19475

Migranti čelí bezprecedentnímu nárůstu násilí na hranicích EU

8. 12. 2022

čas čtení 7 minut


Žadatelé o azyl jsou před nezákonným vyhoštěním biti a sexuálně napadáni

Tisíce migrantů a žadatelů o azyl čelí na hranicích EU "bezprecedentnímu nárůstu násilí", včetně bití, nuceného svlékání a sexuálních útoků, uvádí zpráva, která otřesným způsobem odhaluje tisíce případů  nezákonnýách deportací


Aktivisté vyzpovídali 733 osob, které se v letech 2021 a 2022 snažily dostat do Evropy a které poskytly pochmurná svědectví o skupinových vytlačováních, jež se dotkla více než 16 000 dalších osob. Práce aktualizuje vydání Černé knihy odsunů z roku 2020 a nabízí celkovou kompilaci 1 633 osob, které vypovídají o nezákonných odsunech, jež se od roku 2017 dotkly téměř 25 000 lidí.

Migrace není nelegální a vy pokrytci to víte

8. 12. 2022 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

V důsledku traumatické zkušenosti z druhé světové války byly přijaty r. 1951 Ženevské úmluvy, jejichž signatářem je i Česká republika. To ví i pokrytec Petr Fiala, který z volebních důvodů vyvolává v České republice rasistické nálady.

Ženevské úmluvy dovolují komukoliv překročit legálně jakékoliv hranice a zažádat o azyl. Má plné právo, aby jeho žádost o azyl byla zpracována a férové vyřízena. Neexistuje ani požadavek, aby žádal o azyl v první bezpečné zemi - to je interní. nezávazné pravidlo Evropské unie.

Stydte se, rasisti!

Je hnus tohle dělat, ještě tuplem před Vánoci!Rozhovor Britských listů 551. Jak Maďarsko destabilizuje Evropu

6. 12. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Františkem Marčíkem, jak Orbánova autokracie se stala v Evropské unii trojským koněm pro Putinovo Rusko a co proti tomu dělat. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 6. prosince 2022.

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: USA odsoudily Putinovy neodpovědné řeči o použití jaderných zbraní

8. 12. 2022

čas čtení 12 minut

 
USA odsoudily Putinovy neodpovědné řeči  o jaderných zbraních poté, co  Putin hovořil o údajném "rostoucím riziku jaderné války", ale prohlásil, že Moskva nezaútočí  jako první.


Putin během středečního setkání v Kremlu naznačil, že "taková hrozba roste", ale ujistil, že "Rusko v žádném případě jaderné zbraně nepoužije jako první".

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price na dotaz ohledně Putinových výroků odmítl přímo odpovědět, ale řekl:

"Myslíme si, že jakékoli volné řeči o jaderných zbraních jsou naprosto nezodpovědné."

Price uvedl, že jaderné mocnosti na celém světě od dob studené války, včetně Číny, Indie, Spojených států a samotného Ruska, jasně říkají, že "jaderná válka je něco, co se nikdy nesmí vést a co se nikdy nedá vyhrát".

    Myslíme si, že jakákoli jiná rétorika - ať už jde o řinčení jadernými zbraněmi nebo dokonce vyvolávání strašidla použití taktických jaderných zbraní - je  nezodpovědné," řekl Price.

 
Američtí představitelé vyjádřili obavu, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně, pokud by se cítilo na bojišti poraženo, a mohlo by lhát, aby ospravedlnilo své jednání.


31243

Jak to vypadá v Charkově po dopadu ruských bomb

8. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Toto je místo dopadu letecké bomby a několika raket, které dopadly na Charkov od začátku invaze. Škody bohužel výbuchem nekončí. Tlakové vlny těchto zbraní jsou tak silné, že způsobují nenapravitelné škody na okolních stavbách. Střepiny trhají vše, co jim stojí v cestě.

Ruská propaganda tvrdí, že se zaměřují pouze na vojenské cíle a klíčovou infrastrukturu. To však není pravda, píše Adam Sybera.

 

Proč časopis Time jmenoval Zelenského mužem roku

8. 12. 2022

čas čtení 9 minut

Zelenskij: "Chci přivést na Ukrajinu prosperitu. Chci rozbít ten neustálý cyklus utrpení a útlaku."

Reportér Simon Shuster vydal rozsáhlou reportáž o Volodymyru Zelenském s nímž v listopadu cestoval dlouhé hodiny vlakem z Kyjeva do právě osvobozeného Chersonu.

Reportáž obsahuje několik zajímavých věcí:


Citujme:

 18757

Na bezpečnostní záruky má právo každá země, jinak riskujeme válečný konflikt

8. 12. 2022 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Fascinuje mne, jak čeští komentátoři, kteří jsou značně omezeni ve svém přehledu i nadhledu, nasazují psí hlavy politikům přemítajícím o diplomatickém průlomu ve vztazích s Ruskem. Jako by snad měl hlas České republiky, jejíž diplomacie je navýsost nesamostatná a devótní, nějakou váhu při hypotetických jednáních s Kremlem. Obdobně nesamostatná a servilní je i česká komentátorská obec, zvláště ve svém pohledu na ukrajinskou tragédii, když bezmyšlenkovitě přebírá oficiální stanoviska Washingtonu, Bruselu a Kyjivu.

Mělo Hitlerovo Německo právo na bezpečnostní záruky?

8. 12. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Daniel Veselý zajímavě argumentuje, že kriminálníci včetně Vladimíra Putina požadují "bezpečnostní záruky" pro svůj režim.

Vladimír Putíin si  tento týden pochvaloval, jaký prospěch pro Rusko má skutečnost, že ukradlo Ukrajině její území. "Azovské moře je nyní naprosto ruský prostor. Přináší nám to výhody." Je možno s režimem, který se vojenskou agresí zmocńuje území sousedních zemí, poskytovat "bezpečnostní záruky"?

Zajímalo by mě, zda by svět poskytl bezpečnostní záruky i Hitlerovu nacistickému režimu v roce 1945?

Váleční zločinci, kteří zahájili nevyprovokovanou vražednou agresi vůči Ukrajině musejí být postaveni před soud.

Ti bohužel bezpečnostní záruky dostat nemohou.

Režimu, který páchá vraždění, rozsáhlé páchání válečných zločinů a srovnávání měst se zemí, není možno poskytnout žádné bezpečností záruky.

Byl by to totiž precedens, že k  vraždění žen, dětí a důchodců, a srovnávání civilních měst se  zemí a jk likvidaci civilní infrastruktury se může beztrestně uchýlit jakýkoliv stát.

Co by to na světě způsobilo, si ani nedovedeme představit.

 19582

Nevytahujme se na Německo

8. 12. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Zátah proti extrémistům, kteří plánovali převrat proti úřadům Spolkové republiky Německo, přinesl šok. Od roku 1961, kdy francouzský prezident Charles de Gaulle čelil puči důstojníků - včetně ultrapravicové Organisation armée secrète - bychom těžko v západních zemích hledali podobný promyšlený pokus o násilnou likvidaci demokratického zřízení.

 19559

Milí čtenáři, zachránili jste nás, ale jen o fous. Hospodaření Britských listů za listopad 2022

3. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

přiznávám, že je opravdu nudné, že se na vás trvale obracíme s finančním apelem. Není ale zbytí. Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Znovu se nám jí nedostává. Koncem listopadu 2022 měly Britské listy na účtu 1 509,83 Kč. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V listopadu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 022,48 Kč,  výdaje byly 62 781,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže  směřujeme k nule. Zůstatek ke konci listopadu  byl  1 509,83 Kč, koncem října byl ještě 3268  Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 19583

Levicový peruánský prezident vyhlásil puč, ale zapomněl získat podporu ozbrojených sil a obyvatelstva

8. 12. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Pedro Castillo byl zatčen. Stejně tak jeho premiér. Peruánská viceprezidentka Dina Boluarteová byla povolána, aby převzala funkci prezidenta.

Peruánský prezident Pedro Castillo ve středu oznámil rozpuštění Kongresu, předčasné parlamentní volby a vyhlásil zákaz vycházení uprostřed politické krize, kvůli níž se za 16 měsíců u moci stal terčem tří žádostí o impeachment. Prezidentovo oznámení přišlo několik hodin před zasedáním, na kterém byla předložena nejnovější žádost populistického levicového politika o impeachment. Jen Castillo se zapomněl dohodnout se silami, které by mohly jeho nařízení prosadit. Ozbrojené síly, soudnictví, policejní složky, většina politiků včetně jeho ministrů, kteří na protest podali demisi, dokonce ani obyvatelstvo nevyjádřilo podporu jeho státnímu převratu.

Další ruský válečný zločin

8. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

Rusko bombarduje města zápalnými fosforovými bombami. Toto je město Avdijivka.29544

Warnock vítězí a Trump opět prohrává

8. 12. 2022

čas čtení 6 minut

Poslední kolo senátních voleb v Georgii připadlo na 5. ledna 2021, což znamenalo, že jej v představách národa okamžitě převálcovaly události z 6. ledna. Ale vše, co se od té doby stalo, nás nějakým způsobem vrátilo tam, kde jsme se nacházeli těsně před vzpourou v americkém Kapitolu, přičemž další kolo voleb v Georgii nabídlo další případovou studii toho, proč se Republikánská strana zoufale potřebuje odpoutat od Donalda Trumpa, píše v New York Times Ross Douthat.

29463

Netanjahu je zpět. Připravuje pro USA nové politické miny

8. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Benjamin Netanjahu, který je již nejdéle sloužícím izraelským premiérem, je zpět. Jeho koalice získala 64 ze 120 křesel v Knesetu, což je drtivé vítězství v době, kdy mají vlády obvykle těsnou a vratkou většinu. 

Aby si Bibi tuto většinu zajistil, zařadil do své vlády trojici radikálních pravicových politiků: Itamara Bena Gvira, vůdce strany Otzmaha Yehudita (Židovská síla), Bezalela Smotricha, šéfa platformy Tzionut HaDati (Náboženský sionismus), a Avi Maoze, který vede stranu Noam. 

Benjamin Netanjahu si začleněním těchto stran do své vítězné koalice zajistil většinu 64 křesel pro pravici ve 120členném Knesetu. Jedná se o vládu s trvalou silou, pokud ovšem Netanjahu nehodlá vyřadit krajně pravicové strany ze své koalice tím, že do vlády národní jednoty naláká odcházející středopravicové lídry - Bennyho Gantze, Jaira Lapida a Naftaliho Bennetta, píše Steven Simon.

30774

Pokud chceme omezit globální oteplování, svět nemůže dál utrácet 10 bilionů dolarů ročně za energii

8. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Světové účty za energie v roce 2022 budou nejvyšší v historii a přesáhnou 10 bilionů dolarů. Jedná se o celkovou cenu, kterou za všechny formy energie ve všech odvětvích zaplatí všichni lidé. Něco kolem 80% tohoto účtu připadá na uhlí, ropu nebo plyn, případně na elektřinu vyrobenou z těchto fosilních paliv.

Naše závislost na energii se rovná více než 10% celosvětového HDP. Je k vzteku, že velká část energie, kterou nakupujeme, vyletí do vzduchu nebo se promrhá ještě předtím, než vůbec dostane šanci k užitečnému vytápění, chlazení, vaření, dopravě nebo výrobě. Výdaje na energii jsou nyní vyšší než celkové světové daňové příjmy nebo zisky podniků a převyšují vojenské výdaje. Když jsou ceny energie vysoké, jako je tomu nyní, značná část našich účtů za energii se stává ziskem v kapsách producentů ropy a plynu, míní Stephen Peake.

30776

Přestaňte pálit stromy kvůli výrobě energie, říká 650 vědců před summitem o biologické rozmanitosti COP15

8. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

Více než 650 vědců vyzývá světové lídry, aby přestali spalovat stromy pro výrobu energie, protože tím ničí cenné biotopy pro volně žijící živočichy.

V souvislosti s přípravami na summit OSN o biologické rozmanitosti COP15 výzkumníci uvádějí, že země musí naléhavě přestat využívat lesní bioenergii k výrobě tepla a elektřiny, protože narušuje mezinárodní cíle v oblasti klimatu a přírody. Místo toho by se podle nich měly využívat obnovitelné zdroje energie, jako je větrná a solární energie, informuje Guardian.

27345

Svět bez HIV je konečně na dosah

8. 12. 2022

čas čtení 5 minut

Britské zdravotnické úřady nedávno oznámily, že chtějí zabránit všem novým případům HIV v Anglii a do roku 2030 se oficiálně stát první zemí na světě, která virus porazila. Tvrdí, že toho dosáhnou díky řadě nových dohod, které uzavřely s farmaceutickými společnostmi, aby zajistily dostupnost nových účinných léků v celé zemi. To je pro obyvatele Anglie nepochybně dobrá zpráva. Nicméně, jak jsme si uvědomili od začátku koronavirové pandemie, žádná země nemůže definitivně porazit virus sama. Viry neuznávají hranice. Cestou k ukončení pandemie nejsou lokální farmaceutické dohody, ale globální solidarita, píše Ray Mwareyea na webu Al Džazíry.

 16451

Jak je možné, že české úřady trestně nezasahují proti Okamurově SPD?

7. 12. 2022

čas čtení 5 minut

Deník Guardian upozorňuje, že Zuckerberg drasticky ničí Facebook. Vydal sto miliard dolarů na nesmyslný projekt Metaverse a nemá z toho nic. Zároveň však Zuckerbergův Facebook děsivým způsobem destabilizuje demokracii v mnoha zemích světa, včetně České republiky.

V poslední době změnil Zuckerberg šíleným způsobem funkci Facebooku a učinil jej téměř zcela nepoužitelným. Jak? Posílá uživatelům absolutně nevyžádané materiály z jiných stránek a zahlcuje jimi feed uživatelů. My jsme zjistili, že nám především posílá nyní Facebook stránky plné lží českých extremistů, včetně neuvěřitelně destabilizujících blábolů, které na Facebooku šíří Okamura.

Jak je možné, že české trestní úřady nezasahují proti Facebooku i proti Okamurovi? Kritika opozice vůči strategii vlády je samozřejmě v demokracii přípustná. Útoky na samou podstatu demokratického režimu, které provádějí extremisté včetně Okamury, jsou trestným činem. To, že české úřady nejednají, vede k vážné destabilizaci české demokracie. V Německu je to jiné. Přečtěte si níže uvedenou zprávu. (JČ) 

Německá policie uskutečňuje razie zaměřené na krajně pravicové extremisty usilující o svržení státu

Tisíce policistů prohledávají 130 míst po celé zemi v rámci operace proti spiklencům z řad říšských občanů

 19567

Co se stalo s GAČR?

7. 12. 2022 / Muriel Blaive

čas čtení 12 minut

Ředitel Kudrna a ÚSTR se opakovaně snažili instrumentalizovat přerušení mého grantu GAČR v roce 2017 a na sociálních sítích jsem viděla řadu spekulací a škodolibostí. Co má přerušení mého grantu v roce 2017 společného s mým propuštěním v roce 2022? Samozřejmě nic. V mém propuštění se o tom nepíše. Je to jen záminka k tomu, abych byla veřejně zesměšňována.

Můj grant od GAČR měl problém mimo jiné kvůli způsobu, jakým ho spravoval ÚSTR

 19385

Ruská agrese na Ukrajině: Putin opět řinčí jadernými zbraněmi ve snaze zastrašit Západ

7. 12. 2022

čas čtení 14 minut

 
- Putin varuje před rostoucím rizikem jaderné války


Prezident Vladimir Putin varoval, že hrozba jaderné války je "na vzestupu", když hovořil během televizního výročního zasedání své "Rady pro lidská práva".

Putin trval na tom, že se Rusko "nezbláznilo" a že svůj jaderný arzenál považuje za čistě obranný odstrašující prostředek.

Řekl: "Nezbláznili jsme se, uvědomujeme si, co jsou jaderné zbraně. Máme tyto prostředky v pokročilejší a modernější podobě než kterákoli jiná jaderná země, to je zřejmý fakt. Ale nehodláme běhat po světě a ohánět se touto zbraní jako břitvou.

Dále prohlásil, že Rusko "by mohlo být jediným garantem územní celistvosti Ukrajiny", a dodal: Je to na nových ukrajinských vůdcích.


- Putin: Rusko "se bude bránit všemi dostupnými prostředky".

Vladimir Putin prohlásil, že Rusko se bude "bránit všemi prostředky, které má k dispozici", v boji, který označil za "boj za naše národní zájmy" proti Západu.

Během každoročního zasedání "Rady pro lidská práva", Putin tvrdil, že západní organizace pro lidská práva považují jeho zemi za "druhořadou zemi, která nemá právo vůbec existovat". Řekl:

"Z naší strany může existovat pouze jediná odpověď - důsledný boj za naše národní zájmy. Právě to budeme dělat. A ať nikdo nepočítá s ničím jiným. Budeme to dělat různými způsoby a prostředky. Především se samozřejmě zaměříme na mírové prostředky, ale pokud nám nic jiného nezbude, budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici."

Ruský vůdce uvedl, že "speciální vojenská operace" jeho armády na Ukrajině může být "dlouhým procesem", ale v tuto chvíli nevidí potřebu mobilizovat další vojáky.

Z 300 000 záložníků, kteří byli povoláni do boje v rámci částečné mobilizace ruské armády v září a říjnu, je nyní na Ukrajině nasazeno 150 000, uvedl Putin.

Z nich 77 000 je v bojových jednotkách a zbytek plní obranné funkce, uvedl.

 16786

Mohou být viry ze sibiřského permafrostu člověku nebezpečné?

7. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Analytici dlouho spekulovali, že jedním z největších nebezpečí globálního oteplování může být uvolnění smrtících virů, proti kterým dnešní lidé nemají žádnou imunitu, z tajícího permafrostu. Tým ruských, francouzských a německých vědců to potvrdil během výzkumu v letech 2011 až 2016 a nyní svá zjištění zveřejnil.

Maďarsko

7. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

 16478

USA: Demokrat Raphael Warnock vyhrál druhé kolo voleb v Georgii a posílil demokratickou většinu v Senátu

7. 12. 2022

čas čtení 6 minut

 

Dosavadní demokratický poslanec porazil republikána Herschela Walkera a získal 51. křeslo v Senátu

 

V úterním druhém kole senátních voleb v Georgii zvítězil dosavadní demokrat Raphael Warnock, který si tak zajistil první plný mandát a získal 51. křeslo, čímž posílil většinu své strany ve sněmovně.

Agentura Associated Press oznámila, že zhruba tři a půl hodiny po uzavření volebních místností v Georgii vedl Warnock nad republikánským kandidátem Herschelem Walkerem o přibližně 40 000 hlasů.

Krátce poté Warnock vystoupil na pódiu na vítězném večírku své kampaně, aby poděkoval svým příznivcům. Warnock, pastor v atlantském kostele, kde kdysi kázal Martin Luther King mladší, držel jedno ze dvou křesel v Senátu Georgie od roku 2021, kdy vyhrál mimořádné volby. Když v Atlantě zahájil svůj projev, jeho příznivci skandovali: "Ještě šest let!"

 19318

Paradox černého pasažéra

7. 10. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V sobotu pořádá Českomoravská konfederace odborových svazů v Praze protivládní demonstraci. Objeví se na ní její předák Josef Středula, prezidentský kandidát, který si přišel na Hrad pro podporu od Miloše Zemana. Kritikové namítají, že pořádání akce placené z odborářské pokladny s účastí Středuly je současně také snahou obejít zákonné limity financování prezidentské kampaně. Ostatní uchazeči o prezidentskou funkci pochopitelně nemají šanci Středulu napodobit. 

 19468

Naučíme se někdy číst západní země konečně vstřícně?

7. 12. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Teodor Marjanovič píše na Seznamu o tom, jak pýcha zatemnila francouzskému prezidentu Macronovi rozum. Macron totiž vyzval západní země k debatě o bezpečnostních zárukách pro Rusko, přičemž komentátorům je vesměs jasné, že bezpečnostní záruky potřebuje Ukrajina a že Rusko nebylo nikdy po konci studené války Západem skutečně ohroženo. Já s tím zcela souhlasím, a přesto si myslím, že Macron si zaslouží vstřícnější čtení

Pozn. JČ: Česká média zkreslila Macronovy výroky. Doporučoval všeobecné vyjednávání všech po ukončení války na Ukrajině s cílem vytvořit solidní bezpečnostní rámec pro celou Evropu. Neusiloval o žádné ústupky Rusku.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 19544

O nebezpečí prezidentské volby

7. 12. 2022 / Jaroslav Hutka

čas čtení 8 minut

Jan Urban: Danuše Nerudová, největší spojenec Andreje Babiše. A možná to ani neví

KOMENTÁŘ. Tak jako ve všech politických kampaních posledních desetiletí – přesněji od chvíle, kdy se dominantním médiem stala televize – ustupuje i v současné české prezidentské kampani do pozadí ta nejdůležitější otázka. Ta jediná, která by měla rozhodovat. Který z kandidátů je nejvhodnější z hlediska nejlepšího zájmu země? Namísto toho většinový volič zkoumá pouze svoje osobní sympatie a antipatie. Zájem země je nezajímavý.

Kdo je komunistou?

7. 12. 2022 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty

 

Na tom, že komunisté jsou špatní, jsme se tenkrát v listopadu 1989 shodli téměř všichni. Otázka, kdo je vlastně komunistou, však zůstala řádně nezodpovězena.

Některým občanům emoční invektivy a vulgární nadávky nestačí. Při konfrontaci s třemi desítkami let naší reálné demokracie mohou rovněž působit dosti kontraproduktivně, zvláště když odříkaného je největší krajíc a zakázané ovoce nejlépe chutná. Ještě horší situace nastává, když nové politické manýry připomínají starý režim.

S 10 mandáty chce ODS hrát v Praze prim?

7. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta
 

 17911

Věděli jste, že všude, kde v Praze vládne ANO, vládne ve spojení s ODS?

7. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta

30003

Porota v New Yorku shledala firmu Trump Organization vinnou z daňových podvodů

7. 12. 2022

čas čtení 6 minut

 

Dvanáctičlenná porota vynesla rozsudek viny nad firmou bývalého prezidenta  Trumpa 

 

Porota v New Yorku usvědčila firmu Trump Organization z trestného činu daňového podvodu, což je pro společnost bývalého amerického prezidenta ostrý odsudek.

Ačkoli Donald Trump nebyl osobně souzen, žalobci v případu, který předložil manhattanský okresní prokurátor, trvali na tom, že si byl plně vědom dlouholetého schématu, v němž s podle soudu  manažeři udělovali mimořádné výhody, nezahrnuté do daňových přiznání, aby si vynahradili nižší platy a snížili tak daňové povinnosti firmy

"Šlo o chamtivost a podvod," uvedl v prohlášení po rozsudku Alvin Bragg, manhattanský okresní prokurátor. "Na Manhattanu není žádná společnost nad zákonem."

Británie: Stávky, stávky a zase stávky. Vláda je neřeší...

7. 12. 2022

čas čtení 3 minutyAndrew Marr byl slavný moderátor televize BBC. Stejně jako celá řada slavných moderátorů BBC z této instituce odešel a pracuje nyní pro komerční rozhlasovou stanici LBC. Zdá se - podobně jako celou řadu dalších slavných britských novinářů - ho to zcela osvobodilo. Tak, jak mluví v tomto rozhlase, se však v BBC nikdy mluvit neodvážil:

Dobrý večer. A máte jistě tak trochu očekávání, přátelé. Po letech covidu budou tohle konečně pořádné Vánoce. Jenže: nesnažte se navštívit mámu a tátu, děti nebo nejlepší kamarády. Vlaky nejezdí, pokračuje stávka železničářů. To mi nevadí, možná si myslíte, použiju autobus. Tak to se vám asi nepodaří. Stávka autobusů v Londýně. Celostátní autobusová firma Stagecoach taky stávkuje, sakra. No nevadí. Oni mě neporazi. Pojedu autem.  No, pozor, po celou dobu svátků probíhá celostátní stávka silničářů a správců dálnic. V tom případě říkáte,  vzdávám se. Prostě opustím tuhle stávkami svázanou zemi a budu pařit někde jinde. Ale ne, to neuděláš, chlapče. Zapomněli jsme na stávku na letišti Heathrow, na stávku vlaku Eurostar, jezdícího do Francie tunelem pod kanálem La Manche, a když tě nedostanou tyhle stávky, tak co stávky lidí z pasové kontroly?  Ale hlavně se prosím nenechte ničím z toho stresovat. Jaký je váš krevní tlak? Protože pozor, stávkují zdravotníci a řidiči sanitek. A pokud se nějak dostanete do nemocnice, třeba se tam dostanete v nákupním vozíku, užijte si architekturu, protože tam skoro nikdo nebude, budou taky stávkovat. Samozřejmě zdravotní sestry, ale také sanitáři, asistenti urgentní péče, technici a někde i vrátní a uklízečky. Zdá se, že o letošních Vánocích nezbývá skoro nic jiného než se svalit na pohovku. Nezapalujte si však cigaretu. Hasiči stávkují. Otevřete si pivo, ale ne značku Green King. Zaměstnanci tohoto pivovaru stávkují.  Tak si aspoň přečtete vánoční   přání - tak to nebude, stávkují pošťáci. Teď vás možná napadne, že byste se nejraději schoulili do klubíčka a umřeli. Radím vám, abyste to teď nedělali, protože probíhá, a to si nevymýšlím, stávka v jediné britské továrně na výrobu rakví. Je otázkou, zda bude mít na naše Vánoce destruktivnější vliv koronavirový lockdown, nebo tato zima stávek, nemluvě o našem zdraví, duševním i jiném. Mnohé z těchto stávek 1,5 milionu zaměstnanců se týkají veřejného sektoru, ale jejich dopad na soukromý sektor bude samozřejmě zničující: na hospody restaurace, obchody a zábavní podniky, které se stále ještě snaží vzpamatovat z covidu. Některé podniky však zkrachují a už se nikdy nevrátí. Sektor pohostinství odhaduje, že přijde o přibližně 1,5 miliardy liber. Výzkum Centra pro ekonomiku a podnikání odhaduje, že stávky, kvůli kterým se lidé nedostanou do práce, budou samy o sobě stát Británii 700 milionů liber. Takže, vážení, chci vám dnes položit otázku. Je to skutečná otázka. Neznám na ni odpověď. Přijde čas, kdy budou ekonomické náklady a lidské utrpení těchto stávek tak velké, že by se vláda měla, upřímně řečeno, prostě složit a vyplatit všem klíčovým pracovníkům plné zvýšení platů podle inflace?

Rozhovor Britských listů 549. V Putinově mlýnku na maso: Informace přímo z Charkova

26. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Adamem Syberou analytikem a humanitárním pracovníkem organizace Team4Ukraine, který je v Charkově a čtenáře Britských listů informuje přímo z místa uprostřed ruské války proti Ukrajině o tamější aktuální situaci. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalni televizi od úterý 29. 11. 2022.

 19468

Německo: Jednání s Ruskem? "Macronova slova překvapila"

7. 12. 2022

čas čtení 4 minuty

Německá semaforová koalice odmítá francouzský tlak na jednání s Putinem a Macronovu nabídku nové bezpečnostní architektury. Mírový řád, který zahrnuje imperialistické Rusko, není podle SPD možný. AfD a levice to vidí jinak, informuje Marcel Leubecher.

Rozhovor Britských listů 548. Je Zeměkoule placatá?

24. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta
Týdeník Respekt se zeptal prezidentských kandidátů "Může za klimatickou změnu hlavně lidská činnost?" To se jich rovnou mohl zeptat, zda je Země placatá. Čím to je, že se v České republice pořád ještě spekuluje o věcech, o nichž byla celosvětově už diskuse dávno uzavřena? O tom hovoří Jan Čulík s redaktory Britských listů Bohumilem Kartousem a Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 25. listopadu 2022.

Rozhovor Britských listů 546. Jsou čeští studenti stávkující za klima komunisti?

18. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaS Radkem Kubalou, pracovníkem organizace Re-set, usilující o sociální a ekologickou transformaci, hovoří Jan Čulík o bouřlivé reakci Čechů na sociálních sítích na univerzitní studenty, kteří se v minulých dnech odvážili jít do stávky za klima. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi od pátku 18.11.2022.

 19371

Čím se současné ruské úřady liší od íránských?

7. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Probíhající události v Íránu zdůrazňují důležitý rozdíl mezi politickými systémy Ruska a Íránu. Jde o rozdíl, na kterém pravděpodobně záleží, protože režimy v těchto dvou zemích trpí agónií kolapsu a čeká je změna, napsal Abbás Galljamov.

Ruská agrese na Ukrajině: Kurské letiště v Rusku zasáhl útok dronu

6. 12. 2022

čas čtení 11 minut

- Velký požár na letišti v Kursku v Rusku:

- Při útoku dronu na letiště v ruském Kursku došlo k požáru zásobníku ropy, uvedl v úterý místní gubernátor. "Nedošlo k žádným obětem. Požár je lokalizovaný. Na místě pracují všechny záchranné služby," uvedl gubernátor oblasti Roman Starovojt v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

 

Údery hluboko v Rusku ukazují na taktickou vynalézavost Ukrajiny

6. 12. 2022

čas čtení 5 minut

 
Výbuchy na ruských leteckých základnách jsou nejnovějším příkladem toho, že Kyjev je stále schopen překvapovatUkrajinští představitelé v poslední době naznačují vývoj ve válce země s Ruskem. Že by raketa dlouhého doletu? Nebo podomácku upravený dron? Zjevný důkaz nové a nečekané zbraně byl k vidění v pondělí ráno, kdy záhadné exploze zasáhly dvě ruské letecké základny.

Obě se odehrály daleko od frontové linie. Video z ruských sociálních sítí ukázalo výbuch na letecké základně Engels-2 v ruské Saratovské oblasti. K dalšímu došlo na vojenské letecké základně Djagilevo u Rjazaně, města vzdáleného pouhých 200 kilometrů od Moskvy a Kremlu Vladimira Putina. Podle ruských státních médií byli na základně zabiti tři lidé a pět jich bylo zraněno, když vzplálo nákladní auto s palivem. Nejméně dvě letadla byla údajně poškozena.

Rozhovor Britských listů 547. Přidržujeme-li se zastaralých dogmat, zahyneme?

18. 11. 2022

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří v souvislosti se studentskými akcemi za klima a zuřivou reakcí proti nim s Bohumilem Kartousem o vězeňské kouli strachu z čehokoliv údajně levicového,, kterou v České republice za sebou vláčí tolik lidí uzavřených do ideologické bigotnosti. Bojí se, zdá se, údajného "návratu komunismu" (který nehrozí) daleko víc než zcela reálného globálního oteplování (které drasticky ohrožuje tuto planetu). Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 22. listopadu 2022.

29815

Nejlepší vánoční dárky - a všechny jsou zadarmo

6. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

Vymalujte  kamarádovi strop, opravte mu kolo, pohlídejte  dítě. Lidem se dá udělat radost, aniž byste museli propadat konzumerismu
 
Ne každý vztah vyžaduje dárek. Ne všechny dárky musí být nové. Slavnostní jídla nemusí být drahá. Náklonnost a láska se nemusí projevovat nakupováním

29544

Biden kritizuje Trumpa, že řekl, že americká ústava by měla být zrušena

5. 12. 2022

čas čtení 6 minut

Trumop musí být za své výroky "všeobecně odsouzen", vyjádřil se  Bílý dům
 

Bílý dům prezidenta Joea Bidena pokáral Donalda Trumpa poté, co  ten řekl, že by měla být "ukončena platnost" americké ústavy kvůli jeho lži, že prezidentské volby v roce 2020 mu byly ukradeny.
 
Řekl to mluvčí Bílého domu Andrew Bates: "Útoky na ústavu a vše, co představuje, jsou pro duši našeho národa nepřijatelné a měly by být všeobecně odsouzeny."

Bates označil ústavu za "nedotknutelný dokument" a dodal: "Ameriku nemůžete milovat, jen když vítězíte."

 19248

Spořílkova dobrodružství

6. 12. 2022 / Petr Haraším

čas čtení 6 minut

Česká republika věru nemá štěstí. Už dlouhou dobu se nedaří. Primitivně jsme uvěřili na svatý boj proti korupci z hub korupčních machrů a jako tupci jsme nedali na varování dějin a navolili si do čela státu Estébáka Bubáka Babiše. Nu což, proklestili jsme se pár léty s Buranem a Zemanem. A znovu jsme nedali na zvednuté prostředníčky chechtající se historie a dali opět šanci Klukům od Kmotří řeky. Čekali jsme ladný odlet pana „Motýle“ do Motýlí říše, kde kulatá kobliha a šťastný párek pro každého jest. Nažhaveni se, my naivní, těšili na pravdu a lásku, nebo tak něco. Místo pirátského kapitána či rakouského starosty se nám dostalo státnického kmotra, brněnského mafiána a opavského primitiva.

 19565

Listopadový křest

6. 12. 2022 / Soňa Svobodová

čas čtení 6 minut

Sylva Lauerová (KIVA FOTO)

Je nás mnoho, kteří mají některý z listopadových dní ve svém datu narození. Přesně tak, je to i s mnoha knihami, pro jejichž křest si jejich autoři zvolí právě jeden z listopadových dnů. Učinila tak i jedna z nejznámějších, nejuznávanějších a nejprodávanějších českých spisovatelek Sylva Lauerová, která si vybrala 22. listopad pro křest své nejnovější, v pořadí již dvanácté knihy s názvem Hodina zmijí.

Paní Lauerová, podle známé americké metafyzičky Doreen Virtue, přináší dvaadvacítka do života zázraky. Tušila jste to, když jste vybírala datum pro křest své knihy?

 19466

  Postoj Čechů ke znásilnění se lepší, spoluvinu obětem přesto přisuzuje nejméně 40 procent lidí   

6. 12. 2022

čas čtení 6 minut


Podle nového průzkumu veřejného mínění se postoje Čechů a Češek k problematice znásilnění mění v mnoha ohledech k lepšímu. Přesto u české veřejnosti nadále převládá řada rozšířených a častých mýtů i předsudků, které se kolem tématu dlouhodobě šíří. Vyplývá to z průzkumu, který pro českou pobočku organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zpracovala výzkumná agentura FOCUS. 

Politico: cena kapalného plynu z USA. Proč je čtyřikrát vyšší

6. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

 


V článku listu Politico "Proč levný americký plyn stojí v Evropě majlant" s podtitulkem" Evropští politici ukazují prstem na americké prodejce plynu, ale vina leží blíže k domovu" se překvapený Středoevropan dozví tohle, píše Radek Mokrý:

Evropská komise se dostala pod nelítostný tlak , aby načrtla plán stropu cen plynu, ale některé země v čele s Německem se obávají, že by takové opatření mohlo přimět přepravce, aby poslali náklad plynu jinam. Zdrženlivá je i Komise, jejíž úterní návrh klade tak náročné požadavky, že nebyly splněny ani během letošní letní cenové nouze.

Podle největšího amerického vývozce LNG je ale velká část obchodu v evropských rukou.


Ti největší zářivě bohatnoucí obchodníci s americkým LNG jsou evropské firmy. A protože se vedení EU nemůže dohodnout, jen tak to neskončí. Ale padl mýtus, že LNG předražují Američané. Tak aspoň něco v tom bordelu vyšlo.

PS.

TřInecké železárny zaplatí za energie téměř jednou tolik než vloni, tedy z necelých 6 mld. na 11 mld. Kč. Jan Čudek, generální ředitel pro Čro Plus cca ve 14:20.
Pár momentek z Česka - úterý 6.12. ...

6. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

 

29463

Izrael: Netanjahu se vzepřel Bidenovi a dovolil extremistickým sionistům vládnout nad Palestinci na Západním břehu Jordánu

6. 12. 2022

čas čtení 2 minuty

Izraelský list Arab 48 píše, že Netanjahuova krajně pravicová strana Likud ve čtvrtek uzavřela koaliční dohodu s extremistickým pravicovým blokem Náboženský sionismus, čímž se vzepřela varování Bidenovy administrativy, že jednostranné kroky Izraele na palestinském Západním břehu by poškodily bezpečnost mezi Washingtonem a Tel Avivem, píše Juan Cole.

 19567

Ústav s totalitním režimem

6. 12. 2022

čas čtení 1 minuta

Proces normalizace na ÚSTRu byl s úspěchem završen volbou staronových členů Rady Ústavu, píše Pavel Karous:

Jiří Liška: „druhou nešťastnou částí činnosti Ústavu v posledních letech bylo to, že jím (…) prochází plíživý relativismus, tedy tendence a snahy relativizovat komunistickou minulost. A to si myslím, že je velmi nebezpečné.“

Na pokusy relativizovat nedávnou historii poukázal také historik Jiří Mihola:

„Já s relativizací zásadně nesouhlasím. I proto chci pracovat v Radě ÚSTR. A myslím, že o komunismu a komunistické totalitě se brilantně vyjádřil už dříve americký prezident Reagan, když řekl: Komunismus je říše zla. V jedné větě bylo shrnuto všechno.“

(to si nevymýšlím podívejte se na stránky Ústav pro studium totalitních režimů)

"Plíživý proces transformace Ústavu v období zmatků, kdy byl Ústav ochromen rejdy zlotřilých revizionistů, kteří se mohli vyhřívat jak klubko jedovatých zmijí na široké pleci našeho liberálně-kapitalistického uspořádaní, byl konečně odvrhnut. Oportunisté, zaprodanci a spiklenci pod vedením arcizrádkyně Muriel Blaive byli odhaleni. Ať se odplazí zpátky na Západ, kde za třicet stříbrných připravují své "vědecké studie" o NAŠÍ minulosti. My nemusíme nic "zkoumat a bádat", jako tito chytrolíni, pravdu již dávno známe... V duchu probíhajících změn proběhne nejen změna fasády budovy ale i názvu Ústavu." (to jsem si vymyslel, těžké je to rozeznat.)

Ruská agrese na Ukrajině: Tři mrtví a šest zraněných po výbuchu na ruském letišti

5. 12. 2022

čas čtení 15 minut

Výbuchy na ruských leteckých základnách  naznačují, že Kyjev možná našel způsob, jak zaměřit ruské dálkové bombardéry
 

Na dvou ruských leteckých základnách daleko od frontové linie došlo v pondělí k záhadným výbuchům, které zvyšují pravděpodobnost, že Kyjev našel způsob, jak se zaměřit na ruské dálkové bombardéry používané při útocích na ukrajinskou infrastrukturu.

Zprávy ruských médií a videozáznamy zveřejněné na sociálních sítích naznačují, že v pondělí brzy ráno došlo k výbuchu na letecké základně Engels-2 v ruské Saratovské oblasti, kde jsou umístěny bombardéry Tu-95, jež se účastnily úderů řízenými střelami proti Ukrajině.

K dalšímu výbuchu došlo na vojenské letecké základně poblíž města Rjazaň, necelých 150 kilometrů od Moskvy. Tři lidé zahynuli a pět bylo zraněno po výbuchu nákladního automobilu s palivem, informovala ruská státní média. Na této základně jsou umístěny také dálkové bombardéry Tu-95 a Tu-22M.

Video z výbuchu ukázalo ohnivý výbuch osvětlující noční oblohu. Místní obyvatelé uvedli, že zvuk výbuchu byl slyšet na kilometry daleko.

Příčina obou výbuchů nebyla potvrzena.

Ruský zdroj Baza, který má informace od bezpečnostních služeb, uvedl, že ruské letiště v Engelsu bylo napadeno bezpilotní municí, která se zaměřila na přistávací dráhu letecké základny. Astra, další nezávislé ruské médium, uvedla, že při výbuchu byly poškozeny dva bombardéry Tu-95 schopné nést jaderné zbraně. Ani jedna z nich neuvedla zdroj svých informací.

Kreml uvedl, že Vladimir Putin byl o incidentech informován. Místní úřady v Saratovské oblasti sdělily, že bezpečnostní služby vyšetřují zprávy o výbuchu na letecké základně Engels.

Ukrajinské monitorovací zprávy z minulého týdne naznačovaly, že Rusko dodává na leteckou základnu Engels řízené střely a převádí letadla na leteckou základnu Rjazaň v rámci příprav na další útok proti Ukrajině.

Není známo, že by Ukrajina disponovala nějakou bezpilotní municí, která by jí umožnila útočit stovky kilometrů za frontovou linií konfliktu, ačkoli se objevily zprávy o vývoji takových bezpilotních letounů.

- Tři lidé zahynuli a šest osob bylo zraněno po výbuchu cisterny s palivem na ruském letišti.

K výbuchu došlo poblíž města Rjazaň jihovýchodně od Moskvy, informuje agentura Reuters s odvoláním na agenturu RIA Novosti.
 

 16588

Překvapení: Věřící lidé žijí o pět až deset let déle než ateisti

5. 12. 2022

čas čtení 10 minut

"Náboženské a duchovní tradice poskytují přístup k různým metodám zvládání životního stresu které mají výrazné přínosy," říká Doug Oman, profesor veřejného zdraví na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Studium přínosů náboženské praxe, které prodlužují život, tak může nabídnout užitečné strategie pro každého - ať už vyznává jakoukoli víru, nebo ne -, jak žít zdravější a šťastnější život. Důkazy o spojení víry s lepším zdravím se objevují již desítky let a nyní zahrnují tisíce studií. Velká část těchto výzkumů byla provedena formou longitudinálních studií, které zahrnují sledování zdravotního stavu populace v průběhu let nebo dokonce desetiletí. Všechny zjistily, že míra náboženské angažovanosti, například četnost návštěv kostela, je trvale spojena s řadou výsledků, včetně nižšího rizika depresí, úzkosti a sebevražd a nižšího rizika kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí na rakovinu.
 

 19564

Rusové ve Finsku

5. 12. 2022 / Tomasz Oryński

čas čtení 1 minuta

Tohle jsem dnes ráno našel na svém autě. Někdo na něj také plivl a pokusil se mi ulomit zrcátka (naštěstí se sklápějí na obě strany, takže nedošlo k žádnému poškození). Zřejmě se nějakému přátelskému Rusovi nelíbí, že parkuje ve Finsku. Proč?  
 
Auto je stále registrováno ve Velké Británii (ve Finsku ho právě registruji). Vzadu má nálepku UK, kterou si někteří lidé pletou s Ukrajinou, protože do loňského roku měla Británie symbol GB. Mám také malou nálepku s ukrajinskou vlajkou, abych vyjádřil svou podporu.  
 
Podle toho, co mi bylo řečeno, je ten vzkaz velmi hrubý a přikazuje mi, abych si odtud (z Konaly v Helsinkách) odvezl auto a vrátil se bránit svou zasranou vlast.

Když se ti Rusové tak rádi účastní té války, proč se zbaběle schovávají před odvodem ve Finsku? 

 19563

Jsem zde pro vás, jak vám mohu pomoci?

5. 12. 2022 / Jan Molič

čas čtení 11 minut

 

S příchodem umělé inteligence (Artificial Inteligence, AI) se začínají rýsovat rizika pro svobodu člověka. Nejsou to zdaleka rizika, o nichž psali autoři sci-fi. Ne, roboti se nás nechystají ovládnout. Ta rizika jsou mnohem prostší: současné AI technologie jsou uzavřené. Fungující tudíž podle pravidel, která mají v moci pouze jejich tvůrci a investoři - což jsou takzvané Big Tech firmy. Pojďme se podívat, co již dnes umělá inteligence dovede a co mě vedlo k následujícím úvahám.

OpenAI se nachází na stránce https://beta.openai.com a po registraci jí můžete dávat požadavky na "hřišti" (v menu Playground).

 19562

Jak přijdete o peníze

5. 12. 2022 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

A další miliardy korun cestují z tvrdě vytvořených úspor někam, kde se za pár let vypaří, dalším tisícům, desítkám tisíc střádalů zbudou bezcenné dluhopisy v ruce a oči pro pláč.

Nedávám zde konkrétní údaje obou emitentů, není to vlastně moc důležité, a navíc přinejmenším u jednoho z nich (druhého neznám) jde pravděpodobně o poctivý podnikatelský záměr, tedy není to scam, není to druhé Xixoio. Zkrátka podnikatelé dostali podnikatelský nápad a rozhodli se financovat je přes dluhopisy.

Co je na tom špatně? Vlastně všechno:

 16578

Setkání se zlem, ne, setkání s pravdou, také ne - prostě "SETKÁNÍ" s panem S….

5. 12. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 8 minut

Haló, kamaráde, chtěl bys vědět, co v tobě vězí? Chceš se přesvědčit, jsi-li vzorný, obdivuhodný chlapec, jakých je málo, či jenom obyčejný hoch ,který nikdy nic nedokáže? Můžeš se to dozvědět!

(Jaroslav Foglar, Hoši od Bobří řeky)

Můj pracovní odborný (zlo)zvyk, který mi dost vyhovuje, mi ukázal svoji odvrácenou tvář. Snaha skloubit pracovní a profesionální povinnosti, dokázat pomáhat v rovině až osobního, přátelského styku najednou narazila do zdi. Následoval otřes, který tak všichni potřebujeme ve své pracovní bohorovnosti. Dlouhodobě panu C pomáhám zejména s administrativní stránkou žádostí o příspěvek na bydlení. Zas tak špatně na tom finančně není.

 17694

Čínská města po protestech zmírnila covidové lockdowny

5. 12. 2022

čas čtení 3 minuty

 

Šanghaj a Urumči znovu otevřou trhy a restaurace a uvolní omezení veřejné d
opravy
 

Čínská města, včetně finančního centra Šanghaje a Urumči na dalekém západě, oznámila zmírnění omezení koronaviru po bezprecedentních protestech proti přísným lockdownům o minulém víkendu.

Urumči, hlavní město oblasti Sin-ťiang a centrum prvních protestů, od pondělí znovu otevře nákupní střediska, trhy, restaurace a další místa, uvedly úřady a ukončily tak několikaměsíční přísné lockdowny.

ČR: Národovectví za každou cenu

5. 12. 2022

čas čtení < 1 minuta


Ukázka toho, jak velký dostává prostor proČEZácký a jaderný politiko-lobbista Martin Kuba na F24.  Opět skrz národovecký narativ - s tím rozdílem, že jej hájí v kontrastu k dalšímu taktickému národovci Okamurovi, který jede prokremelskou linii národovectví.

Zdá se, že národovectví/nacionalismus je klíčový ideologický komponent veřejného diskursu v Česku, poznamenává Albín Sybera:


Pozn. JČ: Jen taková drobnost. "Slova Okamury"? Proč se do češtiny pořád dostávají ruské genitivy? Co se stalo s normálním výrazem "Okamurova slova"? Budeme nyní říkat "most Karla", "divadlo Národa" a "vítězství Pyrrhy"?

15691