Převrat v Nigeru přivedl západní Afriku na pokraj války
10. 8. 2023
Západoafrický regionální orgán ECOWAS se ve čtvrtek sejde na mimořádném summitu poté, co uplyne lhůta, kterou stanovil nigerské juntě vedené generálem Abdourahmanem Tchianim k uvolnění moci a obnovení demokraticky zvolené vlády Mohameda Bazouma.
Lhůta, která vypršela v neděli, vyvolala obavy a znepokojení, že se region může ocitnout ve válečném stavu, píše Taiwo Hassan.
Vůdci převratu v Nigeru, podporovaní juntami Mali a Burkiny Faso, totiž o víkendu ještě nekompromisněji uzavřeli vzdušný prostor země s odvoláním na zvýšenou hrozbu zahraniční vojenské invaze. Minulý týden Niger přerušil styky se Spojenými státy, Francií, Nigérií a Togem, a zároveň odvolal své velvyslance, čímž dal najevo, že není připraven ustoupit.
Mezitím se objevilo mnoho Nigerijců, z nichž někteří mávali ruskými vlajkami, aby vyjádřili podporu převratu a požadovali ukončení francouzské přítomnosti v Nigeru. V neděli se na stadionu Seyni Kountche sešlo přes 30 000 lidí.
"Převrat byl sice překvapením, ale nespokojenost se už rodila. Niger byl dlouho považován za spojence Francie v boji proti povstání a nestabilitě," konstatuje profesorka antropologie na Tulane University Adeline Masquelier.
"Generál Tchiani zorganizoval puč, protože se obával, že ho prezident Bazoum, který plánoval restrukturalizaci prezidentské gardy, vyhodí. Kromě tohoto prozaického důvodu můžeme v regionu vidět širší vzorec, který vypovídá o tom, jak armáda chápe své místo v politické krajině," dodává Masquelier.
Od té doby se situace vyhrotila a vyprahlá země s 25 miliony obyvatel se ocitla na pokraji války se svými mocnějšími sousedy. Regionální organizace ECOWAS vyhlásila 30. července sankce a týdenní ultimátum pro juntu v Nigeru, aby obnovila pravomoci sesazeného prezidenta. Nigérie, která je zodpovědná za nejméně 70 % nigerské elektřiny, přerušila dodávky elektrické energie do země.
"Stejně jako převraty v Mali, Burkině Faso a Guineji, které se odehrály v kontextu všeobecné frustrace z nejistoty, zejména z hrozivých nákladů na násilné útoky na civilisty i vojáky, a neschopnosti vlád potlačit islamistické povstání, jsme i v Nigeru svědky podobného rozčilení a hněvu obyvatelstva," vysvětluje dále Masquelier.
Podle projektu Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) Niger od roku 2018 zaznamenává neustálý nárůst džihádistických aktivit, přičemž v roce 2021 byl zaznamenán rekordní rok v násilnostech co se počtu obětí týče. Po devíti letech "operace Barkhane" - vojenské iniciativy vedené Francií, která měla čelit povstalecké činnosti sužující region - zpočátku vykazovala úspěch, který však podle kritiků nebyl trvalý.
Některé protesty v Niamey mezitím proběhly násilně a vyústily v demolici francouzského velvyslanectví. Minulý týden Francie, Itálie a další evropské vlády evakuovaly své občany z Nigeru, ačkoli v zemi stále působí přibližně 1 500 francouzských vojáků.
ECOWAS v současné době nejeví žádné známky ústupu, zatímco nigerská junta stále blafuje - vše nasvědčuje tomu, že by se situace mohla rychle vyhrotit, což by mohlo dále destabilizovat jeden z nejchudších regionů světa. Niger se nachází v srdci Sahelu - oblasti sužované džihádistickým terorismem a klimatickou krizí, která zabila tisíce lidí a miliony dalších donutila k útěku.
"Vojenské převraty, jaké jsme zaznamenali v západní Africe, mohou mít významné důsledky pro regionální bezpečnost a probíhající problémy, jako je boj proti džihádistickému terorismu, změna klimatu a nelegální migrace v oblasti Sahelu," míní profesor národní bezpečnosti na Collins College v Texasu Sunday Ogunlana.
Bazúm byl silným spojencem Západu v boji proti bezpečnostním hrozbám a silným demokratickým symbolem v regionu. Nyní se mnozí obávají, že jeho odvolání umožní ruským žoldnéřským jednotkám Wagnerovy armády, aby se v Nigeru prosadily po vzoru událostí v Mali a Burkině Faso. Ačkoli se Rusko oficiálně postavilo proti, šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který je všeobecně považován za šiřitele ruského vlivu v Africe, převrat uvítal.
Všechny zraky nyní budou upřeny na ECOWAS, který se sejde ve čtvrtek. Tento orgán již dříve zasáhl v Libérii a Sieře Leone, jakož i v Guineji-Bissau a Pobřeží slonoviny.
"Vojáci ECOWAS, známí jako 'bílé přilby', nejsou tak docela armáda. Tyto síly nejsou vycvičeny pro specifické úkoly, které jsou nutné k řešení převratu. Místní obyvatelstvo by pravděpodobně značně utrpělo," vysvětluje Masquelier.
Zkrátka a dobře, převrat "signalizuje porážku americké strategie udržet si vliv v regionu," říká Mesquelier. Mimochodem, mnoho příslušníků nigerské armády, kteří puč podporují, bylo vyškoleno v USA.
"Ve skutečnosti je jistou ironií, že americký vojenský personál, který je vysílán na americké univerzity a vojenské výcvikové základny, aby se učil chránit demokratické instituce, sponzoruje nebo podporuje převrat," dodává Mesquelier. "A není to poprvé. Stalo se to v Burkině Faso, Mali, Guineji, Súdánu i jinde."
Vzhledem k tomu, že Mali, Burkina Faso a Guinea, tedy země, jejichž členství v ECOWAS bylo pozastaveno, vyjádřily podporu nigerským pučistům, existuje riziko, že vojenský zásah změní poměr sil v regionu, a to s požehnáním Ruska, které těží z vytlačení Francie a USA z orbitu Nigeru.
"Jsme svědky návratu jakési dynamiky studené války, kdy Rusko a Západ soupeří o vliv. V Mali je Rusko nesmírně populární. Mnoho Malijců totiž Rusko vnímá jako nejlepšího a jediného možného partnera v boji proti islamistickým povstalcům," soudí Mesquelier.
"Rusofilie není v západní Africe ničím novým, i když pohled na tolik ruských vlajek v ulicích Niamey je pro mnohé překvapivý."
Celý text v angličtině ZDE
Diskuse