Channel 4 News: Kdo byly oběti izraelského útoku na kavárnu v Gaza City?

1. 7. 2025

čas čtení 8 minut



Moderátor, Channel 4 News, úterý 1. července 2025, 19 hodin: Nyní se přesuňme na Blízký východ. Více než 178 agentur a dalších organizací vyzvalo k rozpuštění humanitární organizace Gaza Humanitarian Foundation, kterou podporují USA a Izrael. Od zahájení její činnosti před více než měsícem bylo v blízkosti jejího centra pro distribuci pomoci zabito více než 500 Palestinců. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má příští týden ve Washingtonu jednat o Gaze s Donaldem Trumpem, který vyjádřil naději, že mírová dohoda bude uzavřena během několika dní. Buďme optimističtí. Přepojme se nyní na našeho hlavního korespondenta Alexe Thompsona, který je v Tel Avivu. Alexi.


Reportér: V poslední hodině tu byl vyhlášen poplach kvůli leteckému útoku. Válka zde zjevně pokračuje, ale dochází k tlakům na mír. Izraelská média dnes večer informují o zásadní změně postoje izraelského premiéra. Neoficiálně se říká, že nyní věří, že osvobození rukojmích a dosažení skutečného míru v Gaze je důležitější než pokračování útoků na Hamás. To je samozřejmě to, co chtějí ti, kdo se zasazují o osvobození rukojmích, aby to bylo dosaženo na schůzce příští týden ve Washingtonu. Trvalý mír, osvobození rukojmích a humanitární pomoc. A pokud jde o pomoc, zmínil jste kontroverzní GHF, Gazskou humanitární nadaci. No, její šéf dnes pronesl mimořádnou tirádu, ve které řekl, že oni jsou jediní, kdo kdy v Gaze poskytoval pomoc správně, jediní, kdo ji udrželi mimo dosah Hamásu, a že za poslední měsíc rozdali 50 milionů bezplatných jídel. Tady je malá ochutnávka:

 

„Jsem překvapen, že něco tak správného,   něco tak jednoduchého, jako je nakrmení lidí, se stalo tak kontroverzním. Rozhněvali jsme mnoho lidí a bojovali jsme, provokovali jsme teroristickou organizaci, která se snažila ukrást pomoc pro lidi. Ale každou vteřinu každého dne jsme odhalovali temnou stránku Organizace spojených národů a všech těchto organizací po celém světě.“

Reportér: No, 500 lidí bylo zabito na jejich čtyřech  místech humanitární pomoci  a on říká, že je překvapen, že se to stalo kontroverzním. Vyvoďte si z toho, co chcete. Nyní  zcela odlišný pohled britské lékařky. Doktorka Claire Jeffries dnes pracuje v Gaze. Říká, že se situace od její poslední návštěvy zcela změnila. Komplexní nedostatek všeho, jídla, pomoci, přístřeší, čisté vody, všech základních potřeb. Vše se výrazně zhoršilo, a to pod dohledem organizace GHF, která má na starosti distribuci jídla. Toto řekla:



„Každý den přichází mnohem více zraněných pacientů. Situace s jídlem je katastrofálně horší. Všichni bojují o jídlo. Dokonce i naši palestinští zaměstnanci, kteří dostávají plat, mají potíže, protože ceny jsou tak vysoké. Vidím nejen děti, ale i dospělé s opravdu vážnou podvýživou. Situace s vodou je velmi obtížná. Lidé každý den bojují o čistou vodu kvůli evakuačním příkazům. Lidé jsou opravdu namačkáni na velmi malém prostoru.  A myslím, že to má také něco společného s nárůstem počtu pacientů v naší britské polní nemocnici, protože lidé jsou opravdu namačkáni. Život je pro zdejší obyvatelstvo prostě mnohem těžší.“

Reportér: 634 krvavých dnů války v pásmu Gazy. Všechny oči se nyní upírají na schůzku Netanjahua a Donalda Trumpa, která se bude konat příští týden ve Washingtonu.

Moderátor: Alexi v Tel Avivu, děkujeme. Včera bylo v Gaze zabito 24 lidí, když izraelský letecký úder zasáhl kavárnu na pláži  v Gaza City. Svědci popsali hrůzné scény po dopadu rakety a uvedli, že oblíbená kavárna byla v té době plná rodin. Izraelská armáda sdělila, že útok nyní vyšetřuje a že byl namířen proti několika teroristům z Hamásu. Dnes večer vám přiblížíme příběhy některých z těch, kteří přišli o život, v reportáži našeho zahraničního korespondenta Paraica O'Briena.





Reportér: Kavárna Al Paqua na pláži v Gaze byla mnohem víc než jen místo, kde si dát kávu. Bylo to místo, kam se chodilo pro inspiraci. Z okna byl výhled na oblaka dýmu a stany uprchlíků v pozadí. Ale v popředí, u stolů na terase, seděli umělci, novináři, sportovci. Malak Musleh byla známá mladá boxerka v Gaze. Před pěti lety se objevila v televizní reportáži během pandemie covidu. Spolu s přáteli trénovala na pláži poblíž kavárny Al Paqua a její ambice byly obrovské.


„V naší společnosti je tento sport obvykle jen pro kluky, ale mě baví. Od té doby, co jsem s tréninkem začala, mi dává spoustu pozitivní energie. Myslím si, že je normální, aby sportovali holky i kluci, a já rozhodně nepřestanu. Budu v tom pokračovat a rozvíjet se, abych si mohla splnit sen a reprezentovat Palestinu.“

Malak měla kamarádku. Jmenovala se Nida al Mashari. Domluvila si s Malak schůzku v kavárně. Včera se pohádaly a Nida přinesla Malak jako smírčí dar obrovského plyšového medvídka. Tohoto. Obě mladé ženy i jejich ambice nepřežily izraelský letecký útok. Byly mezi nejméně 20 lidmi, kteří zahynuli.

„Tohle je vše, co mi zbylo po sestře. Seděla tady. A tenhle medvídek patřil jí.“


Když tam dnes náš tým natáčel, přišel Nidin bratr Mohammed, aby si dárek vyzvedl.

„Moje sestra, Nida Alma Sharabi, měla 23 let. Byla nám vzata příliš brzy, než měla šanci rozkvétat. Bůh jí žehnej. Co jiného k tomu říct?“

Řekl nám, že jeho sestra milovala kavárnu Al Paqua. Člověk se tu cítil izolovaný od války, byla to jakási inkubátor normality.

„Kavárna Al Paqua pro nás znamená všechno. Mění to způsob myšlení. Venku vidíme všude kolem sebe rozptýlení. Když přijdeme do kavárny Al Paqua, je tu pořádek. Změní to váš pocit v okamžiku, kdy odejdete. Vrátíte se k tomu, jak jste se cítili předtím.“

Proto fotograf Ismail Abu Khattab trávil tolik času na svém obvyklém místě na terase kavárny. Pravidelně odtud natáčel. Čím blíž k moři, tím lepší bylo připojení k internetu.

Ismail tak mohl nahrávat své fotografie a videa a posílat je do světa. Fotografie a videa jako tato. 

Bylo to žurnalistika jako umění. A umění jako žurnalistika. Ismail, kterému bylo 33 let, byl také zabit při včerejším útoku. Mohammed Kidada byl jeho přítel. Dnes jsme s ním mluvili na terase. Když zemře umělec jako on, říká, že se zničí víc než jen pár očí a oblečení.

 „Ismail vždy pomáhal. Ismail byl známý tím, že dával fotografiím hlas.“

Zeptali jsme se IDF, kdo byl cílem včerejšího útoku. Neřekli nám to, ale uvedli, že bylo zasaženo několik teroristů Hamásu v severní části pásma Gazy. Zeptali jsme se všech, s nimiž jsme mluvili a kteří byli včera v kavárně, zda viděli nějaké podezřelé osoby nebo členy Hamásu v kavárně nebo v její blízkosti. Všichni odpověděli, že ne, včetně Abu Noora, číšníka v kavárně Al Paqua. Pracoval, když raketa dopadla.

„Zvedl jsem hlavu a uviděl padat trosky, tak jsem se schoval. Raketa zasáhla někoho za mnou. O chvíli později jsem se podíval dolů a našel své kolegy. Jeden byl tady a druhý tam. Byli tam dva bratři. A jejich bratranec byl tamhle. A Ishmaill byl zasažen tamhle.“

Právě jsme vyprávěli příběh tří lidí, kteří včera zahynuli v kavárně Al Paqua. Je jich mnohem víc. Rozsah toho, co se děje v Gaze, je těžké pochopit, ale v jádru jde o tragédii zničených malých intimních vztahů. Okamžiky přátelství, smíření, inspirace. Prožité u kávy.

0
Vytisknout
387

Diskuse

Obsah vydání | 2. 7. 2025