24. 6. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

E-mail servis

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktoři:

Karel Dolejší, Štěpán Kotrba

Redaktor anglické mutace Focus on the Czech Republic:

Fabiano Golgo

Správa:

Michal Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24.6.2009
AMERICKÉ RAKETY V POLSKU I V ČESKU?
Nic není rozhodnuto

Podle dostupných informací prohlásil americký ministr obrany Robert Gates při inspekci na Aljašce, že se rýsuje kompromis mezi Spojenými státy a Ruskou federací ohledně Národní protiraketové obrany USA. Podle něho by tento kompromis měl vypadat tak, že nejen na území Polska, ale i na území Česka by měly být umístěny americké rakety-lapače, radary by pak měly být postaveny v Rusku a využívány oběma velmocemi.

Z této zprávy vyplývá, že se část administrativy prezidenta Baracka Obamy nevzdala plánů na vybudování Národní protiraketové obrany USA. Tedy projektu, který výrazně destabilizuje mezinárodní situaci. I když se na první pohled může zdát, že výše zmíněná údajná dohoda mezi Washingtonem a Moskvou by mohla situaci zklidnit, její důsledky by mohly být nedozírné - a to nejen ve vztahu k Íránu a muslimskému světu, ale i vůči Číně. Nemluvě o tom, že by se americký voják nedostal pouze k hranicím Ruska, o což Pentagon usiluje již dávno, ale přímo na ruské území.

Přesto se jako důležitější jeví něco jiného: pokračování v programu Národní protiraketové obrany USA je pokračováním v projektech kosmických válek. Tento projekt je ale v zásadním rozporu s vizí globálního jaderného odzbrojení, kterou Obama představil v dubnu na Hradčanském náměstí. A nejen to: podkopává možnost zásadní dohody o redukci strategických zbraní mezi USA a Ruskem, která by měla získat základní kontury při jednání prezidentů Baracka Obamy a Dmitrie Medveděva počátkem července v Moskvě. Hlavní důvody jsou dva.

  • Národní protiraketová obrana USA vnáší nedůvěru mezi státy. Předně, i když přijmeme tezi Washingtonu, že není budována proti Rusku a Číně, musíme zároveň uznat, že proti Rusku a Číně může být využita. Dojde-li kredukci strategického arzenálu Ruska a zároveň ke zdokonalení protiraketové obrany USA, hrozí nebezpečí, že vPentagonu někdo podlehne iluzi, že lze vjaderné válce zvítězit.
  • Některé informace, které pronikly ztýmů připravujících novu dohodu USA a Ruska o mezení strategických sil, říkají, že Washington usiluje o redukci jaderných náloží, nikoliv však o snížení počtu nosičů. To by mohlo znamenat, že chce strategické nosiče přezbrojit - místo nukleárních náloží dát nové, vysoce účinné nejaderné nálože schopné plnit strategické cíle.

Při takovémto záludném - a dlužno dodat i naivním - přístupu hrozí, že selžou nejen Obamovy snahy o jaderné odzbrojení, ale i představy o radikálním snížení strategických arzenálů.

Vedlejším produktem výše zmíněných pokusů oživit Národní protiraketovou obranu USA je i chování některých politických subjektů v Česku. Nového ministra obrany rozhodně nelze podezřívat, že by se zřekl svého nadšení pro vybudování americké vojenské základny v naší zemi. To, že pokládá aktuální situaci za nevhodnou k otvírání daného tématu ve Sněmovně, neznamená, že nevidí pro rakety či radar v Bradech světlou budoucnost po volbách. A pan ministr j jen symbolem přibližujícím chování celých stran, hnutí a některých medií.

Svržení vlády v nejméně vhodný okamžik a situování voleb na říjen výrazně oslabilo levici. Z televizní obrazovky zmizely spory uvnitř vládních stran. Pravicová koalice se vyvinila z narůstajících ekonomických problémů, ala i hrátek s poplatky u lékařů a lékárníků. Lidovcům poskytne naději na resuscitaci návštěva papeže koncem září. Divoký antikomunismus bude mít v předvečer 20. výročí sametové revoluce na televizních obrazovkách své bakchanálie. Téma americké vojenské základny bude vytlačeno z oficiózních medií.

Řečeno stručně, byť opět pouze symbolicky: když se přepočtou výsledky voleb do Europarlamentu na mandáty ve Sněmovně, získala by koalice ODS a KDU-ČSL plných 105 křesel. A radar či rakety zelenou.

Ne, opravu zatím nebylo rozhodnuto.

psáno jako analýza pro server Publica

Obsah vydání       24. 6. 2009
24. 6. 2009 Hegemonie koho a nad kým? Martin  Škabraha
24. 6. 2009 Cíl: Zrovnoprávnění mužů a žen, neboli Revoluční návrh, který se bohužel asi neuskuteční Uwe  Ladwig
24. 6. 2009 Stádo Ludvík  Kundera
24. 6. 2009 Jak vážná a akutní je krize legitimity íránského režimu? Karel  Dolejší
24. 6. 2009 Koho se íránský problém vůbec týká? Miloš  Dokulil
24. 6. 2009 Fantazie o změnách klimatu
24. 6. 2009 Nic není rozhodnuto Oskar  Krejčí
23. 6. 2009 Za upozornění na nepravosti v ústavech hrozí v Česku vězení
24. 6. 2009 Michael  Marčák
24. 6. 2009 Lotyšsko jako příklad neúspěšného pokusu přechodu na euro Jaroslav  Ungerman
24. 6. 2009 Rusko se vrací do blízkovýchodních mírových jednání, oznámil Medveděv
24. 6. 2009 Kyrgyzská základna bude opět Američanů?
24. 6. 2009 Ukrajinsko-americká společnost vozí zbraně do Rovníkové Guineje
24. 6. 2009 Bábušky (příspěvek k diskusi o generačním pnutí)
24. 6. 2009 Krize, Romové a brněnská média Pavel  Pečínka
24. 6. 2009 Íránský parlament kritizoval ministerstvo vnitra za povolební násilí
24. 6. 2009 Obama odsoudil násilí v Íránu
25. 6. 2009 Avízo: Demonstrace proti násilí v Íránu
24. 6. 2009 Vzkaz Rudým drakům Jiří  Dolejš
23. 6. 2009 Zázraky na počkání, nemožné do tří dnů Karel  Dolejší
23. 6. 2009 Neprostá odpověď na prostoduchou otázku Ladislav  Žák
23. 6. 2009 Íránská lekce Milan  Valach
23. 6. 2009 O ohrožení demokracie, neboli O ztrátě důvěry v politiky Uwe  Ladwig
23. 6. 2009 Stratfor: Íránské protesty a revoluční test
23. 6. 2009 Exner: Co jsem dosud nevěděl... Václav  Exner
22. 6. 2009 Tahle země není pro starý II. Martin  Škabraha
22. 6. 2009 Český antikomunismus jako pokus o obnovu hegemonie Ondřej  Slačálek
22. 6. 2009 Sex, drogy a islám Michal  Vimmer
13. 6. 2009 Hospodaření OSBL za květen 2009

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
24. 6. 2009 Nic není rozhodnuto Oskar  Krejčí
30. 5. 2009 Možná, že bombu nechtějí   
22. 5. 2009 Co vlastně změnil poslední íránský raketový test? Karel  Dolejší
21. 5. 2009 Expertní panel odmítl možnost, že by Evropě hrozil útok íránských raket   
15. 5. 2009 Strategie národní bezpečnosti Ruské federace do roku 2020   
4. 5. 2009 Austrálie zvyšuje výdaje na zbrojení, důvodem prý Čína a Indie Karel  Dolejší
19. 3. 2009 Systém jako systém, dyť je to fuk, hlavně když poslouží "naší" věci Stanislav  Kaucký
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Jen počkej zajíci....radar bude! Miloslav  Štěrba
20. 2. 2009 Obamova administrativa už nespěchá s radarem ani s raketami   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší