Levicový peruánský prezident vyhlásil puč, ale zapomněl získat podporu ozbrojených sil a obyvatelstva

8. 12. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty
Aktualizace: Pedro Castillo byl zatčen. Stejně tak jeho premiér. Peruánská viceprezidentka Dina Boluarteová byla povolána, aby převzala funkci prezidenta.

Peruánský prezident Pedro Castillo ve středu oznámil rozpuštění Kongresu, předčasné parlamentní volby a vyhlásil zákaz vycházení uprostřed politické krize, kvůli níž se za 16 měsíců u moci stal terčem tří žádostí o impeachment. Prezidentovo oznámení přišlo několik hodin před zasedáním, na kterém byla předložena nejnovější žádost populistického levicového politika o impeachment. Jen Castillo se zapomněl dohodnout se silami, které by mohly jeho nařízení prosadit. Ozbrojené síly, soudnictví, policejní složky, většina politiků včetně jeho ministrů, kteří na protest podali demisi, dokonce ani obyvatelstvo nevyjádřilo podporu jeho státnímu převratu.

 

Peruánská ústava umožňuje prezidentovi rozpustit Kongres v článku 134: "Prezident republiky má pravomoc rozpustit Kongres, pokud vyslovil nedůvěru dvěma kabinetům nebo jim odepřel důvěru." To znamená, že Castillo se při tomto rozhodnutí opíral o další dvě předchozí řízení o impeachmentu.

V roce 2019 Martín Vizcarra, který byl v té době prezidentem, rovněž rozpustil Kongres a vyhlásil nové volby. V roce 1992 se totéž stalo za vlády Alberta Fujimoriho, který následně tento článek zařadil do ústavy.

Pedro Castillo se od svého nástupu do funkce prezidenta před více než rokem a půl potýká s krizí. Castillo prohlásil, že vyhlásil výjimečný stav a zavedl zákaz vycházení v celé zemi, jehož cílem je vytvořit "vládu výjimky, která by obnovila právní stát a demokracii". "Vydáváme následující opatření: dočasně rozpouštíme Kongres republiky a ustavujeme mimořádnou mimořádnou vládu," řekl. 

Podle peruánského prezidenta dojde také k "reorganizaci" justičního systému, včetně soudnictví, ministerstva spravedlnosti, Národní rady pro spravedlnost a Ústavního soudu.

Peruánský kongres minulý týden schválil zahájení procesu impeachmentu s odůvodněním, že prezident země nemá "morální způsobilost" vykonávat svůj úřad. V březnu loňského roku měl předchozí návrh pouhých 55 hlasů. První návrh, který pochází z prosince 2021, plénum Kongresu ani neprojednalo. Castillo v říjnu odsoudil "probíhající parlamentní puč" a požádal o zásah Organizaci amerických států (OAS), zatímco předseda Kongresu José Williams obvinil prezidenta, že chce rozpustit parlament. Před týdnem navštívila Limu mise OAS, která se setkala s úřady i oponenty a vyzvala k dialogu mezi stranami.

Castillo, levičák, se dostal k moci loni v červenci, když porazil krajně pravicovou kandidátku Keiko Fujimoriovou, dceru bývalého diktátora Alberta Fujimoriho. Od té doby se stal terčem několika návrhů a parlamentních vyšetřování, které se ho snažily zbavit moci, ale politikovi se podařilo tato opatření zvrátit během hlasování na plénu. Tlak se zvýšil také poté, co Kongres začal posuzovat stížnost prokuratury na Castilla kvůli podezření z korupce. Státní zastupitelství žádá, aby byl dočasně odvolán z funkce.

Václav Klaus a česká pravice často prosazují konec Senátu. Peru je příkladem země, která má pouze jednu komoru parlamentu. Venezuela, Ekvádor, Portugalsko, Dánsko a Nový Zéland jsou dalšími příklady zemí, které mají pouze jednu zákonodárnou komoru. Skutečnost, že peruánský Kongres má pouze jednu zákonodárnou komoru, v praxi znamená, že předtím, než je projekt schválen prezidentem, musí být schválen - nebo neschválen - pouze jednou komorou. K odvolání prezidenta je podle peruánské ústavy zapotřebí 87 hlasů z celkového počtu 130 poslanců.

Vedle prezidenta má Peru ve své vládě také osobu, která je v Latinské Americe vzácná: jakéhosi premiéra. Jeho funkce se oficiálně nazývá "předseda Rady ministrů" a v praxi působí jako šéf ministrů, jakýsi náčelník generálního štábu.

Prezident zvolený v červenci 2021 se na celostátní scéně proslavil v roce 2017, kdy vedl téměř tříměsíční stávku učitelů, kteří požadovali zvýšení platů. Ve volební kampani sliboval zvýšení platů učitelů. V oblasti zvyků zastává Castillo konzervativnější postoje: odmítá legalizaci potratů, je proti "genderovému přístupu" ve vzdělávání a zdráhá se uznat práva sexuálních menšin. 

2
Vytisknout
4171

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2022