Ruská agrese na Ukrajině: Riziko konfliktu mezi velmocemi je "historicky nejvyšší", říká šéf OSN
25. 4. 2023
GODDAMN!
— (not alien) Marv 🇺🇸🇺🇦🏳️🌈 (@marlowc2324) April 24, 2023
Ecuador just absolutely obliterated Russia at the UNSC. It was so bad that Lavrov walked out 🔥🤌
Thank you Ecuador, for your principled stance & your defense of international law by calling out Russia for what it is. You are showing true leadership 👏🏼#SlavaUkraini pic.twitter.com/3G7zSF3NXF
'Napětí mezi velmocemi je na historicky nejvyšší úrovni. Stejně tak riziko konfliktu," říká António Guterres na zasedání OSN, kterému předsedá Rusko.
- Generální tajemník OSN a velvyslanci USA, Velké Británie, Francie a jejich spojenců na zasedání poukázali na základní zásadu Charty OSN, která požaduje, aby všechny země podporovaly svrchovanost, územní celistvost a politickou nezávislost každého národa - což Rusko invazí na Ukrajinu a nezákonnou anexí několika regionů porušilo.
- Riziko konfliktu mezi velmocemi je podle šéfa OSN "historicky vysoké
Šéf OSN a zástupci západních zemí v pondělí v čele zasedání OSN ostře kritizovali nejvyššího ruského diplomatai. Obvinil Moskvu z porušení Charty OSN tím, že napadla Ukrajinu a obsadila část jejího území.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci obhajoval vojenskou akci své země a obvinil USA a jejich spojence z údajného podkopávání globální diplomacie, která je základem OSN, jež byla vytvořena s cílem zabránit třetí světové válce.
Generální tajemník António Guterres označil spolupráci mezi 193 členskými státy OSN za "tepající srdce" a "vůdčí vizi" organizace a Radu bezpečnosti varoval, že globální spolupráce je pod největším tlakem od vzniku OSN v roce 1945 na popelu druhé světové války.
Napětí mezi hlavními mocnostmi je na "historicky nejvyšší úrovni" a stejně tak riziko konfliktu "v důsledku nešťastné náhody nebo chybné kalkulace", řekl a poukázal především na válku na Ukrajině.
- Velvyslankyně USA Linda Thomas-Greenfieldová označila Rusko za "pokryteckého svolavatele" zasedání, jehož "nezákonná, nevyprovokovaná a zbytečná" válka na Ukrajině "zasáhla srdce Charty OSN a všeho, co je nám drahé".
Britská velvyslankyně v OSN Barbara Woodwardová uvedla, že svět viděl, "co pro svět znamená ruská představa multilateralismu" - pošlapání Charty OSN a válka, která přinesla nepředstavitelné utrpení Ukrajině a byla "naprostou katastrofou i pro Rusko".
Sedmadvacetičlenná Evropská unie označila snahu Ruska prezentovat se jako obránce Charty OSN a multilateralismu za "cynickou" a uvedla, že Rusko "pohrdá" nejen Chartou OSN, ale i rezolucemi Valného shromáždění OSN požadujícími stažení ruských sil.
Lavrov však hájil to, co Moskva nazývá "zvláštní vojenskou operací", a zopakoval obvinění, že Ukrajina propaguje "nacistické praktiky" a zakazuje ruský jazyk a kulturu a že NATO plánuje expanzi na Ukrajinu. Zdůraznil však, že "nejde jen o Ukrajinu", ale o to, co označil za plány Západu na ovlivnění ukrajinské vlády v naději na oslabení Ruska.
- Generální tajemník OSN António Guterres navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi "další postup zaměřený na zlepšení, prodloužení a rozšíření" dohody umožňující bezpečný vývoz ukrajinského obilí do Černého moře, kterou Moskva pohrozila vypovědět od 18. května. Ruské ministerstvo obrany mezitím obvinilo Ukrajinu z pokusů o napadení jejích lodí v Černém moři, což podle něj ohrožuje vyhlídky na prodloužení dohody.
- Ruský soud odmítl propustit na kauci ženu obviněnou ze zabití proruského vojenského blogera pomocí výbušniny. Šestadvacetiletá Darja Trepová je obviněna z toho, že 2. dubna zabila Vladena Tatarského, vlastním jménem Maxima Fomina. Při přednášce v petrohradské kavárně mu předala sošku s bombou.
- Ukrajinské úřady konstatují, že ruské síly "násilně evakuují" civilisty v částech Chersonské oblasti, které stále okupují, den poté, co bylo prohlášeno, že ukrajinské síly vytvořily předmostí na východním břehu Dněpru. Toto tvrzení nelze ověřit, ale přichází uprostřed zjevného nárůstu ukrajinské vojenské aktivity na jihu země, kterou někteří analytici interpretují jako potenciální předzvěst dlouho očekávané protiofenzívy Kyjeva.
- Estonská premiérka Kaja Kallas během návštěvy ukrajinského města Žytomyr vyjádřil naději, že by rozhovory s Kyjevem o členství v EU mohly začít ještě letos. "Bude to tvrdý proces a požadavky musí být splněny na 100 %," řekla po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Estonsko je jedním z největších dárců Ukrajiny v přepočtu na obyvatele a toto byla první návštěva Kallasové poté, co její strana minulý měsíc drtivě zvítězila díky své proukrajinské platformě.
- Peking trvá na tom, že respektuje status nezávislých národů, které vznikly ze SSSR, poté, co výroky čínského velvyslance ve Francii zpochybňující suverenitu bývalých sovětských států vyvolaly pobouření v hlavních městech EU. "Čínská strana respektuje status členských států jako suverénních států po rozpadu Sovětského svazu," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning a dodal, že v otázce územní suverenity je postoj Pekingu konzistentní a jasný.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse