https://www.pwf.cz/

Slovenští celníci stříleli na auto s uprchlíky, zranili Syřanku

9. 5. 2016

Slovenské úřady uvedly, že slovenští celníci začali střílet na automobil s uprchlíky a zranili jednu ženu, která musela být operována. Patricie Maciková, mluvčí slovenské finanční správy, uvedla, že celníci chtěli v pondělí krátce po půlnoci zastavit čtyři "podezřelé" automobily. Jeden řidič se snažil projet. Slovenský celník nejprve střílel do vzduchu, pak přímo na automobil. Šestadvacetiletá Syřanka byla zraněna a musela být operována v nemocnici v Dunajské Stredě. Střelná rána ji zasáhla do ledviny. Mluvčí firmy, která provozuje nemocnici, uvedl, že Syřance ze zad odstranili kulku.

Slovenská policie neposkytla žádné vyjádření.

Po zavedení pohraničních kontrol na rakousko-maďarské hranici se mohou nyní uprchlíci snažit dostat se do Německa přes Slovensko a Českou republiku.

Zdroj v angličtině ZDE

Konečně se Slovensko světově zviditelňuje!

Britský konzervativní deník Daily Telegraph: "Slovenské pohraniční stráže postřelily syrskou uprchlici"

Článek v angličtině ZDE

EU připravuje nový plán proti uprchlíkům - bez Turecka

9. 5. 2016

Svržení tureckého premiéra Ahmeta Davotugluho vyvolalo v Bruselu vážné znepokojení ohledně autoritářských tendencí prezidenta Erdogana

Evropská unie připravuje alternativní plán na to, co si počít s uprchlíky uprostřed obav, že turecký prezident Erdogan by mohl odmítnout plnit dohodu EU-Turecko o výměně uprchlíků s Evropou, píše německý deník Bild.

List cituje nejmenovaného ministra z EU, podle něhož - pokud by Turecko odmítlo spolupracovat - by EU shromažďovala uprchlíky na řeckých ostrovech, zabránil by jim v převozu na evropský kontinent a deportovala by neúspěšné žadatele o azyl přímo z řeckých ostrovů do jejich původních zemí. EU by také neposkytla dohodnutých 6 miliard euro Turecku na pomoc řešit uprchlickou krizi, ale dala by ty peníze Řecku.

Davotuglu byl hlavním zastáncem dohody Turecka s EU o uprchlících.

Prezident Ergodan se vyjádřil, že nezmění utlačitelské zákony "proti terorismu" a neuvede je v soulad se zákony Evropské unie. To je jedním z hlavních požadavků EU pro poskytnutí bezvízového styku Turecku pro Evropu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 56:

Žádný stát neřekl: "Nebudeme dodržovat Ženevské dohody o uprchlících"

6. 5. 2016

V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Annou Šabatovou, Veřejnou ochránkyní práv, o uprchlické problematice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. května 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

https://www.pwf.cz/

Rakouský kancléř Werner Faymann rezignoval

9. 5. 2016

Werner Faymann, rakouský sociálnědemokratický kancléř ustoupil intenzivnímu tlaku a oznámil svou rezignaci, čtrnáct dní poté, co rakouská sociálnědemokratická strana utrpěla těžké ztráty v prvním kole prezidentských voleb.

Faymann také hájil svou kontroverzní politiku vůči uprchlíkům. Zpočátku je přijímal, ale v březnu se dramaticky postavil proti nim. Rakousko tehdy oznámilo, že bude přijímat jen 80 žádostí o azyl denně a postavilo plot na části hranice se Slovinskem.

Někteří lidé zuří nad tímto Faymannovým obratem, jiným vadí, že že Fayman tvrdošíjně odmítal utvořit koalici s ultrapravicovou stranou Svobodných, jejíž kandidát Norbert Hofer zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na základě své protiislámské a euroskeptické propagandy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lékaři bez hranic zachránili v moři u Tripolisu 131 uprchlíků

9. 5. 2016

Jejich gumový člun se dostal do potíží. Zachránila je loď Bourbon Argos, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic. Uprchlíci byli přijati v italské Lampeduse.

Mluvčí: "Jsou velmi ztraumatizovaní. Spousta zděšených lidí. Ale je dobré, že se nám je všechny podařilo dostat na palubu. Jsou teď v bezpečí. Mezi nimi jsou i děti a snažíme se jim poskytnout důstojné přivítání. Vrátit jim smysl života a pocit, že jsou lidmi."

Cameron: Odchod Británie z EU by mohl vést k válce

9. 5. 2016

Pokud by Británie hlasovala pro odchod z EU, mohlo by to ohrozit mír v Evropě, varoval v pondělí britský premiér David Cameron.

Británie v minulosti litovala, že se "obrátila k Evropě zády". Evropská unie napomáhá smíření mezi evropskými zeměmi a udržuje mír.

Je odchod z EU "přijatelným rizikem"? ptá se Cameron.

Evropská unie napomáhá smíření mezi zeměmi, které si jinak "šly po krku" po dlouhá desetiletí, řekl Cameron. Varoval, že mír a stabilita, které se těšila Evropa v posledních letech, nemohou být zaručeny. Spolupráce s evropskými zeměmi je v nejlepší tradici britské politiky i britské historie.

Něco shnilého ve státě českém?

11. 6. 2016Korupce vždycky vede k dražším a horším službám

Michal Klíma, Od totality k defektní demokracii. Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem. Praha, Slon, 2015

Ve volbách v letech 2010 a 2013 zkolaboval existující český stranický politický systém jako domek z karet - stejně jako všude jinde ve středovýchodní Evropě, píše ve své recenzi britský odborník na středoevropskou politiku z londýnské University College Seán Hanley. Voliči začali podporovat celou řadu protestních stran, které slibovaly, že vyřeší problémy země likvidací politických dinosaurů, bojem proti korupci a podporou přímé demokracie.

Kniha Michala Klímy Od totality k defektní demokracii: Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem argumentuje, že Česká republika vůbec neměla po roce 1989 normální politický systém, mírně narušený prvky korupce, ale že v ní vznikl hluboce zkorumpovaný politický systém, který měl pouze povrchní fasádu předstírání, že jde o politické soutěžení pravice s levicí. Klímova kniha vysvětluje, jak a proč tento systém vznikl a jak se rozvíjel.

PŘEČETLI JSME:

"Bohuslav Sobotka o policii"

9. 5. 2016"Na videu, které jsme všichni viděli na sociálních sítích, jsme si mohli všimnout, že policisté zalehávají a poutají člověka, který se provinil tím, že neměl či nechtěl ihned vyndat občanský průkaz. Dovolte mi, abych vám vysvětlil, že občané ČR nemusí ukazovat policistům občanský průkaz, pokud k tomu není nějaký zvláštní důvod, který musí být řádně vysvětlen. To, že příslušníci SNB šikanovali lidi kvůli tomu, že mají dlouhé vlasy či pankáčské číro, to patří k minulému režimu, kdy se mimochodem kontrolovalo, kdo zrovna pracuje a kdo ne, a dávali na to pozor i všudypřítomní pomocníci a udavači.

Nakonec jsem chtěl říci, že tam, kde policie má být aktivní, je pasivní. Nosí-li někdo na demonstraci například šibenice, má být zatčen a obviněn, protože šibenice nepředstavuje svobodný projev, ale výzvu k smrti, pomstě, zabíjení a násilí."

Celý projev: ZDE

PS. Text je sice "podepsán" Bohuslavem Sobotkou, zdá se nám však, že je to spíš jen zbožné přání pana Macháčka...

Co by se v ČR nestalo:

Skotská policie zatkla muže, který naučil psa hitlerovskému pozdravu

9. 5. 2016

Osmadvacetiletého muže ze skotského města Coatbridge zatkla police a obvinila ho z trestných činů vyvolávání nenávisti za to, že zveřejnil na YouTube záběry svého psa, kterého naučil reagovat na slova "židi do plynu" a salutovat nacistickým pozdravem-

Detektiv David Cockburn uvedl: "Zveřejňování urážlivého materiálu na webu či jinde nebude tolerováno a policie bude vždy jednat rychle proti nenávistným trestným činům, motivovaným zlobou směřující proti náboženské víře, etickému původu, genderové totožnosti, sexuální orientci či invaliditě."

"Tento clip se šíří na internetu, což veřejnost uráží a mnoho lidí v naší komunitě to zranilo. Ve Skotsku není místo pro hate crime a policie bere všechny takové incidenty vážně."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Příště budou zvát Domažlický a Plzeňský deník k účasti na stavbě plynových komor?

9. 5. 2016 / Jan Čulík

1

Čeští fašisté uspořádali provokaci na hranicích s Bavorskem. Ultrapravicová fašistická "Národní demokracie" znovu vybudovala na bavorsko-českých hranicích (Německo označila "chalífát Deutschland") kus železné opony s ostnatým drátem.

Je k nevíře, že Domažlický a Plzeňský deník na tu akci zvali veřejnost jako na výlet. Příště bude Josef Babor z Domažlického deníku zvát veřejnost, aby se podílela na stavbě koncentračních táborů a plynových komor?

Nikomu nevadí, že jde o akce, které porušují zákon. Propad české společnosti k totalitní nesnášenlivosti a normalizace rasismu a xenofobie pokračuje.

V pondělí bude zpřístupněna obří databáze Panama Papers

9. 5. 2016

Od pondělka budou mocí lidé kdekoliv sami zjistit, jaké firmy si politikové celebrity a podnikatelé založili v offshoreových zemích, podle informací odhalených v Panama Papers. Vyhledávací databáze Panama Papers má být zpřístupněna v pondělí od 18 hodin středoevropského času. K dispozici ji dává Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, ICIJ. K dispozici budou informace o firmách a o jejich oficiálních vlastnících," řekla Marina Walker Guevarová, náměstkyně ředitele ICIJ.

"Zastáváme názor, že informace o tom, kdo vlastní firmy, musí být veřejná a transparentní." ICIJ informuje, že stačí do vyhledávače zadat jméno osoby nebo firmy a systém ukáže, jak je propojena s jinými lidmi a firmami. Avšak ICIJ nezveřejní konkrétní dokumenty dokazující, kolik peněz vlastní jaká osoba či podrobnosti smluv. Ten materiál zůstane k dispozici jen profesionálním novinářům. ICIJ nechce porušit právo na soukromí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Policie použila slzného plynu proti demonstrantům před řeckým parlamentem

9. 5. 2016

Politikové v parlamentě jednají o nových hlubokých vládních škrtech - o zvýšení daní a snížení starobních důchodů. Demonstrace se konají už tři dny před tím, než o nových škrtech má vláda hlasovat. Řecká vláda musí provést škrty ve výši 4 miliard euro, má-li dostat další zahraniční záchranný balíček. Loni Řecko schválilo třetí záchranný balíček v hodnotě 86 miliard euro.

Odbory označily nejnovější škrty za "poslední hřebík do rakve pro zaměstnance a důchodce".

Premiér Alexis Tsipras byl v roce 2015 zvolen na základě programu zaměřeného proti škrtům. Brzo poté ale podepsal podmínky třetího mezinárodního záchranného balíčku.

Evropští ministři financí budou v pondělí mimořádně jednat o dalších krocích ve věci Řecka.

Představuje první muslimský starosta Londýna hlavní zbraň proti radikalismu?

8. 5. 2016

Ačkoliv Sadiq Khan nemůže ovlivnit britskou zahraniční politiku ani národní hospodářství, bude mít na starost klíčové záležitosti Londýna, například dopravu, bydlení, životní prostředí a zajišťování bezpečnosti. Khanův otec byl jedním ze stovek Pákistánců, kteří v 50. a 60. letech minulého století hledali ve Velké Británii svou představu amerického snu: stabilní zaměstnání, sociální zabezpečení a obecně příležitost k lepšímu životu pro sebe a své rodiny, píše britský akademicko-novinářský server The Conversation.

Sadiq Khan se coby starosta ekonomického a kulturního centra Velké Británie, největšího města západní Evropy a jedné z nejdůležitějších světových metropolí na světě stal ukázkovým příkladem toho, že imigranti mohou obohatit hostitelské země. Poté, co vystudoval práva, začal pracovat jako právní poradce v oblasti lidských práv a později se stal členem britského parlamentu.

Co si myslí britští muslimové o zvolení Sadiqa Khana londýnským primátorem

7. 5. 2016

Doufám, že tohle potvrdí, že muslimové jsou stejní jako každý jiný člověk

Navid Akhtar, 48, Londýn: Tohle je naprosto zásadní okamžik, kdy i ti zcela odcizení cynici mezi námi musejí přiznat, že žijeme v jedné z nejférovějších společností na světě. Hlasoval jsem pro Sadiqa Khana, protože doufám v návrat k centrismu. Svět je stále polarizovanější a to jsou děsivé vyhlídky pro lidi, jako jsem já, kteří mají dvojí kulturu. Jsem hrdý, tady narozený a vychovaný Londýňan a zároveň mi záleží na svém pákistánském zázemí. A žiju svůj život - v podnikání, se sousedy a s rodinou - dodržováním hodnot islámu. Nic z toho si neprotiřečí a Londýn je světu příkladem jako město tolerance a respektu. Mě absolutně nezajímá barva kůže, rasa, genderová či sexuální orientace či náboženství jakéhokoliv politika. Jediné, o co mi jde, je to, že chci, aby jim na nás záleželo a aby nám chtěli sloužit, nikoliv nám vládnout.

Nový londýnský primátor bude mít spoustu práce. Londýn se musí začít více starat o své lidi a musí vymyslet, jak jim poskytnout lepší život. Byl jsem svědkem toho, jak moji sousedé po desítky let se museli vystěhovat, protože ekonomický tlak v tomto městě je nelítostný.

SKANDÁL, KTERÝ ZŘEJMĚ OTŘESE VELKOU BRITÁNIÍ

Svrhnou Channel Four News britskou konzervativní vládu?

6. 5. 2016Televizní Channel Four News vyšetřují už několik týdnů systematicky volební skandál: Při loňských květnových všeobecných volbách porušovali britští konzervativci volební zákon. Ten určuje, že politická strana smí v rámci férovosti vydat na podporu svého kandidáta v každém volebním okrsku jen určitou omezenou finanční částku a tu musí přesně do halíře volební komisi vykázat.

Channel Four News objevily, že v loňských všeobecných volbách v květnu 2015 britští konzervativci tento zákon běžně porušovali a celou řadu výdajů, jimiž volební finanční limit překročovali, prostě volební komisi nevykázali.

Sedm regionální policejních sil po odvysílání reportáží Channel Four News o této věci nyní zahájilo v této věci kriminální vyšetřováni.

Pokud bude zahájeno trestní stíhání, znamenalo by to, že zvolení až 27 konzervativních poslanců v loňských všeobecných volbách by bylo neplatné. To by zřejmě vedlo k pádu nynější konzervativní vlády, protože David Cameron má v Dolní sněmovně většinu jen 13 poslanců.

Vítězství ve druhé světové válce je i vítězstvím mnoha muslimů

9. 5. 2016 / Boris Cvek

Podle oxfordského profesora Azeema Ibrahima v blogu na stránkách Huffington Post byla indická armáda až ze 40% tvořena muslimy. Kromě těchto muslimů podle Ibrahimových zdrojů bojovaly další desetitisíce severoafrických muslimů v druhé světové válce na straně Francie.

Ibrahim také cituje list britského premiéra Churchilla (jehož vláda 24. října 1940 alokovala 100 tisíc liber na výstavbu londýnské mešity) americkému prezidentovi Rooseveltovi: „Nesmíme se v žádném případě oddělit od muslimů, kteří představují sto milionů lidí a hlavní složky armády, na něž se musíme spolehnout v probíhajících bojích.“

A pokud jde ještě o tu londýnskou mešitu, zaujala mne zpráva lorda Lloyda Dolobrana z roku 1939, v níž píše: „…v Londýně žije více muslimů než v jakémkoli jiném hlavním městě Evropy, ale pro naše impérium, kde je ve skutečnosti více muslimů než křesťanů, je podivné a nevhodné, aby zde nebylo žádné místo pro muslimské bohoslužby.“

Indian Army during World War II

How many muslims won the second world war

London Central Mosque

Papež František ostře zkritizoval Evropu za její přístup k mladým lidem a k uprchlíkům

6. 5. 2016Evropa neplní vizi svých zakladatelů, varoval papež František v silném a přesvědčivém projevu, v němž vznesl otázku: "Co se s tebou stalo, Evropo humanismu, obránkyně lidských práv, demokracie a svobody?"

Při projevu v rámci ceremonie při přijímání prestižní Ceny Karla Velikého za svou práci ve prospěch evropské solidarity papež požadoval, aby se Evropa vrátila k zásadám, na nichž byla po druhé světové válce založena. Předvším podle Františka musí Evropa přijmout integraci a restrukturalizovat svůj hospodářský model, "ku prospěchu obyčejných lidí a společnosti jako celku".

František je prvním Argentincem a čtvrtým Neevropanem, který obdržel Cenu Karla Velikého. Tuto cenu založil r. 1949 Kurt Pfeiffer. Je udělována těm, kdo nejvíce přispěli "k porozumění v západní Evropě".

Dětští uprchlíci v západní Evropě:

Bez domova, stýská se jim po rodičích, nemohou spát, mají úzkostné stavy, jsou terčem útoků od místního obyvatelstva

6. 5. 2016Kaewkeb Hassan si zase začala cucat palec. V noci se tato devítiletá holčička budí v pláči a často není vstavu chodit do školy. Její bratr Rassim, který jí pomohl utéci z nebezpečí v Damašku do Německa, má velké starosti.

"Dívá se na kreslené filmy, ale když je tam scéna, kde děti obědvají s rodiči, začne brečet a televizi vypne," říká. "Skoro nejí. Žádá mě, abych ji odvezl zpět k rodičům do Libanonu."

Do Evropy loni přišlo více než 370 000 dětských uprchlíků. Téměř 90 000 z nich bez doprovodu rodičů. Drtivá většina je z Afghánistánu, ze Sýrie, z Eritrei a z Iráku. Po nebezpečné cestě bude zřejmě pro ně nejsložitější přijmout nové prostředí.

Děti trpí nespavostí, stýská se jim po domově, mají úzkostné stavy, protože nejsou s rodiči a trpí kulturním šokem. A i když unikly bombardování, čelí novým nebezpečím.

Více než 12 bilionů dolarů bylo odčerpáno do offshoreových rájů z Ruska, z Číny a dalších vznikajících ekonomik

8. 5. 2016

Vyplývá to z analýzy profesora Jamese S Henryho z Kolumbijské univerzity pro síť Tax Justice Network. Henry zjistil, že do konce roku 2014 bylo v zahraničí 1,3 bilionu dolarů kapitálu z Ruska, 1,2 bilionu dolarů z Číny a další velké částky ze zemí, jako jsou Malajsko, Thajsko a Indonésie.

Jedinou motivací pro umísťování peněz do daňových rájů není podle Henryho jen snaha vyhýbat se placení daní. Offshoreových finačních institucí využívají hojně i kriminálníci a kleptokrati, dále prodejci zbraní a propírači špinavých peněz.

Majitelé tohoto skrytého kapitálu dávají přednost minimálním ziskům z něho plynoucím, namísto aby ho řádně investovali ve svých zemích, což by vedlo k podpoře hospodářského rozvoje.

Kdyby byly tyto offshoreové finance zdaněny pouhým jednim procentem, získalo by se více než 120 miliard dolarů ročně - což je téměř ekvivalentem celkové globální rozvojové pomoci, která dosahuje výše 131 miliard dolarů.

Tento týden se bude konat v Británii protikorupční summit. Tax Justice Network naléhá na jeho organizátora, britského premiéra Camerona, aby usiloval o přísná nová opatření proti bankám, právníkům a dalším profesionálům, kteří umožňují utajování financí v zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vychází najevo odporný hnus o vládě Margaret Thatcherové

6. 5. 2016

Sir Peter Fahy, bývalý prezident manchesterské policie, požaduje, aby bylo zahájeno veřejné vyšetřování toho, jak vláda Margaret Thatcherové zneužila policie k brutálním útokům proti stávkujícím horníkům v letech 1984-1985. Média se tehdy spikla s policií, vládou a armádou a brutální útoky proti bezbranným civilistům zamlčela.

K požadavku o zahájení veřejného vyšetřování se nyní přidávají četné další hlasy. Konzervativní komentátor David Oborne se k věci vyjádřil ve čtvrtek pro Channel Four News: "Musíme začít studovat temnou stránku éry Margaret Thatcherové".

USA: Italský profesor byl donucen opustit letadlo. Psal si rovnice

8. 5. 2016Žena, sedící v letadle vedle italského profesora ekonomie vyjádřila obavy z terorismu, protože si do notesu psal rovnice. Profesor Guido Menzio, který má tmavé kudrnaté vlasy, byl donucen z letadla odejít a vysvětlovat situaci agentům FBI. Sdělil listu Washington Post, že s ním zacházeli zdvořile, avšak vyjádřil znepokojení nad systémem, "který spoléhá na informace od lidí, kteří nemají o ničem ani páru".

V posledních týdnech byla z letadel v Americe takto odstraněna celá řada cestujících. Jeden irácký student mluvil se svým strýcem arabsky, a proto byl donucen odejít z letadla společnosti Southwest Airlines, což vyvolalo protesty organizací hájících lidská práva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový londýnský primátor obvinil Davida Camerona, že napodobuje Donalda Trumpa

8. 5. 2016

Nový londýnský primátor Sadiq Khan vyjádřil politování nad tím, že se během předvolební kampaně Zaca Goldsmithe pokoušeli konzervativci vyvolat konflikt mezi různými etnickými komunitami ve snaze zabránit jeho volebnímu vítězství

Poté, co se Sadiq Khan zvolením do funkce londýnského primátora stal nejmocnějším muslimským politikem v Evropě, ostře zkritizoval britského konzervativního premiéra Davida Camerona a svého oponenta Zaca Goldsmithe za to, že používali taktiku přímo z instrukčního manuálu Donalda Trumpa.

Proč se stali překvapivým vítězem čtvrtečních skotských voleb skotští konzervativci

7. 5. 2016Šéfka skotských konzervativců Ruth Davidson (vpravo) se svou partnerkou

Ano, čtvrteční volby do skotského parlamentu vyhráli drtivou většinou skotští nacionalisté, kteří získali 63 parlamentních křesel, často s obrovskou volební podporou.

Avšak ani tato strana, s Nicolou Sturgeonovou, nejpopulárnějším britským politikem v čele, nedokázala opakovat svůj pozoruhodný úspěch ze skotských parlamentních voleb r. 2011, kdy ve skotském parlamentě získala absolutní většinu, navzdory tomu, že byl skotský volební systém vytvořen tak, aby se to údajně skotským nacionalistům nikdo nepodařilo. V nynějších volbách chybí skotským nacionalistům k absolutní většině 65 křesel dvě parlamentní křesla.

V mnoha ohledech jsou překvapivým vítězem čtvrtečních skotských voleb skotští konzervativci - pod vedením jejich nové šéfky, lesbičky (!) Ruth Davidsonové. (Mimochodem, ve srovnání s Českou republikou je dnes ve Skotsku úplně jiná politika - šéfky všech hlavních skotských politických stran jsou ženy - Nicola Sturgeonová vede skotské nacionalisty, Kezia Dugdale skotské labouristy a Ruth Davidsonová skotské konzervativce).

Skotští konzervativci pod vedením Ruth Davidsonové získali ve skotském parlamentu 31 křesel. Davidsonová toho dosáhla tím, že svou dosud ve Skotsku toxickou stranu v podstatě v mediální prezentaci omezila jen na sebe samotnou. Musela se také distancovat od určitých politických rozhodnutí Cameronovy londýnské vlády.

"Jmenuju se Sadiq Khan a jsem londýnským primátorem"

7. 5. 2016

Inaugurace nového londýnského primátora v katedrále v Southwarku, při ekumenické bohoslužbě

"Jmenuju se Sadiq Khan a jsem londýnským primátorem." (Ovace)

"Posledních čtyřiadvacet hodin je pro mě docela neuvěřitelných. Jsme tady v Southwarkské katedrále, protože chci zahájit své primátorské funkční období tak, jak chci pokračovat. Jsem rozhodnut stát v čele nejtransparentnější, nejangažovanější a nejotevřenější správě Londýna, jaké jste byli kdy svědky. A chci zastupovat všechny jednotlivé komunity i všechny jednotlivé části našeho města jako primátor všech Londýňanů. Právě proto jsem chtěl uspořádat inaugurační ceremonii zde, v samotném srdci našeho města, obklopený Londýňany ze všech nejrůznějších zázemí. Slibuji vám toto: Slibuji vám, že se vždy budu snažit ze všech svých sil učinit naše město lepším. Budu primátorem pro všechny Londýňany. Děkuji vám."

Budeme v Evropě - další obří demonstrace na obranu demokracie se konala v sobotu ve Varšavě

7. 5. 2016

 

V sobotu se v Polsku konaly další demonstrace proti vládě strany Právo a spravedlnost. Organizátoři varšavské demonstrace odhadují, že se jí účastnilo 240 000 lidí. Policie - pod velením lidí ze strany Právo a spravedlnost - tvrdí, že účastníků bylo jen 30 000. Varšava, kde vládne Občanská platforma, uvádí počet účastníků jako 200 000. Pokud by to bylo pravda, byla by to největší demonstrace od roku 1989. Fotografie jsou ZDE

V sobotu se také konala demonstrace nacionalistů, účast byla asi 30 000. Demonstranti nesli velmi urážlivé transparenty vůči Výboru na obranu demokracie (KOD), péše Tomasz Oryński.

Khanův oponent se zdiskreditoval svou špinavou předvolební kampaní

7. 5. 2016

Londýn je jedno z nejvlivnějších měst na světě. Kdyby tu zvítězila předvolební kampaň na primátora, založená na protimuslimské nenávisti, důsledky by pocítil celý západní svět.

Zac Goldsmith prohrál ve volbách na funkci londýnského primátora. Má zničenou pověst, je zdiskreditován a odsunut do historie. Mohl využít své pověsti jako liberálního, ekologicky zaměřeného konzervativce, mohl vystupovat nadstranicky a vystupovat konstruktivně a pozitivně v městě, které se stalo labouristickou baštou. Původně měl v průzkumech veřejného mínění u voličů náskok nad Sadiquem Khanem, píše v deníku Guardian Owen Jones.

Channel Four News: Největší evropské město, Londýn, má nového starostu - muslima a syna řidiče autobusu

7. 5. 2016

Sadiq Khan: "Měli bychom vysvětlit lidem v zemích, kde je muslimská většina, že já jsem Západ, takže jestliže si oni myslí, že nenávidí Západ, nenávidí mne."

Sadiq Khan: "Moje kampaň je založená na naději, nikoliv na vyvolávání strachu. Chceme naše město spojit a nikoliv ho rozdělovat. Budu starostou pro všechny Londýňany."

Khanovi rodiče se přistěhovali do Británie z Pákistánu krátce před jeho narozením. Sadiq Khan, syn řidiče autobusu, porazil ve volbách syna miliardáře, Zaca Goldsmithe. Goldsmith tvrdil, že Kham "opakovaně legitimizuje extremistické názory". Premiér Cameron se také vyjádřil, že "jestliže bude Khan zvolen starostou, Británie za to zaplatí cenu".

Cameron ve sněmovně: "Je velmi důležité, abychom nepodporovali tyto lidi, a abychom s nimi nevystupovali na společných platformách a já musím říci, že jsem znepokojen nad kandidátem Labouristické strany na funkci londýnského primátora."

Mnoho lidí kritizovalo poukazování na Khanův "extremismus" jako rasistické postoje, záměrně cílené na vyvolávání konfliktů.

Chuka Umuna, vysoký činitel Labouristické strany: "Je to otevřená islamofobie, která je pod úroveň úřadu pana premiéra."

Siar Berry, kandidátka za Stranu zelených: "Proti nemuslimovi by tohle nedělali. Myslím, že je to urážlivé pro Londýňany."

Khan uvedl, že tím, že Londýn zvolil muslimského primátora, vyslal světu silný signál.

Sadiq Khan: "Měli bychom vysvětlit lidem v zemích, kde je muslimská většina, že já jsem Západ, takže jestliže si oni myslí, že nenávidí Západ, nenávidí mne."

Asi 12 procent obyvatel osmilionového Londýna jsou muslimové. Khan byl zvolen londýnským primátorem v době, kdy sílí ultrapravicová, antiislámská hnutí po celé Evropě.

Muslimský primátor je nyní jedním z nejvlivnějších osobností v britské Labouristické straně.

Toto je jediné dítě, které přežilo, když se potopil člun s 510 lidmi

7. 5. 2016

Abdurahman byl na lodi, která se potopila ve Středozemním moři. Reportér Channel Four News hovořil s některými z 41 lidí, kteří z těch 510 přežili.

Muž: "Když se loď převrátila a my jsme viděli, jak do moře padají lidi, začali jsme se modlit, prosíme, zachraň nás, prosíme, zachraň nás. Někteří lidé měli záchranné vesty a píšťalky a pořád pískali. Bylo to opravdu strašlivé, protože zemřeli lidé, s nimiž jsme se vydali na cestu."

Tato žena přežila po převrácení člunu plovoucího ze severní Afriky do Evropy.

Žena: "Lidé se modlili, Prosíme, zachraň nás! A pašeráci říkali, že se náš člun překotí, jestli budeme čekat."

Z 510 lidí jich přežilo jen 41.

Muž: "Nemůžeme zapomenout. Nemůžeme na ně zapomenout."

Tento muž viděl, jak umírají jeho přátelé.

Reportér: "Liban mi ukázal fotografie svých přátel, kteří zahynuli v moři. Má jich ve svém mobilu deset. Říká, že mu píší lidé z domova. Více než od 500 příbuzných lidí, kteří se utopili."

Prateta tohoto chlapečka žije v Británii. Chce, aby tam za ní přijel.

Prateta: "Ráda bych ho přivezla sem do Británie. To je jediný způsob, jak může přežít."

Už zase bijí naše děti?

7. 5. 2016 / Jaroslav BackaPo zhlédnutí záznamu, který obletěl internet, a kde je v hlavní roli policita s vojáky "peroucí se" s mladíkem v prostoru nádraží Florenc, jsem se rozhodl i já "přispět svou trochou do mlýna". Je zajímavé sledovat tento s nadsázkou řečeno Rorschachův test, který vzbuzuje silné emoce u odpůrců i zastánců policejního zákroku. Těmto rádoby komentátorům bych doporučoval zhluboka se nadechnout, vypít skleničku vody či něco ostřejšího a pokud by ani toto nepomohlo, pak nezbývá než užít nějaké to psychofarmakum.

Komentáře typu : "Feťák, dredař, bezdomáč a pod. dostal co si zasloužil" se objevují většinou jako komenty na novinkách a podobných serverech, píše policista Jaroslav Backa.

Na opačném spektru jsem zaznamenal články varující nás před policejním státem, ztrátou svobod a dokonce nástupem totality ! Komentáře typu - protiteroristické hlídky z nudy buzerují normální občany - to snad ani sám autor nemohl myslet vážně.

Čert aby se v tom vyznal.

K čemu tedy na Florenci došlo? A já odpovídám, vlastně skoro nic se nestalo.

PŘEČETLI JSME:

Soud usměrnil policii: Pokud chce občanku, musí mít důvod

7. 5. 2016Ke kontrole totožnosti občana musí mít policisté jasný a pádný důvod. Plyne to z rozsudku Krajského soudu v Brně, který řešil spor mezi právničkou sdružení Liga lidských práv Zuzanou Candigliotou a jihomoravskou policií. Konkrétní důvody perlustrace jsou stanoveny v zákonu o policii.

Podrobnosti ZDE

PS. NSS však tento rozsudek posléze vrátil k novému projednání pro různé formální "nesrovnalosti", upozorňuje jeden čtenář ZDE

Sedmimilionový Londýn si zvolil muslimského primátora

6. 5. 2016Po verifikaci 95 procent volebních hlasů je zjevné, že volby londýnského primátora vyhrál muslim a labourista Sadiq Khan. Sociální demokrat Sadiq Khan obdržel 57 procent hlasů, jeho oponent, konzervativec Zac Goldsmith 43 procent.

Sadiq Khan je britský politik a právník (nar. 1970), který je labouristickým poslancem Dolní sněmovny od roku 2005. Je pákistánského původu. Stojí na umírněném křídle Labouristické strany. Jako právník se specializuje na lidská práva.

Za labouristické vlády Gordona Browna byl státním ministrem pro komunity a posléze náměstkem ministra dopravy. Narodil se jako páté z osmi děti v rodině pákistánských imigrantů. Jeho tatínek byl řidičem autobusu, matka byla švadlena.

Labouristické vítězství ve volbách londýnského primátora lze interpretovat jako posílení pozice levicového šéfa této strany Jeremy Corbyna, i když Sadiq Kahn uvedl, že kandidoval on, nikoliv Corbyn.

Konzervativci vedli v Londýně proti Sadiqu Khanovi špinavou kampaň. Snažili ho vykreslit jako stoupence muslimských extremistů. Konzervativní kandidát milionář Zac Goldsmith rozeslal letáky hinduistickým, sikhským a tamilským voličům, v nichž je varoval, že je Khan nebezpečný. V letácích nebylo uvedeno, že je Khan muslim, avšak někteří jejich příjemci si stěžovali, že taková kampaň je konfliktní "politika stoky". V jiném dopise Goldsmith varoval, že prý Labouristická strana zamýšlí zdanit zlaté klenoty, které často vlastní Indové žijící v Británii. To se také stalo terčem kritiky, jako záměrný pokus vyvolávat napětí mezi komunitami.

Konzervativní ministryně vnitra Theresa Mayová varovala, že Sadiq Khan je "nebezpečný pro Londýn", v době, kdy existuje "podstatná hrozba terorismu", protože jako lidskoprávní právník hájil u soudu extremisty.

Odcházející kontroverzní konzervativní primátor Boris Johnson se v předvolební kampani připojil k Zaku Goldsmithovi a tvrdil: "V islámu a v Labouristické straně probíhá konflikt a v obou případech Sadiq Khan - ať jsou jeho skutečné názory jakékoliv - napomáhá extremistům".

Ï mnozí konzervativní politikové a komentátoři odsoudili "špinavou" kampan Zaca Goldsmithe a varovali, že se konzervativci budou dlouho v Londýně z toho vzpamatovávat, než se na tu špínu zapomene.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Globální tisk přivítal zvolení Sadiqa Khana londýnským primátorem se směsicí zvědavosti a ignorance

6. 5. 2016

Světová média ho posuzují podle toho, že je muslim, nikoliv podle toho, co dokázal nebo za čím stojíPro většinu zahraničních médií je skutečnost, že nový londýnský primátor je muslim, je bohužel daleko důležitější než to, jaké má politické názory nebo co dokázal či co zosobňuje.

Francouzská média také zaznamenávají, že poražený protikandidát Zac Goldsmith je "synem francouzsko-britského miliardáře židovského původu".

Zvolení Sadiqa Khana vyvolalo pozornost i v Holandsku, kde má Rotterdam muslimského primátora Ahmeda Aboutaleba už od roku 2009. Holandský list NRC Handsblad napsal: "Zelený milionář proti levicovému muslimovi".

Ve Švýcarsku poznamenal list Le Temps, že souboj mezi syny "miliardáře a řidiče autobusu" může vést k tomu, že "v prvním evropském městě bude primátorem muslim".

"Není Khanův pákistánský původ překážkou?" ptal se novinář švýcarského rozhlasu. "Není Pákistán spojován s fundamentalismem a terorem?" Interviewovaný odpověděl, že v Londýně, ve městě, jehož 40 procent obyvatel se narodilo mimo Británii, a v němž průměrně žije 12 procent muslimů (a v některých čtvrtích až 30 procent), je lidový obraz Pákistánu spojován spíš s pákistánskými večerkami a vynikajícími univerzitními profesory pákistánského původu.

Pravicový americký The Drudge Report přinesl zmatený titulek: "První muslimský primátor Londonistánu!" a "Části města jsou islamistická na 50 procent!!"

Podrobnosti v angličtině ZDE

První proces s údajným sexuálním útočníkem z Kolína nad Rýnem skončil neúspěšně

6. 5. 2016

Svědci totiž nedokázali poznat útočníka. Šestadvacetiletý Alžířan známý jen jako Faruk B byl obžalován ze sexuálního útoku a z ukradení mobilního telefonu dvěma ženám loni na Silvestra.

Dva svědci prokuratory a obě údajné oběti sexuálního útoku u soudu nebyly schopny Faruka pozitivně identifikovat, takže byl shledán nevinným ze sexuálního útoku. Mobilní telefon Karin P byl nalezen mezi Farukovými osobními věcmi. Ten i jeho bratr tvrdili, že u kolínského nádraží na Silvestra vůbec nebyli a že telefon koupili. Oba bratři byli odsouzeni podmíněně na šest měsíců za krádež a přechovávání kradeného zboží.

Oba bratři zůstanou před deportací ve vazbě. Přišli totiž do Německa ilegálně loni v listopadu a nepožádali o azyl.

Kolínští prokurátoři obdrželi 1170 trestních oznámení v souvislosti se silvestrovskými útoky, avšak toto byl jeden jen ze dvou případů, kdy byl identifikován podezřelý ze sexuálního obtěžování. V druhém případě byl identifikován devatenáctiletý Marokánec, který byl minulý týden zatčen ve Švýcarsku za krádež v obchodě.

a Podrobnosti v angličtině ZDE

K zásahu vojensko-policejních hlídek proti civilnímu obyvatelstvu

Projekce totalitního myšlení

6. 5. 2016 / Bohumil KartousČeská společnost si stále nese silné rysy posttotalitního uvažování. Promítají se v řadě reakcí na násilný zásah policistů a vojáků proti bezúhonnému cestujícímu na autobusovém nádraží Florenc.

 Ano, je pravda, že  policie má právo lidi identifikovat,  pokud k tomu má legitimní důvody. Ano, je pravda, že policie může člověka, pokud má legitimní důvody, zadržet. Ano, je pravda, že snaze policie o zajištění by zadržený neměl odporovat. Problematické jsou ale právě legitimní důvody, pro něž tak represivní složky zajišťující bezpečnost mohou činit. 

Pokud hlídka, která je nasazena ze zcela mimořádných důvodů, a to kvůli kontroverzní, těžko prokazatelné hrozbě terorismu, šikanuje nevinného cestujícího cestujícího na nádraží jen proto, že přítomnému policistovi pravděpodobně nevyhovuje jeho zevnějšek, jde o brutální popření legitimity, nikoliv její naplnění. 

Není úkolem těchto jednotek, notabene represivních složek, "uklízet" na autobusovém nádraží. K tomu si má provozovatel zřídit bezpečnostní službu, pokud nechce, aby v prostoru nádraží lidé spali. "Protiteroristická" hlídka neměla žádný legitimní důvod šikanovat člověka, který nevyvolává žádné podezření či nebezpečí. 

Doveďme situaci ad absurdum: Je zcela dobře možné, že vás policie bude nutit bezdůvodně se identifikovat pokaždé, když vyjdete z domu. Kvazi-legitimní důvody lze vykonstruovat vždy, např. hrozba terorismu. Jednoho dne vám pravděpodobně dojde trpělivost, protože nebudete chtít trávit každý de 4 hodiny u výslechu. Pak se ale dopustíte porušení zákona, pokud se budete zadržení vzpouzet. Vy budete těmi, kdo poruší zákon, nikoliv policie. Problém ale je, že takto popsaný stav přesně popisuje totalitu. A tu stále velká část české společnosti adoruje.

Ve volbách do skotského parlamentu zvítězili skotští nacionalisté

6. 5. 2016


Ve Skotsku se konaly ve čtvrtek volby do skotského parlamentu, v Anglii mj. komunální volby a v Londýně se volil nový primátor.

Prozatímní výsledky:

- Ve Skotsku pokračuje vláda skotských nacionalistů. Po sečtení všech hlasů je zjevné, že zvítězili už napotřetí ve volbách skotští nacionalisté, ale nezískali tentokrát absolutní většinu. Posílili konzervativci i zelení.

- V donedávna tradičně silně labouristickém (sociálnědemokratickém) Skotsku výrazně oslabila Labouristická strana a možná skončí jako třetí strana za konzervativci. Labouristé se posunuli více doleva, avšak tradiční levicoví labourističtí voliči hlasují v současnosti pro skotské nacionalisty a středové voliče labouristé už neoslovili.

- Ve Walesu se labouristé víceméně drží, ale možná ztratí většinu a budou muset vládnou v koalici s welšskými nacionalisty.

- V komunálních volbách v Anglii nedošlo v podstatě k výraznějším změnám a i za vlády levicového předáka Jeremyho Corbyna si Labouristická strana udržela své pozice. Přesto, zejména kvůli skotskému debaklu, bude Corbyn silně kritizován centristickými labouristickými poslanci, kteří ho nesnáší. Corbyn má podporu u labouristických aktivistů, nikoliv u centristických labouristických poslanců. Vládne však shoda, že se Corbyna zatím nebudou centristé snažit svrhnout. Očekává se, že v Londýně zvítězí ve volbách primátora muslim a labourista Sadiq Khan. To by bylo výrazným posílením Corbynova postavení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Všechny naše Jalty

6. 5. 2016 / Karel Dolejší


Napsal mi jeden člověk na Facebooku - to je už dnes jakási počmáraná zeď veřejného záchodku, jen s mnohem větší plochou - že prý co se dá dělat: Mocnosti se dohodnou, spadneme zpět k Rusům a basta.

Panama Papers:

Spojené státy zahájily razantní akce proti vyhýbání se placení daní prostřednictvím daňových rájů

6. 5. 2016

V důsledku nedávných odhalení v souvislosti s Panama Papers zahájil Barack Obama razantní akce proti vyhýbání se placení daní. Americký prezident uzavře právní mezery, který využívají cizinci v USA a bude požadovat, aby Kongres změnil příslušné zákony.

Obama podnikne okamžité akce proti propírání špinavých peněz, proti financování terorismu a proti vyhýbání se placení daní. Americké ministerstvo zahraničí odstraní právní mezery, které umožňovaly cizincům, aby skrývali svou finanční činnost za anonymními firmami v USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rakouský obrat doprava

6. 5. 2016


Před pár dny získal Norbet Hofer z pravicově populistické strany FPÖ, se svou holí a pistolí, kterou nikdy nezapomíná, celých 35 % hlasů v prvním kole prezidentských voleb. Obdržel mnohem více než 24 %, které předpovídaly volební prognózy. Zase jednou byl svět nezdvořile probuzen ze sna, napsal Armin Thurnher.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17837