Země NATO přemýšlejí o zastavení výměny zpravodajských informací se Spojenými státy

7. 3. 2025

čas čtení 3 minuty
Proruský postoj administrativy Donalda Trumpa a její zastavení vojenské pomoci Ukrajině podkopaly důvěru v NATO. Pokud dříve evropské země aliance omezovaly výměnu dat s tak nespolehlivými partnery, jako je Maďarsko Viktora Orbána a Slovensko Roberta Fica, nyní přemýšlejí o tom, zda je dostatečně bezpečné je sdílet se svým hlavním spojencem – Spojenými státy.

Sdílení zpravodajských informací mezi zeměmi NATO je ohroženo, protože členové aliance mají stále menší důvěru mezi sebou navzájem a akce Trumpa a jeho administrativy riskují zhoršení situace, řekli Politico současní a bývalí představitelé aliance a bezpečnostních služeb jejích členských zemí. S vypuknutím války na Ukrajině začalo být Maďarsko, které zaujímá proruský postoj, považováno za nespolehlivé, poté se k němu připojilo Slovensko, uvedlo osm současných a bývalých představitelů NATO a bezpečnostních složek obeznámených se sdílením zpravodajských informací. Ale nyní, podle pěti účastníků publikace, se situace stala extrémně komplikovanou.

Ve skutečnosti Trumpova politika hraje do karet Vladimiru Putinovi, který se netají tím, že jedním z jeho hlavních cílů je podkopat bojeschopnost NATO. V současné situaci potřebují členové aliance více zpravodajských informací, ale bude jich méně, stěžuje si Daniel Stanton, bývalý zaměstnanec kanadské zahraniční zpravodajské služby CSIS: "Nemáme shodu na tom, kdo je společný nepřítel... Lidé budou při sdílení informací diskrétnější." Situaci dále zkomplikovalo rozhodnutí Washingtonu přestat sdílet zpravodajské informace s Ukrajinou a zakázat spojencům sdílet americké informace s Kyjevem.

"V kuloárech NATO se hodně šeptá o budoucnosti sdílení zpravodajských informací v rámci aliance," řekla pro Politico Julie Smithová, která působila jako velvyslankyně USA při NATO v administrativě Joea Bidena. "Slyšela jsem obavy od některých spojenců" ohledně toho, zda Washington bude pokračovat v poskytování zpravodajských informací alianci. Ale i ostatní členové jsou nyní opatrní při sdílení svých informací se Spojenými státy, zejména vzhledem k některým jmenováním v nové administrativě. Například nová ředitelka Národní zpravodajské služby Tulsi Gabbard v minulosti činila proruská prohlášení o válce na Ukrajině, zpochybnila použití chemických zbraní a bombardování obytných oblastí armádou Bašára al-Asada a setkala se se samotným syrským diktátorem.

Několik úředníků pro Politico uvedlo, že kroky nové administrativy zatím neovlivnily sdílení zpravodajských informací, ale vyjádřili obavy, že by k tomu mohlo brzy dojít. Podle bývalého představitele NATO však výměna takových informací probíhá do značné míry bilaterálně, a ne na schůzkách všech členů aliance. Další současný představitel NATO říká: "Samozřejmě, že situace se zhoršila kvůli přístupu k Ukrajině, ale stále věříme, že Trump nemá žádné skutečné stížnosti vůči NATO kromě [úrovně] výdajů."

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1702

Diskuse

Obsah vydání | 11. 3. 2025