Rozhovor s Petrem Studenovskym,
sefredaktorem Redakce zpravodajstvi Ceske televize

Nepochopitelne politikareni a nikdy neobjasnene a nedoresene skandaly zatezuji nas verejny zivot a vrhaji neprijemny stin na tuto etapu transformace Ceske republiky do standardni demokracie evropskeho typu. V teto souvislosti si klademe otazku, zda sdelovaci prostredky radne plni svoji ulohu "hlidaciho psa demokracie". Nejvetsi pozornost je pochopitelne uprena na verejnopravni Ceskou televizi. Proto jsme navstivili pana Petra Studenovskeho, sefredaktora Redakce zpravodajstvi Ceske televize a polozili mu nekolik otazek.

Neviditelny pes:
Ve vasich zpravodajskych a publicistickych poradech se stridaji politici, kteri casto zamlzuji skutecnosti a nezridka i lzou. Jak to, ze jim to dovolujete?

Studenovsky:
Stale jeste jsme v pocatcich. Byli tu Jan Culik a Ivan Kytka a z hlediska jejich britske zkusenosti sledovali nasi praci. Ptali se, jak muzeme politika nechat vyklouznout, srovnavali nase postupy s metodami BBC. Jenze reporteri BBC umirali ve dvou svetovych valkach, kdezto s nami se jeste tahne povest "televize lze, jako kdyz Rude pravo tiskne". Domnivam se vsak, ze se nam dari se spatne povesti zbavovat a s nabytym sebevedomim zlepsovat nasi praci. Neni to snadne. Kdyby Barbora Tacheci vedla rozhovory tak, jak to dela dnes, dejme tomu pred tremi lety, bylo by to neprijatelne. I dnes narazime na ohlasy, ze jsme protivladni.

Neviditelny pes:
Prvni vas redaktor, kdo systematicky nutil politiky, aby prestali mlzit, byla Michaela Jilkova. Musela od vas odejit do jine redakce a odtud ji nakonec taky vypudili. Neceka stejny osud Barboru Tacheci?

Studenovsky:
V tomhle se neshodneme. Michaela Jilkova k nam prisla jeste z federalni televize, kde vyvolala vuci sobe nevrazivost. Nakonec jsem ji musel i ja rict, ze mi jde na nervy. Nikdy nicemu poradne nerozumnela a pristupovala k partnerovi tak, ze ho musi za kazdou cenu vyridit. Dam priklad. Mluvila s jednim poslancem, o samozrejme mlzil, ona mu sebrala mikrofon od ust a rekla: "Tyhle recicky si nechte, tohle my neradi slysime." Tohle jsem ji tenkrat vytkl - verejnost neni zvedava na to, co pani redaktorka rada nebo nerada slysi. Rozumejte mi dobre: bylo naprosto spravne, ze trvala na presne odpovedi. Jenom ta forma byla neprofesionalni a neprijatelna. A bohuzel v tomhle remesle na forme strasne zalezi. Proto odmitam jeji srovnavani s Tacheci a prohlasuji, ze bych ji do redakce nechtel. Naopak lidi jako je Barbora Tacheci si pestujeme. Ma ekonomicke zdelani, vi o cem mluvi a z pozice svych znalosti dokaze politiky tlacit. Ale ani ji by neskodilo trochu skromnosti. To je problem televiznich novinaru, za kterymi se lidi na chodniku otaceji. Skoro kazdy zacne hvezdarit.

Neviditelny pes:
Jake mate na redaktory pozadavky, k cemu je vedete?

Studenovsky:
Vyviji se to. Po revoluci byl pozadavek "vysoka skola a dva jazyky". Jenze se ukazalo, ze absolvent vysoke skoly mohl byt i blb nebo nemel novinarske vlohy. Pak se dbalo na "ajfr" a na "smrnc". Dnes vidime, ze je zapotrebi oboje.

Neviditelny pes:
Jak postihujete novinare, kteri se zachovaji neeticky nebo udelaji profesni chybu?

Studenovsky:
Vyhazov je krajni prostredek. Asi dvakrat jsme pristoupili k 30 procentni srazce ze smluvniho platu. Mensi pokuty jsou bezne. Onehdy jsme prosvihli vyhazov reditele prazske technicke spravy komunikaci, redaktor dostal pokutu. Totez se stalo, kdyz se nepodarilo natocit sot z Pavarottiho koncertu.

Neviditelny pes:
Zatim jsme mluvili predevsim o iniciativnosti, mozna dokonce agresivite novinare. Ceska zurnalistika je vsak zatizena povrchnosti, nechuti jit dusledne ke korenu veci.

Studenovsky:
Abychom mohli divakovi zprostredkovat hlubsi pohled, potrebujeme prvotridni odborniky. Takovy je treba Zdenek Velisek, ne nadarmo s nim prezident pracovne posnidal, protoze ho zajimaly jeho nazory. Vite dobre, ze jsme pod tlakem TV NOVA. Vavra rika, ze Studenovsky dela s 500 lidmi to, co on s 50. Mnoho lidi na ty reci naletelo a nevnima kvalitativni rozdil nasi a jejich produkce.

Neviditelny pes:
Zpravodajstvi ma ovsem jinou funkci, nez analyticke porady. Proc se vyhybate dukladnemu pohledu na problem - ale ne ve trech minutach Jednadvacitky, ale v dostatecne dlouhem poradu, kde by se politici i nezavisli odbornici mohli vyjadrit pod vedenim kvalifikovaneho moderatora?

Studenovsky:
Publicistika nema v nasi redakci tradici, nikdy se tu nedelala. Jsme soustredeni na zpravodajstvi a uprimne vam reknu, ze v nem vidim takove rezervy, ze bych si nechtel uvazovat dalsi balvan na krk.

Neviditelny pes:
Nemyslim si, ze je to argument. Nas verejny zivot objektivne potrebuje porady toho typu, o kterych mluvim.

Studenovsky:
Myslim, ze na CT 2 bychom mohli dostat dvacet minut a takove porady bychom tam delat meli.

Neviditelny pes:
Je nutne myslet jenom v rozmerech vysilaciho schematu a planovani? Vyznamna temata se rodi ze dne na den a vy byste na ne meli dukladne a kvalifikovane reagovat!

Studenovsky:
Nemuzeme postupovat ve stylu - zitra se tu sejdeme a udelame porad. Znamenalo by to zhrouceni programu, ktery se dela 6 tydnu dopredu. Reditel Mathe trva na tom, ze se musi vysilat to, co ma divak v novinach v programu. A navic, pro diskuse o aktualnich tematech uz porad mame - nedelni Debatu.

Neviditelny pes:
To je ovsem sterilni porad, kde divak muze jen sledovat vzajemne nenavazujici zamlzene monology politiku.

Studenovsky:
Mame jeste jiny porad, Respektovani, kde dokonce ani nevadi, kdyz se pretahne planovany vysilaci cas. Myslim, ze vase stanovisko chapu. Vy uvazujete principialne, ja prakticky. My jsme uvazovali o tom, ze na sebe stahneme publicistiku. Nemame na to sily, nemame lidi, kteri by se o to starali. Museli bychom je pretahnout z jinych oblasti z jinych oblasti TV. Divam se na to ale skepitcky. Mam - li byt zcela uprimny, myslim, ze televize proste svou vlastni podstatou povrchni je.

Za Neviditelneho psa se ptal Ondrej Neff