29. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 1. 2009

Přemek Podlaha a hospodářská krize

Poslouchám už několik týdnů všemožné rady, jak zvládnout finanční, tu ekonomickou, tu hospodářskou, tu americkou, tu evropskou tu světovou či globální krizi a nemohu při jejich sledování ubránit reminiscencím na pořady Přemka Podlahy. Rád bych předeslal, že rady Přemka Podlahy mi připadají, přes některé výjimky potvrzující pravidlo, daleko užitečnější než ty, které slýchávám společně s ostatními od politiků, ekonomů, analytiků a vůbec odborníků všeho druhu.

Je to tím, že to, co prezentuje Přemek Podlaha, není tak úplně mimo čas a prostor. Dobré rady pro kutily nejsou povinné, zákonem nevyfutrované, nehrají si na vědu a samospásnost a hlavně celkem jasně říkají, že jsou platné jen na velice omezený počet případů, ale prostě, že jsou situace, při kterých se mohou některým lidem tak nějak hodit. Rady, které padají z našich vyvolených, jsou ve vztahu k rozměru krize, která nastala s prominutím na... k ničemu.

Problém, před kterým stojí česká ekonomika, ve všech ohledech přesahuje zdaleka cokoliv, co může česká vláda rozhodnout. Dokonce přesahuje v určitých ohledech i to, co by mohla rozhodnout vláda evropská, kdyby ovšem nějaká existovala. I to sebelepší rozhodnutí české vlády bude vždy relativizováno jednak reálnou závislostí na vnějším prostředí, jednak faktickou činností jiných evropských vlád, které budou přirozeně chránit vlastní zájem a tím poškozovat náš. Přístup evropských států k probíhající krizi se nepodaří zkoordinovat už z toho důvodu, že EU nemá už ze své podstaty vůbec žádné krizové plány. Veškeré mechanismy směřují jen k tomu, jak se rozdělit o něco jaksi nad plán.

Text Lisabonské smlouvy je nejlepším důkazem toho, jak se každá ze zemí usilovně brání tahat za kohokoliv jakékoliv horké kaštany z ohně. Je to smlouva o kolektivní nezodpovědnosti. Nemluvím o tom, že každý krok současné vlády bude relativizován domácí opozicí a priori a dalším, čtvrtým zdrojem relativizace postupu vlády bude to, že zde existují i zájmové skupiny, pro které je jakákoliv záchranná akce vlády krokem poškozujícím jejich zájmy. Vzpomeňme jenom na to, kolik lidí doopravdy zbohatlo na pádu naší ekonomiky v první polovině devadesátých let. Dnes jsou mnohem připravenější a schopnější než tenkrát a očekávají, že si urvou více než tenkrát. Pro opozici i pro tyto zájmové skupiny platí společné „čím hůře, tím lépe“, byť pro každého trochu v jiné oblasti.

Doporučuji každému, aby se zamyslel, kolik pozitivního vlivu na krizi může i v ideálním případě vygenerovat česká vláda a jaké vlivy přicházejí z prostředí, na které nemá žádný vliv. Myslím, že celkem spolehlivě vyjde, že máme politicky jako předsednická země usilovat o koordinaci přístupu zemí EU především k fiskální kázni a za druhé dbát jako země členská o rozvoj domácího pracovního trhu a sociální sítě pro ty, kteří se na něm nemohou udržet. Do této oblasti je také třeba směřovat státní výdaje. Jinak nám nezbývá než šetřit každou korunu a čekat, až se to přežene... Představa, že vydáme peníze na oživení ekonomiky a že se nám to nějak vrátí, je dětinská. Všechny peníze, které ze státní kasy vydáme na trh, budou alokovány u silných hráčů na trhu. Jinými slovy doma nezůstanou.

Jinak doporučuji se soustředit na rady Přemka Podlahy a příručky na přežití. Protože to, co nám naši vyvolení říkají o zvládání krize, připomíná brouka Pytlíka kombinovaného se polovinou zásad Špindy Strakáčka (nikdy se namýt a nikdy se ničemu nedivit). Výsledky pak známe z pořadu Pat a Mat. Dříve se říkalo, že optimisté se učí anglicky a pesimisté zavařovat. Teď bych to zavařování nezavrhoval ani jako optimista. Hlavně když bude co. Jako optimista si říkám, že průměrný Evropan je v zásadě sběrač a proto by se neměl nechat vyvést nějakým tím drobným kolapsem lovectví, zemědělství nebo dokonce zapáchajícího výrobního procesu posledních několika set let vůbec vyvést z míry...

                 
Obsah vydání       29. 1. 2009
28. 1. 2009 Rusko zruší plány na raketovou obranu
29. 1. 2009 Putin a ruská vláda nabízejí Spojeným státům smířlivý postoj
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
29. 1. 2009 Nejen technické aspekty radaru v Brdech Stanislav  Kaucký, Milan  Hlobil, Petr  Pokorný
29. 1. 2009 Obamův Bílý dům asi pošle Íránu dopis, jehož cílem je rozmrazit americko-íránské styky
30. 1. 2009 Michael  Marčák
29. 1. 2009 Hospodářská situace se stále zhoršuje
29. 1. 2009 Sněmovna reprezentantů schválila Obamův balík hospodářských pobídek v hodnotě 825 miliard dolarů
28. 1. 2009 Michael  Marčák
29. 1. 2009 Zachrání nový ministr dopravy nádraží v Ústí nad Orlicí? Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Je veřejný zájem na zbourání Pražského hradu?
29. 1. 2009 Existuje v ČR "moderní" a všestranně adekvátní výuka? Miloš  Dokulil
29. 1. 2009 El Baradei odmítl poskytnout rozhovor společnosti BBC
29. 1. 2009 Papež vyjádřil solidaritu s židy
29. 1. 2009 Rada Českého rozhlasu stále lže - a to nejen o Rádiu Wave Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Protest proti Radě ČRo podpořil i ministr školství
29. 1. 2009 Selhávající rodiče, postižené děti, neboli Stát jako ochránce úspěchu mladých Uwe  Ladwig
29. 1. 2009 Řekni, kde ti muži jsou? Marie  Haisová
28. 1. 2009 Zavádění otrokářského řádu: výsledek arogance zaměstnavatelů vůči zákoníku práce
28. 1. 2009 FRAŠKA V ROZHLASE: Rada zaslala svou odpověď posluchačům dřív, než zasedla
26. 1. 2009 Přemek Podlaha a hospodářská krize Ladislav  Žák
28. 1. 2009 Cabrnoch referuje: Zaměstnavatelé v Evropském parlamentu prohrávají se zaměstnanci
28. 1. 2009 Vraždy, k nimž Kreml mlčí
28. 1. 2009 Ochrana osobních údajů -- není co slavit
28. 1. 2009 Slaďme noty s "našimi" cizinci Milan  Daniel
28. 1. 2009 Dalrymple a britská psychiatrie: Existuje cesta zpět? Alena  Breuerová
1. 1. 2009 Hospodaření OSBL za prosinec 2008