Výkon větrné a solární energie v Číně stoupl o 357 gigawattů, zatímco Trump nás zatěžuje fosilními palivy, která ničí planetu

30. 1. 2025

čas čtení 3 minuty

Snaha prezidenta Trumpa vykolejit větrný a solární průmysl ve Spojených státech ve prospěch špinavých fosilních paliv je samozřejmě hrozbou pro zdraví planety.  

Je však také hrozbou pro ekonomiku USA. Fosilní paliva jsou zdrojem krátkodobých zisků. S tím, jak se děsivé účinky oxidu uhličitého na změnu klimatu způsobenou člověkem stávají stále ničivějšími, budou uhlí, fosilní plyn a ropa stále více zakazovány. Společnosti, které nyní investují do dvacetileté těžby a rozvoje těchto zdrojů energie, pravděpodobně nikdy nedostanou své peníze zpět. Navíc jsou tyto zdroje energie nákladné, míní Juan Cole.

Solární a větrná energie jsou stále levnější. Nejenže z přechodu na jiné zdroje profituje domácí ekonomika, ale stát, který je dobrým výrobcem a exportérem solárních panelů a větrných turbín, může být velmi lukrativní.

Přibližně 64 % americké výroby větrných turbín na moři se nachází v okresech, které obvykle volí republikány, takže Trumpovo zrušení nabídek na moři nejvíce bolí voliče MAGA.

Nebezpečí ústupu USA z těchto odvětví spočívá v menší konkurenceschopnosti Ameriky, ve vyšších nákladech na energii doma a ve ztrátě vysoce hodnotných zakázek doma i v zahraničí.

A víte, kdo sní Americe oběd? Čína.

Isabella O'Malleyová v Associated Press uvádí, že Čína v roce 2024 instalovala 357 gigawattů (1 gig = miliarda wattů) solární a větrné energie, což je bezprecedentní výkon.

Solární kapacita v Čínské lidové republice je nyní téměř dvojnásobná oproti stavu před rokem a větrná kapacita vzrostla o 18 %.

Čína má 888 gigawattů instalovaného solárního výkonu a 520 gigawattů větrného výkonu. Megabaterie řeší staré problémy s přerušovanou dodávkou energie z obnovitelných zdrojů.

Vzhledem k tomu, že Čína vyrábí tolik solárních panelů pro domácí použití, má dobré předpoklady k tomu, aby tyto panely vyvážela i do zahraničí. S cenou 13,7 centů za megawatt jsou čínské panely celosvětově nejkonkurenceschopnější.

Čína v roce 2024 vyvezla větrné turbíny v hodnotě 27 miliard dolarů.

USA loni instalovaly pouze 30 nových gigabajtů solárních panelů a celkem disponují solárními panely o výkonu 219 gigabajtů. Ve srovnání s Čínou jsme trpaslíci. A pokud Trump dosáhne svého, rozdíl se rychle zvětší.

Máme pouze 136 gigawattů instalovaného výkonu větrných elektráren, což je o 5 % více než loni (nikoli o 18% jako Čína).

Když přejdeme od elektřiny k dopravě, v Číně v roce 2024 vzrostl prodej všech druhů elektrických vozidel o 40%. Prodej čínských elektromobilů v zahraničí vzrostl na 1,6 milionu kusů, což představuje meziroční nárůst o 6%. Celkově Číňané loni prodali 11 milionů elektromobilů, zatímco Američané prodali pouze 1,3 milionu elektromobilů.

Jedinou odpovědí USA na tuto neuvěřitelnou výzvu je protekcionismus, jako bychom byli zemí třetího světa z 60. let minulého století.

Když mi bylo osm let, Čína byla zoufale chudá a hrubý domácí produkt USA tvořil 40 % světového HDP. Nedokázali jsme si představit supervyspělou Čínu, která je nyní na pokraji první plně elektrifikované společnosti na světě, zatímco zaostalé USA se utápějí v nebezpečných a nezdravých fosilních palivech.

 

Celý článek v anglickém originále ZDE

2
Vytisknout
2294

Diskuse

Obsah vydání | 30. 1. 2025