Spojeným státům docházejí některé typy raket protivzdušné obrany

30. 10. 2024

čas čtení 2 minuty
Americké armádě kvůli probíhající krizi na Blízkém východě docházejí některé typy raket protivzdušné obrany.

Rakety protivzdušné obrany se stávají nejoblíbenější municí, protože Izrael a další američtí spojenci "čelí rostoucí hrozbě bezpilotních letounů a raket odpalovaných Íránem a milicemi, které podporuje".

Od útoku Hamásu na Izrael v říjnu 2023 například použily Spojené státy více než 100 námořních raket STANDARD.

V posledních letech Spojené státy zvýšily zásoby raket pro systémy protivzdušné obrany, ale za pouhý měsíc konfliktu na Blízkém východě Washington odpálí desítky raket, takže výrobní zařízení nemají čas vyrábět takové množství produktů, říkají analytici a představitelé obrany. Zejména výrobce střel STANDARD, RTX, může vyrobit několik stovek raket ročně, ale ty budou předány nejen Pentagonu, ale také 14 dalším spojencům, kteří takovou munici nakoupí.

"USA nezřídily obranně-průmyslovou základnu určenou pro rozsáhlou opotřebovávací válku jak v Evropě, tak na Středním východě. A obě tyto války jsou vleklými konflikty, které nebyly součástí amerického obranného plánování," řekl Elias Yousif, výzkumník a zástupce ředitele programu konvenční obrany ve Stimsonově centru ve Washingtonu.

V září CNN s odvoláním na americké představitele uvedla, že Spojené státy v posledních měsících snížily objem vojenské pomoci Ukrajině kvůli snížení vlastních zásob. Podle amerických představitelů má administrativa Joea Bidena na vyzbrojení Ukrajiny šest miliard dolarů, ale po dvou letech totální války nemá Pentagon dostatečné zásoby zbraní.

Podle údajů citovaných CNN se před válkou na Ukrajině ve Spojených státech každý měsíc vyrobilo asi 15 tisíc dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Díky otevření nových továren a výrobních linek se toto číslo nyní zvýšilo na 40 tisíc měsíčně. Pentagon si však stanovil cíl zvýšit výrobu na 100 000 granátů, ale to bude vyžadovat mnohem více času, nové výrobní kapacity, rozšíření továren a ochotu Kongresu vyčlenit peníze.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1133

Diskuse

Obsah vydání | 31. 10. 2024