13. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 6. 2008

Pátek třináctého: Irské referendum odmítlo Lisabonskou smlouvu

První to odpoledne oznámil irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern. Jedná se tak už o druhé odmítnutí textu, neboť ten naprosto v převážné míře vychází z tzv“euroústavy“. Voliči v drtivé většině volebních obvodů hlasovali proti smlouvě, někde to bylo i výrazně přes 60% – včetně vícera částí tradičně spíše proevropského Dublinu a dalších měst. Účast voličů byla – oproti předběžným předpovědím nízké účasti – nad 50%. Proti smlouvě hlasovalo přibližně o 7% více voličů než pro. Výsledek je tedy poměrně těsný, což se nicméně očekávalo.

Irsko je ale považováno za jednu z nejproevropštějších zemí. Kdo ví, jak by referenda dopadla jinde. Již na začátku jednání o Lisabonské smlouvě totiž jeden z jejích hlavních proponentů Nicolas Sarkozy prohlásil, že chtějí-li v Evropském parlamentu, aby upravená „euroústava“ prošla, nesmí o ní pořádat referenda.

EURO se vůči dolaru pochopitelně ocitá na měsíčním minimu.

Polský prezident smlouvu podepíše

Lech Kaczynski už dříve řekl, že ratifikace „je hotová věc“. Nyní jeho kancelář potvrdila, že prezident smlouvu podepíše i v případě irského NE. Připomeňme, že to byl právě Kaczynski, který se zásadně podílel na zastavení ratifikace „euroústavy“ po odmítnutí v referendech ve Francii a Nizozemí.

další informace v angličtině ZDE

Británie bude pokračovat v ratifikaci

Řekl to vysoce postavený britský diplomat v Bruselu. Británie se tak patrně snaží rozptýlit obavy, že bude kabinet Gordona Browna nyní pod velkým tlakem ratifikaci ukončit – podobně jako Británie ukončila ratifikaci „euroústavy“ po francouzském a nizozemském NE. Komentátor k tomu dodává, že by to pak mohlo vést Českou republiku, která poslala smlouvu k Ústavnímu soudu a Švédsko, které s ratifikací ještě nezačalo, k tomu, že by se držely ještě více zpátky a vyvolaly ještě větší pochybnosti, že by smlouva vstoupila v platnost k 1. lednu 2009.

další informace v angličtině ZDE

Francouzi znovu rozpolcení?

Zatímco včera francouzský premiér Fillon ještě říkal „Pokud irský lid rozhodne odmítnout Lisabonskou smlouvu, pak samozřejmě žádná Lisabonská smlouva nebude.“ Dnes už ministr pro záležitosti EU Jouyet – ještě před vyhlášením výsledků – řekl: „Nejdůležitější je, že ratifikace musí pokračovat v dalších zemích (pokud by Irsko volilo „NE“) a mám dobré důvody myslet si, že ratifikační proces bude pokračovat.“

Andrea Merkelová a Nicolas Sarkozy vydali po vyhlášení oficiálního výsledku společné prohlášení z něhož vyjímám: „Lisabonská smlouva byla podepsána hlavami států a vlád 27 členských států a ratifikační proces proběhl v 18ti z nich. Proto doufáme, že další státy budou v ratifikačním procesu pokračovat.“ „Jsme přesvědčeni, že reformy obsažené v Lisabonské smlouvě jsou nezbytné aby Evropu učinily více demokratickou a efektivnější a že Evropu učiní schopnou čelit výzvám jejich občanům.“

Nabízí se pikantní otázka – jak učiní Lisabonská smlouva Evropu demokratičtější, když její lídři, kteří se smlouvu snaží – jak vidno, za každou cenu a nedemokraticky protlačit – nebudou od samého počátku respektovat demokratický proces referenda a vůli lidu? Neměli by být takoví politici – kdyby byla Evropa skutečně demokratická – okamžitě odvoláni?

Evropská komise za pokračování ratifikace také

Podobně jako Merkelová a Sarkozy se na narychlo svolané tiskové konferenci v Bruselu vyjádřil i předseda Evropské Komise José Barroso – ratifikace by prý měly pokračovat, odpovědnost je prý na všech 27 zemích EU. Řekl, že si Evropská Komise chce v ratifikaci pokračovat, irský premiér prý řekl, že si myslí, že smlouva ještě mrtvá není, Barroso pak řekl, že musí společně hledat řešení. Barroso prý od irského premiéra chcea očekává, že příští týden předloží analýzu celé situace, vysvětlí, proč referendum dopadlo tak jak dopadlo, kde se stala chyba a jak to chce řešit. – - Arogantní postoj politika, který ignoruje demokratické procesy par excellence – zvláště když uvážíme, že Irsko žádalo Brusel o více informací o smlouvě, tam to to odmítli – včetně dodání konsolidovaného znění (a byl z toho v Irsku stejně jako v ČR skandál) – a dnes je už jasné, že většina hlasů proti byla právě z důvodů malé informovanosti o smlouvě. O opakování referenda nicméně teď ale nechce Barroso spekulovat a počká jak situaci zhodnotí irská vláda.

Orgány EU tedy evidentně a podle očekávání nehodlají výsledek irského referenda respektovat. Tomu by napovídalo i to, že si už v únoru Evropský parlament drtivou většinou odhlasoval, že na irské referendum nebude brát ohled. Více prý o dalším postupu každopádně napoví narychlo svolaná vrcholná schůzka EU příští týden.

Na tahu Česká republika a Švédsko

Zdá se tedy, že na tahu jsou nyní Česká republika (kde byla Lisabonská smlouva Senátem odeslána k Ústavnímu soudu a kde smlouva nyní čelí i vážným formálním výhradám k celé proceduře přijímání primárního práva EU – není totiž jasné, zda je v současné podobě z právního hlediska vůbec schvalovatelná) a Švédsko, kde ratifikační proces plánují až na podzim, a kde – jak se jen zřídka uvádí – neprošla původní „euroústava“ (které se Lisabonské smlouva podobá jako vejce vejci) v parlamentu. Je velmi pravděpodobné, že pokud by jedna z těchto zemí smlouvu ratifikovat odmítla, byla by to její definitivní labutí píseň.

První reakce české politické scény

Předseda vlády Mirek Topolánek odpoledne poněkud slabomyslně řekl, že „výsledek referenda neznamená nic jiného, než že další stát ukončil ratifikační proces“, nicméně dříve před tím také: „Pokud by irské referendum dopadlo v neprospěch Lis. smlouvy, je to výzva pro české předsednictví.“ To lze možná považovat za první signál, že by se Česká republika chtěla zhostit řešení vzniklé situace v rámci českého předsednictví EU v příštím roce. Bude česká vláda nyní aktivní v možném zásadním vlivu na nové schůdnější návrhy reformy uspořádání EU, nebo se bude držet zpátky?

Cyril Svoboda naopak mluvil i o jakémsi „plánu B“ (s tím, že neví, zda je něco takového připraveno) „... protože smlouva musí být schválena jednomyslně, aby mohla platit“ „... a poté, co se nežádalo opakované referendum ve Francii, tak je těžko možné žádat opakování referenda teď v Irsku.“ „Záleží na tom, co udělají lídři EU v Radě a Komisi“ Pravdou ovšem je, že většina představitelů EU prohlašuje, že žádný „plán B“ neexistuje.

Martin Bursík pak řekl, „že na nás dopadá mimořádná odpovědnost v době českého předsednictví.“

Jiří Paroubek si zase myslí, že Evropská komise „by měla nabídnout určité řešení pro Irsko a v nějaké přiměřené době to hlasování zopakovat.“ Řadí se tak po bok arogantní politiky Bruselu – a je papežštější než papež – což u něj není nic moc překvapivého.

Eurokomisař Vladimír Špidla v televizním rozhovoru tvrdošíjně odmítl jakkoli komentovat výsledek referenda s tím, že nechává vyjádření na prezidentovi.

Ředitel think-tanku Centrum pro ekonomiku a politiku (Cep) Petr Mach, který čerstvé výsledky komentoval přímo ze studia České televize, se vyjádřil, že smlouva je irským NE mrtvá. Z toho lze asi dobře dovodit, jaké bude asi ono vyjádření prezidenta, na které čeká Vladimír Špidla – neboť Cep je myšlenkově výrazně na straně konzervativců v ODS a především prezidenta Václava Klause, který patří k nejvýraznějším oponentům Lisabonské smlouvy v evropské vrcholné politice, a který nedávno vstoupil do řízení o Lisabonské smlouvě u Ústavního soudu s velice závažnými námitkami.

více informací ZDEZDE

Lze se oprávněně domnívat, že opozice ratifikaci v České republice nyní pochopitelně ještě zesílí. Proti ratifikaci se staví jak konzervativní křídlo ODS v čele s Vlastimilem Tlustým ve sněmovně a Jaroslavem Kuberou a Jiřím Oberfalzerem v Senátu, tak na druhé straně spektra celá KSČM. Nejasný je postoj KDU-ČSL, která si sice na nedávném sjezdu na naléhání Cyrila Svobody odhlasovala podporu Lisabonské smlouvě, téměř vzápětí ale pět z devíti jejích přítomných senátorů hlasovalo pro odeslání smlouvy k Ústavnímu soudu – a to včetně předsedy Jiřího Čunka.

K výrazným kritikům Lisabonské smlouvy v Evropském parlamentu patří europoslanec Vladimír Železný – ten nechal vypracovat právní analýzu, která dovozuje, že by ke smlouvě připojená Listina práv EU mohla vést ke zpochybnění resp. obejití Benešových dekretů. Dalším kritikem na půdě EP je pak Miroslav Ransdorf, který ji kritizuje jako elitistický plán. Jejich vyjádření k výsledku referenda se mi ale zatím získat nepodařilo, stejně jako vyjádření ministra pro EU Alexandra Vondry.

Další výrazný kritik Lisabonské smlouvy v Senátu ČR Josef Kalbáč (KDU-ČSL) neskrýval uspokojení a řekl: „Oni si mysleli, že to projde hladce.“ „Teď se ty názory asi budou hodně rychle tříbit.“ „Vypadá to, že je to voda na náš mlejn.“

Tak či onak to vypadá, že se nyní rychle šikují dva tábory: jeden, který chce v ratifikaci „euroústavy“ alias Lisabonské smlouvy pokračovat na „třetí pokus“, a druhý tábor, který ji chce konečně nadobro pohřbít. Který z nich nakonec zvítězí, to zatím není vůbec jasné. Avšak šance toho druhého se dnešním výsledkem referenda v Irsku přinejmenším podstatně zvýšily. Ale každopádně: boj o smlouvu se teď přesouvá do české kotliny.

                 
Obsah vydání       13. 6. 2008
15. 6. 2008 "Je to za hranicí vkusu, ale ne za hranicí mediální" Jan  Čulík
15. 6. 2008 Ztráta základní slušnosti Sandra  Wain
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky
13. 6. 2008 Irsko odmítlo Lisabonskou smlouvu
13. 6. 2008 Bobošíková: "Smrt Lisabonské smlouvy je novou nadějí pro Evropskou unii" Jana  Bobošíková
13. 6. 2008 Pátek třináctého: Irské referendum odmítlo Lisabonskou smlouvu Jan  Zeman
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
14. 6. 2008 Demokracie? Zdeněk  Wognar
14. 6. 2008 Irské "NE" znamená, že občané EU chtějí změnu politiků Jiří  Maštálka
14. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
14. 6. 2008 Radar vs. Lisabonská smlouva Jan  Beer
14. 6. 2008 Lisabonská zmluva odmietnuta
14. 6. 2008 Nečasova Tagesmutter aneb mateřství nesmí znamenat konec kariéry, sděluje nám ministr Anna  Čurdová
14. 6. 2008 Mobilní operátori ovládnu rádiové spektrum
13. 6. 2008 Britský stínový ministr vnitra demonstrativně odstoupil Jan  Čulík
13. 6. 2008 David Davies: Vzdávám se svého poslaneckého mandátu, abych podpořil ohrožené demokratické svobody
13. 6. 2008 Independent: David Davies, nepravděpodobný hrdina liberální Británie šokoval politický establishment
13. 6. 2008 Americký Nejvyšší soud zpochybnil budoucnost Guantánama
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace
13. 6. 2008 Kytice Jacques  Prévert
13. 6. 2008 Jak by měli jednat jinak totálně bezmocní voliči, neboli Parlamentní politická demokracie je omezená Uwe  Ladwig
13. 6. 2008 Vojenský plot nezastaví obyvatele Peacelandu, ale zabije zvěř
13. 6. 2008 Není libo už (pomalu?) přemýšlet o příští válce? Miloš  Dokulil
13. 6. 2008 Rabování -- předzvěst konce společnosti? Jan  Beer
9. 6. 2008 Výzkumný projekt o roce 1989 - hledáme padesátníky a šedesátníky
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou
13. 6. 2008 To Catch a Predator Jan  Molič
12. 6. 2008 Zoufalství nad "českou malostí": Radar nebude?
12. 6. 2008 Tak máme zase dráty František  Řezáč
13. 6. 2008 O poplatcích trochu jinak Stanislav A. Hošek
13. 6. 2008 Co Čech to muzikant a pedagog Pavel  Táborský
13. 6. 2008 Zlozvyk připravovat se na minulé války
13. 6. 2008 Vzepřeme se středověkému tmářství Anna  Čurdová
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví
12. 6. 2008 Výměra církevních pozemků: Neuvěřitelné, možná zázrak... Ladislav  Žák
12. 6. 2008 CDI: Test protiraketového systému s použitím elektronických protiopatření byl "pro jistotu" zrušen Karel  Dolejší
12. 6. 2008 Konec leteckého modelářství i aeroklubů: A bude "po ptákách"... Štěpán  Kotrba
12. 6. 2008 Rada Evropy vyzývá k zákazu tělesných trestů Maud  de Boer-Buquicchio
12. 6. 2008 R. Pynsent, F. X. Šalda, K. Čapek, a "ti druzí" Miloš  Dokulil
12. 6. 2008 Co takhle stojí válka, ale i nabouraný "mír"? Miloš  Dokulil
12. 6. 2008 Paní Parkanová, pane Topolánku, jste necitelní darebáci! Jan  Neoral
12. 6. 2008 Endgame s českými titulky na Google video a iDnes
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
12. 6. 2008 Přísné a náročné učitele se dnes ředitelé škol snaží vyhodit
11. 6. 2008 Jsou mezinárodní soudní tribunály vždycky politické?
11. 6. 2008 Ježíšova a Lutherova prasata Jan  Stern
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu
10. 6. 2008 Učitelé jsou špatní, protože jsou chudí II
11. 6. 2008 Dietrich Bonhoeffer a jeho cesta k svobodě David  Pěcha
13. 6. 2008 Ignorování tragédie Lidic vypovídá o dnešku Josef  Vít
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008