MMF: Věřiteli navrhovaná politika škrtů by vedla k nezvládnutelné zadluženosti Řecka

30. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

Z tajných dokumentů vyplývá, že podle odhadů věřitelů Řecka by byla jeho zadluženost v roce 2020 stále ještě ve výši 118 procent HDP, i kdyby kompletně přijalo politiku škrtů, kterou navrhuje trojka.

Řecko by roku 2030 čelilo nezvládnutelné míře zadluženosti, i kdyby nyní přijalo kompletně veškerá daňová opatření a veškeré škrty, které od něho vyžaduje trojka. Vyplývá to z nezveřejněných dokumentů, vypracovaných jeho třemi hlavními věřiteli.

O legitimizaci nepřijatelného

29. 6. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Bulvární server Parlamentní listy se specializuje na vydávání nejrůznějších nesmyslů, například zcela nepodložených a nezdokladovaných tvrzení vojáka v penzi Skácela, který tvrdil, že požadavek, že Česká republika má přijmout 1300 uprchlíků (Německo jich přijalo 100 000) "je invaze, kterou někdo řídí, aby nás zničil. Nedojímá mě, že se utopili". A četné mnohé další, Parlamentní listy matou veřejnost blbostmi, které zveřejňují v obrovské míře, každý den.

Paranoidní nesmysly se jistě dobře čtou, zvlášť když jsou emocionálně formulovány. Co to ale dělá s atmosférou v zemi? Bude editor Polanský skutečně chtít žít v zemi, v níž systematicky na svém serveru legitimizuje nesmysly, pitomosti a bláboly? Je sice jistě velmi příjemné šířením nesmyslů vydělávat, avšak pan Polanský posunuje Českou republiku velmi blízko Rusku, kde média také šíří naprosté pitomosti. Legitimizace a normalizace nesmyslů je velmi vážná věc.

Uvědomují si to ve Velké Británii, kde podepsalo více než 120 poslanců z Dolní sněmovny dopis, požadující, aby veřejnoprávní rozhlas a televize BBC nepoužívaly výrazu "Islámský stát" pro patologicky vražedné uskupení, které vzniklo na Blízkém východě. Jak poslanci Dolní sněmovny zdůrazňují, toto uskupení není ani islámské, ani to není stát. Normalizace a legitimizace nesmyslů je nebezpečná. Destabilizuje zemi.

Jak je to s přijímáním uprchlíků v Německu

30. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

Krátký postřeh od mého německého známého k tématu přijímání uprchlíků v Německu versus v České republice, píše Nikola Slabáková.

„Většina uprchlíků například ze Sýrie pochází ze střední střídy a jsou velmi dobře vzdělaní. Můj lékař zde v Hamburku, kterého znám již léta, získal dva lékařské tituly tady v Německu, jeho rodina pochází z Aleppa v Sýrii. Založil tu (v Německu) nadaci na pomoc Sýrii a já pro tuto zemi také přispívám. Na zítřek večer jsme jako členové nadace pozváni na setkání.

Rozhovor Britských listů 11:

Ztratili Češi lidskost?

26. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Podle mezinárodního práva to není otázka, jestli je nějaký stát vinen nebo nevinen. Je to spíš o odpovědnosti."Rozhovor Jana Čulíka s Andrewem Stroehleinem, evropským ředitelem pro média z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. června 2015.

"LId se o vás dozvídá a je mu hamba"

30. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Vážený deníku, dokud bude u vás pracovat pan Čulík, nepřispěji ani korunu. Stydím se za takové lidi, jako je pan Čulík, ten by se měl spíše zajímat o to, jak naše české děti nemají peníze na léčbu, sbíráme pro ně víčka, jak hodně rodin žije na hranici bídy. Až potkám venku člověka tmavé pleti, pošlu ho přímo do vaší redakce, aby jste (sic) mu poskytly (sic) zázemí, lásku a stravu. Kdysi jste bývali solidní noviny, zveřejňovali příběhy lidí, teď o tom silně pochybuji. Věřte že lid se o vás dozvídá a je mu hamba (sic).

Občan České republiky.

Evropští politikové: Tsipras je hrozbou evropskému pořádku

30. 6. 2015

čas čtení 3 minuty

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel řekl nahlas to, co si myslí evropští politikové: že Tsipras je hrozbou evropskému pořádku

Jediný den před ukončením evropského záchranného balíčku varovali důrazně vedoucí západoevropští politikové Řeky, že pokud budou v nedělním referendu hlasovat proti přijetí podmínek věřitelů, znamená to rozloučit se s eurem.

Politikové byli bledí, rezignovaní, zoufalí a prosili Atény, aby si věc rozmyslela a ustoupila od okraje propasti.

Stiglitz: Hlasoval bych proti politice škrtů v Řecku

30. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

Ekonomická argumentace podkládající "záchranný program" trojky pro Řecko je zoufale špatná. Vedla k poklesu HDP Řecka o 25 procent. Žádná jiná krize nebyla tak úmyslně vyvolána s tak katastrofálními důsledky. Nezaměstnanost mladých lidí v Řecku nyní je vyšší než 60 procent. Je šokující, že trojka odmítá za to přijmou odpovědnost a stále vyžaduje, aby Řecko dosáhlo primárního rozpočtového přebytku 3,5 procent HDP do roku 2018.

Kasino Syriza, aneb Když hra končí

30. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Řecký ministr financí Janis Varufakis se specializuje na teorii her. Magazín BBC toho minulý týden využil k prognóze výsledků jednání o řeckých půjčkách na základě známého "vězňova dilematu" ZDE. Dospěl k názoru, že "se dohodnou", protože odchodem Řecka z eurozóny by mohly ztratit obě strany - a nikdo prý nedokáže přesně předpovědět, zda by eurozóna přežila, nebo by došlo k nastartování jejího rozpadu.

Norsko vyžaduje, aby mu katolická církev vrátila 4,6 milionů euro

30. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Norská vláda požaduje, aby norskému státu vrátila katolická církev asi 4,6 milionů euro, protože církev vědomě přeháněla počet věřících. Oznámila to katolická diecéze v Oslo. Od února, kdy to zjistily úřady, prohledávala policie církevní budovy.

Úřady obviňují církev, že si vypisovala z telefonního seznamu jména imigrantů a registrovala je automaticky jako věřící, pokud pocházeli z převážně katolické země. Týkalo se to především Poláků. Cílem bylo zvýšit státní příspěvek na církev. V roce 2014 církev v Oslo uváděla počet věřících jako 140 000, dvojnásobný v poměru k roku 2010. Církev odmítá příspěvek vrátit, avšak policie případ vyšetřuje jako závažný podvod.

Podrobnosti v němčině ZDE

Ruská prokuratura "prověří zákonnost" uznání nezávislosti Pobaltí

30. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ruská generální prokuratura, která nedávno označila za nezákonné rozhodnutí o předání Krymu Ukrajině z roku 1954, prošetřuje nyní zákonnost uznání nezávislosti Pobaltí Státní radou SSSR v roce 1991.

Agenturu Interfax zdroj blízký prokuratuře informoval, že argumentační linie je založena na tvrzení o údajné neústavnosti orgánu, který nezávislost Estonska, Lotyšska a Litvy uznal. Proto lze podle zdroje očekávat "analogický" výsledek, jako v otázce Krymu.

Zdroj v ruštině: ZDE

Juncker posedlý strachem apeluje na Řeky, aby hlasovali proti Tsiprasovi

29. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

Jean-Claude Juncker, prezident Evropské komise, apeloval na řecké občany, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro přijetí škrtů, které Řecku chtějí vnuti věřitelé. Byl to zjevně poslední, zoufalý pokus zabránit tomu, aby Řecko vypadlo z eurozóny. Řekl v podstatě řeckému lidu, že volí mezi eurem a odchodem z eurozóny, že jim řecká vláda lže a že věřitelé jsou přátelé řeckého lidu. Varoval je, aby "nespáchali sebevraždu, protože se bojí smrti". Dodal, že "celá planeta" bude odmítnutí podmínek věřitelů v referendu "interpretovat jako rozhodnutí Řecka odejít z Evropy."

Zdá se, že to povzbudí Řeky, aby hlasovali pro Tsiprase.

Ať je tomu jakkoliv, Tsiprasovi se podařilo dostat evropskou elitu do naprosté paniky, píše na Twitteru analytik deníku Guardian Ian Traynor. "Juncker vystupoval jako muž éry, která už skončila".

"Juncker byl zjevně v naprosté panice během pondělní tiskové konference, protože Tsipras svým manévrem nad nimi vyzrál," řekl Alexis Mantheakis, bývalý mluvčí pravicové strany LAOS: "Řecká vláda přijala jejich bluffování poté, co vydali Řecku ultimátum. Tspirase už oni neovládají. Je ptákem, který jim uletěl z klece."

A řecká vláda vydala zuřivé prohlášení na Junckerovy výroky:

"Nepostradatelným faktorem jako známky dobré vůle a důvěryhodnosti při jakémkoliv jednání je upřímnost."

Řecký ministr dopravy Christos Spirtzis oznámil, že veřejná doprava v Aténách bude až do referenda jezdit zadarmo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

David Cameron společnosti BBC:

Nenazývejte teroristy jménem "Islámský stát", nejsou to muslimové

29. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

V reakci na násilný útok v Tunisku, při němž zahynulo 30 britských turistů, apeloval konzervativní britský premiér David Cameron na BBC, aby pro teroristy nepoužívala název "Islámský stát". Zdůraznil, že je to hrůzný barbarský režim, který je perverzí islámu a na nějž většina muslimů pohlíží s hrůzou.

Británie podle Camerona podnikne proti teroristům "širokospektrální akce". Cílem britského vojenského angažmá v Iráku je rozdrtit Isis v Iráku i v Sýrii. Cameron dodal, že v Sýrii vznikla ISIS v důsledku "strašlivého zacházení" se sunnitskými komunitami, jehož se dopouští syrský prezident Assad.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co potřebuje škola nejvíc? Jaké učitele? (Jaké žáky?)

30. 6. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 8 minut

Žactvo sice již dostalo svá vysvědčení, takže tam bychom již dostali nějakou představu třeba o aktuálních výsledcích. Problém ovšem může být s objektivitou tohoto papírového pohledu. Také by se mohlo zdát, že všechno stojí a padá na objektu pedagogické činnosti, tedy na žákyních a žácích. Což nemusí být automaticky pravda, i když to tak na první pohled vypadá. Vždyť můžeme stále znovu a snad docela oprávněně opakovat, že žák má být pozorný, zodpovědný, pečlivý… Atd.

Limonády plné cukru zabíjejí každoročně 184 000 dospělých

29. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Cukrové limonády usmrcují každoročně 184 000 dospělých lidí a měly by být odstraněny z toho, co lidé konzumují, argumentují vědci v článku, který vyšel v časopise American Heart Association.

Většina lidí, tedy asi 133 000, umírá na cukrovku. Dalších asi 45 000 lidí umírá každoročně na srdeční choroby a dalších 6450 na rakovinu podle této studie, která je první globální analýzou úmrtí způsobených nápoji obsahujícími množství cukru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruský obhájce Adolfa Hitlera prý zlepšil stav lidských práv v USA

29. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Andranik Migranjan, Putinův člověk, který se přimlouval za vyhození historika Andreje Zubova z politických důvodů z moskevské univerzity, se proslavil spíše obhajobou Adolfa Hitlera. Podle tohoto autora byl Hitler "prostě nový Bismarck", dokud nezaútočil na Polsko. Vše co se dělo do té doby v Německu a na jím anektovaných územích bylo zřejmě v pořádku, za což Migranjana neopomenuli ocenit neonacisté ZDE ZDE ZDE.

Proč ne „Česko“?

30. 6. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 2 minuty

Zrovna nedávno (23. 6.) jsem opět slyšel na ČT24, že v programu Hyde Park výraz „v Čechách“ byl uplatněn zase nejednou ve významu „ČR“. Ač jsem ten program nesledoval, byl asi jinak na úrovni. Termín „Česko“ ovšem kupodivu stále nemá „na růžích ustláno“.

Doleva ČSSD o solidaritě, odpovědnosti a kvótách

29. 6. 2015

čas čtení 12 minut

Tisková zpráva

Je třeba vzít na vědomí statistiku Centra pro průzkum evropské ekonomiky, kde se uvádí, že v roce 2012 přistěhovalci v německém veřejném rozpočtu vytvořili přebytek ve výši 22 miliard eur.

Diskuse kolem kvót rozbouřila vášnivou debatu ve společnosti, ale i na levici, která je rovněž rozpolcená. Jedna půlka kvóty odmítá, druhá je stejně zarputile hájí.

Řecká krize se může proměnit pro Evropu ve výstřel v Sarajevu

29. 6. 2015

čas čtení 5 minut

Mezinárodní měnový fond, Evropská banka a Evropská komise učinily osudovou chybu a nyní ztratily kontrolu nad událostmi. Jestli Řecko odejde z eurozóny, bude zlikvidována myšlenka, že se z eurozónu neodchází. Každá vláda, která se dostane do potíží, bude mít v budoucnosti řeckou možnost devalvace jako alternativy k nekonečné politice škrtů. Je důležité, že finanční trhy to budou vědět a budou vyvíjet nátlak na zranitelné země. Proto je Řecko pro eurozónu existenciální krizí. Bude se říkat, že Řecko je malá, bezvýznamná země a že jednotná měna má nyní velmi dobrou obranu. Diplomaté v evropských hlavních městech koncem června 1914 argumentovali velmi podobně.

Před 101 lety tuto neděli zazněly výstřely v jednom městě v jižní Evropě. Málokdo tehdy věnoval pozornost atentátu na arcivévodu Franze Ferdinanda a jeho manželku v ulicích Sarajeva. O šest týdnů později byla Evropa ve válce, píše v deníku Guardian jeho ekonomický komentátor Larry Elliott.

Světové burzy padají v důsledku řecké krize

29. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

V pondělí poklesly ceny akcií na všech evropských burzách poté, co banky v Řecku uzavřely své dveře po osudovém víkendu, který otřásl jednotnou evropskou měnou.

Řecká vláda rozhodla v neděli večer, že nemá jinou možnost než uzavřít řecké banky poté, co Evropská ústřední banka zmrazila proces poskytování likvidity řeckým bankám, který je udržovat při životě během půl roku trvajícího překotného vybírání vkladů.

V Londýně poklesl už ráno burzovní index FTSE o 150 bodů - o více než 2 procenta. Francouzská a německá burza poklesly o 4 procenta. Nejvíce byly postiženy akcie evropských bank, které zaznamenaly ztráty až 10 procent. Přes noc poklesl v Tokiu inde Kikkei o téměř 3 procenta a v Hongkongu akcie poklesly o 2,5 procenta.

"Řecký motýl zřejmě vyvolá tornádo na finančních trzích," řekl Michael Hewson, hlavní analytik trhů ve firme CMC Markets UK.

Britský premiér David Cameron se v pondělí ráno vyjádřil v rozhlase, že pokud Řecko odejde z eurozóny, Evropská unie bude povolnější vůči jeho požadavkům na rozmělnění vztahu Británie s EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zkorumpovaná policie, gangy lupičů, lidské zrůdy zneužívající zoufalé situace uprchlíků...

Cesta jedné syrské rodiny za azylem

29. 6. 2015

čas čtení 8 minut

Na prudkém kopci před nimi zářilo rudé světlo. Makedonské město kasin, kterému je nutné se vyhnout. Gangy ozbrojené zbraněmi a olověnými trubkami bijí a olupují migranty. Na cestě je zkorumpovaná policie. Kamery s termovizí. Vlci. Ahmed po dlouhých dnech chůze kulhá, v zádech ho bolestivě řeže. Neléčená struma skrytá za límcem mu pulzuje. Zkouší oživit svůj Samsung, který přestal fungovat. Na černém trhu v syrském Aleppu ho stál 275 dolarů, tři měsíční platy. Jeho kompas, Polárka. Průvodce pro uprchlíky dnešních dní, kteří cestují do Prvního světa díky mobilnímu internetu. Deník Washington Post přináší reportáž o cestě jedné syrské rodiny za vytouženým azylem v Rakousku.

29287

Zločinem je ideologizace xenofobie

Xenofobie je přirozenost, to je její největší hrozba

29. 6. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Jan Čulík vyzývá k tomu, abychom se postavili zločinné xenofobii. „Hysterická antiislámská kampaň českých médií a protiislámských aktivistů je zločinecká, protože povede k ztrátám na životech.“ To je příliš velká zkratka, která vede k dojmu, že zastávání xenofobních postojů je něco trestuhodného, něco, co by si žádný člověk neměl připustit a co by měl zcela vytlačit ze svého smýšlení. Obávám se, že taková zkratka povede k podobnému morálnímu pokrytectví, na němž Sigmund Freud vystavěl teorii psychoanalýzy…

Tisíce lidí z mnoha náboženství podpořily ve Vatikánu papežovu ekologickou encykliku

29. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

Tisíce aktivistů a vedoucích náboženských představitelů se účastnily demonstrace v Římě, při níž podpořili nekompromisní ekologický postoj papeže Františka před vatikánskou konferencí o globálním oteplování a naléhali aby světoví politikové začali jednat.

Činitelé ze Svaté stolice budou v nadcházejícím týdnu debatovat o životním prostředí s aktivisty a vědci na jednání, kde bude hrát čelnou roli Naomi Kleinová, prominentní sociální aktivistka, a kardinál Peter Turkson, jeden z nejvyšších papežových poradců.

Brzo po vydání encykliky papeže Františka o životním prostředí, která je považována za zásadní zásah do světové debaty o globálním oteplování, aktivisté přicestovali v neděli do Říma, aby argentinskému papeži poděkovali za jeho dokument.

Asi pět tisíc lidí, příslušníků nejrůznějších věr, se sešlo na svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Jejich heslo "MNOHO NÁBOŽENSTVÍ (včetně islámu) - JEDINÁ PLANETA" ostře kontrastuje s vlnou islamofobie v České republice.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tuniský muslim o násilném útoku v Tunisku

29. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Jmenuji se Karim Zribi a je mi dvacet let. Jsem z Tuniska, ale před několika lety jsme se s rodinou přestěhovali do Dohy v Kataru. Jedenáct let jsem studoval ve své rodné zemi a pak jsem dokončil střední školu v Doze, kde jsem absolvoval v oboru matematiky a fyziky s červeným diplomem. Teď studuji v Brně letectví. Jsem tady už čtyři měsíce a opravdu se mi líbí zdejší životní styl, i když počasí je hodně odlišné od počasí v Tunisku nebo v Doze, píše Karim Zribi na facebookové stránce Openminded Brno, kterou založili mladí lidé ze zahraničí v reakci na vlnu rasismu a islamofobie v České republice.

Dověděl jsem se, co se stalo před několika dny v letovisku Sousse a je mi opravdu líto všech obětí, ať odpočívají v pokoji...

Byl to protiislámský čin, protože jako muslim (ale piju alkohol od tří let svého věku!) jsem v životě neslyšel o tom, že by se mělo útočit na jiné lidi anebo šířit strach. Zásadní přece je respektovat každého člověka z každé země, z jakéhokoliv náboženství a z jakéhokoliv kontinentu, protože jsme všichni lidské bytosti, konec konců se všichni snažíme žít v míru a v souladu se všemi.

Tenhle terorista se pokusil zničit image a pověst islámu po světě, ale já jsem si jist, že většina lidí na této Zemi ví, že Tunisko bojuje proti takovémuto chování a bude intenzivně usilovat o to, aby všichni, ať jsou to místní lidé nebo turisté, měli pocit bezpečí a mohli se těšit z toho, jaké krásy, přírodu a historii ta země nabízí.

Je opravdu povzbuzující zaznamenávat existenci takovýchto facebookových skupin v Brně, plných uvědomělých lidí z celého světa. Opravdu to oceňuju!!

Napište mi, jestli byste chtěli zajít na drink. Mluvím plynně anglicky, francouzsky, arabsky a španělsky, takže komunikovat problém nemám.

Řecko v současnosti řeší tři problémy

28. 6. 2015 / Ilona Švihlíková

čas čtení 4 minuty

Řecko řeší tři problémy najednou a zdá se i tři lhůty. Referendum má být primárně k určitému typu hospodářské politiky, která dovedla Řecka tam, kde teď je. To by mělo být 5.7., vládnoucí Syriza bude apelovat na NE. Simultánně a provázaně s tím, je to problém likvidity a ten se řeší teď - bude dát ECB poskytovat ELA (emergency liquidity assistance) řeckým bankám? Podle mě by tedy měla, ale dneska by mělo být sezení ECB k tomuto. Možností je vícero: buď bude pokračovat (a řekne do kdy, např. do 1.7. minimálně, kdy mi to přijde nejlogičtější), nebo to odmítne rovnou, což znamená: zavřené banky, kapitálová kontrola, a urychlený přechod na vlastní měnu (IOU).

Přijde doba, kdy z neonacistů budou hrdinové?

29. 6. 2015 / Ladislav Štítkovec

čas čtení 3 minuty

Pokud člověk sleduje nenávistné projevy proti uprchlíkům ve virtuálnu, má možnost se tomu nějak bránit. Buď někam vloží nějakou protireakci nebo, když už toho má dost, jednoduše se odhlásí ze sítě. Jiné to je ale v reálném životě, když si povídáme s někým, koho známe, nebo kdo je z blízkého okolí. Potom je pro nás těžké se rozhodnout, jak se k tomu člověku zachovat. Zvláště k takovému člověku, o kterém si myslíme, že je to člověk solidní.

Nebudeme-li tuto zemi christianizovat, bude za pár let muslimská!

„Evangelizace“ Českého rozhlasu

29. 6. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Kodex Českého rozhlasu praví, že jedním z jeho poslání je „odrážet rozmanitost filozofických koncepcí a náboženských vyznání ve společnosti, aby napomohl vzájemnému porozumění a toleranci a podporoval soudržnost mnohonárodnostní a multikulturní společnosti. Podle všeho se toto poslání Českému rozhlasu naplňovat příliš nedaří. Jeho nadstandardní vztahy s katolickou církví a v podstatě neustálý přístup jejích představitelů do vysílání ČRo vytváří dojem, že je snad katolictví nějakou dominantní eticko-filosofickou doktrínou, kterou bychom měli kdoví proč stavět před ostatní. V souladu s nevyváženým využíváním informačních zdrojů veřejnoprávními médii je nutné stále poukazovat na dlouhodobé popírání těch nejzákladnějších principů, jimiž by se veřejnoprávní média měla řídit.

Bodláky Václava Duška

Sršní hnízda

29. 6. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 1 minuta

V šedesátých letech nedaleko Strážského, děsilo okolí sršní hnízdo. Důstojník útvaru rozhodl, že nebezpečné ohnisko je třeba zlikvidovat. Navlékli jsme se do atomových obalů, včetně plynových masek, a vydali se bojovat se zdánlivě slabším nepřítelem. Boj dopadl následovně: hnízdo zapáleno, sršni vzlétli – důstojník skončil ve špitále s dvojitou hlavou – svou a druhou oteklou. Málem zemřel. On se sršňů nebál, masku si pohrdinsky nenasadil...

Čím dříve pochopíme, jaký druh počítače mozek představuje, tím lépe

Smiřte se s tím, že váš mozek je počítač

29. 6. 2015

čas čtení 4 minuty

Věda neumí posloužit dostatečnými důkazy, když dojde na srovnání mozku k technologiím daného období. Descart se domníval, že mozek je hydraulická pumpa, Freud srovnával mozek s parním motorem, neurovědec Karl Pribram jej viděl jako holografické paměťové zařízení. Spoustu neurovědců by dnes bylo možné přidat na seznam chybných srovnání, když říkají, že mozek je počítač. Další analogie bez podstaty. Někteří z nich aktivně popírají, že by taková představa byla k něčemu užitečná a většina ji prostě ignoruje. Přesto je tu řada podobností, které vedou nikoliv k odmítání, ale spíše ke snaze nalézt to správné srovnání, domnívá se psycholog a neurovědec Gary Marcus z New York University.

PŘEČETLI JSME:

Nechceme o sobě slyšet, že jsme bezcitní, že nám je cizí neštěstí ukradené

28. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Problém s tajemnými uprchlíky, kteří k nám nepřijíždějí, pouze výjimečně jednotlivě projíždějí, je dvojí. Nechceme je tady, ale současně nechceme o sobě slyšet, že jsme bezcitní, že nám je cizí neštěstí ukradené. Naši politici tuto komplikaci řeší odmítnutím povinné solidarity a hlásí se k solidaritě výběrové, selektivní a omezené. Nebudeme pomáhat těm, kteří mají největší problém, nýbrž těm, se kterými budeme mít nejmenší problém. Neumíme se vžít do pocitů zoufalce, který nemá budoucnost anebo mu dokonce jde o život. Prostě nevíme, proč bychom se dělili. Nedává nám to smysl.

Zdroj: ZDE

"Tohle je cikánská škola, tu bych vypálil"

28. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

Dobrý den, vážený pane Čulíku,

viděl jsem video z diskuze v petičním výboru. Souhlasím s Vámi ve všech bodech, píše Tomáš Linhart. Bohužel většině účastníků diskuze se nepodařilo vyspět a zůstali dětskými "konvičkami". Současný společenský jev selektivní intolerance mě také velmi znepokojuje.

Učím ve škole s nadpoloviční většinou romských žáků. Ty děti nejsou žádní beránci, potýkáme se s celou řadou vážných problémů a řada učitelů po pár měsících ze školy raději odešla. Nikdy mě však žáci doopravdy nepodrazili a nic se mi neztratilo, přestože příležitostí k tomu byla celá řada - například zapomenutý notebook, dataprojektor, vrtačka a já nevím co všechno v odemčené učebně, v dílně atd.

Mrazí mě z reakcí některých dětí "z bílých" škol, když se s nimi potkáváme při školních akcích ve městě nebo na výstavě. Mrazí mě, když slyším před školou poznámky typu: "tohle je cikánská škola, tu bych vypálil".

Rusko odmítlo požadavek, aby byl ustaven tribunál OSN pro stíhání osob podezřelých ze sestřelení letadla MH17

27. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Gennadij Gatilov, náměstek ruského ministra zahraničí, odmítl návrhy na ustavení tribunálu OSN pro proces s osobami odpovědnými za sestřelení malajského letadla MH17 loni na východní Ukrajině. Řekl: "Jsme proti tomu. Není to vhodné a bylo by to kontraproduktivní."

Holandsko, Malajsko a tři další země požadují vytvoření tribunálu OSN, který by vyšetřil incident z července 2014, kdy zahynulo všech 298 cestujících a členů posádky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Věhlasní ekonomové o fatálních dopadech úsporných opatření

27. 6. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Dnes se hodně hovoří o dopadech takzvaných úsporných opatření na ekonomické systémy řady evropských zemí - nejen na příkladu Řecka, které stojí tváří tvář svévoli svých nepřátelských věřitelů. Dějiny se opakují proto, abychom v nich nalezli inspiraci a především se na základě konkrétních dějů vyvarovali osudných chyb. Chtěl bych čtenáře BL upozornit na inspirativní článek nositele Nobelovy ceny za ekonomii Amartyi Sena o negativech dopadů úsporných opatření, jež demonstruje především na příkladu Německa po 1. světové válce ZDE.

Vlna vraždění je protiislámské zlo. Korán zakazuje zohavování mrtvol

27. 6. 2015

čas čtení 4 minuty

Hovořil jsem včera s Usámou Hasanem, islámským učencem a někdejším džihádistou. Hovořil o svém zhnusení nad zločiny, spáchanými tento týden. Poukázal na to, jak cizí jsou islámskému náboženství, které například zakazuje zohavování mrtvol. Řekl, že vznikl boj o civilizaci, v níž se musejí spojit všechny velké společnosti a velká náboženství světa - křesťanství, islám, hinduismus, judaismus i další - proti tomuto zlovolnému, miniaturnímu kultu smrti.

Kromě vražd v Kuvajtu, v Tunisku a ve Francii došlo v minulých dnech i k dalším zvěrstvům. V úterý byl zveřejněn videozáznam popravy pěti muslimů, které zavraždil Islámský stát. Pět muslimů bylo uvrženo do klece, která byla potopena do vody v plaveckém bazénu. Hypermoderní kamery umožňující natáčet pod hladinou zaznamenaly poslední minuty života umírajících mužů, kteří sebou v kleci házeli, jak umírali. Je to krutost, která dnešek spojuje s hrůzami nacistických koncentračních táborů. Po ukončení druhé světové války napsala v roce 1945 politická teoretička Hannah Arendtová: "Problém zla bude zásadní otázkou poválečného intelektuálního života v Evropě." Měla tím na mysli, že se Evropané budou snažit pochopit, jak bylo možné, že docházelo k hrůzám vraždění v nacistických koncentračních táborech, píše v deníku Guardian Jonathan Freedland.

Teroristy nevytváří náboženství, ale politika

27. 6. 2015

čas čtení 4 minuty

Přijímáme teze o nebezpečí radikálního muslimského náboženství, protože chceme, aby bylo zlo záhadné a aby bylo zosobněním jinakosti. Chceme zdůrazňovat, že s námi to nemá nic společného. Chceme si tvrdit, že my jsme sekularističtí a osvícení a s tímto krveproléváním nemáme vůbec nic společného. Tohle lidi normálně se zlem dělají - konceptualizujeme si ho tak, aby od nás bylo co nejvzdálenější. Avšak islamistický terorismus je o politice a my musíme přiznat, že dlouhá historie katastrofálních západních intervencí na Blízkém východě je součástí příčiny hororu, který pokračuje. Musíme přijmout svou odpovědnost.

Falešný je předpoklad, že radikální teologické myšlenky z islámu jsou příčinou teroristických útoků. Podle této radikalizační hypotézy jsou motivací vražedného chování konzervativní islám a nebezpečné myšlenky obsažené v Koránu, píše Giles Fraser v deníku Guardian.

Elity by měly vystoupit a lidem vysvětlit, že blbnou

26. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

V současné době jsem na studijní pobytu Erasmus na jedné univerzitě v Itálii. Všechnu tu davovou hysterii, propagandu a lži o uprchlících, kterou šíří i veřejnoprávní média, sleduji bohudík jen zpovzdálí, a to především díky vaší stránce Britské listy, píše student, jehož jméno je redakci známo.

POSTAVME SE PROTI ZLOČINNÉ XENOFOBII

Zprávy o násilných útocích jen dál naléhavě potvrzují, že je nutné, abychom uprchlíkům pomáhali

26. 6. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Při pátečním útoku na šiitskou mešitu v Kuvajtu zahynulo při modlitbách 25 lidí. V Tunisku při atentátu, jehož cílem bylo zničit tamější turistický průmysl a zemi tak hospodářsky destabilizovat, zahynulo 38 lidí. Je to jen dalším z nesčetných důkazů, že drtivou většinou jsou obětmi násilných útoků extremistů právě muslimové. Zejména ti jsou násilím, mučením a válkou nuceni opouštět své domovy.

Hysterická antiislámská kampaň českých médií a protiislámských aktivistů je zločinecká, protože povede k ztrátám na životech. Uplatňování kolektivní viny je princip nacistický. Soudný člověk ví, že za zvěrstva záměrně páchaná sadisty z tzv. "Islámského státu" nenesou odpovědnost miliardy normálních, mírumilovných muslimů. Obviňovat z těchto zvěrstev islám jako celek je iracionální.

Když vrah Breivik, běloch a křesťan, usmrtil desítky nevinných mladých lidí, znamená to snad, že za tuto masovou vraždu nesou odpovědnost všichni běloši a křesťané světa? Nesou všichni běloši a křesťané vinu vraha Roofa, který ve Spojených státech nedávno vyvraždil nevinné věřící v kostele?

Pokud z vražd bělošských teroristů neobviňujeme všechny bělochy, je pokrytecké uplatňovat princip kolektivní viny na miliardy mírumilovných muslimů.

Konvička se snaží legitimizovat odmítnutí základních myšlenkových postupů

26. 6. 2015

čas čtení 3 minuty

Vážený pane Čulíku,

dovolte mi, abych Vám touto cestou vyjádřil svou individuální, snad ne zcela bezvýznamnou podporu v boji proti aktivitám hnutí Islám v České republice nechceme a spolku Blok proti Islámu, píše Jiří Pavlásek.

Jako nastupující doktorand sociologie s údivem pozoruji, s jakou lehkostí se v určité části české populace - nikoli však věkově, vzdělanostně, či ekonomicky specifické - šíří fanatická agenda pana doc. Konvičky. O to více mě děsí, že se nejedná pouze o jakýsi názorově vyhraněný proud, který by zastával krajní stanovisko v otázce ryze politické, etické, či estetické, tj. ve veřejné diskuzi o věci hodnotově, nikoli fakticky podložené. Naopak, rétorika tohoto uskupení je zvrhlá jak obsahem, tak svojí formou a logikou.

1945: Divošský mír ve střední Evropě

26. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

BBC natočila brilantní dokument o vyhánění etnických Němců z Československa a z dalších zemí střední Evropy v roce 1945 a o hromadném znásilňování německých žen a dětí, většinou ruskými vojáky (2 miliony případů). závěru filmu jsou neuvěřitelné dokumentární záběry. Hovoří samy o sobě, nepotřebují kontext, upozorňuje Amy Mackinnon. Některé záběry vypadají jako z koncentračního tábora. Vrazi postaví do řady 40 Němců - včetně rodiny Švédů - všechny je zastřelí, a pak mrtvoly přejedou náklaďákem. Bezdůvodně, jen ve snaze je potupit a zohavit.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2015

2. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

V květnu 2015 přispělo 146 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 35 258,16 Kč. Příjem z reklamy byl 23 115 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2015 165 038,78 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
26095