasovali pro Donalda Trumpa jako amerického prezidenta. Zní to naprosto nepravděpodobně a také tomu tak je, avšak jak to pokračuje, stává se to stále více děsivým způsobem pravděpodobnější. Tato první vysílaná část projektu, v délce celovečerního filmu, se soustřeďuje na křiklavou inauguraci prezidenta Trumpa, vznik protestů a zoufalství kolem této ceremonie. Komentátoři budou přitom vážně uvažovat, co nás čeká. Je to nedokonalý projekt, avšak je to zároveň znepokojující pohled na hrůzy, jichž se můžeme stát obětí, pokud si nedáme pozor.

13.1.2017

Blahopřeji vám, americká média! Právě jste informovala o své první tiskové konferenci autoritářského prezidenta s masivním egem a hlubokým pohrdáním pro vaši profesi a pro všechno, co považujete za důležité. My v Rusku to už děláme 12 let. Zde je pár pozorování pro americké kolegy, píše Alexej Kovaljov:

1. Vítejte v éře nesmyslů a keců

Na faktech nezáleží. Tomuto člověku neublížíte fakty ani racionální argumentací. Vždycky nad vámi vyhraje. Vždycky se vykroutí z jakékoliv pečlivě připravené verbální pasti na něho. Vždycky se vytasí s množstvím bezvýznamných drobných faktů (Putin má ve zvyku utopit otázky, které se mu nelíbí, nudnými, neověřitelnými statistikami, čísly a procenty) frází, příkladů falešné morální ekvivalence a otevřených nesmyslů. Ví, že je to jednostranná komunikace, ne interview. Nemůžete mu dávat doplňovací otázky ani jeho výroky zpochybnit. Někteří novináři se snaží mu položit dvě otázky najednou, ale to taky nefunguje. Putin odpoví na tu lehčí a tu druhou ignoruje. Když poukážete na vážný problém, bude na to reagovat mlhavým výrokem. ("Pane prezidente, co řeknete na děsivé porušování lidských práv v naší zemi?" "Děkuji vám, slečno. Je to opravdu velmi závažná otázka. Všichni musejí respektovat zákon. A mimochodem, nedochází k porušování lidských práv i v jiných zemích? Další otázku, prosím.")

Avšak nepomohou vám v tom kolegové? Konec konců, všichni jste na jedné lodi?

Ne.

2. Neočekávejte kolegialitu

Tito lidé nejsou vaši kolegové. Jsou vaši soupeři na drsně konkurenčním, rozkládajícím se trhu. Ten, kdo bude mít štěstí položit první otázku a odvysílat odpověď jako první světu, vyhrává. Naprosto neočekávejte, že jiní novináři se budou dál ptát na tu věc, na kterou vám prezident řádně neodpověděl.

3. Očekávejte od "kolegů" podlézavost a měkké otázky

Hlavní součástí Putinových tiskových konferencí jsou měkké otázky. Pane prezidente, máte v srdci lásku? S kým budete oslavovat Nový rok? Co je vaším nejoblíbenějším jídlem? Nad takovýmito otázkami Putin roztává. Typicky pocházejí od žen, které pracují pro malé, regionální publikace. Do této kategorie také patří výroky, formulované jako otázky: "Pane prezidente, souhlasíte, že velká část médií se vůči vám chová neférově?"

K měkkým otázkám patří i otázky, které prezidentu vůbec nepřísluší. "Pane prezidente, naše silnice je plná děr a místní úřady s tím nic nedělají." "Pane prezidente, teče nám kohoutek." "Pane prezidente, měli bychom mít v naší vesnici šachový klub?" To jsou otázky, při nichž Putin vyloženě září. Všechno to samozřejmě bylo připraveno předem.

A také, někteří lidé ho autenticky milují a po každé jeho odpovědi nadšeně tleskají. Přítomni jsou lidé z publikací, jejichž jediným účelem je ho vychvalovat a útočit na jeho nepřátele. Ale vyskytne se také jeden symbolický kritik, kterému bude dovoleno zeptat se na "ostrou" otázku , která pak bude utopena v nesmyslech a muž na pódiu skončí jako vítěz. "Vidíte? Respektuji média a svobodu projevu."

4. Vždycky prohrajete

Tenhle muž vás vlastní. Ví velmi dobře, že on ZOSOBŇUJE zpravodajství. Nemůžete ho ignorovat. Vždycky hrajete podle jeho pravidel, která si on může změnit kdykoliv. Mizí vám čtenáři, protože se zmenšují rozpočty na reklamu, zatímco jeho popularita roste a pokud chcete udržet svou publikaci naživu, musíte informovat o všem, co ten muž říká, jakmile to řekne, bez jakékoliv analýzy a ověřování faktů, protože 1. jeho stoupencům je úplně jedno, jestli jim lže do tváře, a 2. zatímco se budete tvrdě snažit analyzovat jeho lži a ukázat, kde je pravda, vychrlí další hromadu nesmyslů, která vás pohřbí.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

14.1.2017

Nikdo netuší, co se stane po Trumpově inauguraci příští pátek. Za normální situace by jen pár stránek z tento týden zveřejněné dokumentace o vazbách Donalda Trumpa na Rusko a o údajných špinavých sexuálních scénách v Moskvě a v Petrohradě bylo pro nového amerického prezidenta naprosto likvidační. Předpokládejme, že tvrzení o špinavých sexuálních scénách jsou nepravdivé. Soustřeďme se na skutečnost, že americké ministerstvo spravedlnosti požádalo a dostalo tajné soudní oprávnění pro vyšetřování dvou ruských bank a jejich vazeb na celou řadu Trumpových lidí, píše Jonathan Freedland.

Dověděli jsme se také, že se Trumpovi poradci údajně tajně scházeli s ruskými činiteli. Izraelský tisk informoval, že izraelské výzvědné služby byly varovány americkými výzvědnými pracovníky, aby nesdílely výzvědné informace s Trumpovou vládou, protože se tyto informace od Trumpových lidí dostanou do Moskvy a odtamtud pak do Teheránu. Američtí výzvědní pracovníci varovali Izrael, že novému americkému prezidentu nelze svěřovat tajemství, protože na něho má Vladimír Putin "páky".

Za normálních okolností by jen fakt, že tato vyšetřování probíhají, nového prezidenta naprosto ochromil. Avšak toto nejsou normální okolnosti. Vůbec není zaručeno, že v konfliktu mezi americkými výzvědnými institucemi a médii na jedné straně a Putinem na straně druhé se Trumpovi stoupenci nepostaví na Putinovu stranu. Z průzkumu provedeného minulý měsíc vyplývá, že 37 procent amerických Republikánů se na Putina dívá se sympatiemi - na Obamu jen 17 procent.

Pokud Trump bude dál útočit na americké výzvědné služby. bude to znamenat, že jim americká veřejnost nebude důvěřovat, ani když budou varovat před skutečným vážným nebezpečím americké bezpečnosti. Trumpovi ovšem nevadí likvidace klíčových institucí amerického veřejného života, pokud to bude v jeho prospěch.

Chybou je považovat Trumpa za normálního politika. Při senátním slyšení jeho nominantů tento týden nabízeli jeho lidi sladká ujišťující slova: Budoucí generální prokurátor tvrdil, že není rasista, budoucí ministr zahraničí tvrdil, že není Putinovým lokajem. Ale co když jsou tato prohlášení jen pokryteckým předstíráním? Skutečná moc bude zřejmě soustředěna v rukou Donalda Trumpa, jeho zetě Jareda Kushnera, zakladatele ultrapravicového serveru Breitbart Steva Bannona a šíleného poradce pro národní bezpečnost Mikea Flynna. To by odpovídalo Trumpovu stylu, který požaduje, aby moc byla soustředěna co nejblíže generálnímu řediteli.

Trump zastává názor, že důslednost a pravda je pro zoufalce. Daleko jednodušší je lhát, pokud to přináší výsledky. Takže jeho nový minsitr zahraničí se nemusel zaplést do dlouhé debaty ohledně americké zahraniční politiky vůči Rusku: prostě řekl, že o tom s Trumpem nikdy nehovořili, ať je to jakkoliv nepravděpodobné.

S Trumpem se nedá zacházet jako s normálním politikem. Nemá stud. Nelze ho ztrapnit. Kdykoliv někdo poukáže na to, že císař je nahý, Trump na něho zaútočí, že je to "svině" nebo "hnusák". Bude nutno si vypracovat úplně nové způsoby jak reagovat na tento druh jednání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

17.1.2017
137 zemí světa uznává stát Palestina

16.1.2017


Na středeční tiskové konferenci Donalda Trumpa reportéři zjistili nejen to, že jsou terčem verbálních útoků, ale bylo jim také naznačeno třemi vysoce postavenými členy Trumpova týmu, že existuje a je zvažován plán vyhodit novináře z Bílého domu.


Pokud plán projde, média nebudou moci působit v prostorách, kde působila po řadu dekád. Namísto toho budou umístěna do konferenčního centra poblíž Lafayettova náměstí nebo naproti Bílému domu, v Old Executive Office Building.

"Nebylo rozhodnuto," říká Trumpův tiskový tajemník Sean Spicer. Uznává však, že "proběhla určitá diskuse o tom, jak to udělat".

Spicer tvrdí, že jde částečně o záležitost logistickou. Stávající tisková místnost má kapacitu 49 míst a podle Spicera "jsme měli tisíce žádostí a zastropovali jsme to na čtyřech stovkách".

Další vysoce postavený představitel nicméně naznačil, že motivace může být poněkud jiného charakteru. V Trumpově týmu podle něj panuje názor, že tisk se během kampaně choval tak nepřátelsky, že opustil svou roli nezávislého pozorovatele.

"Jsou opoziční strana," tvrdí vysoký představitel týmu. "Chci je mít venku z budovy. Bereme si tiskový sál nazpět."

Reportéři měli přidělen prostor v Bílém domě od dob prezidenta Theodora Roosevelta, ale současný sál v prvním poschodí jim byl poskytnut v éře Richarda Nixona, na úsvitu symbiózy médií s moderním prezidentem. "Sál" je ve skutečnosti prostor, který obsahuje kancelářské vybavení a vysílací zařízení plus prostor, kde se konají prezidentské konference.

Sál není pro novináře jen pohodlný, ale stal se také symbolem hýčkané role tisku coby zástupce amerického lidu. Během úřadování George W. Bushe byli novináři z prostor vyexpedováni na dobu téměř jednoho roku, zatímco proběhla rekonstrukce interiéru. Prezident osobně tehdy musel ujišťovat, že přes špatné vztahy s médii jde pouze o dočasné opatření.

Trump sám je ovšem v mnoha ohledech výtvorem médií a teprve se uvidí, zda schválí plán, který by mezi ním a kamerami, o jejichž pozornost se dlouho snažil, vytvořil větší distanci. V James Brady Briefing Room dlouho kolovalo krédo, že prezidenti přicházejí a odcházejí, ale novináři jsou tu stále. A právě v tomto bodě chtějí někteří členové Trumpova týmu udeřit.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

16.1.2017


Zatímco se zástupci 70 zemí v neděli shromáždili v Paříži k rozhovorům o Blízkém východě, francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault varoval před "extrémně vážnými důsledky", pokud USA přestěhují své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak je plánováno.


Ayrault sdělil francouzským médiím, že je přesvědčen, že americký prezident Donald Trump shledá "nemožným" splnění svého kampaňového slibu.

Počátkem ledna tři američtí senátoři předložili návrh zákona zaměřený na stěhování ambasády z Tel Avivu.

Pařížská konference probíhá bez oficiální účasti Izraele, Palestinců nebo příští americké vlády. Účastníci vyjádřili přání upozornit izraelského premiéra i amerického prezidenta, že většina světa si přeje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Podle návrhu rezoluce konference vyzve Izrael a Palestince k "oficiálnímu obnovení závazku k dvoustátnímu řešení". Má také prohlásit, že mezinárodní společenství "neuzná" změny izraelských hranic z roku 1967 bez dohody obou stran.

Zástupci Izraelců a Palestinců nevedli přímá jednání - a dokonce ani nepřímá - od kolapsu Američany sponzorovaných rozhovorů v roce 2014.

Izrael usadil asi 600 000 svých občanů na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Tato území si nárokují Palestinci pro svůj budoucí stát. Izrael obě teritoria obsadil v roce 1967 během Šestidenní války. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyloučil návrat k hranicím z roku 1967 a mnozí z členů jeho vládní koalice oponují vzniku nezávislého palestinského státu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

16.1.2017


Historik David Irving tvrdí, že inspiruje "novou generaci" popíračů holocaustu prostřednictvím videozáznamů svých přednášek ve službě YouTube.


Autor označovaný za antisemitu a rasistu sdělil listu Guardian, že dostává denně stovky emailů od mladých lidí souhlasících s jeho názory - a mnozí z nich jsou příznivci Donalda Trumpa.

Osmasedmdesátiletý Irving prohlásil: "Zájem o mé dílo v posledních dvou třech letech exponenciálně vzrostl. A jsou to většinou mladí lidé."

"Dostávám zprávy od čtrnáctiletých, patnáctiletých a šestnáctiletých v Americe. Nacházejí mě na YouTube. Na YouTube je myslím 220 mých přednášek a tito mladí lidé mi sdělují, jak byli při jejich sledování celou noc vzhůru."

Navzdory mase důkazů o opaku Irving tvrdí, že nacisté zabili jen málo Židů a že plynové komory v koncentračních táborech jsou podvod. Jednou přirovnal Osvětim k Disneylandu.

Jeho teorie kritizovala řada respektovaných historiků, kteří poukazují na nedostatek důkazů pro Irvingova tvrzení a obviňují ho, že ignoruje ohromnou spoustu důkazů, že nacisté zavraždili miliony Židů.

V mnoha zemích, kde je popírání holocaustu trestné, byl Irving zatčen a odseděl si v Rakousku rok ve vězení.

Irving, který býval vysoce respektovaným historikem, začal být považován za člověka, který produkuje "provokace" místo seriózní práce.

Navzdory tomu tvrdí, že díky internetu "pravda o holocaustu postupně vychází najevo".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

15.1.2017

Čína varovala Trumpa, že absolutně nebude vyjednávat o statutu Tchajwanu. Čínské ministerstvo zahraničních věcí sdělilo Trumpovi, že dlouholeté americká politika "jediné Číny", kdy Amerika nezpochybňuje nárok Pekingu na Tchajwan, je politickým fundamentem veškerých čínsko-amerických vztahů.

Ve svém sobotním rozhovoru pro Wall Street Journal tvrdil Trump, že americké vztahy s Čínou a Tchajwanem budou záviset na to, zda Čína změní svou hospodářskou politiku vůči USA.

Čínské ministerstvo zahraničí vyslalo zpětný úder a varovalo Trumpa, že žádné takové vyjednávání nebude.

Peking také rozzuřilo, když Rex Tillerson, Trumpův nominant na funkci ministra zahraničí, přirovnal to, že Čína buduje v Jihočínském moři umělé ostrovy pro vojenské účely, k ruské "invazi" na Krym. Čínská média v této věci útočí na Trumpa a varují ho, že USA bude čelit "velké válce", pokud se pokusí odepřít Číně přístup k těmto umělým ostrovům.

"Tillerson by si měl nastudovat vojenské strategie jak použít jaderných zbraní, pokud chce donutit velkou jadernou mocnost, aby se stáhla z vlastního území," napsal v redakčním komentáři list The Global Times, ovládaný Čínskou komunistickou stranou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15.1.2017
Více než sto lidí se utopilo, poté, co se ve Středozemním moři převrátila loď s uprchlíky

Na lodi bylo asi 110 lidí. Zachráněni byli jen čtyři

Loď s uprchlíky se převrátila v mrazivých vodách asi 50 kilometrů od libyjského pobřeží. Po dlouhých hodinách hledání byli nalezeni jen čtyři lidé, kteří přežili.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15.1.2017

V sobotu vyvolal Donald Trump znovu vlnu zuřivosti tím, že zaútočil na váženého aktivistu za občanská práva, který zpochybnil legitimitu jeho volebního vítězství.

John Lewis vyjádřil svou kritiku vůči Donaldu Trumpovi v den občanské demonstrace za lidská práva, která se konala ve Washingtonu na protest proti prezidentství Donalda Trumpa, dva dny před tím, než Amerika slaví výroční Den Martina Luthera Kinga Juniora.

Lewis, kterého během historického pochodu přes most Edmunda Pettuse v městě Selma v Alabamě v roce 1965 zmlátili povolaní vojáci, je prvním čelným americkým Demokratem, který veřejně zpochybnil Trumpovo právo vládnout.

"Nevidím tohoto prezidenta jako legitimního prezidenta," řekl Lewis v televizi NBC. Tento šestasedmdesátiletý kongresman z Georgie, kterého mnozí považují za morální svědomí amerického národa, konstatoval, že bude Trumpovu inauguraci bojkotovat.

"Myslím, že se na volbě tohoto prezidenta podíleli Rusové a pomohli zničit kandidaturu Hillary Clintonové.

Trump na kritiku reaguje zuřivými útoky, i proti cílům, kde nemůže vyhrát, jako například když zaútočil na rodiče mrtvého amerického armádního důstojníka Khizra a Ghazaly Khanové, na Alicii Machado, vítězku soutěže Miss Universe a na herečku Meryl Streepovou.

Trump napsal:

Kongresman John Lewis by měl strávit více času nápravou svého volebního okrsku a pomocí tam. Je v děsném stavu a rozkládá se (nemluvě o tom, že je prolezlý zločinností). Neměl by si falešně stěžovat na volební výsledky. Všechno řeči, řeči, řeči - žádné činy nebo výsledky. Smutné.

Trumpovy výroky vyvolaly sžíravé reakce, dokonce i od členů jeho vlastní strany. Ben Sasse, republikánský senátor za Nebrasku a častý Trumpův kritik, napsal na Twitteru: "John Lewis a jeho 'řeči' změnily svět." Konzervativní komentátor Bill Kristol napsal: "Je to výmluvné, obávám se, že Donald Trump zachází s Vladimírem Putinem s větším respektem než s Johnem Lewisem."

Podrobnosti v angličtině ZDE

14.1.2017

"Nikdo neopouští domov, pokud domov není tlamou žraloka", je jeden nápis na polorozpadlé kůlně u nádraží v Bělehradě. Je tam také napsáno: "Jsme bezmocní." a "Prosíme, nezapomeňte na nás". Vzduch je plný kouře z desítek ohňů, kde se pálí asfaltem pokryté pražce a další jedovaté látky obsahující předměty, které mrznoucí lidé našli. Kouř se line z rozbitých oken. "Spíme tady," říká osmileté dítě, které provází návštěvníka velkým skladištěm.

Mrazivé a špinavé kůlny na nádraží v Bělehradě, kde se skrývá až 2000 lidí před krutou srbskou zimou, se hrozí stát "novým Calais" pro uprchlíky, na něž se evropské úřady vykašlaly, varuje humanitární organizace Lékaři bez hranic.

Osmileté děti se tam snaží přežít v mrazech, které tento týden dosáhly až -16 stupňů Celsia, bez přístupu k tekoucí vodě či k hygienickým zařízením.

Na klinice v Bělehradu, kterou tam otevřeli Lékaři bez hranic, ošetřují lékaři omrzliny a popáleniny v důsledku vdechování jedovatého kouře, jak lidé zoufale pálí cokoliv najdou, aby se udrželi v teple.

Lékaři bez hranic odhadují, že až 2000 lidé žije v sérii kůlen, skladišť a dalších budov kolem hlavního nádraží v Bělehradě. Odhaduje, že téměř polovina všech pacientů které ošetřili, je mladší 18 let.

Srbsko si vysloužilo chválu za své zacházení s migranty, ale nyní tam uvízl stále větší počet uprchlíků, protože Evropská unie se pokusila uzavřít balkánskou cestu a zpřísnit pohraniční kontroly. Uprchlické tábory jsou nyní těžce přeplněné a mnoho lidí přichází každý další den. Většina z nich je v Srbsku už dlouhé měsíce, protože se jim nedaří vstoupit na území EU.

Nemůžeme se vyhýbat realitě, jíž je, že balkánská cesta je stále otevřená, ale lidé jsou nuceni zůstávat v Srbsku, protože neexistuje bezpečná cesta jak se vydat dál, uvedl mluvčí Lékařů bez hranic. Dodal, že podle neoficiálních odhadů je v Srbsku asi 8000 uprchlíků.

Zoufalé podmínky v budovách kolem nádaží v Bělehradě vyšly tento týden najevo, když dostali Lékaři bez hranic svolení začít vytápět polorozpadlé kůlny, kde není sklo a nejsou zdi a střechy jsou plné dět.

"Venku bylo -16 stupňů Celsia a nám se podařilo vytopit skladiště na -1 stupeň," řekla mluvčí MSF. Neexistují ty ani záchody a umývárny a žádost srbské vládě o povolení zařídit záchody a umývárny, předložená před měsícem, dosud nebyla schválena.

William Lacy Swing, ředitel Mezinárodní organizace pro migraci OSN, zdůrazňuje v nedělním vydání týdeníku Observer, že osud uprchlíků by měl být tématem pro politiky a podnikatele, kteří se o tomto víkendu sjíždějí do Davosu na světové hospodářské fórum. "Měli by uvažovat o rostoucích počtech bezmocných migrantů, kteří v současných mrazech zemřeli s tím, že v děsivém soustroví provizorních usedlostí jich nalezneme ještě daleko víc," napsal.

"Nikdo neopouští domov, pokud domov není tlamou žraloka", je jeden nápis na polorozpadlé kůlně u nádraží v Bělehradě. Je tam také napsáno: "Jsme bezmocní." a "Prosíme, nezapomeňte na nás".

Vzduch je plný kouře z desítek ohňů, kde se pálí asfaltem pokryté pražce a další jedovaté látky obsahující předměty, které mrznoucí lidé našli. Kouř se line z rozbitých oken. "Spíme tady," říká osmileté dítě, které provází návštěvníka velkým skladištěm.

Někteří uprchlíci postavili v budově skladiště malé stany, jiní použili kusy dřeva či překližky k vytvoření vlastního prostoru na blátivé podlaze.

"Nedá se tu spát, není tady pořádné jídlo, není kde se osprchovat. Je tu tolik nemocných lidí, nemáme léky," říká Shamir Khan, dvaadvacetiletý Pákistánec, který říká, že pracoval pro lidská práva, než uprchl ze země.

Peter Van der Auweraert, koordinátor Mezinárodní organizace pro migraci, říká, že srbská vláda nabídla všem uprchlíkům ve skladištích ubytování, ale oni se tam bojí jít. Obávají se, že budou deportováni do Bulharska nebo do Makedonie. "V Bulharsku jsme měli strašlivé problémy s policií a s lidmi. Vládne tam mafike a lidi byli unášeni," říká Khan.

Tři z pěti uprchlíků, kteří tento týden zahynuli, zemřeli v Bulharsku. Bulharsko je notoricky proslulé mezi uprchliky u lidskoprávních organizací jako země, která týrá uprchlíky, kteří přijdou z Turecka, anebo jsou do Bulharska deportováni z jiných zemí Evropské unie podle Dublinské dohody. Ta stanoví, že žadatelé o azyl musejí zůstat v první zemi, EU, kam přijedou. Jak bulharská policie, tak skupiny neformálních občanských "obhájců země" v Bulharsku jsou obviňovány z brutality vůči uprchlíkům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

14.1.2017
Trump: Zruším sankce proti Rusku a odmítnu politiku jediné Číny

V hodinovém rozhovoru s deníkem Wall Street Journal zdůraznil nový americký prezident Donald Trump, že je ochoten zatím nerušit Obamovy sankce proti Rusku jako trest za hackerské ovlivňování amerických prezidentských voleb, ale pokud se ukáže, že Rusko spolupracuje v boji proti terorismu a při dosažení dalších cílů, důležitých pro USA, sankce zruší. "Pokud spolu budeme vycházet a Rusko nám bude opravdu pomáhat, proč by kdokoliv měl sankce, když někdo dělá opravdu velké věci?" řekl Trump.

Zdůraznil také, že není ochoten dodržovat tzv. "politiku jediné Číny" a neuznat Tchajwan, dokud Čína neustoupí od své nynější měnové a obchodní politiky.

Trump se však setká s určitým odporem v americkém Kongresu, včetně odporu od mnoha Republikánů, kteří požadují, aby americká vláda zaujala vůči Rusku tvrdý postoj poté, co výzvědné organizace dospěly k závěru, že Putinova vláda se pokusila ovlivnit hackerstvím americké prezidentské volby.

3.1.2017
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

Zůstatek k dispozici Britským listům k 30. 11.  2016 :..............160 724.29 Kč

Příjmy:

Od sponzorů ............................................................. 107 830.73  Kč
Reklama .....................................................................19 207.00 Kč

úrok ........................................................................................1.58 Kč


Výdaje:

bankovní poplatky...........................................................468.30 Kč
připojení k internetu: .....................................................1691.50 Kč
honorář (KD) ...............................................................19 500.00 Kč
honorář (DV) ...............................................................10 500.00 Kč
honorář (BK) ...............................................................10 500.00 Kč
programování a správa serveru (MP) .....................10 000.00 Kč

výroba Rozhovorů Britských listů  (AK) ..................10 000.00 Kč

pronájem filmové techniky ............................................1543.00 Kč

právní výlohy ...............................................................40 000.00 Kč

Zůstatek k 31.12. 2016 : 183 560.80

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2015

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014 2015
13.1.2017

Mluvčí maďarského premiéra se radoval, že Trumpova inaugurace v USA znamená vznik nové éry, kdy budou občanští aktivisté marginalizováni

Ultrapravicová vláda v Maďarsku energicky obhajuje své rozhodnutí zakázat občanské organizace, financované ze zahraničí. Raduje se, že příchod Donalda Trumpa do prezidentského úřadu v USA znamená "vznik nové éry".

Oficiální mluvčí Viktora Orbána potvrdil, že vláda změní předpisy upravující činnot občanských aktivistů. Obvinil je, že se "chovají jako politikové". Zoltán Kovács se vyjádřil: "Vzniká nová éra a i z Washingtonu přijde jiný postoj k těmto otázkám." Obamova kritika postoje maďarské vlády k občanským organizacím "zbytečně zhoršovala naše vztahy".

Orbánovo stále autoritářštější chování vyvolává obavy z likvidace demokracie v Maďarsku. Orbán už omezil svobodu sdělovacích prostředků a nezávislost soudů.

Kovács si stěžoval, že je "Maďarsko neodůvodněně obviňováno z nedostatku otevřenosti a z korupce. "Jsme přesvědčeni, že jakmile se zbavíme těchto kritiků, bude to jednodušší. Nastává pragmatičtější éra."

Jak Orbán, tak Trump jsou tvrdými odpůrci George Sorose, bilionáře filantropa, jehož Nadace pro otevřenou společnost poskytuje granty desítkám maďarských občanských organizací a financuje liberální kauzy v USA i jinde. Szilárd Németh, náměstek předsedy maďarského parlamentu za Orbánovu stranu Fidesz, se vyjádřil, že maďarská vláda "použije všech prostředků k tomu, aby tyto organizace z Maďarska vymetla".

Podrobnosti v angličtině ZDE

13.1.2017
HRW: Spojené státy jsou nyní jednou z největších hrozeb lidským právům

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch vydala ve čtvrtek svou výroční zprávu o hrozbách lidským právům po celém světě a poprvé za 27 let, co publikuje tyto výroční analýzy patří Spojené státy v důsledku zvolení Donalda Trumpa k největším globálním hrozbám lidským právům, informuje New York Times.

HRW poukazuje na to, že Trumpova předvolební kampaň byla charakterizována "mizogynní, xenofobní a rasistickou rétorikou". To by "mohlo způsobit obrovské škody zranitelným komunitám a vést k porušování základních lidskoprávních povinností Spojených států."

Ředitel organizace HRW Kenneth Roth varoval: "Toto je zásadnější hrozba lidským právům než George W. Bush po 11. září. Trump považuje lidská práva za překážku vůči vůli většiny způsobem, jímž to Bush nikdy nedělal."

13.1.2017

Almost eighty years since the holocaust, an unprecedented wave of anti-Jewish hatred has risen in  the Moravian town of Prostějov in the Czech Republic. (Paradoxically, primarily as a result of the holocaust, very few Jews now live in the Czech Republic. In 2010, 3,900 Jews lived in this country of 10,6 million inhabitants.)

The wave of hatred is connected with attempts by Jewish activists to restore a former Jewish cemetery in the town of Prostějov. Some 2000 Jews are buried in the cemetery which was destroyed by the Nazis during World War II. During the Nazi occupation, the Prostějov municipal authorities closed down the cemetery and disposed of the Jewish tombstones. Many local inhabitants used them to pave their pathways or their back yards with them. The Jewish cemetery was turned into a municipal park where local inhabitants now walk their dogs.

The international philanthropic organisation Kolel Damesek Eliezer and the Czech Federation of Jewish Communities have now attempted partially to recreate the cemetery. The project was due to be financed by Rabbi Louis Kestenbaum from Brooklyn who devotes himself to the restoration of Jewish monuments in Central and Eastern Europe. The project proposed to make the park a place of piety, to plant a hedge there, to extend the grassy areas and to erect a few of tombstones.

A group of locals initiated a petition against this project. The petition was based on alarmist, fake news. Jews were apparently planning to restore the cemetery completely, to fell trees, to remove park benches and to build a wall around the cemetery. Even though the authors of the project and the municipal authorities did try to explain that none of this was planned, a  wave of antisemitism has arisen and it could not be stopped.

Local inhabitants have vociferously protested against the proposal on social networks. A number of articles have been published in the local newspapers, criticising "yids", "foreigners", "clans of freemasons and Jews" and "extremist orthodox American Jews".

Protest letters have been written against the "global conspiracy of the Jews and freemasons", against the "insolent Jewish community", "the Jewish lobby" and the "proyid campaign", appealing to "good Christians" to rise up.

On the basis of these protests, the Prostějov municipal council has now proposed to turn down the project  for the rejuvenation of the former Jewish cemetery.

Academics are stunned by the unexpected wave of antisemitism.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

13.1.2017
Fotografie, která by mohla být ze čtyřicátých let: Dva tisíce uprchlíků spí bez přístřeší v teplotách až -15 stupňů Celsia

13.1.2017
Trump: Jdou po mně hnusáci

Další pozoruhodné výroky Donalda Trumpa na Twitteru, zveřejněné v pátek ráno:

"Teď se ukazuje, že falešná obvinění proti mě dali dohromady mí političtí oponenti a neúspěšný špion, který se bál, že bude žalován... Absolutně vymyšlená fakta, vymysleli je hnusáci, političtí manipulátoři, jak Demokraté, tak Republikáni - FAKE NEWS! Rusko říká, že nic neexistuje. Pravděpodobně to zveřejnily tzv. výzvědné služby, i když věděly, že neexistuje důkaz a nikdy existovat nebude. Moji lidé vypracují kompletní zprávu o hackerství do 90 dnů! Na co si lidé Hillary Clintonové stěžují o FBI. Na základě informací, která měla, nemělo být Clintonové vůbec dovoleno kandidovat. Je zatraceně vinná! Oni jsou na ni MÓC hodní. Prohrála, protože vedla kampaň ve špatných státech. Bez nadšení."

13.1.2017
Ruský parlament schválil zákon o dekriminalizaci domácího násilí

Ve středu schválila v prvním čtení Státní duma zákon o dekriminalizaci domácího násilí, 368 hlasy proti jednomu. Zákon nyní bude připraven pro druhé čtení, v jehož rámci bude domácí násilí odstraněno z ruského trestního zákoníku. Zákon navrhuje dekriminalizaci bití příbuzného.

13.1.2017

Hrůzy, jimž čelí uprchlíci, zejména děti jsou stále děsivější

Moderátor: V zemích, jako je Řecko, Itálie, Srbsko a Turecko vyvolávají nynější mrazy největší míru utrpení. Nejméně pět lidí už umrzlo při snaze překročit evropské hranice a tisíce lidí, které se dostaly do uprchlických táborů, přespávají bez topení ve sněhem pokrytých stanech. Celé rodiny nechávají evropské vlády venky v mrazu, varují humanitární organizace. Zde je naše mezinárodní editorka Lindsay Hilsum:

Lindsay Hilsum: Slunce svítí děravou střechou, ale častěji skrze ní sněží. Staré skladiště není místem, kde by rodiny měly přezimovat. Avšak někteří uprchlíci a migranti v Bělehradě nemají kam jít. Bez ohně tu umrznou. Avšak pálit železniční pražce přináší také nebezpečí.

Uprchlík: "Dva lidé odsud skončili v nemocnici, měli plicní problémy v důsledku kouře."

Není lehké v této zimě spát. Není lehké v této zimě dělat cokoliv. Čekají ve frontách na jídlo. Jsou to Afghánci a Pákistánci, muži a chlapci, a je velmi nepravděpodobné, že by dostali v Evropě azyl. Nemají budoucnost a zpátky by to byla dlouhá, mrazivá, velmi nebezpečná cesta. I kdyby byli ochotni ji podstoupit.

Andrea Contena, Lékaři bez hranic: Hlavním problémem je, že nejsou k dispozici žádná řešení. Tito lidé nemají pro zimní období vůbec žádné přístřeší. Je to důsledkem politiky Evropské unie, která si myslí, že balkánská cesta už nefunguje."

Jižněji na této cestě, v řeckém přístavu Soluni, spí asi třicet mužů ve stanech, navzdory tomu, že sněží.

Migrant: "Je tady strašná zima. Mínus 10, mínus 12."

Pákistánci se obávají, že pokud by přijali dočasné ubytování, byl by to začátek jejich deportace.

Hlavní problémy jsou v Řecku, kde v mrazy táboří 15 500 migrantů na ostrovech Lesbos, Chios a Samos. V Srbsku uvízlo 7500 lidí. Asi 1500 z nich spí venku na ulicích jen v Bělehradě. 300 z nich jsou děti bez doprovodu rodičů. A přicházejí zprávy o nedostatečném ubytování v mrazivých táborech pro 6000 migrantů v Turecku.

Na ostrově Lesbos uprchlíci a migranti stáli frontu na loď, kterou přistavily řecké úřady. Aspoň je tam teplo, a tam budou spát.

Včera zachránily italské pobřežní hlídky 800 migrantů z Libye, druhé cesty do Evropy. UNICEF, dětský fond OSN, oznámil, že loni touto cestou přišlo více než 25 000 dětí bez doprovodu rodičů. Děs na moři. Strach z umrznutí. Hrůzy, jimž čelí uprchlíci, zejména děti jsou stále děsivější.

Videoreportáž britské televize Channel Four je ZDE

14.1.2017
Jak reaguje BBC na nejnovější události:
O volbách, referendech a rozhodnutí strčit nám rozžhavený pohrabáč do zadku

Krátká citace ze satirického pořadu rozhlasu BBC The News Quiz z tohoto týdne:

Marku, kdo neudělal zrovna dobrý dojem na tisk?

Mark Steel: Aha. Tohle bude asi zpráva o Donaldu Trumpovi a jeho velmi podivné tiskové konferenci. Ta nejnovější obvinění, jestli to vůbec jsou obvinění, různí liberálové říkají, tohle ho zničí. Ale ono ho to nezničí. Celá ta věc je - podívejte se, já jsem ještě pořád šokován, že vyhrál ty volby. To se teď bude dít každých pár měsíců. Vždycky večer, kdy si pomyslíte, ale dobře, vždyť ono to nakonec dobře dopadne...

Letos se v určitou dobu bude konat referendum, jestli by nám všem měli strčit do zadku rozžhavený pohrabáč. A ze všech průzkumů veřejného mínění vyplyne, že v zemi není jediný volič, který by hlasoval pro to, aby nám strčili do zadku rozžhavený pohrabáč. A během volební noci po hlasování [hlavní moderátor volebního studia BBC David] Dimbleby řekne: No, to je ale překvapení! Kdo by to býval vůbec očekával!! Podívejte se na to! 88 procent voličů hlasuje, aby nám všem strčili rozžhavený pohrabáč do prdele. Co si o tom myslíte, pane Paddy Ashdowne? [bývalý politik a komentátor volebního studia] (Smích)

(...) Zdroj v angličtině (audio), od minuty 2.04 ZDE
13.1.2017
V Bělehradě nemají uprchlíci možnost ani se normálně umýt
Foto Eva Zahradníčková
14.1.2017

Před rokem zmizela v Berlíně na 30 hodin třináctiletá německo-ruská dívka Lisa F. Když se vrátila k rodičům, tvrdila, že byla unesena a že ji znásilnili "Arabové". Byla to lež - jak později přiznala. Pohádala se s rodiči a celou záležitost si vymyslela. Přesto se ta epizoda stala centrem divoké ruské dezinformační kampaně, zaměřené na destabilizaci Angely Merkelové a německých institucí, píše Natalie Nougayrède.

Německé ultrapravicové organizace uspořádaly demonstrace. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov charakterizoval Lisu, která má německé i ruské občanství jako "naši dívku" a obvinil německé úřady, že věc záměrně utajují z důvodů politické korektnosti. Německý ministr zahraničí obvinil Rusko z šíření "politické propagandy".

Nyní, o rok později, v lednu 2017, umístily důsledky zveřejnění dokumentace o vztazích Donalda Trumpa vůči Rusku Vladimíra Putina a jeho mocenské struktury do centra americké politiky. Pro Evropany vyvstává otázka: Co to bude znamenat pro evropský kontinent, na němž se blíží klíčové volby ve Francii, v Holandsku a v Německu. Skandál s Lisou je důležitý, protože vypovídá mnoho o tom, co se teď může stát.

Jedním z hlavních varování amerických výzvědných organizací ve zprávě o ruských hackerských útocích proti USA bylo, že příštím cílem útoku je Evropa.

Už loni v květnu obvinil veřejně šéf německé výzvědné služby Hans-Georg Maasen ruské tajné služby z internetové špionáže a sabotáže. V roce 2015 německé výzvědné služby zjistily, že Rusko hackersky proniklo do dolní komory německého parlamentu.

Koncem roku 2016 jmenovala celá řada německých činitelů, včetně Angely Merkelové, Rusko jako hrozbu německému demokratickému procesu. Očekává se, že Německo bude letos hlavním cílem ruského úsilí vyvolávat zmatek, provádět hackerské útoky, využívat dat, šířit falešné zprávy a dezinformace a diskreditovat či vydírat politiky. Německo je nejvlivnější země v Evropě a Rusko si buduje v Evropě svou sféru vlivu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

14.1.2017

Diana Sampsonová, americká dětská lékařka, sdělila tiskové kanceláři Reuters, že ošetřuje zoufalé pacienty z táboru Moira, kteří utrpěli omrzliny, třesou se zimou a jsou promoklí v důsledku sněhu a deště, který proniká jejich tenkými stany. "V takovéto situaci je naší hlavní povinností zacházet s těmito lidmi jako s lidskými bytostmi. Tomuto místu chybí základní lidská důstojnost," uvedla.

UNHCR, Vysoká komise OSN pro uprchlíky, obvinila evropské země, že v mrazivém počasí zatlačují uprchlíky přes hranice, policie je bije a odebírá jim oděvy a telefony

Uprchlíci a migranti, kteří jsou v nynějším mrazivém počasí v Evropě ohroženi smrtí zmrznutím, jsou odsunováni zpět přes hranice a jsou terčem násilí a konfiskací, konstatovala UNHCR. Apeluje na evropské vlády, aby začaly na pomoc uprchlíkům dělat víc.

UNHCR oznámila, že od začátku letošního roku umrzlo nejméně pět uprchlíků poté, co teploty v Řecku klesly až na -14 stupňů Celsia a některé země byly zavaleny sněhem.

Mezi mrtvými jsou dva Iráčané, jejichž mrtvoly byly nalezeny v jihovýchodním Bulharsku, poté, co přešli z Turecka, a mladá žena ze Somálska, jejíž mrtvola byla nalezena v témž regionu. Dvacetiletý Afghánec zemřel na komplikace v důsledku hypoermie poté, co v noci překročil řeku Evros na hranici mezi Řeckem a Tureckem, kdy teplota klesla pod -10 stupňů Celsia.

"Prioritou musí být zachránit životy a my naléháme na státní úřady po celé Evropě, aby činily víc na pomoc uprchlíkům a poskytly jim ochranu," konstatovala v pátek mluvčí UNHCR Cecile Pouilly v Ženevě.

UNHCR přesunula stovky lidí na řeckých ostrovech Lesbos a Chio do teplejšího ubytování, ale v táboře Moira na ostrově Lesbos stále žije více než 2500 lidí. Tábor v pátek ostře odsoudila lékařka, která tam pracuje.

Diana Sampsonová, americká dětská lékařka, sdělila tiskové kanceláři Reuters, že ošetřuje zoufalé pacienty z táboru Moira, kteří utrpěli omrzliny, třesou se zimou a jsou promoklí v důsledku sněhu a deště, který proniká jejich tenkými stany. "V takovéto situaci je naší hlavní povinností zacházet s těmito lidmi jako s lidskými bytostmi. Tomuto místu chybí základní lidská důstojnost," uvedla.

UNHCR je také hluboce znepokojena osudem asi 1000 lidí, včetně rodin a malých dětí, které žijí v nevytápěných stanech a ubytovnách na ostrově Samos.

Během zuřivé výměny názorů tento týden v řeckém parlamentě přiznal řecký ministr pro migrační politiky Yannis Mouzalas, že lidé, kteří uvízli v Řecku, žijí v děsivých podmínkách, ještě zhoršených počasím.

V Srbsku žije více než 82 procent z tamějších 7300 uprchlíků ve vytápěných vládních ubytovnách, ale UNHCR vyjádřila znepokojení nad situací asi 1200 mužů, včetně až 300 chlapců bez doprovodu rodičů, kteří spí jako bezdomovci na neformálních místech v centru Bělehradu.

"Vzhledem k tvrdým zimním podmínkám, jsme nesmírně znepokojeni zprávami, že úřady ve všech zemích balkánské trasy dál zatlačují uprchlíky přes hranici do sousedních zemí," řekla Pouillyová. Dodala, že vůči některým uprchlíkům se policie chová násilně a odebírá jim oděvy a mobilní telefony, takže nemohou zatelefonovat o pomoc, když uvíznou.

U dětí jsou v důsledku nepříznivého počasí časté chřipky a akutní infekce dýchacích cest

Jennifer Scott, šéfka uprchlického programu britského Červeného kříže konstatovala, že mnoho uprchlíků v Řecku žije v děsivých podmínkách už mnoho měsíců a mrazivé počasí jejich situaci ještě zhoršilo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

13.1.2017

Moderátorka: Lord Dubs přicestoval do Británie z Československa jako uprchlík v jednom z kindertransportů. Jeho ústavní dodatek z Dolní sněmovny umožnil dětským uprchlíkům, aby dostali v Británii bezpečné útočiště. Pane lorde, vy jste právě navštívil některé uprchlické tábory v Řecku. Jaké jsou tam podmínky?

Lord Dubs: Byl jsem tam před týdnem. Je tam strašná zima. Podmínky jsou děsivé. Není tam skoro vůbec žádné vytápění. Někteří uprchlíci spí v Soluni na ulicích. Je to zoufalá situace a co je horší, není žádná naděje. Oni tam uvízli a není úniku.

Moderátorka: A když si pomyslíte na své vlastní dětství a na to, jak jste byl jako dětský uprchlík přijat v Británii? Vás tu bezpečně přijali. Jak reagujete na ten kontrast?

(K tomu: Rozhovor s Evou Zahradníčkovou: Jak Evropa mučí uprchlíky v táborech v Řecku, ovládaných mafií ZDE)

Lord Dubs: Pro mě to bylo daleko lehčí. Utekl jsem před holocaustem z Československa, ale jakmile jsem přijel tím vlakem do Británie, bylo to všechno zařízené, bylo to všechno lehké. Tohle je zoufalá situace. V Řecku je v těchto táborech 25 000 dětí. Celkem je v Řecku 65 000 uprchlíků. Asi 800 dětí nemá vůbec žádné ubytování. Je to naprosto zoufalé. Je tam polní kuchyně, humanitární organizace vozí jídlo do centra Soluně pro lidi, kteří tam žijí bez přístřeší. Je to děsné.

Moderátorka: Zmínil jste se o těch ohromujících číslech. O počtech dětí, uvízlých v těchto mrazivých táborech. Kolik z těchto dětí byste chtěl, aby Británie přijala?

Lord Dubs: Zatím jsme jich z Řecka přijali šest. Myslím, že bychom jich mohli přijmout alespoň několik stovek. Neříkám, že bychom je měli přijmout všechny, ale měli bychom přijmout několik stovek. A měli bychom to udělat rychle. Každý další den je pro tyto děti nebezpečný. Je to nebezpečné, protože je tam mráz, mohou onemocnět, jejich rodiny jsou v strašlivém stavu, některé ty děti mají rodiny, jiné je nemají. Je to zoufalá situace. Měli bychom to udělat co nejrychleji.

Moderátorka: Britská vláda schválila Dubsův dodatek, váš dodatek, podle něhož má do Británie přijít zatím asi 900 dětí bez doprovodu rodičů. Co víc podle vás by měla britská vláda udělat?

Lord Dubs: Zatímco jsou děti v takové zoufalé situaci, v Řecku i jinde, myslím i v Itálii, měli bychom rychle jednat a přijmout alespoň několik dalších stovek. Měli bychom několika stovkám těchto dětí poskytnout slušný život. A ostatní země by měly udělat totéž. Ale my bychom měli jednat hned teď.

Moderátorka: Vyskytuje se ale proti tomu teď odpor. Existuje množství nepřátelství proti hromadné imigraci. Lidé v této zemi zatvrdili svá srdce.

Lord Dubs: Veřejné mínění stále podporuje názor, že bychom měli přijmout dětské uprchlíky. Je opravdu důležité, abychom toto udělali. Místní komunity to podporují a ty děti si zaslouží lepší život, než jakého se jim dostává. A potřebují bezpečí, jehož by se jim mohlo dostat v této zemi. Tito lidé, ať jsou to děti nebo dospělí, jsou ztraumatizováni, svými děsivými, strašlivými zážitky. A je naprosto správné jim poskytnout množství podpory, aby dokázali aspoň trochu překonat své trauma - oni se ho nikdy úplně nezbaví - a aby mohli mít slušnou budoucnost. Oni potřebují podporu a některé místní úřady ji opravdu poskytují, některé jiné by mohly být o něco lepší.

Videorozhovor televize Channel Four s lordem Dubsem z Československa ZDE

Festival dokumentárního filmu Jihlava       Historie >
5. 11. 2014 Třikrát hurá pro FAMU Sam Graeme Beaton
5. 11. 2014 Three Cheers for FAMU Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 Česká pivní válka Sam Graeme Beaton
1. 11. 2014 The Czech Beer War Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Venku v přírodě - František svého druhu a Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
31. 10. 2014 Out in the Open - František svého druhu and Lovu zdar! Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Závěrečná ceremonie jihlavského festivalu: Jeho význam roste Sam Graeme Beaton
30. 10. 2014 Jihlava Closing Ceremony -- A Festival in Ascendance Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Filmy o rasismu v České republice Sam Graeme Beaton
28. 10. 2014 Films about racism in the Czech Republic

Předčasné volby 2013       Historie >
21. 2. 2014 Skutečně přišla změna?   
16. 2. 2014 Proč neočekávám žádných hysterických změn k lepšímu Karel  Dolejší
31. 1. 2014 Místo škrtů šetření Boris  Cvek
10. 1. 2014 Jedna ruka netleská Lubomír  Brožek
1. 1. 2014 Chodíval k nám, chodíval... Petr  Lachnit
27. 12. 2013 Bilance roku 2013: Česká republika v zajetí minulosti Boris  Cvek
25. 11. 2013 ČSSD, korupce a dvojí metr antikomunistické pravice Jan  Májíček
20. 11. 2013 Babišův a Sobotkův plán 10% škrtů hrubého národního štěstí Štěpán  Kotrba
18. 11. 2013 Zemanovci na odchodu z politické scény? Michael  Kroh
11. 11. 2013 Nejde o pouhou solidaritu předsedů stran...

Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice       Historie >
28. 4. 2016 Zpověď „šmejda“ Ivo  Barteček
30. 12. 2015 Vidina tří set (korun) Štěpán  Steiger
1. 1. 2014 Kotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla Štěpán  Kotrba
1. 10. 2013 Interpretace o důchodcích paní Šporkové není úplně přesná Jiří  Baťa
30. 9. 2013 Důchodci -- trochu jiný pohled Sylva  Šporková
30. 9. 2013 Manuálně pracující mívali vysoké důchody Alice  Valkarová
29. 9. 2013 Důchodci by se měli probudit   
24. 9. 2013 Šedá síla mlčící, spící Ivan  David
20. 9. 2013 Zapomenutí - a co dál? Jan  Sláma
20. 9. 2013 Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec

Tykadlový řidič Roman Smetana       Historie >
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
29. 10. 2013 Dobrý řidič Smetana Sam Graeme Beaton
15. 3. 2013 Krajský soud potvrdil podmíněný trest pro Romana Smetanu Milan  Daniel
15. 1. 2013 IDnes napsala o protestu 15 lidí proti komunismu :) o demonstraci 150 osob na podporu Romana Smetany neinformovala Milan  Daniel
15. 1. 2013 Roman Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmíněný trest Jan  Čulík
15. 1. 2013 Smetana nedostal trest, který by mohl mařit Milan  Daniel
7. 1. 2013 Zdravím Vás z 23. století Oldřich  Kříž
5. 1. 2013 Poněkud nevěrohodný "nestraník" Cikrt Jiří  Baťa
4. 1. 2013 Proč lžete, pane Doležale? Roman  Smetana
3. 1. 2013 Tykadla

Václav Havel - dramatik a politik       Historie >
3. 11. 2016 My, nudní Češi Bohumil  Kartous
27. 10. 2016 O odkazu Václava Havla Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Cenzura ve jménu Václava Havla? Pieter De Buysser
27. 10. 2016 Censorship in the name of Václav Havel? Pieter De Buysser
20. 10. 2016 Postotalitní bigoterie v naší kulturní DNA Bohumil  Kartous
6. 10. 2016 Havlovský patos v digitálu   
6. 10. 2016 Kdyby nebylo Václava Havla, museli bychom si jej vymyslet Daniel  Veselý
6. 10. 2016 Srovnávat Havla, Klause a Zemana nedává smysl Bohumil  Kartous
5. 10. 2016 Je opravdu nutné proměnit všechno v ČR v ideologický stereotyp a mediální kýč? Jan  Čulík
23. 12. 2015 O lidskoprávním „nihilismu“

Koutek reklamní tuposti       Historie >
12. 2. 2014 Vyjádření bývalého generálního tajemníka MOV ke komercializaci olympijské myšlenky + humoreska navíc Tomáš  Koloc
10. 2. 2014 Detaily nebo medaili!, aneb obchod s olympijským masem Tomáš  Koloc
31. 1. 2014 Máte rádi Sochi? aneb Makaronské hry 2014 Tomáš  Koloc
29. 1. 2014 "...na všech sloupích" Tomáš  Koloc
28. 1. 2014 Špičková Česká televize Bohumil  Kartous
27. 1. 2014 Ještě češtějá, ještě lépějá, pane hrábě! Karel  Dolejší
17. 1. 2014 "Ultimátní" konec českého překladatelství Tomáš  Koloc
15. 1. 2014 Antisemit revival Tomáš  Koloc
31. 12. 2013 Silvestr třicátého Tomáš  Koloc
13. 12. 2013 Slaďte (ne)zdravě?

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce