
Otázka, kterou se nikdo neodváží položit: Co když se budeme muset vojensky bránit proti USA?
27. 2. 2025
čas čtení
8 minut
Příklad Británie zkoumá komentátor George Monbiot. Jak by tomu asi bylo v případě Česka?
Tolik
britských zpravodajských a vojenských systémů je sdíleno nebo je zcela
závislých na USA - pokud se stanou nepřítelem, jsou již uvnitř v naší
zemi
Všichni nyní mluví o tom, jak bychom se mohli bránit
bez USA. Zdá se však, že téměř každý, kdo má ve veřejném životě slovo,
se vyhýbá mnohem větší a znepokojivější otázce: jak bychom se mohli
bránit proti USA.
Vzhledem k tomu, že
Keir Starmer je na návštěvě u dvora oranžového císaře ve Washingtonu,
zamysleme se nejprve nad možnostmi. Nemohu komentovat jejich
pravděpodobnost a vroucně doufám, že je řeší lidé, kteří mají větší
znalosti a moc než já. Jednou z nich je, že Donald Trump Vladimiru Putinovi
na Ukrajině nejen uvolní cestu, ale bude mu aktivně pomáhat. Víme, že
Trump se nesmíří s žádnou výzvou své hegemonii. Rusko není hrozbou pro
nadvládu USA, ale Evropa, jejíž společná ekonomika je podobná té
americké a která má silnou diplomatickou a globální politickou
přítomnost, by jí být mohla.
Putin již dlouho usiluje o rozbití EU a využívá k tomu evropskou krajní pravici jako své zmocněnce: proto tolik investoval do brexitu. Nyní by zase Trump mohl využít Putina jako svého zmocněnce, aby zaútočil na Evropu, konkurenční centrum moci. Pokud Trump pomůže Rusku rozmetat Ukrajinu, Putin by pak mohl dát ultimátum ostatním státům na frontě a ve východní Evropě: odejděte z EU, odejděte z NATO a staňte se klientským státem jako Bělorusko, nebo jste na řadě. V Maďarsku by na to mohl Viktor Orbán přistoupit. Pokud v květnu v Rumunsku zvítězí Călin Georgescu, mohl by také.
Jakou podobu by mohla mít americká podpora Putinovi na Ukrajině? Mohla by zahrnovat sdílení zpravodajských informací. Mohla by zahrnovat trvalé stažení satelitní internetové služby Starlink Elona Muska z Ukrajiny, která je tam strategicky klíčová, a zároveň její zpřístupnění ruským ozbrojeným silám. Americká vláda již pohrozila, že službu zruší, pokud Ukrajina nevydá své nerostné suroviny jako odškodnění za napadení. Takhle Trump funguje: vydírá zoufalé lidi, kteří se chtějí bránit imperiální válce bez ohledu na minulá spojenectví. V krajním případě by Trumpova podpora Ruska mohla zahrnovat vojenské vybavení a finanční podporu, nebo dokonce společné operace USA a Ruska v Arktidě či jinde.
Nyní zvažte naše zranitelná místa. Prostřednictvím partnerství „Five Eyes“ Spojené království automaticky sdílí s vládou USA zpravodajské informace o signálech, lidské zpravodajské informace a obranné informace. Odhalení Edwarda Snowdena ukázala, že USA se souhlasem naší vlády provádějí plošnou špionáž nevinných občanů Spojeného království. Obě vlády spolu s dalšími západními státy provozují celou řadu společných zpravodajských programů, jako jsou Prism, Echelon, Tempora a XKeyscore. Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) využívá britskou agenturu GCHQ jako subdodavatele.
Na to vše nyní dohlíží Tulsi Gabbardová, Trumpova ředitelka národních zpravodajských služeb, která má na starosti CIA, NSA a dalších 16 agentur. Poté, co přednesla konspirační výmysly zaseté syrskou a ruskou vládou, byla široce obviněna, že je „ruskou loutkou“. V jakém okamžiku dojdeme k závěru, že když Spojené království sdílí zpravodajské informace s USA, může je stejně dobře sdílet s Ruskem?
V závislosti na tom, čí definici přijmete, mají USA ve Spojeném království buď 11, nebo 13 vojenských základen a odposlouchávacích stanic. Patří mezi ně RAF Lakenheath v Suffolku, což je ve skutečnosti základna amerického letectva, z níž jsou nasazovány stíhačky F-35; RAF Menwith Hill v Severním Yorkshiru, což je ve skutečnosti základna americké NSA, která provádí vojenskou špionáž a operační podporu; RAF Croughton, částečně provozovaná CIA, která základnu údajně využívala mimo jiné ke špionáži Angely Merkelové; a RAF Fylingdales, součást americké sítě pro sledování vesmíru. Pokud se USA nyní postaví na stranu Ruska proti Spojenému království a Evropě, mohou to být stejně dobře
ruské základny a odposlouchávací stanice.
Pak se dostáváme k našim zbraňovým systémům. Jako každý, kdo nemá bezpečnostní prověrku, se nemohu kvalifikovaně vyjádřit k tomu, do jaké míry je některý z nich, ať už jaderný nebo konvenční, operačně nezávislý na USA. Ale vím, abych uvedl jen jeden příklad, že mezi klíčové součásti naší obrany patří stíhačky F-35 stealth, které byly navrženy a patentovány v USA. Jak moc budou stealth, když USA mají specifikace, sériová čísla a software, je otázka, která potřebuje naléhavou odpověď.
Stejně tak se nemohu s jistotou vyjádřit k tomu, do jaké míry mohou být zde navržené zbraně závislé na amerických centrálních procesorech a dalších digitálních technologiích nebo na amerických systémech, jako je Starlink, který vlastní Musk, nebo GPS, který vlastní americké vesmírné síly. Které z našich zbraňových systémů by mohly dosáhnout bojové připravenosti bez účasti a souhlasu USA? Které z nich by mohla americká armáda na dálku vyřadit z provozu? Přinejmenším budou USA vědět lépe než kterákoli jiná mocnost, jak s nimi bojovat, protože naše zbraně jsou víceméně stejné jako jejich. Jinými slovy, pokud jsou nyní USA naším nepřítelem, nepřítel je už uvnitř země
Ačkoli to nerad přiznávám, Velká Británie potřebuje přezbrojit (ačkoli snižování rozpočtu na zahraniční humanitární pomoc, aby se našly peníze, jak zamýšlí Keir Starmer, je překvapivě krátkozraké). K tomuto závěru jsem dospěl neochotně, když loni v červenci začala sílit Trumpova podpora. Pokud však budou Británie fatálně ohrožena průnikem USA, přezbrojení možná bude muset začít úplným opuštěním našich stávajících zbraňových a komunikačních systémů.
Možná to bude muset začít velmi brzy. Valné shromáždění OSN 24. února hlasovalo o ukrajinské rezoluci, jejímž spolupředkladatelem byla Velká Británie a další evropské země a která odsuzuje ruskou invazi. Nepřekvapivě proti ní hlasovalo Rusko, Bělorusko, Severní Korea, Maďarsko a několik malých a snadno zbabělých států. Stejně tak ale hlasovaly i USA a Izrael. To jasněji než jakýkoli jiný posun odhaluje nové uspořádání. Osa autokracie, která usnadňuje imperiální útočnou válku, stojí proti národům, které se zavázaly (i když v různé míře) k demokracii a mezinárodnímu právu.
Po mnoho let jsme byli nabádáni, abychom důvěřovali utlačovatelskému „bezpečnostnímu státu“ Spojeného království. Ano, tímto bezpečnostním státem trhá vláda USA jako rybou na udici, a to s tak katastrofálními výsledky, jako byla americko-britská invaze do Iráku. Ano, je zapojen do masového sledování vlastních občanů. Ale jeho obhájci dlouho tvrdili, že bychom to měli všechno překousnout, protože bezpečnostní stát je nezbytný pro naši obranu před nepřátelskými zahraničními aktéry. Ve skutečnosti naše zapletení, jak mnozí z nás již dlouho varují, představuje velkou hrozbu pro národní bezpečnost. Tím, že naše obrana byla tak úzce svázána s USA, vytvořily naše vlády nejistý stát.
Doufám, že nyní vidíte, jakou strašnou chybu Spojené království udělalo a jak jsme měli následovat Francii a vytvořit nezávislejší vojenský a bezpečnostní systém. Odpoutat se od USA bude obtížné a nákladné. Pokud se to nepodaří, může to mít mnohem vyšší cenu.
Zdroj v angličtině ZDE
4810
Diskuse