Český sever: hrozí občanská válka?

11. 9. 2012 / Milan Daniel

Česká televize odvysílala v neděli večer na svém druhém programu závěrečný díl pentalogie dokumentaristy Davida Vondráčka nazvaný Na divokém severu (Šluknovsko 2011 -- 2012). Vondráček se v něm s mimořádným citem pro téma vykořenění vrací k událostem, které před nedávnem vzrušovaly celou zemi a uvádí je do historických souvislostí, které nebyly v aktuálním zpravodajství zohledňovány. Ukazuje, že dnešní situace v severním výběžku republiky není jen důsledkem současné krize, ale dlouhodobého vývoje, který začal vystěhováním původního obyvatelstva a následnou hospodářskou a sociální destrukcí kraje.

Skvělý dokument je dostupný v i-vysílání ČT, druhý program jej opakuje ve středu 12. září v 10:00 hodin v neděli 16. září ve 3,20 hodin.

Destrukce anglických univerzit pokračuje po předem určené trajektorii

11. 9. 2012

Rektoři anglických vysokých škol obviňují vládu z chaosu při přijímání letošních uchazečů o univerzitní studium. V důsledku zavedení horentně vysokého školného ve výši 9000 liber ročně, v důsledku náhlého zpřísnění v hodnocení maturitních zkoušek, takže mnoho studentů nedostalo při maturitě očekávané dobré známky, se anglickým vysokým školám nepodařilo naplnit kvóta studentů a na poslední chvíli musely změkčit své podmínky pro přijetí. Ke studiu na anglických univerzitách se pro nadcházející školní rok přihlásilo o 30 000 studentů méně než obvykle. Některé obory jsou pod tlakem a budou se zřejmě uzavírat. Týká se to především humanitních oborů a studia cizích jazyků. Jako by Anglie už neměla závažný problém, že tam skoro nikdo neumí žádný cizí jazyk.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Schwarzenbergovo pokrytectví

11. 9. 2012 / Jan Čulík

Karel Schwarzenberg při kritice Petra Nečase řekl v rozhovoru pro Lidové noviny: "Žádný český ministr zahraničí nikdy neskloní hlavu před velmocemi, pokud půjde o lidská práva."

Protestoval Karel Schwarzenberg proti nezákonnému věznění amerického vojáka Bradleyho Manninga v USA, na které upozornily i americké lidskoprávní organizace? Protestoval proti útlaku v Bahrajnu, v Saúdské Arábii, v Uzbekistánu, v zemích, kde mají Spojené státy své strategické zájmy? Odsoudil Schwarzenberg praxi CIA, která mučila odpůrce Muammara Kaddáfího a předávala je pak k dalšímu mučení do libyjských věznic? Karel Schwarzenberg nikdy nesklonil hlavu před velmocemi, pokud jde o lidská práva?

Návrat německých řeholních řádů by delegitimizoval celý dvacetiletý vývoj od roku 1989

11. 9. 2012

Římskokatolická církev v Československu nikdy neměla právní subjektivitu jako celek. Církev byla nadnárodním tělesem, které se nepodřizovalo svrchovanosti národních států. Právní subjektivitu z hlediska vlastnictví měly jenom jednotlivé církevní instituce, tedy kostel, farní obročí, kapitula atd. A taky řády, píše Václav Žák.

Není třeba mít konspirativní myšlení, aby si člověk dovedl představit nebezpečí, která z takto formulovaného zákona vyplývají. Zákon jako oprávněnou osobou zakotvuje subjekt, který nikdy vlastnická práva k majetku neměl. A ponechává v mlze seznam subjektů, které vlastnická práva skutečně měly. Kontrolní otázka. Patří mezi ně i Řád německých rytířů?

Druhá kontrolní otázka. Může taková konstrukce zákona založit legitimní očekávání řádu, že mu majetek bude navrácen? Na základě čeho by se dalo argumentovat, že ne? Může se řád považovat za součást takto mlhavě definované římskokatolické církve? Jakmile se řádu podaří dokázat legitimní očekávání navrácení majetku, může se dovolávat ochrany Evropského soudu pro lidská práva. Evropský soud už nebude zkoumat způsob, jakým o majetek přišel, ale bude posuzovat, jestli řád v porovnání s jinými církevními subjekty není diskriminován.

Co s argumentem, že se majetek vydá jen těm osobám, jimž byl konfiskován po 25. únoru 1948? Má někdo jistotu, že řád přišel o majetek před únorem, zejména když řád doloží, že dokonce Nejvyšší správní soud tehdejšího svrchovaného Československa rozhodl, že mu majetek byl konfiskován protiprávně?

Politické důsledky takového vývoje by byly skutečně nedozírné. Už teď je veřejnost frustrovaná společenským systémem, který se zde vyvinul. Návrat německých řeholních řádů by velmi pravděpodobně delegitimizoval celý dvacetiletý vývoj od roku 1989.

Zdroj: ZDE

Godot ex machina

11. 9. 2012 / Lubomír Brožek

Nebylo to poprvé a určitě ani naposledy, kdy jsem si před televizní obrazovkou připadal jako Alenka před králičí norou. Nebyl to ovšem králíček, kdo k divákům Alenkám promlouval, ale ministryně kultury Alena Hanáková, jež s vytrvalostí sobě vlastní uváděla redaktorku Drtinou do světa čar a kouzel, když na dotaz, proč byl odvolán ředitel Národního divadla Ondřej Černý, neústupně opakovala, že pan ředitel sice výborně zvládal ministerstvem nastavený systém, leč problém je v tom, že systém je týmž ministerstvem třeba znovu nastavit, k nastartování čehož byl povolán muž o divadelnictví nemající ani potuchy, takto ekonomický náměstek paní ministryně Martin Sankot.

Německo: Nová ústavní stížnost neovlivní nález ohledně ESM

11. 9. 2012

Německý Spolkový ústavní soud dnes odmítl pokus právníka Petera Gauweilera dosáhnout odkladu ve věci tzv. Evropského stailizačního mechanismu (ESM). To znamená, že dlouho očekávaný nález soudu, na němž bezprostředně závisí přežití eurozóny, bude zveřejněn v původně oznámeném termínu, tj. zítra.

Assange se pokusil zastrašit americký filmový festival, aby nepromítal dokument o WikiLeaks

11. 9. 2012

Julian Assange pohrozil soudním stíháním, pokud americký festival South by Southwest odpromítá film Wikileaks: Secrets and Lies (WikiLekas: Tajnosti a lži). Assange tvrdí, že film, který odvysílala britská televizní stanice More4 29. listopadu 2011, je pomlouvačný. Poslal festivalu důrazný dopis s titulem "DOPIS PŘED SOUDNÍM STÍHÁNÍM". Poslal obdobný dopis americké televizi CNBC.

V Británii poslal Assange v téže věci stížnost britskému regulačnímu orgánu Ofcom, ten jeho stížnost ale odmítl a rozhodl, že dokumentární film prezentuje historii WikiLeaks i Assange férově.

Assangovo vyhrožování znamenalo, že britští tvůrci dokumentu si museli zaplatit drahé právní pojištění a obávají se, že Assangovy výhružky budou znamenat, že se film nikam do zahraničí neprodá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Budoucí čínský prezident "zmizel"

11. 9. 2012

Už po dobu deseti dní chybí na oficiálních akcích v Pekingu, včetně setkání s vysokými zahraničními politiky, čínský viceprezident Xi Jinping. Čínské úřady nevysvětlily, kde je, nebo co se s ním stalo. Čínští internetoví cenzoři se snaží bezvýsledně zakázat výraz "zranění zad" na čínském ekvivalentu twitteru. Šíří se nepodložené informace, že Xi Jinping možná utrpěl zranění zad při plavání či při fotbale. Tajnůstkářství čínského režimu je v přímém konfliktu s postojí čínské společnosti s miliony uživatelů internetu a rostoucí prosperitou, v jejímž důsledku občané požadují větší otevřenost, poznamenává britský list Times. V době, kdy požádal o politický azyl na americkém konzulátě neslavnější čínský policista a manželka vysokého čínského politika byla odsouzena za vraždu britského podnikatele se přirozeně šíří po internetu v Číně nejrůznější dohady.

Podrobnosti ZDE (placený přístup)

Opisuje Dominik Duka názory Vladimíra Putina?

11. 9. 2012 / Jan ČulíkVe čtvrtek 6. září poskytl Vladimír Putin rozhovor ruské televizi (viz výše). Uvedl v něm o punkové skupině Pussy Riot mimo jiné toto:

"Skupina Pussy Riot je obscénní. Vláda má právo hájit práva věřících." Putin se v rozhovoru zmínil i o sexuální orgii, kterou natočili někteří členové pozdější skupiny Pussy Riot v jednom moskevském muzeu, a pokračoval: "Název skupiny zní příliš obscénně, dokonce i v angličtině". "Rusové stále ještě mají bolestné vzpomínky na raná léta sovětské vlády, kdy byly pronásledovány tisíce ortodoxních i muslimských věřících, stejně jako jejich duchovní a věřící i jiných náboženství. Sovětské úřady brutálně potlačovaly duchovenstvo. Mnoho kostelů bylo zničeno. Tyto útoky měly zdrcující dopad na všechna naše tradiční náboženství. A tak, všeobecně vzato, zastávám názor, že stát musí ochraňovat city věřících."

V neděli 9. září odvysílal Dominik Duka na pražské stanici Radiožurnál komentář, z něhož vyjímáme:

Chování Pussy Riot připomíná Stalina

Přiznám se, že když jsem se dověděl, co ve skutečnosti znamená překlad názvu skupiny, jaké excesy provázely v minulosti jejich vystoupení a jejich politické zaměření, můj zjednodušený pohled ovlivněný novinovými články se přece jen proměnil. (...) Potupa chrámu sv. Spasitele připomíná sovětské blasfemické zničení tohoto chrámu Josefem Vissarionovičem Stalinem. Pomsta za rozsudek, jíž bylo zboření kříže postaveného na místě zavražděných obětí NKVD v Kyjevě, mě přece jen děsí. A ptám se, koho se více obávat. (...) "Modlitba" Pussy Riot vykazovala všechny znaky posměchu: šlo o nápodoby křižování, vulgární slovník a podobně. Není se co divit, že se tato událost dotkla věřících, a to i těch, kteří se o ní dozvěděli z médií. Svoboda jedněch opravdu v tomto případě končí tam, kde začíná svoboda druhých.

Je podobnost Dukových názorů s Putinovými čistě náhodná? Povede posílení ekonomické moci Dukovy katolické církve k šíření i jiných putinovských zvyklostí do České republiky?

Snaha o konvenční jistoty vede k nivelizaci kreativity

11. 9. 2012 / Jiří David

Petr Nečas (včera v Brně):

Musíme zabránit módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu, například umělé a falešné adorování skupiny Pussy Riot. Je to vrchol nevkusu a v žádném případě nic, co symbolizuje svobodu a demokracii. Dalším příkladem je vyzvání dalajlámy. Vyzvání tohoto směru není podporou svobody a demokracie. Dalajlámův režim by neměl demokratický charakter, ale polofeduální, teokratický se silnými autoritativními prvky. Zastáváme jednotnou Čínu.

Můj chabý komentář, je citát z Arnošta Lustiga, píše Jiří David:

Máš-li se rozhodnout mezi lepším, i když na tom proděláš, a horším, co ti přinese prospěch, rozhodni se správně

(Arnošt Lustig)

V roce 2003 jsem domníval že, cituji, píše dále Jiří David: .. se už ocitáme(respektive už jsme) v mentálním vakuu lidí, kteří neunesli tíhu intelektuálního světa.

Kalousek a Paroubek

11. 9. 2012 / Alex Koenigsmark

Tak mě napadlo, při čtení článků o odvolání ředitele Národního divadla: Pan ministr Kalousek nafackoval nějakému mládenci, jenž mu nadával. Vyskočil z auta a využil svou výškovou i váhovou převahu. A teď si, dear friends, představte, že by před časem trefilo vajíčko Jiřího Paroubka, ten by seskočil z pódia a zfackoval mládence, který vajíčko hodil. Vypisuju zde anketu, jak by se zachovala naše nezávislá média. Lidé, pište... vyzývá Alex Koenigsmark.

Clintonová: Diplomacie je "zdaleka nejlepší" přístup k íránskému jadernému programu

11. 9. 2012

Spojené státy nestanovují Íránu žádné konečné termíny a stále považují jednání za zdaleka nejlepší přístup ke sporu o íránský jaderný program. Clintonová považovaná za představitelku radikálnějšího křídla Obamovy administrativy tak odmítla stupňující se izraelský nátlak na USA, aby vůči Íránu použili hrozbu silou nebo na něj dokonce zaútočily.

Článek z konzervativního Daily Telegraphu doplnila IDnes urážkami

10. 9. 2012 / Jan Čulík

Server IDnes převzal podstatnou část článku z britského konzervativního deníku Daily Telegraph s titulkem "Kim Jong-un v pchjongjanské posilovně radil, aby úředníci cvičili", avšak článek, napsaný v britském originále uměřeným, objektivním stylem, doplnil v článku "Macatý Kim zavítal do posilovny. Soudruhům radil, jak tužit svaly" ideologickými nadávkami. Srovnání obou verzí hovoří výmluvně o stavu českého tisku.

Moskva: Asad odejde, pokud by prohrál volby

11. 9. 2012

Syrský prezident ašár al-Asad sdělil Moskvě, že je připraven opustit funkci, pokud si Syřané zvolí jiného nejvyššího představitele. Sdělil to v pondělí náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov.

Poslanec Tluchoř navrhovanými privatizacemi zlikviduje české železnice a pivovary

10. 9. 2012 / Jan Čulík

Poslanec Tluchoř požaduje namísto zvýšení DPH privatizaci Budvaru a železnic. Jakmile bude dán na prodej Budvar, zmocní se ho americká firma Anheuser Busch, která usiluje o globální ovládnutí obchodní značky Budweiser, kterou v Evropě plně neovládá. Lze očekávat likvidaci budějovického Budvaru i ztrátu jeho relativně rozsáhlých evropských trhů.

Co se týče privatizace železnice, varovný je příklad z Británie. Tam je železniční síť dvacet let po privatizaci stále špatná, je nyní roztříštěná a drahá - státní dotace na provoz britských železnic jsou ročně vyšší o 39 miliard Kč ročně, než byly před privatizací. Ředitelé pěti soukromých železničních společností si v Británii vyplácejí průměrný plat 30 milionů korun ročně. Je to výhodný penězovod, ale k zlepšení železničních služeb to nevedlo. Podrobnosti ZDE

Co ještě může ODS zničit?

Výsledky "studentských voleb"?

10. 9. 2012 / Boris Cvek

Obloukem jsem se vyhýbal přemýšlení ohledně výsledků tzv. "studentských voleb". Vyhrála Česká pirátská strana (23,3%), TOP09 (12,1%) a Dělnická strana sociální spravedlnosti -- STOP NEPŘIZPŮSOBIVÝM! (12%). Celkem výstižně to komentoval Štěpán Kotrba svým článkem "Pirátská operace Piča: děcka a jejich grafitti". Přes Facebook se ke mně však dostalo hodnocení, které někde jinde na Facebooku zachytil Miroslav Macek na svém blogu (odkaz je níže). Domnívám se, že to naprosto vystihuje myšlení velké části dnešních mladých lidí, kteří žijí bez ideálů a kontaktu se závažnými tématy lidského života:

"Studentské volby ve stručném překladu: 1) Chci porno, filmy a mp3 zadara (tedy volím Piráty, holt internet je cool), 2) chci bourák, vilu, závist socek a sousedů (proto volím TOP09, protože chci být jako oni) 3) chci tu cizáckou a barevnou lůzu bít tyčí do hlavy a chci, aby se mě sousedi báli a chci konečně někam patřit (proto volím Dělnickou stranu)."

Výsledky "studentských voleb": ZDE

Článek Š. Kotrby: ZDE

Blog M. Macka: ZDE

Jak z kruhu ven

10. 9. 2012 / Marek Řezanka

S blížícím se druhým ročníkem Festivalu za demisi vlády, který se uskuteční 22. září od 14:00 na Karlově náměstí, je třeba se vrátit k masivní protivládní demonstraci na náměstí Václavském, která proběhla 21. dubna 2012. Co se vlastně v tomto období dělo? Nezůstal dubnový potenciál protivládních protestů nevyužit? Co vlnu odporu proti vládní politice otupělo a zeslabilo? A o čem všem lze v kontextu blížící se demonstrace uvažovat?

Při zmínce 22. 9. se v souvislosti s českými dějinami člověku vybaví asi hlavně pohnutý rok 1938. K tomuto dni padla Hodžova vláda, o týden později přišel mnichovský diktát. Rozpoložení většiny lidí té doby vystihuje např. titulní stránka Večerního Českého slova ZDE

Dne 22. 9. 1938 se např. před Rudolfinem demonstrovalo za obranu republiky. Tyto zářijové dny je třeba připomínat.

Jak se to dělá? Tak se to dělá!

10. 9. 2012 / František Řezáč

Stávka Lufthansy skončila. Odbory dosáhly svého, informovala Česká televize.

Češi a Moravané jsou nespokojení se vším možným: politikou, korupcí, důchody a příjmy. Vylévají si srdíčka na různých adresách a touží po tom, aby se jejich starostí konečně někdo ujal, třeba přímo zvolený prezident.

Když se člověk dočte, že řidiči autobusů berou 15 tisíc a ještě se jim z toho bude strhávat, tak se musí smát.

Chudáčkové, vyhlásili "stávkovou pohotovost".

Na tu se jim zaměstnavatel, s prominutím...

Těch stávkových pohotovostí už tu bylo. Pořádná, aspoň týdenní stávka za zvýšení mezd - ani jedna..! Stejně tak, s prominutím... kašle vláda pana Nečase na ty různé průvody s píšťalkami kolem Strakovky. To už mají "zmáknutý" a za okny se smějou, pokud tam v té chvíli vůbec jsou...

Odbory v České republice odpočátku dodnes ve srovnání s Evropou selhávají.

Proč?

Ano, vím, kromě jednoho příkladu. Jeho iniciátor a zakladatel sedí dnes ve vazbě a převážejí ho do parlamentu jako divokou šelmu.

Ještě jsem nečetl, co si o tom myslí lékaři.

Kdyby měli stejné odborové "bossy", jako jiní, možná, že by dodnes taky makali za patnáct. Takže prosím: ne plakat, ale smát se! Těm, kteří si tohle nechají líbit...

BRITÁNIE:

Odborový kongres podpořil koordinované protestní akce státních zaměstnanců

10. 9. 2012

Britský Kongres odborových svazů v pondělí podpořil koordinované protestní akce členů odborových svazů ohledně platů. Otevřel tím novou frontu v konfrontaci s vládou poté, co dva největší školské odborové svazy v Anglii a ve Walesu, NUT a NASAUWT, které zastupují více než 600 000 učitelů, oznámily, že od 26. září zahajují práci čistě podle předpisů (tedy nic navíc). Znamená to, že učitelé nebudou dohlížet na děti během polední přestávky a nebudou suplovat za nemocné kolegy.

Po proasadovských demonstracích mění Ankara přístup k syrským uprchlíkům

10. 9. 2012

V posledních týdnech byla turecká Antakya, kde v pronajatých domech žije mnoho uprchlíků ze Sýrie, svědkem demonstrací na podporu prezidenta Bašára al-Asada a proti povstalcům, jež někteří z protestujících označují za teroristy. Provincie Hatay byla do roku 1938 součástí Sýrie a řada jejích obyvatel náleží k šíitské sektě alávitů. Někteří opoziční poslanci vyzývají tureckou vládu, aby syrské uprchlíky, mezi nimiž povstalci rekrutují do svých oddílů, vypověděla ze země. Úřady se proto rozhodly k překvapivému kroku: Syřané mají na vybranou mezi uprchlickými tábory a přesunem dále do tureckého vnitrozemí.

Proč vláda nemluví o tom, jak si naše společnost na sebe může vydělat?

10. 9. 2012 / Boris Cvek

Z včerejšího vystoupení premiéra této země v Otázkách V. Moravce jasně vyplynulo, že vlády snižují státní dluhy proto, aby si mohly levněji půjčit. Aby získaly důvěru věřitelů (investorů), že budou co nejméně utrácet a dluhy splatí.

Když však někomu půjčíte, může vám vrátit vaše peníze jenom tehdy, když si vydělá (i kdyby půjčku k ničemu nepoužil a zůstala mu celá, musí si ještě vydělat na úrok, který vrátí i s půjčkou).

Otázka je, odkud chtějí vlády brát peníze, aby splatily své půjčky i s úroky. Z dalších půjček? A z těch půjček co nejméně utrácet -- a co nejvíce šetřit, škrtat atd.

V amerických prezidentských volbách budou hrát výraznou roli důchodci

10. 9. 2012

Republikánský kandidát v amerických prezidentských volbách Mitt Romney překvapivě oznámil, že přebírá podstatné části Obamových reforem zdravotnictví do svého volebního programu. Z nejnovějších výzkumů veřejného mínění totiž vyplývá, že Republikáni nemají dostatečnou podporu v nerozhodných státech, v nichž se bude rozhodovat o výsledcích prezidentských voleb.

Oba prezidentští kandidáti nyní hovoří o zdravotní péči jako závažném tématu prezidentských voleb. Je to podle britského deníku Times potvrzením rostoucího významu starších voličů a penzistů v amerických volbách. Z víkendových předvolebních průzkumů vyplývá, že po nedávném sjezdu Demokratické strany podporuje Obamu o přibližně 4-5 procent voličů více než Romneyho.

Člověk, to zní povážlivě!

10. 9. 2012 / Václav Dušek

Velikášství, toť naše gusto a nikdy jinak! Fligna jedna za druhou, pohnutý ohnutý realismus, zaklínací formulky, vůle k objektivitě zažehnána, mnohočetné elegie napsány, eleison Otče, - smiluj se nad námi maličkými. Přebujelá kypivost potomků skaldů, častuškářů, skazitělů, přináší poselství: ti nahoře si s námi dělaj, co chtěj! Jak dlouho ještě?

 9171

Festival za demisi vlády II

10. 9. 2012

Festival za demisi vlády II se bude konat 22. září 2012 v Praze.

Iniciativa za demisi vlády, v těsné spolupráci s dalšími iniciativami a některými neparlamentními stranami (Ne základnám, Alternativa Zdola, Nová antikapitalistická levice, Strana demokratického socialismu, Spojenectví práce a solidarity, Hnutí za přímou demokracii, Akční spolek nezaměstnaných, Socialistická Solidarita, ProAlt) a za účasti dalších iniciativ a organizací (Ekumenická akademie, Pomoc obětem exekucí, Demokratická levice, "Občané městu, město občanům", Occupy Czech, Křesťané za spravedlivý hospodářský řád), pořádá 22. září 2012 od 14.00 hod. na Karlově náměstí v Praze Festival za demisi vlády II.

Podrobnosti ZDE

Krize v Národním divadle

10. 9. 2012

O blížící se krizi v Národním divadle, předvídající nynější vývoj, psal v únoru 2012 v Britských listech Ivo Fencl ZDE

Mohou lidé způsobovat zemětřesení?

10. 9. 2012 / Miloš Kaláb

Kdo by chtěl lidem připisovat vinu za zemětřesení? Není toho dost s oteplováním Země? Nezeptá se zítra někdo, zdali mají lidé vinu na existenci slunečních skvrn nebo na neobyvatelnosti Venuše? Takové otázky je možné sice klást, ale jediná kladná odpověď je na otázku v titulku.

Jiří David: Proč jste až doteď mlčeli?

10. 9. 2012 / Jiří David

Dopis Martě Smolíkové, předsedkyni ProCulture o.s.

Marto,

naprosto identické (samozřejmě žádná analogie není černobílá!) to je s NG a to žádný dopis nešel k premiérovi. Proč?! Proč až teď?

Když jsem od počátku zvolení, volal veřejně pro podporu pro odchod této ministryně i toho "odborníka" před ní (který si ji přesto vodí jako loutku doposud z poslanecké lavice TOP09), (skoro) všichni jste mlčeli a dávali jim oněch bezprecedentních 100 dnů, apod.

Oslnění (oslepení) politickou "nadějí" TOP 09 (speciálně Karlem Schwarzenbergem).

Otevřený dopis předsedovi vlády ČR Petru Nečasovi

Zmeňte vztah vlády ke kulturnímu dědictví této země

10. 9. 2012

K podpisu na www.narodsobe.eu

V Praze dne 9. září 2012

Vážený pane předsedo vlády,

dne 7. září 2012 byl náhle odvolán ředitel Národního divadla Ondřej Černý, a to bez udání jakýchkoli konkrétních a relevantních důvodů. Na jeho místo byl dosazen ekonomický náměstek MKČR pan Martin Sankot. Osoba, která dle svých slov divadlo navštívila párkrát v životě a vůbec mu nerozumí. V této situaci jsme nuceni označit celou věc za precedens vztahu ministerstva kultury nejen k Národnímu divadlu, ale ke správě celého kulturního bohatství této země.

Jedná se o projev absolutní nekompetence, arogance a mocenských manýr, které se - ač z lidského i celospolečenského pohledu nemají obdoby - stávají normou. Celá tato kauza je pouze vrcholem ledovce. To, co je pod hladinou, nemá s potřebami a zájmy kultury vůbec nic společného.

Robert Kaplan: Geografie vrací úder

10. 9. 2012

Pokud chcete vědět, co udělají Rusko, Čína nebo Írán, nečtěte jejich noviny a neptejte se, co zjistili naši špioni - nahlédněte do mapy. Geografie toho může o cílech vlády odhalit stejně tolik jako její tajné výbory. To co zásadním způsobem definuje stát je jeho místo na glóbu, mnohem spíše než ideologie a vnitřní politika. Mapy zachycují zásadní historická fakta, kulturu a přírodní zdroje. V době otřesů na Středním východě a překotné politické proměny v Číně právě pohled do mapy dává tomu všemu smysl.

V holandských volbách zřejmě zdvojnásobí někdejší maoisté počet svých parlamentních křesel

10. 9. 2012

Holandští socialisté, kteří se vzdali svého maoismu ze sedmdesátých let a kteří nikdy nebyli ve vládě, zřejmě zdvojnásobí svůj počet křesel v parlamentě. Vedou kampaň proti Evropské unii a proti programu škrtů, který vedl k pádům vlád v mnoha zemích EU, včetně Holandska. Chtějí omezit Evropskou unii na prosperující jádro zemí s malou nezaměstnaností a vysokou kvalitou života.

Německý právník podal novou stížnost proti EU

10. 9. 2012

Německý právník Peter Gauweiler v neděli podal novou žalobu k nejvyššímu soudu kvůli programu Evropské centrální banky (ECB) na nákup vládních dluhopisů. Ve středu má týž soud rozhodnout o žalobě požadující zákaz německé účasti na tzv. Evropském stabilizačním mechanismu (ESM).

Metody volebních speciálů: reloaded

10. 9. 2012 / Jan Podhajský

Volební speciály veřejnoprávních médií budí ve veřejnosti rozruch. M. Škopa na blogu Aktuálně.cz zaujaly rozdíly mezi výsledky výzkumů preferencí či volebních modelů, které používají ve svých pořadech Česká televize a Český rozhlas. Zeptal se proto daných organizací na to, jak jsou vlastně výzkumy zadány.  Tématu, vykopnutého M. Škopem, se chytil i Štěpán Kotrba. Kotrbovo pokračování v kritice vedené Škopem je zcela legitmní a podle mě i míří k podstatě věci a to: jsou veřejnoprávní média oprávněná vytvářet politickou realitu (prostor pro vybrané stranické kandidáty ve volebních speciálech) na základě výsledků sociologických výzkumů, když víme, že výsledná skóre jsou zatížena chybami?

Nebudu zde rozvádět celou Kotrbovu anabázi, ale zaměřím se alespoň na návrhy oprav či reformulace bodů či témat v jednom z posledních Kotrbových textů "UPDATE: I manipulovat se musí umět..."

Je třeba je vyhnat

10. 9. 2012 / Alex Koenigsmark

Přiznám se, že mě to nebaví, na toto téma psát. Jsem relativně stár, zcela mimo živé divadelní dění a na můj názor je zvědavo asi tolik lidí, jako na komentář kolegy Steigerwalda k důchodové reformě.

Sepsal jsem o vztahu tohoto státu ke své kultuře už mnoho textů. Nedělám si sebemenší iluze, že by se tento vztah mohl za současné politické reprezentace, ať levé, pravé nebo pomazané, nějak zlepšit. Dokud neplatí přednost vzdělání a kultury před buranstvím -- a jak by to asi měli burani prosazovat -- nezmění se nic. Zažili jsme takových ukázek už dost, ale toto odvolání ředitele Národního divadla patří k vrcholným výkonům tohoto spolčení.

Krucifix, copak není opravdu možné jim vysvětlit... No, samozřejmě, že není. Jako to nešlo ani předtím v jiných případech. Bohužel. Nemá smysl jim něco vysvětlovat. Je třeba je vyhnat.

Soros: Německo musí podpořit slabé členy eurozóny, nebo ať z EU odejde

9. 9. 2012

Multimilionář George Soros varoval, že Evropa čelí dlouhé depresi a hašteřivému rozpadu Evropské unie, pokud nebudou podniknuty kroky na pomoc jižním členům eurozóny z jejich zadluženosti. Německo musí převzít část jejich dluhů a zrušit své požadavky na další škrty.

"Německo se buď musí postavit do čela prorůstové politiky, procesu politické integrace a sdílení dluhového břemena, musí přijmout, že vedoucí role něco stojí, anebo ať z Evropské unie prostřednictvím přátelské dohody odejde," konstatoval George Soros.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

LIDOVÁ TVOŘIVOST:

Rumunský vtip, který jsem slyšel v Polsku

9. 9. 2012 / Jan Čulík

Rumunský kolega mi při návštěvě katolického Polska vyprávěl tento vtip: Mladý Karol Wojtyla (budoucí polský papež Jan Pavel II.) je v roce 1943 v polském Krakově pronásledován ulicemi mladým německým esesákem se samopalem. Wojtyla se bojí o život a vroucně se při běhu ve snaze zachránit se modlí k Bohu: "Zachraň mi život, obětuji ti celou svou existenci! Zachraň mi život, obětuji ti celou svou existenci! Zachraň mi život, obětuji ti celou svou existenci!" Pořád nic. Wojtyla se dostane do slepé uličky a mladý esesák se samopalem ho už dohání. Wojtyla poklesne na kolena a zoufale se z posledních sil před esesákovým samopalem modlí k Bohu.

Tu se na poslední chvíli rozestoupí nebesa a ozve se boží hlas: "Nezabíjej ho, to je budoucí papež mojí Církve!" promluví z nebes Bůh.

Esesák sklopí samopal, obrátí se k nebi a osloví Boha: "A co já?"

Bůh: "Ty budeš papežem po něm."

Pirátská operace Piča: děcka a jejich graffiti

8. 9. 2012 / Štěpán Kotrba

Nakreslit na chodník před Českou televizí křídou co největší kosočtverec, vyfotit se s ním a rozeslat to na fejsbuk - to je podle Pirátské strany adekvátní odpověď televizi veřejné služby na - správnou - reakci nezveřejnit výsledky "průzkumu" volebního chování středoškoláků (budoucích prvovoličů) pořádaného vlivovou organizací Člověk v tísni, manipulativně nazvaným "Studentské volby 2012 - Jeden svět na školách".

Tak zaprvé: akce Studentské volby 2012 měla být součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách, konkrétně projektu Kdo jiný? zaměřeného na podporu aktivní účasti mladých lidí v občanské společnosti. Teorie dobrá, praxe manipulativní a pokřivená. Studentské volby 2012 jsou anketou uskutečněnou nespecifickým samovýběrem 1/10 cílové skupiny, nikoli seriózním reprezentativním sociologickým průzkumem s ambicí zmapovat politické postoje dorůstající generace. Vypovídací schopnost má tato anketa pouze por oněch 20 000 děcek, nikoliv pro výsledky Pirátů ve volbách. Ona by ty děcka Piráty volila, kdyby jim někdo dovolil k volbám jít a kdyby k nim došla. Valná většina respondentů ankety (voleb) nejsou ještě voliči a do těchto voleb nezasáhnou jinak než čmáráním po billoboardech a vykřikováním na fejsáči. Valná většina prvovoličů k volbám nechodí. Výsledky "voleb" jsou stejně přesvědčivé, jako anketa na serveru Spolužáci.cz. nebo Ftipky.cz

Koukolíkova přednáška Mocenská posedlost na videu

8. 9. 2012

ŠOK│ Přednáška MUDr. Koukolíka v rámci předmětu Konflikty v mediální komunikaci, který jsem vedl na Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů, na téma "Mocenská posedlost", je nyní i na videu. Na YouTube už ji zhlédlo 10 896 diváků. Za zpracování z mnou uspořádané prezentace do videa a upload díky panu Krajtlovi.

MUDr. Koukolík: Mocenská posedlost YouTube

prezentace přednášky MUDr. Koukolíka - MS Powerpoint - 3,4 MB PPS

audiozáznam celé přednášky - Windows Media Audio 36,1 MB WMA
kompletní prezentace PPS s synchronizovaným zvukem WMA a připojenými soubory PDF - archiv 45,5 MB ZIP
25. 02. 2010 Štěpán Kotrba: Koukolík: Mocenská posedlost je stav, při němž se mocenská pýcha a / nebo mocenská závislost kombinují se stupiditou ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2012

8. 8. 2012

V červenci 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 51 590.99 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v květnu 2012 částkou 6814 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.7. 2012 částku 197 126.12 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31148