Další hrozba Washingtonu proti represivnímu, nicméně suverénnímu Íránu

17. 10. 2011 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Jako by toho neměl Bílý dům na bedrech už víc než dost -- na domácí půdě sílící progresivní hnutí proti nespravedlivému a namnoze tvrdému systému, který se pomalu ale jistě rozpadá, a šest zbytečných a krutých válek v zámoří. (Osm - Pozn. KD.) Podle vyjádření administrativy prezidenta Obamy jsou kvůli údajnému íránskému komplotu usilujícímu o usmrcení saúdskoarabského velvyslance Abdula Džubajra ve Spojených státech "všechny možnosti řešení na stole (implicitně včetně jaderného úderu)". To samé tvrdila před několika lety i Bushova vláda. Máme tedy před sebou další příklad zřetelně nepřerušené kontinuity americké zahraniční politiky.

Dejme politikům výpověď

17. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

Už 22 let vládnou této zemi pseudodemokraté, kteří mají jediný zájem: co nejvíce vyplenit, rozprodat a vytunelovat republiku. Jejich cílem je chudý a poslušný národ, který bude vděčný za každý drobek utroušený ze stolu hojnosti jeho vládců, napsal čtenář František Vlásek.

FRANCIE

Dupond nebo Dupont? U socialistů zvítězil Hollande!

17. 10. 2011 / Josef Brož

čas čtení 2 minuty

Nenápadný François Hollande, bývalý generálnín tajemník Socialistické strany, zvítězil v historicky prvních primárních volbách ve Francii. Ve dvou kolech vybrali socialisté svého kandidáta do prezidentských voleb příštího roku. Hollande porazil svou rivalku, Martine Aubryovou, v poměru 56.48% proti 43.52% hlasů, jak zněla čísla po součtu čtvrtiny z více než dvou milionů voličů. Konečné výsledky budou známy v pondělí dopoledne.

svinary

17. 10. 2011 / Jan Těsnohlídek

čas čtení < 1 minuta


od zastávky hájovna
až po začátek svinar

neni ani jedna lampa

ve tři hodiny ráno je taková tma že
by v ní nemuselo bejt nic z toho
co bych tam čekal -


žádný domy
žádný lidi


žádná čára která
by půlila silnici na tu stranu
po který by se mělo jít
a tu

po který se chodit nemá

Z autorovy sbírky RAKOVINA, která právě vyšla a je možno si ji objednat ZDE

Musí být vědec úzký specialista?

17. 10. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V České republice se velice často lze setkat s názorem, který jeho nositelé považuji za automaticky pravdivý: moderní vědec musí být specialista a nemůže mít široký obzor. Ve skutečnosti je pravdou naprostý opak a vědec, který nemá široký rozhled, nejspíše nebude velkým vědcem.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

M. Kalousek odtajnil tajemného šéfa, který bral více než premiér

17. 10. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 8 minut

Myslím, že tuto informaci pustil ministr Kalousek s velkým ulehčením, protože jakkoliv se veřejnost domáhá jmenovitého seznamu osob a výše jejich příjmů, zatím se tomu patrioti ministerstva financí (stejně jako jiných) úspěšně vyhýbají. Jak dlouho, je otázka. Pokud se ovšem jedná o odtajnění šéfa téhož resortu za úřadování jiného ministra, činí tak Kalousek rád a snad i ochotně. Vždyť odtajnil něco, po čem se tak usilovně volá a tedy, co by mohlo být (a ono je) pro veřejnost zajímavé a přitom jeho se to netýká, on za nic nemůže a hlavně "nezradil" své kamarády. Vždyť to znáte: ruka ruku myje, atd.!

Výstava Putování po Beskydech na zámku ve Frýdku-Místku

17. 10. 2011 / Aleš Uhlíř

čas čtení 2 minuty

Říká se, že lidé narození v kraji na levém břehu Odry tíhnou spíše k Jeseníkům, zatímco ti z kraje na pravém břehu mají zalíbení v Beskydech. Po pravdě řečeno v dobách, kdy se ještě masově provozovala turistika, chodilo se do hor po obou stranách Moravské brány. Dnes již turistika není to, co bývala. Její počátky spadají do druhé poloviny 19. století, kdy se vznikem různých spolků v Německu a Rakousku začíná alpinismus. Do té doby spadá počátek Klubu českých turistů, založeného v roce 1888 skupinou okolo Vojty Náprstka.

Antikapitalistické protesty se šíří světem

16. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

Protesty inspirované hnutím Occupy Wall Street v New Yorku a španělskými Indignandos se rozšířily do měst celého světa. Desetitisíce lidí vyšly do ulic New Yorku, Londýna, Frankfurtu, Madridu, Říma, Sydney nebo Hong Kongu. Organizátoři zamýšlejí docílit "globální změny" zaměřené proti kapitalismu a úsporným opatřením.

Proč metahnutí nakonec selže

15. 10. 2011

čas čtení 11 minut

KD│ Objevily se opožděné pokusy propojit protesty Occupy Wall Street s protesty proti nedemokratickým režimům na Středním Východě a proti nezaměstnanosti, úsporám a vládní pasivitě v Evropě. To co je na nejnovějších amerických protestech unikátní (přinejmenším nejnovějších protestech od antiglobalizačních protestů před deseti lety, které špatně skončily) a co patrně představuje důvod, proč to trvalo tak dlouho, než jim média a veřejnost věnovaly pozornost, je fakt, že jsou spíše protikorporátní než protivládní, napsal Dave Pollard.

Chce se EU historicky znemožnit?

14. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Ani ne před třemi měsíci Evropský bankovní úřad oznámil, že Dexia SA (DEXB) snadno prošla takzvaným stresovým testem. Francouzskobelgická banka 15. července vydala tiskovou zprávu s následujícícm titulkem: "Výsledky celounijních stresových testů v roce 2011: Dexia nepotřebuje dodatečný kapitál".

Může mít spravedlnost nějaké varianty?

14. 10. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 6 minut

Miloslav Štěrba ve svém článku Ústavní soud rozhodl ve prospěch "zásluhovosti" v případě vyplácených důchodů sice přímo nepolemizuje s otázkou spravedlnosti, o kterou se Ústavní soud opíral ve svém nálezu týkajícím se proplácení vyšších důchodů lidem, kteří do systému "přispěli" větším dílem -- avšak domnívám se, že zde spravedlnost hraje nemalou roli. V článku je sice konfrontovaná jinými slovy, ale v podstatě se jedná o jedno a totéž.

Vědci v Jižní Africe objevili nejstarší uměleckou dílnu

14. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci v Jižní Africe nalezli zřejmě jednu z vůbec prvních uměleckých dílen. 100 000 let staré pomůcky používané k míchání a skladování červeně pigmentovaného okru byly objeveny v jeskyni Blombos na jižním pobřeží nedaleko Kapského města. Na stejném nalezišti byly zjištěny také jedny z nejstarších kamenných nástrojů, stejně jako doklady o rybaření.

"Obskurní" Slovensko, imperiální arogance a duch Mnichova

13. 10. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Podle Marka Gongloffa, člena redakčního týmu listu Wall Street Journal, je Slovensko, jež neschválilo rozšíření fondu EFSF, "obskurní" zemí. Ta prý v minulosti náležela do Maďarské a Velkomoravské říše, "již porazili Theoden a Gandalf v bitvě u Helmova žlebu". Gongloff nabádá čtenáře, aby si jméno "Slovakia" nepletli se "souvlaki" či Slovinskem. To vše se ovšem u příslušníka národa, jehož prezidenský kandidát varuje před sílícím Sovětským svazem, ještě jakžtakž snese.

Dopravní podnik trestá neplatící cestující stejně jako ty, kteří zaplatili 93 % jízdného

13. 10. 2011 / Jan Hošek

čas čtení 6 minut

Ve skutečnosti jsou výše uvedení platící pasažéři trestáni dokonce ještě přísněji než ti, kteří se neobtěžovali koupit si jízdenku vůbec. Z právního pohledu je to tak zřejmě správně, neboť v souladu se smluvními přepravními podmínkami. Je to však spravedlivé? A dává to ekonomickou logiku?

Jakožto člověk, který pouze občas využívá (pražskou) městskou hromadnou dopravu (MHD), řeším čas od času jeden a tentýž problém. Co s jízdenkami, které jsem si nakoupil do foroty, když dopravní podnik (DP) změnil tarify MHD a moje jízdenky tím prohlásil za neplatné? Ano, mohl bych nasednout na tramvaj, autobus či metro a dojet je vrátit. Náklady tohoto postupu by však značně převyšovaly výnosy. A tak většinou tu jednu dvě jízdenky prostě projedu a sám sebe při tom uklidňuji, že vlastně nedělám nic tak hrozného. Zatím jsem měl štěstí a nepotkal se při takové jízdě s revizorem. Bohužel tolik štěstí neměla moje neteř, která naopak čas od času přijede na návštěvu z Prahy k nám do Hradce Králové. Označila si jízdenku, kterou si zakoupila při předchozí návštěvě (v ceně 14 Kč), a bohužel na revizora narazila. Platný tarif v té době byl 15 Kč.

Česko je civilizovanou zemí, na rozdíl od Británie

13. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Česká republika je civilizovanou zemí, ve které si i soudci čas od času kladou otázky. Jízdenky lze -- alespoň v Praze a v Ostravě -- po zdražení vyměnit za nové (po doplacení rozdílu v ceně).

Jak by si asi poradil soudce v zavedené demokracii, Spojeném království, s pokutou £155 za vystoupení z vlaku o stanici dříve, než stanovila jízdenka? Viz ZDE

V tomto případě to dopadlo dobře:

An East Coast spokesman said: "The terms and conditions of the advance purchase first class ticket, which Professor Evans used, clearly state that breaking a journey en route, or starting from an intermediate station, is not permitted.

"We contacted Prof Evans and, as we accept this was a genuine mistake on his behalf, we have cancelled the excess fare as a gesture of goodwill."

Mluvčí železniční společnosti uvedl: "Podmínky pro zakoupení jízdenky první třídy předem, jako to učinil profesor Evans, jasně uvádějí, že přerušení cesty, nebo její zahájení ze stanice na cestě, není dovoleno.

Spojili jsme se s profesorem Evansem a uznáváme, že došlo z jeho strany ke skutečnému omylu. Proto jsme pokutu jako gesto dobré vůle zrušili."

Ale je tu nějaká záruka, že je Británie rozumnější Česka?

Angličané budou vyšetřovat snahy skotských nacionalistů odtrhnout Skotsko od Británie

13. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

Šéf skotských nacionalistů Alex Salmond čelí intenzivnímu tlaku z londýnského parlamentu, aby zveřejnil podrobnosti plánovaného referenda o nezávislosti Skotska. Skotští poslanci v londýnském parlamentu totiž souhlasili se zahájením dvou vyšetřování ohledně rozsahu a legálnosti Salmondových plánů na samostatnost Skotska.

Parlamentní výbor westminsterské sněmovny pro záležitosti Skotska bude zkoumat, jaký dopad by případná nezávislost Skotska měla na skotský bankovní systém, na členství Skotska v Evropské unii, na starobní důchody a na armádu. Vyšetřování má také zkoumat, kolik bude případná nezávislost Skotska stát.

Murdochův ředitel donucen odstoupit z vedení amerického Wall Street Journal kvůli podvodu

13. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Andrew Langhoff, jeden z nejvýznamnějších ředitelů Murdochovy News Corporation v Evropě, byl nucen odstoupit, poté, co deník Guardian objevil, že podvádí ohledně počtu prodaných výtisků Murdochova hospodářského deníku Wall Street Journal. Guardian zjistil, že Wall Street Journal skupoval prostřednictvím svých evropských poboček tisíce výtisků svého listu za zlevněnou cenu, a tak mystifikoval čtenáře a zadavatele reklamy ohledně skutečných údajů o prodaných výtiscích.

27202

Polština jako druhý jazyk v Británii

13. 10. 2011 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

V Británii žije v současnosti 600 000 Poláků a množství ostatních Středo a Východoevropanů. Jen v glasgowské čtvrti Govan žije asi 3000 Čechů a Slováků. V obchodech nacházíte středoevropské potraviny, v městských čtvrtích jsou české a polské obchody. Ve Skotsku žije 65 000 Poláků, je jich tam víc než mluvčích starobylé skotské galštiny, kterýžto jazyk vláda silně podporuje.

Stále častěji se setkáváte na veřejnosti s dvojjazyčnými nápisy jako je tento na letišti v Edinburku. Před bezpečnostní prohlídkou se tam promítá živý obraz letušky, která promlouvá k cestujícím nejrůznějšími jazyky - mimo jiné i v polštině.

Glasgow University ve své posledlosti komercionalizací postupně likviduje uprostřed tohoto sílícího multikulturního prostředí jediné centrum pro studium jazyků a kultur středovýchodní Evropy ve Skotsku.

Veterán CIA: USA se ve věci íránského spiknutí "nebezpečně mýlí"

13. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Bývalý zpravodajský analytik Robert Baer v pořadu stanice ABC The World Today varoval Obamovu administrativu, aby ustoupila od obviňování Íránu z pokusu o zabití saúdského velvyslance ve Washingtonu. Podle Baera bylo spiknutí natolik amatérské (způsob zaslání peněz, přímočaré spojení s mexickou drogovou mafií), že patrně nebylo naplánováno íránskými úřady, a americké vyhodnocení je možná nebezpečným omylem. Baer se domnívá, že Spojené státy musejí otevřít přímý diplomatický kanál s íránským režimem, protože jinak hrozí válka.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

32383