Severní Korea začne společně s Ruskem vyrábět útočné drony
12. 2. 2025
čas čtení
2 minuty
Rusko poskytlo Severní Koreji technickou pomoc při vývoji několika typů bojových dronů, jejichž sériovou výrobu Pchjongjang plánuje zahájit letos, uvedly zdroje japonské televize NHK. Podle nich šlo o součást dohody, podle které KLDR vyslala své vojáky na pomoc ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ve válce s Ukrajinou. Účastníci publikace zároveň poznamenali, že Rusko nechce pomáhat Severní Koreji s vývojem jaderných zbraní, protože se obává reakce Spojených států a Číny.
Podle Sboru náčelníků štábů Jižní Koreje KLDR zvýšila výrobu bezpilotních letounů poté, co Kim Čong-un v listopadu osobně zkontroloval testy bezpilotního letounu kamikadze a nařídil masovou výrobu těchto zbraní. Americký institut pro studium války (ISW) se domnívá, že Pchjongjang považuje válku s Ukrajinou za testovací prostor pro svůj vlastní vojenský potenciál. To již přineslo ovoce. Podle zdrojů agentury Reuters se Severní Koreji podařilo zvýšit přesnost svých balistických raket krátkého doletu K-23, K-23A a K-24, které předala ruské armádě k použití na bojišti. Zpočátku byla "chyba" 1-3 km.
Severokorejští vojáci aktivně bojují v Kurské oblasti, kterou se Putin snaží získat zpět od Ukrajiny před zahájením jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kyjev se chystá použít dobytá ruská území jako trumf k provedení výměny. Asi 4 tisíce, neboli třetina, vojáků vyslaných do Ruska v bojích utrpěla, včetně asi tisíce zabitých, uvedla ruská služba BBC s odvoláním na údaje západních zpravodajských služeb. Hlavním důvodem byl nedostatek bojových zkušeností a krytí. Ukrajinští vojáci tvrdí, že Severokorejci jsou využíváni k takzvaným "masovým útokům", kdy je posílají obsadit opevněné pozice přes minová pole a pod těžkou palbou. Přitom fungují autonomně bez podpory v podobě dělostřelectva, dronů a tanků. Kimovi vojáci nejsou téměř nikdy zajati: ranění se často odpálí granáty a ti, kteří se vzdají, jsou doraženi ruskými bezpilotními letouny.
Podle NYT to byla Severní Korea, kdo inicioval vyslání své armády k účasti na nepřátelských akcích proti Ukrajině. Skupina zahrnovala bojovníky speciálních jednotek, asi 500 důstojníků a také tři generály. Pchjongjang spoléhá na budoucí vděčnost Moskvy v podobě poskytnutí raketových, jaderných a dalších technologií, diplomatické podpory v konfrontaci se Západem a další pomoci v případě krizových situací, poznamenaly americké zpravodajské zdroje. Kromě vojáků a raket dodává Severní Korea Rusku munici a houfnice.
Zdroj v angličtině: ZDE
976
Diskuse