Definitivní vítězství maloměšťáka

6. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

„Vím, že tam s nima někam chodil, možná byl i ten anarchista, ale moc se mi nesvěřoval. To je tím, že nechodí na vojnu. Kdyby tam na dva nebo pět let šli, nedělali by blbosti,“ citují Lidové noviny matku jednoho ze zatčených při razii na levicové extremisty. „Vždycky byl takový zvláštní a divný. Například nejedl maso,“ uvedl o podezřelém M. I . zase známý, jenž si (jak překvapivé!) nepřál být jmenován ZDE.

Protest na mezinárodní konferenci proti Marine Le Penové! Fašisté jděte domů!

6. 5. 2015 / Josef Brož

čas čtení < 1 minuta

PRAHA (aktuálně, job) - Několik mladých lidí právě protestovalo proti vystoupení Marine Le Penové, předsedkyni Národní fronty (FN), jež se účastní konference Mír v Evropě a prosperita po EU" na půdě Parlamentu České republiky.

Výkřiky a plakáty: Fascist go home! - Fašisté nepatří na půdu parlamentu zvedali nad hlavu. Vystoupení trvalo několik minut.

Protestující se setkali se s opovržením a výkřiky: "hovada" - "nevíte, co je fašismus" - "mladí, neznáte historii". Jeden ze stoupenců zareagoval na protest povstáním, potleskem a výkřikem: "Vivat Marine Le Pen".

Konferenci zahájil poslanec Úsvitu přímé demokracie Radim Fiala, jenž v těchto dnech s Tomio Okamurou zakládá nové hnutí: Svoboda a přímá demokracie.

Závažná témata (těchto britských voleb), která (britská) média zcela ignorují

6. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Jiří Paroubek nedávno v jedné ze svých četných "tiskových zpráv" chválil, jak informovaná, věcná a kompetentní je prý debata v rámci britské předvolební kampaně. Realita je ovšem poněkud jiná. Upozorňuje na to George Monbiot ve své analýze. Vypočítává závažná témata, jimiž se ani britští politikové, ani britská média vůbec nezabývají.

Jemen čeká rozpad. Bude ho litovat

6. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Na dnešním jemenském jihu je každý oitsider ze severu. Rudá hvězda na modrém podkladu, součást staré vlajky Jižního jemenu, je vidět všude. "Severní okupace" jak bylo sjednocení z roku 2009 stále častěji nazýváno, se nyní změnila v severní invazi.

Chudí versus bohatí dle České televize

6. 5. 2015 / Tomáš Vohryzka

čas čtení 3 minuty

Pondělní debata Václava Moravce v České televizi se slibným a k jádru mířícím názvem Chudí vs. Bohatí byla z velké části promarněnou příležitostí. Opět se ukázalo, že ani špičkový moderátor/komentátor politických debat nechápe podstatu a zákonitosti fungování současného ekonomicko-politického systému a nezná relevantní evropský diskurs.

Zakladatel francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen vydědil svou dceru

6. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Rodinný spor mezi současnou předsedkyní francouzské ultrapravicové strany Národní fronta Marine Le Penovou a jejím otcem Jeanem-Marie, který stranu zakládal, se dostal do nesmiřitelné fáze. Poté co bylo Le Penovi staršímu pozastaveno členství ve straně za komentář zlehčující holocaust, otec dceru vydědil a vyzval ji, aby se provdala a změnila si jméno.

Rozhovor Britských listů 3:

Česká republika jako Exekutistán?

1. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Jak to vypadá dnes v České republice s exekucemi? Rozhovor s redaktorem deníku Právo Jindřichem Ginterem, který se touto problematikou zabývá systematicky.Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. května 2015.

K tomu: "Lidí s více exekucemi dramaticky přibývá, běžně jich mají na krku přes deset" ZDE

Andreas Lubitz si vyzkoušel klesání s letadlem během předchozího letu

6. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Během letu z Düsseldorfu do Barcelony téhož dne, co posléze při letu z Barcelony do Düsseldorfu narazil Andreas Lubitz s letadlem do francouzských Alp, si pilot vyzkoušel náhlé klesání s letadlem poté, co se sám zamkl v kabině. Informuje o tom německý bulvární list Bild. Vyšetřovatelé zjistili, že letadlo letící téhož dne z Düsseldorfu do Barcelony po dobu několika minut prudce klesalo, aniž by pro to byl provozní důvod.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak by západní média psala o nepokojích v Baltimore, kdyby to nebylo v USA

5. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Článek napsala Karen Attiah, zástupkyně redaktora názorové stránky amerického deníku Washington Post.

Mezinárodní politikové vyjádřili znepokojení nad rostoucí vlnou rasismu a státního násilí ve Spojených státech, zejména co se týče zacházení s etnickými menšinami v zemi a korupce v jednotkách státní bezpečnosti po celých Spojených státech, když jde o případy policejní brutality. K nejnovější krizi došlo v Baltimore, ve státě Maryland, kdysi živém městě na východním pobřeží USA, kde byl usmrcen neozbrojený muž jménem Freddie Gray, jemuž policie, zatímco byl ve vazbě, přerazila páteř.

"Luhanská lidová republika" vyhlásila válečný stav

5. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Dneškem v "Luhanské lidové republice" na východě Ukrajiny vstupuje v platnost válečný stav.

Během platnosti válečného stavu, který nebyl dopředu nijak časově ohraničen, mohou být omezována práva a svobody občanů a činnost organizací a spolků a mohou být vyhlašovány dodatečné povinnosti.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Méně je často více – zvláště na dálnicích

5. 5. 2015 / Rudolf Havelka

čas čtení 3 minuty

Přestože patřím spíše mezi řidiče „levého pruhu“, můj styl jízdy v poměrně silném autě není právě „holubičí“, a týdně najezdím po našich dálnicích hodně přes tisíc kilometrů, silně mě znepokojilo přijetí nového zákona, umožňujícího v budoucnu na vybraných úsecích jízdu až stopadesátikilometrovou rychlostí. Snad by bylo lépe napsat „legalizujícího“, neboť jde o rychlost dnes běžnou.

Ačkoliv vietnamská válka skončila před 40 lety, její děsivé následky trvají dodnes

5. 5. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Poslední dubnový den si Vietnamci připomněli konec jednoho z krutějších konfliktů 2. poloviny 20. století. Dne 30. dubna 1975 severovietnamská armáda obsadila prezidentský palác v tehdejším hlavním městě Jižního Vietnamu Saigonu, dnes v Ho Či Minově Městě. Skončil tak děsivý konflikt, který v roce 1961 přímým bombardováním jihu země eskaloval prezident John F. Kennedy, a to nasazením bitevních letounů a tří set helikoptér, použitím napalmu a defoliantů a plošnou destrukcí úrody místních rolníků. Během války, kterou Američané rozšířili do Laosu a Kambodže, zemřely přes tři miliony Vietnamců, asi milion Laosanů a Kambodžanů a 58 000 amerických vojáků.

Minskem projela kolona neoznačené vojenské techniky

5. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Videozáznam publikovaný Max TV zachycuje průjezd neoznačených samohybných houfnic Msta-S centrem běloruského hlavního města, konkrétně ulicí Maxima Bogdanoviče. - Několikrát byly publikovány informace o nahromadění ruských jednotek u Bělgorodu, které by svědčilo o přípravě útoku na Charkov. Přítomnost neoznačených ruských sil mnohem západněji, v Bělorusku, by ale nasvědčovala spíše přípravě k úderu na Kyjev, nebo případně na pobaltské státy. Pro účely operace v Donbasu jsou jednotky v Bělorusku každopádně nepoužitelné.

29265

Sirotci pravdy, dezertéři lásky – IV. část

5. 5. 2015 / Josef Brož

čas čtení 14 minut

< úvodní foto Ornella Muti jako Odetta ve filmu Swannova láska (1984). „Proč jste čekal tak dlouho?“ zeptala se.

Potkal jsem svoji Odettu. Patrně se tak muselo stát. Člověk si asi opravdu nemá zahrávat s časem, byť nesdílím názor, že se s tím nedá vůbec nic dělat. Nesnáším ale hlavně tu ulepenou fatalitu, hraničící s pocitem, že jsme zcela v zajetí jakési předurčenosti, jež si s námi prostě jen pohrává, jak je jí libo. Není mi to prostě libo. Odetta ovšem – jakkoliv se dá její chování popsat méně slovy – je ryze současná. A miluje zvláštní slovní spojení.

Ženy v Británii umírají při porodu dvakrát častěji než ženy v Polsku

5. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Británie, kde ženy umírají při porodu dvakrát častěji než v Polsku, v Rakousku nebo v Bělorusku, se octla 24. na žebříčku charitativní organizace Save the Children. Dítě narozené v Británii má dvakrát tak velkou pravděpodobnost, že zemře před dosažením pěti let, než dítě na Islandu nebo v Lucembursku. Británie je v žebříčku i za dluhy obtěžkaným Řeckem, Španělskem, Slovinskem a Izraelem. Na prvním místě je Norsko, na druhém místě Finsko a Island. Spojené státy jsou na 33. místě. Ženy v USA trpí rizikem, že přijdou o život při porodu, v USA s pravděpodobnosti 1:1800. Je to nejhorší stav v kategorii rozvinutých zemí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Amnesty International: Aleppo - "smrt je všude"

5. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Civilisté v syrském městě Aleppo každodenně trpí krutostmi ze strany vládních vojsk a mnoha povstaleckých uskupení, konstatuje ve zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Vláda údajně v posledních týdnech vystupňovala bombardování města jako reakci na povstaleckou ofenzívu.

Na Pražském hradě už nejsme doma

4. 5. 2015 / Marek Adam

čas čtení 2 minuty

Při formování vlasteneckého vědomí nelze ve výuce dějepisu opomenout návštěvu národních kulturních pokladů. Jenže - jak lze vést naši mládež k vlastenectví, když např. na Pražském hradě vznikl sprostý „kasovní systém“, kde žáci z českých škol platí poplatky třeba jen za to, že vystoupí z autobusu na ulici?

Čtvrteční všeobecné volby v Británii přivodí v té zemi hlubinnou, seismickou změnu

4. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Parlament se brzo bude muset zabývat velkými otázkami, které posledních pět let ignoroval: bezpečností Británie v rozpadávajícím se světovém pořádku, její hospodářskou identitou, jejím modelem sociální spravedlnosti a zejména, jak má fungovat demokracie a právo v éře nezvladatelných globálních elit a koaličních vlád.

Čtvrteční všeobecné volby povedou znovu k vzniku zcela nerozhodného parlamentu v systému, v němž takové parlamenty nevznikaly. Tentokrát dojde k zásadní existenční krizi britské ústavy i Velké Británie jako politické entity, s níž si žádná současná britská politická strana nedokáže poradit, píše Paul Mason.

Proč jsou Izraelci z Etiopie tak rozzlobení?

4. 5. 2015

čas čtení 6 minut

Izraelská policie včera v Tel Avivu tvrdě zasáhla proti demonstraci etiopských přistěhovalců, kteří kritizovali policejní brutalitu. List Haaretz zpovídal některé z účastníků akce a ptal se na jejich motivaci.

Báseň stařenky na pouti světem

4. 5. 2015 / Ivan Sommer

čas čtení 4 minuty

V pozůstalosti staré ženy, která zemřela v léčebně dlouhodobě nemocných ve Skotsku nedaleko Dundee, sestry nalezly báseň, kterou si předávaly mezi sebou, až byla posléze zveřejněna v místním časopisu. r.1973. Báseň počala svoji pouť světem ze Skotska přes Irsko, dostala se až do Austrálie.

„Za Stalina, za vlast!“ Jasný apel i po 70 letech na adresné díkuvzdání?

4. 5. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 15 minut

Možná jen ty nejstarší pamětníky mezi námi ještě napadne, jak se po léta opakovalo, i po té kruté válce, s jakým heslem na rtech umíraly tisíce, ne-li miliony sovětských vojáků během druhé světové války. Jako kdyby byl tehdy automaticky především Stalin klíčovým strůjcem spojeneckého vítězství nad nacismem a fašismem. Třeba hned poukazem na ty nesmírné oběti, které to vítězství sovětský lid stálo. Uvádí se 20 milionů obětí jenom na frontách; kromě dalších civilních ztrát.

O ponožkách a lidech

4. 5. 2015 / Miroslav Tejkl

čas čtení < 1 minuta

Beletrii čtu čím dál míň ...

I v případě těch severských románů, které jsem měl za minulého režimu tak rád (tehdy to ale byli JENOM Wahloo-Sjowaloová - asi deset knih ... a nic víc), zůstalo po r. 1989 v podstatě jen u trilogie Milenium (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která ....) s nezapomenutelnou výtržnicí Bětkou Salanderovou, burlesek o „Stoletém staříkovi, a „Analfabetce, která uměla počítat“...

Nové boje na Ukrajině vyvolávají útěk civilistů

4. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Minulý týden zemřelo osm ukrajinských vojáků a dalších čtyřicet bylo zraněno. Jde zatím o nejsilnější boje od podepsání minských dohod. Další civilisté se dávají na útěk a situace zpochybňuje životaschopnost únorového příměří.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25244