V Německu se zhroutilo impérium podnikatele, který spolupracoval s ruskými miliardáři

3. 3. 2025

čas čtení 4 minuty
Obchodní impérium německého podnikatele Larse Windhorsta se skládá jako domeček z karet. Proslavil se jako teenager v 90. letech, kdy ve věku 16 let vytvořil úspěšnou technologickou společnost a předpovídalo se, že zopakuje osud Billa Gatese. Bývalý německý kancléř Helmut Kohl ho nazval zázračným dítětem a vzal ho na oficiální delegace. Windhorst byl viděn na večírcích s bývalým německým kancléřem Gerhardem Schröderem a bývalým generálním ředitelem Nord Streamu Matthiasem Warnigem. Oba byli přátelé Vladimira Putina. V Rusku si Windhorst pronajal kancelář dvě patra nad Warnigem v obchodním centru naproti Kremlu.

Nyní však tento bývalý zázrak čelí řadě žalob ze strany ruských miliardářů, rozprodává nemovitosti se slevami a bankroty jeho společností bedlivě sleduje německá prokuratura, uvádí německý časopis Manager. Windhorstova finanční společnost Tennor International Services vyhlásila v únoru v Berlíně bankrot a dvě z jejích loděnic, Flensburger Schiffbau-Gesellschaft a Nobiskrug, vyhlásily bankrot v prosinci 2024. Loděnice přestaly vyplácet mzdy, sociální příspěvky a předložily 150 exekučních příkazů. Aby je zachránili, bylo nutné přilákat veřejné peníze a zapojit německého ministra hospodářství Roberta Habecka.

Windhorstovo podnikání je ohroženo soudními spory jeho investorů. Podle zprávy novin Luzerner Zeitung dluží Windhorst, který žije ve Švýcarsku, 65,6 milionu dolarů s úroky rodákovi z Machačkaly, Gavriilu Jušvajovovi, který je v médiích nazýván "Garik Machačkala", po únorovém rozhodnutí soudu kantonu Zug. Podnikatel s majetkem kolem dvou miliard dolarů a nejednoznačnou pověstí byl propuštěn z vězení v roce 1989 po devítiletém trestu za loupež. Jušvajev je nyní známý jako investor: v roce 2010 prodal podíl ve společnosti Wimm-Bill-Dann společnosti PepsiCo za 1,1 miliardy dolarů a poté koupil akcie německé doručovací služby Delivery Hero a americké taxislužby Lyft.

Jušvajevova žaloba souvisí s nevyplacením slíbených finančních prostředků. V létě 2022 byl Windhorstův investiční fond H2O na pokraji kolapsu kvůli neúspěšným investicím do italské značky spodního prádla La Perla a německého startupu Avatera, který se zabývá chirurgickými roboty. Jušvajev chtěl od společnosti H2O získat podíly ve společnosti Avateramedical - holdingové společnosti Avatera - ve výši přibližně 65 milionů eur. Windhorst slíbil, že akcie odkoupí zpět, ale své závazky nesplnil. Jušvajevovi zůstaly odepsané akcie holdingové společnosti a prostřednictvím soudu požadoval vrácení finančních prostředků. Rakouská banka European American Investment Bank, jejímž prostřednictvím byla dohoda s Jušvajevem uzavřena, téměř okamžitě ztratila licenci kvůli špatné kontrole praní špinavých peněz.

V roce 2017 byl Windhorst u soudu s dalšími podnikateli, kteří v Rusku vydělali kapitál. Měl spor s miliardářem a Jušvajevovým partnerem v investování do amerických startupů, Leonidem Blavatnikem. Donutil Windhorsta, aby prostřednictvím soudu zaplatil dluh za dluhopisy - více než 60 milionů eur. Ve stejném roce, po soudním sporu v Londýně a zmrazení účtů a letadla, Windhorst vyrovnal dluh ve výši 66 milionů eur vůči belizské společnosti Romanello. Zdroje FT spojily posledně jmenovaného s bývalým ministrem energetiky Igorem Jusufem.

Windhorst spolupracoval i na dalších ruských projektech - jeho loděnice Nobiskrug postavila stodvaačtyřicetimetrovou plachetnici A Andreje Melničenka zabavenou v Itálii za 425 milionů dolarů, v roce 2014 se Němec podílel na restrukturalizaci dluhu zlatotěžební skupiny Petropavlovsk. V posledně jmenovaném případě mu pomáhal Artěm Volyněc, který dříve spravoval aktiva energetického holdingu En+ Group Olega Děripasky. Bývalý šéf dozorčí rady En+ Group, přítel Děripasky a britský lord Nathaniel Rothschild podal v lednu 2025 na Němce žalobu za nesplacenou půjčku.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1896

Diskuse

Obsah vydání | 4. 3. 2025