EU varuje, že začne zadržovat ruské "stínové" tankery v Baltském moři

20. 12. 2024

čas čtení 3 minuty
Dvanáct severských zemí začne kontrolovat provoz tankerů přepravujících ruskou ropu přes Baltské moře. Lodě stínové flotily, z nichž mnohé mají být časem odeslány do šrotu, budou zkontrolovány z hlediska dostupnosti a přiměřenosti pojištění. Porušení sankcí a pojistných podmínek hrozí trestem.

"Pokud lodě nebudou spolupracovat, budou podniknuty následující kroky: budou zařazeny na seznam zakázaných nebo budou v určitých oblastech zadrženy," uvedla estonská premiérka Kristen Michalová. "Hlavní věcí je dělat to systematicky, abychom narušili práci ruské stínové flotily," dodala v projevu v Tallinnu na konci setkání lídrů Společných expedičních sil, vojenské aliance deseti z 12 zemí, které souhlasily s účastí na programu kontroly ruských lodí v Baltském moři a Lamanšském průlivu.

Těchto 12 zemí - Velká Británie, Německo, Polsko, Nizozemsko, pět skandinávských států a tři pobaltské státy - se dohodlo na opatřeních k "potlačení a odstrašení" práce stínové flotily, aby se zabránilo porušování sankcí, podkopaly příjmy Ruska, které provádí agresi proti Ukrajině, a zabránilo se ekologické katastrofě. Šest z nich - Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Polsko, Finsko a Estonsko - začne kontrolovat pojistné doklady z lodí v Lamanšském průlivu, Dánských úžinách, Finském zálivu a průlivu mezi Švédskem a Dánskem.

Zástupci Dánska jsou obzvláště znepokojeni rostoucím využíváním starých tankerů, na které se v uplynulém roce spoléhali místní lodivodi při navádění lodí úzkými a klikatými Dánskými úžinami. Mezitím byla v roce 2024 po této trase přepravena ruská ropa v hodnotě přibližně 33 miliard dolarů, což je asi 42 % celkové hodnoty ruského vývozu ropy po moři, podle údajů agentury Bloomberg o sledování plavidel a cen získaných od společnosti Argus Media.

Za poslední týden utrpěly nehody čtyři ruské tankery najednou a ztroskotání dvou z nich v Kerčském průlivu vedlo k ekologické katastrofě: desítky kilometrů pobřeží v Krasnodarském kraji byly pokryty topným olejem. Oba tankery jsou v provozu již více než 50 let.

V úterý Spojené království uvalilo sankce na 20 lodí přepravujících ruskou ropu a obvinilo je z obcházení dříve zavedených omezujících opatření. EU uvalila sankce na 52 plavidel stínové flotily, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 79.

Mezinárodní právo zaručuje svobodu plavby, takže schopnost evropských zemí bojovat proti ruským lodím je omezená. Nejprve budou požadovat poskytnutí pojištění a vypracují seznam těch, které odmítnou, a také kontrolovat podmínky pojištění - zejména zda zahrnují krytí rizik úniku ropy a ropných produktů. Ale "právo na podezření" (když úřady mají například informace o hrozbě pro životní prostředí) může být také použito jako záminka pro nalodění na podezřelá plavidla a jejich inspekci, řekl norský premiér Jonas Gahr Støre.

"Existují pravidla a je třeba je dodržovat, ale myslím, že musíme spolupracovat, abychom pochopili, jak můžeme tato pravidla a předpisy zpřísnit, abychom omezili tento velmi nebezpečný jev," řekl novinářům s odkazem na přepravu ruské ropy tankery stínové flotily.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2105

Diskuse

Obsah vydání | 20. 12. 2024