Putin kvůli kolapsu plateb mezi Ruskem a Čínou požádal o mimořádné jednání se Si Ťin-pchingem

6. 9. 2024

čas čtení 2 minuty
Na pozadí rostoucích problémů s bankovními platbami mezi Ruskem a Čínou požádal ruský prezident Vladimir Putin o zorganizování setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu BRICS v Kazani.

"Navrhuji, aby se v průběhu této práce uskutečnilo bilaterální pracovní setkání," řekl Putin během rozhovoru s čínským viceprezidentem Chan Žengem na okraj Východního ekonomického fóra (EEF).

Zároveň poznamenal, že vztahy mezi Ruskem a Čínou díky společnému úsilí obou zemí dosáhly "bezprecedentně vysoké úrovně". Putin také připomněl, že v říjnu uplyne 75 let od navázání diplomatických vztahů mezi Ruskem a Čínou.

Předtím čínský velvyslanec v Rusku Žang Chan-chui řekl, že Si Ťin-pching přijede na summit v Kazani, který je naplánován na 22. až 24. října.

Situace s platbami z Ruska do Číny se prudce zhoršila v prosinci 2023, kdy americký prezident Joe Biden podepsal dekret umožňující americkému ministerstvu financí uvalit sekundární sankce na banky ze třetích zemí za pomoc sankcionovaným osobám a zajištění dodávek ruskému vojensko-průmyslovému komplexu.

Poté více než 98 % čínských úvěrových institucí přestalo přijímat platby od ruských společností. Některé banky také začaly odmítat platby osob s ruskými jmény a začaly odmítat "špinavé" jüany z Ruska.

Na konci srpna vyšlo najevo, že transakce v hodnotě desítek miliard jüanů byly mezi Ruskem a Čínou pozastaveny kvůli potížím s vypořádáním. Zároveň potíže s prováděním plateb nevyvolávají vážné obavy pro ruské vedení, protože "platby v prioritních oblastech stále probíhají hladce".

Zároveň se uvádí, že mohou Rusko a Čína přejít na barterový obchod, aby obešly sankce. Podle zdrojů agentury se podobné transakce v zemědělství uskuteční letos na podzim. Jak však poznamenal Oleg Abelev, vedoucí analytického oddělení IC Ricom-Trust, ne všechny typy produktů lze směnit výměnným obchodem. Rusko může také začít platit Číně pomocí kryptoměny.

Jakýkoli způsob, jak obejít sankce, je zároveň dočasný, říká Ivan Podběrezňak, předseda představenstva SME Bank. "Vytvoříme infrastrukturní řešení - může být po nějaké době uzavřeno, pokud uděláme další - uzavře se také," řekl. Podle něj, dokud v Číně nebude politická vůle k převodu finančních prostředků, "ať už najdeme jakékoli řešení, platby budou probíhat pouze ručně".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1658

Diskuse

Obsah vydání | 10. 9. 2024