Všechno je vždycky běh na dlouhou míli

7. 10. 2012 / Boris Cvek

Aniž bych četl všechny příspěvky diskuse o tom, zda volit, nebo nevolit, a aniž bych chtěl přijít s nějakou takovou prázdnou floskulí, jako je, že každý musí začít sám u sebe, nějak se mi spojuje s nedávným pohřbem anarchisty Jakuba Poláka, že společnost může změnit pouze občanská aktivita a že tato aktivita je náročná, musí čelit protivenstvím a pro ty, kdo čekají od volby, či nevolby velké systémové změny jako lusknutím prstem, musí její plody vypadat velmi skromně.

https://www.pwf.cz/

Nicméně domnívám se, že volba, ať už kohokoli, ani nevolba, nemohou vůbec nic změnit.

Společnost dělá jinou kvas a sůl lidí, kteří to nechtějí mít lehké a usilují o podstatné změny, i když jsou třeba dlouho sami.

Doporučování snadných řešení a snadných změn je iluzí a má za cíl spíše pouhé zviditelnění se. Instituce a systémy mají tendenci degenerovat, zplošťovat se, skrývat se za floskule a mechanické fungování.

Udržovat jejich činnost smysluplnou vyžaduje často jít proti proudu, něco dlouho a namáhavě prosazovat, a pak se třeba stát obětí vlastního úspěchu a lidí, kteří se přiženou, aby na něm parazitovali (nestalo se třeba právě to V. Havlovi?).

Na tom není nic nového, dnes jsme pouze velmi netrpěliví a povrchní a chceme všechno rychle a zadarmo, bez úsilí, jedním volebním aktem, nebo neaktem.

0
Vytisknout
4400

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 8. 10. 2012