Kdy pravice pochopí, že musí opustit ideologické žvásty?

13. 10. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Očekával jsem, že ČSSD bude výrazně poškozena vládou s hnutím ANO, první kolo voleb do Senátu však ukázalo opak. Senátní volby rozhodně nebyly protestem proti Sobotkově vládě. A proč proti ní také protestovat, když pravicová opozice, představovaná TOP09 a ODS, nedokázala představit nějakou důvěryhodnou alternativu? Za hlavní selhání Sobotkovy vlády lze považovat např. podobu zákona o státní službě, která ovšem vznikla právě na nátlak ODS a TOP09, jenž vedl k národní frontě ČSSD-TOP09-ODS-KDU-ANO proti nepřátelům republiky v podobě odborů a protikorupčních organizací.

Angličtí milionáři kňučí, že je vytlačují globální miliardáři

13. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

"Rusové zkreslují trh s chůvami pro děti," je fascinující stížnost, která o víkendu vyšla v listu Times. Superbohatí Angličani si stěžují, že je z jejich výsadních pozic v zemi vytlačují supersuperbohatí cizinci. Kdo například věděl, že bohatí vydávají tisíce liber na členství v soukromých klubech pro děti, aby se jejich děti nikde nemusely setkávat s normálními lidmi?

Írán v těsném závěsu za Saúdskou Arábií snižuje ceny ropy

13. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Hlavní exportéři ropy snižují ceny. V pátek Írán následoval Saúdskou Arábii a snížil ceny dodávek do asijských zemí. Přitom Teherán probíhající procesy nazval "cenovou válkou zahájenou Saúdy", ačkoliv íránští představitelé ještě nedávno existenci cenové války odmítali a ruští dokonce označovali Rijád za hlavního garanta cen výhodných pro Rusko.

Quod licet bovi, aneb Multipolární nestabilita

13. 10. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Po řadu let proniká z teorie mezinárodních vztahů do publicistiky téma "multipolárního světa", tj. světa, který nemá jediné mocenské centrum, ale několik paralelně existujících vedle sebe. Problém popularizačního psaní je však jako obyčejně v tom, že multipolarita v pojetí publicistiky má především polemický a ještě ke všemu i normativní charakter, což ve svých důsledcích velmi znesnadňuje přesné uvažování o tématu. Pokud ten, kdo o multipolaritě světa píše, ji zároveň obdivuje a aktivisticky propaguje, zcela jistě nevidí nezaujatě.

Rusko připravuje vznik "rezervních armád"

13. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Ruské ministerstvo obrany připravuje projekt vzniku několika rezervních armád, které by měly vzniknout v blízké budoucnosti. List Izvestija o tom informoval Franc Klincevič, podpředseda výboru Státní dumy pro obranu.

Svatý Petr se má nač těšit!

13. 10. 2014 / Tomáš Vohryzka

čas čtení 3 minuty

Nejhorší zpráva tohoto volebního víkendu je jednoznačně ta, která oznámila úmrtí herce Pavla Landovského. Překonat by ji mohlo asi pouze jen většinové vítězství komunistů v těchto lokálních volbách. To však Lajdákovi doufám neuděláme, neboť by neměl klid ani po smrti a musel by s sebou v hrobě pořádně házet.

Poslední výzva pro Kobani

13. 10. 2014 / Ivo Šebestík

čas čtení 2 minuty

Pod tímto titulkem vyšel v pondělí v deníku Libération text významného francouzského myslitele Bernarda-Henri Lévyho, jednoho z posledních "mohykánů" intelektuální francouzské společnosti šedesátých let minulého století. Lévy patřil k obdivovatelům a později k informovaným kritikům Jeana-Paula Sartra, jemuž věnoval rozsáhlou a vcelku objektivní monografii, která vyšla ve Francii poměrně nedávno.

O právu Kurdů na sebeurčení, sociálním experimentu v Kobani a polozapomenuté genocidě

13. 10. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Válka proti Islámskému státu (IS) vedená Spojenými státy a jimi vytvořenou koalicí nabývá dost bizarních obrysů. Tuto prapodivnou koalici tvoří státy, které nemají k běsům, jež provádějí džihádisté z IS, daleko (Saúdská Arábie), nebo preferují islamisty před jedinými silami, jež proti nim skutečně s nelíčeným nasazením bojují. Mám na mysli především Kurdy -- ať v Iráku, Turecku nebo Sýrii.

Erasmus Rotterdamský jen jako "název" jednoho programu?

13. 10. 2014 / Ivo Šebestík

čas čtení 2 minuty

Před nějakým časem jsem provázel skupinku vysokoškolsky vzdělaných lidí po belgickém městě Lovani. Popravdě řečeno, skupinka to byla malá, takže na jejím základě dospět k nějakému hlubšímu statistickému výsledku by bylo jistě poněkud smělé očekávání. Nicméně, přesto následující poznámka o něčem svědčí.

Literárna cena opäť s politickým podtextom?

13. 10. 2014 / Igor Daniš

čas čtení 7 minut

Nobelova cena za literatúru je prijímaná takmer posvätne. Pre laureáta je to veľká pocta a vyznamenanie, pre svetovú verejnosť a čitateľov na celom svete znak kvality, vo všeobecnosti medzinárodné uznanie a prestíž. Málokedy sa kladie otázka, prečo ju dostal v daný rok práve ten spisovateľ a nie iný, podľa akého kľúča vlastne rozhodujú švédski literáti a akademici. Netušíme, zostávajú len špekulácie. Nezabúdajme, že Nobelova cena je švédskou cenou za "celoživotné" literárne dielo a nie medzinárodnou cenou, kde by rozhodovala komisia zložená z literátov z rôznych kútov sveta, hoci švédski akademici vyberajú laureáta na základe návrhov národných literárnych zväzov a zoskupení z celého sveta.

Přijme veřejnost olomouckou koalici?

13. 10. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Před chvílí mi psal kamarád, jeden z lidí, kteří se podíleli na organizování petice za referendum proti hazardu v Olomouci, celý rozzuřený nad tím, že sociální demokraté v Olomouci uzavřeli koalici s ODS a TOP09 a KDU-ČSL, tedy s bývalou koalicí, proti které se před volbami vymezovali. Ta původní koalice házela konání referenda proti hazardu různě klacky pod nohy a nakonec ho pod tlakem sice vyhlásila, ale až na prosincový termín, tedy mimo termín komunálních voleb, kdy hrozila vyšší účast.

BBC: Jak východní Evropa usiluje o novou Unii s centrem v Moskvě

11. 10. 2014

čas čtení 6 minut

Moderátorka Kate Adie: Debata zde v Británii o tom, zda je přínosné, aby země zůstávala v Evropské unii, se tento týden zintenzivnila poté, co euroskeptická strana UKIP zaznamenala podstatné úspěchy ve dvou doplňovacích volbách. Na druhé straně evropského kontinentu je diskuse o alianci s Bruselem a o členství v Evropské unii možná ještě intenzivnější. Mezi některými lidmi sílí podpora pro novou unii, jejímž centrem by byla Moskva. Nick Thorpe, který to zkoumal v bulharském hlavním městě Sofii, poukazuje na to, že tato podpora je založena na odmítání liberálních hodnot a toho, co stoupenci nové unie s centrem v Moskvě vidí jako "duchovní prázdnotu" Západu:

Teroristy vyrábějí mafiáni, ne muslimové

12. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Pozoruhodný rozhovor s Mahim Binebinem, slavným marockým spisovatelem a hostem letošního Pražského festivalu spisovatelů, vyšel ve víkendovém magazínu Hospodářských novin. Nikdo ho tam nečte. Přestože obsahuje moudrost a zkušenosti, o jakých se nám Čechům může jen snít. (JČ)

Víte, jak dlouho trvá vyrobit teroristu? Když jsem pracoval na tématu, pochopil jsem, že stačí dva roky. Najdete si na tom smetišti jakékoliv dítě, co se tam potuluje a čutá do míče, je hladové, špinavé. Mluvíte s ním, dáte mu chleba, pak čisté oblečení, trochu práce. Získá na sebedůvěře, začnete ho učit koránu.

Islám je náboženstvím míru a tolerance. Na tom smetišti ale vládne militantní religiózní mafie. Má peníze, zaměřuje se na mladé lidi. Teď je posílá do Sýrie.

Když jsem dočetl úryvek, povstala jedna žena a řekla: "Vidím to jako vy, i když je to těžké. Všechno oblečení svého syna, který zemřel při výbuchu v restauraci La Casa de Espagna, jsem věnovala bratrovi jeho vraha. My, pozůstalí, jsme založili asociaci, která se snaží lidem ze slumu pomáhat." Zůstal jsem na ni zírat. Co dodat. V těch lidech není nenávist. Přejí si, aby se to už neopakovalo.

[Můj strýc dvacet let ve vězení] přežil, a když vyšel na svobodu, chtěl vidět otce. Nechtěl jsem ho k němu odvézt, ale on na tom trval. A cestou v autě mi pak vysvětloval, že viděl v Tazmamart umírat mnoho lidí, ale ty, co zemřeli nejdříve, zabila nenávist. Nedokázali se jí zbavit, postupně je užírala zevnitř. "Nepociťuji nenávist," tvrdil můj bratr, a také si s otcem padl do náruče. Připadal jsem si jak blázen, když jsem se na ně díval. A najednou jsem zjistil, že ten můj táta je zajímavý chlápek, citlivý, laskavý.

Zdroj: ZDE

K tomu: Diskuse na Pražském festivalu spisovatelů: "Co znamená v dnešní době pojem domova a národní identity? ZDE

1. kolo senátních voleb vyhrála ČSSD, komunální volby vyhráli nezávislí kandidáti a ANO

11. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Ve volbách do obecních zastupitelstev zvítězili nezávislí kandidáti. Získali více mandátů než v roce 2010. Ze sněmovních stran zaznamenala především úspěch KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a hnutí ANO, které zvítězilo v polovině statutárních měst včetně Prahy. Křesla ztratily ČSSD, KSČM a zejména ODS.

Nezávislí kandidáti obsadili v zastupitelstvech 41 460 křesel. Lidovci získali 3996 křesel, hnutí STAN si polepšilo o 150 na 2190 zastupitelům hnutí ANO v komunální premiéře získalo 1610 míst. Kromě ODS propadl i Úsvit, který získal jen 60 zastupitelů. Sociální demokraté mají 3806 křesel, o 860 přišli. Komunisté mají 2564 křesel, ztratili 700. TOP 09 uhájila jen 868 křesel. ODS ztratila více než polovinu zastupitelů a má jen 2398 zastupitelů. Účast byla 44,46 procenta.

V prvním kolem senátních voleb zvítězila ČSSD, jíž postupuje do druhého kola 19 kandidátů, v 11 případech z prvního místa. Z hnutí ANO postupuje 9 kandidátů. Z KDU-ČSL postupuje také 9 kandidátů. ODS má 7 kandidátů, TOP 09 čtyři a Strana zelených 2. KSČM nezískala žádného kandidáta. Vládní koalice musí získat k udržení většiny v Senátu 14 senátorů. Neprosadili se přeběhlíci od ČSSD, jako Josef Řihák či Vladimír Dryml, ani Martin Bursík, který vedl v Praze jménem TOP 09 xenofobní protiruskou kampaň, ani bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný či sexuoložka Laura Janáčková (ANO), která voliče lákala trapným "erotickým" billboardem. Volební účast byla 38,61 procenta.

Zdroj: České noviny ZDE

Co znamenají volební výsledky v ČR?

12. 10. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Přijde mi, že čeští voliči tentokrát hlasovali obzvlášť racionálně. Dali, zdá se mi, tentokrát velmi výrazně kandidátům najevo, že budou hlasovat podle výsledků jejich práce. Ideologickou a reklamní manipulaci veskrze odmítli.

Dále sílí nespokojenost s (bývalými) establishmentovými stranami, především na takzvané pravici, což se prokazuje propadem hlasů ve volbách do obecních zastupitelstev u ODS a TOP 09, ale do určité míry i u ČSSD, což dokazuje pokles počtu jejích zastupitelů. Je to varováním, že tam, kde se v ČSSD bude projevovat nekompetentnost a korupce, ji voliči potrestají stejně jako zdiskreditované "pravicové" strany. V sobotu jsem hovořil s kýmsi z menšího středočeského města, kdo konstatoval, že nemůže hlasovat pro tamějšího kandidáta ČSSD do Senátu, protože je to místně známý mafián. A skutečně: kandidát prohrál na celé čáře.

Podpořte europetici zdola proti dohodám TTIP, CETA

12. 10. 2014

čas čtení < 1 minuta

tisková zpráva

Vážení občané obracíme se na vás s žádostí o podporu petice, kterou spustila Evropská občanská iniciativa Stop TTIP tento týden.

Petici, kterou podepsalo v tuto chvíli již více než 450 000 občanů, podepište ZDE

Odkaz na petici šiřte mezi přáteli.

BRITÁNIE:

Podle nového průzkumu veřejného mínění by UKIP získal 128 poslanců a vládla by Labouristická strana

12. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Podle překvapujícího průzkumu veřejného mínění, provedeného pro list Daily Mail společností Survation po dvou doplňovacích volbách, které se v Británii konaly ve čtvrtek a v nichž zaznamenala úspěchy ostře euroskeptická sstrana UKIP, dosahuje nyní podpora této strany 25 procent, což by znamenalo 128 poslanců v Dolní sněmovně a zjevné volební vítězství opozičních labouristů-. Konzervativci by přišli o 100 křesel. Pokud by chtěli konzervativci zabránit labouristům, aby se dostali k vládě, museli by se spojit se stranou UKIP a s dalšími stranami ze Skotska a ze Severního Irska, ovšem levostředová politická scéna ve Skotsku by je těžko podpořila. UKIP požaduje odchod Velké Británie z Evropské unie, Skotská nacionální strana oznámila koncem týdne varovně, že by se na něčem takovém v žádném případě nepodílela.

Podle průzkumu společnosti Survation mají nyní konzervativci a labouristé stejnou podporu ve výši 31 procent. Podle nynějšího průzkumu veřejného mínění by měli labouristé 253 poslanců, konzervativci 187, UKIP 128, liberální demokraté 11 a skotští nacionalisté a severoirští poslanci dohromady 71.

Podpora strany UKIP výrazně vzrostla na jihu Anglie mimo Londýn.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rasistická reklama Martina Bursíka a TOP 09

11. 10. 2014

čas čtení < 1 minuta

Martin Bursík a TOP 09 rozšířili v pražských ulicích tuto rasistickou reklamu, která zřejmě naplňuje skutkovou podstatu trestného činu vyvolávání nenávisti vůči určité národnostní a rasové skupině. Toto se v civilizovaných zemích nesmí dít. V Praze žijí tisíce Rusů, kteří neměli absolutně nic společného se sovětskou invazí do Československa v roce 1968, mnozí z nich se ani nenarodili. Představa, že kdo je Rus, ten se automaticky podílí na invazích do cizích zemí, je rasistická a nepřijatelná, poznamenává Jan Čulík.

Foto Amy Mackinnon.

Lesk a bída české politické reklamy

11. 10. 2014 / Tomáš Vohryzka

čas čtení 7 minut

Příkladů neprofesionální, nevěrohodné či prázdné politické reklamy bylo v médiích již zmíněno mnoho. Rád bych se tedy zmínil spíše o příčinách tohoto stavu. Prvním pozoruhodným faktem je, jak málo tito klienti, tedy politické strany, využívají služeb špičkových reklamních agentur. Političtí zadavatelé si neuvědomují, že právě tyto specializované agentury mají největší zkušenosti, neboť právě ony pracují pro rozhodující komerční společnosti.

Obchodní dohoda TTIP umožní americkým firmám vysoudit na evropských vládách miliardy dolarů

10. 10. 2014

čas čtení 4 minuty

Většinu těchto soudních sporů vedou americké korporace proti chudým zemím v Latinské Americe a ve východní Evropě

Evropské země čelí reálnému riziku, že jim bude nařízeno, aby podle podmínek kontroverzní mezinárodní obchodní dohody TTIP, o níž se jedná mezi USA a EU, vyplácely americkým multinacionálním firmám miliardy dolarů. Vyplývá to z analýzy obdobných, už platných dohod, informuje deník Independent.

V Rusku uprostřed bouře Putin odchází do samoty

10. 10. 2014

čas čtení 5 minut

Ruský prezident Vladimir Putin oslavil v úterý dvaašedesáté narozeniny zvláštním způsobem: Sám v sibiřských lesích. V posledních několika dnech Putinův mluvčí Dmitrij Peskov odrážel otázky novinářů ohledně toho, proč se prezident rozhodl neslavit narozeniny v Moskvě, nebo se věnovat jiné činnosti, tak jako v předchozích letech. Jde o další podivný díl stále složitější skládanky obklopující stabilitu a budoucnost ruského prezidenta a jeho vlády.

Jak se novinář stane reklamním agentem

10. 10. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Hned několik českých deníků si v minulých dnech nechalo dodat "otvírák" na klíč energetickou firmou s dominantním postavením na českém trhu. Od infotainmentu se tedy v tisku pomalu přechází dokonce k advertainmentu. "Hlídací psi" demokracie se nejprve začali měnit v panáčkující cirkusová zvířátka - a nyní v rámci zábavy dokonce vnucují zákazníkovi produkt pod pláštíkem seriózní zpravodajské práce.

Volyňské otevírání očí, srdcí i rozumu

10. 10. 2014 / Miroslav Polreich

čas čtení 7 minut

Není mým zvykem, nakonec ani ne profesním zaměřením komentovat jednotlivé aktuální události. Spíše mne vždy zajímalo pozadí a snaha po pochopení podstaty jednotlivých jevů a pokud jsem našel odvahu prezentovat svůj názor, tak i hledat řešení a perspektivu.

Maskovaný humanitární intervencionismus ve válce s islámskými extrémisty

10. 10. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Spojené státy opět předvedly, že jim ve válce s extrémisty z Islámského státu (IS) nezáleží na ničem jiném, než na jejich strategických zájmech. Nebylo to ovšem poprvé ani naposledy. Šéf americké diplomacie John Kerry prohlásil, že obrana syrského města Kobani, obléhaného džihádisty z IS, není pro americkou armádu "strategická" ZDE. Jinými slovy, prioritou Washingtonu není záchrana lidských životů ve smrtelném nebezpečí, ani nevyzpytatelná expanze radikálů z IS na západ.

USA žádají rozšíření mandátu pozorovatelů OBSE na Ukrajině

10. 10. 2014

čas čtení 1 minuta

Mezinárodní monitoring rusko-ukrajinské hranice je "silně neadekvátní", tvrdí USA, které žádají rozšíření mandátu pozorovatelů OBSE. Stížnost přednesl velvyslanec při OBSE Daniel Baer. Téměř 300 km hranice je mimo ukrajinskou kontrolu a mezinárodní pozorovatelé tyto oblasti nemonitorují.

Euroskeptická strana UKIP zaznamenala výrazné zisky v britských doplňovacích volbách

10. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

Ve volebním okrsku Clacton zvítězil v doplňovacích volbách bývalý konzervativní poslanec Douglas Carswell, který svou stranu opustil a přešel k ostře euroskeptické, pravicově extremistické straně UKIP - čímž v okrsku vyvolal doplňovací volby. Carswell ve volbách zvítězil s 21 113 hlasy a získal 59,66 procent hlasů. Konzervativní kandidát Giles Watling získal 8709 hlasů a podpora konzervativců poklesla z 53 procent v roce 2010, kdy volby vyhrál za konzervativce právě Carswell, na nynějších 24,6 procent. Volební účast byla 51,2 procent. Carswell se tedy stal prvním poslancem strany UKIP v Dolní sněmovně.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2014

9. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

V září 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 38 899.50 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2014 částkou 2529.87 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2014 323 559,25 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
34289