Sturgeonová setkala v Bruselu se sympatiemi, avšak pomoc Skotsku nabídnuta nebyla

29. 6. 2016

Hlavním problémem je španělský pravicový premiér Mariano Rajoy, který se obává, že by nezávislost Skotska vedla k nezávislosti Katalánska na Španělsku. Vyjádřil se: "Pokud Británie odejde, odejde i Skotsko."

Jean-Claude Juncker, prezident Evropské komise, přislíbil, že vyslechne, co mu Sturgeonová řekne, ale ani prezident Evropské rady Donald Tusk, ani sám Juncker "nemají v úmyslu zasahovat do vnitřního britského procesu."

Mariano Rajoy zdůraznil, že Skotsku "nemá kompetence k tomu, aby vyjednávalo s Evropskou unií. Španělsko se postaví proti jakémukoliv vyjednávání s kýmkoliv jiným než s vládou Spojeného království. Já jsem extremně proti tomu, smlouvy jsou extremně proti tomu a jsem přesvědčen, že všichni jsou extremně proti tomu," dodal.

Sturgeonová v Bruselu: Nalezla jsem ochotu naslouchat

29. 6. 2016

Během diskusí, které jsem dnes vedla, slyšela jsem znovu, jak jistě očekáváte, hluboké znepokojení ohledně dopadu referenda. Nejen na Skotsko nebo na Velkou Británii, ale také na lidi ve všech zemích a v celé Evropské unii samotné. Co se týče mne, já jsem zdůraznila, že Skotsko hlasovalo pro setrvání v Evropské unii a že mám povinnosti jako premiérka Skotska na to reagovat a snažit se najít způsob, jak realizovat demokratickou vůli Skotska. Takže jestliže existuje způsob, jak by Skotsko mohlo zůstat v EU, jsem rozhodnuta se snažit ten způsob nalézt. Jsme nyní v nezmapovaných vodách. Nic z toho není lehké, ale mým úkolem je aplikovat určité principy, vytvořit určitou strategii, situaci vyjasnit a usilovat o to, abych hovořila za lidi, kteří mě zvolili, lidi Skotska. Jsme ve velmi rané fázi tohoto procesu, od referenda neuplynul ani týden, ano byl to dlouhý týden pro všechny z nás. Cílem tohoto mého projevu je zajistit, že jakmile začne vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, aby na stole byly všechny možnosti. Jak říkám, nepodceňuji problémy. Povzbudilo mě však dnes, že jsem nalezla ochotu naslouchat.

Nicola Sturgeon je v Bruselu na jednání s Junckerem, Verhofstadtem a Schulzem

29. 6. 2016

- Tiskový magnát Rupert Murdoch přivítal brexit, bylo to "senzační", jako "útěk z vězení". Pokud prý Boris nesplní, co voliči za brexit chtějí, dojde k další "krvavé revoltě":

- Skotská nacionální strana požádá o status oficiální opozice v Dolní sněmovně, protože po rebelii proti Corbynovi mají skotští nacionalisté v londýnském parlamentě vlastně o 14 víc poslanců než labouristé.

- Irsko požádalo, aby Britové počkali s žádostmi o irské občanství z obav, že bude zahlcen tamější systém pro vydávání cestovních pasů. Britové, kteří mají irského dědečka či babičku, mají právo na irské, a tedy evropské občanství. ZDE

- Vedoucí představitelé britských církví a náboženských komunit, anglikánský arcibiskup canterburský, katolický arcibiskup z Westminsteru, hlavní rabín a vysocí imámové odsoudili rostoucí xenofobní a rasistické útoky po hlasování za brexit. Zeid Ra’ad al-Hussein, komisař OSN pro lidská práva, požaduje aby britské úřady začaly trestně stíhat pachatele těchto útoků. Policie zaznamenala sedmapadesátiprocentní nárůst rasistických a xenofobních útoků. ZDE

- Angela Merkelová "Musí existovat jasný rozdíl mezi těmi zeměmi, které chtějí být členy evropské rodiny a těmi, které nechtějí. Pokud chcete mít přístup do jednotného trhu, musíte přijmout základní evropská práva i povinnosti. To platí jak pro Velkou Británii, tak pro kohokoliv jiného."

- Britský ministr financí George Osborne: "Nebylo povinností těch, kteří chtěli zůstat v EU, vysvětlovat, jaký plán bude realizován, pokud Británie bude hlasovat pro odchod z EU."

- David Cameron řekl v úterý v Bruselu: "Myslím, že Britové uznali význam ekonomické argumentace pro setrvání v EU, ale vládlo velké znepokojení ohledně pohybu lidí a imigrace, a myslím, že je to spojeno s obavami ohledně suverenity. Myslím, že Evropa o tom bude muset uvažovat. To bude jednou z hlavních zkoušek pro příštího premiéra."

A teacher in a Czech school welcomed students dressed in an Arab garb. He has been forced to leave his teaching post

29. 6. 2016

Antonín Kolář, a teacher of Czech and History at a secondary school in Pilsen, a city in West Bohemia, welcomed his first year students dressed in an Arab garb. He spoke to them about the need to show humanity and tolerance to people from other cultures. The school management was displeased and Mr. Kolář has now offered his resignation.

The school management told him that he has damaged the good name of the school and that some parents are complaining that an islamist is teaching in the school.

The headmistress Olga Matějková is particularly displeased that a video featuring Mr. Kolář's class where he speaks about the need to be tolerant to people from other cultures is available on YouTube. She has complained that "students have been featured in the video without permission", but only the backs of their heads are visible, the video is of Mr. Kolář's lecture.

Source in Czech: ZDE

Pokud se mladí lidé nevzpamatují, demokracie může být rychle minulostí

Milí "dospělí", rozmazlování končí, nastupuje #exit

29. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Britská společnost je ve stavu silného rozkladu. Mladí lidé se cítí být zrazeni starými, kteří uvěřili populistickým lžím a s bláhovou vírou v návrat světa, kterému rozuměli a který byl "jejich" nastoupili cestu, kterou nebudou muset moc dlouho sledovat. Zato jejich děti a další generace ano, jakkoliv se situace po referendu ve Velké Británii vyvine. Žel, místo aby šli mladí lidé volit proti hlouposti, měli na práci něco důležitějšího. Řada z nich pravděpodobně hrála nějakou infantilní videohru, případně si šli koupit tento měsíc už druhé nové boty, či seděli s přáteli v baru. Vůbec je nenapadlo, že se ráno probudí do světa, v němž žít nechtějí. Brexit je obrovské memento, varování západní společnosti, že pokud nezačne své děti vést k odpovědnému občanství, demokracie skončí.

Kocovina: Důsledky brexitu pro Evropu

29. 6. 2016 / Karel Dolejší


Pokud se ústavními a politickými mechanismy nepodaří zvrátit britské referendum o vystoupení z EU, Británie, která čelí nevlídnému postoji Bruselu, z unie skutečně vystoupí - a to spustí proces rozpadu, během nějž svazek formálně unitárního státu opustí Skotsko a Severní Irsko. Ve druhé ze jmenovaných zemí podobný vývoj může obnovit občanskou válku, protože unionisté se s připojením k Irské republice nesmíří. Pojďme se však podívat z vybraných hledisek na brexit "neostrovníma" očima, z pohledu celé unie i kontinentu.

Když už se to smí...

29. 6. 2016 / František Řezáč

 Vážený laskavý čtenáři Britských listů, najdi rozdíl mezi soudem se Ztohoven a ostatními třemi případy. Mně připadají aktivity této skupiny jako "ilegalita" KSČ na začátku třicátých let minulého století. David Hons alias Roman Týc je jako dogmatik Julda Fulda, který utekl před "represí" první republiky do Sajúzu. Prý tam utíkal před Gustou, se říkávalo. V každém případě byla tenkrát KSČ pro legraci. Mimochodem, Hons Týc je dogmatickým zastáncem volného trhu umění  ve veřejním prostoru, což hlásal na  konferenci v Holešovicích. Prý by to jedno procento a veřejné soutěže omezovaly svobodu umělců. http://www.advojka.cz/archiv/2016/9/umeni-mezi-nami  No, umělců? Inu, já bych Honse Týce a jeho  partu omezil počtem, který si sami stanovili. Kolik ještě s...ek v červených trenýrkách to po Praze bude? A kam Hons Týc uteče? F. Ř.

P.S. Autor není ovčáček a veřejně nazývá hlavu státu  -autocenzurováno- Aby bylo jasno..!

Rozpoložení většiny mladší populace ve Velké Británii

Sotva se dokážu na své rodiče podívat

29. 6. 2016

Jamie, 28, vyrostl v obecním bytě s matkou samoživitelkou, která musela těžce pracovat, aby pro své děti vydobyla lepší život. "Vždy jsem na ni byl tak hrdý za to, jak se pro nás obětovala. Je láskyplná, hodná, velkorysá a ještě navíc veselá. Je tak empatická, že se rozpláče, když je někdo v rodině nemocný. A taky nenávidí imigranty."

Výsledek referenda o vystoupení UK z EU uvrhlo tisíce lidí, zvláště mladých dospělých, do hořkého konfliktu s jejich vlastními rodinami. Jde o ránu, která se jen tak rychle nezhojí...

"Není to o tom, odkud jste, ale jaký jste"

29. 6. 2016

Ema Čulík a Jan Čulík se ve čtvrtek dopoledne účastnili rozhlasové debaty o dopadu brexitu na Skotsko, která se vysílala od 9 do 12 hodin z polského Klubu generála Sikorského v Glasgow na stanici BBC Radio Scotland.

Audio v angličtině ZDE, (Ema Čulík od 1.19.40, Jan Čulík od 2.33.01), na serveru Britských listů je ZDE ZDE

Snaha odvrátit katastrofu může vést k naprostému převratu na britské politické scéně

Tlačit Velkou Británii k rychlému rozhodnutí je chyba

29. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Jestli má Boris Johnson v něčem pravdu, pak je to jeho snaha posunout okamžik jednání s EU o vystoupení Velké Británie co nejdál. Totéž požaduje odcházející premiér David Cameron, který míní složit funkci v říjnu. Je velmi rozumné ty čtyři měsíce Velké Británii poskytnout, protože není vůbec jasné, k čemu vlastně referendum povede. Je velmi pravděpodobné, že snaha neutralizovat jeho výsledky bude úspěšná. Zájem elit je jasný, snaha odvrátit rozpad Velké Británie s hrozícím odchodem Skotska a separatistickými tendencemi v Severním Irsku je obrovskou motivací. V každém případě ale Velká Británie těžce prohrála. Buď bude referendum ratifikováno a Velká Británie se rozvrátí jako unie, nebo elity demokratické rozhodnutí "deklasovaných" prostřednictvím parlamentních institucí zvrátí a dojde k vnitřnímu společenskému rozvratu. 

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Sanders varuje, že k "Brexitu" může dojít i v USA

29. 6. 2016

Soupeř Hillary Rodham Clintonové o demokratickou kandidaturu na amerického prezidenta Bernie Sanders veřejně varoval před tím, že že stejné společenské síly, které dopustily Brexit, mohou v USA pomoci Donaldu Trumpovi, aby se stal prezidentem. "Představa, že stejné síly, které pomohly příznivcům Brexitu ve Velké Británii, mohou pomoci i Donaldu Trumpovi, by měla být pro Demokratickou stranu v USA alarmující."

V angličtině ZDE

28 mrtvých a přes 60 zraněných po teroristickém útoku na letišti v Istanbulu

28. 6. 2016

(Aktualizováno) Podle svědků a tureckých médií došlo na Atatürkově letišti v Istanbulu k několika výbuchům způsobených sebevražednými atentátníky a ke střelbě. Lokální televize vysílala záběry ozbrojených vojáků, kteří vstupovali na letiště. Podle CNN a Reuters byli zranění z letiště převáženi taxíky. V Turecku došlo za poslední měsíce k několika bombovým útokům, z nichž oficiální místa vinila buď kurdské povstalce, nebo Daeš.

Více na NY Times ZDE

Miliardář Branson požaduje snížení věku volebního práva na 16 let

29. 6. 2016

Richard Branson, britský miliardář a zakladatel technologické společnosti Virgin, veřejně apeloval, aby byl snížení věk, když občané ve Velké Británii získávají volební právo, na 16 let. Reagoval tak na výsledky referenda o vystoupení země z EU, v němž se ukázal výrazný rozdíl mezi preferencemi mladších a starších voličů. Samotný Branson je velkým odpůrcem vystoupení a zapojil se do kampaně na straně těch, kteří požadovali setrvání v EU. V pondělí po referendu vyzval britské poslance, aby zvážili konečné rozhodnutí o vystoupení s ohledem na petici požadující opakování referenda (ta je ovšem ovlivňována ze zahraničí, pozn. redakce). Branson ve svém blogu zdůraznil, že ačkoliv je demokracie založena na lidovém hlasování, neměli bychom přestat brát ohledy na ty, kteří s většinovým názorem nesouhlasí, v tomto případě zejména na mladé lidi, kterých se rozhodnutí týká nejvíce. Branson zpochybnil převládající úzus, že mladí lidé nejsou dostatečně vyspělí, aby hlasovali v politických záležitostech. Podle něj naopak historie potvrzuje, že mladí lidé často stáli na té správné straně. Podle Bransona jsou mladí lidé díky sociálním sítím více informovaní, orientovaní a motivovaní než kdykoliv dříve. Branson údajně kvůli propadu akcií a libry na trhu přišel o třetinu hodnoty svých firem (Guardian).

Kompletní článek v angličtině na portálu The Independent ZDE

Rozhovor Britských listů 63:

Žáci by měli mít právo rozhodovat, o čem se ve školách učí

24. 6. 2016Se zástupci České středoškolské unie, Filipem Jelínkem a Štěpánem Kmentem, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o situaci na českých středních školách Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. června 2016..

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Proč je Corbynovo vedení Labouristické strany úspěchem a zároveň solí v očích mnoha jeho spolustraníků?

29. 6. 2016 / Daniel Veselý

V souvislosti s napjatou až vyhrocenou situací po britském referendu, kdy se většina hlasujících Britů vyslovila pro vystoupení z Evropské unie, se stala levicová frakce labouristů v čele se šéfem strany Jeremy Corbynem terčem systematických útoků ze strany jejich spolustraníků. Samotná Labouristická strana se nyní nachází ve stavu, který by se dal nazvat občanskou válkou - tisíce Corbynových příznivců se shromáždily v Londýně ZDE, aby mu v této pohnuté době vyjádřily podporu coby „válečný šik“ řadových labouristických kmánů proti cynickým a zahořklým „pučistům“.

Jeremy Corbyn prohrál hlasování o důvěře, odmítá odstoupit

28. 6. 2016

Šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn prohrál hlasování o důvěře v poměru 172 labouristických poslanců proti 40. Corbyn tvrdí, že hlasování nemá ústavní platnost. Byl zvolen do funkce 60 procenty členské základny Labouristické strany a neodstoupí. Komentátoři poukazují na to, že pokud Corbyna podpoří odbory, asi krizi ustojí. Další členové labouristického stínového kabinetu odstupují ZDE

- Skotská vláda zahájila rozhovory s Gibraltarem o radikálním plánu jak udržet části Velké Británie v Evropské unii. Rozhovorů se zřejmě bude účastnit i Severní Irsko. ZDE

- Donald Tusk se odmítl ve středu setkat v Bruselu s Nicolou Sturgeonovou. Uvedl, že "teď není čas na jednání o situaci Skotska". Sturgeonová se v Bruselu setká s Martinem Schulzem, předsedou Evropského parlamentu. ZDE

- Labouristická poslankyně Pat Glas, která zastupuje volební okrsek Severovýchodní Durham a byla do pondělí stínovou ministryní pro Evropu, kdy byla povýšena na stínovou ministryni školství, obdržela výhrůžky zavražděním. ZDE

- Lord Turnbull, bývalý šéf britské státní služby argumentoval, že vyjednávání o odchodu Británie z EU by nemělo začít dříve než v roce 2017. Británie by neměla aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, dokud nebudou britská vláda a britská diplomacie vědět, co vlastně chtějí. ZDE

- Nový šéf Konzervativní strany bude vyhlášen 9. září. ZDE

- Čtvrtina voličů Labouristické strany zřejmě pro ni už po referendu o brexitu hlasovat nebude. Vyplývá to z interního stranického průzkumu labouristů ZDE

Prevence před rasistickými útoky

Britský občan raději ukazoval na ulici pas

29. 6. 2016

Aby zabránil možným útokům na svou osobu, šel britský občan Nalin Dissanayake po ulici s vytaženým pasem. Po výsledku čtvrtečního referenda se ve Velké Británii objevila velká míra útoků na imigranty, ať už z jiných evropských zemí, nebo z jiných kontinentů. Rasistické útoky jsou většinou orientovány podle vzezření, řada lidí, na které rasisté útočí, přitom jsou britskými občany. "Několik reakcí na video vznášelo otázky typu, kde jsem ten pas ukradl, nebo jestli jsem se oženil s nějakým devítiletým dítětem". Muslimská rada ve Velké Británii vydala zprávu, že od pátku došlo ke stovce útoků s podezřením na nenávistné trestné činy. O řadě verbálních útoků, dokonce na děti, svědčí řada příspěvků na sociálních sítích.

Kompletní text v The Independent ZDE

Šokující rasistická scéna v tramvaji v Manchesteru. Policie zatkla pachatele

28. 6. 2016

Manchesterská policie zatkla všechny tři pachatele:

Poté, co vydala veřejný apel, aby je občané identifikovali:

Američanka uprostřed verbálního útoku v manchesterské tramvaji: Byl to surreálný okamžik, ale přežila jsem to.

(Channel Four News videozáznam rasistického útoku v manchesterské tramvaji z facebooku v úterý v podvečer odstranily, poté, co ho zhlédlo více než 5 milionů diváků. Zde je překlad:)

- Nech se deportovat. Jsi blb. Okamžitě vypadni z tramvaje.

- Kolik že ti je let? Kolik je ti let?

- Vypadni okamžitě z tramvaje. Brácho, já tě zabiju. Zabiju kohokoliv.

- Neodmlouvej, ty hovno, když ani nejsi z Anglie, ty zasranej imigrante.

- Kolik je ti let?

- Ty zasranej malej imigrante.

- Co? Co?

- Kolik je ti? 18? 19?

- Vypadni okamžitě z týhle zasraný tramvaje.

- Já tady žiju dýl než ty.

- Ty špinavej zasranej imigrante.

- Vrať se do Afriky

- Poslouchej, ty blbe.

- Mně, ty sráči, neodmlouvej.

- Seš blbej jak tágo. Nejsi moc chytrej, víš to?

- Okamžitě vypadni z týhle tramvaje!

- Okamžitě vypadni z týhle tramvaje!

- Hele, vypadni z tý tramvaje, nebo tě sejmu.

- Kolik je ti? 16? Kolik je ti? 16?

- Vypadni z tramvaje. Okamžitě vypadni.

- Ty sráči!

(Žena křičí)

- Je tady malý dítě. Tohle se nesmí dělat. Absolutně se tohle nedá dělat!

- Prosím, přestaňte.

- Kolik je ti? 16?

- Tady vypadni!

- Vypadni s flaškou piva. Tady vypadni.

- To je ostudné.

- Sedm let v armádě, já bych...

- Nestojí to za to. Nestojí to za to.

- Hnus! Hnus!

- Imigranti jsou deportováni!

- Jsi hnus. Absolutní hnus!

- Jsi absolutní ostuda Anglie!

- Prosím vás, přestaňte.

- Může tady zůstat. Může tady zůstat.

ŽENA, KTERÁ TOHLE NATOČILA, NÁM SDĚLILA, ŽE SE STRAŠNĚ BÁLA.

MUŽ, KTERÝ SE STAL TERČEM RASISTICKÝCH ÚTOKŮ, ŽÁDAL TY MUŽE, ABY MU PŘESTALI NADÁVAT.

"JE TO ODPORNÝ RASISTICKÝ ÚTOK, KTERÝ NEMÁ MÍSTO V NAŠÍ SPOLEČNOSTI. APELUJEME DŮRAZNĚ NA VEŘEJNOST, ABY POKUD TY MUŽE ZNÁ, UČINILA TRESTNÍ OZNÁMENÍ. " - MANCHESTERSKÁ POLICIE

Jeden z možných kandidátů na předsedu konzervativců a premiéra

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt připustil další referendum

29. 6. 2016

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, který podle veřejných vyjádření vážně zvažuje kandidovat proti Borisi Johnsonovi v boji o nového vůdce konzervativců, uvedl, že vyhlášení dalšího referenda o setrvání země v EU je jednou z možností, jak posílit demokratický status takového rozhodnutí. Je to podle něj jedna z možných cest, jak zjistit, zda lidé ve Velké Británii skutečně chtějí za daných podmínek opustit EU. "Nemyslím, že by nutně muselo dojít k dalšímu referendu, ale myslím, že potřebujeme demokratické posvěcení. "Během našeho spojení s EU proběhlo devět parlamentních voleb, podmínky, za kterých máme EU opustit, by měly být také dány lidem k posouzení," prohlásil Hunt. Na otázku, zda by dokázal splnit slib politických podporovatelů odchodu, že do britského zdravotnictví nalijí 350 milionů liber týdně ušetřených na odvodech do EU, Hunt odpověděl, že byl k tomuto číslu vždy skeptický a že mnohem důležitější je stav britské ekonomiky. "Naši ekonomiku čekají bouřlivé časy, nedomnívám se, že bychom mohli tyto peníze využít."

Proti Johnsonovi již oznámila kandidaturu Theresa May, ministryně vnitra v Cameronově vládě. Johnson je zatím považován za favorita, on a jeho společník Michael Gove, ministr spravedlnosti a vedle Johnsona v řadách konzervativců nejhlasitější podporovatel Brexitu, mají údajně podle stranických průzkumů největší podporu stranické základny. Nicméně jejich pozice není jednoznačná a nemohou počítat s většinovou podporou politických špiček vlastní strany.

Více v angličtině na stránkách Independentu ZDE a Guardianu ZDE

Bodláky Václava Duška

Kam se valej, už jsou starej

29. 6. 2016 / Václav Dušek

Vracet se do míst dětství a divokého mládí se nemusí vyplatit. Ocitnete se nečekaně v chladné cizině - i když se proletářský Karlín změnil k nepoznání, ano, k lepšímu, přesto vám zatrne, řeknete si smutně: Kde domov můj! Ještě že řeka teče stejným korytem, i když dřevěný slavný zimní stadion nevidíte, jez pod Hlávkovým mostem zmizel, depo v nenávratnu, jako domy z likusových panelů od starého ramene řeky, zmizelého pod uspěchanou výstavbou. Třesky plesky, dědku, pokrok nesnese odkladu!

Nicola Sturgeon: Skotsko vítá příchozí z jiných zemí. Rasismus tu tolerovat nebudeme nikdy

28. 6. 2016

Nicola Sturgeon: "Nejprve chci ujistit všechny občany z jiných zemí, kteří se rozhodli učinit Skotsko svým domovem, že jsem jim učinila příslib dopoledne v ten den, kdy byly vyhlášeny výsledky referenda, a chci ho dnes zopakovat: Jste ve Skotsku vítáni, toto je váš domov a my si ceníme toho, čím přispíváte."

(Potlesk)

"Tento příslib je o to důležitější ve světle informací o rasistických útocích, k nimž dochází po vyhlášení výsledků z minulého týdne. Sjednoťme se dnes jako parlament, abychom dali jasně najevo, že Skotsko je otevřená země, která vítá přichozí z jiných zemí, a že předsudky, nenávist a rasismus nebudou tolerovány ani nyní, ani nikdy jindy."

Skotský europoslanec odměněn ovacemi ve stoje: Nenechte nás na holičkách!

28. 6. 2016

Skotský europoslanec Alyn Smith byl v Evropském parlamentu poctěn ovacemi ve stoje, když vášnivě hájil členství Skotska v EU:

"Chci, aby moje země byla internacionalistická, kooperativní, ekologická, férová, evropská. A lidé Skotska, spolu s lidem Severního Irska a občany Londýna a množstvím lidí z Walesu a z Anglie také hlasovali pro setrvání v naší rodině národů. Požaduji, aby tento status a tento evropský duch byl respektován.

Kolegové, existuje množství věci, které je nutno vyjednat. Budeme potřebovat chladnou hlavu a vřelé srdce. A prosím, pamatujte: Skotsko vás nenechalo na holičkách. Prosím, zapřísahám vás, nenechejte na holičkách Skotsko!"

- Matteo Renzi a Angela Merkel: Británie si nemůže z EU vybrat jen to, co se jí hodí:

- Farage řekl poslancům Evropského parlamentu, že "v životě nedělali žádnou pořádnou práci".

- Pokračují rezignace z Corbynova stínového kabinetu.

- Londýnský primátor Sadiq Khan požaduje uvolnění statusu Londýna v Británii. Zdůrazňuje, že bude požadovat od konzervativních poslanců, aby hlasovali pro setrvání Británie v jednotném evropském trhu.

- Juncker požaduje, aby se Británie vyjádřila co nejrychleji:

Británie hlasovala pro odchod, proč jste tady? ptá se Juncker Farageho na plenárním shromáždění evropského parlamentu:

UKIP jsou největší lháři. Styďte se, řekl šéf poslaneckého klubu EPP Manfred Weber a zmínil se o lži, že 350 milionů liber týdně poplyne místo do EU do britského zdravotnictví. Potlesk v parlamentě

EU vyjadřuje sympatie pro Skotsko, ale muselo by prý znovu do EU vstoupit a zapotřebí by byl souhlas všech 27 zemí:

Španělsko by kvůli Katalánsku Skotsko neblokovalo:

- Čínští investoři odcházejí po brexitu z Británie, varoval miliardář Sir Richard Branson. Prosazuje druhé referendum.

- Royal Bank of Scotland varovala zaměstnance, že brexit vytvořil klima nejistoty a nestability.

- Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt vážně uvažuje o kandidatuře na předsedu Konzervativní strany.

- The National Grid, britská národní energetická síť varuje, že stoupne cena elektřiny, pokud si Británie při vyjednávání o brexitu nezachová přístup na vnitřní evropský energetický trh.

- Ministr financí George Osborne nebude kandidovat na předsedu Konzervativní strany. Varoval v rozhlase, že Británie bude po brexitu chudší. Odmítl kritiku, že Cameron a Osborne měli mít plán pro případ brexitu.

Německý hospodářský list Handelsblatt předpovídá úprk britských finančníků do Evropy:

- Po dvou dnech absolutního propadu londýnská burza mírně stoupla.

Základní lidské instinkty a Brexit

27. 6. 2016 / Michal Mašín


Již mnohokrát jsem se snažil prosadit myšlenku, že Češi nejsou o nic víc xenofobní než Britové. Čtvrteční Brexit to plně prokázal. Prokázal to, že přes 50 procent Angličanů jsou xenofobové, protože o ničem jiném Brexit nebyl. Ukázalo se také, že i ve skutečnosti funguje hypotéza, že do určitého podílu v populaci jsou cizinci vítáni a od určitého podílu začínají být původní populaci na obtíž. Stejně tak je platné, že ať budou tresty sebetvrdší, stejně určitá část populace bude krást. Funguje to mezi lidmi a funguje to i mezi ostatními živočišnými společenstvy – například ptáky. Angličané skočili na vějičku, že za jejich zhoršující se životní podmínky mohou imigranti z bývalého Východního bloku, protože je to přirozenější reakce než dlouhé uvažování nad tím, že je za nos tahají jejich vlastní elity.

Může za všechno referendum?

28. 6. 2016 / Boris Cvek

Nikdy jsem nebyl přítel přímé demokracie, nicméně nemohu souhlasit s názorem, že za brexit může přímá demokracie, že chyba je v referendu jako takovém. Premiér Cameron jistě neměl použít referendum o brexitu k řešení dlouholetých sporů uvnitř Konzervativní strany, které se ostatně referendem nakonec spíše prohloubily, než vyřešily. Referendum v tomto případě bylo velmi špatně použito, ale za to nemůže referendum.

See No Evil, Hear No Evil

27. 6. 2016 / Peter Kollega

Nevidím zlo, nepočujem zlo

Absurdna reality show skončila a s ňou aj jedna etapa ľudskej histórie. Definitívne. Šialenci čo nechcú vidieť britské problémy, porazili šialencov, ktorí predstierajú, že ich riešia. Krajina, ktorá si roky pestovala mýtus kolísky zdravého rozumu vyhlásila jeho dobrovoľný bankrot v priamom prenose. Nezainteresovaným priniesla nové pohľady na Britániu, Európu, svet a tvrdo odhalilo pár skutočností, ktoré sa spoločnosť snaží ukryť do rozprávok o rovnosti, spravodlivosti a iného byrokratického blábolu.

Oficiálne zrodenie 4. triedy

Britský kastovnícky systém sa hlasovaním rozrástol o ďalšiu kategóriu. Krajina dala jasný signál, že cudzie mäso smrdí. Je jasné, že malé i veľké prekážky s ktorými sa cudzinci musia vysporiadať nie sú náhodné. Veľa firiem to zneužíva a cudzincov sofistikovane ponižuje. Ešte väčšou tragédiou je, že keď oslovíte kontrolné organy, vyšetrovanie často objektívne nie je.

Brexit jako urychlovač

28. 6. 2016 / Libor Prudký

Stovky analýz, komentářů, zamyšlení, detailních poznaků o příčinách a důsledcích Brexitu cloumají médii. Možná, že z nich lze získat souhrnnější pohled. Nebo je to jako s většinou analytických přístupů v naší postmoderní současnosti, totiž že pro stromy nevidíme les? Budeme vršit poznatek na poznatek, náhled na náhled, snad s perspektivou, že se někde na vrcholu takové pyramidy „sejdeme“ a vznikne z toho oprávněný a ucelený balík poznatků? I tady ale platí, že takový postup je nejistý a jeho výsledek o to víc.

Zkusme to z jiného konce – s pokusu o ucelené uchopení tématu rovnou. S pokusu o ucelenou výpověď opřenou o něco, s čím se dnes – v tak roztříštěné a tekuté době – už vlastně nepočítá. Totiž o historickou paralelu a zkušenost.

Británie má nárok se sebrat a odejít z tak těžce vychovávaného evropského společenství.

Krize EU je způsobena vnitřním politickým bojem v národních státech

28. 6. 2016 / Boris Cvek

V nedělních Otázkách V. Moravce mne překvapila míra shody mezi ministrem Zaorálkem, který představuje naši tradičně proevropskou stranu ČSSD, a europoslancem Zahradilem za tradičně protievropskou ODS. Shodli se v tom, že za brexit nese odpovědnost předseda Evropské komise Juncker a česká politika by se měla postavit na stranu zastavení další integrace EU.

Tzv. demokratický deficit Evropské unie, tedy to, že Evropská unie nefunguje jako jeden stát, v němž se evropští politici zodpovídají přímo evropským občanům, ale naopak místo evropských politiků máme evropské úředníky, kteří jsou instalováni na základě zákulisních dohod národních politiků, je způsoben nedostatečnou mírou integrace Evropské unie. Skutečnou moc a odpovědnost mají v Evropě stále jen politici národních států, kteří si ji nechtějí nechat vzít. Juncker je jimi dosazená figura, která bez nich nemůže prakticky nic. Stejně tak Evropský parlament je pouze stínem národních parlamentů.

Zoufalá prosba o pomoc

28. 6. 2016Prosíme, pomozte! Uvízli jsme na malém ostrově se skupinou psychopatů z Konzervativni strany. Děkujeme. Británie.

Úvěrový rating Británie se propadá

28. 6. 2016

- Třetí ratingová agentura, Fitch, snížila rating Velké Británie z AA+ na AA. Předtím snížila rating Británie agentura Standard and Poor's a Moody. Znamená to, že za vládní dluhy bude muset Británie platit vyšší úroky.

- Boris Johnson v pondělí ráno, zatímco se propadala libra:

- EU nezahájí neformální vyjednávání s Británii o brexitu. Vyjednávání začne teprve, až Británie oficiálně aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy:

- Vysocí činitelé ve skotské Labouristické straně zkoumají návrhy, zda by Skotsko a Severní Irsko mohlo mít samostatné, federalizované členství Evropské unie. Bývalý labouristický kancléř a ministr spravedlnosti Charlie Falconer se radí s ústavními právníky, zda by bylo možné vytvořit nové federalizované členství obou zemí v EU. Labouristická iniciativa zkoumá, zda by také součástí nové federální reorganizace Británie mohla být anglická metropolitní centra, která také hlasovala pro setrvání v EU. Labouristická strana ve Skotsku uznává, že pokud se toto nepodaří, bude muset podpořit referendum o skotské nezávislosti. ZDE

- Boris se má stát premiérem do 9 týdnů:

- Kelvin Mackenzie, bývalý šéfredaktor bulvárního deníku The Sun, komentátor tohoto listu a aktivní stoupenec brexitu, nyní přiznal, že bylo chybou hlasovat pro brexit a že se obává budoucnosti. ZDE

Guardian: Vedení Konzervativní strany po referendu. (Ty spodky nošené navrch šatů jsou pro Steve Bella charakteristickým rysem britských konzervativních premiérů, byl to znak Johna Majora v jeho karikaturách:)

- David Cameron v parlamentě v pondělí odsoudil "odporný" nárůst xenofobie v Británii po čtvrtečním referendu. Došlo k zvýšení rasistických incidentů o 57 procent. ZDE

- Nigel Farage kritizoval v souvislosti s britským referendem o odchodu Británie z EU amerického prezidenta Obamu: "Putin se choval při tomto referendu státničtěji než Obama":

- V Londýně se konalo shromáždění na podporu šéfa Labouristické strany, ale přišli asi především extremní levičáci:

- Parlamentní klub Labouristické strany plánuje vyjádřit Corbynovi nedůvěru. Není vyloučeno, že se budou konat v Británii předčasné všeobecné volby.

- V důsledku referenda o odchodu Británie z EU došlo k zvýšení rasistických útoků. Údaje z pondělka naznačují nárůst verbálního teroru a hate speech o 57 procent:

- Je ironické, že muslimský primátor Londýna se veřejně zastává polských imigrantů v Británii ze země, která odmítá muslimské imigranty:

DRAMA V BRITÁNII POKRAČUJE:

Británie po brexitu nyní přišla o svůj vysoký úvěrový rating

27. 6. 2016

Firma Standard&Poor’s snížila britský úvěrový rating a navzory snahám ministra financí uklidnit trhy libra poklesla na nejnižší hodnotu za 31 let

Ratingová firma Standard&Poor’s odebrala Velké Británii úvěrový rating AAA. Varovala, že Britáie čelí četným hospodářským, fiskálním a ústavním rizikům v důsledku hlasování o odchodu z Evropské unie. Rating Británie byl snížen o dva stupně a Standard&Poor’s varovala, že bude možná muset snížit rating Británie znovu. Charakterizovala hlasování o odchodu Británie z EU jako "zásadní událost", která povede "k méně předpověditelnému a méně stabilnímu politickému rámci v Británii". Firma dodala, že skutečnost, že Skotsko a Severní Irsko hlasovalo pro setrvání v Evropské unii "vyvolává širší ústavní otázky pro Británii jako celek".

V důsledku snížení úvěrového ratingu Británie bude pro Británii dražší půjčovat si peníze.

Komentář tiskové kanceláře Reuters:

"Poprvé v historii snížily ratingové agentury rating nějaké země hned o dva stupně":

Libra během pondělí dále padala. Očekává se, že Anglická banka sníží svou nynější úrokovou míru 0,5 procenta na nulu ve snaze stimulovat ekonomiku.

Nejhůře se propadly v pondělí akcie letecké společnosti Easyjet, o 22 procent. Firma varovala, že zákazníci mají nyní obavy z nejistého vývoje a zruší své cestovní plány. Pokles hodnoty libry, dodala tato letecká společnost, ji budou stát dodatečných 25 milionů liber.

Burzy v pondělí klesaly po celém světě. Důchodové společnosti začaly snižovat platby novým důchodcům. Analytikové snížili své předpovědi budoucího hospodářského růstu Británie. Goldman Sachs předpovídá pro rok 2017 pro Británii růst jen 0,2 procenta, oproti předchozím předpovědím 2 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Editor deníku Financial Times Chris Giles varuje, že snížení ratingu Británie o dva stupně je horší než za finanční krize r. 2008:

Index 250 nejvýznamnějších britských firem FTSE 250 poklesl za dva obchodní dny o 13,7 procent

Komentář:

"Gove, Johnson a Farage nesou odpovědnost za nejhorší kolaps indexu 250 nejvýznamnějších britských firem FTSE 250 od krachu v roce 1987. Musejí se omluvit za svou nekompetenci":

Britská brexitová krize dominuje úterním britským deníkům: Financial Times: Libra a akcie bank terčem tvrdého útoku. Cameron se snaží uklidňovat trhy:

New York Times: Otázky pro Británii: Kdy? Jak? OPRAVDU??

V pondělí večer stále ještě rychle klesaly americké burzy:

Británie: Demokracie není vláda ulice

27. 6. 2016

Vrcholný britský právník George Robertson upozorňuje, že britská vláda nemá právo jen tak "aktivovat článek 50" o odchodu Británie z EU. Suverenitu totiž má britský parlament, nikoliv referendum. Pouze poslanci smějí vytvářet zákony. Než může bý aktivován brexit, poslanci by museli hlasováním zrušit Zákon o evropských komunitách z roku 1972, jímž Británie vstoupila do EU, a poslanci mají plné právo, ano, povinnost, pokud usuzují, že to je to nejlepší pro Británii, to odmítnout udělat.

Článek 50 Lisabonské smlouvy uvádí, že členské země EU se mohou rozhodnout opustit EU v souladu se svým ústavním pořádkem. Zásadním ústavním požadavkem Británie je, že poslanci Dolní sněmovny musejí nejprve schválit Zákon o vystoupení Británie z Evropské unie (2016). Poslanci z Londýna, ze Skotska a labourističtí poslanci by podle svého svědomí měli proti tomu hlasovagt.

Demokracie, zdůrazňuje Robertson, nikdy neznamenala tyranii prosté většiny a už vůbec ne tyranii davu z ulice. Podstatou demokracie je zvolená vláda, která je podřízená určité nezávislé kontrole, jako je zákon a soudy, a jako exekutivní orgán je podřízená parlamentu, jehož členové mají právo hlasovat podle svého svědomí a podle zdravého rozumu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘEČETLI JSME:

Petr Uhl píše o historii postojů české a britské pravice vůči Evropské unii

27. 6. 2016

Hlavní proud protiintegračních postojů v Unii vyvěrá od toryů, tedy britské konzervativní strany. Často se přidávají, byť v mírnější podobě, i labouristé, a to z opačných pozic než konzervativci – vyčítají Unii, částečně právem, že je moc kapitalistická a asociální. Přitom ale kdyby unijních pravidel nebylo, sedřeli by kapitalisté z lidí kůži, aspoň ve východní části Evropy, kde příliš nefungují odbory a jiné mechanizmy občanské společnosti.

Předseda evropské komise Jean-Claude Junker a další evropští politici zdůraznili, že neformální dohoda, kterou letos uzavřela evropská rada s Davidem Cameronem, už samozřejmě neplatí. Zrušilo ji britské referendum. Týž den jsem utrpěl jako český občan šok, když jsem v televizi sledoval, co k tomu říká předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Ten se tam doslova chlubil tím, že právě on koordinoval debatu asi deseti členských států EU, jež vedla k uzavření oné dohody s Cameronem. Dohoda to byla hanebná, popírala základní zásady Unie, a zřejmě by nemohla být nikdy potvrzena orgány EU – tedy komisí a hlavně parlamentem. Dobře, že britským referendem padla, Evropská rada, zastupující členské státy, se dohodou jen pokusila o kapitulantský krok.

Kompletní článek v češtině ZDE

Nicola Sturgeon: Nezasloužila bych si být premiérkou, kdybych ignorovala to, jak Skoti hlasovali

27. 6. 2016

Nicola Sturgeon: Mohu prosím říct něco velmi jasně o mém postavení. Skotsko hlasovalo drtivou většinou pro setrvání v EU, to víme. Takže jako premiérka je mým úkolem vypracovat způsob, jímž bychom mohli realizovat to, jak Skotsko hlasovalo, ochránit naše postavení v Evropské unii a vyhnout se škodám, které by vznikly, kdybychom byli donuceni odejít z EU proti naší vůli. Mým úkolem je zkoumat všechny možnosti. Nemohu vám dnes tady říci s určitostí, co je možné a co není možné. Octli jsme se v nezmapovaných vodách. Tohle se ještě nikdy nestalo. Že by se nějaká země snažila odejít z Evropské unie, ale národy v ní by chtěly v EU zůstat. Mým úkolem je prozkoumat vyčerpávajícím způsobem všechny možnosti. Odrazovým můstkem není nezávislost, odrazovým můstkem je jak ochránit postavení Skotska.

5. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

26. 6. 2016Sdílejte na Facebooku!

Naposledy se dnes vracíme k tématům evropského setkání mladých lidí, které se konalo v polovině května ve Štrasburku. Upozornilo na celou řadu aktuálních témat, která učinila o to naléhavější nynější britská krize ohledně brexitu. Je symptomatické, že se mnohde šíří vlny nepřátelství vůči Evropské unii, málokdo si však všímá toho, co Evropská unie skutečně dělá. Proto přinášíme sérii těchto diskusních témat. Dnes se věnujeme poslednímu, pátému tématu, věnovanému udržitelnému rozvoji.

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z předchozích týdnů:

Téma 1. Apatie, nebo účast? Agenda pro dynamickou demokracii ZDE

Téma 2. Válka a mír: Perspektivy pro mírovou planetu ZDE

Téma 3. Vyloučení nebo přístup: jak zasáhnout proti nezaměstnanosti mladých lidí ZDE

Téma 4. Stagnace či inovace: Budoucí svět práce ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Dominika Švecová k tomu dodává: Čtenáři našich článků se nás ptají na vznik a význam této iniciativy. Je to otevřená diskuse pro všechny. Zajímají nás názory lidí, kteří nejsou normálně slyšet. A tímto jim dáváme prostor. Děláme to proto, aby se v Čechách na tato témata otevřela diskuse. Každý kdo tu žije, tak má právo se vyjádřit k dění v ČR a v EU. Nevěříme, že nikdo nikoho neposlouchá. Věříme, že jen společně můžeme najít odpovědi na otázky, které se nás týkají.

Pokud o těchto tématech nebudeme mluvit, a budeme dělat, že neexistují, tak budou jiní rozhodovat za nás. Aby ti, co neustále křičí, měli možnost vidět, co si lidi opravdu myslí. Když si tyto věci budeme sdělovat pouze osobně už nikdo jiný si je nepřečte nedozví se o nich. Důležité je zapojit se, jakkoliv. Jen otevřenou diskusí si můžeme tříbit názory a na něčem se shodnout, protože věc / téma uvidíme z různých úhlů pohledu. A opravdu nemáme na mysli mít diskuzi pro diskuzi! "have a discussion for the sake of having discussion"! Tak snad touto iniciatiou rozmluvíme lidi, kteří se k těmto tématům normálně nevyjadřují. A přineseme čerstvý vítr do plachet lidem, kteří se nemohou dohodnout, a nabídneme jim diversitu - názory od lidí, se kterými se normálně nesetkávají.

Edward Snowden protestuje proti novému drakonickému zákonu v Rusku

27. 6. 2016

Rusko schválilo drakonická protiteroristická opatření, která aktivisté za lidská práva a americký whistleblower Edward Snowden odsoudili s poukazem na to, že povedou k omezení osobní svobody a soukromí.

V pátek hlasovala dolní komora ruského parlamentu pro schválení "zákona Jarovaja". Je to balík dodatků, které vypracovala členka strany Jednotné Rusko Irina Jarovaja, která je známa už předchozími legislativními opatřeními proti demonstrantům a nevládním organizacím.

Snowden, který žije v Rusku od roku 2013, kdy tam dostal azyl, napsal v sobotu na Twitteru, že tento "zákon Velkého bratra" je "nerealizovatelným a neospravedlnitelným porušením práv", které "odebere každému Rusovi peníze a svobodu, aniž by zlepšil bezpečnost".

Zákonné dodatky činí trestným činem nevarovat úřady před "spolehlivými" informacemi o plánovaných teroristických útocích. Souhlas s terorismem na internetu bude trestán sedmi lety vězení.

Zákon nutí poskytovatele telefonních a internetových služeb ukládat veškeré komunikace po dobu půl roku a všechna metadata po dobu tří let. Firmy také musejí umožnit výzvědným agenturám dešifrovat zakódované emailové služby.

Maximální trest za "extremismus", což je obvinění, které se často používá proti uživatelům sociálních sítí kritizujících válečné akce Ruska na Ukrajině, bude zvýšen ze čtyř na osm let. Povzbuzovat občany, aby se podíleli na "hromadných nepokojích" se bude trestat vězením od pěti do deseti let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Politikové za brexit: Neexistuje žádný plán

27. 6. 2016

Novináři ze Sky TV Faisal Islam a Anna Botting ohromeni postbrexitovým chaosem ve Westminsteru:

Faisal Islam: "Řekl mi tohle: Řekl - Zeptal jsem se ho: 'Tak je kde váš plán? Můžete nám teď ukázat váš plán pro brexit?' - 'Žádný plán neexistuje. Kampaň za brexit nemá žádný plán na uskutečnění odchodu Británie z EU,' a ukázal tam tím směrem, kde je ústředí kampaně za brexit. A pak začal ukazovat na druhou stranu a řekl: 'Úřad britského premiéra měl mít plán pro brexit.'

To si nevymýšlím. K tomu skutečně došlo. Před dvěma hodinami. Takže - a já už jsem to řekl dříve. Osobou, která má nejvíce promyšlený plán, jak se to ukázalo za posledních 48 hodin, je, překvapivě, Nicola Sturgeon, premiérka Skotska."

Anna Botting: "Nevím, co bych k tomu dodala. Děkuji."

PŘEHLED NEJNOVĚJŠÍCH UDÁLOSTÍ Z BRITÁNIE

Záporný dopad brexitu na britskou ekonomiku se prohlubuje

27. 6. 2016

Boris: "Vítězství stoupenců brexitu nebylo zas tak výrazné"

- Britské firmy varovaly, že brexit vyvolá škrty v investicích, zastavení najímání nových zaměstnanců a propouštění. Poté, co libra v neděli v noci po víkendu pokračovala ve svém pádu na východoasijských trzích, vládnou obavy, že bude během pondělka její hodnota dále klesat. Průzkum britského Institutu ředitelů (Institute of Directors) zjistil, že většina britských podniků zastává názor, že je brexit poškodí. Čtvrtina členů Institutu of Directors zastavila najímání nových zaměstnanců, 5 procent firem bude zaměstnance propouštět. 20 procent z 1000 dotazovaných podniků se připravuje přesunout část svých operací mimo Británii. Šíří se obavy, že britský bankovní průmysl přijde o 100 000 zaměstnaneckých míst, pokud banky začnou přesunovat své operace mimo Británii.

- 36 procent členů Institutu of Directors uvedlo, že brexit bude znamenat investiční škrty v jejich podnicích, jen 9 procent podniků uvedlo opak. Americká banka JP Morgan varovala, že bude nucena zrušit 4000 zaměstnaneckých míst a banka HSBC přesune 1000 pracovních míst z londýnské City do Francie. Ostatní banky budou nuceny učinit totéž, protože ztratí současný "pas", který jim umožňuje provádět finanční transakce nejen s firmami v eurozóně, ale prostřednictvím EU s celým světem.

Realitní kancelář Foxton a letecká společnost Easyjet varovaly, že v důsledku brexitu výrazně poklesnou jejich zisky v druhém pololetí letošního roku. Obavy z možného brexitu vedly letos k největšímu poklesu počtu zájemců o koupě nemovitostí od finanční krize ZDE

- Britský ministr financí George Osborne uspořádal v pondělí ráno v sedm hodin tiskovou konferenci ve snaze uklidnit trhy. Chce hrát aktivní roli při vyjednávání nového vztahu Británie s EU. "Nechci, aby se Británie obrátila zády k Evropě či k ostatnímu světu. Británie je otevřená a tolerantní země a budu bojovat vším co mám, aby taková zůstala. Dnes jsem jako ministr financí totálně soustředěn na svůj úkol přinést stabilitu a ujistit veřejnost. V důsledku čtvrtečního rozhodnutí některé firmy zastavily své investice a najímání nových lidí. Jak jsem říkal před referendem, to bude mít dopad na ekonomiku a na státní rozpočet a bude nutno proti tomu zasáhnout. Vzhledem k odkladu aktivace článku 50 a rozhodnutí pana premiéra předat svou funkci následníkovi, je rozumné, abychom počkali na zhodnocení ekonomické situace Úřadem pro rozpočtovou odpovědnost letos na podzim. Nikdo by však neměl pochybovat o naší rozhodnosti udržovat fiskální stabilitu."

Komentáře:

Shrnutí Osbornova prohlášení: "Podívejte, říkal jsem, že to bude bolet, měl jsem pravdu. Finanční systém je zdravý, ale přesto to bude bolet."

Osbornovo prohlášení v pondělí v sedm ráno patřilo k jeho lepším projevům: první důstojník se dostavil na můstek Titanicu, zatímco Boris přesvědčuje ledovec:

- Jonathan Hill, který rezignoval na svou funkci komisaře EU pro finance, varoval, že londýnské City musí očekávat, že bude muset dodržovat předpisy, které mu vnutí země eurozóny.

- Britská obchodní komora varovala, že delší doba nejistoty bude mít záporný dopad na důvěru podnikatelů, na investice a na vytváření pracovních příležitostí. ZDE ZDE

Boris Johnson napsal ve svém sloupku v deníku Daily Telegraph, že Británie "bude moci zavést bodovací systém pro žadatele pro imigraci podle australského vzoru, a přesto si zachovat přístup na evropský společný trh". Pokusil se ujistit britské občany, že Británie bude dál "zintenzivňovat svou spolupráci s Evropskou unií". Upozornil stoupence brexitu, že výsledek v referendu v poměru 52-48 procent "nebyl pro ně úplně přesvědčivým vítězstvím". Johnson tvrdil, že jedinou změnou bude, že se Británie "osvobodí od pozoruhodných a mlhavých" zákonů Evropské unie, a nedojde k tomu "v žádném spěchu". Odmítl požadavek Nicoly Sturgeonové na nové referendum o nezávislosti, protože prý pro ně "nevidí žádný skutečný zájem". Británie prý bude mít nyní lepší vztahy s EU, založené na volném obchodu. Dodal: "Silně zdůrazňuji, že Británie je součástí Evropy a vždycky jí zůstane." Poukázal na to, že 16 milionů Britů hlasovalo pro setrvání Británie v EU. "Stále budeme intenzivně a pořád intenzivněji spolupracovat s Evropou v mnoha oborech: v kultuře, ve vědě, na univerzitách a na zlepšování životního prostředí. Evropští občané žijící v této zemi budou mít svá práva plně ochraňována, stejně jako britští občané žijící v EU. Britové budou stále mít možnost pracovat v EU, žít tam, cestovat a studovat, kupovat nemovitosti a usazovat se tam." ZDE

Komentář:

"Podle Borise Johnsona je opustit EU v podstatě stejné jako zůstat v EU, ale trošku lepší. Cože?!"

- Právníci v EU upozornili, že Británie nemůže být zvnějšku nucena, aby zahájila proces odchodu z EU, avšak Brusel zřejmě odmítne jakékoliv předběžné rozhovory o odchodu Británie z EU, dokud nebude oficiálně zahájen proces odchodu podle článku 50. ZDE

- Britská Dolní sněmovna se zřejmě postaví proti brexitu. Stoupenci setrvání Británie v EU chtějí druhé referendum. Konzervativec lord Heseltine upozornil, že v Dolní sněmovně je většina až 350 poslanců, kteří jsou proti odchodu Británie z EU. "Ty lidi nepřimějete, aby začali říkat, že černé je bílé a nezmění svůj názor, dokud nebudou vědět, co je podstatou nové dohody a pokud dohoda nebude schválena druhým referendem nebo volbami." Šéf liberálních demokratů Tim Farron uvedl, že se jeho strana nevzdá a že do příštích voleb bude kandidovat s programem vrácení Británie do EU. Labouristický poslanec David Lammy chce o tom s liberálními demokraty jednat. "Hrozí ekonomická katastrofa a rozpad unie se Skotskem," uvedl. "Nové hlasování, to je to nejmenší." ZDE

- V chaotické a horečnaté atmosféře v Konzervativní straně chtějí Boris Johnson a ministryně vnitra Theresa May oznámit svou kandidaturu na budoucího šéfa strany. Obnovil se tím rozkol mezi stoupenci brexitu a stoupenci setrvání Británie v EU v této straně. ZDE

- Pokračují rezignace z Corbynova stínového kabinetu. Nahrazuje je novými lidmi.

Brexit a slabost Západu

27. 6. 2016


Britové, nebo přesněji Angličané a Velšané s přesvědčivou převahou hlasovali pro opuštění Evropské unie. Pro Británii to bude obtížná změna; rozvody jsou obyčejně mnohem dražší a přinášejí více hořkosti, než každá ze stran zpočátku očekává, a vyjednávat nová obchodní a bankovní pravidla britských vztahů se sousedy bude drsný podnik, napsal Walter Russel Mead.

Čím hůř, tím líp: Andělé pomsty vůči "neoliberální" Evropě

27. 6. 2016 / Karel Dolejší


V důsledku referenda o brexitu padl britský premiér Cameron - a zároveň svůj odchod strukturoval tak, že jeho protivník a pravděpodobný následník Boris Johnson ponese osobně hlavní odpovědnost za všechny potíže, kterým Británie bude čelit. To ale není vše: V opoziční Labour Party vrcholí vzpoura proti předsedovi Jeremymu Corbynovi, který čelí kritice, že jeho levé křídlo strany sabotovalo kampaň za setrvání v unii ZDE.

Brexit nám nabízí nepříjemný pohled do vlastního zrcadla

27. 6. 2016 / Daniel Veselý


Když sleduji bědování a lamentování tuzemských a zahraničních liberálů a řady osob na levici nad výsledky britského referenda, nemohu se ubránit pocitu, že pláčou nad rozlitým mlékem, aniž by chápali očividné souvislosti, jež k brexitu vedly. Ačkoliv souhlasím s obecně sdíleným tvrzením, že brexit posiluje autoritářské, až krajně pravicové proudy nejen ve Velké Británii, ale i v řadě dalších západních zemí, a může být tudíž předzvěstí destruktivního dominového efektu (posilování a scelování extrémní pravice, další růst xenofobního nacionalismu apod.), nabízí nám také možnost hluboké sebereflexe – v čem my sami selháváme a jak můžeme naše jednání změnit, aby bylo alespoň trochu smysluplné.

Španělské volby oproti prvním odhadům nepřinesly výrazné změny

27. 6. 2016


Nedělní španělské volby nepřinesly žádné podstatné změny na politické scéně. Oproti prvním odhadům se levostředovým socialistům podařilo odolat nástupu radikální strany Podemos a udrželi pozici druhé nejsilnější strany za dominantní středopravicovou Lidovou stranou. Možné scénáře koalic jsou podobné jako v prosinci, kdy povolební jednání selhala, ačkoliv lidovci posílili a levicový blok je slabší.

Jeremy Corbyn nesabotoval kampaň za setrvání Británie v EU

27. 6. 2016 / Jan Čulík

Navzdory tvrzení odpůrců Jeremyho Corbyna mezi centristy a pravičáky v britské Labouristické straně, je neférové tvrdit, že Jeremy Corbyn a jeho kancelář "sabotovali kampaň za setrvání Británie v Evropské unii. Mohu svědčit, na základě sledování britské televize, že Corbyn opakovaně a často veřejně vystupoval na podporu této kauzy. Je pravda, že v jedné televizní diskusi před několika týdny se vyjádřil, že jeho podpora pro EU je asi "7 bodů z 10", a stal se tak terčem útoků, že jeho podpora pro setrvání Británie v EU byla jen "vlažná". Avšak to byl problém s téměř všemi stoupenci setrvání Británie v EU. Všichni argumentovali, že Evropská unie je "strašná", avšak setrvání v ní je "menší zlo" než odchod.

Britská média byla během předvolební kampaně před referendem naprosto posedlá konfliktem mezi stoupenci brexitu a jeho odpůrci v Konzervativní straně a nevěnovala skoro žádnou pozornost ničemu jinému, ani tedy četným vystoupením Jeremyho Corbyna ve prospěch setrvání Británie v EU, na mnoha místech celé země.

Hlavním problémem labouristů v této kampani bylo, že přišli o více než třicet procent svých tradičních stoupenců v severní Anglii, protože se Labouristická strana odmítla dát na stranu rasismu a xenofobie a začít bojovat proti imigraci. Proto jejich voliče převzala euroskeptická a rasistická strana UKIP, která se nyní stylizuje do zastánce zájmů "obyčejného slušného člověka".

Je pravda, že Jeremy Corbyn na rozdíl od jiných činitelů Labouristické strany odmítl vystoupit na akcích pro zachování členství Británie v EU společně s šéfem britských konzervativců Davidem Cameronem.

Jiný problém je, že Corbynovo vystupování je všeobecně neslané nemastné - ten člověk nemá charisma strhujícího vůdce. V Británii samozřejmě existuje určitý (menší) počet relativně extremistických levičáků, kteří vystupují proti členství v EU z levicového hlediska. Corbyn mezi nimi nebyl.

Hlavním důvodem, proč Corbynovi o víkendu odstoupila většina jeho stínového kabinetu, je především jeho "neslanost-nemastnost". I když má Corbyn v Británii statisíce nadšených stoupenců, velkým problémem je, že Labouristická strana už své tradiční voliče neoslovuje.

Někteří Corbynovi stoupenci argumentují, že se centristčtí a pravicoví poslanci v Labouristické straně pokusili proti Corbynovi o víkendu provést puč proto, že Corbyn stále požaduje vyšetřování Tonyho Blaira za jeho zločiny spáchané během války v Iráku. V nadcházejících dnech má být zveřejněna Chilcottova zpráva o Blairově roli ve válce v Iráku v roce 2003 a pravicoví poslanci v Labouristické straně se prý pokusili proticorbynovským pučem předejít potrestání Tonyho Blaira.

PŘEČETLI JSME:

Demokratické selhání Británie

27. 6. 2016

Skutečné bláznovství britského hlasování o odchodu z Evropské unie nespočívá v tom, že se vedoucí představitelé země odvážili požádat občany, aby poměřili výhody členství s imigračními tlaky, které toto členství vytváří. Spočívá spíše v tom, že laťka pro odchod ležela absurdně nízko a vyžadovala prostou většinu hlasů. Vzhledem k sedmdesátiprocentní účasti voličů to znamenalo, že zastánci vystoupení zvítězili díky podpoře pouhých 36% oprávněných voličů, píše Kenneth Rogoff, profesor ekonomie a veřejné politické strategie na Harvard University.

To není demokracie; to je ruská ruleta na státní úrovni. Rozhodnutí s enormními důsledky – daleko hlubšími, než jaké představuje změna ústavy (ačkoliv Velká Británie samozřejmě psanou ústavu nemá) – padlo bez odpovídajících kontrolních a vyvažovacích mechanismů.

Bude se hlasování muset po roce opakovat, abychom měli jistotu? Ne. Musí brexit podpořit parlamentní většina? Podle všeho ne. Věděli obyvatelé Velké Británie, o čem ve skutečnosti hlasují? Absolutně ne. Nikdo opravdu netuší, jaké budou důsledky, a to jak pro postavení Británie v systému globálního odchodu, tak i pro její domácí politickou stabilitu. Obávám se, že to nebude hezký obrázek.

Kompletní článek v češtině ZDE

Independent: "Lidé opravdu, opravdu doufají, že tato teorie o Davidu Cameronovi a o brexitu je pravdivá"

27. 6. 2016

Deník Independent přetiskl tent pozoruhodný komentář anonymního čtenáře, zveřejněný na fóru deníku Guardian, který se virálně rozšířil po sociálních sítích. Zní:

"Boris Johnson vypadal v pátek zdeprimovaně, protože si uvědomil, že prohrál.

Je možné, že mnoho stoupenců brexitu si to neuvědomuje, ale oni už prohráli, a způsobil to jediný muž: David Cameron.

Jediným rázným gestem David Cameron v pátek v 9.15 ráno v podstatě anuloval výsledek referenda, a zároveň zničil politické kariéry Borise Johnsona, Michaela Govea a čelných stoupenců brexitu, kteří mu připravili tolik úzkosti a připravili ho i o premiérský úřad.

Jak?

Hlavní politický diskusní pořad ČT

Jan Zahradil manipuloval české diváky nesmysly o Skotsku

27. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Skotští nacionalisté nemají nadpoloviční většinu ve skotském parlamentu a proto není jasné, jestli se jim podaří uskutečnit záměry prezentované jejich předsedkyní a skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou. Neměli bychom se o to starat, protože jde zasahování do vnitřních záležitostí Velké Británie. Podobnými fabulacemi se snažil evropský poslanec Jan Zahradil (ODS) přesvědčovat české diváky, že hrozící rozpad Velké Británie není nic zásadního pro nás, jako členy EU. Varoval před tím, aby evropští politici slibovali Skotsku podporu v případě, že by se chtělo osamostatnit a do EU se vrátit. Fakta: Skotský parlament má 129 poslanců, z toho 63 jsou poslanci Skotské nacionální strany. Vedle toho v něm zasedá 31 poslanců konzervativců, 23 poslanců labouristů, 6 poslanců zelených a 5 poslanců liberálních demokratů (jedním členem je nezávislý předsedající). Jak labouristé, tak Zelení i liberální demokraté zastávají zcela jednoznačně proevropské postoje. (Poslanci ze Strany zelených se vyjádřili, že stoprocentně podpoří Skotskou nacionální stranu při hlasování pro setrvání Skotska v EU a pro vyhlášení skotské nezávislosti. Skotská Labouristická strana, pozoruhodně!, protože před dvěma lety byla ostře proti skotské nezávislosti, nyní uvažuje, že druhé referendum o skotské nezávislosti podpoří. Tyto skutečnosti Zahradil neví, anebo záměrně diváky České televize dezinformuje a ta je schopna to sežrat i s navijákem? Proč dává ČT prostor potrhlíkům bez informací, bez znalostí a bez kreditu? JČ)  Pouze s těmito stranami, nehledě na konzervativní poslance, kteří se mohou velmi pravděpodobně připojit, je vysoce pravděpodobné, že skotský parlament pohodlně prohlasuje jakýkoliv legislativní krok vedoucí k setrvání Skotska v EU. Kam pan Zahradil na své názory chodí? Za Václavem Klausem? Lol...

Nehorázné blábolení s nulovou relevancí přitahuje pozornost

Klausovy halucinace o Brexitu

26. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Slavte dnešek, je to velká událost! Angličané opět, jako už tolikrát v minulosti, zachránili Evropu před totalitními hrozbami, před Napoleonem, Hitlerem a nyní před EU. Ekonomické dopady jsou jen pouhá bublina, za kterou vede cesta zpět k té správné svobodě, kterou si přejí všichni správní evropští demokraté! Mnohokrát zdiskreditovaný, intelektuálně scestný, patologicky ambiciózní Václav Klaus komentuje Brexit ve stylu trumpovského blábolení. Umožňuje mu to zoufalost českých médií, která se propadají stále hloub ve snaze zachovat četnost publika, dávaje prostor pomatencům, kteří ve světě roztříštěného hegemonního diskursu způsobují katastrofy podobné tomu, co se stalo v UK. 

Někdejší Blairův tiskový mluvčí:

"Bude-li Boris premiérem, budu se stydět, že jsem Brit"

26. 6. 2016

Alistair Campbell: "Poté, co absolutně rozhádal Konzervativní stranu, poté, co absolutně rozhádal celou zemi, poté, co pravděpodobně zničil Spojené království, teď nám říká, no jo, ale já jsem nechtěl... A co to bylo, ta neuvěřitelné prezentace, kterou udělal s Michaelem Govem a Giselou Stewart? Chovali se, jako kdyby referendum prohráli!! Právě zvítězili v snad nejpozoruhodnější kampani v celé historii, kdekoliv na světě. Neuvěřitelné, co udělali. A vypadali, jako že jejich kokršpaněla přejel kamion. A proč je tomu tak? Protože oni vědí, že nemají žádné odpovědi, žádná řešení. Víte, co oni chtěli? Takoví jsou to podvodníci: Chtěli, aby Cameron zvítězil poměrem 51 ku 49 procentům. Abychom z Evropy neodešli, ale aby byl Cameron smrtelně zraněn, aby ho mohli zlikvidovat. To chtěli.

A jestli lze tohle považovat za státnictví, tak to mi promiňte. Jestliže Boris Johnson - mně není David Cameron nijak zvlášť sympatický, nemyslím si, že to byl zrovna dobrý premiér, nabídnout tohle referendum, to byla katastrofální strategická chyba, ale nemám pocit studu, když je Cameron v televizi jako britský premiér.

Jestliže se Boris Johnson stane premiérem, budu se stydět, že jsem Brit."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2016

1. 6. 2016

V květnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 45 339 Kč.   Příjem z reklamy byl 16 913 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2016 130 685,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
39951