Podle Starmera budou Velká Británie a Francie spolupracovat s Ukrajinou na mírovém plánu, který bude předložen USA před důležitým summitem o obraně
2. 3. 2025
čas čtení
5 minut
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se připojí k evropským, kanadským a tureckým vedoucím představitelům na summitu o Ukrajině
Starmer říká, že se cítil „nepříjemně“, když sledoval hádku Zelenského a Trumpa v Bílém domě
Keir Starmer byl v BBC dotázán na zuřivou výměnu názorů mezi Volodymyrem Zelenským a Donaldem Trumpem v Bílém domě minulý týden. Přiznal, že se při sledování hádky „cítil nepříjemně“.
Britský premiér trvá na tom, že je třeba se zaměřit na „trvalý mír“ na Ukrajině, který je podle něj nezbytný pro bezpečnost Evropy.
Na otázku ohledně výměny názorů mezi Trumpem a Zelenským odpověděl, že „to nikdo nechce vidět“, a uvedl, že po ostré výměně názorů s Trumpem a Zelenským telefonicky hovořil.
Nechtěl se vyjadřovat konkrétně, ale uvedl, že cílem bylo „překlenout“ napětí, aby se všichni vrátili k „hlavnímu zaměření“, kterým je podpora Ukrajiny s cílem „zastavit boje“ v dlouhodobém horizontu.
Britský premiér Keir Starmer dnes ráno hostí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na klíčovém summitu evropských lídrů. Mezi účastníky summitu bude i polský premiér Donald Tusk, který dlouhodobě naléhá na evropské země, aby zvýšily investice do obrany.
V projevu před odletem do Londýna Tusk řekl, že „musí být jasné, že ... Polsko je na straně Ukrajiny, bez jakýchkoli ale“, a uvedl, že je to v polském národním zájmu.
Tusk rovněž důrazně uvedl, že Evropa by měla i nadále pracovat na „co nejužším spojenectví“ s USA, i když postoj americké administrativy k ukrajinsko-ruské válce „není tak jednoznačný jako náš“.
Dále hovořil o vojenském probuzení Evropy a vyzval ke zvýšení výdajů na obranu jako „dodatečné pojistce“, přičemž trval na tom, že „být soběstačný neznamená být sám“.
„Evropa, která pochopí svůj globální potenciál, svůj status supervelmoci, nebude alternativou k USA, ale nejžádanějším spojencem. To je nakonec to, co Trump chce, aby Evropa převzala mnohem větší odpovědnost za svou bezpečnost,“ řekl.
„Je to paradox, někdo na to správně upozornil, že 500 milionů Evropanů žádá 300 milionů Američanů, aby je bránili před 140 miliony Rusů,“ dodal.
Poté obsáhle citoval údaje z nejnovější zprávy Mezinárodního institutu pro strategická studia, které ukazují vojenskou převahu Evropy a Ukrajiny nad Ruskem.
Řekl také, že podpoří plán italské premiérky Giorgie Meloniové na svolání mimořádného summitu EU-USA a vyzve partnery k posílení vojenské přítomnosti na východním křídle NATO, včetně Finska, Pobaltí a Polska.
Starmer říká, že „nevěří“ Putinovi, který, jak varuje, „zaútočí znovu“, pokud k tomu dostane příležitost
Z toho vyplývá zásadní potřeba „bezpečnostních záruk“, uvedl britský premiér.
Starmer uvedl, že naopak důvěřuje Volodymyru Zelenskému a Donaldu Trumpovi. V rozhovoru pro BBC byl dotázán, zda Zelenskyj „udělal něco špatného“, a Starmer odpověděl, že ne, a dodal, že ukrajinský prezident statečně slouží své zemi jako válečný vůdce od zahájení ruské invaze v plném rozsahu v únoru 2022.
Bezpečnostní záruka USA pro Ukrajinu je předmětem „intenzivní“ diskuse
Starmer se domnívá, že Trump chce navzdory své rétorice a postoji vůči Zelenskému dosáhnout na Ukrajině trvalého míru. „S tím souhlasí všichni kromě Putina,“ řekl BBC. Pod pojmem „trvalý mír“ Starmer rozumí „americkou pojistku“ spolu s „bezpečnostními zárukami“ poskytnutými evropskými zeměmi a „silnou Ukrajinou“ vyzbrojenou obrannými schopnostmi, která by se ubránila ruské invazi.
Bezpečnostní záruky ze strany Američanů jsou předmětem „intenzivní“ diskuse, uvedl Starmer.
Vysvětlil:
Pro mě jsou složkami trvalého míru silná Ukrajina, která bude v případě potřeby bojovat dál, aby byla v pozici síly; vyjednání evropského prvku bezpečnostních záruk, a proto v této věci vysvětluji, co my uděláme a potřebujeme i americkou pojistku.
Starmer připouští, že Trump se nezavázal k americké bezpečnostní záruce (backstop) pro evropské síly na Ukrajině, ale říká, že USA a Spojené království o tom nadále jednají.
Starmer uvedl, že po rozhovorech se Zelenským a Macronem došlo k dohodě, že Spojené království spolu s Francií a „možná jednou nebo dvěma dalšími zeměmi“ bude spolupracovat s Kyjevem na zastavení války. Uvedl, že tento dohodnutý mírový plán bude předložen USA. „Myslím, že jsme udělali krok správným směrem,“ řekl Starmer v neděli v BBC.
Podle Starmera by bylo nejhorší, kdyby Rusko porušilo podmínky dohodnuté dohody o příměří.
Mám jasno v tom, že pokud má dojít k dohodě, pokud má dojít k zastavení bojů, pak musí být tato dohoda bráněna, protože nejhorší ze všech výsledků je, že dojde k dočasné pauze a pak Putin přijde znovu.
To už se v minulosti stalo. Myslím, že je to reálné riziko, a proto musíme zajistit, aby v případě dohody šlo o dohodu trvalou, nikoli o dočasnou pauzu.
Zdroj v angličtině ZDE
1968
Diskuse