Maďarsko se bezprecedentně obrátilo na Čínu s žádostí o půjčku ve výši miliardy eur
31. 7. 2024
V rámci historického kroku si Maďarsko na jaře 2024 v tichosti půjčilo miliardu eur od tří čínských bank.31. 7. 2024
Na začátku pětidenní cesty se Meloni setkala s čínským premiérem Li Čchiangem a podepsala tříletý plán zaměřený na posílení ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.
Tato návštěva následuje poté, co Itálie v loňském roce odstoupila od iniciativy prezidenta Si Ťin-pchinga Pás a stezka (BRI) s odvoláním na nedostatek hmatatelných výhod. Meloni charakterizovala svou návštěvu jako signál záměru "obnovit naši bilaterální spolupráci" a zahájit novou fázi ve vztazích mezi Itálií a Čínou.
Oba lídři podepsali dohodu zaměřenou na spolupráci v oblasti elektrických vozidel a obnovitelných zdrojů energie.
Premiér Li ve svém prohlášení zdůraznil cíl podporovat "vzájemně prospěšnou spolupráci mezi malými a středními podniky v oblasti stavby lodí, letectví, nové energetiky a umělé inteligence".
Itálie byla jedinou velkou západní zemí, která se připojila k BRI, rozsáhlému čínskému obchodnímu a infrastrukturnímu úsilí, což je krok, který vyvolal kritiku ze strany USA a dalších západních zemí.
Od nástupu do úřadu v roce 2022 vedla Meloni Itálii ve srovnání se svými předchůdci k prozápadnějšímu a proNATOvějšímu zahraničněpolitickému postoji. Již dříve kritizovala rozhodnutí připojit se k BRI jako "vážnou chybu".
Itálie pod vedením Meloni podnikla kroky, aby zabránila čínské státní společnosti v akvizici výrobce pneumatik Pirelli.
Itálie navíc podpořila nedávné rozhodnutí Evropské komise uvalit cla až do výše 37,6 % na elektrická vozidla dovážená z Číny.
Bilaterální obchod mezi Itálií a Čínou dosáhl v loňském roce 66,8 miliardy eur, čímž se Čína stala po USA největším obchodním partnerem Itálie mimo EU.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse