"Studenti by mohli uhradit své dluhy za univerzitní školné prodejem své ledviny"

3. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Studenti, kteří se zadlužili v důsledku vysokého univerzitního školného, by mohli uhradit své dluhy prodejem jedné své ledviny, doporučila univerzitní pracovnice z jedné vysoké školy ve Skotsku.

Sue Rabbitt Roff, výzkumnice na University of Dundee, se vyjádřila, že je načase "zkoumat možnost", aby dárci ledviny dostali zaplaceno. Roffová se domnívá, že by za ledvinu měl stát platit asi 28 000 liber, v přepočtu asi tři čtvrtě milionu Kč, což je přibližně roční britský průměrný plat.

Proces s Mubarakem: Svržený diktátor odmítá jakoukoliv vinu

3. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Bývalý egyptský diktátor Hosni Mubarak popřel u soudu v Káhiře jakoukoliv svou vinu. Ležel na nosítkách ve vězeňském mundúru za mřížemi v kleci pro obžalovaného. Promluvil pouze jednou, potvrdil svou přítomnost a odmítl vinu: "Kategoricky popírám všechna tato obvinění," zdůraznil.

Mubarak je obžalován z hospodářské korupce, z uzavření protizákonné obchodní dohody s Izraelem a z protizákonného zabíjení demonstrantů během osmnáctidenního povstání proti jeho vládě. Pokud bude shledán vinným, může být odsouzen k smrti.

Dohoda o dluhu: Hněv a podvádění přivedly USA k puči miliardářů

3. 8. 2011

čas čtení 5 minut

Existují dva způsoby, jak omezit deficit: Zvýšení daní a omezení výdajů. Zvýšení daní znamená vzít peníze bohatým. Omezení výdajů znamená vzít peníze chudým. Samozřejmě, že ne ve všech případech: Některé daně jsou degresívní; některé státní výdaje berou peníze běžným občanům a dávají je bankám, zbrojařským společnostem a farmářům. Ale ve většině případů stát převádí bohatství od bohatých k chudým, zatímco daňové škrty je odvádějí od chudých k bohatým, napsal v Guardianu George Monbiot..

Americká dluhová krize zasáhla Itálii a Španělsko

3. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Finanční trhy v Evropě a v Severní Americe byly postiženy novým pocitem krize. Nejistota způsobená americkou dluhovou krizí přešla přes Atlantik a záporně ovlivnila situaci v Itálii a ve Španělsku - ve dvou klíčových členských zemích eurozóny. Španělský premiér Zapatero byl nucen zrušit dovolenou. Itálie svolala krizové zasedání tvůrců státní ekonomické politiky.

Bude Husní Mubarak v Egyptě skutečně postaven před soud?

3. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Třiaomsdesátiletý svržený egyptský prezident se má zodpovídat z korupce a ze zabíjení občanů. Mohl by být odsouzen k smrti.

Ve středu má stanout před soudem svržený egyptský prezident Husní Mubarak. Má se objevit v bílém vězeňském mudúru a za mřížemi speciálně vyrobené klece. Avšak vládnou pochybnosti, zda se před soudem skutečně objeví.

Největší množství hackerských útoků v historii

3. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Hackeři infiltrovali 72 světových organizací, vlád a firem, včetně OSN, informuje bezpečnostní počítačová firma McAfee. Firma McAfee uvedla, že za útoky je jeden "stát", ale odmítla říci který. Důkazy směřují k Číně.

SpaS vyjádřil podporu demonstrujícím za dostupné bydlení v Izraeli

3. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

tisková zpráva

Už téměř měsíc se tisíce Izraelců bouří proti sociálním podmínkám v zemi. Především s úhradou nájemného, které přesahuje často i více než 50 % příjmů domácnosti, mají lidé velké problémy. Problémy postihují nejen nízkopříjmové skupiny, ale i střední vrstvy. V sobotu protestovalo více než 150 tisíc lidí a buduje se stanový tábor v centru Tel Avivu.

Spojenectví práce a solidarity se připojuje k řadě mezinárodních aktivit, které protestující podporují v právu na dostupné bydlení. Zdaleka nejde jen o problém v Izraeli. Politika neoliberalizmu vede k růstu slamů na okrajích evropských metropolí, roste počet bezdomovců. Na místě je třeba připomenout, že i v ČR podle posledních průzkumů stále roste počet domácností, které mají problémy udržet si či získat dostupné a důstojné bydlení.

Mluvčí SPaS:

Jan Kavan, Milan Neubert, Ilona Švihlíková

Jsou datové schránky zbytečné? O stížnosti Pirátů rozhodne Nejvyšší správní soud

3. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Praha - 3.8.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Piráti v úterý podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze. Ten totiž odmítl přijmout správní žalobu na ministra financí Miroslava Kalouska. Ačkoli byla žaloba včas doručena do datové schránky soudu, soud s ní naložil, jako by přišla obyčejným e-mailem. Piráty v řízení zastupuje advokátka JUDr. Hana Marvanová.

Demonstrace proti vypnutí internetu v knihovnách

2. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Praha - 2.8.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana ve spolupráci se Sdružením knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a OS Občanský monitoring -- RING pořádá demonstraci proti vypnutí Internetu v knihovnách. Demonstrace se uskuteční v pondělí 8. 8. 2011 od 18:00 před budovou ministerstva vnitra (Nad Štolou 3, Praha).

Pořadatelé demonstrace nesouhlasí s krokem, jakým se Ministerstvo vnitra a nynější vláda rozhodla řešit nedostatek financí tím, že prostě prakticky okamžitě a bez jakéhokoli varování zruší "Projekt internetizace knihoven" (PIK). Tento projekt stojí ročně přibližně 100 mil. Kč a přispívá na něj i EU.

Obama: Zvýším daně pro bohaté

3. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Několik minut poté, co Senát schválil poslaneckou dohodu, která zabránila bankrotu amerického státu, nabídl Obama americkým Demokratům olivovou ratolest a zdůraznil, že bude znovu usilovat o zdanění bohatých.

Republikáni trvali v posledních dnech na tom, že dohoda nezahrnuje zvýšení daní. Avšak Obama uvedl v krátkém prohlášení v Růžové zahradě, že obrovský státní dluh Ameriky lze snížit pouze součinností škrtů a zvýšení daní, zejména daní bohatých občanů a velkých korporací, jako jsou ropné společnosti.

Osvědčený podnikatelský záměr: nejdřív ale spalte mosty, anebo lodě!

3. 8. 2011 / Miloš Dokulil

čas čtení 7 minut

Původně jsem měl pro toto pokračování nastraženo zcela odlišné téma. Jenže kam se hrabe šeď záměrů "od stolu" na rozbujelou "zeleň života"! Zvláště když samy živly napomáhají příští "obnově" a nadějnému znovuvzkříšení... Kolik jen doprovodné naděje bylo okamžitě přimícháno lísavými médii do žalu nad ztrátou jedné kulturní památky. Copak tu není do všeho zakalkulovaná, a takto jištěná konejšivá perspektiva? Bude řeč o Petrově boudě, ZDE.

Vyhlídky továren poháněných solárním teplem

3. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Většina hovorů o obnovitelných energiích je zaměřena na výrobu elektřiny. Nicméně většina energie, kterou potřebujeme, má formu tepla, jež solární panely a větrné turbíny nedokážou efektivně vyrobit. K pohonu průmyslových procesů jako je výroba chemikálií, tavení kovů nebo produkce mikročipů potřebujeme obnovitelný zdroj termální energie. Zde může být řešením přímé užití solární energie, které vytváří možnost stavět zařízení využívající pouze obnovitelné zdroje - a tím otvírá i cestu k plně udržitelné průmyslové civilizaci.

Aspoň žít?

28. 7. 2011 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

Civilizovaný svět je pochopitelně pořád ještě nemálo vzrušen tím, co se koncem minulého týdne stalo za tragédii v hlavním městě Norska. Navenek slušně vypadající mladý muž, blonďák, už napohled vzbuzující důvěru. A on inscenuje jatka na nic zlého netušící mladé lidi, své spoluobčany. Dokonce nejen obyčejnými náboji, nýbrž tříštivými. Aby ty oběti toho střílení neměly mít žádnou šanci na přežití. Jako kdyby ten nadmíru svérázný hlasatel zrovna takto mohl zcela neomylně šířit to své nemálo zvláštní poselství nového uspořádání společnosti. Dokonce ten masový vrah si umanul, že je povolán své osobní přesvědčení šířit ve znamení kříže, dokonce templářského!

Jak založit zaměstnanecké družstvo

3. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Ve věku nezaměstnanosti, omezování a outsourcingu je těžké najít práci. Možná ale přišel čas vytvořit si vlastní místo. Samostatné podnikání představuje jistou možnost a může vypadat jako osvobození, je však těžké udělat vše sám a nalézt přitom čas na nepracovní život. Zaměstnanecké družstvo představuje alternativu k izolaci živnostníka i k využití tradičních pracovních míst.

26860

Marcela Gabčová: Cesta ze SRNM do Monster Worldwide

3. 8. 2011 / Pavel Pečínka

čas čtení 11 minut

Společenstvím Romů na Moravě (SRNM) prošla řada lidí. I Marcela Gabčová. Její cesta je výjimečná tím, že se z neziskového sektoru postupně propracovala až na post v mezinárodní společnosti. Zvládá holandštinu, má řadu přátel mezi Neromy. Dokáže se pohybovat v prestižní instituci, a přitom dál mluví romsky, považuje se za Romku a neskrývá to. No není to hned důvod k obsáhlému rozhovoru?

Jaký měl být národnostní režim v Československé republice

2. 8. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

JČ: Německy mluvící občané v pohraničních okresech Československé republiky, kteří ve třicátých letech podlehli Hitlerově nacistické propagandě, byli totiž českoslovenští občané a ze státu je není možno vylučovat proto, že to údajně byli jazykoví "cizáci". Zachovali se drtivou měrou vůči svému, tj. československému státu, velmi špatně, avšak historici poukazují na to, že ne všechna vina byla nutně na straně tohoto československého obyvatelstva - udělal československý meziválečný stát skutečně všechno rozumné, aby ho tato velká občanská menšina přijala za svůj? Chtěl meziválečný československý stát, aby ho německy mluvící menšina přijala za svůj?

Udělal československý meziválečný stát skutečně všechno rozumné, aby ho tato velká občanská menšina přijala za svůj? Chtěl meziválečný československý stát, aby ho německy mluvící menšina přijala za svůj?

Boris Cvek: To jsou velmi zásadní otázky. Mně se ale zdá, že chybí vůbec základní informace o vzniku Československa. Tento stát vznikl na principu národního sebeurčení (doktrína amerického prezidenta Wilsona), avšak kdyby se tak striktně posuzovali Češi, Němci a Slováci odděleně, pak by velká část nynější České republiky národnostně patřila do Německa/Rakouska - a na to se potom logicky odvolával Hitler. Aby Masaryk mohl vytvořit samostatný slovanský stát na území Čech, Moravy a části uherského království (Slovensko + Podkarpatská Rus), musel si vymyslet, že Češi a Slováci tvoří jeden národ, tzv. národ československý, který ale nikdy předtím neexistoval. Masarykův manévr spolkli na Západě, a tak vzniklo Československo. Byť čeští Němci byli formálně "československými" občany, byli to vždy čeští/moravští (böhmisch-mährisch) Němci a tvořili organickou součást českého království od dob Přemyslovců po stovky let. Tedy Henlein byl opravdu vůdcem českých/moravských (böhmisch-mährisch) nacistů.

Jak se dřív asi jmenovala Břeclav?

2. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Bylo horké léto. Psal se rok tuším 2009. Šel jsem po pěší zóně v Břeclavi, když jsem byl zastaven mladou dívkou mající v ruce propisku a záznamový aršík. Chtěla mi položit několik otázek a já jsem se začal těšit, jak si se sympatickou slečnou tři minuty popovídám. Abych tomu krátkému rozhovoru vtiskl náznak nějakého napětí sdělil jsem jí, že dostane ode mne odpověď na jakoukoliv otázku, když mi řekne, jak je daleko z Břeclavi do Lundenburgu. To jsem neměl dělat. Tím jsem ji zaskočil, ale jak je dnes zvykem, rychle se vzpamatovala a se zasněným pohledem upřeným vzhůru pomalu řekla: "Lundenburg, Lundenburg... to musí být někde v Rakousku, kousek od Laa". Poděkoval jsem a začal plnit svůj slib, píše Alois Michálek.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Šumava - místní občané proti aktivistům

2. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Rád bych Vám dal k dispozici dvě krátká videa, které jsme pořídili s přáteli v pátek 29.7. na Šumavě v blízkosti Ptačího potoka, tedy v místech, kde poslední dny probíhají spory o kácení v bezzásahových zónách. My jako občané, kteří s kácením nesouhlasí, jsme přijeli podpořit blokádu, která se však v pátek ráno a dopoledne nekonala z důvodu plánovaného průvodu obyvatel Modravy a dalších okolních vesnic. Aktivisté nechtěli přijít do kontaktu s rozběsněným davem a my záhy pochopili proč - my ten dav omylem potkali a tváří v tvář se setkali s nenávistí a agresivitou, která byla pro mě doslova šokující, píše Josef Šmída.

Zapojení ČR do světové ekonomiky, I. část -- obchod

2. 8. 2011 / Ilona Švihlíková

čas čtení 9 minut

Česká republika je velmi otevřenou ekonomikou a zahraniční vlivy jsou pro její ekonomický vývoj nesmírně důležité. V následující analýze se budu proto věnovat problematice českého obchodu, investic a vlivu nadnárodních firem na českou ekonomiku. Forma, intenzita a (ne)úspěšnost zapojení ČR do světové ekonomiky nutně musí ovlivňovat formulaci hospodářské politiky a její praktické provádění. Může přitom představovat jak příležitost, tak zásadní omezení.

Na pokraji útesu

2. 8. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Ještě než bylo slavnostně dosaženo kompromisu ohledně zvýšení amerického dluhového stropu, Paul Krugman napsal:

Ale Republikáni právě demonstrovali ochotu riskovat finanční kolaps, pokud nedostanou vše, co si přejí jejich nejextrémnější členové. Proč bychom měli očekávat, že budou příště rozumnější?

Ve skutečnosti budou Republikáni jistě povzbuzeni způsobem, jakým Obama setrvale reaguje na jejich hrozby. Kapituloval loni v prosinci, když prodloužil platnost Bushových daňových škrtů; kapituloval na jaře, když hrozili, že vyřadí vládu z provozu; a teď kapituloval ve velkém před hrubým vydíráním ohledně dluhového stropu. Možná jsem v tom sám, ale vidím tu opakující se vzorec.

Privatizace Šumavy na dohled?

2. 8. 2011 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Na své poznámky a články o dění v Národním parku Šumava (NPŠ) jsem dostal e-mailem několik nesouhlasných ohlasů, jež se jeden druhému velmi podobají:

My chceme Šumavu zelenou, jsme turisté, lyžaři, cyklisté a když tam přijedeme - atakdále.

Také se pisatelé vesměs upřímně přiznávají, že nejsou na dané téma odborníky, ale když byli v Rakousku, Švýcarsku, USA, tak tam viděli, jak je příroda zelená - atakdále.

Jedna paní Zcestovalá se vyznávala z touhy zalyžovat si z Hochfichtu/ Smrčiny, až tam bude nejen lanovka z Nové Pece, ale také sjezdovky, jako jsou na rakouské straně.

Ano, vážení, těšte se! Kácení se tam už chystá. Bude se bojovat s kůrovcem právě na místech vhodných k lyžování.

Alexandr Solženicyn -- pozapomenutá ikona antibolševismu

2. 8. 2011 / Miloslav Štěrba

čas čtení 6 minut

...Před třemi roky, 3. srpna 2008, zemřel Alexandr Solženicyn. Jako spisovatel odešel do záhrobí už dávno předtím. Určitě ve chvíli zániku SSSR, k jehož rozpadu napomáhal až sběratelským zaujetím pro osudy svých rodáků. I když je nepřetavil do geniálních obrazů jako jeho nedostižný příklad L. N. Tolstoj, zaujímá v moderní historii Ruska specifické místo spisovatele-filosofa, který smysl svého života hledal v práci pro svou milovanou zemi a pro svůj národ. Tak usilovně, že odmítl v roce 1970 přijmout Nobelovu cenu, aby odjezdem do ciziny nebyl zbaven možnosti žít v Rusku. S ambicemi učitele historie a moralizujícího kazatele. To co se nepodařilo hraběti Tolstému v podmínkách konce XIX. století, bylo samozřejmě nad síly jedné rozporuplné osobnosti, učitele matematiky a statečného dělostřelce během Velké vlastenecké války. Její konec ostatně zažil Solženicyn v Kaliningradu, rodišti Immanuela Kanta. Je až symbolické, že byl v tomto městě v únoru 1945 zatčen. Zatímco v troskách bývalého Královce hořely poslední zbytky osvíceneckého kategorického imperativu lidství, vlastenec, kapitán Solženicyn musí odevzdat pistoli, strhnou mu nárameníky a vyznamenání. Než ho odvedli, podle svědectví A.S., stačil generál Travkin, který byl "celou dobu nesvůj", podat Solženicynovi ruku. Později napsal, že "toto podání ruky bylo jedním z nejodvážnějších čin, které jsem měl možnost vidět během vojny". Zachycená epizoda života a její hodnocení napovídá o ruském spisovateli víc, než biografie popisující jeho životní cestu.

Jak ministr Drábek "objevil" Ameriku, ale pro stromy nevidí les

1. 8. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 9 minut

Dovolím si doslova citovat úvod článku ministra Drábka na blog.aktualne.cz, ze dne 28.července 2011:

Kombinace státního důchodu a penze z velmi rozšířených zaměstnavatelských fondů v Nizozemí v současnosti zaručuje důchodcům příjem na úrovni cca 80 % jejich mzdy.

Pan ministr nám dále sděluje a snad i naznačuje, jak výhodné pro důchodový systém je existence státního systému, tedy základního pilíře a současně existující fondy. Ve svém sdělení však opomíjí základní rozdíl mezi soukromými (komerčními) fondy a výše zmíněnými nizozemskými zaměstnavatelskými fondy. Fakt, který nám sděluje snad jako provokační údaj, tedy oněch 80 % výše důchodu ze mzdy, už raději ani nekomentuji a mám jen vážné obavy, aby to někomu, kdo bude tento údaj číst, nepřitížilo (neseklo to s ním o zem).

Co mají společného Anders Behring Breivik a Muhammad Atta?

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Jestliže zkoumáme osobní historii atentátníka v Norsku a srovnáme ji s džihádisty, zjistíme, že tu existují značné podobnosti. Breivik, stejně jako mnozí elitní džihádisté, je dítě pocházející z prostředí elity, jehož kariéra byla zablokována. Breivik pochází z diplomatické rodiny, ale otec jej záhy opustil. Usáma bin Ládin byl synem stavebního magnáta, kterého otec krátce po narození "odstrčil".

Máte pravdu, ale strčte si ji někam!

1. 8. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 8 minut

Dovoluji si vám, vážení čtenáři, předložit závažný námět k zamyšlení, případně, dojdete-li k nějakému relevantnímu závěru, prosím o jeho sdělení. Jde o tak zvaně řízené odmítnutí výkonu povinnosti orgánu veřejné správy vůči zákonné oprávněnosti občana v podávání podnětů, námětů, připomínek, stížností apod., obecně řečeno podání na orgán veřejné, příp. státní správy či jinému státnímu orgánu. Konkrétně :

Orgán veřejné (či jiné) správy je ze zákona (č. 128/2000 Sb.), povinen přijmout (přijímat) podání (§ 37 správního řádu) které lze podat jako podnět (§ 42 správního řádu), stížnost (§ 175 správního řádu) atp.

Žurnalistika pro dětské časopisy?

1. 8. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Koncem června jsem pro Britské listy napsal komentář k projektu Fakt!, který vytvořilo Aktuálně.cz pro studenty žurnalistiky, aby si prošli na škole povinnou novinářskou praxí novým způsobem. Studenti si založili na Facebooku své blogy, na nichž měli ukázat nové možnosti této "sociální sítě". Na můj kritický text, který obvinil Fakt! z infantilnosti a ohlupování národa, se ozvala soukromou poštou studentka Anežka Michnová, autorka blogu Fantazeen, a požádala mne o konkrétní kritiku její práce, aby se z ní mohla poučit. O to jsem se pokusil v následujícím textu, za nímž následuje reakce autorky na moje slova.

Kritická diskuse, nebo infotainment?

1. 8. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Projekt Fakt! kritizovaný Borisem Cvekem může opravdu někomu možná připadat "infantilní", nicméně jedno mu nelze upřít: Odráží docela přesně trendy současné žurnalistiky, která je stále méně "osvícenecká" a kritická, za to ale stále více "baví" a potvrzuje předsudky jednotlivých uzavřených cílových skupin. A to je také bohužel přesně oblast, kde se budou muset mladí žurnalisté profesionálně uplatnit - nikoliv v diskusní síti renomovaného vědeckého časopisu usilujícího o kritický pohled na vědeckou praxi. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi všechno, co se proti tomu dá dělat...

Situace na Severním Kavkaze se vyostřuje, hovoří se o válce

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Situace na Severním Kavkaze se nadále vyostřuje. Za sedm měsíců letošního roku se zde v ozbrojených střetech a teroristických útocích stalo obětí 812 osob. Z 405 zabitých bylo 89 civilistů. Vznikají stále další struktury pro boj s terorismem a jejich pravomoci se překrývají, avšak bezpečnostní situace v zemi se nezlepšuje, a na Severním Kavkaze je dokonce čím dál horší. Letos zde bylo zabito už 200 povstalců a životem zaplatila také zhruba stovka vojáků a představitelů silových složek.

Slovenské aktivistky za ženská práva chtějí diskutovat o hymně

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

"Zastavme ich, sestry, bratia, veď sa ony stratia..." I tak by mohla znít upravená slovenská hymna, kdyby došlo k rozhodnutí brát ohled na genderovou rovnost. Po tom co některé západní země změnily hymnu tak, aby se nezmiňovala jen o zástupcích mužského genderu, otevřely tuto otázku i občanské aktivistky na Slovensku. Vadí jim, že je řeč pouze o "bratřích" a "Slovácích", nikoliv o "sestrách" a "Slovenkách". Podle nich je třeba začít otevřeně diskutovat o genderové diskriminaci v jazyce.

HLADOMOR NENÍ JEN V SOMÁLSKU

V Keni je ohroženo podvýživou 3,5 milionu lidí

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

385 000 dětí je tam podvyživených. 90 000 těhotných a kojících matek tam hladoví. Zatímco se svět soustřeďuje na Somálsko a na hladovějící uprchlíky, utíkající přes hranici do Keni, v Keni samotné vzniká hladomor.

Keňané jsou zapomenuté obětí nejhoršího sucha za více než půl století, které postihlo Africký roh a v celé řadě zemí, včetně Somálska, Džibuti a Ugandy, dohnalo 12 milionů lidí k hladomoru.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2011

26. 7. 2011

čas čtení 1 minuta

V červnu 2011 přispělo finančně na Britské listy 211 osob bankovním příkazem celkovou částkou 64 564.45 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v srpnovém přehledu hospodaření, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 115 240.72 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

29881