Podnikani po americku

4. ledna 1997
Vaclav Zak

Akcie je genialni vynalez, jak lze jednoduchym zpusobem shromazdit kapital i na velke projekty. Ti, kteri akcie kupuji, odhaduji, co jim nakup v budoucnosti prinese. Samozrejme, pri odhadovani budoucnosti existuje velky prostor pro omyl, dokonce pro podvod. Cela rada podvodniku od pocatku vzniku burzy parazitovala na duverivosti lidi nebo zneuzivala privilegovany dostup k informacim. Podvody casto dosahovaly takovych rozmeru, ze vyvolavaly politicke krize: napr. pred 100 lety se na prodeji bezcennych akcii Panamskeho kanalu podileli vysoci francouzsti politici. To znacne prispivalo ke vnimani ekonomiky volneho trhu jako neceho nemravneho, ceho je treba se zbavit. Uspech socialistu a fasistu cerpal z neustalych krachu burz vyvolanych spekulacemi.

Spekulace vsak nebyly zalozeny pouze na podvodech. Dulezitejzi byly nalady. Optimismus po prvni svetove valce vedl k takovemu investicnimu rozvoji, ze krach newyorske burzy v roce 1929 znamenal celosvetovou krizi. Radikalni odpovedi na krach byl pozadavek nahradit trh planovanim. V USA vsak hledali reseni bez ztraty svobody: jako obranu proti spekulacim zacali prosazovat pruhlednost. Kdo chce, aby se jeho akcie mohly obchodovat na burze, musi s pravdou ven.

Zakon, ktery v USA reguluje obchodovani s cennymi papiry, pozaduje po firmach podrobne zpravy. Diky Internetu se muzeme na jednu zajimavou podivat. Tyka se spolecnosti Central European Media Enterprises Ltd. (CME), ktere patri mj. televize Nova. Zprava ma 200 stran(!) a podrobnosti, do nichz zachazi, jsou velmi zajimave. Docteme se tam nejen hospodarske vysledky firmy, ale podrobne jsou uvedeny majetkove pomery ve vlastnenych firmach (napr. nakup 22% akcii od Ceske sporitelny a narust podilu CME v TV Nova na 88%). Zprava uvadi, ze firma CME pujcila rediteli TV Nova 4,7 mil dolaru, aby koupil 60% podil v CET 21, druhem z vlastniku TV Nova. Smlouva je soucasti zpravy. Jsou zde uvedeny pocty akcii dalsich majitelu CET 21 a kolik akcii prodavaji. Zprava obsahuje udaje i o ostatnich podnicich CME na Slovensku, Slovinsku, a dalzich zemich stredni Evropy.

Akcionar, ktery se rozhodne kupovat akci firmy CME, po precteni zprav predlozenych komisi nekupuje zajice v pytli. Nejde pritom pouze o jednu zpravu: firmy je museji vypracovavat periodicky. Jiste, riziko nakupu akcii se tim neztraci, ovsem podstatnym zpusobem se snizuje.

My jsme meli po kuponove privatizaci vynikajici sanci mit zcela pruhledny kapitalovy trh. Naprosta vetsina akcii byly polozky v pocitaci. Stacilo naridit, aby prevody urciteho poctu akcii byly zverejnovany, aby byly zverejnovany majetkove podily v podnicich, a aby akcionari bank nemohli byt anonymni. A pripravovat zakony, ktere se v USA prijimaly v polovine tricatych let, jejichz produktem je zprava CME.

Klausova vlada vsadila na strategii "divokeho Vychodu". Cim rychleji se vlastnicka prava prerozdeli, tim lepe. Jaksi zapomnela, ze michani vlastnickych prav bankroty zejmena bank ma svoje politicke, ale i ekonomicke naklady. Zapomnela, ze se solidni zapadni investori tezko smiri s piratskymi praktikami, ktere se na ceskem kapitalovem trhu pouzivaji. Budou hlasovat nohama - proste odejdou.

Neregulovany kapitalovy trh pritahuje pouze podnikatelske zraloky bez skrupuli. Prestizni americky casopis Fortune prinesl 23. prosince clanek Pirati z Prahy, jak podnikatelske stiky Dingman a Kozeny vyuzily snizenou ochranu kapitaloveho trhu v Ceske republice a operacemi, ktere jsou v USA nelegalni, tezce poskodily akcionare. To je vazna rana prestizi nejen Vaclava Klause a jeho reforme, ale cele ceske ekonomice. Narusila se duvera investoru v zajizteni jejich investic - piratske praktiky totiz mohou poskodit i je. Je temer neuveritelne, ze ideologicke predsudky Vaclava Klause vuci regulacim dovedly reformu az k temto smutnym koncum. Ted uz jenom cekam, az provladni noviny prinesou senzacni odhaleni, ze redaktori casopisu Fortune jsou "naruzoveli". (Pozn: zprava CME i clanek Fortune jsou k dispozici pres casopis Neviditelny pes http://pes.eunet.cz/)