Putin poté, co USA navrhly příměří, vrhl armádu do nové ofenzívy v Záporožské oblasti
19. 3. 2025
čas čtení
3 minuty
Ruská armáda na Ukrajině zahájila ofenzívu v Záporožské oblasti, kterou Kreml v roce 2022 začlenil do Ruska, ačkoli jednotky kontrolují jen o něco více než 70 % jejího území.
V pondělí 17. března Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo dobytí vesnice Stepovoje, která se nachází 43 km od regionálního centra. Útočné operace ve směru na Záporoží začaly začátkem března, kdy ruská skupina obdržela posily, píše ukrajinský OSINT projekt DeepState. Podle něj se v tuto chvíli ruské jednotky snaží zaútočit na Pjatyčatky a Mali Ščerbaky a podařilo se jim získat oporu v posledně jmenované osadě.
Z-kanál potvrzuje postup v oblasti Ščerbaky a Mali Ščerbaky. Vojenský velitel Jurij Podoljaka tvrdí, že obě osady se již dostaly pod ruskou kontrolu. První obranné linii ozbrojených sil Ukrajiny se podle něj podařilo prorazit na šířku 10 km a do hloubky 5 km. "Usnadňovala to i skutečnost, že den předtím nepřítel v důsledku problémů v jiných sektorech fronty odtud přesunul část svých záloh," píše Podoljaka.
"V případě dalších úspěchů v této oblasti se výšiny západně od Orechova mohou dostat pod kontrolu ozbrojených sil RF. A to zase otevře nové příležitosti pro akci jak v oblasti Novoandriivky, Malajské tokmačky, tak i Guljajeva" poznamenává Rybar.
Nyní jsou ruské jednotky ve vzdálenosti asi 25 km od Záporoží a ukrajinská obrana "postrádá hloubku", aby účinně odstrašila možnou ofenzivu, píší odborníci z Amerického institutu pro studium války. Stejná je podle jejich odhadů situace na charkovské frontě a v okolí klíčových měst Donbasu, která mohou být bezprostředně ohrožena, pokud ruská armáda přejde do ofenzívy.
Nový nápor na jižní Ukrajině, kde je fronta de facto "zamrzlá" po mnoho měsíců, se odehrál v předvečer telefonických rozhovorů mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem, které jsou naplánovány na úterý 18. března. Na konci minulého týdne Putin nedal jednoznačnou odpověď na návrh Spojených států na třicetidenní příměří, na kterém se americká delegace dohodla s Kyjevem při rozhovorech v Saúdské Arábii.
Rusko obecně "souhlasí", ale "existují nuance", řekl Putin 13. března. "Jak bude těchto 30 dní využito? Aby nucená mobilizace na Ukrajině pokračovala? Aby tam mohly být dodány zbraně? Aby mohly být nově mobilizované jednotky vycvičeny?" řekl.
Podle agentury Bloomberg považuje Kreml úplné zastavení vojenské pomoci Ukrajině za podmínku příměří a za podmínky míru nadále požaduje odmítnutí vstupu do NATO. Odpůrci kompromisu v Kremlu se domnívají, že před uzavřením dohody musí Rusko nejprve dosáhnout vojenských úspěchů – osvobodit Kurskou oblast a "ohlodat" území okupovaných ukrajinských regionů až k jejich administrativním hranicím, řekli The Moscow Times současní i bývalí úředníci.
Americká rozvědka se mezitím domnívá, že Putin nezrušil své ambiciózní cíle dobýt celou Ukrajinu a stále očekává, že dobude Kyjev, napsal The Washington Post s odvoláním na americké představitele obeznámené se situací. "Má dlouhodobou touhu obnovit Matičku Rus," řekl jeden ze zdrojů WaPo.
Zdroj v ruštině: ZDE
1421
Diskuse