Indie nahradí ruské stíhačky francouzskými
19. 3. 2025
čas čtení
2 minuty
Indie a Francie dokončily jednání o nákupu 26 stíhaček Rafale M pro letadlové lodě za 7,6 miliardy eur, uvedla společnost Global Defense Corp. Indické námořnictvo plánuje nahradit stárnoucí flotilu ruských MiG-29K a MiG-29KUB francouzskými letadly. Očekává se, že francouzský ministr obrany podepíše kontrakt v dubnu během návštěvy Indie.
Francie již předstihla Rusko a stala se druhým největším vývozcem zbraní na světě, hned za Spojenými státy, podle nedávné zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI), který sleduje globální nákupy zbraní. Podle něj se vojenský vývoz z Francie v letech 2019-2023 ve srovnání s předchozím pětiletým obdobím zvýšil o 47 %.
Ruský vývoz zbraní se v roce 2024 snížil o 47 % ve srovnání s rokem 2022, kdy ruská armáda zahájila totální invazi na Ukrajinu, vyplývá z údajů SPIRI. "Pokles oproti roku 2022 je pravděpodobně způsoben rozhodnutím Ruska upřednostnit výrobu hlavních zbraní pro vlastní ozbrojené síly, spíše než pro export," říkají analytici.
Obecně platí, že za posledních pět let klesl ruský vývoz zbraní o 64 % a podíl Ruska na světovém trhu se zbraněmi se snížil na 7,8 %. Pokud v letech 2018-2022 šly ruské dodávky do 47 zemí, pak v roce 2024 do 33. Asie a Oceánie představovaly 74 % ruského exportu a Afrika 12 %. Největším odběratelem zbraní z Ruska byla zároveň Indie s podílem 38 %.
Francie zabrala Rusku významný podíl na trhu. "Největší podíl francouzského zbrojního exportu (42 %) připadl na státy Asie a Oceánie, dalších 34 % na země Blízkého východu. Největším jednotlivým příjemcem francouzských zbraní byla Indie, na kterou připadalo téměř 30 %," uvádí zpráva SIPRI.
Výrobce Rafale Dassault Aviation uvedl, že čelí prudkému nárůstu poptávky kvůli zapojení Ruska do války na Ukrajině a nejistotě EU ohledně zachování americké vojenské pomoci. Výrobce letadel uvedl, že v roce 2025 plánuje dodat 25 letadel Rafale a 40 letadel Falcon. Francouzský prezident Emmanuel Macron již vyzval k nákupu francouzských stíhaček Rafale místo amerických F-35. Zatím největším problémem francouzského vojenskoprůmyslového komplexu je omezená kapacita. Pokud Dassault Aviation vyrábí 25 stíhaček Rafale ročně, pak americký Lockheed Martin chce letos vyrobit 190 stíhaček F-35.
Zdroj v angličtině: ZDE
1316
Diskuse