Rodí se noví političtí vězni?

15. 2. 2012 / Aleš Uhlíř

čas čtení 4 minuty

Každý se jistě před volbami setkal s plakáty politických stran, které kolemjdoucí nějakým způsobem "vylepšili". Spousta kandidátů si o nějaký ten slogan nebo malůvku doslova koleduje. Někdo se plakátu s kandidátem křečovitě vystupujícím v maškaře jako spravedlivý Robin Hood zasměje, jiný mu tam něco připíše. To a nic jiného udělal na asi 30 předvolebních plakátech ODS, ČSSD a KDU-ČSL v autobusech MHD v Olomouci devětadvacetiletý řidič autobusu Roman Smetana. Politikům přimalovával tykadla a nazýval je lháři, zloději, korupčníky a prostitutkami. Udal jej ale kolega. Snad se to dalo vyřídit jako přestupek ve správním řízení, avšak vznikl kolem toho poprask, ODS jako jediná politická strana vyčíslila škodu 15 000 Kč a věc se dostala k trestnímu soudu, k soudkyni Okresního soudu v Olomouci Markétě Langerové.

Výbor na obranu Romana Smetany (VORS)

15. 2. 2012 / Milan Daniel

čas čtení 3 minuty

Někdy v roce 1972, tedy před čtyřiceti lety, jsem ve věznici na Borech inicioval vznik Klubu Marie Dojčárové. Marie Dojčárová byla předsedkyní senátu Nejvyššího soudu, která soudila zvlášť zatvrzelé zločince za podvracení republiky, trestný čin podle tehdy platného §98 trestního zákona.

Inspirován touto životní zkušeností nezakládám nyní Klub Markéty Langerové, soudkyně, která odsoudila třicetiletého olomouckého řidiče Romana Smetanu, ale výbor na podporu řečeného chlapíka. Roman Smetana si takovou podporu za svůj životní postoj, odvahu a vytrvalost, s níž se odmítá podřídit systému, jenž povoluje hru na demokracii, ale pohoršuje se nad tím, když to někdo začne brát vážně, více než zaslouží.

Evropská ekonomika padá - poprvé od roku 2009

15. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Evropská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vykázala záparný růst - nakonec menší než ekonomové předpovídali, protože situace v Německu a Francii celkový výsledek vylepšila. Jedná se o první hospodářský pokles celého regionu od roku 2009.

OECD: České školství upadá

15. 2. 2012 / Emil Ruml

čas čtení 4 minuty

Dovolil jsem si vypůjčit titulek z dnešních zpráv. Ten titulek dál pokračuje: Tady je 17 kroků k záchraně. Hlavní motiv všech sedmnácti doporučení expertů, jak říká autor příspěvku Petr Holub, zní: "Nejdřív musíte říci, co vlastně chcete udělat, a pak musíte kontrolovat, jestli to opravdu děláte a jestli má vaše práce výsledky."

Írán ukončil dodávky ropy do šesti evropských zemí

15. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Írán v reakci na sankce EU postihující energetický a bankovní sektor přerušil dodávky ropy do šesti evropských zemí. EU nedávno schválila embargo na dovoz íránské ropy, to však má být v plném rozsahu uplatňováno teprve od června.

Projekt plynovodu Nabucco utrpěl fiasko

15. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Ázerbádžán a Turecko se chystají realizovat projekt výstavby Transanatolského plynovodu. Ázerbájdžánská státní společnost Azerbajdžana (GNKAR) v nejbližší době oznámí trasu druhé části produktovodu. Zvažovaných tras je několik a zatím je těžké odhadnout, která dostane přednost. Nicméně už lze hovořit o tom, že z konkurenčního boje vypadl projekt Nabucco podporovaný EU. Na to ukazují vyjádření v ázerbájdžánském listu Bakinskij rabočij, který je hlásnou troubou prezidenta Ilchama Alijeva.

Za svobodné vysoké školy

14. 2. 2012

čas čtení 3 minuty



tisková zpráva iniciativy Za svobodné vysoké školy

Iniciativa Za svobodné vysoké školy vznikla před několika týdny s cílem, který si dala až do názvu: usilovat o zachování svobodných vysokých škol a jejich samosprávy. Zároveň chceme aktivně bránit přijetí současných návrhů reforem prosazovaných MŠMT a vládou. Během krátké doby se iniciativa, která sdružuje studenty i pedagogy napříč obory, rozrostla z Prahy do dalších měst a dnes působí také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci a Plzni.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Mormoni posmrtně pokřtili rodiče Simona Wiesenthala

15. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Představitelé Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů (mormonů) se omluvili rodině Simona Wiesenthala - muže, který přežil holocaust a poté se proslavil jako "lovec nacistů", jichž celou řadu pohnal před soud. Wiesenthalovi rodiče totiž byli v lednu v mormonské svatyni posmrtně pokřtěni na mormony.

Znečištění vzduchu výrazně zvyšuje riziko infarktu

15. 2. 2012

čas čtení 2 minuty

Znečištění vzduchu oxidem uhelnatým, oxidem dusičitým, oxidem siřičitým a pevnými částicemi výrazně zvyšuje krátkodobé riziko infarktu myokardu. Ukázala to metastudie analyzující data z 34 jednotlivých studií zdravotních dopadů znečištění, kterou publikuje únorové vydání časopisu Journal of the American Medical Association (JAMA).

Stanovisko KŽP AV ČR k hlasování PSP ČR k zákonu o ochraně ovzduší ze dne 10. 2. 2012

15. 2. 2012

čas čtení 3 minuty

Průmyslové znečištění ovzduší začíná opět být u nás nejvážnější hrozbou životnímu prostředí a obyvatelstvu zejména v regionech zatížených těžkým průmyslem.

Se značným zneklidněním pozorujeme opětovné zhoršování kvality ovzduší  a životního prostředí v České republice v posledních letech. Týká se především jemných prachových částic PM10 a PM2.5, na které se váží zdraví nebezpečné látky.

POZVÁNKA:

Diskuse thinktanku CESTA "Jakou reformu pro české vysoké školy?"

14. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Think-tank CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii si Vás dovoluje pozvat na první veřejnou diskusi v roce 2012, která se koná

ve čtvrtek 16. února 2012 od 17:00

malý sál Ústřední knihovny, Mariánské náměstí 1, Praha 1

Účast v panelu přislíbili: Marcel Chládek, František Ježek, Jiří Nantl, Tereza Stöckelová, Stanislav Štech

diskusi moderuje Vít Klepárník

Našel Island nové řešení hospodářských problémů?

14. 2. 2012 / Miloš Kaláb

čas čtení 6 minut

Více než 27 tisíc islandských občanů podepsalo petici, v níž žádají odcházejícího prezidenta Ólafura Grímssona, aby se ucházel o neobvyklý čtvrtý termín. V zemi o 320 tisících obyvatel podepsalo petici opravdu hodně lidí. Prezident se totiž proslavil tím, že zabránil Británii a Holandsku, aby z Islandu získaly velkou část peněz, které dlužila jedna jedna z islandských bank. Tři roky po kolapsu islandského hospodářství se situace obrátila k lepšímu zatímco americké hospodářství stagnuje a Evropská unie se potýká se škrty.

Řecko a návrat ekonomické spirály smrti

14. 2. 2012

čas čtení 4 minuty

V druhé polovině roku 2008 se obávali ústřední bankéři po celém světě, že se blíží spirála smrti. Kolapsu bylo zabráněno v důsledku soustředěných nápravných opatření v oblastech měnové i fiskální politiky. Úrokové míry byly sníženy na nulu. Vlády zachránily banky a dokonce i automobilky. Do ekonomiky bylo včleněno obrovské množství likvidity. Bez těchto zásahů by zřejmě stoupla nezaměstnanost v USA a v Evropě na více než 24 procent - což je nynější situace ve Španělsku a v Řecku, píše v deníku Guardian David Blanchflower.

Konec civilizace opět odložen: za jakou cenu?

14. 2. 2012 / Michal Vimmer

čas čtení 8 minut

Zvykli jsme si, že cena ropy, nafty, benzínu, potažmo potravin a všeho ostatního jen roste. Producenti a obchodníci jen krčí rameny -- jinak to nebude, jinak to neumíme. Proč? Protože ropa dochází a už brzo nebude!, funguje jako univerzální vysvětlivka. Ale bude. Ropy je mnohem víc, než jsme si mysleli. Otázka je, k čemu nám tolik ropy bude.

Protipirátská kampaň REFLEXu aneb Zloděj křičí: chyťte zloděje!

14. 2. 2012

čas čtení 7 minut

V posledních několika týdnech se intenzivně zabývám problematikou tzv. protipirátských dohod SOPA, PIPA a ACTA, které se mě týkají jednak jako konzumenta digitálních obsahů, tak i jako vášnivého propagátora a amatérského tvůrce elektronické hudby. Na facebooku jsem se kvůli tomu zapojil do sledování a komentování aktivit různých skupin včetně Anonymous (facebook.com/AnonymousCzech), píše Michal Kandler. Jejich akce považuji ve vztahu k uvedeným dohodám za legitimní projev občanské neposlušnosti proti připravovanému omezení osobních svobod, které nám kvůli zmíněným dohodám hrozí (srovnej liberální legislativu ve Švýcarsku ZDE).

Bílá, modrá nebo hnědá demonstrace před právnickou fakultou v Plzni?

14. 2. 2012 / Tomáš Schejbal

čas čtení 14 minut

V podmínkách globální krize, během níž dochází k zásadním strukturálním proměnám doprovázeným zostřováním sociálních a politických konfliktů prakticky všude ve světě, včetně aktivizujícího se hnutí studentů, které nově zasáhlo také Českou republiku v podobě nezávislé iniciativy Za svobodné vysoké školy, vzniklého z bezprostředního podnětu, kterým je snaha Dobešova ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy likvidovat autonomii veřejných vysokých škol a podřídit je politickým a komerčním zájmům, jak zní stanovisko akademické obce Univerzity Karlovy (UK), 1. a 8. února 2012 demonstrovaly stovky studentů Fakulty právnické ZČU v Plzni před svou Alma mater proti dosud nepravomocnému rozhodnutí akreditační komise o neudělení akreditace fakultě pro magisterské obory z důvodu nedostatku učitelů s plným úvazkem a zanedbávání vědeckého výzkumu, a na 15. února chystají další akci.

Smog a politika

14. 2. 2012 / Milan Valach

čas čtení 3 minuty

Již po mnoho týdnů se na velké části republiky nedá dýchat. Na Ostravsku jsou limity překračovány 8 krát, někdy i vícekrát. Ale i mnohem jižněji, v Brně, dosahuje překročení povolených limitů dvojnásobku ZDE . Ovšem žádná mapa znečištění nevydá za vlastní očitý zážitek. Před pár dny jsem jel do Ostravy a děsivý hnědý mrak, visící nad celou oblastí, byl vidět již ze vzdálenosti 30 kilometrů. Na velké části území jsou vyhlašovány smogové poplachy, lidem je doporučováno, aby pokud nemusí, nevycházeli z domu a nevětrali. Dýchání smogu není jen nepříjemné, ale jak všichni víme, i zdraví škodlivé, nezřídka s trvalými zdravotními následky.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Jak získat dobrého prezidenta? Neboli Prima: přímá volba?

14. 2. 2012 / Uwe Ladwig

čas čtení 1 minuta

Nejen v ČR mají někteří politologové asi problém s přímou volbou prezidenta. Vzpomněl jsem si na to, když jsem v BL četl článek Jiřího Bati, ve kterém psal také o některých, jím v podrobnostech úplně nepojmenovaných, ale pro něho asi úplně jasných principech skutečně demokratického státu.

Vlastně mě to druhé překvapilo víc než skutečnost, že v ČR nevědí někteří politici, ale dokonce asi ani politologové, že je od roku 1951 rakouský prezident volen přímou volbou.

Hamás a Fatah: Smíření

14. 2. 2012 / Jiří Kalát

čas čtení 6 minut

Západní břeh Jordánu a Gaza by se mohly ocitnout pod sjednocenu palestinskou správou. Již před týdnem v katarské Dauhá podepsali dohodu o vytvoření prozatímní vlády Mahmúd Abbás (Fatah) a Chálid Mišal (Hamás). Nezávislí technokraté, kteří by měli tvořit tento krátkodobý orgán, budou mít za úkol připravit okupovaná území na nadcházející prezidentské a parlamentní volby. Pro některé je to historickým zlomem, pro jiné noční můrou.

Kdo povede případnou demokratickou revoluci, to nám řekněte aneb Efektivnější bude volit komunisty

13. 2. 2012 / Karel Hoff

čas čtení 4 minuty

Obdržev desítku mailů k článku v Britských listech, v nichž myslící čtenáři rovněž postřehli, že nikterak nebylo komentováno a naznačeno, kdo by se stal, či mohl být vůdcem případného halasu davů. Cituji z mailů: "Hlavní, na co jste myslím zapomněl, je najít osobnost, která by vedla společnost po svržení tohoto svinstva, já ji nikde nevidím."

Postřeh skvělý, než lituji, nejsem členem žádné aktivistické výzvy, ani politické strany, ale vidím to jako Vy, osobnost s charismatem jmen a la Danton, Desmoulins, Paine etc. v nedohlednu, ani všechny ty občanské výzvy nemají jasno, viz scuk tzv. Holešovské výzvy, účastníci se hutně zhádali, ale jméno vůdce nevygenerovali.

Kulturní úroveň televize

13. 2. 2012 / Michal Z. Čenko

čas čtení 3 minuty

Když jsem po rodinné hádce sebekriticky analyzoval důvody, proč nesleduji současnou českou televizní produkci, dospěl jsem k zajímavým poznatkům. Především jsem zjistil, že v České televizi sleduji jenom bývalý socialistický realizmus (socialistické filmy, retro a co bylo před 25 lety). Pokud je na pořadu současná produkce (včetně Televizních novin), když to spící rodina dovolí, tak přepínám na zahraniční kanály nebo od přijímače sobecky odcházím, a ponechávám rodinu jejímu osudu. Obvykle však také usnu.

Na zahraniční stanice přepínám také proto, že na českých kanálech jsou reklamy vždy ve stejnou dobu. Nebýt bývalé socialistické produkce, sledovanost televize by prudce poklesla. A pak, že vrchní rada pro televizní a rozhlasové vysílání nic nedělá a bere peníze za nic!

V Athénách pokračovaly násilné demonstrace, avšak řečtí politikové schválili evropské škrty

13. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Řecký parlament schválil silně nepopulární balík drastických škrtů státního rozpočtu navzdory násilným demonstracím v Athénách. Cílem je vyhnout se bankrotu Řecka a uchovat euro jako řeckou měnu.

Hlavní řecké politické strany i prozatímní premiér varovali před apokalyptickým scénářem, pokud země nepřijme škrty ve výši 3,3 miliard euro, které požaduje Evropská unie.

Na náměstí Syntagma před budovou parlamentu v Athénách docházelo k pouličním bojům mezi policií a demonstranty. Demonstranti házeli na zápalné bomby a mramorové desky. Situace vypadá jako ve válečné zóně. Několik budov bylo zapáleno, včetně kina, banky a celé řady obchodů. Řecká televize uvedla, že desítky občanů a nejméně 40 policistů bylo zraněno.

Tisíce lidí v neděli demonstrovaly v Madridu na podporu Baltasara Garzóna

13. 2. 2012

čas čtení 2 minuty

Tisíce lidí v neděli demonstrovaly v Madridu na podporu soudce Baltasara Garzóna, který se angažuje v případech týkajících se lidských práv.

Garzóna 9. února shledal vinným španělský Nejvyšší soud za to, že údajně nařídil protizákonné odposlechy. Panel sedmi soudců zakázal Garzónovi práci u soudu na dobu 11 let, čímž prakticky ukončil jeho kariéru.

Velké náměstí před branou Nejvyššího soud zaplnilo asi 10 000 osob, mnoho z nich neslo transparaenty požadující spravedlnost pro odsouzeného soudce.

27346

Pařížská demonstrace proti smlouvě ACTA, 11. února 2012

13. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

K celoevropské mobilizaci proti smlouvě ACTA se 11. února přidala i francouzská metropole. Asi půl druhého tisíce lidí se vydalo napříč pařížským centrem pod hesly "Sdílet neznamená krást" nebo "Osvoboďme kulturu" . Malý počet demonstrujících, který i sami Francouzi označují za bezprecedentní, vynahrazovala skvělá atmosféra a temperament, který u českých protestů postrádám. Nakonec se průvod, symbolicky zakončený na Vítězném náměstí, spojil s Egypťany oslavujícími výročí Mubarakova pádu a podporujícími vlnu revolucí v arabském světě. Připomněli jsme si tak, že nejde jen o volné sdílení informací na Internetu, ale je to především boj za svobodu a základní lidská práva, píše autorka fotografií Alice Hekrdlová.

GALERIE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2011

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 253 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2011 částkou 13 487 Kč, příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 12. 2011 částku 132 801.51 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

35535