1. 10. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 10. 2003

Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje

Reportér: Zastává Vatikán oficiálně názor, že virus HIV dokáže proniknout prezervativem?

Papežův mluvčí, kardinál Alfonso Lopez Trujillo: Ano, ano. Protože to je něco, co vědecká komunita přijímá. A lékaři vědí, co říkáme. Není možno hovořit o bezpečném sexu. Měli bychom hovořit o lidských hodnotách, o rodině a o věrnosti."

Reportér: Avšak já jsem hovořil se Světovou zdravotnickou organizací a ta konstatuje, že to prostě není pravda, že by mohl virus HIV proniknout latexovou gumou, z níž se vyrábějí prezervativy.

Papežův mluvčí: No, tak to se tedy mýlí. Na takové úrovni není dialog možný, vědecky řečeno. Protože to je lehce zjistitelný fakt.

Afriku postihla pandemie AIDS nejsilněji. A právě tam ignoruje katolická církev široce přijímané vědecké důkazy o AIDS. V Keni umírá někdo na AIDS každé dvě minuty. Podle odhadů je až pětina Keňanů nositelem viru HIV. V Rakvářské ulici v Nairobi je nyní 16 výrobců rakví - před deseti lety tam byli jen tři.

Světová zdravotnická organizace doporučuje, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout AIDS, je abstinence nebo monogamie s nenakaženým partnerem. Také doporučuje kondomy, které podle ní podstatně snižují riziko nákazy HIV. Avšak v Keni jsou kondomy nepopulární.

Přinášíme několik citací z pětapadesátiminutového dokumentárního filmu televize BBC "Sex and the Holy City", který se vysílal v neděli 13. 10. večer. - V rozvinutějších částech světa lidé tyto nesmysly katolické církve prostě ignorují. V Africe však nikoliv. A tak tam umírají - ve velkých počtech - lidé.

Podrobnosti v angličtině BBC BBC
názory diváků na tento televizní pořad - moderované fórum BBC - v angličtině ZDE
(Někteří) katolíci tam společnosti BBC ostře nadávají, jiní čtenáři jí blahopřejí k vynikajícímu pořadu.

Lidé si tam myslí, že kondomy nejsou bezpečné. Tak je neradi užívají.

Asi třetina Keňanů jsou katolíci a mnoho klinik, nemocnic a škol je tam katolických. Katolická církev podporuje abstinenci a věrnost v manželství, nepodporuje však kondomy. Vatikánská doktrína je proti užívání kondomů. Zdůrazňuje, že rozbíjejí spojení mezi láskou a plozením dětí.

Někteří kněží se celé věci vyhýbají tím, že konstatují, že je to věc svědomí. Nikoliv však arcibiskup z Nairobi:

Arcibiskup: Katolická církev nepodporuje užívání kondomů za žádných okolností. HIV a AIDS se šíří právě proto, že jsou k dispozici kondomy.

Reportér: Vy si myslíte, že prezervativy způsobují AIDS?

Arcibiskup: Ano. Vysvětlím vám to. Dáte mladému Keňanovi prezervativ. Oni si myslí, že je to chrání, ale ono je to nechrání. Chápete?

Reportér: Podle vás by nikdo neměl používat kondomy?

Arcibiskup:Nikdo by je neměl používat. Neměly by se vůbec vyrábět.

Reportér: Neměly by se vyrábět?

Arcibiskup: Ano.

Reportér: Nikdo by je neměl užívat?

Arcibiskup: Ano.

Reportér: Ani lidi, kteří nejsou katolíci?

Arcibiskup: Týká se to všech. Boží zákony se týkají všech.

Katoličtí biskupové v Keni vydali brožuru, která tvrdí, že latexová guma, z níž se vyrábějí prezervativy, je porézní a prostřednictvím těchto miniaturních otvorů dokáže virus HIV během pohlavního styku kondomem proniknout. Přečetli jsme to Světové zdravotnické organizaci. Ta konstatovala, že to prostě není pravda.

Reportér: To je přece vědecký nesmysl.

Arcibiskup: Vědecký nesmysl? Ne, je to pravda. Prezervativy jsou defektní.

Reportér: Tady není nic napsáno o defektních prezervativech. Píše se tu, že prý latexová guma je porézní a skrze prezervativy tak dokáží proniknout viry -

Arcibiskup: Znamená to, že kondomy nejsou spolehlivé.

Reportér: Tady píšete o latexové gumě. Píšete, že viry dokáží proniknout latexovou gumou. To je nesmysl.

Arcibiskup: Jen požádejte nějakého vědce, ať se vám na to podívá.

Reportér:Pane arcibiskupe, s největší úctou vám musím říct, že šíříte pověry a nevědomost.

Arcibiskup: Nešíříme nevědomost. Ono se ukáže v dlouhodobé perspektivě, že jsme jediní lidé, kteří mají v této věci pravdu.

Nejautoritativnější zpráva z poslední doby pochází od amerického Státního institutu pro zdravotnictví. V té zprávě se praví, že "nepoškozené prezervativy jsou pro i ten nejmenší pohlavně šiřitelný virus nepropustné" a že "systematické užívání prezervativů chrání před virem HIV." Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že je nesmírně důležité, aby se doporučovalo používání prezervativů proti šíření viru HIV/AIDS.

V roce 1996 zorganizoval kardinál Atonga, nejvyšší katolický církevní hodnostář v Keni, symbolické pálení prezervativů na hranici.(záběry pálení kondomů)

V Africe čelí miliony osob smrti na nemoc AIDS. Zde v Keni pálí katolická církev prezervativy a literaturu o bezpečném pohlavním styku.

Pálení kondomů se účastnil i významný katolický gynekolog: "Byl to obyčejný táborák. Přišlo téměř 10 000 lidí. Prostí lidé z vesnic. Byl jsem přítomen. Musím být přítomen. Musím dávat lidem příklad. Diskutovali jsme o prezervativech. Měli jsme vědecké přednášky. Měli jsme sociální přednášky. Symbolicky jsme zlo, jímž je prezervativ, zakázali."

Den cesty od Nairobi je vesnice Luak, na březích Viktoriina jezera. V Keni není státní zdravotnictví a katolická církev tam hraje klíčovou roli - poskytuje lidem zdravotní péči, stará se o ně a poskytuje jim vzdělání. Sestra Viktorína Cough vede místní katolickou kliniku. Na AIDS jí zemřeli bratr a sestra. Podle odhadů je tu virem HIV nakaženo 40 procent dívek. Ale církevní postoj proti kondomům je mezi obyvatelstvem velmi silný.

Co říkají jeptišky pacientům, kteří už jsou nakaženi virem HIV? Sestra Viktorína nás pozvala na návštěvu do rodiny, kde je Matthias, místní sbormistr, nakažen virem HIV už šest let.

Nákladné léky proti AIDS si Matthias může dovolit jen s velkými potížemi. Doufá, že jeho manželka ještě od něho nákazu nedostala.

Reportér: Sestřičko, co doporučujete Matthiasovi a jeho paní?

Zdravotní sestra: Radím jim, aby se modlili. Protože už se nic jiného nedá dělat, už tu nákazu má. Jeho manželka situaci přijala. Měli by se dál navzájem milovat a být si věrní.

Reportér: Řekněte mi, Matthiasi, jak to ovlivnilo vaše manželství. Musí to být pro vás těžké.

Matthias: Je to těžké, ale musíme to zvládnout. Protože když se nebudeme kontrolovat, víme, že existuje to riziko. Vím, že existují prezervativy, ale ty používat nemůžeme.

Reportér: Nemůžete používat prezervativy? Proč ne?

Matthias: Církev nás varuje, že nejsou stoprocentně bezpečné, že jsou v prezervativech otvory.

Reportér: Otvory v prezervativech? - Sestřičko, co si myslíte o tom, co nám tady Matthias říká?

Zdravotní sestra: Prezervativy mohou prasknout a je pravda, že jimi dokáže ten virus proniknout. Jsou tam ty otvory. Jedinou možností je, že se musejí ovládat.

Reportér: Je možné používat prezervativy, když se používají správně? Když fungují? Je dobré je používat?

Zdravotní sestra: Nevidím důvodu, proč by se kdy měly používat prezervativy.

Skutečně tragické je, že zdravotní sestry zde se zdají být laskavé, inteligentní, pracovité a mohly by být první frontovou linií v boji proti AIDS. A namísto toho tu šíří pověry, pokračoval v pořadu na místní klinice reportér ve svém komentáři:

Zaznamenali jsme toto tvrzení od katolíků ještě na dvou dalších kontinentech. Od šéfa klinik pro-life na Filipínách, v Manila City:

"Prezervativy jsou z gumy a virus AIDS jimi dokáže proniknout."

A totéž tvrzení jsme slyšeli od kardinála v Nikaragui:

"Když jsem studoval genetiku, bylo nám řečeno, že virus AIDS můžeme dostat, protože proniká i skrze chirurgické lékařské rukavice. A ty jsou méně porézní než prezervativy."

Je zjevné, že tato pozoruhodná tvrzení šíří vlivní katolíci po celém světě. Zeptali jsme se tedy papežova mluvčího pro otázky rodiny, kardinála Alfonsa Lopeze Trujilla, zda to je také oficiální názor Vatikánu:

Reportér: Zastává Vatikán oficiálně názor, že virus HIV dokáže proniknout prezervativem?

Papežův mluvčí: Ano, ano. Protože to je něco, co vědecká komunita přijímá. A lékaři vědí, co říkáme. Není možno hovořit o bezpečném sexu. Měli bychom hovořit o lidských hodnotách, o rodině a o věrnosti."

Reportér: Avšak já jsem hovořil se Světovou zdravotnickou organizací a ta konstatuje, že to prostě není pravda, že virus HIV může proniknout latexovou gumou, z níž se vyrábějí prezervativy.

Papežův mluvčí: No, tak to se tedy mýlí. Na takové úrovni není dialog možný, vědecky řečeno. Protože to je lehce zjistitelný fakt.

V Keni postihuje papežovo tvrdohlavé odmítání prezervativů životy lidí.

                 
Obsah vydání       1. 10. 2009
1. 10. 2009 Internet posiluje cenzuru
1. 10. 2009 Sebevraždy aneb co nás čeká a nemine Miloslav  Štěrba
1. 10. 2009 Jak nezvolit nechtěnou vládu II. Tomáš  Krček, Ladislav  Žák
1. 10. 2009 Církev není hloupá
1. 10. 2009 Efektivita kondomů při prevenci nákazy HIV
1. 10. 2009 Latexové kondomy jsou vysoce efektivní při ochraně před HIV
1. 10. 2009 O roli katolické církve v Africe Jan  Čulík
1. 10. 2009 O zlém papeži a dobrých kondomech? Jan  Čulík
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje
1. 10. 2009 Izrael odmítá Goldstoneovu zprávu o vojenské operaci v Gaze Daniel  Veselý
1. 10. 2009 Protest jako hrozba národní bezpečnosti
29. 9. 2009 Michael  Marčák
1. 10. 2009 Skrytý fundamentalismus v srdci americké politické moci Greg  Evans
1. 10. 2009 Amerika se vzdává kontroly nad internetem
1. 10. 2009 Americký diplomat donucen opustit Afghánistán, protože kritizoval vládní korupci
1. 10. 2009 EU: Gruzie válkou proti Rusku porušila mezinárodní právo
30. 9. 2009 Katyň a Kozí Hory
1. 10. 2009 Past pro maturanty, neboli Co se stalo s nedomyšleným plánem na zkrácení školní docházky? Uwe  Ladwig
1. 10. 2009 Loňské Řebíčkovy výhrůžky omezují svobodu projevu
30. 9. 2009 Ratzinger a jeho mrtvoly
30. 9. 2009 Poznámka k dezinterpretaci Marxe Pavel  Urban
30. 9. 2009 Dolejš, Milota, Šustr a ostatní Boris  Cvek
30. 9. 2009 Evropa nechce platit za neodebraný ruský plyn
30. 9. 2009 Je Akademie věd České republiky reziduem „socialistického krmníku“? Anděla  Horová
30. 9. 2009 Irské referendum o Lisabonské smlouvě
30. 9. 2009 Americký Senát odmítl návrh na zavedení státní zdravotní péče
30. 9. 2009 Jordánsko propojí Rudé a Mrtvé moře
30. 9. 2009 PACE přijalo rezoluci kritizující Rusko
30. 9. 2009 Senát vrací do hry vyvlastňovací zákon
29. 9. 2009 Rudí jakobíni Štěpán  Kotrba
29. 9. 2009 S kudlou na safari Jan  Sýkora
29. 9. 2009 Nečas bez konce aneb Arytmie reálného kapitalismu Karel  Dolejší
29. 9. 2009 Zachránce Gruzie?
29. 9. 2009 Válka proti řeči
29. 9. 2009 Den české státnosti Ladislav  Žák
29. 9. 2009 Hlavní roli na německé levici přebírá Die Linke
29. 9. 2009 PACE vyzývá Rusko, aby do konce roku vpustilo pozorovatele do Abcházie a Jižní Osetie
1. 9. 2009 Hospodaření OSBL za srpen 2009

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
27. 2. 2006 Kdy už si český podnikatel, právník, soudce či jiný „mocný buran“ konečně koupí obraz nebo sochu? Jan  Paul

Léková politika, zdravotnictví RSS 2.0      Historie >
4. 9. 2009 Jak vysoký je "limit" 5000 Kč za zdravotnické poplatky?   
26. 8. 2009 Amerika je daleko drsnější společnost, než bychom my kdy tolerovali v Evropě   
31. 7. 2009 Mít duševní poruchu je „normální“ Ivan  David
14. 5. 2009 Americká zdravotnická lobby straší občany britským státním zdravotnictvím   
6. 3. 2009 Co s odpovědností za nežádoucí reakce? Petr  Wagner
14. 2. 2009 Obří farmaceutická firma poskytne světovým chudým léky za nízké ceny   
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
21. 1. 2009 Tomáš Cikrt: Nebyl jsem zanícený svazák   
17. 9. 2008 "Ty léky by měly být k dispozici pro všechny, anebo by neměly být k dispozici." Boris  Cvek
5. 9. 2008 Strašidelné představy lékařů Petr  Wagner
18. 8. 2008 Diag Human Petr  Wagner
28. 7. 2008 Sedm pohledů na české zdravotnictví   
22. 7. 2008 Ministerstvo zdravotnictví rekordmanem v nečinnosti Aleš  Uhlíř

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
1. 10. 2009 O roli katolické církve v Africe Jan  Čulík
1. 10. 2009 O zlém papeži a dobrých kondomech? Jan  Čulík
1. 10. 2009 Efektivita kondomů při prevenci nákazy HIV   
30. 9. 2009 Ratzinger a jeho mrtvoly   
29. 9. 2009 Michael  Marčák
4. 6. 2009 Katolíci se politizují - ke své vlastní škodě Štěpán  Kotrba
23. 5. 2009 Peníze lidovcům nedocházejí, ale docházejí Štěpán  Kotrba
12. 4. 2009 Obamovi: Zrušte americké diplomatické zastoupení ve Vatikánu Štěpán  Kotrba
9. 4. 2009 Vatikán je mimo v názorech na homosexuály, tvrdí Blair před velikonocemi   
27. 3. 2009 Když ateista čte Bibli Pavel  Urban
21. 3. 2009 Proč chce Štěpán Kotrba potlačovat katolickou církev?   
20. 3. 2009 Kdo je tu vlastně křesťan? Tomáš  Koloc
20. 3. 2009 Svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého   
20. 3. 2009 Svoboda křesťanky končí tam, kde začíná svoboda křesťana Štěpán  Kotrba
20. 3. 2009 Nejnovější lidovecký vynález: volební právo rodiny Štěpán  Kotrba