USA jsou znepokojeny „děsivým“ izraelským náletem v Gaze, při kterém zahynulo mnoho žen a dětí
30. 10. 2024
Mluvčí USA uvedl, že se oficiální představitelé Izraele ptají, co se stalo, a vyjádřil „hluboké znepokojení“ nad ztrátami životů civilistů
USA jsou znepokojeny „děsivým incidentem“, při němž byly při izraelském útoku v severním obytném bloku Gazy zabity „dvě desítky dětí“.
Spojené státy jsou „hluboce znepokojeny ztrátou civilních životů“ při izraelském útoku na obytný dům v severní části Gazy, při němž zahynulo nejméně 93 osob, včetně velkého počtu dětí, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Při úterním útoku na budovu v Bejt Lahíji bylo podle ministerstva zdravotnictví Gazy zabito nebo je pohřešováno nejméně 93 Palestinců a desítky dalších byly zraněny. Mezi mrtvými bylo nejméně 20 dětí, uvedli zdravotníci.
Al-Džazíra uvádí, že při izraelském úderu na pětipatrovou budovu, v níž bydlí vysídlené rodiny, zahynulo 109 lidí.
Novinářům řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller:
Jsme hluboce znepokojeni ztrátami na životech civilistů při tomto incidentu. Jednalo se o děsivý incident s děsivým výsledkem.
Uvedl, že nemůže hovořit o celkovém počtu mrtvých, ale poznamenal:
Podle dostupných informací byly při tomto incidentu zabity dvě desítky dětí. Není pochyb o tom, že řada z nich jsou děti, které již více než rok prchají před následky této války.
Američtí představitelé se obrátili na izraelskou vládu, „aby se zeptali, co se zde stalo“, dodal.
Amnesty International kritizovala rozhodnutí Izraele zakázat agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa) a označila ho za „bezohledný“ a „otřesný, nelidský“ zákon.
Rozhodnutí izraelského parlamentu je „otevřeným útokem na práva palestinských uprchlíků“, který „se rovná kriminalizaci humanitární pomoci a zhorší již tak katastrofální humanitární krizi“, uvádí se v prohlášení generální tajemnice organizace na ochranu práv Agnès Callamardové.
Uvedla, že agentura OSN hraje „nezastupitelnou“ roli při poskytování potravin, vody, lékařské pomoci, vzdělání a přístřeší téměř dvěma milionům Palestinců v Gaze, kteří byli „násilně vysídleni, vystaveni uměle vyvolanému hladomoru a vážně ohroženi genocidou“ v důsledku „neúprosné“ izraelské ofenzívy. Callamard dodal:
Tento děsivý a nelidský zákon pouze prohloubí utrpení Palestinců, kteří prožívají nepředstavitelné strádání a jejichž potřeba celosvětové podpory je větší než kdy jindy. Mezinárodní společenství ho musí co nejdříve co nejdůrazněji odsoudit a uplatnit veškerý svůj vliv na izraelskou vládu, aby ho zrušila.
Hamás je „otevřen jakékoli dohodě“ o ukončení války, která zahrnuje úplné stažení Izraele z Gazy, říká oficiální představitel
Vysoce postavený představitel Hamásu prohlásil, že skupina je „otevřena jakékoli dohodě nebo nápadům“ zprostředkovatelů na ukončení války v Gaze, ale trvá na tom, že by měly zahrnovat úplné stažení izraelské armády z palestinského území.
Sámí abú Zuhrí v úterním televizním projevu, o němž informovala agentura Reuters, řekl:
Hnutí potvrdilo, že je otevřeno jakékoli dohodě nebo nápadům, které ukončí utrpení našeho lidu v Gaze a dosáhnou trvalého příměří a stažení okupace z celého pásma Gazy.
Dohoda musí zahrnovat ukončení izraelské blokády Gazy, umožnit neomezenou pomoc a rekonstrukci Gazy a výměnu izraelských rukojmích v Gaze za palestinské vězně v Izraeli.
Jeho prohlášení nesignalizuje změnu nesplněných podmínek Hamásu. Benjamin Netanjahu prohlásil, že válka může skončit pouze tehdy, když bude Hamás vymýcen.
Izraelská armáda uvedla, že v bojích na severu Gazy byli zabiti čtyři její vojáci a jeden důstojník byl těžce zraněn.
Samostatně Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že další voják zemřel na následky zranění utrpěných v boji v jižním Libanonu, čímž se celkový počet izraelských vojáků zabitých od října 2023 zvýšil na 777.
Generální tajemník OSN António Guterres zaslal Benjaminu Netanjahuovi dopis, v němž protestuje proti nové izraelské legislativě zakazující činnost agentury OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa), uvedl jeho mluvčí.
Uvedl, že Guterres v dopise nastínil „otázky mezinárodního práva, které tento zákon vyvolal“, a dodal, že v případě jeho zavedení by měl „zničující dopad na humanitární situaci Palestinců na okupovaném území“.
Televizní stanice CNN se omluvila svým divákům poté, co jeden z účastníků jejího pořadu NewsNight pronesl urážlivé poznámky naznačující, že host pořadu, moderátor Mehdi Hasan, je terorista.
Ryan James Girdusky, konzervativní komentátor, řekl Hasanovi, komentátoru americké verze deníku Guardian a bývalému moderátorovi pořadu MSNBC, který je muslim, aby si dával pozor, aby mu "nevybuchl pager", což byla zjevná narážka na to, že Izrael minulý měsíc zasáhl bojovníky Hizballáhu v Libanonu pomocí vybuchujících pagerů. Vlna koordinovaných výbuchů zabila 12 lidí a tisíce jich zranila.
„Řekl váš host právě v přímém přenosu, že bych měl být zabit?“ Hasan se zeptal moderátorky pořadu Abby Phillipové.
Po reklamní přestávce se Phillipová Hasanovi a divákům omluvila a uvedla, že Girdusky byl z pořadu stažen.
CNN ve svém prohlášení uvedla, že „v CNN ani v našem vysílání není místo pro rasismus nebo fanatismus“ a že Girdusky „nebude v naší televizi znovu vítán“. Hasan toto prohlášení retweetnul na Twitteru.
Rakouský kancléř Karl Nehammer „co nejdůrazněji“ odsoudil „velmi vážný“ raketový útok na mírové jednotky OSN v jižním Libanonu, při kterém bylo v úterý zraněno osm rakouských vojáků.
V příspěvku pro Twitter Nehammer uvedl, že v myšlenkách je se zraněnými vojáky, a dodal, že jejich úsilí je „zásadní pro mezinárodní stabilitu, v krizových ohniscích“.
Jeho ministr zahraničí Alexander Schallenberg uvedl, že je útokem „pobouřen“, a dodal, že:
Izraelská armáda uvedla, že za úterní raketový útok na mírovou misi OSN v Libanonu (Unifil), jehož výsledkem bylo osm zraněných rakouských vojáků, je odpovědný Hizballáh.
Podle Izraelských obranných sil (IDF) byla raketa odpálena „z oblasti Hallousiyyeh El Faouqa, která zasáhla velitelství Unifilu“ v Naqoura v jižním Libanonu.
Počet lidí zabitých izraelskými útoky v Libanonu stoupl na 2 792, uvádí ministerstvo zdravotnictví
Libanonské ministerstvo zdravotnictví vydalo aktualizovaný počet obětí izraelských útoků v zemi na 2 792 a dalších 12 772 osob bylo zraněno.
Za posledních 24 hodin bylo zabito 82 lidí a 180 dalších bylo zraněno, dodává zpráva.
Samostatně ministerstvo uvedlo, že nejméně pět lidí bylo v úterý zabito a dalších 33 zraněno při izraelském úderu na město poblíž hlavního jižního města Sidon.
Dodalo, že záchranáři stále hledají přeživší pod troskami.
Úterní útok byl od neděle druhým smrtícím útokem na Sidon poté, co při izraelském útoku na město zahynulo devět lidí a dalších 38 bylo zraněno, uvedlo ministerstvo.
Pondělní hlasování v Knesetu o zákazu organizace UNRWA proběhlo poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin v dopise varovali Izrael, že by USA mohly pozastavit dodávky zbraní, pokud Izrael nepodnikne okamžité kroky k tomu, aby do Gazy pustil více humanitární pomoci.
Blinken „dal jasně najevo, že jsme proti přijetí této legislativy, a dal jasně najevo, že realizace této legislativy by mohla mít právní a politické důsledky“, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Miller.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že Washington bude v následujících dnech jednat s izraelskou vládou „o tom, jak hodlá zákaz provádět“.
Miller poznamenal, že legislativa „představuje riziko pro miliony Palestinců, kteří jsou závislí na Unrwa“, konkrétně pro ty v Gaze.
Dodal, že agentura OSN plní úlohu, kterou „nemůže plnit nikdo jiný“.
Nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví palestinského území z úterý ukazují, že od loňského října bylo při izraelských náletech zabito nejméně 43 061 Palestinců a 101 223 jich bylo zraněno.
Nejnovější počet mrtvých nezahrnuje desítky lidí zabitých při dnešním izraelském náletu na přeplněný obytný blok v Bejt Lahíji.
Při nedávné izraelské ofenzívě v severní části Gazy zahynulo za něco málo přes tři týdny více než 700 lidí, z toho téměř 300 osob, převážně na severu, jen za posledních devět dní.
Existují zprávy o dvou desítkách dětí, které byly při tomto incidentu zabity. Není pochyb o tom, že řada z nich jsou děti, které již více než rok prchají před následky této války.
Irský prezident Michael D. Higgins vyzval členské státy EU a OSN, aby jasně vyjádřily svou podporu agentuře OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa), a naléhavě prohlásil, že je „čas zastavit tuto hrůzu dějin“ poté, co izraelský parlament zakázal agentuře působit na území kontrolovaném Izraelem.
Více než 100 000 lidí v severní Gaze, převážně žen a dětí, je fakticky „uvězněno bez bezpečného místa, kam by mohli jít“, uvedl Higgins v úterním prohlášení:
Vzhledem k okolnostem, za nichž lidé umírají hlady, představuje napadení agentury OSN, která je zodpovědná za jejich udržení při životě, otřesné selhání diplomacie a použití hladu jako válečné zbraně. Je načase zastavit tuto hrůzu dějin. Palestina a Izrael budou nakonec muset žít společně v sousedních prostorech.
Irský taoiseach Simon Harris rovněž v úterý prohlásil, že Evropa musí najít „morální odvahu“ a v této věci jednat. Řekl:
Další lidé budou umírat, další děti budou hladovět, neexistuje žádná alternativa k Unrwa... Jednání, kterého jsme byli svědky v Knesetu, je opravdu naprosto ostudné.
Šéf izraelské armády v úterý varoval Írán, aby se zdržel odvetných úderů na jeho letectvo z minulého týdne.
„Pokud Írán udělá chybu a vypustí na Izrael další raketovou palbu, budeme opět vědět, jak na Írán dosáhnout, a to s kapacitami, které jsme tentokrát ani nepoužili,“ řekl Herzi Halevi, náčelník generálního štábu, leteckým a pozemním posádkám minulou sobotu.
Při izraelském útoku na obytnou budovu ukrývající vysídlené civilisty ve městě Bejt Lahíja na severu Gazy zahynulo podle zdravotníků 93 lidí, z toho 20 dětí. Desítky lidí se pohřešují a 150 dalších je podle odhadů zraněno. Izraelská armáda se ke smrtícímu náletu zatím nevyjádřila. Nedaleká nemocnice Kamal Adwan se potýká s problémy při ošetřování lidí zraněných při útoku, protože jí údajně došel zdravotnický materiál a má pouze dva dětské lékaře bez chirurgů.
Útok přišel den poté, co izraelský parlament schválil zákon o zákazu činnosti palestinské agentury OSN pro uprchlíky (Unrwa) na území země, což znepokojilo mnoho izraelských spojenců, kteří se obávají, že to zhorší již tak zoufalou humanitární situaci v Gaze. Turecké ministerstvo zahraničí dnes již dříve uvedlo, že cílem tohoto kroku je narušit úsilí o dosažení dvoustátního řešení. Jordánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pondělní hlasování je „součástí systematického zaměřování“ Unrwy a „pokračováním zběsilého úsilí Izraele o politickou likvidaci agentury OSN, které je doplňkem jeho agresivní války proti palestinskému lidu“.
Hizballáh uvedl, že vybral Naima Qassema, zástupce generálního tajemníka, jako nástupce Hassana Nasralláha ve funkci vůdce libanonské militantní skupiny poté, co byl Nasralláh minulý měsíc zabit při izraelském leteckém útoku na jižní Bejrút.
Libanonská státní média oznámila, že izraelské tanky vjely na předměstí vesnice Chiam, což je považováno za jejich dosud nejhlubší vpád do jižního Libanonu v rámci pozemního útoku zahájeného minulý měsíc.
V Gaze hrozí hladomor, uvádí zpráva. Podle nové zprávy Integrované klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC), která byla zveřejněna v úterý, čelí Gaza krizové nebo ještě horší úrovni nedostatku potravin. „Lidé v Gaze nyní umírají hlady. Rychlost, s jakou tato člověkem způsobená krize hladu a podvýživy Gazu zachvátila, je děsivá,“ uvedla výkonná ředitelka Světového potravinového programu (WFP) Cindy McCainová.
Zákaz Unrwa je aktem genocidy, říká spoluvůdkyně britské strany Zelených Carla Denyerová. V reakci na zákaz izraelské vlády Denyerová uvedla: „Gaza zažívá vážnou a trvalou humanitární krizi. Zákaz Agentury OSN pro pomoc a práci (Unrwa), největšího poskytovatele humanitární pomoci palestinskému obyvatelstvu, je aktem genocidy.“
Unifil, mírová mise OSN v Libanonu, varovala Hizballáh, že jakýkoli úmyslný útok na ni „je vážným porušením mezinárodního humanitárního práva“ poté, co na začátku úterý zasáhla raketa její sídlo v Naqouře.
Ředitel Unrwa v Gaze říká, že pokud Izrael bude pokračovat v zákazu činnosti agentury, bude její činnost „nemožná“.
Sam Rose, zástupce ředitele Unrwa v Gaze, řekl BBC: „Statisíce lidí se ukrývají v budovách pod bezpečnou vlajkou OSN, a pokud jim bude tento ochranný status budov odebrán, pak samozřejmě nemůžeme v žádném případě předstírat, že tuto bezpečnost zaručujeme.“
„Nejsme jen distributory pomoci nebo poskytovateli vody - provozujeme zdravotnický systém, provozujeme vzdělávací systém,“ dodal.
„Ostatní agentury OSN pracují na politice, zabývají se normativními otázkami, poskytují podporu členským státům nebo vládě. Nezabývají se provozováním zdravotnických nebo vzdělávacích služeb.“
Rijád Mansúr, palestinský vyslanec při OSN, požaduje, aby Rada bezpečnosti chránila civilisty před izraelskými útoky.
„Izrael překročil všechny červené čáry, porušil všechna pravidla, vzepřel se všem zákazům. Kdy už toho bude opravdu dost? Kdy budete jednat? Jste Rada bezpečnosti. Musíte oslovit každého, kdo trpí mezi Palestinci. To je vaše povinnost,“ řekl vyslanec na zasedání Rady.
Podle Mansúra lidé v Gaze „snášejí nevýslovnou bolest“ a vyzval Radu, aby zastavila „tuto genocidu, nebo aťnavždy zůstane mlčet“.
Při nedávné izraelské ofenzivě v severní části Gazy zahynulo za něco málo přes tři týdny více než 700 lidí, přičemž téměř 300 z nich, převážně na severu, zemřelo jen za posledních devět dní. Ačkoli se snažil ospravedlnit své opětovné zaměření na sever tvrzením, že se zaměřuje na přeskupené bojovníky Hamásu, intenzita bojů způsobila těžké ztráty mezi 100 000 civilisty, kteří tam stále žijí. Mnoho z nich jsou rodiny, které se vyčerpány opakovanými izraelskými příkazy k nucenému vysídlení rozhodly zůstat na severu...
Podle britského ministra pro Blízký východ hlasování izraelského parlamentu o Unrwa „jasně ohrožuje celou mezinárodní humanitární reakci v Gaze“.
V rozhovoru pro pořad Newshour BBC World Service Hamish Falconer uvedl, že Velká Británie bude „tlačit na Izraelce, aby změnili přístup“, a „udělá vše, co bude v našich silách, a to jak veřejně, tak soukromě“.
Falconer říká, že Spojené království „nepřijímá předpoklad, že Unrwa je nefunkční a musí být nahrazena“.
Hizballáh jmenoval Naima Qassema svým novým vůdcem
Qassem nahradí ve funkci generálního tajemníka libanonské militantní skupiny zesnulého Hassana Nasralláha.
Nasralláha zabil koncem září izraelský úder v Bejrútu.
Hizballáh ve svém prohlášení uvedl, že Qassem byl do funkce zvolen díky svému „dodržování zásad a cílů Hizballáhu“.
Dodalo, že skupina bude „[prosit] Boha Všemohoucího, aby ho vedl v tomto vznešeném poslání při vedení Hizballáhu a jeho islámského odporu“.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse