“Boj za klimatickou spravedlnost je důležitější, než kdy dřív,” vzkazují středoškoláci

5. 11. 2024

čas čtení 3 minuty
Skončil třetí SJEZD studentstva za klima


V neděli odpoledne skončil třetí SJEZD studentstva za klima – celostátní setkání mladých lidí, kteří se zajímají o problematiku klimatu. Akci pořádalo hnutí Fridays for Future. Studenti upozorňují na stále se stupňující dopady klimatické krize a upozorňují na rostoucím vliv fosilní oligarchie na český mediální prostor.


Víkendová akce začala v pátek v Horním Maršově v prostorech DOTEKu - domu obnovy tradic, ekologie a kultury, kde pak, společně s prostory nedaleké základní školy, probíhala celá akce. Zúčastnila se jí několik desítek studentů z celé republiky, kteří měli možnost zapojit se do řady workshopů a přednášek na témata související s klimatickou krizí.

 

Jedním z témat, které mezi studenty na akci rezonovalo, byl neustále rostoucí vliv fosilní oligarchie na český veřejný prostor. Studenti dlouhodobě upozorňují na nebezpečný vliv fosilní oligarchie. Organizátoři SJEZDu jako příklad uvedli opakované útoky médií, která patří Danielu Křetínskému na jakoukoli snahu o snižování emisí. Dalším příkladem je podle studentů snaha uhlobarona Pavla Tykače ovlivňovat veřejné mínění svými penězi.


Společnosti patřící Danielu Křetínskému vyprodukují více emisí než celé Finsko. Je nepřijatelné, aby tento člověk vlastnil velkou část českých médií. Je potřeba si uvědomit, že pod jeho vliv spadají některá z největších českých médií, jako jsou Blesk, Reflex, E15, Aha! a mnohá další. V minulosti jsme jasně viděli, že Daniel Křetínský neváhá využít svá média k ochraně svých ekonomických zájmů – jako například v kauze NET4GAS nebo při schvalování dokumentů SEK a NECP.”  uvedla tisková mluvčí Fridays for Future Viktorie Mrázková.


Dalším častým tématem byla pokračující ignorace klimatické změny politiky. Studenti uvedli, že i když jsou dopady klimatické krize čím dál bolestivější, zažíváme stále častější extrémní teploty, sucho a živelné pohromy, které podle vědců přímo souvisejí s klimatickou krizí. ze strany politiků a političek nevidí žádná dostatečně razantní a funkční řešení současné klimatické krize. Důkazy o vážnosti a ničivých dopadech, které tato krize již nyní má, se podle středoškolských studentů stále množí. „Naše politická reprezentace krizi stále dostatečně neřeší, navrhované zákony a iniciativy jsou nedostatečné,“ zaznělo z řad studentů.


Podle organizátorů byla velmi podnětná diskuze o strukturálních příčinách klimatické krize. Studenti měli možnost zúčastnit se přednášky o nerůstu, v rámci které proběhla diskuze o systémových alternativách a propojenosti klimatické krize s neomezeným růstem produkce.


Diskuze o klimatické krizi za posledních několik let prošla značným vývojem. Dnes jasně vidíme, že technologický pokrok ani drobné změny legislativy klimatickou krizi nezastaví. Potřebujeme otevřít celospolečenskou debatu o formě naší klimatické a sociální transformace. Ta musí být nejen více sociálně citlivá, ale zároveň mnohem rychlejší než je teď.” řekl na akci tiskový mluvčí Oleg Tožička.



0
Vytisknout
1296

Diskuse

Obsah vydání | 7. 11. 2024