Poznamka k praci Ceske televize

Jak jsme informovali uz na Stedry den, Fortune, renomovany americky casopis predevsim pro financniky, celne podnikatele, investory a ekonomy, otiskl 23.12. rozsahlou analyzu o tom, jak v dusledku nedokonale provedene privatizace Ceskou republiku mezinarodni spekulanti Michael Dingman a Viktor Kozeny v podstate vykradli. Viz odkazy na plny text clanku v anglickem originale i v ceskem prekladu vyse na teto strance.

Jeden ctenar ze Spojenych statu poznamenal zde ve Foru, ze panove Dingman a Kozeny provedli v CR v podstate tzv. Pontiho trik, v Americe znamy kazdemu frekventantu zakladniho studia ekonomiky a od dvacatych let zakonem zakazany.

Mozna, ze si to lide v CR dostatecne neuvedomuji, avsak clanek, otisteny v casopise Fortune, velmi zasadne a velmi zaporne ovlivni postoj mezinarodnich investoru k Ceske republice. Je zajimave, ze to podle ctenarskych reakci velmi dobre chapou lide, zijici v zahranici, mene vsak, zda se, mnozi v samotne CR. To je velmi nebezpecne.

Pred vanocemi vysla najevo i jina dosti zasadni informace. Ze ctvrtletni finacni a podnikatelske zpravy firmy Central European Media Enterprises, ktera vlastni 88 procent akcii ceske televize NOVA, vyplynulo, ze americti vlastnici poskytuji nyni pujcku Vladimiru Zeleznemu ve vysi 4,7 milionu dolaru, aby vykoupil a tak zlikvidoval nezavislost ceskeho konsorcia CET 21, kteremu byla ceskou Radou pro rozhlasove a televizni vysilani udelena licence pro provoz NOVY. Viz podrobnejsi informace zde ve Psu v rubrice nedavnych prispevku, pod nadpisem Media.

Ukolem kazde celoplosne televizni stanice, a zejmena povinnosti verejnopravniho broadcastera, jako je Ceska televize, je informovat verejnost o zavaznych udalostch, tykajicich se zivota zeme. Obe vyse zminene informace jsou bezesporu velmi zavazneho charakteru. V jakekoliv zapadni zemi by byly na titulnich stranach dennich listu po nekolik dni.

Presto, ze o obou zpravach byla Ceska televize informovana hned zacatkem vanoc, na cele care selhala. Ve zpravodajstvi neinformovala ani o jedne z techto dulezitych skutecnosti.

Pozorovatele poukazuji na to, ze je tragicke, ze pohnutou historii ekonomickych aktivit Dingmana a Kozeneho v Ceske republice dokazali podrobne zmapovat a zverejnit az zahranicni novinari, cesti novinari opet selhali.

Daleko tragictejsi ale je, ze kdyz uz vec byla mezinarodne zverejnena, cesti novinari zustavaji uzavreni v neprodysnem skleniku domaciho prostredi a o skandalnim vyvoji neinformuji ani tehdy na zaklade profesionalne sebranych a zverejnenych zahranicnich zdroju.

Radne fungujici televizni stanice by byvala o obou zpravach okamzite strucne informovala ve dvou az triminutovem prispevku ve zpravodajstvi, v nemz by odkazala na publicistiku, ktera by k obema problemum hned operativne pripravila ctyriceti az padesatiminutovou analyzu. Publicisticka analyza obou problemu by mela vypadat asi tak, jako vyse zverejneny clanek v casopise Fortune - tech cca 10 stranek textu by prave vydalo na komentar k padesatiminutovemu programu. Pokud neni ochotna vyclenit Ceska televize financni prostredky a lidi na operativni realizaci takovychto programu, na efektivni verejnopravni televizi si, obavam se, jenom hraje.

Bez takoveto solidni novinarske prace, kterou musi provadet prave predevsim verejnopravni celoplosna televize, nemuze totiz demokracie radne fungovat. Doufejme, ze sef zpravodajstvi CT pan Studenovsky ceskym televiznim divakum vysvetli v rozhovoru s Neviditelnym psem, proc v techto dvou pripadech jeho televizni stanice tak katastrofalne selhala.

Jan Culik