ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26.11.2015
Apatie české společnosti vůči tak dráždivým podnětům, jako je otevřený fašismus, je nebezpečný symptom

Nebýt pár očekávatelných komentářů v médiích a demonstrace studentů na Albertově týden poté, kdy tam Miloš Zeman - údajně zcela nevědomky - zpíval českou hymnu bok po boku s fašistou, jakoby v české společnosti neexistovala dostatečná míra protilátek v okamžiku, kdy se tu rozmáhá velmi silná infekce. Už několikrát se za posledních 25 let sešly desítky tisíc lidí na Václavském náměstí, např. v rámci politické kampaně Děkujeme, odejděte!, nebo při tzv. televizní stávce. Obojí se pravda odehrálo už dávno, před patnácti lety. Společnost pravděpodobně byla zjitřená a ochotná jít postát chvíli v zimě a trochu zahalekat. Míra apatie od té doby narostla do neuvěřitelných rozměrů a tam, kde se lidé byli ochotni brát za politické zájmy jiných, dnes nejsou ochotni brát se za podstatu demokracie. Něco je špatně...

Kryštof Kozák mi napsal, že ti lidé (myšleno tu část české společnosti, která nechce pomoci uprchlíkům) se prostě něčeho bojí a že bychom měli vědět, co to je. Ano, má jen malý smysl spílat lidem, že dělají chybu, když jim nikdo pořádně nevysvětlil, jakou chybu že to vlastně dělají. To je mimochodem zcela prokazatelný zločin českého školství, že místo aby učil děti s chybou pracovat, trestá je za ni. Z těch dětí pak vyrostou lidé s tak omezeným sebevědomím, že než aby se do něčeho pustili a třeba jen řekli, co si skutečně myslí, jdou s davem. Nebo - a to je nejčastější řešení - mlčí. 

Málokdo v této společnosti umí pracovat s vlastní chybou, málokdo si ji umí dostatečně přiznat (škola naučila, že to je trestné), málokdo uvažuje s tím, že chybu udělá a že to prostě je nutná součást lidského jednání.

Dalším zločinem české školy je, že učí děti podléhat umělým, neskutečným autoritám. Učitel, který uvalí na děti kolektivní trest, není oprávněná autorita. Je to někdo, kdo evidentně selhal. Česká škola ale naučila tyto lidi respektovat bez ohledu na to, co dělají. 

Více než polovina této společnosti nyní respektuje prezidenta, který opakovaně selhal, stejně jako tomu dělali ve škole. Řada z nich dokonce hledá naprosto bizarní argumenty, aby si svou patologickou závislost na despocii odůvodnili. 

Považte, Miloš Zeman prý nevěděl, kdo to vedle něj stojí, když zpíval hymnu 17. listopadu na Albertově. Připomíná to postoje negramotných mužiků v Rusku, kteří také dobře věděli, že báťuška car (případně soudruh Stalin) by se nikdy ničeho špatného nedopustili. Vždy to byli pouze ti zlí a neschopní lidé okolo těchto géniů dobra. 

Čeho se tedy ti lidé tak bojí, že jsou ochotni chválit fašisty za podněcování k nového holocaustu a bez nejmenšího studu řeknou, že by uprchlíci před válkou mohli po cestě umrznout? Nevím, nedokážu na to úplně odpovědět. Mám dojem, že to už přesahuje hranice pochopitelného strachu, že jde o čirou nenávist, těžko omluvitelnou tím, že se bojím o ztrátu čehosi cenného, niterného či pro život nepostradatelného.

Vedl jsem před dvěma dny zajímavý rozhovor s lidmi, o nichž soudím, že jsou vzdělaní, patří k elitě této společnosti. Jeden je právník, druhý psychiatr, oba velmi zkušení. I oni mají dojem, že se lidé bojí, bojí se podle nich o svou kulturní identitu, přesně řečeno identitu "národního státu", o její často velmi jemné nuance, jako je třeba hospodský humor. Pokud se ale ti lidé skutečně bojí o svou identitu, pravděpodobně si vůbec nejsou jisti tím, zda jsou schopni svou identitu ubránit. Notabene v situaci, kdy jim nikdo reálně nehrozí nějakou násilnou asimilací. 

Ptal jsem se, pokud tedy tato společnost skutečně ta lpí na své jedinečné identitě, proč se ji nesnaží viditelně reprodukovat? Jestli tato společnost něco zoufale postrádá, pak to jsou spontánní hnutí, která by měla potřebu něco z té jedinečné české identity nacházet, redefinovat pro současnost, uchovávat pro budoucnost. To aby člověk skutečně pohledal...

Obávám se, že ti vzdělaní lidé mají částečně pravdu. Je to problém české identity. Je to ale spíše problém její reálné absence, neschopnost definovat silným a přesvědčivým způsobem, že tato kultura je dostatečně vitální, aby přešila byť jen hypotetický a marginální nápor odjinud.

A je to taky problém naprosto formálního pojetí demokracie, které tato společnost uchovává spíše ze setrvačnosti než proto, že by se na tom vážně a explicitně shodovala. 

Podívejme se na ústavu a listinu lidských práv. Sebere někdo tu odvahu a položí v průzkumu veřejného mínění jednotlivá práva k posouzení této společnosti, přeformulovaná tak, aby nebylo jasné, že jde o ústavu? Sebere někdo odvahu zjistit, jak velká část této společnosti vlastně souzní s fašistou, kterou chce muslimy mlít do masokostní moučky a zbavovat práv ty, kdo s ním nesouhlasí? Sebere někdo odvahu zjistit, jak velké části společnosti vadí, že prezident zpívá českou hymnu bok po boku s fašistou?

Je velmi důležité něco takového udělat. Podle všeho je tato společnost ve stádiu naprosté apatie, z níž ji vybudí jedině animální strach o dobré bydlo, převlékaný za kulturu nebo identitu. Jinak by se na Václavském náměstí musely sejít desetitisíce lidí, kteří budou hlasitě protestovat proti tomu, že se nejvyšší ústavní představitel této země hrdě staví za to, co na adresu řešení sociálních krizí blábolí poblouzněný entomolog Konvička. Až na akademickou demonstraci nikde nikdo, žádné davy lidí obávajících se o to, co reálně hrozí, tedy o ztrátu demokracie a svobody v této zemi. To podle mě není strach, to je infekční apatie a nemohoucnost.

Prý se v evropských politických kruzích říká České republice "light Hungary". Všechno tu je podobné, jen prý trochu mírnější. Může být, že za dalších deset let dospějeme k "plnotučné" verzi moderní despocie. Zatím tomu jdeme směle vstříc...

26.11.2015

Kdyby s nimi přišli do styku, zjistili by, že jsou to lidé jako oni

Zdá se mi, že ani nemá valného významu kritizovat spoluobčany, že se bojí vnějšího světa. Je to prostě fóbie, kterou mnozí Češi mají, a s tím nic nenaděláme. Je to fakt. Je velmi pravděpodobné, že ji vyvolala zcela neodpovědná a záměrně nenávist vůči vnějšímu světu z komerčních důvodů vyvolávající zlovolná média, jako jsou zejména Parlamentní listy, avšak důležité je, že tyto bulvární, manipulující sdělovací prostředky odhalily v české veřejnosti velký xenofobní potenciál - uvědomily si, že většina Čechů je si nejistá ve své totožnosti, a tak bude komerčně nesmírně výhodné je děsit údajným zahraničním nebezpečím a vyvolávat v nich iracionální fóbie, na nichž lze vydělávat.

Myslím, že pacienta asi nemá cenu z toho obviňovat nebo ho za to kritizovat. Česká veřejnost reaguje asi tak, jako kdybyste zašli v krásný červnový den do garsoniéry ke kamarádovi, a vyzvali ho, že je krásně, ať jde ven, třeba se opalovat do parku, nebo si vyjede na kole. A on by vám s děsem v očích sdělil, že v žádném případě nemůže překročit práh svého bytu, neboť venku jsou zlí, cizí lidí, kteří mu usilují o život. A naprosto by odmítal jakokoliv racionální argumentaci, věcně mu dokazující, že jeho obavy jsou naprosto nesmyslné.

Vnější svět je, milí Čechové, daleko méně nepřátelštější a děsivější, než si v nynější situaci představujete a než vám to oktrojují manipulativní prodejná česká média.

Zaujala mě dnešní poznámka na Facebooku od Petry Jamesové, odbornice na česká studia na univerzitě v Bruselu. Petra Jamesová napsala, že se v Bruselu cítí naprosto jako v Čechách, protože na žádost belgické policie, aby Belgičané nezveřejňovali na sociálních sítích informace o bezpečnostních protiteroristických opatřeních, reagovala celá belgická populace houfně tím, že začala na Facebooku a Twitteru zveřejňovat fotografie koček. Přesně tak by přece reagovali i Češi, píše Petra James. Cítím se tu zcela jako doma.

I ze vzdáleného Skotska mohu svědčit, milí čtenáři, že skotský humor má tak blízko k české hospodské ironii a la Bohumil Hrabal, že je od ní v podstatě nerozeznatelný.

Jak Belgie tak Británie, či případně Skotsko, jsou multikulturní a mnohonárodností společnosti. Všichni jsme tady na to opravdu hrdí, že žijeme ve směsici kultur. Nikdo nás tím neohrožuje.

Všechny ty neuvěřitelné kydy od českých rádoby autorit, které - bez faktů a bez důkazů - tvrdí že Neevropané, muslimové, do Evropy nepatří (jak si to vůbec mohou DOVOLIT? Kde se bere ta jejich arogance?) jsou šokujícím příkladem komické ignorance a neuvěřitelného zápecnictví.

Co je nutno udělat, aby to pochopili i Češi? Je potřeba zaměstnant psychologa, který by dokázat přesvědčit Čecha, šílícího, že v krásný červnový letní den v žádném případě nemůže jít ven, protože "tam jsou divný neznámý lidI" - aby tuto fóbii zrušil?

Mě by opravdu zajímalo, jakého psychologa by bylo zapotřebí, aby tu nenávistnou, nepodloženou, iracionální hysterii, vládnoucí v Čechách, rozbil.

26.11.2015
Častěji než útok islamistického teroristy způsobí v USA smrt nejen autonehody, ale třeba plavání nebo setkání s krávou
Všechny generace mají iracionální strach z uprchlíků

Americká administrativa přijala ještě přísnější opatření pro přijímání uprchlíků ze Sýrie. Už nyní ovšem každý, kdo chce v USA požádat o azyl, musí projít takřka neuvěřitelným procesem zkoumání identity, zdraví či postojů pod dohledem tří na sobě nezávislých federálních bezpečnostních agentur. Republikánští kandidáti v primárkách pro prezidentské volby se předhánějí v návrzích absurdních restriktivních opatření nebo stojí úplně proti přijímání uprchlíků. Každá generace v USA projevovala tentýž strach z uprchlíků, ať už to byli Židé, Japonci, Vietnamci či kdokoliv jiný. Přitom z mnoha set tisíc přijatých uprchlíků v posledních letech byli pouze tři obviněni z podílu na teroristických útocích. To je pravděpodobně snesitelné riziko, protože mnohem větší představuje jízda autem, ale i plavání nebo setkání s krávou. John Oliver ve svém brilantně sarkastickém, vysoce sledovaném pořadu velmi ostře a pregnantně poukazuje na iracionalitu postojů americké veřejnosti vůči uprchlíkům (41 států USA by údajně odmítlo uprchlíky přijmout, byť je k tomu právní systém USA neopravňuje). V situaci, kdy prezident Francie Hollande otevřeně říká, že Francie uprchlíky nadále vítá. Na Oliverův pořad upozornil server Alternet. Mimochodem, jak poznamenává Oliver, jediný okamžik, kdy se strach z toho, že uprchlíci vyhladí původní obyvatele, skutečně naplnil, Američané v současnosti slaví v rámci Dne díkuvzdání...

20.11.2015
Rozhovor Britských listů 32:
Jak Česko ohrožuje své strategické postavení a bezpečnost


Ve čtvrtek 19. listopadu zrušila Federica Mogherini svou návštěvu ČR, protože tamější islamofobní a protiuprchlická atmosféra "nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice". Ohrozí svými iracionálními extremistickými názory. které v ČR nyní převažují ve veřejné debatě, svou marginalizací svou ekonomickou i strategickou bezpečnost? O tom hovořil Bohumil Kartous s Janem Čulíkem v tomto rozhovoru Britských listů, který se vysílá na Regionální televizi, přístupné na kabelu a na internetu, od pátku 20. listopadu 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

26.11.2015
Rozhovor s Petrem Šafaříkem, novým předsedou Rady Českého rozhlasu

O podivných vztazích předchozího ředitele ČRo Duhana, o nepotismu ve veřejnoprávních médiích vůbec, o vyváženosti vysílání s ohledem na názory i ideologie, kontrolních mechanismech před šířením nepodložených informací i budoucím - kýženém směřování ČRo. O tom je rozhovor s Petrem Šafaříkem, který byl ve středu 25. 11. 2015 zvolen předsedou Rady Českého rozhlasu.

Byl jste zvolen předsedou Rady ČRo, gratuluji.

Děkuji.

Proč předchozí předseda Stehlík odstoupil? Souvisí to nějak s případem nedávno odstoupivšího ředitele Duhana?

Na začátku včerejší veřejné schůze rady odstoupilo celé předsednictvo, já také - byl jsem v něm jedním ze dvou místopředsedů. Část radních dala najevo, že by bylo dobré „říct si znovu o důvěru“. Souvislost s odstoupením P. Duhana tu byla, ale ne úplně těsná.

Ještě k tomu bývalému řediteli, odešel oficiálně ze zdravotních důvodů, nicméně prosáklo, že si dělal z ČRo rodinnou firmu, zaměstnával svého syna... Těch problémů bylo více, např. podivné smlouvy za údajné "marketingové poradenství" pro bývalé radní Ratiborského a Jaklovou, kteří pana Duhana volili. To je sice do nebe volající nepotismus a korupce, ale mně připadá, že jde o stav ve veřejnoprávních médiích dobře zažitý. Natož aby to někomu podrazilo nohy... Nebo je to zkreslené tvrzení?

U Dany Jaklové se nejednalo o marketingové poradenství. Podle její smlouvy s ČRo se mělo jednat o poradenství v programu. Jak Peter Duhan, tak Dana Jaklová pro média mluvili o tom, že šlo o poradenství „s legislativním procesem“. Tento rozpor oproti smlouvě iritoval, asi ještě více to byl ale fakt, že k té práci nebyly předloženy žádné doklady, neboť prý vše proběhlo ústní formou. Nicméně u Dany Jaklové byla dodržena dvouletá lhůta po skončení jejího mandátu. Ta lhůta se vztahuje i na takzvané osoby blízké. U Tomáše Ratiborského jednak nebyla ta dvouletá lhůta dodržena, jednak byl v ČRo krátce zaměstnán i jeho syn, ten dokonce část z toho i během doby, kdy ještě běžel Ratiborského mandát. To ale rada prostřednictvím své dozorčí komise zjistila až velmi nedávno a Peter Duhan „předběhl“ konsekvence svou rezignací.

K nepotismu a „podražení nohou“ - berme jako dobrou zprávu, že v daném případě to k „podražení nohou“ vedlo. A bylo to jasně a veřejně pojmenováno jako pochybení.

A znamená to omezení nepotismu v ČRo?

K tomu nemám žádné informace, vlastně nemám ani představu o rozsahu toho, co jste před chvílí nazval stavem ve veřejnoprávních médiích dobře zažitým. Snad ten případ Petera Duhana zafunguje k odstrašení...

Netýká se to jen personálních záležitostí, rada má k dispozici stížnosti na nevyváženost či zaujatost některých pořadů a vysílání. Hodně se probírá třeba neomezený přístup katolické církve do vysílání. Kardinál Duka, který slouží mše pro prezidenta podporujícího fašisty, je častým hostem...

Slova o „neomezeném přístupu“ jsou nadsazená. Rada se v minulosti zajímala o to, jestli je v dané sféře dodržován Kodex Českého rozhlasu - přispělo to k tomu, že si ČRo nechal udělat odborný posudek a následně přišel s novou koncepcí náboženského vysílání. Vysílání pořadu Glosa Dominika Duky skončilo na konci roku 2014.

Otázkou je i vyváženost názorová. Existují nějaké statistiky např. o citovaných českých a zahraničních médiích? Opět možná subjektivní dojem, nicméně citovanost médií patřících oligarchům, případně novinářů pro oligarchy pracujících je v ČRo standard. Jde vesměs o média pravicově orientovaná. Levicová a zároveň nezávislá média jako Deník Referendum, Britské listy nebo A2 jsou podle mého dojmu zastoupena méně. Nebo se pletu?

Předně: i ohledně plurality v relacích „četba z tisku“ byla rada aktivní. Zhruba na přelomu roku jsme konkrétně doložili pochybení, Český rozhlas nedostatky částečně uznal a nastavil nová pravidla. Stálo by za analýzu, jestli ČRo cituje srovnatelně z menších médií. Možná si takovou analýzu rada někdy zadá, každopádně bych byl rád, kdyby se tomu i bez toho věnovali na katedrách mediálních studií a žurnalistiky a na dalších relevantních školách a výzkumných pracovištích. Podobných silných témat k výzkumu je u ČRo více.

Stranou bych teď nechal to s tiskovými magnáty - rozhlas sotva může opomíjet velké deníky atd., ať už patří komukoliv. Když pomyslím na svou vlastní posluchačskou zkušenost např. s relacemi „četba z domácího tisku“ na stanici ČRo Plus, pak musím s vaší tezí týkající se malých či alternativních médií souhlasit. Něco se oproti minulosti v „četbách z tisku“ v ČRo zlepšilo, ale některá malá média jsou tam zcela nebo téměř zcela opomíjena, přestože existují výrazně déle než tituly, které ČRo zařadil do přehledů tisku ihned po jejich založení. Takže co do otevřenosti, nepředpojatosti a plurality je v ČRo hodně co zlepšovat.

Necháte jako předseda rady takovou analýzu zadat?

Je to jedna z možností, co mohu navhrnout. Zajímavých témat a problémů je více. Sám to ale samozřejmě nezadám, záleží na celé radě a také na součinnosti Českého rozhlasu – rada sama totiž nemá právní subjektivitu.

Možná by bylo dobré akademickou sféru přímo oslovit, oni asi tak trochu hybernují…

Snad takhle zafunguje i tento rozhovor. Jinak takovým oslovením bylo i to, že došlo k vypsání výběrového řízení na analýzy pro potřeby Rady Českého rozhlasu.

Některé stanice ČRo jsou z hlediska orientace velmi vyhraněné, jako třeba Plus. Zrovna pro tuto stanici se hledá nový šéfredaktor. Kdo by to měl podle vás být a k čemu by měl názorovou stanici ČRo vést?

To se řekne jednoduše - měl by to být člověk, který zajistí, že ta stanice bude splňovat Kodex Českého rozhlasu. Ten dokument je celkem dobře napsán, velmi doporučuji jeho četbu a poměřování toho či onoho z produkce ČRo tím Kodexem. Nový šéfredaktor by měl mít alespoň „evropský rámec“, to jest i odstup od provinčnosti části zdejší mainsteamové žurnalistiky se všemi jejími ideologematy, konformitou, předpojatostmi a „bojováním starých bitev“. Žijeme ve stále složitějším světě a stanice mluveného slova jako je ČRo Plus musí být schopna identifikovat opravdu závažná témata, sledovat je do hloubky a dlouhodobě. A zpracovávat je pluralitně.

Co Wave? Nadějný projekt s reálným potenciálem oslovit mladé skončil na VKV a bez reálného dosahu. Nejde s tím něco dělat? Copak se ČRo nechce podílet na kultivaci mladé generace a nechává ji napospas otupujícímu mainstreamu?

Český rozhlas by to určitě chtěl, ale hodně ho svazuje zákonný rámec. Nedávno se ČRo Wave na VKV vrátilo, a sice hodinovým pořadem „On Air Radia Wave“ v čase někdejší „Čajovny“ na stanici Vltava. Zajímavé je, že část publika Vltavy to nese těžce. Rada v této věci rozhlas podpořila s tím, že by to „hodinové okénko“ Wave na Vltavě snad mohlo zároveň mladší publikum seznámit s Vltavou - tedy že část mladých posluchačů neodladí hned po skončení toho „svého bloku“. Jestli jde dělat něco víc: někdo by musel úspěšně oslovit politiky, aby změnou zákona Českému rozhlasu dali, respektive umožnili získávat analogové frekvence pro jeho stanici pro mladé. Protitlak komerčních rozhlasových stanic by byl jistě obrovský, bylo to znát už u novely, která nakonec vedla k nedávnému rozšíření stanice ČRo Plus na VKV frekvence - ale jen na ty, které si ČRo skládá optimalizací své stávající sítě.

Mám dojem, že svoboda slova má své hranice tam, kde začíná demagogie a blud. Jan Petránek se nechal na vlnách ČRo slyšet, že uprchlická vlna je geniálně zosnovaný trojský kůň, něhož prostřednictvím kdosi útočí na Evropu. Chápu, že je pan Petránek považován za nestora ČRo, nicméně to mu snad nedovoluje podporovat ničím nepodložené konspirace, notabene prostřednictvím veřejnoprávního média? Je ČRo imunní vůči tomu, aby k takovým excesům nedocházelo systematicky?

Těžko říct. Obecně má Český rozhlas všechny hmotné, institucionální a různé další rámcové předpoklady k tomu, aby dělal velmi kvalitní novinařinu: je finančně dobře zajistěn, je chráněn proti „poryvům trhu“, má zajistěnu nezávislost atd. atd. Měli by tam tedy být redaktoři, editoři atp., kteří svou práci dobře umějí, to znamená měli by umět i posoudit, co je nepodložené či jinak problematické.

Tedy je pouze na editorech ČRo, jestli nechají někoho bezmezně plácat, či nikoliv?

Český rozhlas má své redakční procesy a měl by být schopen se s tím náležitě vyrovnat a zpracovat i případnou kritiku zvnějšku.

A teď samozřejmě otázka na budoucího ředitele, kterého bude rada volit. Je šance, že to bude někdo, kdo rozumí důležitosti a roli ČRo v mediálním prostoru a kdo se pouze nebude přizpůsobovat zájmovým skupinám uvnitř a vně ČRo? Je něco takového vůbec možné?

Věřím, že ano. Obecně by mohlo pomoci, kdyby přibylo mediální žurnalistiky - profesionální i té občanské a aktivistické - „watchdogové“. Kdyby se i o ČRo více psalo - tím by zesílila jeho veřejná kontrola a zpětná vazba k jeho práci. Pro jistotu zdůrazňuju, že myslím i kladnou zpětnou vazbu, nejen tu, která upozorňuje na nedostatky.

26.11.2015
V Severnom mori sú dostupné záchranárské kapacity

Európske moria sú a budú v tomto a budúcich rokoch konfrontované s dvoma súčastne prebiehajúcimi, charakterom rozdielnymi krízami. Česká a slovenská verejnosť sú do určitej miery oboznámené s humanitárnou krízou, odohrávajúcou sa v Stredozemnom mori. V našich končinách nemáme žiadne zásadnejšie dôvody zaujímať sa o regionálnu hospodársku krízu, ktorou trpí ťažebný sektor v mori severnom. Existuje však jeden spoločný menovateľ, ktorý obe krízy na európskej úrovni spája, resp. spájať by môhol, ak by k tomu existovala politická vôľa. Tým sú dostupné záchranárské kapacity krajín EU a Nórska. Velmi zajímavou analýzu pro Britské listy napsal čtenář Miloš Bielčik, aktivní námořník a absolvent Námořní univerzity v polském Štětíně.

Humanitárna kríza v Stredozemnom mori

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prišlo vo vodách Stredozemného mora o život (a je pohrešovaných) od 1. januára tohto roku 3 548 ľudí (údaj k 24. novembru, ZDE). Počet úmrtí by bolo možné znížiť, ak by k tomu existovali (boli zmobilizované) dostatočné prostriedky. Od medzinárodnej neziskovej organizácie Lekári bez hraníc / Médecins Sans Frontières (ďalej MSF) prichádzajú opakované vyhlásenia, apelujúce na vlády EU-28 o navýšenie záchranárskych kapacít. MSF majú k dispozícií dve lode ( Bourbon Argos a Dignity 1 ) a utečencov a migrantov zachraňujú z mora a z nestabilných plavidiel v spolupráci s talianskou pobrežnou strážou. Výnimkou nie sú operácie, kedy počet osôb potrebujúcich pomoc presahuje kapacity dostupných lodí v oblasti. Ďalším problémom je schopnosť lodí pokrývať dostatočnú rozlohu mora.

Dnes uvádzaná kapacita Bourbon Argos je 500 zachránených osôb. Pôvodne sa počítalo len s kapacitou 300 až 350 osôb. V septembri nalodil Bourbon Argos jednorázovo 1001 ľudí a v oblasti sa pritom nachádazli ďalšie nestabilné plavidlá. Loď MSF však pre ne už kapacitne a z ohľadu na bezpečnosť nestačila (ZDE, ZDE). Skutočnou tragédiou bola 5. augusta smrť stoviek ľudí, ktorá nasledovala po prevrátení pašeráckeho plavidla. Alarmujúcimi sú (resp. mali by byť!) udalosti, ktoré tragédií predchádzali. Plavidlo s približne 600 ľudmi na palube bolo talianskou pobrežnou strážou spozorované niekoľko hodín pred tým, ako došlo k jeho prevráteniu. Loď MSF Dignity I bola okamžite nasmerovaná k jeho pozícií, avšak pred dosiahnutím pôvodného cieľu bola pobrežnou strážou – v snahe o racionalizáciu nedostatkových kapacít - presmerovaná k ďalšiemu plavidlu s 94 ľudmi na palube. Dignity I sa vydala k primárnej pozícií po ukonečení záchrannej operácie v pozícií sekundárnej. Udalosti sa však v priebehu hodín vyvinuli tak, že pre približne 300 ľudí bol príchod Dignity I a ďalších záchranarskych lodí už príliš neskorým (ZDE). Evidentná potreba hustejšieho pokrytia niektorých oblastí Stredozemného mora záchranárskymi loďami stavia do nového svetla nadbytočné kapacity v Severnom mori.

Hospodárska kríza v Severnom mori

Súbežne s humanitárnou krízou v Sredozemnom mori prebieha v Severnom mori hospodárska kríza v ťažebnom priemysle na kontinentálnom šelfe (offshore oil and gas industry). Keďže náklady na ťažbu ropy v Severnom mori patria k tým vyšším, sektor je nízkymi cenami suroviny tvrdo zasiahnutý (ZDE). Prevádzkovatelia ropných plošín sa snažia šetriť na prevádzkových nákladoch, odkladajúc všetku nie akútnu údžbu na neurcito. To spolu s nízkymi investíciami do nových plošín postihuje trh tzv. Offshore Supply Vessels (špecializované lode určené na logistickú, technickú a záchranársku podporu ropných plošín, ďalej OSV.)

V európskych prístavoch Severného mora sa podľa údajov zo začiatku októbra nachádzalo nevyužitých viac ako 60 OSV lodí. Na základe vyhlásení krízou postihnutých firiem, predpokladá sa nárast počtu OSV zakonzervovaných v prístavoch do konca roku minimálne o ďalších 25 (ZDE, ZDE). V rámci toho stojí za špeciálnu zmienku 7 odstavených kusov ERRV (Emergency Response and Rescue Vessel, “Zachranárske plavidlo rýchlej reakcie”). Okrem konštrukčných riešení spoločných pre všetky OSV (viď. nižšie), úzko špecializovaná ERRV je vybavená tiež posádkou trénovanou prednostne na záchranné operácie, paramedikom, krytou palubou so sedačkami (bežné OSV bez úpravy môžu poskytnúť na prepravu trosečníkov len menej komfortnú otvorenú nákladnú palubu) lôžkami a rozsiahlejším zdravotníckym vybavením. Má dostatok sanitárnych kapacít pre väčší počet ľudí na palube a všetky potrebné podmienky na rehydratáciu, liečbu hypotermie, šoku, menej závažných úrazov.

I menej špecializované OSV majú však spoločných niekoľko technických parametrov, veľmi dobre využiteľných pri záchranárskych operáciach presne toho druhu, aké dnes prebiehajú v Stredozemnom mori: schopnosť dlhodobejšieho zotrvania na otvorenom mori a prekonávania väčších vzdialeností, veľmi dobrá manévrovateľnosť (potrebná pre bezpečnú a efektívnu spoluprácu s dcérskym plavidlom a pre pohotové vykonávanie „vyhľadávacieho manévru“, tzv. search pattern), ďalej prítomnosť tzv. rescue zone (miesto na trupe s menšou vzdialenosťou medzi hladinou a palubou) pre prechod trosecníkov z člnu na materskú loď a predovšetkým dostatočné priestory a nosnoť pre bezpečný transport niekoľkých stoviek pasažierov – trosečníkov.

Nie je náhodou, že obä lode MSF, vykonávajúce záchranársku misiu v Sredozemnom mori, sú konštruované ako OSV a svoju kariéru začali práve v tažebnom priemysle.

Technické prostriedky využiteľné v Stredozemnom mori sa v krajinách EU nachádzajú. Skutočne nedostatkovou sa zdá byť vôľa. Nedostatkovou a zároveň preťaženou tam, kde ju ľudia u seba nájdu. Dobrovolníci na Dignity I a Bourbon Argos sú ľudia motivovaní snahou pomôcť a zachraňovať. Žiaden z nich pravdepodobne nie je osobou psychickej konštalácie, ktorá nesie bez problémov pohľad na početné mŕtve telá. Avšak ak chcú pomáhať živým, zatiaľ na výber nemajú. Aj to je dôsledok nedostatocnej mobilizácie prostriedkov.

MSF si samozrejme plne uvedomujú, že námorné záchranárské operácie nie sú trvalo udržateľným a najlepším riešením. Primárny apel MSF smeruje na vytvorenie bezepečných, kontrolovaných, oficiálnych trás pre žiadateľov o azyl (ZDE). Na rozdiel od určitej časti (stredo)európskej verejnosti a politikov však nepoužívajú argument „udržateľného riešenia problémov tam kde vznikli“ ako alibistickú výhovorku v snahe vyhnúť sa akémukoľvek skutočnému príspevku k akejkoľvek pomoci a riešeniam. Naopak MSF, jednajú v súhre ľudskosti a zdravého, praktického rozumu: Pokiaľ sa neprijme lepšie riešenie, ľudia na Stredozemnom mori budú potrebovať pomoc a tá sa nezaobíde bez dostatočných prostriedkov. Slovami kapitána Bourbon Argos:

„This job must be done, at sea there must be no sinking!”

Pozn. redakce: Názory a postoje vyjádřené v článku jsou osobními názory a postoji autora.

24.11.2015
Upozorňujeme čtenáře, že Britské listy jsou plně závislé na čtenářských příspěvcích

Jsme přesvědčeni, že v nynější iracionální protiuprchlické hysterii, kdy se velká část české společnosti děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu nebo . Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

26.11.2015
Human Rights Watch:
Zeman tvrdí, že Konvičku neznal. Jenže znal...

26.11.2015


Technologie Li-Fi dokáže odesílat data až rychlostí 1 gigabytů za sekundu. Je tedy až stokrát rychlejší, než stávající technologie Wi-Fi. Můžete si s ní z internetu stáhnout film ve vysokém rozlišení za několik sekund.


Projekt realizuje estonský strat-up Velmenni, technologie byla zkoušena v kancelářích a průmyslovém prostředí v Tallinu.

Li-Fi využívá světelného paprsku k přenosu informací vzduchem. Světlo se již používá k přenosu informací optickými kabely, tam se však spoléhá na vnitřní odrazivost speciálního skla a nedochází ke ztrátám. Přenos vzduchem je složitější.

Technologie Li-Fi vznikla v roce 2011 díky profesorovi Haraldu Haasovi z University of Edinburgh, který prokázal, že s pomocí světla generovaného jedinou LED diodou může přenést větší objem informací, než kolik jich odvysílá věž přenášející signál mobilního telefonu.

Technologii zkouší aerolinky, které mají zájem o lepší konektivitu, a zpravodajské agentury, které si od ní slibují lepší zabezpečený přenos dat.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

26.11.2015
Czech President Zeman: I did not know Konvička, nor did I know his controversial statements

In an interview given to a Czech newspaper, the Czech President Miloš Zeman said that he did not know Martin Konvička, the chairperson of the hate speech organisation The Anti-Islamic Bloc and he did not know of his controversial statements. "At Albertov, I saw him for the first time in my life. I did not even know his first name was Martin," said Zeman.

Zeman has been widely criticised for appearing in public on stage in the company of Martin Konvička during the commemorations of the 26th anniversary of the fall of communism in the Prague University quarter of Albertov on 17th November, 2015, and singing the Czech national anthem with him. Shortly after this event, Konvička was charged by a Czech prosecutor with the crime of whipping up hatred against a group of citizens by disseminating hate speech of Facebook. Konvička is well known for demanding, on Facebook, that concentration camps and gas chambers be set up for muslims. He has also demanded that the democratic rights and freedoms of those Czech citizens who sympathise with muslims should be curtailed.

President Zeman now says that he was not aware of Konvička's hate speech and that he did not know Konvička before meeting him at Albertov.

However, in June 2015, in an interview with the controversial Czech website Parlamentní listy, Zeman expressed sympathy for Konvička, so his current assertion that he did not know him is somewhat doubtful. The June interview with Zeman has the title "I also do not want islam in the Czech republic, Mr. Konvička".

In the interview, Zeman says: "I fully recognise the right of Mr Konvička as a free citizen of the Czech Republic to express his views. In this instance I agree with his views. I also do not want islam in the Czech Republic."

26.11.2015
Ruský nálet zničil konvoj s humanitární pomocí


Humanitární konvoj určený pro uprchlíky byl včera zničen ruským náletem u města Azaz severně od Aleppa. Shořelo 20 nákladních aut, 7 osob zemřelo a 10 bylo zraněno.

Podle místních zdrojů bylo zasaženo odstavné parkoviště v oblasti kontrolované syrskou opozicí. Zemřelo 7 řidičů.

Podrobnosti v turečtině: ZDE

26.11.2015
Hillary Clintonová přislíbila, že už nepoužije výrazu "ilegální imigrant"

Kandidátka Demokratické strany na funkci amerického prezidenta odsoudila "neodpovědné a pobuřující" užívání jazyka ohledně uprchlíků

Hillary Clintonová se v úterý omluvila, že její použití výrazu "ilegální imigranti" bylo "špatnou volbou slov". Přislíbila, že toho výrazu už nebude používat. Reagovala tak na kritiku od aktivistů, zastávajících se uprchlíků.

Během faacebookového rozhovoru, organizovaného institucí Telemundo, kritizoval kvůli tomuto výrazu Clintonovou José Antonio Vargas, filmař a novinář, jehož organizace Define American, zdůraznila, že výraz "ilegální imigranti" je urážlivý, a apelovala na všechny americké prezidentské kandidáty, aby ho nepoužívali.

Clintonová požaduje, aby byl rozšířen imigrační program prezidenta Baracka Obamy v oblsti imigrace, jehož cílem je legalizovat občany, kteří žijí v USA "ilegálně".

Její postoje jsou v ostrém kontrastu s postoji republikánských kandidátů, kteří chtějí omezit legalizaci přistěhovalců.

Podrobnosti v angličtině ZDE

26.11.2015

Češi jsou povětšinou zbabělci. Proto je pro společnost nesmírně ozdravné, že psychopat, fašista a lhář Martin Konvička (drtivá většina nenávistných komentářů zveřejňovaných na stránkách IVČRN jsou hoaxy, jejichž cílem je vyvolávat nenávist vůči muslimům, a neštítí se přitom jakékoliv manipulace a zkreslování faktů; činím tímto za tyto lži šéfa IVČRN přímo odpovědného!) se stal konečně terčem trestního stíhání.

Doufám, že to poslouží i jako vážné varování všem ostatním nenávistníkům, mnozí z nichž paradoxně na fórech českých médií a na sociálních sítích v reakci na zahájení trestního stíhání proti Konvičkovi páchají dál stejně trestné činy, z nichž je nyní obviňován jejich vzor. Měli by si asi uvědomit, že je to pro ně osobně nebezpečné, neboť nenávistné výroky na Facebooku, Twitteru a na fórech deníků zůstávají - a jsou dohledatelné. Máte skutečně jistotu, nenávistníci, že Policie ČR a státní prokuratury nezačnou jednoho dne opravdu systematicky stíhat tyto trestné činy, jak jim ukládá zákon? Co si pak počnete? Jsou dohledatelné a vy jste identifikovatelní.

Jenže Češi jsou většinou zbabělci a k nim se zřejmě přičítá i nynější český prezident. Po zahájení trestního stíhání proti šéfu IVČRN nám sdělil nejprve Zemanův mluvčí Ovčáček, a pak - zřejmě ve strachu - i Zeman sám, že "on vůbec Konvičku nezná". "Ani neznám jeho křestní jméno," dodal.

Je to skutečně přesvědčivé?

Je realistické předpokládat, že člověka, který stál dne 17. listopadu na pódiu na Albertově vedle Zemana a zpíval s ním českou hymnu, Zeman opravdu neznal?

To se český prezident skutečně dává každý druhý den na pódiu do zpěvu státní hymny s úplně neznámým člověkem?

A pokud tomu tak je, nejsou na vině bezpečnostní struktury Prezidentské kanceláře?

On opravdu v Prezidentské kanceláři nikdo netušil, že Zeman zpívá hymnu s člověkem, který požaduje vybudování koncentračních táborů pro muslimy a jejich rozemletí na kostní moučku? On to opravdu netušil například jeho inteligentní poradce - pravděpodobně jediný člověk s podstatnou mírou inteligence na dnešním Pražském hradě - Hynek Kmoníček? Neměl Zemanovi říct: "Prosím tě, neblbni, Miloši?"

V červnu se o Martinu Konvičkovi Miloš Zeman zmiňoval v rozhovoru pro Parlamentní listy, nazvaném "Já také nechci islám v ČR, pane Konvičko!" (sic!!):

A jak hodnotíte činnost Martina Konvičky v oblasti boje proti islámu nebo islamismu?

Miloš Zeman: Já také nechci islám v České republice, ale pokud uvažoval o založení nějaké politické strany, jenom upozorňuji, že každá politická strana, má-li mít naději na úspěch, musí mít nejenom negativní, ale i pozitivní program. To znamená, nesmí říci jenom to, co nechce, ale také to, co chce.

Je realistické věřit dnešnímu Zemanovu tvrzení, že "ani nevěděl, že se Konvička jmenuje Martin"?

Svým způsobem je pozitivní, že před žalobou, založenou na naprosto přesvědčivých, zdrcujících důkazech, Zeman nyní couvá a tvrdí, že s Konvičkou nemá nic společného. Konec konců, je to pro něho typické - on se vždycky co nejrychleji distancuje od loserů.

Jenže cožpak nebyla tato fakta k dispozici už dávno? Zeman je buď blbec, že o tom "nevěděl", jak nám nyní tvrdí - což by bylo opravdu znepokojující u prezidenta ČR - anebo nám prostě lže.

26.11.2015
Otevřený dopis ministru dopravy

Vážený pane ministře dopravy, 

obracím se na Vás jako zaměstnanec z projektu dálničtroků (dálniční otrok) a tlumočím Vám informace o plánu na realizaci investic do silniční sítě pro rok 2015 - 2016. Návrh je na konci, nicméně věnujte pozornost celému textu, protože Vás s ním zatím nikdo nejspíš neseznámil. Sedíte na postu teprve chvíli, takže dobíhaly předchozí projekty a nebyl důvod Vás s tím seznamovat a také nejspíš ani nikdo nevěděl, jak Vás seznámit se situací.

Abych vás uvedl do situace, na nejnižší úrovni ve vašem resortu, v oblasti stavby dálnic, vznikl ke konci předchozí vlády pilotní projekt, o kterém se nemluví, protože umožňuje nejen čerpat peníze z evropských fondů, ale také řeší jednou provždy nezaměstnanost. Je to státní obchodní tajemství a konkurenční výhoda a … prostě to bylo nařízeno z Bruselu.

Jedná se o projekt na stavbě dálnic, kde místo normálních dálničárů je na tajné stavbě dálnice D35 zaměstnáno 500 000 dálničtroků. Projekt vznikl jako jeden z pokusných programů, kde z Bruselu prostě nepobrali vysokou cenu za stavbu dálnic v České republice, a také proč má země pouze jednou páteřní dálnici, která je permanentně přecpaná a rozbitá, a tak přišli s řešením vrátit se o pár prověřených tisíciletí zpátky a nařídit stavět ústřední silnice v této zemi ověřenou metodou tzv. “holýma rukama” jako ve starověkém Římě, na příkladu 120 km úseku dálnice D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí.

Jak je to finančně řešeno. Standardní náklady na tříproudovou dálnici s šířkou padesát metrů, délkou kilometr, jsou obvykle cca 500 miliónů za kilometr, to dává 10 000,- Kč na metr čtvereční dálnice a to tak akorát vychází na teoretického dálničtroka, který má k dipozici 12 metrů čtverečních k práci na rok a cena za něj je 120 000,- Kč.

Když se to notně přežene a v průměru se hloubí 10 metrů do hloubky, tak jeden dálničtrok zpracuje za ten rok 120 metrů krychlových, neboli 120 tun materiálu, zprůměrujeme-li hlínu, vodu, kámen atd. na 1kg / litr.

Průměrný rok má 2 000 pracovních hodin (250 pracovních dnů x 8), takže nakonec dálničtrok zpracuje 1 kg materiálu za minutu (120 000 kg / 2 000 pracovních hodin / 60 minut), neboli zpracování 1 kg materiálu stojí jednu korunu. Dálničtroci pracují i v nepříznivých podmínkách +5 stupňů Celsia globální-evro-teplo-zimy, ale nestěžují si, neboť to stále mají jednodušší než ve školce na pískovišti, kde je přeci jen standard zpracovat minimálně 2 - 3 kila písku za minutu (pouze za stravu a odpolední spánek), jinak by se hrad z písku stavěl věky.

Každopádně projekt funguje na výbornou, protože nezaměstnanost se díky tomuto projektu drží stále na stejných číslech, nové nezaměstnané se podařilo transformovat na dálničtroky, jinak by po předchozí vládě byla nezaměstnanost dvojnásobná.

Navíc se podařilo nenápadně přesměrovat finance zpět k lidem. Navenek jsou finance rozdělovány skrze podobnojmenné stavební společnosti (například Skunka, Nedostav), aby se zahraniční kapitál nepolekal a staví se stejným tempem jako dosud, aby se zatím příliš nenabourávaly standardní korporátní praktiky, ale ve skutečnosti jdou peníze přímo na lidi. Výsledek je, že za proinvestovaných pokusných 60 miliard na 500 000 dálničtroků za rok je rukama vybudováno 120 km dálnice D35.

Tolik oficiální report a původní plán. Jeden problém je v tom, že nikdo vyšší místa neinformoval o tomto novém přístupu v roce 2014 a na rok 2015-2016 jste se rozhodli proinvestovat 233 miliard, to je cca 120 miliard za rok. Při plánovaném původním přístupu by to snad ještě šlo, na úřadu práce máme ještě dalších 500 000 lidí, to znamená že kdyby se stavělo jen rukama jako dosud, tak těch 120 miliard dokážeme prostavět - ale bude nulová nezaměstnanost a to by se určitě nelíbilo nadnárodnímu kapitálu. Ale je zde ožehavější problém. Popravdě se nám situace kapku vymkla kontrole a...

...oni se nám dálničtroci nespokojili pouze s transformováním svých svěřených 12 metrů čtverečních, oni prostě po prvním týdnu přehazování lopatou, dusání kladivy a nabírání betonu špachtlí řekli NE. Oni totiž všichni přišli z různých profesí, a tak začali přemýšlet, využili své zkušenosti a začali se organizovat.

Protože stavební společnosti vlastně již neměly co dělat se stroji, protože se opět stavělo rukama, stroje ležely ladem a tak cena jejich pronájmu klesla.

Dálničtroci-právnící si první měsíc vyjednali pár dotací z Bruselu navíc a pronajali zlevněné stroje, přepravní pásy, míchačky, nákladní auta, pořádné nástroje, počítače z domu, programy z Pirate Bay atd., a měsíc se s tím učili zacházet.

Nejen že v tom půl milionu dálničtroků byl dostatek řidičů, stavebníků, odborníků, takže místo nicnedělání na úřadu práce za mnohem nižší státní příspěvek rádi pustili do těch pár složitějších úseků jako jsou mosty a tunely, ale ona i normální technologie postoupila od 80 let a tak i amatéři s pomocí mobilů a různých pokročilých aplikací, které má dnes každý k dispozici skoro zadarmo, se dokázali zorientovat, naplánovat, proměřit, zorganizovat.

První měsíc prostě odmítli sedět na svých 12 metrech a zvládli studium a přípravnou fázi všeho. Druhý měsíc si s dodanými stroji a zajištěným materiálem (poslední státní cementárna a asfaltárna jim byla přidělena jako pokus, stejně tak 3 nevyužívané lomy a jedna stará hliníkárna) vyrobili všechno potřebné a třetí měsíc postavili celou dálnici, přeci jen půl milionu lidí - to množství pracovní síly je sakra znát.

Mosty sice dokončili až po 12 měsících, protože beton schne déle, tunel nahradili údolím, protože jim Betrostav nechtěl půjčit rypadla, když už finance netekly přes něj, sem tam se akčně změnil plán a dálnice se protáhla přes nevykoupené pole - majitelé obvykle neprotestovali, když nenásilně jejich usedlost obklopilo několik tisíc dálničtroků na cestě z práce do stanového tábora a sborově jim zazpívali nějakou lidovou písničku o spolupráci.

Kolem a kolem, něco se neřešilo standardně, ale to nejde vždy a po roce je tady hotová dálnice a půl milionu profesionálních dálničtroků - silničárů, kteří se tak nějak sami rekvalifikovali.

A před čím teď stojíme. Dálničtroci se koukli na internet a seznali, že v Číně v roce 1988 začali budovat dálniční systém znovu a do roku 2014 postavili 104 500 km dálnic za celkovou cenu 4 800 miliard Kč, přepočteno méně než 50 miliónů Kč za kilometr (Expressways of China. In: Wikipedia, The Free Encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation, last modified on 11. 10. 2014 [cit. 2014-10-19]). Současný dálničtrok světa znalý také zjistil, že mzda dálničtroka v Číně roste stabilně 10 procent ročně již 20 let. Dálničtrok neporovnává, zda se má lépe na základě směnného kurzu a co si může koupit evropský dálničtrok v Číně, ale zda dálnice jsou hotové tady a teď a zda jeho osobní situace zde se zlepšila o těch 10 procent ročně, jako to jde jinde. Vidí, že před 20 lety dálničtroci v Číně neměli ani kolo a dnes si kupují byty a vyrábí mobily.

Návrh rozpočtu dálničtroků:

Investice 240 miliard do silniční sítě ČR

2015 – 120 miliard

60 miliard - plat zkušených 500 000 dálničtroků á 120 000,- Kč / rok

6 miliard - zvýšení platu dálničtroka o 10 procent

snížení pracovní doby na 20 hodin týdně (přece jen za 11 000,- Kč třeba v Rakousku nebo Německu cca hodinu cesty z většiny území ČR ani kuře nehrabe)

30 miliard - z úřadu práce se vezme 250.000 nových dálničtroků á 120 000,- Kč / rok

10 miliard - z Číny zapůjčíme levné stroje a všechen další materiál, který tam je 5 x levnější než v Evropě, stačí na to několik kontejnerových lodí, v Číně se dálnice v roce 2015 stejně nestaví (právě si splnili 20 letku), takže rok bude trvat než vymyslí další)

3 miliardy - 2 x Emma Maersk Čína - ČR a zpět (2x 15500 kontejnerů)

7 miliard - půjčka 10000 náklaďáků, 2000 válců, 2000 jeřábů, 2000 bagrů

14 miliard - nákup extra asfaltu, stavba nových cementáren, otevření nových lomů, atd.

za rok postavíme 1200 km dálnic, navazujíce i v Rakousku, Polsku, Německu, protože dálnice, které nenavazují jsou na dvě věci (1200 km x 1000 m x 50 šířka = 60 mil. metrů čtverečních / 750 000 dálničtroků = 80 metrů čtverečních na dálničtroka za rok)

dostaneme na 100 miliónů Kč za 1 km dálnice, což je cena hodná České republiky

mimo jiné snížíme nezaměstnanost o 3 procenta

mimo jiné dostavíme všechny potřebné dálnice

2016 - 120 miliard

dálnice budou již hotové, tak tedy 3600 km nových normálních silnic

Předpokládám, že buď Vám vstávají vlasy hrůzou na hlavě (byl-li jste dosazen lobby, která věřila, že si něco ukousne z koláče), nebo Vám vstávají vlasy hrůzou z toho, že dálnice je možno dokončit v dohledné době a alespoň 10 let nebude v tomto oboru co dělat.

Každopádně by Vám měly vstávat vlasy hrůzou z jiného důvodu, a to proto, že jakmile se dálničtroci doslechli o dvojnásobné investici na příští rok, tak nám přišli poděkovat na ŘSD a přinesli výše uvedený plán - no je jich tady teď před okny půl milionu, a zatím mají radost co se týká očekávání lepších zítřků. Kdo ví, co by se stalo, kdyby radost mít přestali.

S pozdravem Váš věrný zaměstnanec,

Emil Havran

26.11.2015
Bodláky Václava Duška

Ekologická demonstrace, v počátku listopadu 89 v Teplicích, přivedla do ulic tisíce nespokojených lázeňských obyvatel; mocenské kádry zíraly, nemohly pochopit, že lavina nesouhlasu s rabováním země, věčnými jedovatými plyny dusícími pracující lid se strhla v nečekanou dobu. Vůdčí neomezená oplzlost zahýbala kádry, které po skončené erupci připraveným tunelem poodešly budovat kapitalistický řád. Elity kádrováků umně odpravily vybrané občany v připravených pastích - vrtochy kverulantů zažehnány smyšlenými kauzami. Z pukavců se líhlo - ne, že ne! V moderní době umíme vytvořit dojem spasitelnosti všech, co pochodují v poklidu s karavanami světlé budoucnosti vyprahlou pouští kolem vyschlých filosofických oáz. Ochmýřené bytosti vedou národy k pokrokovému vnímání matky země - pozor, děti jsou zrcadlem smrti, pryč od nich!

Od ekologické demostrace k úspěchům dravého průmyslu. Většina mlčí, menšina řídí. Nic nového pod sluncem blahobytu. Bodří krkavci spoléhají na děravou paměť člověnů - kdopak bude sledovat smogovou deku v okolí? Koho trestat za pokrokovou průmyslovou činnost? K čemu zastavit nechutné rabování země živitelky? Máme páky, jak nechat zapomenout na životní prostředí, které má dokonce ministerstvo, pravda, částečného strachu.

Vytáhneme do boje za pomoci mediálních fašírek – hle, divte se, samá kniha, křest a chřest – zbohatlické přešité odrostlé panenky přifouknuté doktory umělci, módní trendy paní Mandy, prezidentské kšandy a bojovný mluvčí – chce stát v řadách, kde se střílí, tož, umožněte silákovi poznat linie smrti.

V rozpuku poznání býváme náchylní ke krásným omylům, neopakovatelným lžím a filozofickému zmaru. Kulturní kolchozy rozšiřují řady - semknuti do šiku, bráníme republiku a za zády máme vyschlá řečiště i studny, nemocné stromy, zatím jehličnaté, vyhynulé druhy nepotřebných živých zbytečností...

Šuškanda se nám prý velmi rozmohla. V úvozech položeny základy k přežití ekonomických dutohlávků zběsilých! Kdesi v pozadí politických a uměleckých výbojů dříme časovaná bomba - ekologická neposlušnost. Podsouvají nám světová témata - neřeší domácké úlety. Kasají se, jak spoluřídí svět – kam, však neřeknou. Je tam prý tma, ale teplo. Následujte bez váhání, kdo nepospíší, zůstane sám, jak kůl v plotě - kůlů již nepočítaně.

Zeleným údolím táhnou mračna spadů, kyselé deštíky pokropí deštníky - k čemu se čílit nad přírodou, příroda jsme my, krucinál! Ze zelených věštíren máme legraci. Konečně, štěkejte, pište, křičte, ale pamatujte, že demokracii neumlčíte - má vlastní cesty, po kterých nemůže kočírovat každý zběsilý ekologický mravenec, jak ho napadne. My máme zodpovědnost! My tu zodpovědnost vydržíme, my se nelekneme, nedáme se zastrašit houfem ztroskotanců, jakýchsi soptících neurvalých socek.

Hele, můžete i demonstrovat. My nikoho práva sdružování nezbavujeme - jasné?! Nesouhlasíte? Nu, třeba ještě dostanete rozum - přece nebudete bránit formy nižších druhů proti lidstvu, blázni.

Demonstrace - menstruace, frustrace! Kolo dějin se točí, až přecházejí oči.

Snílci, nežádaný druh ve vlasti milené!

25.11.2015
Czech President Zeman is beginning to dissociate himself from the Anti-Islamic Bloc

After Martin Konvička, the head of the Anti-Islamic Bloc, has been charged with "inciting hatred against a group of citizens", Czech President Miloš Zeman has been displaying signs of dissociating himself from him and his organisation. On 17th November 2015, on the day of the 26th anniversary of the fall of communism, Zeman attended an Anti-Islamic Bloc rally at Prague's Albertov university quarter and he and Konvička sang the Czech national anthem on stage together.

Now, Jiří Ovčáček, the presidential spokesman, says that "Mr President absolutely does not share Mr. Konvička's views", adding that Zeman is not planning to make a public appearance with the activists of the Anti-Islamic Bloc ever again. "Let the matter be investigated independently and without any political or media influence," said Ovčáček, pointing out that Konvička is being prosecuted for his earlier statements, made on Facebook, not for what he said at Albertov.

Source in Czech HERE

25.11.2015

Představa, že stíháním a potrestáním někoho za jeho veřejně projevované názory z něho uděláme mučedníka a zvýšíme odhodlání jeho přívrženců za ty názory bojovat, je realistická v okamžiku, kdy tyto názory vyjadřují nějaký zásadní zájem důležité společenské síly.

Jestliže ale jde o naprosto rozbitou scénu různých vychytralých populistů, kteří se nedokáží ani spojit a naprosto cynicky balancují na okraji zákona, aby se dostali k veřejným penězům za úspěch ve volbách (na způsob Úsvitu), je ten pravý čas, vynucovat zákonnost.

Pokud si někdo myslí, že nenávist vůči muslimům jakožto muslimům v této republice sdílí významná část společnosti, je to nesmysl, a ti, kdo s ní koketují, budou zájmem policie o nenávistné výroky pana Konvičky snadno zastrašeni. Funguje to tak běžně na západ od našich hranic.

Ani paní Le Penová, obecně považovaná za krajní pravici, nezaútočila ve svém projevu po teroristických útocích v Paříži na všechny muslimy. Asi dobře věděla, že by musela čelit trestnímu stíhání. Omezila se na výzvu k boji s radikálním islámem. Naopak u nás se prezident staví na pódium s člověkem, který hlásá zcela otevřeně náboženskou nenávist, kolektivní vinu na způsob nacistického postoje k židům a zrušení náboženské svobody.

O možné společenské podpoře Konvičkových nenávistných postojů svědčí pokus jeho ideového souputníka Petra Hampla ovládnout bizarní pravicovou stranu Svobodných. Svobodní se kvůli své nacionalistické potrhlosti a protievropskému zaměření zdáli jako snadný cíl. Nicméně za předsedu si nakonec zvolili 65,7 procenty hlasů Petra Macha a Hampl obdržel jen 13,1 procent, což ho vedlo k tomu, že Svobodné opustí. Přitom Svobodní sami jsou nacionalistickou ministranou, která představuje krajní spektrum společnosti.

To samé platí o demonstraci na Albertově, kde Konvička stál vedle Zemana a Veleby. Veleba je šéf strany SPO, která získala v posledních sněmovních volbách 1,5%, i když měla tehdy na své straně prezidenta, který jmenoval některé její lidi do Rusnokovy vlády jako ministry. Prezident se na zmíněné demonstraci tvářil, že mu jde o národ, ale ve skutečnosti se postavil na stranu extrémisty, kterého politické proudy, reprezentující drtivou většinu národa, svorně odmítají.

Právě v takové situaci, kdy všichni Tomášové Vandasové, Miroslavové Sládkové (Miroslav Sládek byl na Zemanovu akci na Albertově samozřejmě vpuštěn), Martinové Konvičkové, Adamové Bartošové, Milošové Zemanové, Janové Velebové, Václavové Klausové, Tomiové Okamurové cítí příležitost udělat z rasismu a xenofobie něco normálního a využít to ke svým cílům, je nejvyšší čas, aby orgány činné v trestním řízení hájily zákonnost a veřejný zájem. Situaci to může výrazně uklidnit.

A zároveň to může vést k celospolečenskému návratu ke kořenům novověké demokracie, jejímž základním principem je odmítnutí paušální náboženské nenávisti.

Předsedou Strany svobodných je znovu Petr Mach, protikandidát Hampl stranu opustí ZDE

Miroslav Sládek vpuštěn na akci na Albertově, kde prezident Zeman stál vedle pana Konvičky: ZDE

25.11.2015


Aktivisté objevili na sociálních sítích propagační video natočené v kabině ruského stíhacího bombardéru Su-24 - tedy toho typu, jaký byl včera sestřelen u syrsko-turecké hranice. Na některých záběrech je dobře vidět komerční navigace GPS improvizovaně instalovaná v rovině očí. Pokud zrovna takto vybavený letoun zabloudí kousek za hranici cizího státu, nemusí to být vždy nutně záměr.


Ovšem v oblasti obývané syrskými Turkmeny, kde se nevyskytují žádná bojová postavení "islámského státu", nešťastný letoun tak jako tak neměl co dělat. Rusko, obdobně jako Turecko, svůj boj s islamisty z největší části pouze předstírá, a Turkmeny, mezi nimiž má relativně silnou základnu "neexistující" umírněná Syrská svobodná armáda, napadá také kvůli tomu, aby napomohlo Asadově úsilí je ze Sýrie etnicky vyčistit. Jistě, zabití pilotů v rozporu s Ženevskými úmluvami to neomlouvá. Právo na obranu tureckého vzdušného prostoru poté, co byla Moskva v pátek po předvolání velvyslance opakovaně a důrazně varována, že každé další narušení bude považováno za důvod k odvetě ZDE, však může zpochybňovat jen ten, kdo je opravdu velmi zaujat ve prospěch Moskvy.

Kritikové americké hegemonie velmi dlouho snili o světě, který by měl více mocenských center než jen jedno. Když v něm díky ústupnosti Baracka Obamy konečně žijí a kolem nich se rozvíjí svět, v němž ne jeden či dva, ale desítky hráčů na mezinárodní scéně spřádají a srovnatelným způsobem realizují své záměry, přičemž narážejí na sebe a střetávají se v klasických hrách typických pro 19. století, tito lidé znervózní a jejich inverzní unipolarismus je prozradí. Vyzvedávají náhle jediného aktéra a dožadují se toho, aby konkurenti byli voláni k odpovědnosti ve stylu proxy wars 70. a 80. let - jako by Turecko bylo klientem USA ve srovnatelném smyslu, v jakém je ohlodaný zbytek Asadovy Sýrie ve vztahu k Íránu a Rusku. Jenže tak tomu není a dokonce nikdy nebylo. USA nemají na Ankaru vliv podobný tomu, jaký si u svých klientů vynucuje Moskva. Nikdy ho neměly a za Erdogana to už vůbec nepřipadá v úvahu. Dnešní Turecko má ambice samostatné regionální mocnosti a velice srozumitelně se necítí dobře na břehu Černého moře proměněného v ruské jezero, jestliže se mu Rusové navíc vylodí i v zádech. A tohle je naprosto nezávislé na takovém drobném detailu, jakou má právě vládnoucí ideologii. Sekulární vláda by to nemohla vnímat jinak.

Když už se po multipolaritě tak toužilo, měla by se ctít. Rusko v ní nikdy nebude jediným hráčem. Také Turecko, Saúdská Arábie, Katar, Francie, Británie nebo Izrael jsou samostatnými hráči, nikoliv něčími klienty, které lze na povel stavět do latě.

Zkusme myslet přesněji. Nenechme se navigovat současným světem na podobně mizerné úrovni, na jaké je po obloze navigován ruský stíhací bombardér.

25.11.2015


Turkmeni jsou syrští občané turkického původu. Pocházejí ze skupin, které se vydaly ze Střední Asie do dnešní Sýrie v 10. století. Osmanská říše po nich žádala, aby zakládali města, která by chránila cesty, a aby vyvažovali vliv arabských kmenů.


Nyní žijí v některých částech Sýrie, Íránu a Iráku, s populací někde mezi 1,5 - 3,5 milionu. Nicméně jejich počet v Sýrii se odhaduje na pouhých 200 000, což je asi 1 % počtu, který zde žil před válkou.

V Sýrii jich většina žije na západě, v governorátech Latakíja, Aleppo, Homs a Idlíb - tam, kde Rusko zaměřilo své nálety podporující prezidenta Asada.

Turkmenské oddíly bojující v Sýrii mají dohromady něco mezi 2 000 - 10 000 bojovníky. Tvoří je většinou umírnění sunnité, vycvičilo je Turecko a v oblasti, kde došlo k pádu ruského letounu, patří k nejsilnějším opozičním uskupením.

Turkmeni nejsou příznivci Asada ani arabského nacionalismu. Za vlády strany BAAS byl jejich jazyk (turečtina) zakázán, nesměli v něm psát, vyučovat nebo publikovat. Tvrdí, že majetek jim byl zabaven a města i ulice dostaly arabská jména.

Turkmenské skupiny spolupracují se syrskou opozicí, včetně Svobodné syrské armády (FSA), Katarem podporované skupiny Ahrár aš-Šám, ale i s Frontou an-Nusrá napojenou na al-Kájdu. Jejich hlavním protivníkem jsou vládní síly a "islámský stát", který je považuje za odpadlíky a dopustil se na nich vloni masového zabíjení.

Turkmeni jsou podporováni z Turecka, které je považuje za protiváhu kurdských povstalců.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

25.11.2015


Prezident Barack Obama po několik let vycházel ze sady předpokladů ohledně Blízkého východu: Za prvé, je vyloučen návrat pozemních jednotek v podstatném počtu do regionu; za druhé, což podtrhuje předchozí předpoklad, USA nemají v regionu zájmy dost silné na to, aby takový závazek ospravedlnily. Krize na Blízkém východě mohou být lokalizovány. Může dojít ke krveprolití a násilí, dokonce i k masovému zabíjení v Sýrii a Libyi a kdekoliv, a k určité nestabilitě v Iráku, ale boje a jejich důsledky lze udržet pod kontrolou. Hlavní prvky světového řádu tím nebudou ovlivněny a americké zájmy nebudou přímo ohroženy, pokud dobré zpravodajství a dobře zaměřené bezpilotní nálety zabrání teroristickým útokům na půdě Spojených států. I Islámský stát může být časem "degradován" a "zadržován", napsal Robert Kagan.


Tyto předpoklady mohly být správné - jiné konflikty na Blíkém východě zůstaly lokalizovány - ale ukázalo se, že neplatí. Kombinované krize v Sýrii, Iráku a Islámském státě se nepodařilo udržet pod kontrolou. Islámský stát prokázal vytrvalost a schopnosti, jak ukázaly útoky v Paříži. Syrský konflikt s exodem uprchlíků destabilizuje Libanon a Jordánsko a vyvolal dodatečný tlak na již tak otřesenou demokracii v Turecku. Vystupňoval akutní konflikt mezi sunnity a šíity v celém regionu.

Mnohostranná válka na Blízkém východě nyní přestala být čistě blízkovýchodním problémem. Stala se také problémem evropským. Příliv uprchlíků před násilím v Sýrii a represemi režimu syrského prezidenta Bašára Asada zasáhly kontinent a zahltily jeho instituce. Strašlivé útoky v Paříži, pravděpodobně organizované a řízené Islámským státem ze základny v Sýrii, a vyhlídky na další takové útoky, ohrožují soudržnost Evropy, a s ní i soudržnost transatlantického společenství, nebo toho, čemu se říkávalo Západ. Stručně řečeno, krize na periferii se rozšířila do jádra.

Před uprchlickou krizí a teroristickými útoky nebyla Evropa v dobrém stavu. Pokračující krize eurozóny erodovala legitimitu evropských politických institucí a centristických stran, které je řídí, přičemž také oslabila ekonomiky klíčových evropských mocností. Stará Trojka - Británie, Francie a Německo - která zajišťovala vedení na kontinentě a se kterou USA nejúžeji spolupracovaly při tvorbě globální agendy, už neexistuje. Británie je bledým stínem sebe samé. Kdysi byla nezbytným partnerem USA, vlivným jak ve Washingtonu, tak v Bruselu, mediátorem mezi Amerikou a Evropou, ale nyní je nezakotvená a oběma se vzdaluje. Labour Party, kdysi vedená Tony Blairem, má teď v čele protiamerického pacifistu, zatímco konzervativní vláda posiluje své "velmi zvláštní vztahy" s Čínou.

Rozšíření blízkovýchodní krize do takto oslabené Evropy hrozí podkopat soudržnost kontinentu a oslabit sílu transatlantických vazeb. Uprchlická krize dál oslabila centristické strany a posílila pravici ve Francii i jinde; nyní teroristické útoky, které tyto strany neprávem spojují s uprchlickou krizí, tyto subjekty dále posílily. Perspektiva Marine Le Penové, lídryně pravicové Národní fronty, jakožto příští francouzské prezidentky, už není nepředstavitelná.

Existuje také ruské hledisko. Mnohé z těchto stran, a dokonce některá mainstreamová politická hnutí na kontinentě, jsou placeny Ruskem a netají se afinitou k Moskvě. Maďarský premiér Viktor Orbán vychvaluje "neliberálnost" a připojil se ke společnému ideologickému projektu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V Německu celá skupina obchodníků, politiků a představitelů současné nebo minulé vlády vedená bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem soustavně prosazuje normalizaci vztahů s Moskvou. Občas to v Německu i v Evropě vypadá, jako by jedinou osobou překážející plnému spojenectví s Ruskem byla německá kancléřka Angela Merkelová.

Nyní syrská krize dál posílila ruskou pozici. Ačkoliv Evropané obecně sdílejí nechuť Washingtonu k ruské podpoře Asada a k ruskému bombardování umírněných syrských povstalců, po pařížských útocích jakýkoliv partner v boji s Islámským státem vypadá přijatelně. Ve Francii je bývalý prezident Nicolas Sarkozy již dlouho zastáncem Ruska, ale teď jeho výzvy našly odezvu u prezidenta Francoise Hollanda, který usiluje o "velkou koalici" s Ruskem.

Jak do toho všeho zapadají USA? Evropané už netuší o nic více, než američtí spojenci na Blízkém východě. Většina Evropanů má dosud v oblibě Obamu. Po prezidentu George W. Bushovi a válce v Iráku dostali Evropané amerického prezidenta, jakého si přáli. Ale v současné krizi zdrženlivější a silně opatrná postirácká Amerika může nabídnout méně, než stará supervelmoc, se vší arogancí a bojovností.

Odvrácenou stranou evropského potěšení z nově nalezené venušanské Ameriky je po celém světě široce sdílený dojem, že USA je upadající supervelmocí a že i kdyby objektivně nebyly slabší než kdysi, ochota jejich lídrů použít sílu kvůli prosazení zájmů a ve prospěch Západu se velmi zmenšila. Jak to vyjádřil bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer, USA "velmi zřetelně nejsou ochotny - nebo schopny - hrát svou starou roli."

Fischer měl konkrétně na mysli roli Ameriky jakožto dominantní mocnosti na Blízkém východě, ale od té doby, co přišly uprchlická krize a útoky v Paříži, americká neochota hrát tuto roli má své ozvěny a důsledky daleko za hranicemi tohoto regionu. To co USA udělají nebo neudělají v Sýrii ovlivní budoucí stabilitu v Evropě, sílu transatlantických vazeb a tedy i liberální světový řád.

To je nepochybně poslední věc, kterou chce Obama slyšet, a zřejmě jí nechce ani věřit. Jistě by nepopřel, že sázky se zvedly, když přišla uprchlická krize a zejména po Paříži. Přinejmenším Islámský stát prokázal touhu a schopnost provést masivní koordinované útoky ve velkém evropském městě. Není nemyslitelné, že by dokázali provést podobné útoky v americkém městě. To je novinka.

Kromě zvýšené hrozby Americe je tu také hrozba fundamentální stabilitě v Evropě, nevolá to po přehodnocení politiky, která byla zatím zkoušena v Sýrii a Iráku? Tato politika byla částečně založena na analýze nákladů a výnosů: Jak velké riziko převzít a jak vysokou cenu zaplatit s ohledem na zájmy a výši sázek? Nyní jsou zájmy a sázky vyšší, než se původně předpokládalo: Blízkovýchodní krize metastázovaly a přesunuly se z něčeho, co chladná, realistická analýza vedená zájmy mohla označit za okrajové části těla, k životně důležitým orgánům. Nedosáhly snad události na Blízkém východě a nyní v Evropě bodu, kdy jsou ve hře významné zájmy, které tedy vyžadují podstatnější reakci?

Francouzi již tento přepočet provedli, přinejmenším teoreticky. Hollande prohlásil, že Francie je "ve válce" s Islámským státem. Ale s jakými kapacitami - a také s jakou vůlí - mohou Francie a Evropa tuto válku vést? Po takřka dvě dekády Evropané, a zejména Západoevropané, volili možnost nevyzbrojovat se dostatečně na to, aby mohli vést "válku", nejen proto, že si přáli utratit peníze jinde, ale šlo o věc filosofického přesvědčení odvozeného z hořké zkušenosti 20. století. Evropané věřili, že oni sami - a nakonec celý svět - musejí překonat sílu. Tvrdá síla musí ustoupit měkké moci, zákon džungle vládě zákona. To byla velká filosofická roztržka mezi Evropou a USA a nikdy nebyla zřejmější, než během války v Iráku.

V roce 2002 britský státník a učenec vyslovil tiché varování: "Výzvou postmodernímu světu," tvrdil diplomat Robert Cooper, je fakt, že i když Evropané mohou uvnitř vlastních hranic operovat tak, jako by na síle již nezáleželo, ve světě mimo Evropu musejí být připraveni použít sílu stejně, jako v dobách dřívějších. "Mezi sebou navzájem dodržujeme zákon, ale když operujeme v džungli, musíme také použít zákony džungle," napsal. Evropané si jeho varování k srdci nevzali, nebo přinejmenším ne dostatečně. Nevyzbrojili se do džungle, materiálně ani spirituálně, a nyní když džungle pronikla do evropské zahrady, prohrávají.

Když použití síly je sotva myslitelné, navzdory Hollandovým slibům, Evropané patrně dospějí k pocitu, že jejich jedinou možností je stavět ploty, jak uvnitř Evropy, tak kolem její periferie - i kdyby přitom zničili samotnou podstatu evropského projektu. Je to tento sentiment, díky němuž všechny Le Penové Evropy šplhají v žebříčcích volebních preferencí.

Jedinou alternativou k tomu je věnovat se krizi v Sýrii a Iráku, a spolu s tím i teroristické hrozbě představované Islámským státem. Ale stejně jako v 90. letech Evropané mohli řešit krizi na Balkáně, jen když USA sehrály dominantní vojenskou roli, i nyní by musela Amerika vést, poskytnout vojáky, dodat většinu letectva a shromáždit ty, kdo jsou ochotni a schopni se na věci podílet.

Jak by takové úsilí vypadalo? Za prvé, vyžadovalo by zřízení bezpečné zóny v Sýrii, poskytnutí bezpečného útočiště miliónům potenciálních uprchlíků a statisícům těch, kdo odešli do Evropy, místa k návratu. Ke zřízení takové zóny by podle oficiálního odhadu americké armády bylo třeba nejen letectva, ale také pozemních jednotek v síle až 30 000 mužů. Jakmile by tato zóna byla zřízena, mnoho vojáků by bylo nahrazeno silami z Evropy, Turecka, Saúdské Arábie a dalších arabských států, ale počáteční síly by musely být z větší části americké.

(Mnoho kritiků tohoto plánu, který nyní podporuje prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, poukazuje na trvající nepopularitu Američanů v regionu, nacionalistickou, kmenovou nebo náboženskou orientaci syrských opozičních uskupení nepřátelských k vnějšímu zasahování, a na nerealistický předpoklad, že by např. Saúdská Arábie a její spojenci zaměstnaní v Jemenu mohli poskytnout podstatnější kontingenty. I takovému plánu stále chybí realistický politický cíl, jemuž by sloužil - propracovaný návrh na solidní vnitřní uspořádání v Sýrii a Iráku zohledňující také přítomnost a zájmy Ruska a Íránu. Tato část textu, která již neanalyzuje, ale propaguje konkrétní blízkovýchodní politiku uchazečky o post šéfky Bílého domu, je opravdu mimořádně slabá - KD.)

Navíc by bylo třeba dalších 10 000 - 20 000 amerických vojáků k vykořenění Islámského státu z útočišť, která si vybudoval v Sýrii, a k pomoci místním silám dosáhnout téhož v Iráku. Mnozí z těchto vojáků by pak mohli být nahrazeni NATO a dalšími mezinárodními silami, které by držely toto území a poskytly bezpečnou zónu pro znovuvybudování oblastí postižených vládou Islámského státu.

Současně s tím by měl s Sýrii proběhnout mezinárodně vyjednaný a schválený proces předání moci...

Je tento plán tak nemyslitelný? V posledních letech samotná zmínka o pozemních jednotkách stačila k zastavení rozpravy. Američané zůstávají traumatizováni Irákem a všechny kalkulace toho, co lze v Sýrii podniknout, byly taženy tímto traumatem. Obamovi poradci se zdráhali předložit návrhy, které zahrnovaly byť jen malé pozemní síly, protože předpokládali, že je odmítne. A Obama zase odmítal méně ambiciózní návrhy s rozumným odůvodněním, že by patrně nestačily.

Prezident je v tomto směru stejně jako většina Američanů fascinován obrazem rozhodující bitvy následované vítězným návratem domů. Ale tento šťastný obrázek je mýtus.

Uchování liberálního světového řádu a mezinárodní bezpečnosti spočívá v umisťování pokliček na regiony ve varu. Američané však zůstávají paralyzováni Irákem, Republikáni stejně, jako většina Demokratů, a Obama z toho politicky profitoval, ale současně se stal živoucím symbolem této paralýzy. Je otázka, zda má touhu a kapacitu přizpůsobit se měnícím okolnostem. Jiní prezidenti tak učinili - od Woodrowa Wilsona přes Franklina Roosevelta až k Billu Clintonovi. Každý z nich musel zvážit, co by pro americké zájmy znamenala ztráta nebo roztříštění Evropy. V Obamově případě je ovšem takové pozdní přehodnocení méně pravděpodobné. Je možná prvním prezidentem od konce II. světové války, který se prostě nestará o to, co se s Evropou stane.

Pokud je tomu tak, je to pro Evropu velkou ironií, a možná ironií tragickou.

Celý text v angličtině: ZDE

25.11.2015

Švédsko potřebuje "úlevu" od desetitisíců uprchlíků, přicházejících do jejich země, uvedla švédská vláda a oznámila zavedení zrušení politiky otevřených dveří vůči lidem prchajícím před válkou a pronásledováním.

Velkomyslný švédský azylový systém bude omezen pouze na "minimum EU", uvedl v úterý švédský premiér Stefan Löfven. Většina uprchlíků bude od dubna dostávat jen dočasná povolení k pobytu.

Ve všech druzích dopravy budou zavedeny kontroly a právo přivézt si rodiny do Švédska bude vážně omezeno.

"Dočasně pozměňujeme švédské zákony, aby více lidí hledalo azyl v jiných zemích. Potřebujeme oddech, řekl Stefan Löfven a kritizoval EU, že nerozděluje uprchlíky rovnoměrněji po všech zemích bloku."

"Je pro mě bolestné, že Švédsko už není schopno přijímat takto vysoké počty uprchlíků. Už to prostě dál nezvládáme."

Švédsko má něco pod 10 milionů obyvatel a odhaduje se, že do země přijde letos celkem 190 000 uprchlíků.

Změny, oznámené v úterý, jsou zvlášť těžké pro koaličního partnera vládnoucích sociálních demokratů, Stranu zelených, která se ve Švědsku staví nejpřátelštěji k uprchlíkům.

Činitel OSN ve Stockholmu poznamenal: "Poslední bašta humanitárního postoje padla."

Nový švédský azylový režim bude platit tři roky. Všichni přicházející uprchlíci dostanou jen dočasné povolení k pobytu, s výjimkou těch uprchlíků, které do Švédska rozdělí Evropská unie a s výjimkou rodin a dětí bez doprovodu dospělých, kteří už přijeli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25.11.2015


USA a Francie musejí "islámský stát" zničit společně, prohlásil Barack Obama na tiskové konferenci během návštěvy francouzského prezidenta Francoise Hollandeho. Lídři se shodli na posílení náletů v Iráku a Sýrii. Hollande vyloučil možnost pozemní intervence.


"Francie nebude vojensky intervenovat na zemi. To musejí udělat lokální síly," řekl Hollande reportérům na společné tiskové konferenci v Bílém domě.

Nicméně Francie zesílí nálety a zaměří se na řídící centra IS a "centra měst" držených teroristickým uskupením, prohlásil francouzský prezident. Kromě toho se bude Paříž snažit odříznout teroristy od financování.

Rusko je "vítáno" v koalici, pokud zaměří své nálety proti bojovníkům IS.

"Vyzvu prezidenta Putina, jako jsem to udělal dříve, aby nálety byly směřovány proti IS, proti terorismu a těm, kdo nás ohrožují," řekl Hollande.

"Ohrožují Rusy stejně, jako nás v Evropě," dodal.

Obama prohlásil, že ruská pomoc při ukončení syrské války by byla "mimořádnou pomocí". V boji proti IS je však podle něj Moskva "solitérem".

Oba lídři se také vyjádřili k sestřelení ruského letounu. Obama hájit právo Turecka na obranu vzdušného prostoru a vyzval obě země k jednání o deeskalaci. Hollande také vyzval ke klidu a označil eskalaci za "extrémně škodlivou".

Zároveň francouzský prezident vyzval k odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada "tak rychle, jak to jen půjde".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

25.11.2015
Putin: Druhý ruský pilot je naživu

Druhý ruský pilot z letadla, sestřeleného Tureckem, je naživu, byl zachráněn a nachází se na základně syrské armády. Řekl to v televizi Vladimír Putin ve středu poté, co ministr obrany Sergej Šojgu sdělil tiskovým kancelářím, že byl muž během dvanáctihodinové operace zachráněn a je nyní "v bezpečí" na základně syrské armády.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25.11.2015


Sestřelení ruského letounu Su-24 tureckou stíhačkou F-16 považuji za vysoce nebezpečný krok ze strany administrativy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, pro nějž neexistuje žádná omluva. Jestliže kriticky nahlížíme na ruské nálety, které generují civilní oběti, musíme tvrdě odsoudit i tureckou roli v syrském konfliktu: Ankara podporuje džihádisty z Fronty an-Nusrá a Ahrar al-Šam ZDE a podle některých zdrojů tajně podporuje i Islámský stát/Daeš ZDE, minimálně tím, že vytváří podmínky pro účinný transfer jeho bojovníků do Sýrie, a oslabuje moc tureckých, potažmo syrských Kurdů, kteří s úspěchy bojují právě proti Daeš.


Erdoganova politická platforma Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) vyhrála nedávné volby v Turecku díky šíření strachu, jenž byl posílen bombovými útoky v Ankaře, které tak efektivně zabránily opozici v pořádání veřejných manifestací a volební kampaně. Není žádným tajemstvím, že turecký prezident usiluje o nastolení prezidentského systému ve své zemi a o eliminaci legitimních nároků tamních Kurdů na sebeurčení. Erdogan se dále zaměřuje na důslednější potírání disentu mezi novináři, intelektuály, spisovateli atd. To samo o sobě představuje znepokojující trend, ačkoliv turecké angažmá v syrském konfliktu považuji za mnohem nebezpečnější záležitost.

Jestliže Turecko dlouhá léta vědomě přispívalo k vytváření chaosu v sousední Sýrii přímou vojenskou a finanční podporou pro káidisty, nyní předstírá boj proti Daeš, přičemž jeho primárním cílem jsou turečtí Kurdové (nejen postmarxistická Strana kurdských pracujících (PKK), ale především liberální Lidová demokratické strana (HDP) mající zhruba desetiprocentní zastoupení v tureckém parlamentu).

Turecko, stejně jako Západ, nelibě nese ruské vojenské angažmá v syrském konfliktu, a to z prostého důvodu. Asadův režim, který se Ankara s pomocí arabských monarchií v čele se Saúdskou Arábií snažila vykrvácet pomocí džihádistů, byl totiž u konce s dechem. Nyní se mu s asistencí Moskvy, Teheránu a libanonského Hizballáhu podařilo nabýt na síle a takříkajíc se vrátit do hry. Sestřel ruského letounu Tureckem se na první pohled může zdát jako akt šílenství, nicméně na pohled druhý může představovat vysoce riskantní gesto, jak vyprovokovat Rusko k přímé konfrontaci se Západem v čele se Spojenými státy. To se Erdoganovi snad nepodaří – i přesto, že slibná jednání o ukončení syrského konfliktu zahájená ve Vídni, kam byl poprvé pozván vlivný regionální hráč – Írán, opět narazila na Obamovu mantru o tom, že Asad musí jít z kola ven.

V případě Turecka nehovoříme o Putinovi, Asadovi, Castrovi či Lukašenkovi, na jejichž politiku máme jako Západ pramalý vliv, ale o klíčovém spojenci Západu a dlouholetém členovi NATO usilujícím o vstup do Evropské unie. Proto je naší povinnosti k němu přistupovat kritičtěji než k našim oficiálním nepřátelům – již jen proto, že máme k dispozici páky, jak destruktivní počiny Ankary regulovat.

25.11.2015


Když Turecko v úterý sestřelilo ruský letoun, NATO čelilo své nejhorší obavě: Přímé konfrontaci s ruskou armádou. Problém jižní hranice NATO je ale mnohem větší, než tento incident. Nová ruská základna hned vedle Turecka představuje pro alianci větší strategickou výzvu, která tím, že byla ignorována, vedla ke střetu, napsal Josh Rogin.


Před několika dny Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO a nejvyšší vojenský poradce generálního tajemníka, varoval před dlouhodobými implikacemi nové ruské letecké základny v syrské Latakíji. Český generál nevěděl, že ruská přítomnost v Sýrii vyvolá tak rychle mezinárodní krizi. Ale již mu bylo známo, že NATO musí připravit důslednou politiku, jak na existenci základny reagovat.

Pavel prohlásil, že základna není zamýšlena jen jako podpora režimu prezidenta Bašára Asada. "Samozřejmě, to je jeden z cílů ruských aktivit na Blízkém východě, nejen podporovat Asadův režim, ale také umístit své síly v oblasti, být zde přítomen a skrze přítomnost vyvíjet určitý vliv," řekl mi Pavel na Halifax International Security Forum.

Základna v Latakíji je podle něj součástí širší ruské politiky navyšovat trvalou vojenskou přítomnost na několika hranicích NATO současně. Tato instalace slouží ruské agendě v Sýrii a současně usiluje o to zabránit NATO v přístupu do této oblasti [zejména ve vzduchu a na moři; Rusko se např. v posledních dnech pokusilo velmi nezdvořilým způsobem nařídit Libanonu a Kypru uzavření jejich vzdušného prostoru; na Kypru se nachází britská letecká základna Akrotiri - KD].

"Existují různé způsoby, jak může NATO reagovat," dodal Pavel. Tváří v tvář ruskému pokusu rozmístit poblíž Turecka kapacity kategorie A2/AD, "nejbrutálnější způsob, jak věc vyřešit... je potlačit je."

Avšak použít vojenské prostředky k potlačení nové ruské chráněné zóny kolem základny by znamenalo vynaložit značné zdroje - a nese to sebou riziko další konfrontace, varoval. Pavel by raději, aby NATO použilo méně "brutálních" nástrojů.

"Můžeme použít různé typy nátlaku počínaje politickým, diplomatickým, ekonomickým a také vojenským v jiných oblastech, místo abychom se snažili prorazit zeď," řekl Pavel.

Pavel předpověděl, že se NATO bude muset kvůli ruské základně v Latakíji brzy sejít. Měl pravdu. Střet mezi Ruskem a Tureckem je destabilizující, ale skutečně destabilizujícím tahem bylo Putinovo rozhodnutí umístit novou základnu, sloužící pro nasazení sil a zabránění v přístupu do prostoru, jen několik kilometrů od země NATO - bez jakékoliv konzultace. NATO se rozhodlo celé měsíce s touto nebezpečnou situací nic nedělat. Teď nemá jinou možnost, než ji řešit.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.11.2015


Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž oznamuje vystupňování operací v Sýrii a "přerušení" vojenských kontaktů s Tureckem. Prohlášení přečetl v televizi generálporučík Sergej Rudskoj, který mj. sdělil, že "budou přijata opatření k posílení protivzdušné obrany" a "jakýkoliv cíl reprezentující pro nás potenciální nebezpečí bude zničen".


Oznámil také, že v oblasti Latakíje budou budou rozmístěny další zbraně.

V Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg podpořil tureckou verzi incidentu, prohlásil, že vyhodnocení ukázalo vlet ruského letounu do tureckého vzdušného prostoru.

Oznámil rovněž, že došlo ke kontaktům mezi Moskvou a Ankarou, ale nikoliv mezi NATO a Ruskem. Vyzval ke klidu a deeskalaci situace.

Max Fisher v listu Vox hodnotí situaci tak, že existuje jen malé riziko rozšíření ve větší konflikt. Podle něj je ve hře příliš málo.

Podle něj Rusko nebude riskovat velkou válku kvůli ztrátě letounu a dvou členů osádky. A totéž platí o hlavních členech NATO, kteří z větší části rozhodují o tom, jaká bude reakce.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

24.11.2015
Diplomatičtí pozorovatelé: Rusko nebude reagovat vojensky

Sestřelení ruské stihačky Tureckem bude podle Putinovy emocionální reakce mít vážné dopady, podle diplomatických pozorovatelů nikoliv však vojenské, píše deník Guardian. Zdá se, že Putin hovořil k domácí veřejnosti, když mluvil o tom, že ruské letadlo útočilo na ruské teroristy, "aby se ti lidé nevrátili". Putin se však nezmínil o žádných dalších vojenských krocích a jen uvedl, že jeho vláda bude incident "analyzovat", což mu otevírá dveře k pozdější deeskalaci.

"Hlavní Putinův cíl je zachovat si tvář doma," řekl Sam Greene, ředitel ústavu Russia Institute na Kings College v Londýně. "Očekávejte rétorický štěkot daleko silnější než konkrétní akce."

Turecko také reagovalo opatrně. Požádalo o schůzku velvyslanců NATO v Bruselu, nikoliv však, a to je významné, podle článku 4 aliance. Jednání podle článku 4 by totiž mohlo vést k společné vojenské reakci podle článku 5.

"Turecko a Rusko mají intenzivní vztahy založené na obchodě, ekonomice a turistice. Zadruhé došlo k shodě okolností, které vedou k spojenectví Ruska a Západu ohledně Sýrie: bombový atentát proti ruskému letadlu nad Sinají a pařížské útoky. Rusko má strategický zájem na využití této příležitosti," řekl Ian Kearns, ředitel organizace European Leadership Network.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015

Rusko varovalo své občany, aby nejezdili na dovolenou do Turecka a ruské ministerstvo obrany přerušilo styky se svým tureckým protějškem. V úterý večer potvrdil ruský generální štáb, že jeden z pilotů sestřeleného letadla byl usmrcen a zahynul také voják při záchranné misi. Osud druhé pilota ruského bombardéru je nejasný.

V Ankaře pozval turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan své nejvyšší generály na mimořádné bezpečnostní zasedání, na němž se mělo rozhodnout o dalším kroku Turecka. Turecká vláda konstatovala, že jak se přibližovalo turecké hranici, ruské letadlo bylo desetkrát varováno, aby změnilo kurs, přesto však na několik vteřin vletělo do tureckého vzdušného prostoru. Ankara zdůraznila, že to bylo v posledních týdnech už několikáté narušení tureckého vzdušného prostoru ruskými letadly.

"Důvodem, proč se v minulosti ohledně Sýrie nestaly horší věci, je chladná rozvaha Turecka," uvedl Erdoğan. "Nikdo by neměl pochybovat, že jsme se opravdu snažili vyhnout se tomuto poslednímu incidentu. Ale všechni musejí respektovat právo Turecka bránit své hranice."

Americký prezident a NATO podpořily tureckou verzi událostí. Barack Obama zdůraznil, že Turecko má právo na obranu a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg konstatoval, že "zhodnocení incidentu od několika spojenců jsou v souladu" s tureckou verzí událostí.

Generální tajemník Pan Ki moon apeloval "na všechny relevantní strany, aby podnikly naléhavé kroky k deeskalaci napětí".

Turkmenští bojovníci v Sýrii tvrdili, že piloty zastřelili, když klesali k zemi s padáky. Turkmenští vzbouřenci, které podporuje Ankara, zveřejnili video, na němž je zřejmě mrtvý ruský pilot.

Vzbouřenci také zveřejnili video, na němž jedna jejich raketa ničí vrtulník na zemi, o němž tvrdí, že je to ruský vrtulník, který měl posádku ruského bombardéru zachránit, avšak to nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruský vojenský mluvčí později řekl, že jeden vrtulník musel učinit nouzové přistání poté, co byl zasažen střelbou ze země a že jeden voják na palubě byl usmrcen.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval ruské turisty, aby necestovali do Turecka, což bude znamenat pro Turecko podstatné finanční ztráty. Lavrov také zrušil plánovanou středeční cestu do Ankary.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23.11.2015
Šest Íránců si zašilo ústa na protest proti uzavírání hranic na Balkáně


Lidé z Maroka, Íránu a Pákistánu na severní hranici Řecka s Makedonií zablokovali železniční dopravu a požadují právo na vstup do západní Evropy. Brání jim v tom nová politika balkánských zemí, která vyvolala mezinárodní znepokojení z porušování lidských práv.

Během protestu si šest Íránců zašilo na protest ústa. Na dotaz, kam chce jít, uvedl jeden Íránec - čtyřiatřicetiletý elektrický inženýr jménem Hamid? "Do jakékoliv svobodné země na světě. Nemohu se vrátit. Byl bych pověšen."

Organizace na obranu lidských práv ostře kritizují rozhodnutí Slovinska, Chorvatska, Srbska a Makedonie zakázat přístup na své území lidem z jiných zemí, než jsou Sýrie, Irák a Afghánistán. Tisíce lidí proto uvízly s příchodem zimy kolem ohňů a ve stanech na balkánských hranicích.

Lidskoprávní organizace zdůrazňují, že azyl musí být udělován po zhodnocení jednotlivých případů a nikoliv na základě občanství určité země.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015
Czech Republic initiates criminal proceedings against hate speech activist Konvička

Criminal proceedings have been started against Martin Konvička, the head of the Czech hate-speech organization The Anti-Islamic Bloc, in the Czech Republic. Mr Konvička is accused of inciting hatred against a group of individuals or curtailing their rights and freedoms, according to Article 356 Sections 1 and 3a of the Czech criminal code. Konvička is well known for his calls, made on Facebook, that concentration camps and gas chambers should be constructed for muslims and that "muslims should be ground down into bone meal". He has also demanded that the democratic freedoms of those Czech citizens who support muslims should be curtailed. He is being prosecuted for  his statements made on Facebook in 2011-2014. The criminal proceedings have been started by a prosecutor in Northern Bohemia. The case is being supervised by the state prosecutor's office in České Budějovice, South Bohemia, where Konvička lives.

Klára Samková, Konvička's legal representative, has described the criminal proceedings as a "political and ideological trial". Jiří Pospíšil, the former Czech Justice Minister (Civic Democratic Party) has complained that the current Justice Minister Jiří Pospíšil, who has called for hate speech to be prosecuted, "threatens democratic freedoms and freedom of speech".

On 17th November 2015, on the day of the 26th anniversary of the fall of communism in Czechoslovakia, Czech President Miloš Zeman attended a rally in Prague, organised by the Anti-Islamic Bloc and sang the Czech national anthem with Mr. Konvička.

Source in Czech: HERE

24.11.2015
Jak je to ve skutečnosti s muslimy - na základě osobní zkušenosti:
Velmi rozumný rozhovor s českou ateistkou, žijící v Londýně

Tvrdíte, že Britové pohlížejí na Čechy a Poláky jako na nenapravitelné rasisty. Nepřeháníte poněkud?

Bohužel ne. Jsou to hlavně Východoevropané, kteří vnášejí do Británie primitivistický rasismus.

V čem je primitivistický?

V tom, že necítí potřebu se omlouvat. Rasismus u mnoha Čechů nepochází z nějakých tristních zážitků s černochy, protože s nimi nežili, často s žádným ani nikdy nemluvili. Má základy v totalitním myšlení, nesnášenlivé atmosféře v naší společnosti. Angličany tenhle infantilní rasismus odpuzuje, protože si ho odbyli už před desítkami let. A priori nefunguje ani spřízněnost na základě bílé barvy kůže. Češi s údivem zjišťují, že víc než oni jsou Britům často bližší barevní Pákistánci, Afghánci, Tamilové a další menšiny.

Kompletní rozhovor ZDE

24.11.2015

Poté, co americký republikánský kandidát Donald Trump pomluvil Mexičany jako obchodníky s drogami a násilníky a na Twitteru rozeslal fotografie opic, které se snaží dostat přes americkou hranici, nyní začal útočit na Afroameričany.

V neděli hájil zbití černošského aktivisty, který narušil jeho předvolební shromáždění. Trumpovi bělošští stoupenci zbili a zkopali muže, který měl na sobě košili s nápisem Black Lives Matter - Na černošských životech záleží.  O několik hodin později rozeslal Trump na Twitteru fotografii černošského střelce s falešnými statistikami, které obviňují černochy z 97 procent násilí páchaného proti černochům v Americe. Před několika týdny, při útoku na Hispánce a na svého soupeře Jeba Bushe Trump zveřejnil na Twitteru také hákový kříž.

Ruth Ben-Ghiat, profesorka historie a italských studií na New York University, píše na serveru společnosti CNN, že vyvolávání strachu z menšin v USA je záměrné. Americký úřad pro sčítání lidu informuje, že do roku 2043 se bude více než 50 procent obyvatelstva USA skládat z lidí, které jsou dnes označovány za "menšiny". V roce 2060 bude 20 procent Američanů narozených v zahraničí. Proto nyní Trump používá otevřeně rasistické rétoriky.

Podobnou xenofobii vyvolává v České republice Miloš Zeman ve snaze posílit svou voličskou podporu. Česku ovšem žádní cizinci "nehrozí"...

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015
Turecké stíhačky sestřelily ruský stíhací bombardér


Turecký list Hurriet informoval o tom, že turecké letouny dnes v blízkosti hranice se Sýrií sestřelily letoun, který narušil turecký vzdušný prostor. Zdroje v úřadě tureckého prezidenta potvrdily, že turecké letouny sestřelily ruský stroj Su-24. Deník Zaman s odvoláním na ministerstvo obrany zveřejnil záznam letových tras (viz výše.)

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že se jednalo o ruský stíhací bombardér Su-24 na letové hladině 6 000 m. Podle Moskvy byl letoun sestřelen palbou ze země, piloti se katapultovali a jejich další osud je zjišťován. Kreml popírá narušení tureckého vzdušného prostoru. Komunistická strana Ruské federace vyzvala k přerušení leteckého spojení s s Tureckem ZDE. Ve vysílání televize Life News považované za médium přímo řízené službou FSB bylo vzneseno obvinění, že letoun sestřelila raketa ukrajinského původu ZDE.

Rozbíhají se diplomatické incidenty, které signalizují zhoršování vztahů mezi Tureckem a Ruskem. Turecko si předvolalo ruského chargé d´affaires v Ankaře, v Moskvě byl předvolán turecký vojenský přidělenec ZDE.

Podle organizace Syrian Observatory for Human Rights jsou oba členové osádky ruského letounu mrtvi a povstalci navíc zasáhli protitankovou střelou jeden z pátracích vrtulníků. Tomu se ale podařilo přistát na území kontrolovaném vládními jednotkami ZDE.

Turecko tvrdí, že letoun byl sestřelen poté, co selhala všechna varování v rámci předpisů platných v jeho vojenském letectvu. To upřesnilo, že letoun byl varován desetkrát během pěti minut, ale nereagoval. První zprávy tvrdí, že v době sestřelení nebylo známo, komu letoun patří.

Letoun se podle turkmenských zdrojů zřítil mezi stany u vesnice Jamadí nedaleko města Bajirbucak, kde se nyní zdržují Turkmeni. Oba členové osádky přistáli. Jeden z nich byl zajat, po druhém se pátrá, uvedla turecká CNN.

Turecký premiér Davutoglu jednal s náčelníkem generálního štábu a ministrem zahraničí. Turecko provede konzultace s NATO a OSN týkající se událostí na hranici se Sýrií.

Podle dalších zpráv jeden člen osádky letounu zahynul, druhý je zajat turkmenskými jednotkami. Velitel 10. povstalecké brigády Ibrahím al-Šangrí měl údajně prohlásit, že jednoho z ruských letců zabili jeho muži na padáku střelbou z kulometu ZDE. (Pokud to opravdu udělali, porušili Ženevské úmluvy - KD.) Podle videozáznamu z místa nehody byl mrtvý pilot mediálními aktivisty identifikován, má jít údajně o Sergeje Alexejeviče Rumjanceva z Čeljabinska. V oblasti pátraly ruské vrtulníky, informovala Doğan News Agency.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Podrobnosti v ruštině: ZDE

24.11.2015
Turecko sestřelilo "ruské letadlo"

Turecká válečná letadla podle zpráv sestřelila neidentifikované vojenské letadlo nedaleko hranic se Sýrií. Turecký vojenský činitel sdělil tiskové kanceláři Reuters, že turecké stihačky F-16 sestřelily letadlo, které narušilo turecký vojenský prostor.

Turecká média odvysílla videozáběry letadla, havarujícího v horách nedaleko hranic s provincií Hataj. Oba piloti katapultovali, o jejich osudu však nejsou další zprávy

Činitelé v Moskvě uvádějí, že šlo o ruské letadlo. Tvrdí, že mohou dokázat, že letadlo bylo nad syrským územím.

Turecko, které je proti syrskému prezidentu Asadovi, jehož ruské bombardování podporuje, opakovaně varovalo Moskvu, že ruská letadla nad tureckým vzdušným prostorem sestřelí.

Turecko tento týden požadovalo zasedání Rady bezpečnosti OSN, která by měla jednat o ruských útocích proti Turkmenům v Sýrii a minulý týden Ankara si povolala ruského velvyslance a protestovala proti bombardování turkmenských vesnic, kde není přítomen Islámský stát. Z vesnic prchají do Turecka před ruským bombardováním další civilní uprchlíci. Ankara podporuje syrské Turkmeny, kteří jsou syrského nebo tureckého původu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015


Když ruské letouny před několika dny začaly v syrsko-tureckém pohraničí bombardovat několik turkmenských vesnic, Ankara povolala ruského velvyslance a důrazně protestovala. Turecko totiž Turkmeny považuje za „své“ a jejich ohrožení ruskými nálety za nepřijatelné. Nálety ovšem pokračují a podle některých zpráv začaly předvčerejškem hranici se Sýrií přecházet řádově stovky tureckých ozbrojenců připravených bojovat za Turkmeny.


Moskva se evidentně domnívala, že Turecko je bezmocné a své výstrahy nemyslí vážně. Dnes při incidentu, který, než bude vyšetřen, jistě vyvolá smršť protichůdných interpretací ohledně toho, jak k němu přesně došlo a proč, byl sestřelen ruský stíhací bombardér Su-24. Ruská verze, podle níž byl letoun na hladině 6 000 m sestřelen "ze země", je však již nyní nevěrohodná. Bylo by reálné, že na syrské straně hranice někdo použil přenosný protiletadlový raketový systém. Avšak ruská letadla se pohybují ve středních výškách, mimo dosah takové zbraně.

Spojené státy coby hlavní spojenec Turecka už nemají respekt Kremlu, poté co prezident Obama několikrát oznámil existenci všelijakých hraničních čar, po jejichž překročení nenásledovalo nic, než další řeči.

Výsledkem je, že každá země, která má s Ruskem problémy, musí teď sama pracovat na tom, aby si v Moskvě zjednala respekt. Turecko pochopilo, jakým signálům Moskva rozumí – moralizující kázání to není - a zařídilo se podle toho. Narušování jeho vzdušného prostoru se neodehrálo poprvé a verbálních varování bylo již vyřčeno mnoho.

Vedlejším produktem stažení se USA ze světové scény je kromě jiného výrazná eskalace konfliktu na Blízkém východě a samostatná aktivita mnoha hráčů. Dá se očekávat, že Kreml bude na sestřelení svého letounu reagovat nějakou formou odvety, protože Putin si nemůže doma dovolit jakoukoliv porážku.

24.11.2015
Putin varoval Turecko před "vážnými následky"

Před svým setkáním s jordánským králem Abdulláhem v Soči řekl Vladimír Putin:

"Tato událost je mimo normální rámec boje proti terorismu. Samozřejmě naše armáda dělá hrdinskou práci proti terorismu... Ale dnešní ztráta je bodnutím do zad, které provedli společníci teroristů. Jinak to nemohu popsat. Naše letadlo bylo sestřeleno nad územím Sýrie, raketou vzduch-vzduch z turecké F-16. Spadlo na syrské území 4 km od Turecka.

Ani naši piloti, ani naše letadlo neohrožovalo území Turecka. To je zjevné. Bojují proti teroristům v severních oblastech kolem Latakie, kde jsou soustředěni extremisté, většinou lidé původem z Ruska, a vykonávali svou přímou povinnost zajistit, aby se tito lidé nevrátili do Ruska. To jsou lidé, kteří jsou zcela zjevně mezinárodní teroristé.

Bereme v úvahu, že jsme podepsali s USA dohodu o dekonfliktování a jak víme, Turecko je mezi zeměmi, které se staly součástí americké koalice. Vzhledem k tomu, že Isis má tak obrovské zdroje stamilionů a miliard dolarů pocházejících z tajného prodeje ropy a ochraňují je armády jiných států, je jasné, proč jsou tak drzí, proč zabíjejí lidi, proč vykonávají teroristické útoky po celém světě včetně srdce Evropy.

Všechno budeme analyzovat a dnešní tragická událost bude mít závažné důsledky, i pro rusko-turecké vztahy. Vždycky jsme zacházeli s Tureckem jako s přátelským státem. Nevím, kdo měl zájem na to, co se stalo dnes, určitě ne my. A namísto aby se okamžitě spojili s námi, Turecká strana se okamžitě obrátila na své partnery v NATO k diskusi o tomto incidentu, jako kdybychom my sestřelili jejich letadlo a ne oni naše.

Zdroj: ZDE

24.11.2015

Reakce na článek Jana Čulíka "Potíž je, že si na rozdělení národa Česká republika zadělala už dávno"

Pan Čulík charakterizuje úroveň společenské debaty v České republice takto:

"Teď už rozumnou diskusi v podstatě není možno vést, protože většina občanů neposlouchá. Propadla iracionální rasistické nenávisti a nehorázným nesmyslům, které čtou třeba na Parlamentních listech, a odmítají věcné a rozumné informace a postoje. Uzavírají se ve svém strachu do sebe a vůbec se k nim nedostane, jak o věci v mezinárodním kontextu hovoří rozumní lidé. Ani by to nepřijali."

Bohužel, když jsem vedl debatu o uprchlících v jednom nyní raději nejmenovaném, ovšem velice známém českém městě, tak jakmile jsem promítal fotografie ukazující místa, která jsem navštívil, a jak tam lidé spí v blátě, byl jsem obviněn z citového vydírání.

Když jsem na otázky, jejichž premisy naprosto očividně odporovaly faktům, reagoval dotazem na informační zdroj, byl jsem osočen, že nesleduju noviny. Někteří lidé byli dokonce proti pomoci rodinám s dětmi, které nyní musí v noci někde na Balkáně bez přístřeší a téměř bez pomoci mrznout.

V tu chvíli mi bylo jasné, že jsem jak doktor, který se snaží ošetřit odřeninu, zatímco pacientovi se už zastavilo srdce. Bylo jedno, jak dobře připravenou jsem měl přednášku, o kolika osobních zkušenostech jsem mohl povídat, jak široce jsem znal fakta a statistiky. Lidé vlastně nechtěli debatovat a ani se dozvědět cokoliv nového.

Teď je tedy před námi přirozeně otázka: "Kdo za to může?" Pan Čulík si ve svém článku nejspíš správně všímá, že: "vinu ... nesou ... ve své aroganci pražská média a pražští politikové - měli se během let snažit s normálními lidmi hovořit a řešit jejich problémy... Přičtěme si k té frustraci obyčejných občanů špatné vzdělání, ... nesmysly, které se na ně valí ze sdělovacích prostředků, které je z komerčních důvodů iracionálně straší neexistujícími hrozbami..."

Podlě mě zbývá opřít o kriku také nás, kteří se o sobě domníváme, že se snažíme šířit informovanost a kultivovat společenskou debatu. Nejspíše jsme také museli selhat, pokud je katastrofa v naší společnosti pravdou.

Navštívil jsem během přednášení o upchlících i jiné české město, a to Tábor. Nefungovala nám na začátku technika a tak jsem musel od začátku improvizovat. Pomohli mi při tom velice dobré otázky publika, až to vedlo nakonec k tomu, že jsem téměr dvě hodiny spatra mluvil podle jejich zájmu a střídavě jsme spolu velice příjemně debatovali. Lidé byli nadšení: "Dokonce i ten nacista, který přišel, si nic nedovolil říct, jak to bylo působivé!" Já sám jsem si to taky obrovsky užíval.

V čem byl mezi těmi městy rozdíl? Jsou tam intelektuální lidé aktivní a začíná to už od mladých lidí? Možná je to právě tím. Tak jsem se dostal k Britským listům já, když byl před mnoha lety pan Čulík v naší škole. Mezi kamarády, se kterými jsem jako dobrovolník působil na Balkáně, je několik z nich každý týden na nějaké základní škole a snaží se s dětmi o tomto problému mluvit.

Podle mě je to nedocenitelně záslužná práce. A samozřejmě mnoho aktivistů a nadšených lidí se neustále snaží pořádat nejrůznější informační kampaně na četná témata a lidi vzdělávat.

Velkou roli může hrát i umění, už v tom, že člověka kultivuje obecně. Moje dvě naprosto opačné zkušenosti z jedné a téže přednášky na různých místech mohou prokazovat, že je možné s lidmi pracovat a naši společnost i za současných podmínek měnit k lepšímu.

Proto nacházím v současné situaci i naději a trochu optimismu. V tom, že nás to snad poučilo, že kulturní úroveň společnosti nepřijde sama. Je potřeba nejen problémy popisovat, ale také se aktivně snažit pomoci lidi vzdělávat. Nejlépe už od co nejmladšího věku a všemi možnými cestami. Umělci to také dobře znají.

Nemá smysl plakat nad tím, že lidé například moc neposlouchají vážnou hudbu nebo jazz. Je potřeba si posluchače aktivně od mala vychovávat. Možná tohle je právě jedna důležitá věc, ve které jsme selhali a měli bychom se ji snažit napravit.

Článek o besedě Lukáše Stříteckého v Táboře v Táborském deníku ZDE

24.11.2015
Donald Trump o mučení vodou:
Znovu to zavedu. I když to nefunguje, zaslouží si to

Během své předvolební kampaně v pondělí večer hovořil Donald Trump v americkém městě Columbus v Ohiu o "výhodách" waterboardingu, tedy mučení vodou, které je oficiálně nyní v USA považováno za mučení. "Samozřejmě, že to zavedu. Okamžitě," řekl. "Zavedu ještě víc. Funguje to."

A pak dodal: "A i jestliže to nefunguje, oni si to zaslouží, za to, co nám udělali."

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015

"Na naše ostrovy v Egejském moři přicházejí každý den dva tisíce, tři tisíce, pět tisíc, deset tisíc lidí. A to do země, mimochodem, která trpí obrovskou hospodářskou krizí, kde rodiny, zejména na těch ostrovech, shledávají velmi obtížným sehnat pro děti něco k večeři. A ti lidé, drtivou většinou, jsem hrdý, že to mohu říct, těm ubohým uprchlíkům otevřeli své dveře. A jednoduše mě napadá tohle: Jestliže vám někdo zaklepe na dveře ve tři hodiny ráno, je mokrý, teče mu krev, stříleli na něho, a má strach, co uděláte? Myslím, že je jediná odpověď: Otevřete mu dveře, dáte mu útočiště, bez ohledu na to, co vás to bude stát a zda vám to přinese prospěch, a bez ohledu na to, že by vám mohl něco udělat."

Evropa nesmí uzavřít své hranice uprchlíkům po pařížských útocích, varoval v australské televizi ABC bývalý řecký ministr financí Janis Varoufakis. Zvýšení nesnášenlivosti vůči muslimům by jen povzbudilo další násilí.

Varoufakis uvedl, že je hrdý na pohostinnost řeckých občanů vůči statisícům uprchlíků. Řekové se k nim chovají slušně, ač jsou sami nyní chudí a sotva mají dost sami co jíst.

"Na naše ostrovy v Egejském moři přicházejí každý den dva tisíce, tři tisíce, pět tisíc, deset tisíc lidí. A to do země, mimochodem, která trpí obrovskou hospodářskou krizí, kde rodiny, zejména na těch ostrovech, shledávají velmi obtížným sehnat pro děti něco k večeři."

"A ti lidé, drtivou většinou, jsem hrdý, že to mohu říct, těm ubohým uprchlíkům otevřeli své dveře. A jednoduše mě napadá tohle: Jestliže vám někdo zaklepe na dveře ve tři hodiny ráno, je mokrý, teče mu krev, stříleli na něho, a má strach, co uděláte? Myslím, že je jediná odpověď: Otevřete mu dveře, dáte mu útočiště, bez ohledu na to, co vás to bude stát a zda vám to přinese prospěch, a bez ohledu na to, že by vám mohl něco udělat."

"Není pochyb, že když vznikne obrovská vlna uprchlíků, tak mezi ně mohou infiltrovat jeden dva vzbouřenci, ale to na věci nic nemění. Jak teroristické útopky, tak vlna uprchlíků jsou příznaky téhož problému. Ale jeden nezpůsobuje ten druhý."

"Drtivá většina těch lidí, kteří explodovali ty bomby a vyhodili se do povětří a stříleli lidi ze samopalů, to byli lidé, kteří se narodili ve Francii a v Belgii. Pomyslete na bombové atentáty v Londýně. Británie nemá volný pohyb přes hranice, není součástí schengenské dohody. A přesto tam došlo k teroristickým atentátům. Takže představa, žee problém terorismu vyřešíme postavením plotů a střílením lidí, kteří přes ně polezou - z toho budou mít prospěch jen pašeráci, protože cena půjde nahoru - a ISIS.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015

Ve 43. čísle časopisu Euro byl uveřejněn článek „Čínská střední třída vpřed!“. V úvodu článku je uvedeno, že nejpočetnější střední třídu má od letošního roku 2015 Čína. Vyplývá to ze zprávy švýcarské banky Credit Suisse. Procentuálně je na tom nejlépe Japonsko, Austrálie a překvapivě Itálie, kde do kategorie střední třídy spadá téměř polovina obyvatel.

Credit Suisse definuje střední třídu jako lidi, jejichž majetek přesahuje dvojnásobek a zároveň nepřesahuje desetinásobek jejich ročního příjmu.

Jak by to vypadalo v České republice, nebylo bankou Credit Swiss zpracováno. Výsledky by byly patrně velmi překvapivé a Česká republika by vykazovala určitě 80% střední třídu a předhonila by téměř všechny vyspělé země.

Podívejme se, jak by toto šetření dopadlo v ČR. Ze statistik ČSÚ z roku 2014 totiž vyplývá, že přibližně 80 % obyvatel s příjmem a 80 % obyvatel bez příjmu vlastní nějaký byt nebo rodinný domek (blíže „Příjmy a životní podmínky domácností – 2014“).

Tržní ceny uvedených bytů jsou určitě vyšší než dvojnásobek ročního příjmu a v některých případech i vyšší než deseti násobek. Průměrná měsíční mzda je okolo 26 tisíc korun (cca 20 tisíc po srážkách a odvodech na daních; za rok cca 250 tisíc Kč) a nedosáhne na ni asi 60 % zaměstnanců.

Zatím co po roce 1989 si většina obyvatel pořizovala živnostenské listy a vrhala se na soukromé podnikání, jiná část obyvatel si v pohodě privatizovala státní byty. Byly to zejména státní úřady a ministerstva a logicky i státní firmy. Například v Praze se dal počátkem 90. let zprivatizovat 100metrový být za 500 tisíc Kč na 20letý úvěr. Dnes má takový byt tržní hodnotu minimálně 5 milionů Kč, což je 20násobek průměrné čisté roční mzdy nebo 10násobek příjmů dvou manželů s průměrnou čistou mzdou. Tím se lidé, kteří získali tímto způsobem byty v devadesátých letech, v dnešní době nacházejí, podle výše uvedených kriterií, ve střední třídě.

Dlužno poznamenat, že privatizace státních bytů nepostupovala všude stejně rychle, ale řídila se zejména zájmem samotných nájemníků nebo státních subjektů vlastnících příslušné byty. Dnes v poslední vlně privatizace například v Praze 6 nebo Praze 2 úřady městských částí prodávají současným nájemníkům 100metrové byty za cca 2,5 milionů Kč, přičemž neregulované nájemné v nájemních bytech vlastněných soukromými osobami činí cca 200 Kč na čtvereční metr.

O obálkových metodách v jedné městské části v Praze byl dokonce v ČT natočen dokument. Úředníci věděli, že dům bude privatizován a volné byty byly obsazovány tzv. obálkovou metodou, znamenající, že volný byt dostal zájemce (samozřejmě z řad příbuzných a známých), který nabídl nejvyšší nájemné. Po krátké době byl pak dům prodán levně nájemníkům.

Soukromé byty s vysokým nájmem, zejména ve čtvrtích blízko metra nebo s dobrou dopravní obslužností, jsou dnes většinou noclehárnami. V každém pokoji bytu bydlí jeden až tři nájemníci a sdílejí kuchyň a sociální zařízení. Jen takovým způsobem získá vlastník těchto bytů 200 Kč na čtvereční metr. Tato skutečnost ale nahrává například záměrům magistrátu hl. m. Prahy, který hodlá do center městských částí umístit stoly a židle, u kterých by si mohli občané „tak nějak po sousedsky poklábosit“.

V nově postavených domech pak menší byty do 50 čtverečních metrů si na hypotéku pořizují Češi, větší pak cizinci, zejména rusky mluvící. Bez nich by patrně developerský trh stagnoval. Tato problematika je složitější a vyžaduje odborníka v branži. Obyčejný občan jen sleduje rostoucí stavby nejrůznějších kancelářských budov, přičemž stávající jsou zaplněny jen z části. Zákon nabídky a poptávky zatím nefunguje, čeká se patrně na byznysmeny z Číny.

K této zjednodušené úvaze je třeba poznamenat, že do majetku není zahrnut další movitý a nemovitý majetek. Lze se však domnívat, že střední třída podle kritérií banky Credit Swiss je početnější než v ekonomicky vyspělejších zemích.

24.11.2015
Egyptské město al-Arish bylo zasaženo dvěma bombovými atentáty

Město al-Arish v Egyptě, na pobřeeží Středozemního moře na Sinajském poloostrově bylo postiženo dvěma bombovými atentáty. K útokům došlo nedaleko hotelu, v němž bydlí parlamentní činitelé. K výbuchům došlo den po ukončení druhého kola parlamentních voleb. Zatím se k útoku nikdo nepřihlásil, avšak egyptská pobočka Islámského státu, Sinajská provincie, v minulosti páchala podobné atentáty ve snaze svrhnout vládu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24.11.2015


Brusel dneška představuje Západ zítřka; pokud nezměníme směr, budeme víc a víc žít ve světě, v němž realita zesměšňuje naše aspirace, napsal profesor Yale University a člen Demokratické strany Walter Russell Mead.


Město bílých hrobek je název, který dal Bruselu Joseph Conrad v nezapomenutelném románu "Srdce temnoty". Výraz pochází z Nového zákona: Ježíš řekl, že pokrytečtí náboženští a komunitní představitelé jeho doby jsou jako bílé (obílené) hroby. Zvnějšku zářiví a nablýskaní, ale uvnitř plni hniloby a rozkladu.

Conrad takto hovořil o Belgii za zločinného krále Leopolda II., který řídil genocidní impérium v oblasti, kde leží dnešní Kongo. Bruselské obchodní, politické a kulturní elity se podílením na Leopoldově zločinně vykořisťovatelském a zlomyslně vražedném režimu proměnily v nejhorší pokrytce. Avšak v jiném smyslu se toto označení vztahuje i na dnešní Brusel: Je to město, které nastavuje světu nablýskanou fasádu mezinárodních institucí a vznešených idejí, zatímco vnitřek hnisá společenským rozkladem a vražednými kulty smrti, které přitáhly pozornost světa minulý týden v Paříži. (Brusel je znám coby útočiště džihádistů od 90. let, šlo však donedávna vesměs o Alžířany, kteří neměli zájem páchat násilí v místě, jež považovali za bezpečnou základnu - KD.)

Žádné jiné město není více identifikováno s postmoderními, posthistorickými ideály kosmopolitní vlády. V Bruselu se nacházejí sídla NATO i EU. Vycházejí odsud edikty určené zaostalým zemím a lídrům v Evropě i za jejími hranicemi. To zde se tisíce eurokratů plahočí za posthistorickou budoucností, to zde hodnoty a aspirace Západu nalezly výraz v pevných institucích. Toto je v mnoha ohledech hlavní město Evropy.

Je to také hlavní město posthistorického světa. Kdysi v 90. letech jsem město navštívil a přítel mě vzal na překrásné náměstí Grande Place, správní centrum v tradičním městě. Na jedné straně upoutala mou pozornost půvabná drahá restaurace. Jak mi přítel vysvětlil, býval to v 19. století pochybný dělnický bar. To zde se sešli Friedrich Engels a Karl Marx, aby sepsali návrh Manifestu komunistické strany. A na druhé straně náměstí ukázal na obchod s čokoládou Godiva. Zde, vysvětlil, brigáda SS Charlemagne rekrutovala "árijské" Belgičany, aby pomohli Hitlerovi vyhrát válku proti Sovětskému svazu.

To bylo ztělesnění posthistorie. Ne komunismus, ne fašismus, jen luxusní obchody. To byl svět, o němž si velká část Západu myslela, že jej buduje; není to svět, v němž nyní žijeme.

Grande Place coby Mekka turistů, instituce EU a NATO: To tvoří úhledný vnějšek, působivý exteriér současného města; vnitřek vře nenávistí a fanatismem, které získávají na účinnosti a virulenci chronickým selháváním správy. Dekády trvající obtížná remíza mezi holandsky hovořícími Vlámy a frankofonními Valony učinila z Belgie - a z Bruselu zvláště - prostor naplněný nepořádkem. Každá z komunit trvá na tom, že si bude vládnout vlastním způsobem, a Brusel, historicky vzato francouzskojazyčné město uprostřed nizozemsky hovořícího venkova, se stalo obzvláště zapeklitým problémem belgické politiky. Jedním z kompromisů bylo rozdělit moc mezi malé čtvrti a komunity; devatenáct municipálních zón je rozděleno mezi šest policejních okrsků pokrývajících milionové město. Výsledkem je, že do mnohých částí města noha policisty sotva kdy vkročí. Mezitím navzdory proslule vysokým sociálním aspiracím a vypjaté rétorice ohledně integrace a příležitostí, kterou slyšíte od Evropanů překypujících chválou svého sociálního modelu, z jakéhosi důvodu jedna generace imigrantů za druhou stagnuje v toxické atmosféře exkluze, nezaměstnanosti a kriminality.

Selhání Bruselu jsou emblémem selhání Evropy. Město, jež doufá vládnout postnacionální Evropě, se stalo impotentním kvůli drobným žárlivostem a špinavé rivalitě dvou etnických skupin, které jsou sotva dost velké na to, aby byly ve většině světa považovány za kmen. Brusel je v jistém smyslu satira evropského projektu: Je oddán nadnárodním cílům a současně sužován nevyřešenými etnickými roztržkami. Město zasvěcené univerzálním sekulárním lidským hodnotám je nyní ohrožováno fanatickými kulty smrti vyrostlými v bídných nebezpečných slumech.

Západ jako celek je dnes stižen prokletím morální grandiozity a selhávajících výkonů. Naše sebevědomí bylo sotva kdy robustnější a náš výkon politováníhodnější. Zaměstnáváme se tím, co považujeme za poslední nedokončený kus práce při zavádění univerzálního rovnostářství, například péčí o středoškolské studenty, kteří se identifikují s jiným genderem, než s jakým se narodili, a zajišťujeme, aby mohli používat toalety, k nimž je vedou jejich aspirace. Považujeme se za kurážné bojovníky, třebaže základy našeho světa se začínají hroutit. Tvrdíme, že tolerance a diverzita jsou základními kameny naší civilizace - a vychovali jsme generaci slabochů, kteří nesnesou kontakt s neortodoxními myšlenkami (autor zde ovšem naráží na praxi tzv. "safe places" na amerických univerzitách odporující svobodě projevu, v Evropě nic takového institucionalizováno není - KD) nebo shon a kolize, jež sebou život v pestré společnosti nevyhnutelně nese. Abych citoval jiné Ježíšovo odsouzení pokrytců, vybíráme desátek v "mincích a kopru a kmínu a zanedbáváme těžší věci zákona". To znamená, že se obsesivně zaměstnáváme maličkostmi a ignorujeme závažnější výzvy, které nás ze všech stran obklopují.

Brusel je tento týden paralyzován svými selháními. Metro nejede; město je z bezpečnostních důvodů zcela uzavřeno, včetně nablýskaného Grande Place; školy zítra zůstanou uzavřeny. Občané, kteří se skrývají doma, si obtížně uvědomují existenci vnitřního nepřítele, jenž vyrostl díky selháním evropské politiky a bruselské paralýze. Brusel dneška je Západem zítřka - pokud nezměníme kurs, stále víc budeme žít ve světě, kde realita zesměšňuje naše aspirace a obílení institucí nemůže skrýt hnilobu uvnitř.

Pro nic z toho lidé v Bruselu nezasluhují nějaké mimořádné pokárání. Všichni bychom v čase strachu měli stát při nich; naše myšlenky a modlitby se upínají k bezpečnostním složkám pracujícím na zajištění bezpečnosti občanů. Sami jsme se svým dílem podíleli na jejich chybách - a nebezpečí, která je ohrožují, se vztahují i na nás.

Když Ježíš kázal, procházel místem, jež se vyznačovalo stejným typem morální grandiozity, který tak převažuje v dnešním západním světě: Kvetoucí rybářská vesnice se zřejmě domnívala, že se jí dostalo jakéhosi výjimečného osudu. Na Ježíše to neudělalo velký dojem: "A ty, Kafarnaum, jež umění vynášelo do nebes, budeš uvrženo do pekel." Brusel tento víkend trochu okusil, jaké to je; my ostatní bychom si měli dát pozor.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

23.11.2015
Verbální trestné činy, které definuje český právní řád

§ 352

Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

(1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

(3) Stejně jako v odstavci 2 bude potrestán,

a) kdo se spolčí nebo srotí ke spáchání takového činu, nebo

b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 355

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

23.11.2015

Ve většinové společnosti v České republice vznikly z frustrace názory ekvivalentní názorům Islámského státu

Česká společnost je nesmírně kmenová. Ukazuje se to na tom, že když řeknete nějakou věc, vaši spoluobčané si ji přiřadí do množiny ostatních výroků a postojů, jaké má údajně člověk správně zastávat, aby byl členem té správné smečky. Britské listy se dlouhodobě a systematicky proviňují tím, že se takto stereotypně nechovají. Vyvolávají tím opakovaně zklamání a zuřivost občanů, kteří mylně předpokládali, že Britské listy jsou součástí "té správné smečky", totiž jejich. Táhne se to dlouho: na rozhraní let 2000 a 2001 nás za kritiku vzbouření "odborářů" v České televizi nekriticky pár týdnů milovala Občanská demokratická strana, než jí konečně došlo, že ale opravdu nezastáváme její hodnoty.

Nedávno se zase na Britské listy rozčílili obdivovatelé ruského, protofašistického režimu Vladimíra Putina, protože mylně usoudili, že oprávněná kritika domácích poměrů v České republice musí znamenat, že Britské listy budou nekriticky proruské. A tak dále, takových příkladů by bylo možno citovat mnoho.

Argumentuji, že stádovité, klanové chování českých médií, českých elit a české společnosti, je jádrem nynější krize České republiky, v jejímž rámci hrozí vážné riziko, že země propadne určitému druhu fašismu a civilizovaný svět ji vyloučí ze slušných mezinárodních struktur.

Jak k tomu došlo? Nekritické omílání téže zjednodušené propagandy a ignorování "obyčejných", především mimopražských lidí a jejich problémů, nutně muselo vést k tomu, že drtivá většina obyvatelstva pražským médiím a politikům už nevěří. Protože je právě zvyklá na to, že pražská média a pražští politikové neohledávají kriticky skutečnost metodou padni komu padni, ale manipulují ji v rámci jednoduchého ideologického schématu, jemuž věří. Toto schéma arogantně nadřazují zkušenostem a frustracím obyčejných lidí, které prostě neberou vážně.

Něco velmi podobného, ale ještě v daleko drastičtějčím provedení se právě stalo v Polsku. Tam nadřazená pseudointelektuálská, elitářská kultura velkých měst, varšavských a vratislavských kaváren, se stavěla tak arogantně vůči problémům, názorům a pocitům obyčejných vesničanů ve východním Polsku, až se stalo, že tito obyčejní vesničané ve své frustraci politickou elitu od moci vyhnali a zvolili si do čela státu ultrapravicové šílence.

Pražské elity si nějak nedokážou uvědomit, že v demokracii má každý právo na vlastní názor, ať se příslušníku elity může zdát jakkoliv šílený - pokud tedy tím názorem občan neporušuje zákon - což se bohužel v posledních měsících děje při nečinnosti policie v doslova masovém měřítku.

Ale vinu za nynější situaci nesou bezpochyby ve své aroganci pražská média a pražští politikové - měli se během let snažit s normálními lidmi hovořit a řešit jejich problémy. Arogantní odmítání, že jsou to "vlastně blbci", vede k tomu, co se právě stalo v Polsku, děje se to i v Maďarsku a na Slovensku a špatně to dopadne zjevně i v Česku. Přičtěme si k té frustraci obyčejných občanů špatné vzdělání, absolutní neschopnost probrat se kriticky nesmysly, které se na ně valí ze sdělovacích prostředků, které je z komerčních důvodů iracionálně straší neexistujícími hrozbami, neschopnost a vůbec i neochotu lidí přijímat věcná fakta, pokud obsahují známku signálu, že by mohla reprezentovat hodnotový systém pražské kavárenské smečky, a je na skutečnou bouři zaděláno.

V demokracii se musí s lidmi mluvit. Je nutno respektovat jejich názory a angažovat je v racionální, smyslupné diskusi rovného s rovným. V Britských listech jsme vždycky zaznamenávali pozoruhodnou věc: Jak rádi lidi vyplňovali naše dotazníky. On se jich totiž v České republice nikdo nikdy na nic neptá. Mají jen poslouchat a držet hubu.

Frustrace lidí odsouzených do druhořadého postavení nakonec vede k extremismu. Vidíme to na útocích na Západě i na vlně naprosto iraconální zloby ve střední Evropě.

Něco se tím, že neexistuje smysluplný celonárodní diskurs vážně pokazilo. Při absenci normální společenské debaty vzniklo něco jiného: vlna netoleratní, emocionální, defenzivní a iracionální nenávisti na sociálních sítích, živená vyvoláváním strachu v českých médiích. To je teď ten patologický diskurs, který nahradil rozumnou celospolečenskou debatu. Pražské elitáře bohužel už normální lidi asi nikdy poslouchat nebudou, a bohužel se obětí iracionální nenávisti stávají zároveň i rozumní, schopní a vzdělaní, inteligentní lidé dobré vůle, které však tato společnost už dnes neposlouchá a asi poslouchat nebude. Teď už rozumnou diskusi v podstatě není možno vést, protože většina občanů neposlouchá. Propadla iracionální rasistické nenávisti a nehorázným nesmyslům, které čtou třeba na Parlamentních listech, a odmítají věcné a rozumné informace a postoje. Uzavírají se ve svém strachu do sebe a vůbec se k nim nedostane, jak o věci v mezinárodním kontextu hovoří rozumní lidé. Ani by to nepřijali. A my nemůžeme publikovat jejich rasistické, nenávistné nesmysly, už proto, že jejich zveřejňování zosobňuje vážný trestný čin, který se podle českého zákona má trestat třemi lety odnětí svobody. V Česku vznikla obdoba Islámského státu. Protože nikdo léta neřešil frustraci obyčejných lidí a nikdo s nimi nemluvil, vznikl u nich šílený, iracionální názor takové nepřijatelnosti a krutosti, že se tím Česká republika vylučuje z mezinárodního společenství.

Nevím, jaká je cesta k nápravě. Ty lidi, kteří by se o ni měli pokoušet, už asi nikdo nebude poslouchat.

23.11.2015
PŘEČETLI JSME:
Evropa nikdy nezvítězila tím, že se bála

Evropa nikdy nevítězila tím, že se bála. Evropské hodnoty svobody, solidarity a vědomí, že všechny děti jsou důležité stejně, mají síly dost. Kdo je v sobě udrží a bude za nimi stát, vyhraje proti radikálnímu islámu i proti trubačům ochrany vlastní krve. Jít za Václavem Cílkem znamená vrátit se do jeho oblíbeného 19. století. Prát v neckách, bát se počasí a divit se, že existují černoši. Díky, už to není třeba.

Kompletní článek ZDE

23.11.2015
O uprchlících na srbské hraniciRoman, můj přítel, se dnes vrátil ze Sidu v Srbsku, kde pomáhal uprchlíkům, píše z Brna Tracy Glover. Řiká, že i když to byla tvrdá práce, pomáhat tam jako dobrovolník, má pocit, že si odpočinul. 70 procent lidí, s nimiž se tam setkal, byly rodiny. Říká, že lidi byli optimističtí a měli pozitivní postoj. Vyprávěl mi o rodině, jejichž dům byl vybombardován a holčičku do oka zasáhl šrapnel. Oslepla na jedno oko. Na fotografii drží Roman její sestru.

23.11.2015

Nový polský ministr kultury za ultrapravicovou stranu Právo a spravedlnost Piotr Gliński chce zakázat inscenaci dramatu Smrt a dívka od Elfriede Jelinek, držitelky Nobelovy ceny, kterou uvedlo přední polské divadlo, protože prý "státní peníze se nebudou používat na dotaci pornografie".

Gliński je také náměstkem premiéra v nové polské vládě strany Právo a spravedlnost. Organizace na obranu lidských práv jeho rozhodnutí považují za návrat k drakonické cenzuře v Polsku.

Gliński požádal v předvečer premiéry guvernéra Dolního Slezska, aby byla hra zrušena. Polské divadlo, kde se hra uvádí, je financováno ze státních zdrojů a "hra je pornografie". "Ministerstvo kultury očekává, že nařídíte okamžité zrušení této inscenace," napsal ministr kultury.

Guvernér Cezary Przybylski však řekl v polské televizi, že "my nezasahujeme do uměleckého vyjadřování" a představení se ve Vratislavi uskutečnilo.

Po sobotní premiéře bylo zatčeno 12 lidí poté, co na diváky zaútočili skinheadi z hnutí Národního obrození Polska. V neděli se stal dům uměleckého ředitele Polského divadla terčem útoků vajíčky a rajčaty. "Toto jsou temné dny pro Polsko, připomínají nacistický a sovětský útlak," řekl literární ředitel divadla Piotr Rudzki deníku Guardian.

Hra Elfriede Jelinek je "analýzou vztahu mezi mučitelem a jeho obětí". V úvodní scéně hry dva čeští pornoherci Rossy a Tim pod stroboskopickým světlem simulují předehru k sexuálnímu aktu. Scéna má diváky šokovat asi tak, jako kdybyste překvapili své rodiče při sexu.

Hra je vyprodaná a divadlo ji odmítá zrušit. Avšak Polské divadlo ve Vratislavi dostává polovinu svého ročního financování, asi 32 milionů Kč, od polského státu.

"Bojíme se nyní finanční cenzury. Tato vláda má absolutní většinu v parlamentně a má možnost změnit ústavu. Naše divadlo neprodukuje zábavu. Naším cílem je přimět lidi myslet. Soukromé sponzory naše práce nezajímá," řekl Rudzki.

Během týdne po příchodu k moci vyhodila strana Právo a spravedlnost šéfa polské rozvědky a schválila zákonný dodatek, který umožňuje nadvládu politiků nad Ústavním soudem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

4.11.2015
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

V říjnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 78 828,31 Kč. Příjem z reklamy byl 10 360 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2015 160 865,21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hospodaření OSBL za říjen 2015

Zůstatek k dispozici Britským listům k 30. 9. 2015 :..............127 271,33 Kč

Příjmy:

Od sponzorů .......................................................... 78 828,31 Kč
úrok........................................................................1,32 Kč
reklama ...................................................................10 360 KčVýdaje:

bankovní poplatky..........................................................1405,25 Kč
připojení k internetu: ...........................................................2190,50 Kč
honorář (KD) ..........................................................................29 000 Kč
honorář (DV) ..............................................................................8000 Kč
honorář (BK) ...............................................................................15 000 Kč
 


Zůstatek k 31. 10. 2015: 160 865,21 Kč

Daňová přiznání Občanského sdružení Britské listy z let 2003-2014

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 2011 2012 2013 2014
Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce