Vliv podniku Central European Media Enterprises ve stredovychodni Evrope


Patnacteho ledna uverejnil britsky hospodarsky list Financial Times rozsahly clanek o americkem podniku Central European Media Enterprises, ktery vlastni televizi NOVA a nyni i dalsi komercni televizni stanice v postkomunisticke Evrope. Jak uvadi Financial Times, podnik CEME "zvitezil ve vychodni Evrope nad celosvetovymi televiznimi giganty na cele care". Vznik televize NOVA byl hospodarsky daleko nejuspesnejsim vstupem nove televizni stanice na trh v celosvetove historii televizniho vysilani. V prvni polovine roku 1995 vydelala televize NOVA v Ceske republice podle Financial Times temer 20 milionu dolaru. Nyni zahajil podnik CEME vysilani take ve Slovinsku a v Rumunsku, pripravuje komercni televizni stanice na Slovensku a v Madarsku a zada o televizni licence v Polsku a na Ukrajine. Ceska NOVA je podle listu Financial Times dnes "velmi vykonnym strojem na penize". Dodejme vsak, za jakou cenu? Ze zcela pokrivila vnimani a kulturu uz tak dlouhymi lety komunismem zdevastovaneho naroda.

NOVA vydelava v Ceske republice miliony dolaru, nikdo se vsak prilis nepozastavuje nad tim, ze pravdepodobne porusuje podminky sve licence. Napsal to napriklad nedavno tydenik Respekt. Nakonstatovani reportera Martina Kontry, ze NOVA "kazdo padnezmenou licencnich slibu porusila zakon" , odpovedela v rijnu1995 mluvci Rady pro televizni vysilani Landova pozoruhodnym zpusobem: "S tim se neda nic delat. Prece jim nesebereme licenci. Vite vubec, co by to znamenalo??

Vlady i verejnost zemi jako je Velka Britanie prikladaji prubezne analyze vysilani televiznich stanic obrovsky vyznam, nebot dobre vedi, jak hluboko dnes televize ovlivnuje postoje a presvedceni lidi.

Ve Velke Britanii sleduje Independent Television Commission, rada pro komercni televizni vysilani, porady komercnich televiznich studii velmi bedlive a kontroluje, zda dodrzuji podminky vysilacich licenci. Nedavno britska rada ITC kritizovala komercni stanice, ze vydavaji na televizni zpravodajstvi o neco mene nez radou stanovenych priblizne 50-60 milionu liber rocne v cenach z roku 1991. Britske komercni televizni stanice budou tedy musit vydaje na zpravodajstvi trochu zvysit. Kolik penez vydava na zpravodajstvi a publicistiku televize NOVA? Kdyz pred tremi lety ziskala soukroma televizni spolecnost GMTV licenci pro trihodinove ranni vysilani, a ITC nebyla spokojena s urovni jejiho zpravodajstvi,dostala pokutu nekolika set tisic liber, kterou samozrejme hned zaplatila a kvalita zpravodajstvi se vyrazne zlepsila.

Podnik Central European Media Enterprises vlastni skupina americkych financniku v cele s Ronaldem Lauderem, dedicem velkeho kosmetickeho imperia Estee Lauder. Pokud dostane CEME licence k provozovani televizniho vysilani i v Polsku a na Ukrajine, do roku 2000 bude vysilat v postkomunisticke Evrope pro vice nez 100 milionu divaku. Co to asi udela s uz tak otresenym kulturnim povedomim obyvatel techto zemi?

V dusledku velkych komercnich uspechu v prvnich mesicich provozu ceske televize NOVA mohla podle Financial Times firma CEME uspesne vstoupit na americky kapitalovy trh Nasdaq, kde celkem ziskala pro svou cinnost v postkomunisticke Evrope investice ve vysi 168 milionu dolaru. Je zrejme, ze takovymito astronomickymi castkami muze CEME prostrednictvim TV NOVA hrave konkurovatceske verejnopravni televizi, ktera sest let po revoluci plahocive hleda totoznost a a neni schopna definovat, jakesluzby a za jake penize ma poskytovat v demokraticke spolecnosti. Soustreduje se take predevsim na konzumni unikovou zabavu. Krome toho ji cesky parlament uz nekolik let nechce dovolit, aby zvysila televizni poplatek podle inflace, a tim kazdorocne snizuje jeji rozpocet.

V roce 1994 dosahl v Ceske republice objem trhu z televiznich reklam 96 milionu dolaru rocne. Odhaduje se, ze v roce 1995 to bylo uz asi 135 az 140 milionu dolaru. Televiza NOVA z tohoto trhu ovlada dnes 70 procent, konstatuje reditel podniku CEME Leonard Fertig.

Celkem predpoklada firma CEME, ze do roku 2000 vzroste trh reklam v postkomunistickych zemich, kde uz ma podnik licenci, na jednu az puldruhe miliardy dolaru. Pokud CEME ziska licenci i v Polsku a na Ukrajine, mela by celkem pristup k trhu televiznich reklam v hodnote 2 az 3 miliardy dolaru rocne.

Obrovske zisky poplynou do Spojenych statu prirozene z kapes stredo a vychodoevropskych obcanu, v prumeru daleko chudsich, nez jsou Americane. Reklamy totiz televizni divaci plati prirazkami k cene vyrobku, ktere si pod vlivem reklam kupuji.

Nemeli by lide v Cechach od televize NOVA pozadovat za sve penize - jeji horentni zisky - trochu vic? Napriklad skutecne kvalitni, fundovane a analyticke zpravodajstvi ? Zahranicni reportery, kteri by profesionalne informovali o novych smerech vyvoje ve svete a rozbijeli cesky provincionalismus a izolacionismus? Vyvazenost mezi zabavnymi porady a politicky skutecne nezavislou publicistiku, ktera nenadrzuje zadne strane ci koalici, ktera je nahodou u moci? Snahu udrzovat urcitou minimalni etickou a kulturni uroven, nerozsirovat napriklad mezi mladezi nejprimitivnejsi vulgarni uroven projevu?

Ovladne-li podnik Central and European Media Enterprises vestredovychodni Evrope do nekolika let skutecne vetsinu trhu televiznich reklam v hodnote az tri miliard dolaru, vznikne nezvladnutelny nadnarodni gigant - pokud jeho cinnost vlady postkomunistickych zemi nebudou v oblasti sdelovacich prostredku regulovat osvicenym zakonodarstvim - coz se asi nestane.

(vyslo v Praci 19.1. 1996)

Dodejme, ze v prosinci 1995 liberalizoval parlament Ceske republiky zakon o rozhlasovem a televiznim vysilani. V dusledku teto novelizace, ktera protireci zavazkum Asociacni dohody CR s Evropskou unii, podle niz se ceske zakony maji priblizovat zakonum EU, je nyni jednatricet podminek ktere prislibila televize NOVA plnit, v podstate nevynutitelnych.

Deset mesicu trvajici soudni proces, jimz se snazila Rada CR pro rozhlasove a televizni vysilani primet NOVU, aby zaplatila pokutu za neplneni podminky dvacet ctyri, totiz prislibu, ze nebude vysilat reklamu na alkohol, odsunul soud ad acta, protoze "nyni byl zmenen zakon". Soudci kupodivu nevadilo, ze rozhodl se zpetnou platnosti. Zakon prece platil po urcitou dobu, byl porusen a tak mela byt pokuta zaplacena.

Podle informaci od dr. Landove, mluvci Rady CR pro rozhlasove a televizni vysilani, je televize NOVA nespravne zapsana v ceskem obchodnim rejstriku. Je tam uvedeno, ze vlastnikem vysilaci koncese je NOVA TV. To neni pravda. Vlastnikem vysilaci koncese je spolecnost CET 21, jeden z akcionaru televize NOVA.

Pres upozornovani Rady CR v teto veci prislusny soud v Ceske republice neucinil do zacatku dubna 1996 zadne kroky.

V debate pred publikem mezinarodnich studentu, ktera se konala v prazskem Edenu 29. brezna 1996, poprel reditel televize NOVA Vladimir Zelezny, ze by jeho podnik byl chybne registrovan, a vyjadril nazor, ze takova kritika je "vyrazem zavisti" z uspesnosti televize NOVA.