Izraelské letecké údery zasáhly jemenský přístav poté, co Izrael vyhrožoval pomstou za útok Húsíů

20. 7. 2024

čas čtení 7 minut
 



Při rozsáhlém izraelském útoku na přístavní město v Rudém moři byly  napadeny ropné sklady a elektrická zařízení
 
Den poté, co izraelští představitelé vyhrožovali pomstou  za útok bezpilotního letounu na Tel Aviv, otřásly přístavním městem Hodeidah v Rudém moři silné letecké údery.

Letecké údery zasáhly rafinerii a elektrickou infrastrukturu a vyvolaly obrovský požár. Jednalo se o první přímý zásah v Jemenu od doby, kdy tamní povstalci z hnutí Húsiú začali loni útočit na Izrael raketami a bezpilotními letouny.

Všechny tyto útoky byly zachyceny, až při pátečním úderu na Tel Aviv zahynul jeden člověk a nejméně 10 osob bylo zraněno.

 

Televizní kanál Almasirah, provozovaný jemenským hnutím Húsiů, v sobotu večer uvedl, že cílem leteckých úderů bylo město.

Obrázky kolující na sociálních sítích, které nebylo možné bezprostředně ověřit, ukazovaly obrovské chuchvalce kouře a ohně vedle přístavu. Almasirah uvedl, že údery na ropná zařízení si vyžádaly oběti na životech.

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že jejich stíhačky zasáhly vojenské cíle v jemenském přístavu Hodeidah „v reakci na stovky útoků provedených proti státu Izrael v posledních měsících“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu později večer uvedl, že přístav byl cílem útoku, protože byl využíván „pro vojenské účely“.

Dodal, že úder „dává našim nepřátelům jasně najevo, že neexistuje místo, kam by nedosáhla dlouhá ruka státu Izrael“.

Ministr obrany Yoav Gallant uvedl, že „oheň, který v současné době hoří v Hodeidě, je vidět na celém Blízkém východě a jeho význam je jasný... Poprvé, když ublížili izraelskému občanovi, jsme je zasáhli. A budeme tak činit na každém místě, kde to bude zapotřebí."


Televize Almasirah původně uvedla, že údery v Hodeidahu provedly americké a britské síly, ale později tuto zmínku podle agentury Reuters vymazala. Britské a americké síly provedly opakované údery na Hodeidah, a to již minulý měsíc.

Saúdskoarabská stanice Al Arabiya s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že údery zaměřené na sklad paliva a ropné rafinerie v přístavu byly provedeny v rámci společné operace Izraele, USA a Spojeného království. Uvedl, že úderů se zúčastnilo 12 izraelských letadel, včetně stíhaček modelu F-35.

Čtyři američtí představitelé uvedli, že Izrael při sobotních útocích na Húsije jednal sám, bez zapojení americké armády, uvedl deník New York Times.

Nejnovější letecké údery v Hodeidě následovaly po Gallantově hrozbě, že „zúčtují“ poté, co húsijský dron zasáhl centrum Tel Avivu a zabil jednoho člověka a zranil dalších 10 osob. Húsíové okamžitě převzali odpovědnost za útok a tvrdili, že použili nový typ dronu nezjistitelný radary a systémy protivzdušné obrany.

Izraelští představitelé místo toho obvinili „lidskou chybu“ a uvedli, že armáda vyšetřuje, co se stalo. Hlavní vojenský mluvčí kontradmirál Daniel Hagari uvedl, že dron byl detekován protivzdušnou obranou, ale „chyba“ způsobila, že nebyl zachycen.

Místní policie popsala, že dron explodoval nad obytným blokem, což způsobilo výbuch, který otřásl přístavním městem, jednoho člověka zabil a zneklidnil obyvatele, znepokojené mimořádným útokem.

Gallant po útoku přislíbil posílení izraelské protivzdušné obrany v souvislosti s nárůstem raketových útoků ze strany Hizballáhu, které zasáhly severní Izrael. IDF uvedly, že den po útoku dronu se na okupované Golanské výšiny a Galileu snesla palba 40 raket, které byly výzvou pro izraelskou protivzdušnou obranu.

Jemenští Húsíové, Íránem podporované milice, které kontrolují většinu západní části země včetně pobřeží, v reakci na izraelské útoky v Gaze již několik měsíců útočí na lodě v Adenském zálivu a narušují námořní činnost v Rudém moři.

Izrael začátkem tohoto měsíce sestřelil stíhačkou podezřelý húsiovský dron mířící do rudomořského přístavu Ejlat, zatímco útoky skupiny na lodní dopravu značně narušily provoz v klíčovém izraelském přístavu.

Spojené státy a Spojené království v reakci na to opakovaně udeřily na přístavní město Hodeidah, přestože se skupina zavázala, že bude ve svých útocích pokračovat, dokud bude válka v Gaze pokračovat.

Izraelské letecké, námořní a dělostřelecké údery na enklávu zabily od října více než 38 000 lidí.

Netanjahu se ve středu chystá na cestu do USA, aby promluvil v Kongresu, a zároveň je pod rostoucím domácím i mezinárodním tlakem, aby se dohodl na příměří v Gaze a přivedl domů rukojmí.

Tento tlak prohloubilo páteční rozsáhlé a odsuzující rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN, podle něhož izraelská osadnická politika a okupace Západního břehu porušují mezinárodní právo.

Soud nařídil Izraeli, aby „co nejrychleji“ ukončil okupaci palestinských území a poskytl plnou náhradu škody. Rozhodnutí je nezávazné, ale spojenci Izraele ho budou jen těžko ignorovat, mimo jiné proto, že soud rovněž rozhodl, že státy mají povinnost okupaci neuznávat jako zákonnou ani jí nepomáhat či ji podporovat.

Britské ministerstvo zahraničí v pátek znovu potvrdilo svůj závazek k dvoustátnímu řešení, protože rozhodnutí „pečlivě zvažuje“.

Ministr zahraničí David Lammy v pátek rovněž oznámil, že Velká Británie obnoví financování UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, což znamená mimořádný  rozchod s Washingtonem v otázce politiky vůči válce v Gaze.

Labouristé se ve svém volebním manifestu zavázali, že v rámci mírového procesu uznají palestinský stát a vytvoří „bezpečný Izrael vedle životaschopného a suverénního palestinského státu“, ale nestanovili žádné datum.

Netanjahu na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, které ostatní izraelští politici napadli jako antisemitské, reagoval faktickým nárokem na Západní břeh Jordánu i okupovaný východní Jeruzalém.

„Židovský národ není okupantem ve své vlastní zemi, včetně našeho věčného hlavního města Jeruzaléma, ani v Judeji a Samaří,“ uvedl v pátečním prohlášení a pro okupovaný Západní břeh použil biblické termíny, které jsou v Izraeli běžné.

Kneset, izraelský parlament, ve středu přijal rezoluci, která se staví proti vzniku palestinského státu. Mezi podporovateli byl i Benny Gantz, Netanjahuův hlavní politický rival.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3190

Diskuse

Obsah vydání | 23. 7. 2024