François Hollande se nebude ucházet o znovuzvolení francouzským prezidentem

1. 12. 2016

François Hollande, nejnepopulárnější francouzský prezident od ukončení druhé světové války, oznámil, že se nebude ucházet o zvolení do prezidentského úřadu ve Francii na druhé funkční období. Spokojenost francouzských občanů s Hollandem v poslední době poklesla na 4 procenta. V televizním projevu z Elysejského paláce oznámil, že se nebude pokoušet o znovuzvolení, protože si je vědom "rizik", která by tím vyvolal pro francouzskou levici.

Hollande je jediným francouzským prezidentem od ukončení druhé světové války, který se neuchází o znovuzvolení na druhé funkční období.

Syrští vzbouřenci vyjednávají v Turecku s Moskvou o dohodě pro Aleppo - bez Ameriky

1. 12. 2016

Čtyři vedoucí představitelé syrských vzbouřenců jednají tajně s Ruskem v Turecku o ukončení bojů v Aleppu. Spojené státy nehrají v tomto procesu žádnou roli, píše Financial Times. Tématem rozhovorů je dohoda o ukončení konfliktu v Aleppu.

"Rusko a Turecko jednají nyní bez USA. Washington je od těchto rozhovorů zcela izolován a ani neví, co se v Ankaře děje," řekl jeden představitel syrské opozice. Rozhovory nepřinášejí žádné výsledky, avšak skutečnost, že se dějí bez účasti USA signalizuje zásadní změnu v situaci na Blízkém východě. Regionální síly jsou nyní více ochotny vyjednávat s Ruskem a ignorovat USA. Rusko si chce vytvořit pověst supervelmoci, která může takovéto dohody zprostředkovat.

"Vyjednávání probíhá přímo s Ruskem, protože všichni víme, že Bašar al-Asad není ničím víc než jen provinčním guvernérem, vykonávajícím příkazy ruského prezidenta Putina," řekl jeden představitel syrské opozice.

Pro Washington má toto vyjednávání dalekosáhlé dopady široce mimo Sýrii.

Návštěva Gideona Levyho v České republice

Nemůžete být přítelem dnešního Izraele

1. 12. 2016 / Daniel Veselý

Českou republiku v těchto dnech navštívil světově známý izraelský novinář Gideon Levy, který pracuje pro nejstarší izraelský deník Haaretz. Zájemci měli během dvou přednášek v Praze jedinečnou příležitost seznámit se s nekonformním pohledem na izraelsko-palestinský konflikt očima zkušeného profesionála, který se touto problematikou zabývá 30 let. Pro české sdělovací prostředky, jež až groteskně nadbíhají Izraeli, je typické, že přítomnost „nejnenáviděnějšího muže Izraele“ v ČR dokonale zasklily. Levyho bolestně nabyté zkušenosti s každodenní realitou izraelské okupace jsou totiž v přímém rozporu s českou mediální fikcí, lze-li takto definovat tuzemské mediální pokrytí blízkovýchodního konfliktu. Paradoxem přitom zůstává, že izraelský mainstreamový tisk zaměstnává někoho, kdo by si s takovými názory v našich podmínkách ani neškrtl.  

Rozhovor Britských listů 85:

Česká republika je v pasti

25. 11. 2016Česká republika z ekonomických důvodů potřebuje příliv imigrantů. Jak to ale udělat, když Češi imigranty ve své zemi nechtějí? O neřešených problémech dnešní ČR, nejen v ekonomice, ale i ve školství, hovoří s politologem Salimem Muradem z Jihočeské univerzity v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Globální oteplování vyvolá "nepředstavitelnou" uprchlickou krizi, varuje armáda

1. 12. 2016

Nezastavitelné globální oteplování je největší hrozbou bezpečnosti v jednadvacátém století. Masová migrace se stane normálními poměry, varují vysocí vojenští činitelé

Generálové poukazují na to, že dopad globálního oteplování už teď je významným faktorem v současné migrační krizi v Evropě. Je spojeno s Arabským jarem, válkou v Sýrii a teroristickým povstáním organizace Boko Haram.

Vojenští činitelé už dlouho varují, že globální oteplování vyvolá četné nové bezpečnostní hrozby, konflikty a migraci. Je zapotřebí rychlé, bezprostřední akce.

Generálmajor Munir Muniruzzaman z Globální vojenské poradenské rady varoval, že pokud stoupne hladina moří o 1 metr, zaplaví to 20 procent území Bangladéše. Vyvolá to uprchlickou vlnu 30 milionů lidí.

Brigádní generál Stephen Cheney, člen zahraničněpolitické rady amerického ministerstva zahraničí, varoval: "Globální oteplování povede k humanitární krizi epických rozměrů. Už nyní jsme svědky migrace velkého počtu lidí na světě v důsledku nedostatku potravin, nedostatky vody a extremního počasí. Stane se to novým normálem. Globální oteplování vyvolává nestabilitu v regionech na prahu Evropy, včetně Blízkého východu a Afriky."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lidé v EU neodmítají demokracii, ale bojí se globalizace

1. 12. 2016

Zjistila to v průzkumu Bertelsmannova nadace:

"Lidovým i akademickým intepretacím ohledně toho, co se dnes děje s Evropou, dominují dvě perspektivy. Jedna zdůrazňuje konflikt mezi pokrokovými a tradičními hodnotami a druhá zdůrazňuje rozdíl mezi těmi, kteří mají prospěch z globalizace, a těmi, kteří zůstávají pozadu. Když jde o hodnoty, argumentem je, že elity prosazují liberální práva, jako rovnost pohlaví, práva homosexuálů, etnickou rozrůzněnost, ochranu životního prostředí, atd., proti vůli obyčejných lidí. Podle tohoto názoru je podpora populistických stran důsledkem vzbouřeni proti liberální elitě, která je izolovaná od obyčejných lidí. Druhá argumentace zdůrazňuje ekonomické dopady globalizace a poukazuje na to, že stále rostoucí počet lidí se obává, že zůstanou pozadu.

Z našich zjištění vyplývá, že rozhodujícím faktorem při požadavcích na změnu a odklon od politického mainstreamu je obava z globalizace. Hodnoty hrají menší roli. V kostce jsme zjistili toto: Čím je nižší míra vzdělání, tím nižší je příjem, a čím starší jsou lidé, tím pravděpodobněji vidí globalizaci jako hrozbu. A nadto, ti, kdo stojí blízko populistických stran, jsou hlavně motivováni obavami z globalizace. Tento efekt je zejména viditelný, když jde o pravicové populistické strany, ale je také viditelný u levicových populistických stran. Například v Německu se globalizace obává 78 procent stoupenců pravicové strany Alternative fuer Deutschland. Ve Francii se 76 procent stoupenců Nacionální fronty obává globalizace. V Rakousku se 69 procent Strany svobodných obává globalizace."

Americké Parlamentní listy vyhlásily válku proti cereáliím

1. 12. 2016

Kdy začnou české firmy a čeští politikové bojkotovat Parlamentní listy, beztrestně v ČR šířící rasismus, nepravdivé poplašné zprávy a falešné zpravodajství?

Ultrapravicový server Breitbart News, z něhož v ČR opisují Parlamentní listy, vyhlásil válku globální firmě Kellog's vyrábějící cereálie, poté, co podnik přestal tento server podporovat reklamou. Stejně jako celá řada jiných amerických podniků, Kellogs stáhl svou reklamu ze serveru Breitbart News, protože je "tento server v konfliktu s našimi hodnotami." Breitbart News nyní vyzývá své čtenáře aby cereálie firmy Kellog's bojkotovaly. Vyhlásily firmě Kellogs válku. "Jde o eskalaci války levicových firem proti konzervativním zákazníkům. To, že Kellog's, americká značka, dal Breitbart News do klatby, aby tím uspokojil levicovou totalitu, je ostudně zbabělým činem. Je to plivnutí do tváře našich 45 milionům vysoce aktivních, vysoce perceptivních a vysoce loajálních čtenářů, mnozí z nichž jsou zákazníci firmy Kellogs", napsal šéfredaktor serveru Alexander Marlow:

Otevřený dopis Radku Bangovi

29. 11. 2016 / Boris Cvek

Vážený pane Radku Bango,

velice si cením Vašeho protinacistického postoje, který dáváte najevo v souvislosti s úspěchem skupiny Ortel v pokračování normalizační soutěže Zlatý… vlastně Český slavík. Mrzí mne, že se na Vaší stranu okamžitě a hlasitě nepřidali zástupci židovských obcí, homosexuálů, levice a prostě všech těch, kdo spolu s Romy byli vražděni v nacistických koncentračních táborech.

OSN: Východní Aleppo se stává jedním velkým hřbitovem

1. 12. 2016

25 000 lidí bylo od soboty donuceno utéci

Rusko odmítlo rezoluce v Radě bezpečnosti OSN jako "zbytečné". Záchranné čety, které vyhrabávají lidi z trosek, jsou podle Ruska "pseudohumanitární"

Šéf OSN pro humanitární záležitosti varoval, že se východní Aleppo proměňuje v "jeden velký hřbitov", protože tam probíhá ofenzíva Asadových a ruských vojsk.

Stephen O'Brien svědčil na nouzovém zasedání Rady bezpečnosti OSN, že od soboty bylo donuceno 25 000 lidí opustit své domovy ve východním Aleppu, polovina z nich jsou děti, protože do opozičních čtvrtí vpadli vládní vojáci.

O'Brien uvedl, že prchající civilisté čelí novému nebezpečí, protože se jim vzbouřenecké jednotky snaží bránit v odchodu, stávají se obětí palby a zatýkají je a "nechávají zmizet" vládní vojáci.

V Kodani je nyní více jízdních kol než aut

1. 12. 2016

Celkem používají obyvatelé Kodaně 265 700 jízdních kol a 252 600 automobilů. Úsilí Kodaně vytvořit město pro cyklisty se vyplatilo: doprava jízdními koly za posledních 20 let vzrostla o 68 procent. Od roku 2005 Kodaň investovala do cyklistické infrastruktury 1 miliardu dánských korun (3,6 miliard Kč).

Stromy zřejmě zvyšují znečištění ulic

1. 12. 2016

Listí a větve stromů v ulicích zpomalují vzdušné proudy a způsobují, že se škodlivé emise usazují, varuje britský Národní institut pro zdraví a kvalitní zdravotní péči (Nice). Emise také zvyšují retardéry ve vozovce, protože způsobují, že řidiči brzdí a pak znovu akcelerují.

Institut Nice vydává ve čtvrtek šedesátistránkovou zprávu doporučující nejrůznější opatření proti znečištění vzduchu automobily, v jehož důsledku umírá v Británii každoročně 40 000 lidí, v sedmimilionovém Londýně 10 000 lidí, což způsobuje zemi náklady až 18 miliard liber.

Britská vláda se rozhodla zavést "zóny čistého vzduchu" v pěti britských městech, avšak instituce Nice požaduje, aby to udělala všechna britská města a zakázala vjezd do měst těžce znečišťujícím vozidlům, především vozidlům na naftu. Školy a školky mají být situovány ve vzdálenosti od rušných ulic. Doporučuje se, aby lidé jezdili na kole nebo chodili pěšky a pokud možno nechávali automobily doma.

Ukazuje se, že znečištění ovzduší automobily je vážným zdravotním problémem, způsobujícím předčasné úmrtí velkému počtu obyvatel. Aktivisté požadují snížení počtu automobilů ve městech. Vozidla na naftu musejí být zcela vyloučena z měst a města budou muset drasticky přehodnotit svou strategii veřejné dopravy, konstatuje organizace Přátelé Země.

Trump zřejmě jmenuje své nepřátele do své vlády, aby je umlčel

1. 12. 2016

K.J.Torrance: "Samozřejmě, to známé rčení: 'Držte si přátele blízko a nepřátele ještě blíž' je zřejmě u Trumpa platné. Tím, že jmenoval lidi jako Nickie Haley americkou velvyslanyní u OSN, ona se velmi energicky vyjadřovala proti Trumpovi. Hovořila proti němu velmi ostře. Teď už to jako člen Trumpovy vlády dělat nemůže. A jestlipak je tohle jedním z důvodů, proč Trump uvažuje o Romneym jako o ministru zahraničí. Romney Trumpa během kampaně označil slovem "podvodník". To je silné slovo. Jestliže Romney přijme funkci v Trumpově vládě, tak to vlastně odvolává. Byl byste vy součástí vlády nějakého podvodníka?"

Jak mluví Donald Trump se zahraničními politiky

1. 12. 2016

"Transkript telefonního rozhovoru s pákistánským premiérem Nawazem Sharifem je - skvělý," píše Faisal Islam ze Sky News:

"Premiér Muhammad Nawaz Sharif zatelefonoval budoucímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a blahopřál mu k jeho vítězství. Prezident Trump řekl, pane premiére Nawaze Sharife, vy máte velmi dobrou pověst. Jste fantastickej chlap. Děláte neuvěřitelně dobrou práci, která je všemi způsoby vidět. Těším se, že se s vámi brzo setkám. A jak s vámi, pane premiére, hovořím, mám pocit, že mluvím s někým, koho znám už dlouho. Vaše země je neuvěřitelná. Nabízí fantastické příležitosti. Pákistánci jsou snad nejinteligentnější lidi na světě. Jsem připraven a ochoten hrát jakoukoliv roli chcete při řešení existujících problémů. Bude to pro mě čest a udělám to sám osobně. Kdykoliv před 20. lednem, tedy před mou inaugurací, mi můžete v jakoukoliv dobu zavolat.

Poté, co premiér pozval pana prezidenta do Pákistánu, pan Trump uvedl, že moc rád přijede do té fantastické země, na fantastické místo fantastických lidí. Prosím, vyřiďte pákistánskému lidu, že jsou neuvěřitelní a všichni Pákistánci, jaké jsem kdy poznal, jsou výjimeční lidé, řekl pan prezident Donald Trump."

Bodláky Václava Duška

Lovci štěstí v pustinách

1. 12. 2016 / Václav Dušek

Vlídnost v troskách, blekotové vyrukují do boje po příkazu významných ničemů. Občanská nespokojenost jest vyhlašována skutečnými demokratickými rozevlátými kádry; minulost zlehka zapomenuta, role dramatu rozdány ke zkoušce. Bývaly dnové prodchnuty obavou o dny budoucí, nelehko režimním odpůrcům. Zamřížované hotely polykaly odsouzence, disidentský pluk rožněn soudy, odpůrci vytěsňováni, aby nenakazili zdravé jádro společnosti.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Maďarsko odsoudilo syrského uprchlíka k deseti letům vězení, že "házel kamením na policii"

30. 11. 2016

Hození kamene je trestný čin, za nějž dostanete v Severní Koreji deset vězení... Ne, vlastně v Maďarsku!

Na záběrech novinářů z incidentu je odsouzený Ahmed Hamed (40), jak vyzývá uprchlíky i policii ke klidu.

Maďarský soud označil odsouzeného Syřana za "teroristu". Amnesty International:

"Zneužívání protiteroristických pravomocí proti někomu, kdo se účastnil střetnutí na hranici je absurdní a děsivý projev přehnané reakce Maďarska na uprchlickou krizi"

Norbert Hofer chce vytvořit "alianci středoevropských zemí pod rakouským vedením"

30. 11. 2016

Zvolí Rakousko v neděli xenofobního populistu, který chce ochromit liberální demokracii?

Proč je evropská extremní pravice tak fascinována dávno zmizelým mocnářstvím?

Hofer, který si povšiml dosud nepoužívané pravomoci, že rakouský prezident může rozpustit vládu či odvolat jednotlivé ministry, chce zjevně utvářet rakouskou politiku. Navštívil sousední země Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Maďarsko a Českou republiku a chce vytvořit "alianci středo a východoevropských zemí pod rakouským vedením".

Věnuje se Trump klíčovým otázkám dneška?

30. 11. 2016

Ne, nemá čas. Ohrožuje svobodu projevu útoky na média. To je důležitější.

Děsivé záběry po útocích Asadových sil ve východním Aleppu. Mrtví leží na ulicích:

Jak Rusové používají orwellovsky jazyk

30. 11. 2016

"Situace v Aleppu" znamená "civilisté v Aleppu" a "vyřešena" znamená "vyvražděni":

Rusko říká, že doufá, že situace v Aleppu bude vyřešena do konce roku

Novorozeně z Aleppa: Jak se narodilo po útoku barelovou bombou

30. 11. 2016

Syrská filmařka Waad al-Kateab, která ve východním Aleppu natáčela pro Channel Four News děsivé reportáže o zraněných dětech a civilistech (viz výše, český překlad komentáře ZDE), obdržela v úterý v Londýně za svou dokumentaristiku dvě významné mediální ceny od lidskoprávní organizace Amnesty International:

Při té příležitosti poslala toto svědectví světu:

"Možná tohle bude můj poslední dopis vám a světu. Jsem v nejnebezpečnějším městě světa. Jen dnes na mou čtvrť Al-Sukkari spadlo 30 barelových bomb a 100 dělostřeleckých granátů. Chtěla bych bývala být s vámi, avšak obklíčení Aleppa tomu zabránilo. Jsem jen jedním člověkem z 270 000 lidí, kteří tu žijí v obklíčení. Jedinou věcí, která je k dispozici v tomto městě, je vzduch, ale ten je většinou otrávený jedovatými plyny a chlórem. Nejsme jediné město v Sýrii, které je v obklíčení, a naše záchrana nepřijde zrušením tohoto obklíčení a zastavením bombardování, ale pádem Asadova režimu a získáním naší svobody a důstojnosti jako Syřanů. Bývala bych byla ráda, aby mé objektivy a objektivy mých kolegů vám poskytly kompletní obraz Aleppa, ale jsme bezmocni tváří v tvář tomuto ničení, jemuž se s nadšením oddávají Rusové a syrský režim v tomto starobylém městě.

Existuje zničené město jménem Aleppo. A všichni jeho lidé vás prosí, abyste pamatovali na svou lidskost.

Waad Al-Kateab, Aleppo, 29. listopadu 2016"

Před udělováním cen v Londýně psal na Twitteru vedoucí produkce Channel 4 News: "Waad al-Kateab je nominována na tři ceny Amnesty International, je ale v obklíčení v Aleppu, prosíme, pošlete ji vyjádření své podpory:

Po luxusní večeři vychvaluje Mitt Romney Donalda Trumpa do nebes

30. 11. 2016

Dříve ho charakterizoval jako podvodníka, nyní je podle něho Trump "muž, který nás může vést"

Romney zřejmě doufá, že ho Trump jmenuje ministrem zahraničí, ale možná si z Romneyho dělá Trump blázny. Jejich výrazy (téměř) neprozrazují nic:

Deník Guardian zaznamenal množství ironických komentářů k tomuto setkání na Twitteru. Příklad:

"Co je k večeři, Donalde?"

"Tvoje důstojnost."

Děsí vás Donald Trump? Situace je ještě daleko horší, než jak to na první pohled vypadá

30. 11. 2016

Ano, politická strategie Donalda Trumpa je zmatená. Avšak ti, kdo ho obklopují, vědí přesně, co chtějí, a jeho zmatenost jen posiluje jejich moc, píše George Monbiot.

Patnáct let už sleduji, jak tabákové, uhelné, ropné, chemické a biotechnologické firmy investují miliardy dolarů do mezinárodní dezinformační mašinérie, která se skládá z "analytických institutů", blogerů a falešných občanských organizací. Cílem je zobrazovat zájmyh miliardářů jako zájmy obyčejných lidí, vést válku proti odborům a zlikvidovat úsilí regulovat podnikání a zdaňovat nejbohatší. Nyní se stalo, že lidé, kteří provozují tuto mašinérii, utvářejí americkou vládu.

Čelným aktivistou je Myron Ebell z organizace jménem Competitive Enterprise Institute. Je to korporátní lobistická organizace. Neuvádí, kdo ji financuje, ale zjistili jsme, že dostala 2 miliony dolarů od ropné společnosti Exxon Mobil, více než 4 miliony od skupiny Donors Trust (zastupující růpzné korporace a miliardáře), 800 000 od organizací vytvořených miliardáři Charlesem a Davidem Kochem a velké částky od uhelných, tabákových a farmaceutických společností.

Trump chce trestat Američany za využívání svobody projevu. Americký Nejvyšší soud to zakáže

30. 11. 2016

Trump: "Nikdo by neměl mít právo pálit americkou vlajku. Pokud to dělají, musejí být následky - možná ztráta občanství či rok ve vězení!" Uvědomil jste si, že jste porušil v jediném výroku na Twitteru první i osmý dodatek americké ústavy? Američané nesmějí být připravováni o své občanství. Nejvyšší soud to několikrát potvrdil významnými precedenčními rozsudky, píše New York Times

"Trumpův národ": Obrovský nárůst nenávistných projevů vůči menšinám v Americe

30. 11. 2016

Černošským dětem se nařizuje, aby seděly ve školních autobusech až vzadu. Muslimové jsou označováni jako "teroristé" a vyzýváni, aby se "vrátili do své země Islámského státu". Na synagoze, na školách, na autech a na příjezdech k domům se objevují hákové kříže. Homosexuála zbil útočník se slovy "pan prezident říká, že my můžeme teď všechny vás teplouše zabít." Nápisy "Trumpův národ" a "Jen pro bělochy" se objevily na kostele, kam chodí hlavně imigranti

Děsíte se Donalda Trumpa? Obama mu předává posílené pravomoce vést války

30. 11. 2016

Uprostřed šokovaných reakcí na šílené nesmysly, které píše Donald Trump na Twitteru, skoro nikdo nekritizuje, že Barack Obama nese částečnou odpovědnost za neuvěřitelně široké pravomoci, které od něho Donald Trump zdědí. Nejenže Obamova vláda nijak neomezila extremně široké bezpečnostní a válečné pravomoci Bílého domu, které dostane i Donald Trump - ještě je výrazně rozšířila a prohloubila.

Novináři skoro vůbec nezaznamenali, že Obama vede války v důsledku toho, že obrovským způsobem jednostranně rozšířil původní Pravomoc použití vojenské síly (AUMF) proti pachatelům útoků z 11. září, schválenou roku 2001, a to téměř k nepoznání. V současnosti je této Pravomoci zneužíváno k právnímu ospravedlnění americké války proti Islámskému státu ve více než deseti zemích světa (o některých ani nevíme) navzdory tomu, že Islámský stát vůbec neexistoval v době, kdy byla tato Pravomoc schválena. Je také používána k ospravedlnění vojenských akcí proti celé řadě dalších organizací, ale kterých, to nevíme, protože to je tajné.

Třináct neřešitelných krizí, jimž nyní čelí lidstvo

26. 11. 2016

Shrnul je George Monbiot:

1. Donald Trump

Příští americký prezident nemá žádnou schopnost sebekontroly, vyváženosti či empatie, ale obrovskou touhu mstít se. Bude mít obrovskou moc, obě komory amerického parlamentu a Nejvyšší soud bude mít v kapse. Obklopuje se lidmi, jejichž úsudek a znalost světa jsou omezené. Převezme kontrolu nad největším světovým jaderným i konvenčním arzenálem a nad nejrozvinutějším špehovacím a bezpečnostním aparátem.

2 Trumpův poradce pro národní bezpečnost

je Michael T. Flynn, nebezpečný extremista.

Donald Trump a nový světový řád

30. 11. 2016


Historickou ironií spojenou s Donaldem Trumpem může být, že americký prezident s nejmenšími zahraničněpolitickými schopnostmi může nicméně mít největší vliv na globální záležitosti od Franklina Roosevelta, napsal Scott Gilmore.

Muž, který může otřást německou politikou

30. 11. 2016


Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz oznámil tento týden, že se vrací do Berlína, aby převzal roli na národní politické scéně. Mnozí jsou přesvědčeni, že se za sociální demokraty stane silným konkurentem Merkelové při soutěži o kancléřský úřad. Ale v cestě mu stojí jeden muž - jeho přítel, napsali Markus Feldenkichen a Horand Knaup.

Demokracie se mnoha lidem zdá nudná a neohrabaná. Přesně tak se argumentovalo ve třicátých letech

30. 11. 2016

Anne Applebaum: "V době, kdy můžeme dělat tolik věcí tak lehce, stiskneme knoflík a objednaná věc přijde poštou hned druhý den, můžeme projevit své názory tím, že klikneme, že se nám něco 'líbí', připadá demokracie mnoha lidem nudná a neohrabaná. Lidem trvá dlouho, než učiní rozhodnutí. Způsob, jímž nyní lidé zpracovávají informace, je odlišný. Chtějí instantní zpravodajství, chtějí instantní názory. Demokracie samozřejmě je neohrabanější a opravdu trvá v ní déle činit rozhodnutí. A tak tomu je už po dlouhá desetiletí a takto přesně byla demokracie kritizována ve třicátých letech dvacátého století."

Jak nezbytné je, abychom žili v demokracii?

30. 11. 2016

Televize BBC zveřejnila graf, z něhož vyplývá, že mladší občané na Západě mají stále menší pocit, že je nutné, aby žili v demokracii. Nemají zkušenost, že nežít v demokracii není zrovna příjemné:

Desetiletí, v němž se dotazovaní narodili: třicátá, čtyřicátá, padesátá, šedesátá, sedmdesátá a osmdesátá léta

Pákistán schválil ruskou žádost o využití strategického přístavu Gwadar

30. 11. 2016


Pákistán schválil ruskou žádost o využití strategického přístavu Gwadar pro ruský export. Dohoda signalizuje novou etapu ve vzájemných vztazích po dekádách špatných vztahů během studené války. Po Íránu a Turkmenistánu je Rusko třetí zemí, která se rozhodla pro Gwadar. Smlouva zajistí Moskvě přístup k nezamrzajícímu přístavu, komentují pákistánské zdroje.

Rok 2016 byl jedním z nejnebezpečnějších pro novináře

30. 11. 2016

V důsledku zvýšeného nepřátelství vůči novinářům čelili žurnalisté v roce 2016 bezprecedentní vlně útoků po celém světě. Potlačována je také svoboda novinářské práce a zpravodajství v Evropě i jinde. Podle analýzy, kterou vypracoval časopis Index on Censorship, byl rok 2016 snad nejnebezpečnější dobou pro novináře.

Studie zaznamenala za tři měsíce do konce září 2016 406 ověřených případů násilí či hrozeb násilím proti novinářům v mnoha státech Evropské unie a v sousedních zemích, včetně Ruska, Turecka a Ukrajiny.

Index on Censorship zaznamenal čtyři vraždyu novinářů, 54 fyzických útoků, 107 zatčení, 150 zadržení a 112 zpráv o zastrašování. Práce novinářů byla cenzurována či pozměněna 29krát a mediálním profesionálům bylo zabráněno o nějaké události informovat v 89 případech.

Dva novináři byli usmrceni na Ukrajině, jeden v Rusku a jeden v Turecku.

19 procentní nárůst akcí proti novinářům znamená zcela jistě jen minimum zaznamenaných v případů. I v Británii a ve Francii se novinářům nedoporučuje, aby si na cenzuru či zastrašování stěžovali. Mají to považovat za "normální" při své práci, "a vůbec, v jejich zemích to přece není tak strašné jako v Ázerbajdžánu."

Asad a Putin civilistům ve východním Aleppu: Budete zničeni

29. 11. 2016

Letáky s tímto textem šíří Asadova a Putinova ofenzíva ve východním Aleppu:

"Jestliže bezodkladně neopustíte tyto oblasti, budete zničeni... Víte, že vás všichni opustili. Zanechali vás vašemu osudu."

K tomu poznamenává Jan Čulík: Je to nesmírně znepokojující vývoj. Naznačuje, že pokud by došlo v rychle se destabilizující Evropě k vojenské krizi v Pobaltí nebo ve střední Evropě, Západ napadeným zemím nepomůže. Z výše uvedeného letáku je zjevné, že Putin dobře ví, že může jednat beztrestně.

(P.S. Británie posílá do Polska na obranu před možnou agresí Ruska proti té zemi sto padesát svých vojáků...)

Potřebuju každou lidskou bytost, která mě slyší...

29. 11. 2016

"Potřebuju každou lidskou bytost, která mě slyší, všechny lidi, kteří stojí na straně lidskosti a proti této nespravedlnosti a proti tomuto masakrování, aby zahájili dlouhé stávky vsedě před velvyslanectvími Sýrie, Ruska a Íránu, a aby nepřestávali, dokud tohle vraždění neskončí."

(Výbuch)

"To byla bomba. Blízká bomba. Nemine jediná hodina bez takovéhoto výbuchu. Takže co proti tomu můžeme udělat?"

Poslanci Dolní sněmovny požadují shazování humanitární pomoci do Aleppa

29. 11. 2016

Labouristická poslankyně Alison McGovern: Dnes ráno jsem dostala prohlášení od Bílých helem, které zní:

"Vážení přátelé v Británii, Aleppo je ve stavu nouze. 279 000 lidí je v obklíčení už 94 dnů a za posledních 13 dnů uskutečnili syrský režim a Rusko více než 2000 leteckých úderů a použili celou řadu zakázaných zbraní. Apelujeme na vás jako na přátele syrského lidu, abyste jednali. Syrský režim a Rusko odmítají vpustit do města humanitární pomoc. Takže vás prosíme, abyste zařídili shazování pomoci ze vzduchu na pomoc pro hladovějící civilisty, uvízlé v tomto městě. Nemyslíme si, že jedna z nejmocnějších zemí světa, za plné pozornosti médií, dovolí, aby 279 000 lidí zemřelo hladem nebo bylo usmrceno bombardováním."

Vláda vždycky říká, že shazování humanitární pomoci ze vzduchu je až poslední možnost a tomu rozumím. Ale Gareth Bayley, mimořádný britský zmocněnec pro Sýrii, dnes napsal na Twitteru o Aleppu: "Situace v Aleppu by nemohla být strašlivější. Všechny nemocnice nefunkční, oficiální zásoby potravin došly, není, kam by civilisté mohli utéci." Charakterizoval Aleppo jako rakev.

Souhlasí pan ministr, že vláda potřebuje naléhavou strategii na ochranu civilistů? Když jsou statisíce civilistů obětí hladomoru a bombardování, musíme uvažovat o leteckém shazování pomoci. Je čas na tu poslední možnost.

Konzervativní poslanec Tobias Ellwood: "Chtěl bych říci paní poslankyni, že nevylučujeme žádné možnosti. Ale musíme se zeptat: Bylo by vyslání britských letadel do tohoto leteckého prostředí situaci zhoršilo nebo zlepšilo? Nebo jsou jiné, bezpečnější způsoby, jak dopravit do Aleppa pomoc?"

Proasadovské jednotky ovládly třetinu východního Aleppa

29. 11. 2016

Více než 20 000 lidí se údajně snaží uprchnout ze vzbouřeneckých oblastí před ofenzívou iráckých bojůvek a organizace Hezbollah

"Můj bratr a strýc byli usmrceni na vojenském kontrolním stanovišti v roce 2013. Teď pro nás přijdou. Budou hovořit o smíření a bratrství a přitom nás vyvraždí. A svět se na to bude bezmocně dívat tak, jak se na to dívá už rok."

Invazní jednotky se nesetkaly od vzbouřenců s téměř žádným odporem. Zřejmě jde o poslední dějství bojů o kontrolu nad městem, které bylo v ohnisku syrského konfliktu.

Invazi vedly irácké milice a libanonský Hezbollah, které hrají v Aleppu podstatnou vojenskou roli. Syrská armáda hraje jen podpůrnou roli.

Ve východním Aleppu je zřejmě stále asi 250 000 civilistů bez přístupu k potravinám, vodě či lékům. Poprvé za posledního půl roku se v pondělí pokoušel z východního Aleppa uprchnout větší počet lidí, až 20 000. Avšak na sever a na východ neexistuje žádná úniková cesta. Údajně asi 1000 lidí přešlo do západního Aleppa, které ovládá Asadův režim.

Donald Trump pokračuje v nevybíravých útocích na sdělovací prostředky

29. 11. 2016

"CNN má takový pocit trapnosti z jejich totální (100%) podpory pro Hillary Clintonovou, která přesto drtivě prohrála, že neví, co si počít."

"Je JASNÉ, že docházelo k volebním podvodům ve prospěch Zkorumpované Hillary." "Jste trapní. Nemáte dostatečné důkazy, že Donald Trump neutrpěl volebními podvody. Ostuda! Špatný reportér." "Jeff Zeleny je jen další typický údajný novinář ze CNN na část úvazku. Nechápe nic. Oni se nikdy nepoučí!"

O aleppském mlčení a žvanivých prezidentech

29. 11. 2016 / Karel DolejšíObranná fronta ve východním Aleppu se v pondělí po mnoha týdnech obléhání, chemických útoků, režimních a ruských náletů, dělostřeleckého a raketového ostřelování a po dvou neúspěšných pokusech prorazit obklíčení zhroutila ZDE. Íránští žoldnéři, režimní milice a oddíly kurdské YPG ze čtvrti Šejk Maksúd společně postupují do zbylých povstaleckých oblastí rozdělených na dvě části. Odpor může trvat ještě hodiny nebo týdny, avšak bez účinné pomoci zvnějšku je vposledku beznadějný.

Evropské elity projevují sebevražedné tendence

29. 11. 2016

"Dobrá zpráva pro Evropu," reagovala německá investiční banka Berenberg ve své analýze na informaci, že nominaci francouzské pravice pro francouzské prezidentské volby získal thatcherovec François Fillon. Co může být lepší zprávou pro komunitu investičních bankéřů než ultrapravicový politik, který chce zrušit sociální stát, vyhodit na dlažbu půl milionu státních zaměstnanců a prodloužit pracovní den? ptá se Paul Mason.

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl v rakouských novinách v neděli, že se integrace a federalizace Evropy nijak zpomalovat nebude. Nikdo nedostane právo uvolnit se ze stagnující ekonomiky, kterou řídí Brusel.

V neděli 4.12. uvidíme, jak na to budou reagovat rakouští voliči a zda v prezidentských volbách v Rakousku zvítězí ultrapravicový kandidát Norbert Hofer. Téhož dne, v neděli 4.12., zřejmě prohraje v Itálii tamější středolevicová vláda referendum, jehož cílem je posílit moc exekutivy nad parlamentem. Pokud pak odstoupí italský premiér Matteo Renzi, zkolabují finanční trhy a Evropa členským zemím EU vnutí záchranný plán pro banky, který zlikviduje úspory obyčejných lidí, do Vánoc dojde k domácí bankovní krizi i ke krizi eurozóny.

"Jaký je model?" Novináři vyfotografovali dokument britské vlády o brexitu

29. 11. 2016

Novináři vyfotografovali v Downing Street list s poznámkami ze zasedání britské vlády, na němž se píše: "Jaký je model? Aby se vlk nažral a koza zůstala celá"

Trapně se také v dokumentu konstatuje: "Francie bude zřejmě dělat ty největší potíže."

V dokumentu se také praví, že dohoda o výrobních sektorech s EU bude zřejmě "relativně jednoduchá", avšak jsou problémy se sektory služeb, jako je finančnictví a právnictví.

V poznámkách se také praví, že britská vláda nebude chtít vyjednávat o přechodné dohodě. Dokument také konstatuje, že EU asi Británii nenabídne členství v jednotném evropském trhu.

Celkově je to trapas, který dokazuje, že příprava britské vlády na brexit je v absolutním chaosu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump odmítl pravidelné tajné informace od amerických výzvědných služeb - "nepotřebuje je"

28. 11. 2016

Krátce po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem schválil prezident Barack Obama každodenní porady, při nichž by Trump a jeho viceprezident Mike Pence dostávali od vedení amerických výzvědných služeb aktuální informace o bezpečnostní situaci.

Donald Trump však o tyto porady neprojevuje zájem. Od svého zvolení před čtrnácti dny se účastnil pouze dvou. Byl mu nabídnut denní přístup k tajným citlivým situacím o bezpečnostní situaci po celém světě, avšak nově zvoleného amerického prezidenta to nezajímá.

Na dotaz v této věci odpověděla Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová, že nemůže hovořit o tom, kolika těchto tajných porad se Trump zúčastnil, avšak že je "aktivní" a "brilantní". "Používá informace z nejrůznějších zdrojů."

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17496