13. 10. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 10. 2003

Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje

Reportér: Zastává Vatikán oficiálně názor, že virus HIV dokáže proniknout prezervativem?

Papežův mluvčí, kardinál Alfonso Lopez Trujillo: Ano, ano. Protože to je něco, co vědecká komunita přijímá. A lékaři vědí, co říkáme. Není možno hovořit o bezpečném sexu. Měli bychom hovořit o lidských hodnotách, o rodině a o věrnosti."

Reportér: Avšak já jsem hovořil se Světovou zdravotnickou organizací a ta konstatuje, že to prostě není pravda, že by mohl virus HIV proniknout latexovou gumou, z níž se vyrábějí prezervativy.

Papežův mluvčí: No, tak to se tedy mýlí. Na takové úrovni není dialog možný, vědecky řečeno. Protože to je lehce zjistitelný fakt.

Afriku postihla pandemie AIDS nejsilněji. A právě tam ignoruje katolická církev široce přijímané vědecké důkazy o AIDS. V Keni umírá někdo na AIDS každé dvě minuty. Podle odhadů je až pětina Keňanů nositelem viru HIV. V Rakvářské ulici v Nairobi je nyní 16 výrobců rakví - před deseti lety tam byli jen tři.

Světová zdravotnická organizace doporučuje, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout AIDS, je abstinence nebo monogamie s nenakaženým partnerem. Také doporučuje kondomy, které podle ní podstatně snižují riziko nákazy HIV. Avšak v Keni jsou kondomy nepopulární.

Přinášíme několik citací z pětapadesátiminutového dokumentárního filmu televize BBC "Sex and the Holy City", který se vysílal v neděli 13. 10. večer. - V rozvinutějších částech světa lidé tyto nesmysly katolické církve prostě ignorují. V Africe však nikoliv. A tak tam umírají - ve velkých počtech - lidé.

Podrobnosti v angličtině BBC BBC
názory diváků na tento televizní pořad - moderované fórum BBC - v angličtině ZDE
(Někteří) katolíci tam společnosti BBC ostře nadávají, jiní čtenáři jí blahopřejí k vynikajícímu pořadu.

Lidé si tam myslí, že kondomy nejsou bezpečné. Tak je neradi užívají.

Asi třetina Keňanů jsou katolíci a mnoho klinik, nemocnic a škol je tam katolických. Katolická církev podporuje abstinenci a věrnost v manželství, nepodporuje však kondomy. Vatikánská doktrína je proti užívání kondomů. Zdůrazňuje, že rozbíjejí spojení mezi láskou a plozením dětí.

Někteří kněží se celé věci vyhýbají tím, že konstatují, že je to věc svědomí. Nikoliv však arcibiskup z Nairobi:

Arcibiskup: Katolická církev nepodporuje užívání kondomů za žádných okolností. HIV a AIDS se šíří právě proto, že jsou k dispozici kondomy.

Reportér: Vy si myslíte, že prezervativy způsobují AIDS?

Arcibiskup: Ano. Vysvětlím vám to. Dáte mladému Keňanovi prezervativ. Oni si myslí, že je to chrání, ale ono je to nechrání. Chápete?

Reportér: Podle vás by nikdo neměl používat kondomy?

Arcibiskup:Nikdo by je neměl používat. Neměly by se vůbec vyrábět.

Reportér: Neměly by se vyrábět?

Arcibiskup: Ano.

Reportér: Nikdo by je neměl užívat?

Arcibiskup: Ano.

Reportér: Ani lidi, kteří nejsou katolíci?

Arcibiskup: Týká se to všech. Boží zákony se týkají všech.

Katoličtí biskupové v Keni vydali brožuru, která tvrdí, že latexová guma, z níž se vyrábějí prezervativy, je porézní a prostřednictvím těchto miniaturních otvorů dokáže virus HIV během pohlavního styku kondomem proniknout. Přečetli jsme to Světové zdravotnické organizaci. Ta konstatovala, že to prostě není pravda.

Reportér: To je přece vědecký nesmysl.

Arcibiskup: Vědecký nesmysl? Ne, je to pravda. Prezervativy jsou defektní.

Reportér: Tady není nic napsáno o defektních prezervativech. Píše se tu, že prý latexová guma je porézní a skrze prezervativy tak dokáží proniknout viry -

Arcibiskup: Znamená to, že kondomy nejsou spolehlivé.

Reportér: Tady píšete o latexové gumě. Píšete, že viry dokáží proniknout latexovou gumou. To je nesmysl.

Arcibiskup: Jen požádejte nějakého vědce, ať se vám na to podívá.

Reportér:Pane arcibiskupe, s největší úctou vám musím říct, že šíříte pověry a nevědomost.

Arcibiskup: Nešíříme nevědomost. Ono se ukáže v dlouhodobé perspektivě, že jsme jediní lidé, kteří mají v této věci pravdu.

Nejautoritativnější zpráva z poslední doby pochází od amerického Státního institutu pro zdravotnictví. V té zprávě se praví, že "nepoškozené prezervativy jsou pro i ten nejmenší pohlavně šiřitelný virus nepropustné" a že "systematické užívání prezervativů chrání před virem HIV." Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že je nesmírně důležité, aby se doporučovalo používání prezervativů proti šíření viru HIV/AIDS.

V roce 1996 zorganizoval kardinál Atonga, nejvyšší katolický církevní hodnostář v Keni, symbolické pálení prezervativů na hranici.(záběry pálení kondomů)

V Africe čelí miliony osob smrti na nemoc AIDS. Zde v Keni pálí katolická církev prezervativy a literaturu o bezpečném pohlavním styku.

Pálení kondomů se účastnil i významný katolický gynekolog: "Byl to obyčejný táborák. Přišlo téměř 10 000 lidí. Prostí lidé z vesnic. Byl jsem přítomen. Musím být přítomen. Musím dávat lidem příklad. Diskutovali jsme o prezervativech. Měli jsme vědecké přednášky. Měli jsme sociální přednášky. Symbolicky jsme zlo, jímž je prezervativ, zakázali."

Den cesty od Nairobi je vesnice Luak, na březích Viktoriina jezera. V Keni není státní zdravotnictví a katolická církev tam hraje klíčovou roli - poskytuje lidem zdravotní péči, stará se o ně a poskytuje jim vzdělání. Sestra Viktorína Cough vede místní katolickou kliniku. Na AIDS jí zemřeli bratr a sestra. Podle odhadů je tu virem HIV nakaženo 40 procent dívek. Ale církevní postoj proti kondomům je mezi obyvatelstvem velmi silný.

Co říkají jeptišky pacientům, kteří už jsou nakaženi virem HIV? Sestra Viktorína nás pozvala na návštěvu do rodiny, kde je Matthias, místní sbormistr, nakažen virem HIV už šest let.

Nákladné léky proti AIDS si Matthias může dovolit jen s velkými potížemi. Doufá, že jeho manželka ještě od něho nákazu nedostala.

Reportér: Sestřičko, co doporučujete Matthiasovi a jeho paní?

Zdravotní sestra: Radím jim, aby se modlili. Protože už se nic jiného nedá dělat, už tu nákazu má. Jeho manželka situaci přijala. Měli by se dál navzájem milovat a být si věrní.

Reportér: Řekněte mi, Matthiasi, jak to ovlivnilo vaše manželství. Musí to být pro vás těžké.

Matthias: Je to těžké, ale musíme to zvládnout. Protože když se nebudeme kontrolovat, víme, že existuje to riziko. Vím, že existují prezervativy, ale ty používat nemůžeme.

Reportér: Nemůžete používat prezervativy? Proč ne?

Matthias: Církev nás varuje, že nejsou stoprocentně bezpečné, že jsou v prezervativech otvory.

Reportér: Otvory v prezervativech? - Sestřičko, co si myslíte o tom, co nám tady Matthias říká?

Zdravotní sestra: Prezervativy mohou prasknout a je pravda, že jimi dokáže ten virus proniknout. Jsou tam ty otvory. Jedinou možností je, že se musejí ovládat.

Reportér: Je možné používat prezervativy, když se používají správně? Když fungují? Je dobré je používat?

Zdravotní sestra: Nevidím důvodu, proč by se kdy měly používat prezervativy.

Skutečně tragické je, že zdravotní sestry zde se zdají být laskavé, inteligentní, pracovité a mohly by být první frontovou linií v boji proti AIDS. A namísto toho tu šíří pověry, pokračoval v pořadu na místní klinice reportér ve svém komentáři:

Zaznamenali jsme toto tvrzení od katolíků ještě na dvou dalších kontinentech. Od šéfa klinik pro-life na Filipínách, v Manila City:

"Prezervativy jsou z gumy a virus AIDS jimi dokáže proniknout."

A totéž tvrzení jsme slyšeli od kardinála v Nikaragui:

"Když jsem studoval genetiku, bylo nám řečeno, že virus AIDS můžeme dostat, protože proniká i skrze chirurgické lékařské rukavice. A ty jsou méně porézní než prezervativy."

Je zjevné, že tato pozoruhodná tvrzení šíří vlivní katolíci po celém světě. Zeptali jsme se tedy papežova mluvčího pro otázky rodiny, kardinála Alfonsa Lopeze Trujilla, zda to je také oficiální názor Vatikánu:

Reportér: Zastává Vatikán oficiálně názor, že virus HIV dokáže proniknout prezervativem?

Papežův mluvčí: Ano, ano. Protože to je něco, co vědecká komunita přijímá. A lékaři vědí, co říkáme. Není možno hovořit o bezpečném sexu. Měli bychom hovořit o lidských hodnotách, o rodině a o věrnosti."

Reportér: Avšak já jsem hovořil se Světovou zdravotnickou organizací a ta konstatuje, že to prostě není pravda, že virus HIV může proniknout latexovou gumou, z níž se vyrábějí prezervativy.

Papežův mluvčí: No, tak to se tedy mýlí. Na takové úrovni není dialog možný, vědecky řečeno. Protože to je lehce zjistitelný fakt.

V Keni postihuje papežovo tvrdohlavé odmítání prezervativů životy lidí.

                 
Obsah vydání       13. 10. 2003
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje
13. 10. 2003 Británie: Katastrofická vize moderní západní společnosti
10. 10. 2003 Slaný: Past sklapla, začíná válka paragrafů Štěpán  Kotrba
13. 10. 2003 Komunisté se v minulosti o občany starali lépe než současní sociální demokraté Josef  Trnka
12. 10. 2003 Stane se internet jen nástrojem šíření americké kultury?
13. 10. 2003 Irácké hnutí odporu se zaměřilo proti CIA
13. 10. 2003 Stížnost Radě České televize na Člověka v tísni Štěpán  Kotrba
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"
10. 10. 2003 Olomoucká diskuse o EU: České strachy jsou zbytečné Martin  Myant
10. 10. 2003 Proč zaostáváme za Evropou, do které vstupujeme Štěpán  Kotrba
9. 10. 2003 Vzestup a pád českého kapitalismu Růžena  Vintrová
10. 10. 2003 Tvrdost, která se nám nevyplatí Jan  Čulík
9. 10. 2003 Finanční příspěvek na provoz BL
1. 10. 2003 Hospodaření OSBL za září 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2003 Británie: Katastrofická vize moderní západní společnosti   
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
12. 10. 2003 Stane se internet jen nástrojem šíření americké kultury?   
10. 10. 2003 Olomoucká diskuse o EU: České strachy jsou zbytečné Martin  Myant
10. 10. 2003 Tvrdost, která se nám nevyplatí Jan  Čulík
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   
9. 10. 2003 Vzestup a pád českého kapitalismu Růžena  Vintrová
9. 10. 2003 Co nejmenší role státu v informatice a telekomunikacích Mirek  Topolánek
8. 10. 2003 Zdravotnictví: Odvaha neřešit Ivan  David
8. 10. 2003 Pochybnosti o iráckém nálezu: zkumavka s botulinem byla deset let stará   
8. 10. 2003 Na obranu hypotetických otázek Martin  Kloubek
7. 10. 2003 Britský TV reportér spáchal sebevraždu kvůli své zfalšované reportáži   
7. 10. 2003 Michael Moore: Sedm otázek pro George Bushe
Bin Ladinovi vlastní i část Microsoftu
  
7. 10. 2003 Dosud jsme nenašli žádné irácké ZHN. Proč?   
7. 10. 2003 O raji a moci Martin  Muránsky

Léková politika, zdravotnictví RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   
7. 10. 2003 První mužská, "stoprocentně spolehlivá" antikoncepce   
15. 7. 2003 OČKOVACÍ KALENDÁŘ pravidelného očkování v České republice   
19. 5. 2003 V úterý se bude na ministerstvu zdravotnictví opět rozhodovat o životě a smrti Štěpán  Kotrba
8. 2. 2003 Evropská unie nechce monopoly: Pfizera vyšetřuje Evropská komise, jeho akcie klesají Radek  Mokrý
6. 2. 2003 Každý máme svůj "byznys" Jiří  Matějka
6. 2. 2003 Ministryně zdravotnictví šíří nepřesnosti Pavol  Mazan
4. 2. 2003 Pfizer v Týdnu: Láska na první pohled Radek  Mokrý
4. 2. 2003 Ministryně zdravotnictví: Pfizer nabízí v ČR řadu svých léčiv za ceny vyšší než v Německu, Velké Británii a Francii... Radek  Mokrý
31. 1. 2003 Koniec čiernej diery?
Reforma v zdravotníctve po sto dňoch vládnutia pravicovej vlády
Ludmila  Lysinová
15. 1. 2003 I na ženách se teď zkouší viagra...   
3. 12. 2002 EU rozšířila zákaz reklamy na tabákové výrobky   
2. 12. 2002 Ohlédnutí: Stará struktura nového rozpočtu Martin  Kunštek

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
13. 10. 2003 Manipulativní zpravodajství už i v Britských listech? Pavel  Mareš
13. 10. 2003 Keňan s AIDS: Nesmím používat prezervativy, katolická církev to zakazuje   
10. 10. 2003 Vatikán: "Nepoužívejte prezervativy, nechrání před AIDS"   
18. 8. 2003 Vatikán nařídil biskupům, aby utajovali sexuální zneužívání, páchané katolickými kněžími   
12. 8. 2003 Dokument úzkoprsého fanatizmu Radovan  Geist
11. 8. 2003 Cár Mikuláš II. a cisár Karol - čudní svätci Peter  Abelard
5. 8. 2003 Kladivo na ...?! Ladislav  Žák
1. 8. 2003 Hans Küng -- verný burič Karol  Moravčík
1. 8. 2003 Na katolíckom Slovensku je pouličná evanjelizácia stále škandalózna Martina  Nemethová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
24. 7. 2003 Bostonští katoličtí kněží "sexuálně zneužívali stovky dětí"   
22. 7. 2003 Katedrála Sv. Víta: Přítomnost je následkem minulosti Tomáš  Boněk
17. 7. 2003 Šílený Bush a jeho Bůh Bushka  Bryndová
16. 7. 2003 Kto zabudol na ostatné viery? Jana  Matúšová
10. 7. 2003 Novela interrupčného zákona sa dostala tam, kde nemala byť Branislav  Kuruc