Britský ultrapravičák Tommy Robinson byl odsouzen k 18 měsícům vězení

29. 10. 2024

čas čtení 3 minuty

Krajně pravicový aktivista, jehož skutečné jméno je Stephen Yaxley-Lennon, byl odsouzen za nepravdivá tvrzení o uprchlících a bylo mu nařízeno zaplatit náklady řízení ve výši 80 350,82 liber.


Krajně pravicový aktivista Tommy Robinson byl uvězněn na 18 měsíců za pohrdání soudem za to, že opakoval nepravdivá tvrzení na adresu syrského uprchlíka, čímž porušil soudní příkaz.

 
Soudce mu řekl, že „nikdo není nad zákonem“, a uvedl, že „flagrantní“ porušení zákona bylo provedeno „sofistikovaným“ způsobem, aby se zajistilo, že nepravdivá tvrzení dosáhnou „maximálního dopadu“ a zasáhnou desítky milionů lidí.

Robinson, jehož skutečné jméno je Stephen Yaxley-Lennon, neprojevil žádnou lítost a neexistuje žádná reálná vyhlídka na jeho nápravu, uvedl soudce Johnson, který v pondělí řekl korunnímu soudu ve Woolwichi: „Všechny jeho dosavadní činy naznačují, že se považuje za člověka stojícího nad zákonem.“

Soudce však umožnil, aby byly z trestu vyňaty čtyři měsíce, pokud se Robinson „očistí“ tím, že odstraní nepravdivá tvrzení z účtů na sociálních sítích, které ovládal.

Zatímco pro slyšení byly vyhrazeny dva dny, v pondělí dopoledne se soud dozvěděl, že Robinson se přiznal k pohrdání soudem tím, že 10krát porušil příkaz Nejvyššího soudu vydaný v roce 2021, což vedlo k tomu, že generální prokurátor vydal na něho  dvě žaloby pro pohrdání soudem.

Na slyšení bylo sděleno, že Robinson v podstatě zopakoval všechna tvrzení, která vedla k tomu, že prohrál soudní spor o pomluvu, který vedl Jamal Hijazi, jenž byl natočen při napadení ve škole v západním Yorkshiru.

Krátce poté, co se video s tímto incidentem stalo virálním, Robinson ve videích na Facebooku nepravdivě tvrdil, že Hijazi „není nevinný a ve škole násilně napadá mladé Angličanky“.

Tato nepravdivá tvrzení Robinson zopakoval v rozhovorech s osobnostmi včetně Garetha Ickeho, syna konspiračního teoretika Davida Ickeho, a ve filmu, který Robinson natočil. Film s názvem Silenced (Umlčen) zhlédly miliony lidí, protože byl sdílen na internetových platformách včetně platformy misogynního influencera Andrewa Tatea.

Aidan Eardley KC, zástupce generálního prokurátora, řekl:  „Film je podstatná práce. Trvá přibližně 90 minut a je celý věnován příběhu Hijádziho.“

K dalším porušením soudních pokynů patřilo promítání tohoto  filmu na obrazovkách během shromáždění, které Robinson uspořádal pro své příznivce na Trafalgarském náměstí 27. července.

Na otázkusoudce Johnsona, zda souhlasí s tím, že se dopustil porušení zákona, Robinson přikývl a poté odpověděl: „Ano.“

Eardley, který Robinsona označil jeho pravým jménem, uvedl, že případ se netýká politických aktivit krajně pravicového představitele. „Je to případ o neuposlechnutí soudního příkazu a podkopání právního státu,“ řekl.

Robinsonovi bylo nařízeno zaplatit náklady ve výši 80 350,82 GBP, které požadoval generální advokát. Soudce Johnson mu připomněl, že i po propuštění bude podléhat soudnímu příkazu a v případě jeho porušení mu bude opět hrozit sankce. Možnost předčasného propuštění po 14 měsících byla podmíněna přinejmenším tím, že z účtů na sociálních sítích odstraní položku Silenced.

Protirasistická kampaň Hope Not Hate, která původně sestavila spis s podrobnostmi o tom, jak Robinson porušil soudní zákaz, uvedla: „Dnešní rozsudek dokazuje, že i Lennonovy činy mají své důsledky, a do jisté míry přispívá k dosažení spravedlnosti pro Jamala Hijaziho.“

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1102

Diskuse

Obsah vydání | 31. 10. 2024