Pravo vysilat na NOVE zpravodajstvi by mel dostat jiny, seriozni broadcaster

Jan Culik

Vladimir Zelezny zneuziva v televizi NOVA vysilaci licence skupiny CET 21 k nepokrytemu prosazovani svych podnikatelskych zajmu a zajmu firmy CME , a to nejen ve svem poradu Volejte rediteli, ale i ve zpravodajskem vysilani. Porusuje tak zakon o rozhlasovem a televiznim vysilani CR, ktery vyzaduje, aby bylo televizni vysilani objektivni a nestranne. Jak to, ze parlament proti tomu nezasahuje?

Touto neetickou praxi porusuje Vladimir Zelezny i zavazky, ktere dala firma CME americkym akcionarum. V prospektu CME pro americkou burzu je totiz vyslovne uvedeno, ze spolecnost CME nesmi ovlivnovat novinarskou nezavislost poradu TV NOVA a vysilat porady, pricici se verejne moralce. Za to, ze praxe TV NOVA je jina, nez jak je uvedeno v tomto americkem burzovnim prospektu, by mohl byt podnik CME ve Spojenych statech zalovan, nebot se tam prisne dohlizi na to, aby zverejneny burzovni prospekt stoprocentne odpovidal pravde.

V sobotnim poradu "Volejte rediteli" napadl Vladimir Zelezny Petra Stepanka z Rady pro rozhlasove a televizni vysilani . Pritom se vyhnul vysvetleni zavaznych otazek, ktere jsme pozadovali.

Zalezitost vsak nelze bagatelizovat jako "xenofobni utok na NOVU" (jak napsal Marek Stonis v sobotni MFD), ani udajnou neprejicnost par podivinskych, udajne zavistivych osob. Jde o zivotne dulezity princip. Jde o to, zda v CR bude pravni stat a demokracie.

Televizni noviny TV NOVA kritizovaly Ceskou televizi za to, ze informovala o majetkovych presunech v CNTS NOVA ve prospech podniku Central European Media Enterprises. Uvedly, ze pry CT broji proti prilivu americkeho kapitalu. Vyuzily k tomu odpovedi Tomase Jezka, ktery mi rekl, ze podrobnosti vzniku NOVY nezna, a proto odpovidal jen obecne, ze priliv americkeho kapitalu do Ceske republiky je vitany. Jezek mi v nedeli sdelil, ze mu nevadi, ze NOVA zkresluje sve zpravodajstvi pro prosazovani svych podnikatelskych zajmu, protoze je to "komercni stanice".

Ve Velke Britanii vyrabi zpravodajske relace pro komercni televizi samostatne, nezavisle studio Independent Television News, vysoce profesionalni instituce, kterou vlastni tiskova agentura Reuters. ITN nema nic spolecneho s britskymi komercnimi televiznimi stanicemi. Cesky parlament by mel televizi NOVA v zajmu plurality, profesionality a objektivnosti odebrat vyrobu a redakcni kontrolu nad zpravodajskych vysilanim a udelit pro nej licenci samostatnemu zpravodajskemu studiu, zcela nezavislemu na NOVE, tak, jak je tomu v Britanii.

Shrnme znovu jako obranu proti matoucimu mlzeni zakladni argumenty.

Nikdo neprotestuje proti tomu, ze je CME americka firma - i kdyz by se o tom vlastne dalo pochybovat. Novinari by se meli zeptat vykonneho reditele CME Leonarda Fertiga (na londynskem telefonnim cisle 0171 292 7900 ) proc je CME registrovana zrovna na britskych Bermudach a na holandskych Antilach. Podle odborniku na kapitalove trhy se tam registruji ty podniky, ktere se chteji z danovych duvodu vyhnout prisne vladni inspekci, bezne na americke ci britske podnikatelske scene.

Nevadi, ani ze CNTS NOVA vydelava hodne penez. Neni ovsem pravda, ze podnik CME prinesl do CR americky kapital na vybudovani televize NOVA. Vypujcil si penize od ceskych bank a nyni jen z CR odcerpava zisk.

Jde o to, bude-li v CR demokracie a pravni stat.

Podle nazoru Rady pro rozhlasove a TV vysilani CNTS NOVA podminky televizni licence systematicky porusovala, napriklad tim, ze Vladimir Zelezny neinformoval predem Radu, ze uzavrel se spolecnosti CME dohodu o pujcce ve vysi 4,7 milionu dolaru na vykoupeni podilu svych spolecniku v konsorciu CET 21 pro podnik CME a nepozadal ji o schvaleni tohoto zameru.

Jsou-li jednou pravne dany urcite podminky, tyto podminky museji byt plneny. Jinak zustava pravni stat iluzi. Priliv zahranicniho kapitalu do Ceske republiky je vitany, pokud v CR zahranicni majitele staveji nove podniky a na ceskem uzemi vyrabeji zbozi, ktere je pak mozno vyvazet do zahranici. Mene vitane je, umoznuje-li nedokonala legislativa vstup do zeme podnikatelum, kteri do ni nic neprinaseji, jen z ni odcerpavaji financni prostredky.

Moudri politikove zabranuji vzniku monopolu. Monopoly totiz ochromuji radne fungovani trzniho prostredi. Britska konzervativni vlada dohlizi predevsim prave na toto. Tam, kde neni dostatecne vyvinuty trh, britska vlada ho tim smerem reguluje. Velmi efektivne to ucinila v sektoru medii, telekomunikaci, zeleznicni dopravy a podniku verejnych sluzeb.

Ovladne-li vyznamnou cast sektoru sdelovacich prostredku jedina firma, je to na ukor pluralismu a ohrozuje to demokracii. To se pak projevuje nezmernou drzosti, jak projevuje pri zneuzivani televizni licence CET 21 prave Vladimir Zelezny.

Domnivaji se snad komentatori, ze je soucasti pravicove filozofie nezkoumat a nezverejnovat informace o majetkovych presunech v tak vyznamnych medialnich podnicich, jako je CNTS NOVA?

Jadrem cele zalezitosti je paradoxni skutecnost, ze jsme se mohli dovedet o majetkovych presunech ve vlastnictvi NOVY jen prave diky liberalnimu americkemu kapitalovemu trhu, ktery je podrizen zasadam prisneho dohledu a podnikatelske otevrenosti.

Nebude-li podnikatelska sfera v CR podrizena obdobnym zasadam, jako anglosaske kapitalove trhy, zeme se vystavuje riziku, ze o ni budou projevovat zajem predevsim pochybni podnikatele, nikoliv solidni zahranicni investori, ktere CR nezbytne potrebuje.

Kdyz Petr Stepanek z Rady pro rozhlasove a televizni vysilani zverejnil udaje o zmenach ve vlastnictvi CNTS NOVA, ve skutecne profesionalnich sdelovacich prostredcich by to melo vyvolat zamysleni a analyzu, ne utoky.

Pokud nemusi Vladimir Zelezny dodrzovat zakony, neni divu, ze se jeho mocne televize, kterou sleduje sedmdesat procent ceske populace, mnozi cesti poslanci a politikove boji. Skoro kazdy ma totiz v Cechach nejakeho kostlivce ve skrini, a televize NOVA by ho mohla vytahnout, kdyby se ji poslanec odvazil kritizovat. Jaka je to ale demokracie, v niz ma moznost ovlivnovat politickou agendu ku prospechu svych podnikatelskych zajmu primo svym vysilanim jedina silna soukroma televizni stanice vlastnena v zahranici?