16. 7. 2013Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 7. 2013

Čeští občané nejsou levicoví

Moje odpověď na email pana Novotného může být pouze spekulací, nemyslím ale, že většina českého obyvatelstva je levicového zaměření, totiž nějakým takovým západním, relativně otevřeným způsobem. Znovu a znovu se mi potvrzuje, že určující zkušeností a určujícím způsobem života byl pro většinu české populace život za Husákovy normalizace a k němu obyvatelstvo nyní nostalgicky vzhlíží, po traumatické zkušenosti posledního čtvrtstoletí s "kapitalismem" (českého typu), který je do značné míry zklamal a který se zdiskreditoval.

Nezapomínejme, že občané na Západě nikdy neměli iluze o demokracii či kapitalismu, vědí velmi dobře, že je to jen "nejlepší možný špatný systém", že je založen na chtivosti po penězích a nejnižších lidských pudech, které ovšem musejí být vyvažovány a ovládány rovnovážnými zásahy komunity, tedy státu: vědí, že systém nefunguje, jakmile není kontrolován demokratickou mocí občanů, projevujících se státem, a je dán napospas divoké chtivosti "podnikatelů".

V Československu po pádu komunismu si nikdo neuvědomoval, že demokracie je proces, za nějž se musí neustále aktivně bojovat, neboť jinak to s celou zemí dopadne špatně. V Česku si mnozí po roce 1989 mysleli, že s příchodem "kapitalismu" vstoupili do pohádky a vznikne ráj. Očekávání od kapitalismu a demokracie byla naprosto přehnaná. "Všichni zbohatneme." Jen se podívejte na rané postkomunistické filmy, tam to všechno je.

Někdejší disidenti vyhráli a usnuli na vavřínech. Vzpomínám, jak se toho začátkem devadesátých let děsil můj předchůdce bohemista v Glasgow a někdejší muž Literárních novin v šedesátých letech Igor Hájek. Češi si v roce 1989 a těsně poté západní kapitalismus neuvěřitelně idealizovali a těšili se z toho, že "jsou nyní na straně světla" jsou "součástí té správné strany boje". Dodneška mají pracovníci IDnes či IHned (neřeknu jim novináři) hřejivý pocit, že jsou součástí "západní civilizace".

Je to samozřejmě pocit mylný z mnoha hledisek.

Zaprvé, Západ je nepovažuje za součást své civilizace, ale za jakési pochybné Východňáry, na něž není spolehnutí a o nichž nic neví a vůbec se o ně nezajímá; zadruhé, údajně dokonalý systém, "svět světla", jehož se Československo po roce 1989 stalo součásti, vůbec dokonalý není, a protože se všechno mění, začal se především v posledních pěti letech velmi radikálně rozkládat.

Mladá fronta a IHned a podobná propagandistická média tedy v ČR dnes hájí projekt, který se na Západě rozpadá.

Lidé v ČR dnes cítí, jak nedůvěryhodní jsou pražští novináři (před několika dny publikoval někdejší zástupce šéfredaktora IDnes a jeden z privatizátorů tohoto deníku do vlastní kapsy Viliam Buchert zoufalý článek, v němž se podivoval, jak je možné, že ač pražská média kritizují Miloše Zemana, až se jim z klávesnice kouří, na lidi to nemá vliv a jeho popularita trvá. Podívejte se, jak drsně Bucherta pod článkem odmítli čtenáři jako mediální prostitutku.)

Češi dnes pražským médiím prostě nevěří. Vědí, že lžou a manipulují, a podvědomě cítí, že s modelem "dokonalého Západu", který jim předstírají, je něco špatného -- jenže nemají k dispozici informace, co se vlastně děje.

Marx měl pravdu v tom smyslu, že ve společnosti jsou prioritní pro obyvatelstvo hmotná hlediska. Máte-li dost peněz, máte-li co jíst a kde bydlet, jste často ochotni vzdát se i některých svobod. To je mimochodem čínsko-ruský model, který zdá se funguje velmi dobře a nyní ho proto bohužel začínají napodobovat i západní státy.

Pro většinu českého obyvatelstva, které se nyní bojí bídy -- Kalouskův režim jim totiž za posledních několik let své brutální a nekompetentní vlády dokázal, že nic není zaručeno, že vláda základní životní jistoty nebude garantovat a zruší naprosto všechno -- byl zjevně husákovský režim atraktivnější, protože lidem zaručoval zaměstnanost a základní životní jistoty. Přitom Husákův režim byl protofašistický.

To ovšem neznamená, že je populace dnešní České republiky levicová. Je definována hodnotami husákovského režimu, možná za čtvrt století v některých ohledech modifikovanými, v jiných zase posílenými (když vidím, jak se dnes všechno rozpadá, moje nostalgie vůči předchozímu režimu sílí. Dokonce včera i úřednice na jedné pražské matrice se mi sama svěřila, že "komunisti", v předpočítačové éře, zaznamenávali údaje pečlivěji a přesněji, než se to děje "v dnešním bordelu"). Takováto nostalgie je pro dnešní režim nebezpečná.

Husákovi se podařilo vytvořit homogenní, poslušnou společnost, kde se všichni chovali stejně a měli doma stejné zařízení, stejné hrnky, stejné kohoutky u vany v koupelně. Tato homogennost v dnešní společnosti, především mimo Prahu, trvá dodnes. Globální nejistota, která hrozí zahltit Českou republiku, tuto homogennost jen posiluje: Lidé se semknou v sobě a vytlačí jakoukoliv "jinakost". Naprosto nejsou schopni postavit se do bot jiných lidí a vcítit se do toho, jak se jiní lidé cítí.

Čeští občané nejsou levicoví. Hlubinně převzali hodnoty protofašistického husákovského režimu a řídí se nostalgicky jimi. Nebudou samozřejmě hlasovat pro Kalouska ani Nečase, protože tito lidé se zkompromitovali tak děsivým způsobem, že pro ODS či TOP09 hlasovat už nejde. Jenže že by byli levicoví? Vůbec nevědí, co to znamená, což konec konců neví ani KSČM a neví to ani velká část sociální demokracie.

Shodou okolností mi přijde, že nejblíže je názorům občanů právě prezident Zeman -- odtud jeho trvalá popularita.

A ještě jedna věc. Robert William Seton-Watson, velký britský přítel a mezinárodní popularizátor předválečného Československa, přesně takový člověk, jaké Česko v dnešní zhoršující se mezinárodní situaci na Západě potřebuje, ale jaké už nemá a čeští politikové nejsou schopni pochopit, že by v té věci měli něco dělat, napsal ve svých dějinách A History of the Czechs and Slovaks ironicky, že snad nejcharakterističtější vlastností středoevropských států je, že toužebně pohlížejí po Západu, po Londýnu, Paříži a Washingtonu, a sledují, co se tam děje. Zcela přitom ignorují, co se děje v zemích, sousedících s jejich vlastní zemí, protože si všechny středoevropské země myslí, že patří k Západu a že "nemají nic společného s těmi žebráky a primitivy", se zeměmi, které s nimi sousedí. Přitom, povšiml si Seton-Watson, středoevropské země mají navzájem společné obrovské množství charakteristik a stálo by zato, kdyby sledovaly, co se v ostatních středoevropských zemích děje a případně se daly dohromady.

Velmi alarmující skutečností je, že fašistická pátá kolona nyní vzniká nejen v Česku, ale i v Maďarsku a v Polsku. Podobnosti jsou zarážející. Nemělo by se to i v Praze trochu sledovat a analyzovat?

Obsah vydání       16. 7. 2013
16. 7. 2013 Poslanec podle soudu může korumpovat nebo být korumpován Boris  Cvek
16. 7. 2013 Spravedlnost jako služka moci? Karel  Dolejší
16. 7. 2013 Žaneta Šubjaková: Do týdne mi hrozí katastrofa
16. 7. 2013 Snowden požádal v Rusku o dočasný azyl
16. 7. 2013 Montérky Milan  Daniel
16. 7. 2013 Co vše se (ne)rozpouští Marek  Řezanka
12. 7. 2013 Čtenost BL roste, finanční podpora od čtenářů klesá: To není udržitelné
15. 7. 2013 Tak to v kapitalismu chodí
16. 7. 2013 Romové dnes u nás představují obětního beránka
16. 7. 2013 Čeští občané nejsou levicoví Jan  Čulík
16. 7. 2013 Hašek a jeho podmínky pro Rusnoka Boris  Cvek
16. 7. 2013 Více než 2400 britských zaměstnanců bank mělo r. 2011 plat vyšší než 26 milionů Kč ročně
15. 7. 2013 K čemu má ČSSD předsedu? Štěpán  Kotrba
16. 7. 2013 Krajskému výkonnému výboru záchrany naší země Radek  Mikula
16. 7. 2013 Ohrožování parlamentní demokracie Wenzel  Lischka
15. 7. 2013 Pošle prezident ke dnu stovky poctivých firem?
16. 7. 2013 Co vlastně bude navráceno? František  Řezáč
15. 7. 2013 Na ruském Dálném východě probíhají největší vojenské manévry od zániku SSSR
15. 7. 2013 Propuštění George Zimmermana vyvolalo v amerických městech demonstrace
15. 7. 2013 Merkelová požaduje přísnější ochranu osobních údajů
15. 7. 2013 Islamističtí militanti na Sinaji využívají politické krize v Egyptě. Armáda plánuje ofenzivu
15. 7. 2013 Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce se distancuje od údajného testování MMS proti malárii Boris  Cvek
15. 7. 2013 Premiérova "malá" domů, aneb Starosti Nečasovy domácnosti Boris  Cvek
15. 7. 2013 USA blokují francouzský návrh zabránit multinacionálním firmám v neplacení daní
15. 7. 2013 Obamův tajný seznam osob určených k zabití
14. 7. 2013 Nesmíte nečinně přihlížet likvidaci svobod ve Spojených státech
15. 7. 2013 Zabijte si svého černocha
15. 7. 2013 Ruský právník, zavražděný Putinovými úřady, byl posmrtně shledán vinným z "neplacení daní"
12. 7. 2013 Český rozhlas: To se nám to žere suši za peníze koncesionářů.... Štěpán  Kotrba
13. 7. 2013 Ponaučení: Pokud nebudete chtít být přítěží pro státní kasu, stát vás za to potrestá Petr  Novák
13. 7. 2013 Jak se (ne)brání demokracie Marek  Řezanka
13. 7. 2013 Washington kritizoval Rusko, že "poskytlo Snowdenovi platformu pro propagandu"
13. 7. 2013 Britští konzervativci vytvářejí "nepřátelské prostředí pro imigranty"
12. 7. 2013 Snowden: Americká vláda protizákonně blokuje mé právo na azyl
12. 7. 2013 Nečas se definitivně odrovnal Boris  Cvek
12. 7. 2013 K politické situaci v ČSSD Boris  Cvek
12. 7. 2013 Vytřete Milošovi zrak, rozpusťte sněmovnu Bohumil  Kartous
12. 7. 2013 Hospodaření OSBL za červen 2013

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce