Bringing Up Girls in Bohe#metoo

3. 10. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Photo: Czech popular writer Michal Viewegh and the lawyer Pavel Houdek


Czech writer Michal Viewegh: Thank God that I have been born in a country where I was able to touch up my female schoolmates

In response to the Brett Kavanaugh hearings in the US Senate, the Czech fiction writer Michal Viewegh, the author of many popular Czech Bridget-Jones-like novels, published the following comment in the Czech daily newspaper Lidové noviny:

"I have recently read in the papers that a 53-year-old US Supreme Court nominee Brett Kavanaugh has been airily accused by his schoolmate Professor Christine Blasey of pushing her, in 1982, into an empty room, lying on top of her, putting his hand over her mouth, touching her up and unsuccessfully trying to undress her, while a mate of his allegedly 'drunkenly jumped about on them'... Well, then.

"Saying 'Well, then' enables me to fall on my knees, clasp my hands and thank God that I have been born in a country where as a teenager I was able to touch up my female schoolmates without jeopardising my future career because none of those girls has been such a North American cow as to  reproach me today with this innocent, secondary school petting.

Rozhovor Britských listů 184.

Zrádkyně národa napsala román, který soucítí s imigranty

28. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaKaren von Kunes, profesorka české literatury na Yale University v USA, vydala v českém nakladatelství Práh v angličtině čtivý román Among the Sinners, Mezi hříšníky, který hájí imigranty a dokazuje, v jak bezvýchodné situaci jsou. Zradila tím český národ. V tomto Rozhovoru Britských listů s ní Jan Čulík hovoří o její zradě. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. září 2018.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Celomužské předvolební video Pirátské strany zaujalo v zahraničí

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Další předvolební reklama z České republiky. Zdá se, že na pobřeží Bohémie nejsou žádné pirátky. Video české Pirátské strany pro Prahy má poměr nula ku sedmi. (Varování: VIdeo obsahuje dramatickou hudbu)


Maďarská akademie věd zakázala dva příspěvky pro konferenci

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Foto: Beáta Mária Barnabás, náměstkyně generálního tajemníka Maďarské akademie věd


Ve stále surrealističtějším světě Maďarska roku 2018 zakázala Maďarská akademie věd dvě prezentace, které měly být součástí výroční série akcí, během nichž vědci představují svůj výzkum širší, často neakademické veřejnosti. Série těchto akcí s názvem "Dejte vědě noc" (“Adjon egy estét a tudománynak!”) se má konat v listopadu. Někteří vědci se právě dověděli, že jejich příspěvky byly odmítnuty z politických důvodů - Akademie jim to sdělila zcela veřejně.

USA hrozí "zničením" ruských střel středního doletu

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Vysoce postavená americká diplomatka vznesla hrozbu "zničením" ruských střel, které Washington považuje za porušení důležité smlouvy o kontrole zbrojení z doby studené války. Vzniká tím dodatečné napětí ve vztazích s Moskvou krátce před jednáním ministrů obrany NATO v Bruselu, které začíná ve středu.

O "válečném štváči" Macronovi, aneb jak se Írán "nechal vyprovokovat"

3. 10. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Eufemisticky řečeno, Francie rozhodně nepatří k zemím příznivě nakloněným zahraniční politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vrchovatě to platí, pokud jde o Trumpův postoj k Íránu, který zahrnuje zastavení liberalizace vzájemných vztahů a vypovězení dohody o jaderném programu JCPOA. Paříž Trumpovu íránskou politiku rozhodně nevítá a až dosud stála v čele snah ji torpédovat. Přesto je to nyní právě Macron, kdo sám sáhl k protiíránským sankcím a posunul se notný kus Trumpovým směrem. A dělá to proto, že rutinní politikou teheránského režimu po desítky let je používat na území cizích států teroristických metod - a protože na zmíněné politice se uzavřením dohody JCPOA absolutně nic nezměnilo ZDE.

Česká "levice" je fašističtější než ultrapravice na Západě...

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Boris Cvek:

Na západě, dokonce i v Texasu!, dominuje samozřejmě levice ve velkých městech... ve Vídni, Mnichovu, Curychu vládnou socialisti. V Houstonu, Dallasu vyhrála Clintonová nad Trumpem. Česká levice by se měla tázat sama sebe, jak to, že nedokáže městské voliče získat na svou stranu. Něco dělá strašně špatně. Ono v porovnání se západními politickými stranami je česká levice v zásadě fašističtější než extrémní pravice na Západě. V tom je asi ten problém...

Zpochybnil svým úterním vystoupením Trump Kavanaughovu nominaci?

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Donald Trump se v úterý na předvolebním shromáždění svých stoupenců ostře posmíval dr. Fordové, která svědčila v americkém Senátu o tom, že se jí soudce Kavanaugh pokusil znásilnit. Vysmíval se jí, že neví, kde a kdy se to údajně dělo, i když psychologové konstatují, že v mysli oběti zůstanou pevně zaznamenané zážitky z pokusu o znásilnění, i když méně traumatické okolnosti si oběť nebude pamatovat.

Fordová nicméně přesně lokalizovala na dobovou scénu četné osoby z Kavanaughova okruhu kamarádů z doby střední školy tak, jak je identifikovaly Kavanaughovy kalendáře z té doby. 

Televize CNN upozorňuje, že i když tento Trumpův útok na Fordovou Trumpovi stoupenci na shromáždění milovali, může vážně zpochybnit Kavanaughovi nominaci v Senátu, protože někteří republikánští senátoři o ní nejsou zcela přesvědčeni.

Někteří Kavanaughovi spolužáci zpochybnili jeho tvrzení, že za mlada nebyl opilec. Kavanaughovo vystoupení v Senátu bylo zřejmě velmi nepřesné, není vyloučeno, že v některých odpovědích lhal. Trump se v pondělí vyjádřil, že pokud Kavanaugh senátorům při slyšení lhal, to bu zablokovalo jeho nominaci.

Za scénou zuří konflikt ohledně toho, kolik svědků smí FBI v Kavanaughově případě vyslechnout a zda bude zpráva FBI zveřejněna. Zatím se zdá, že bude tajná.

Během svého svědectví v Senátu Kavanaugh popřel, že by kdy pil tak strašně, že by upadl do bezvědomí. Jeden jeho spolužák z Yale to zpochybnil.

New York Times získal dopis, který r. 1983 Brett Kavanaugh napsal svým spolužákům ze střední školy: "Byli jsme hluční, hnusní opilci a mnoho z nás neustále zvracelo" ZDE  Trump: Co on [Kavanaugh] zažívá... Před 36 lety se stalo toto: Dala jsem si jedno pivo. Jo? Dala jsem si jedno pivo. No, řekli byste si... - Ne! Bylo to jedno pivo. Tak dobře. Jak ses dostala domů? Nepamatuju se. Jak ses dostala tam? Nepamatuju se. Kde to bylo? Nepamatuju se. Před kolika lety to bylo? Nevím. NEVÍM. NEVÍM. V které čtvrti to bylo? Nevím. V kterém domě to bylo? Nevím. Nahoře, dole, kde to bylo? Nevím. Ale dala jsem si jedno pivo. To si pamatuju.

A život jednoho muže je zničený. Život jednoho muže je v troskách. Jeho žena je zničená, jeho dcery, které jsou nádherné, neuvěřitelné, malé děti. Oni NIČÍ lidi. Oni NIČÍ lidi. Chtějí NIČIT lidi. To jsou opravdu ZLÍ LIDÉ.
 

Donald Trump získal své jmění na základě systematických daňových podvodů s penězi od svého otce

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Daňové úřady v New Yorku oznámily, že zahájily vyšetřování Trumpových daňových podvodů poté, co New York Times zveřejnil výsledky jejich investigace na základě 100 000 dokumentů ZDE

Donald Trump se vychloubá, že si prý "sám vytvořil svůj majetek". Je to lež. Ve skutečnosti dostal Donald Trump od svého otce v devadesátých letech nejméně 413 milionů dolarů prostřednictvím daňových podvodů, zjistil podrobnou, rozsáhlou investigací deník New York Times.

Donald Trump se v devadesátých letech podílel na pochybných daňových projektech, včetně celé řady otevřených daňových podvodů. Většinu svých peněz získal od svého otce. Trump pomáhal svým rodičům jak neplatit daně.

Pro stoupence Czexitu

Co se v britských médiích neobjeví

3. 10. 2018

čas čtení 1 minutaGuy Verhofstadt, koordinátor Evropského parlamentu pro brexit
: Můj návrh, pane ministře, je zdůraznit na tomto zasedání rady tři skutečnosti. Co se týče migračního systému: My nikdy nepřijmeme diskriminaci založenou na kvalifikaci a státní příslušnosti tak, jako to pan Javid [britský ministr vnitra] dnes dopoledne navrhl. Nikdy nepřijmeme rozšíření této celé procedury. Dnes dopoledne řekl pan Boris Johnson: Chceme rozšíření článku 50 [tj. prodloužení lhůty pro odchod Británie z EU]. Myslím, že je to je velmi špatný nápad. Brexit už dosud nadělal dost spouště, dost nejistoty. Ukončeme to! A zatřetí: My se nikdy nevzdáme a neochromíme zásady naší Unie. Nikdy neochromíme zásady Unie, nebo celého evropského projektu, jen proto, abychom zachránili nějakou politickou stranu v Británii, která ani není schopná definovat svou jednotnou strategii ohledně odchodu ze spouště, jíž je brexit.Stoltenberg: Všechny státy NATO považují vývoj ruské střely 9M729 za porušení smlouvy INF

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta


Všechny státy NATO považují vývoj střely s plochou dráhou letu 9M729 za porušení Dohody o střelách středního a kratšího doletu, oznámil v úterý generální tajemník Severoatlantické aliance.

"Všichni členové aliance se shodují, že Rusko porušuje danou dohodu," prohlásil Stoltenberg na tiskové konferenci v kuloárech Rady ministrů obrany NATO, jejíž zasedání proběhne 3.-4. října v Bruselu.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Íránský úder v Sýrii je varováním Západu a státům Perského zálivu

3. 10. 2018

čas čtení 4 minuty

I když Írán ví, že za útokem na vojenskou přehlídku je místní teroristické uskupení, rozhodl se pro odvetu v podobě bombardování pozic IS v Sýrii, upozorňuje Ron Ben-Jišaj. Chce tím však vyslat zprávu americkým jednotkám v regionu a naznačit státům Perského zálivu, že se mohou také ocitnout na milost a nemilost íránských Revolučních gard.

Problém s "vůlí lidu"

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Problém s "vůlí lidu". Představte si, že jste ve skupině deseti lidí a šest z nich se rozhodne vás zabít... Demokracie bez úcty k základním lidským právům nefunguje, píše Andrew Stroehlein.


Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

NASA: Cesta na Mars nebo dále může kosmonauty zabít. Zničí jim střeva

3. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

Dlouhé cesty vesmírem mohou kosmonautům zničit střeva, ukázala velká studie financovaná Americkým úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Tento výzkum výrazně zpochybňuje možnost cestování na taková místa, jako je Mars. Předchozí práce mj. ukázaly, že účastníci kosmických letů mohou předčasně zestárnout a může dojít k poškození jejich mozkové hmoty.

Katalánská policie zasáhla proti demonstrantům útočícím na parlament

3. 10. 2018

čas čtení 4 minuty

Katalánští separatisté jsou nyní rozděleni mezi ty, kdo si přejí omezit napětí, aby ke své kauze přidali další příznivce - a skupinu vedenou Katalánskou republikánskou levicí (ERC), historickou stranou, jejíž lídr Oriol Junqueras sedí v cele předběžného zadržení kvůli loňskému pokusu o odtržení. Druhá zmíněná skupina chce stupňovat tlak. Patří k ní i antiestablishmentová strana CUP, jejíž parlamentní podpora je klíčová pro udržení separatistů u moci.

Stovky násilných radikálních separatistů prorazily bezpečnostní kordon v závěru pokojné demonstrace za nezávislost Katalánska v Barceloně. K akci došlo v den prvního výročí ilegálního referenda za nezávislost, napsali Alfonso D. Congostrina a Miquel Noguer.

O záměrném šíření lží ve prospěch podvodného získání moci

2. 10. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

Foto: Záměrná nenávist proti skupině obyvatelstva vyvolávající lež publikovaná na serveru Pravý prostor. (Holčičku ve skutečnosti pokousal pes, rottweiler jejího otce, nezbili ji "Arabové" kvůli modrým očím.) V České republice se tyto trestné činy nestíhají, ač trestní paragrafy proti nim existují.

Byl jsem kýmsi požádán, abych dal "To se mně líbí" médiu, které si říká "Pravý prostor". Součástí lákačky je, že Facebook řekne, kolik z mých virtuálních přátel jej označkovalo taky - bylo jich 82 (tj. 2% z celkového počtu). To mně zaujalo - komu z mých přátel, byť virtuálních, se může Pravý prostor "líbit"? (Podotýkám, že výmluva "ze studijních důvodů" neobstojí, protože existuje možnost "Sledovat". Lajkovat znamená jednoznačně: "stát se fanouškem stránky").

Mezitím v Absurdistánu 84:

Pokud tě nadřízený sexuálně obtěžuje, nedávej najevo, že jsi zhnusená. Mohl by se urazit. Buď milá.

2. 10. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Co byste měli dělat, jestliže potřebujete peníze na podporu své volební kampaně? No, zjevně, jestliže jste z polské strany Právo a spravedlnost, mohli byste využít skutečnosti, že někteří vaši lidé pracují pro polský Červený kříž, a udělat si tam postranní firmu, prodávat darované zánovní šatstvo a vydělané peníze si strčit do kapsy. Tento skandál je veřejným tajemstvím už dlouho a zjevně už ho prokuratura nemohla dále ignorovat.

ČR je fíkovým listem amerického vojensko-průmyslového komplexu

Poučení z Mnichova: Spojenectví je jen iluze

2. 10. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Česká televize k 80. výročí mnichovské dohody odvysílala pozoruhodnou dokumentární fikci režiséra Michala Najbrta z roku 2008, jež líčí události, které následovaly poté, co se Československo vzepřelo mnichovskému diktátu, aby záhy čelilo invazi hitlerovského Německa. Scénář fikce vychází z reálných vojensko-historických studií a prostřednictvím rekonstrukce imaginárního rozhlasového vysílání, politických rozhodnutí a vojenské strategie, jakož i virtuálních bojových scén nabízí divákům inspirativní pohled na alternativní historii.

Malé i velké národy mohou tak nanejvýše nejít proti svému štěstí

2. 10. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Když kladl Jan Čulík dost bezvýchodnou otázku, jak se mají malé státy chránit před okupací, měl jsem nutkání odepsat, že velké státy na tom nejsou nutně lépe. Vždy jde o konkrétní historické podmínky.

Spousta velkých říší skončila v rozvalinách. Koloniální impérium britské i francouzské je pryč. Naopak malé Švýcarsko nebylo okupováno stovky let. Abychom to pochopili, musíme přemýšlet nad konkrétními podmínkami. Mnoho klíčových faktorů v dějinách jsou náhody. Možná byl Hitler nahraditelný, nicméně Hitler není jen osobnost toho člověka, ale zejména jeho příběh. Případní náhradní hitlerové by takoví příběh vůbec nemuseli zažít.

Polského premiéra ohrožuje aféra kolem ilegálních finančních operací

3. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

Web Onet publikoval zprávu o důkazech ohledně ilegálních nahrávek špičkových politiků a byznysmenů, které v roce 2014 otřásly polskou politikou. Zpráva se odvolává na důkazy osob, které nahrávky pořídily. Ty mají za to, že tehdejší pracovník banky Bank Zachodni WBK a nynější premiér Mateusz Morawiecki hovořil s dalším obchodníkem o pochybných finančních operacích.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Přečetli jsme:

Britské protitankové zábrany a nástrahy pro 21. století

3. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Britská vojenská agentura DASA (Defence and Security Accelerator) vyzvala průmysl k vývoji nové generace pokročilých zábran a nástražných systémů, které mohou zastavit nebo zpomalit těžká obrněná vozidla, jako jsou tanky. DASA hledá výhradně nevýbušné systémy, jako jsou např. elektromagnetické pulzní (EMP) miny.

Celý text: ZDE

EU energicky odmítla plánovanou diskriminační imigrační politiku Londýna

2. 10. 2018

čas čtení 2 minuty


Britská premiérka Theresa Mayová je  posedlá touhou snižovat počet imigrantů přicházejících do Británie už od doby, kdy byla britskou ministryní vnitra. Během výročního sjezdu Konzervativní strany v Birminghamu vyhlásila spolu se svým ministrem vnitra, muslimem Sajidem Javidem v úterý, že Británie po brexitu údajně zruší volný pohyb obyvatelstva ze zemí Evropské unie a vpustí do země pouze bohaté osoby a osoby s vysokou, lukrativní kvalifikací.

Volby 2013 a předchozí souvislosti

2. 10. 2018 / Pavel Rybák

čas čtení 16 minut


Toho roku proběhly v České republice opět sněmovní volby, tentokrát s nálepkou předčasné, a to potřetí v české postkomunistické historii. Zejména v poslední době, od roku 2006 již druhá česká vláda po sobě ukončila předčasně svou činnost, což neznačilo o příliš dobrém stavu české politické scény, o její stabilitě.

Nicméně nejednalo se o cosi nového v politicky svobodné společnosti. Předčasné volby či demise vlády prostě patří do každého demokratického státu.

Německá policie zatkla v Saské Kamenici příslušníky ultrapravicové teroristické skupiny

2. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Německá policie zatkla šest mužů, kteří patří k ultrapravicové teroristické organizaci, která útočila v Saské Kamenici na cizince. Zatčené osoby jsou němečtí občané ve věku od 20 do 31 let. Byli zatčeni, protože založili organizaci Revoluce Chemnitz s cílem podvrátit demokratický stát. "Zamýšleli zahájit násilné a ozbrojené útoky proti cizincům a lidem s odlišnými politickými názory," konstatovali federální prokurátoři v prohlášení. Plánovali zaútočit v Den německé jednoty, který se oslavuje ve středu. Chtěli dosáhnout více než Nacionálně socialistické podzemí, neonacistická extremistická organizace odhalená r. 2011, která usmrtila 10 lidí a rozmístila tři bomby.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Příčinou hlasování pro brexit byly obrovské majetkové rozdíly mezi regiony v Británii

2. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Lidé se domnívali, že když odejdou z EU, jejich situace se zlepší. Ve skutečnosti se ještě daleko více zhorší:


Pro stoupence czexitu: Po odchodu z EU si nebudete moci vzít do Bratislavy svého psa

1. 10. 2018

čas čtení 2 minuty


Evropská unie odmítla apel britské premiérky Theresy Mayové, aby Brusel při jednání o brexitu jejím požadavkům ustoupil. Zároveň konstatoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že lituje, že britští voliči nebyli  před referendem o brexitu v červnu 2016 řádně informováni, co bude brexit znamenat. Poukázal na to, že britští minitři teprve dnes objevují, co všechno brexit v Británii způsobí.

O svobodě společenské debaty a o liberální demokracii

1. 10. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Jako člověk, který se dlouhodobě hlásí politicky k liberalismu a filozoficky k myšlenkám, které jsou s ním spojené, jako je empirismus či pragmatismus, jsem stále častěji znepokojen primitivními, vulgárními představami o svobodě, jak se objevují ve veřejném prostoru.

Nikdy nebylo zásadou liberalismu, aby byl podrobně diskutován každý nesmysl, nikdy nebylo zásadou liberalismu, že si má každý dělat, co chce, nebo že všechny názory jsou si rovné, nebo dokonce, že by svoboda mít svůj názor znamenala, že člověk má svobodu, aby cokoli, co si usmyslí, byla pravda. O absurdních představách libertariánů o malém státu nemluvě.

Britská premiérka v nedělním televizním rozhovoru

1. 10. 2018

čas čtení 1 minutaModerátor Andrew Marr: Jestliže odejdeme z EU bez dohody, nebude muset vzniknout pevná hranice v Irsku?

Mayová: Říkáme velmi jasně, že nechceme pevnou hranici mezi Severním Irskem a Irskem.

Marr: Ale jestliže odejdeme bez dohody, to znamená pevnou hranici, že?

Mayová: My jsme přislíbili, že zajistíme, že poskytneme lidu Severního Irska záruku.

Marr: Ale jestliže odejdeme bez dohody, nemůžete zaručit, že nevznikne pevná hranice, že?

Mayová: Pracujeme pro to, abychom zajistili, že odejdeme z EU s dobrou dohodou.

Marr: Ale jestliže odejdeme bez dohody, v Irsku vznikne hranice, že?

Mayová: Jestliže odejdeme bez dohody, my jako vláda Spojeného království stále ještě slibujeme, že uděláme všechno, co je v našich silách, abychom zajistili, že mezi Severním Irskem a Irskem nevznikne pevná hranice.

Marr: Ale vy v tom nutně selžete, protože, podle předpisů Světové organizace pro obchod musí existovat hranice. Neměli byste to lidem říct otevřeně a vysvětlit to?

Mayová: Jako vláda Spojeného království i nadále slibujeme, že uděláme všechno, abychom zajistili, že mezi Severním Irskem a Irskem nevznikne pevná hranice.
 


Pro česká média o normalizaci nenávisti

1. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

Normalizace nenávisti

"O všech myšlenkách je nutno svobodně debatovat!" - to je samolibá liberální reakce. Takže to řekněme jasně: Ultrapravice není legitimní politická perspektiva.  Slepý fanatismus není legitimní politická perspektiva. To jsou iracionální formy nenávisti, které kategorizují určité lidské bytosti jako podřadné a jako nebezpečné, podle jejich rasy a náboženské víry. Poskytnete-li ultrapravici platformu, okamžitě jí dáváte legitimitu a úctyhodnost. Jejich nenávist se tak stává jen dalším přijatelným politickým názorem, jako jsou názory, že bychom měli zestátnit železnici nebo zdanit bohaté. Ultrapravičáci se stávají "tím člověkem, co ho často vidíme v televizi".Cas Mudde, politilog specializující se na populisty a ultrapravičáky, opakovaně poukazuje na to, že mají daleko menší vliv, než jaký jim připisují sdělovací prostředky.

V Hamburku demonstrovalo daleko více lidí proti rasismu, než kolik jich na vrcholu popularity Pegidy demonstrovalo v Drážďanech proti uprchlíkům. Avšak pro média a pro mnoho komentátorů jsou jen protiuprchličtí aktivisté "lidem".

 Akce ODS na pomoc bezdomovcům

1. 10. 2018

čas čtení < 1 minuta

Aktualizace v rámci současné české předvolební kampaně. Pokud jste si mysleli, že v předvolební kampani v ČR útočí politické strany jen na uprchlíky a na Romy jako na zranitelné členy společnosti, tak ne - ODS útočí i na bezdomovce: TRAMVAJ NENÍ NOCLEHÁRNA. POŘÁDEK, NE ANARCHIE.


Britský voják, který přišel v Iráku o nohu, ostře protestuje proti islamofobii

1. 10. 2018

čas čtení 2 minuty
Chris Herbert přišel v městě Basra v Iráku v roce 2007 o nohu, když u jeho landroveru vybuchla bomba. Kolega Luke Simpson byl usmrcen a dva další vojáci byli zraněni.

Herbert, jemuž bylo v té době 19, vyjadřuje frustraci na Facebooku nad lidmi, kteří si myslí, že by měl nenávidět muslimy. Píše:

V Mnichově jsme žádnou dospělost neztratili

1. 10. 2018 / Tomáš Korda

čas čtení 5 minut


Kdo dospělý není, nemůže dospělost ztratit.

Velký český filosof Jan Patočka ve své studii Co jsou Češi tvrdí, že československá politická reprezentace v čele s Edvardem Benešem svou politikou appeasementu zlomila československému národu morální páteř. Národ se chtěl Hitlerovi bránit, byl připraven se bránit, jen mu to nebylo umožněno.

"Trump měl problémy s matkou". Jak se stal Trump infantilním, impulzivním a nevhodným pro prezidentský úřad

1. 10. 2018

čas čtení 4 minutyKdyž byly Donaldu Trumpovi dva roky, jeho matka  Mary Anne MacLeod s hebridského ostrova Lewis ve Skotsku, se po porodu svého posledního, pátého dítěte hned nevrátila domů. Trpěla krvácením, čtyřikrát ji operovali a málem zemřela.

"Vzhledem k tomu, že se Trump snaží, abychom cítili jeho úzkost, a externalizuje odpovědnost, je z toho zjevné, že jako dítě neměl pocit, že se o něho jeho matka stará. Neměl v životě silnou matku," konstatuje psycholog Justin Frank ve své nové knize Trump na pohovce.

Británie obětí firem Visa a Mastercard

1. 10. 2018

čas čtení 1 minuta

 
 


Dvě obří americké firmy, které provozují debetní a kreditní karty, vnucují Británii finanční režim bez používání hotovosti (papírových a kovových peněz). V zemi dochází k rychlé likvidaci bankovních poboček a bankomatů a některá města už nemají ani bankovní pobočky, ani bankomaty.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2018

2. 10. 2018

čas čtení 2 minuty


V září 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 076.47 . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 101.72 Kč.  

Zůstatek byl koncem září 2018 260 636.24 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22075