Rubl se rekordně propadl kvůli akutnímu nedostatku jüanů
6. 9. 2024
Směnný kurz jüanu na moskevské burze vyskočil do 15:07 moskevského času o 7,2 % a dosáhl 13,0389 rublů za jüan, což je nejvyšší úroveň od dubna. Pád rublu vůči čínské měně byl rekordní od 6. července 2022 (poté jüan ukončil obchodování s růstem o 9,1 %).
V 15:33 moskevského času se jüan vrátil zpět na 12,83 rublů a přidal 5,6 % ve srovnání s úrovněmi na konci obchodování v úterý. Dolar a euro na mezibankovním trhu podle kotací LSEG vzrostly o 2 % na 89,45 a 98,79 rublů.
Na ruském trhu je "stálý nedostatek" jüanů, popisuje situaci Denis Popov, hlavní analytik PSB. Náklady na repo operace v čínské měně na mezibankovním trhu se ve středu vyšplhaly na neuvěřitelných 400 % ročně – tolik byly úvěrové instituce ochotny zaplatit za půjčení si jüanů na jeden den.
Trh s likviditou v jüanu v Rusku byl jednoduše "roztrhán na kusy" a situace se den ode dne zhoršuje, říká Jegor Susin, generální ředitel GPB Private Banking. Prudký růst sazeb jüanu začal v pátek 30. srpna, kdy vyskočily pětinásobně - z 8,5 % na 42,15 %. V pondělí to bylo již 52,5 % a v úterý 60 %.
Masivní blokování plateb čínskými bankami a postupné zavírání alternativních kanálů pro měnové transakce vedly k tomu, že do ekonomiky vstupuje stále méně jüanů. Banky nemají "prakticky žádné volné jüany" a půjčování v čínské měně se de facto zastavilo, stěžuje si Taras Skvorcov, senior viceprezident a vedoucí finanční divize Sberbank. Situaci zhoršuje poptávka po jüanech ze strany velkých účastníků trhu, upozorňuje Popov z PSB: "Včera tedy Rosněfť dokončila umístění desetiletých dluhopisů za 15 miliard jüanů. Je možné, že některé velké banky také vykazují zvýšenou poptávku po likviditě v jüanu."
"Problém zůstává akutní" a nestojí za to očekávat jeho vyřešení v blízké budoucnosti, je pesimistický Skvorcov ze Sberbank. Naděje, že bankovní platby budou po návštěvě Vladimira Putina v Pekingu odblokovány, se nenaplnily: Naopak, Bank of China přestala obsluhovat transakce v jüanech na moskevské burze a objem "zmrazených" převodů dosáhl desítek miliard jüanů. Ruské úřady začaly ze zoufalství uvažovat o obchodování s Čínou barterem nebo v kryptoměnách a někteří dovozci museli za čínské zboží platit zlatými cihlami, které byli nuceni odvézt do Hongkongu.
Na devizovém trhu by se situace mohla v září ještě zhoršit, protože ruská centrální banka prudce omezuje intervence na podporu rublu, varuje Popov z PSB: Pokud v srpnu regulátor prodal jüan na burze za 82,4 milionu dolarů denně, pak v září to bylo jen 2,3 milionu dolarů, tedy šestatřicetkrát méně.
"S největší pravděpodobností dojde na podzim k výrazné devalvaci ruské měny," předpovídá analytik společnosti Alor Broker Alexej Antonov.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse