Sonda společnosti Nasa je po historicky nejtěsnějším přiblížení ke Slunci v pořádku

27. 12. 2024

čas čtení 1 minuta
 

Parkerova sonda úspěšně dokončila nejbližší průlet lidmi vyrobeného objektu kolem Slunce

 

Sluneční sonda Parker Solar společnosti Nasa je v pořádku a funguje normálně poté, co úspěšně dokončila historicky nejtěsnější přiblížení ke Slunci, které kdy uskutečnil objekt vyrobený člověkem, uvedla vesmírná agentura NASA.

Sonda se 24. prosince přiblížila na pouhých 6,1 milionů km od slunečního povrchu a vlétla do vnější sluneční atmosféry - koróny - v rámci mise, která má vědcům pomoci dozvědět se více o nejbližší hvězdě Země.

 

Agentura uvedla, že operační tým v laboratoři aplikované fyziky Univerzity Johna Hopkinse v Marylandu obdržel od sondy krátce před čtvrteční půlnocí signál - tón majáku.

Očekává se, že sonda pošle podrobné telemetrické údaje o svém stavu 1. ledna.


Sonda se pohybovala rychlostí až 430 000 km/h a vydržela teploty až 1000 °C 

NASA uvedla: „Toto blízké zkoumání Slunce umožňuje sondě Parker Solar provést měření, která vědcům pomohou lépe pochopit, jak se materiál v této oblasti zahřívá na miliony stupňů, vystopovat původ slunečního větru (nepřetržitý proud materiálu unikajícího ze Slunce) a zjistit, jak jsou energetické částice urychlovány na rychlost blízkou rychlosti světla.“

Sluneční sonda Parker byla vypuštěna v roce 2018 a postupně krouží blíže ke Slunci, přičemž využívá přelety Venuše, aby ji gravitačně přitáhla na těsnější oběžnou dráhu ke Slunci.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2429

Diskuse

Obsah vydání | 2. 1. 2025