Trump řekl, že Palestinci nemají jinou možnost než opustit Gazu

5. 2. 2025

čas čtení 5 minut
 
Trump  v podstatě schvaluje etnickou čistku území předtím, než uspořádá setkání s Benjaminem Netanjahuem


Donald Trump prohlásil, že Palestinci nemají „jinou možnost“ než opustit Gazu kvůli devastaci, kterou po sobě zanechala izraelská válka s Hamásem, a v podstatě tak přes odpor Palestinců a sousedních zemí podpořil etnickou čistku území.

V úterním projevu, kdy se chystal přijmout izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, Trump zopakoval návrh, že obyvatelstvo Gazy by mělo být přesunuto do Jordánska a Egypta - což obě země důrazně odmítly.

 
Trump prohlásil, že Palestinci by „rádi Gazu opustili“, a řekl novinářům: „Myslím, že by byli nadšeni.“

Po 16 měsících ničivé války Trump prohlásil, že Gaza je „čistým zbořeništěm“.

„Kdybychom mohli najít ten správný kus půdy nebo četné kusy půdy a postavit jim v oblasti nějaká opravdu pěkná místa se spoustou peněz, to je jisté. Myslím, že by to bylo mnohem lepší než se vrátit do Gazy,“ řekl novinářům v Oválné pracovně.

Na otázku, kde by taková místa mohla být, naznačil, že by mohla být v Jordánsku, Egyptě nebo „na jiných místech. Mohli byste jich mít více než dvě.“

„Měli byste lidi žijící na místě, které by mohlo být velmi krásné, bezpečné a příjemné. Gaza je už desítky let katastrofou.“

Na otázku, jak na jeho návrh reagují palestinští a další arabští představitelé, Trump odpověděl: „Nevím, jak by mohli chtít zůstat.“

Jeden z vysokých představitelů Hamásu tento návrh odmítl jako „recept na vytvoření chaosu a napětí v regionu.

„Náš lid v pásmu Gazy nedovolí, aby tyto plány prošly. Je třeba ukončit okupaci a agresi proti našemu lidu, nikoliv jeho vyhnání z jeho země,“ uvedl v prohlášení Sámí abú Zuhrí.

Trump potvrdil, že stahuje USA z Rady OSN pro lidská práva a zakazuje budoucí financování hlavní agentury OSN sloužící Palestincům na okupovaných územích.

Americký prezident rovněž podepsal memorandum, v němž znovu zavedl svou politiku „maximálního tlaku“ na Írán, včetně snahy „snížit jeho vývoz ropy na nulu“, aby Teheránu zabránil v získání jaderných zbraní.

Při podpisu memoranda Trump uvedl, že je otevřen dohodě s Íránem, a vyjádřil ochotu jednat s íránským vůdcem.

„Se mnou je to velmi jednoduché: Írán nesmí mít jadernou zbraň,“ řekl Trump. Na otázku, jak blízko je Teherán ke zbrani, Trump odpověděl: „Jsou příliš blízko.“

Komentáře zazněly před setkáním s Netanjahuem, který je na první návštěvě Washingtonu od doby, kdy na něj mezinárodní trestní soud vydal zatykač.

Očekává se, že Netanjahu a Trump budou jednat o křehké dohodě o rukojmích za příměří, neboť Izrael a Hamás mají zahájit druhou fázi jednání, která by mohla vést k trvalému příměří a návratu dalších desítek Izraelců držených Hamásem jako rukojmí výměnou za stovky palestinských vězňů.

Trumpovo setkání s Netanjahuem bude jeho prvním setkáním se zahraničním lídrem od jeho inaugurace, což je projev respektu (přestože oba lídři měli v minulosti problematické vztahy), který také odráží naléhavost příměří, o němž Trump v pondělí novinářům řekl, že „nemá žádné záruky“, že vydrží.

Krátce před zahájením summitu Hamás uvedl, že bylo zahájeno druhé kolo jednání o příměří, jak stanoví dohoda podepsaná minulý měsíc.

Trumpův blízkovýchodní vyslanec Steve Witkoff se před summitem setkal s Netanjahuem. Witkoff údajně přispěl k tomu, že izraelský vůdce minulý měsíc souhlasil s příměřím, i když Netanjahuovi krajně pravicoví spojenci hrozili, že opustí vládní koalici kvůli příliš mírnému postupu vůči Hamásu.

V americké administrativě jsou Trumpovi poradci rozděleni mezi otevřeně prosetlerovské zastánce tvrdé linie, jako je Mike Huckabee, obranné jestřáby, jako je poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, a pragmatičtější obchodníky, jako je Witkoff, kteří se snaží udržet vratké příměří na správné cestě, uvedl Jeremy Ben-Ami, předseda liberální proizraelské skupiny J Street.

„Je to opravdu smíšený soubor vlivů a zájmů, které na Trumpa působí, a všechno se to musí relativně rychle vyřešit, protože pokud se toto příměří rozpadne, víte, je to opravdu, opravdu špatné a není naděje, že se z toho dostaneme zpět,“ řekl. „Tohle je opravdu bod zlomu a hodně záleží na tom, jak tato sada schůzek dopadne a jakým směrem ji Trump posune.“

1
Vytisknout
1896

Diskuse

Obsah vydání | 6. 2. 2025